Amnestie alle Oostduitse vluchtelingen Pan-Amerikaanse top begint met aanval op Noriega Toch weer betogingen in DDR Lijk in Libië vermoorde Italiaan verbrand Gevangenisopstand gesmoord 'Doodskleed van terreur' houdt Peru in wurggreep Endara voor gerecht na 'aanzetten tot misdaad" ZATERDAG 28 OKTOBER 1989 BUITENLAND PAGINA 5 Buitenland kort Christer Petterson nu gearresteerd wegens hasj-bezit STOCKHOLM (AP) - De 42-ja- rige Christer Petterson, die on langs in hoger beroep werd vrij gesproken van de moord op de Zweedse premier Olof Palme, heeft afgelopen woensdag avond op het politiebureau in Stockholm vastgezeten, nadat hij door twee agenten in een park was betrapt bij de aankoop van een geringe hoeveelheid hasjiesj. Hij werd na verhoor weer heengezonden, zo heeft de politie gisteren meegedeeld. Petterson werd in december 1988 gearresteerd op de verden king dat hij op 28 februari 1986 Palme op straat in Stockholm had doodgeschoten. Hij werd i juli door een juryrechtbank schuldig verklaard, maar hof van beroep sprak hem twee weken geleden vrij wegens ge brek aan bewijs. 78 miljoen dollar in de vuilnisbak SYDNEY (AFP) - Vier schat kistpapieren met een totale waarde van 78 miljoen dollar (rond 160 miljoen gulden) die vanuit Canberra werden ver stuurd naar een Japanse bank, zijn in Sydney zoekgeraakt. De Australische politie vermoedt dat de papieren in de vuilnisbak zijn verdwenen. Een koerier leverde de waar depapieren af bij de Staatsbank in Sydney. Omdat daar geen bankbedienden aanwezig wa ren om de envelop in ontvangst te nemen liet hij deze in de buurt van een goederenlift achter. Op die plaats wordt echter ook het vuilnis verzameld, zo verklaarde rechercheur John Neill van de fraudebestrijding, die het on derzoek leidt. "Het lijkt erop dat de schat kistpapieren bij het afval ge gooid werden. Het vuilnis Werd dezelfde ochtend opgehaald", aldus Neill. "De bank heeft haar eigen procedure voor het ver werken van afval.Het ziet er naar uit dat de envelop met in houd is vernietigd". Ongeveer 6.000 Hongaren hebben profijt van de amnestie die de rege ring gisteren heeft afgekondigd ter gelegenheid van het uitroepen van de Republiek Hongarije op 23 okto ber. Van de amnestie zijn uitgeslo ten de gevangenen die tot meer dan driejaar zijn veroordeeld of geweld smisdrijven of verkrachtingen op hun kerfstok hebben. De vorige amnestie dateert van 1985, toen Hongarije het feit her dacht dat het 40 jaar eerder bevrijd was door het Sovjetleger. Barbel Bohley, sprak van een eerste hoopvol teken. Zij vindt het niette min noodzakelijk dat een onafhan kelijke commissie de gebeurtenis sen rond de demonstraties van 7 en 8 oktober onderzoekt. De eerder door Krenz aangekon digde nieuwe reisregeling treedt volgens de Westduitse liberale frac tieleider Mischnick voor het einde van dit jaar in kracht. Mischnick, die woensdag als eerste westerse politicus een lang gesprek met de Oostduitse leider had, sprak de ver wachting uit dat dan alle Oostduit sers vrij kunnen reizen. Met ingang van 1 november kunnen inwoners van de DDR weer zonder visum naar Tsjechoslowakije reizen, zo deelde het Oostduitse ministerie van binnenlandse zaken mee. Volgens de oprichter van de Oost duitse sociaal-democratische partij SDP, Reiche, hebben meer dan 750.000 mensen een verzoek inge diend om legaal het land te mogen verlaten. In Bonn verklaarde Rei che dat zij alleen willen blijven in dien er ingrijpende hervormingen worden doorgevoerd. De SDP pleit voor vrije verkiezingen en een soci aal-democratisch maatschappelijk stelsel. De jonge partij, die volgens Reich, alleen in Oost-Berlijn al bijna 1000 leden heeft, heeft een verzoek ingediend lid te mogen worden van de Socialistische Internationale. De Oostduitse CDU publiceerde in Oost-Berlijn een document waar in vernieuwingen worden geëist. De Oostduitse christen-democra ten, die nu nog de leidende rol van de communisten erkennen, willen een zelfstandiger rol gaan spelen. Evacuatie Gisteren arriveerden in Beieren dé ongeveer 160 Oostduitsers, die sinds weken op het terrein van de Westduitse ambassade in Praag hadden gebivakkeerd. De evacuatie van de Oostduitsers die in de West duitse missie in Warschau hun toe vlucht hebben gezocht, begint iets sneller te verlopen. Nadat begin de ze week elke avond ongeveer 180 vluchtelingen naar Westduitsland werden gevlogen, verwacht men er dit weekeinde 700. Via de grens tus sen Hongarije en Oostenrijk bereik ten de afgelopen 24 uur ruim 500 Oostduitsers het Westen. BONN (GPD) Ondanks de amnestieregeling voor vluchtelingen en de monstranten en de versoepeling van het bewind die het DDR-regime heeft aangekondigd, blijven de burgers massaal de straat optrekken. In verschil lende steden in de DDR werd gisteravond opnieuw gedemonstreerd voor meer vrijheid en democratie. Aan een mars in Dresden namen 12.000 men sen deel, in Karl-Marx-stadt liepen 10.000 mensen mee. De deelnemers rie pen de regering op de hervormingswoorden in daden om te zetten. De betogingen volgden nadat de re gering een aantal concessies had ge daan. Zo maakte de Oostduitse Staatsraad, onder voorzitterschap van Egon Krenz, bekend dat alle Oostduitsers die op illegale wijze het land hebben verlaten, niet straf rechtelijk zullen worden vervolgd. Onder de regeling vallen de tien duizenden die via Hongarije, Tsjechoslowakije of Polen hun land voorgoed de rug toe hebben ge keerd. Ook de enkele duizenden burgers die bij een vluchtpoging via de Muur of via andere landen zijn opgepakt, zullen voor 30 november uit de gevangenis worden ontsla gen. Het regime belooft hen werk en hulp bij het zoeken naar een huis. Verder komen de demonstranten vrij, die na de massaprotesten van drie weken geleden zijn gearres teerd. Opgelegde boetes worden in getrokken. De regeling geldt niet voor demonstranten die geweld hebben gebruikt, of voor mensen die bij hun vlucht anderen in gevaar hebben gebracht. De verrassend snel tot stand gekomen amnestiere geling wordt gezien als een poging van de nieuwe machthebber Egon Krenz om het vertrouwen van de bevolking te winnen. Krenz brengt volgende week een bezoek aan Mos kou voor een bespreking met Gor- batsjov. Eerste stap In Bonn begroette de regerings woordvoerder de Oostduitse maat regel, maar hij voegde daaraan toe dat dit niets meer is dan een eerste stap in de juiste richting is. De me de-oprichter van de Oostduitse her vormingsbeweging 'Nieuw Forum', Bulgarije De Bulgaarse regering heeft giste ren toegegeven dat de politie don derdag bij de aanhouding van 22 le den van de Bulgaarse niet-oficiële milieubeweging Ecoglasnost 'deels buiten haar boekje is gegaan', Waar het bij de aanhouding om ging, zo tekende zij daarbij aan, is dat de be trokken burgers zich niet op de door de autoriteiten voorgeschre ven plaats bevonden en da^r met een bus naar toe werden 'getrans porteerd'. Daarbij traden de agen ten soms te ruw op, zo werd toege geven. Hitier De leesbril en een kostuum van Adolf Hitler worden op een veiling in München op 10 en 11 november bij opbod verkocht. Bril en kos tuum, waarop al een bod is gedaan van elk 7500 mark, komen uit de na latenschap van Eva Braun. Een ka merjas en andere persoonlijke be zittingen van Hitiers echtgenote ko men eveneens in de aanbieding. Een foto-album zal naar verwach ting minstens 14.500 mark opbren gen. Heroïne In Herradura in Zuid-Spanje is een partij van bijna 110 kilo heroïne met een geschatte straatwaarde van ruim 450 miljoen gulden ontdekt. Volgens officiële zegslieden in Ma laga is het de grootste heroïne- vangst die ooit in Spanje is gedaan. Twee Turken en een Brit werden gearresteerd. ROME (GPD) De Italiaanse tech nicus die afgelopen woensdagnacht nabij de Libische hoofdstad Tripoli werd vermoord, is na zijn dood in brand gestoken. Dit blijkt uit getui genverklaringen van enkele van zijn collega's, die het lichaam van de 35-jarige Roberto Ceccato bran dend aantroffen in de buurt van het Italiaanse bedrijf waarvoor hij in Li bië werkte. De Italiaanse ambassa deur in Libië heeft dit bevestigd. In Italië .wordt vermoed dat is ge probeerd mogelijke bewijzen van een politieke moord op de Italiaan te vernietigen. Volgens het Libi sche staatspersbureau is Ceccato door een 'gewone' roofmoord om het leven gekomen. De Libische au toriteiten weigeren Italiaanse lijk schouwers toe te laten. De Italiaan se regering eist van de Libische au toriteiten volledige opheldering over de moord. De moord vindt plaats in een kli maat van grote spanningen tussen Italië en Libië. De afgelopen week werd in Libië de Italiaanse invasie van 1911 herdacht. Tijdens de 32 jaar durende Italiaanse bezetting zijn er in Libië duizenden slachtof fers gevallen. Honderden Libiërs zijn onder het fascistisch bewind van Mussolini gedeporteerd naar verlaten Italiaanse eilanden, waar de meesten stierven. De huidige Li bische leider Gaddafi eist nu van de Italiaanse regering een schadeloos stelling voor de verwoestingen en het leed dat Italië de Libiërs tijdens de koloniale bezetting heeft aange daan. Italië beschouwt de kwestie van de schadeloosstelling echter afge handeld sinds de Italiaanse rege ring in 1956 aan de toenmalige Libi sche koning Idriss I een bedrag van bijna 5 miljard lire (toen ongeveer 7,5 miljoen gulden) heeft betaald. Gaddafi beschouwt die betaling echter als 'ontwikkelingshulp' en niet als schadeloosstelling. Gaddafi zei gisteravond in een li ve uitgezonden interview met de Italiaanse televisie dat als het Libi sche volk niet tevreden wordt ge steld, er "problemen dreigen tussen de Europese en Arabische wereld en in het bijzonder tussen Libië en Italië". Over de moord op Ceccato: "Dat vind ik een heel vreemd inci dent. Mogelijk is de misdaad be gaan door een niet-Libiër". Om de eisen van Gaddafi kracht bij te zetten, en de slachtoffers van CAMP HILL (DPA/RTR) Zwaar bewapende politie-eenheden hebben gisteren in Camp Hill in Pennsylvania een einde gemaakt aan een twee daagse opstand van gevangenen die protesteerden tegen slechte omstan digheden in hun verblijf. Een gevangene werd neergeschoten en in totaal raakten 44 bewakers, gevangenen, brandweerlieden en politiemensen gewond. De opstand be gon toen de celdeuren opensprongen. Hoe dit kon gebeuren is vooralsnog een raadsel. de facistische deportaties te her denken, landde afgelopen dinsdag een groep van 170 Libiërs in Italië. Tegelijk legde er in de haven van Napels een groot schip aan, met aan boord meer dan 800 Libische man nen en vrouwen die met spandoe ken aan de railing de koloniale oor log herdachten. De Italiaanse auto riteiten verboden de opvarenden echter het schip te verlaten, omdat zo stelden zij geen van de pas sagiers of de bemanningsleden een geldig visum zou hebben. Gister middag keerde het schip onverrich- terzake terug naar Tripoli. De Italiaanse minister van bui tenlandse zaken, De Michelis, zei dat hij het samenvallen van de te gen Italië gerichte campagne in Li bië en de moord op Ceccato een 'ge vaarlijk en verontrustend feit' 1 vindt. De Michelis liet weten dat hij van Italiaanse kant 'geen emotione le antwoorden wil'. De Italiaanse re gering zal pas over eventuele maat regelen beslissen als alles grondig is uitgezocht. "Wij nemen ons voor de kwestie van de moord op Roberto Ceccato met koelheid en objectivi teit te behandelen". Een succesvol verloop van de Peru aanse gemeenteraadsverkiezingen over ruim drie weken en de presi dentsverkiezingen van april zal het einde betekenen van de guerrillabe weging Sendero Luminoso (Lich tend Pad). Met die boodschap trachtte Raul Gonzales, de autori teit op het gebied van het gewapen de verzet, maandag wat hoop te ge ven aan zijn land, waarover volgens Amnesty International een "doods kleed van terreur" is gevallen. door Sjaak Smakman De Peruaanse regering naaide woensdag nog een knoop aan dat doodskleed door ook voor de hoofd stad Lima de noodtoestand af te kondigen, waardoor nu in éénderde van het land de staat van beleg geldt. De situatie werd er nog eens door onderstreept: P^ur is in de wurggreep van een niets en nie mand ontziende burgeroorlog en een totaal ontredderde economie. De hoop waarmee de Peruanen in 1985 de jonge, energieke sociaal-de mocraat Alan Garcia van de Apra in het zadel hielpen, heeft in vier jaar plaats gemaakt voor bittere teleur stelling. Niet Garcia, maar zijn con servatieve opponent van het Demo cratisch Front, de bekende schrij ver Mario Vargas Llosa, leidt in de opiniepeilingen met een ruime meerderheid. En niet zonder reden. Garcia maakte een bliksemstart met een verhoging van de lonen, verlaging van de voedselprijzen en oorlogs verklaringen het Internationaal Mo netair Fonds. Hij liet de bankers we ten dat hij de buitenlandse schuld van 14 miljard dollar niet "via de magen van de armen" zou betalen. Maar de deviezen raakten snel op en Garcia keerde terug in de economi sche realiteit. De bankiers bleken zijn uitspraken nog niet vergeten en stelden zware eisen aan een ak koord over de schulden. Om de eco nomie nog enigszins draaiend te houden, besloot Garcia de geldper sen op maximum-snelheid te zet ten. Dat resulteerde in een gierende inflatie, die dit jaar ver boven de 3000 procent uit komt. Geweld Die economische moeilijkheden gaan hand in hand met een golf van politiek geweld. Peru kent al gerui me een stadsguerilla, de op Cuba georiënteerde Tupac Amaru die zijn wortels heeft in de sloppenwijken rond de hoofdstad Lima. In 1980 kwam daaT het Lichtend Pad bij, voor wie het doel van een maoïsti sche heilstaat alle middelen heiligt: het land verkeert sinds negen jaar in een staat van burgeroorlog. Het geweld van Sendero Lumino so werd met graagte beantwoord door het leger. Garcia beloofde bij zijn aantreden dat barbaarsheid niet met barbarisme zou worden be antwoord, maar dat heeft hij niet waar kunnen maken. Volgens een vorige maand verschenen rapport van Amnesty International schendt het leger op grote schaal de mensen rechten. Verdachten van hulp aan de guerilla worden gemarteld en» vermoord. Sinds 1982 zijn volgens Amnesty 3000 gevangenen "ver dwenen" en zijn nog eens duizen den Peruanen zijn bij legeracties willekeurig geëexecuteerd. Het geweld stopt al lang niet meer bij de grenzen van Ayacucho, de thuisbasis van Sendero Luminoso. Ook in andere regio's heerst het ge weld. De afgelopen weken zijn bij Gemaskerde soldaten laden tientallen inwoners van Lima op vrachtwa gens tijdens een nachtelijke razzia na de bomaanslagen op de ambassades van het "afvallige" communistische China en de Sovjetunie door de ver zetsorganisatie Lichtend Pad. Volgens Amnesty International maakt het leger op grote schaal misbruik van zijn volmachten. (foto ap> de strijd tientallen boeren, guerille- stad Lima. Reden voor Garcia om ro's en soldaten omgekomen en de noodtoestand uit te breiden, donderdag pleegde Lichtend Pad waarmee het leger nu in een nog aanslagen op de ambassades van groter gebied de vrije hand heeft ge- China en de Sovjetunie in de hoofd- kregen en de geweldsspiraal verder is versterkt. "Er woedt een vuile oorlog die steeds smeriger wordt", zo omschreef de Peruaanse bis schop Miguel Irizo Ocampo onlangs de toestand in zijn land. Verkiezingen Maar Garcia heeft nauwelijks een alternatief, mede vanwege de ko mende gemeenteraadsverkiezingen op 12 november. Die verkiezingen zijn het nieuwe mikpunt van de ac ties van Lichtend Pad geworden. Als een groot deel van de bevolking niet kan stemmen, moeten volgens de grondwet de verkiezingen wor den opgeschort. Dat hoopt Lich tend Pad met een nieuwe terreur- campagne te bereiken. Omdat ze nooit de 40.000 stembu reaus kan bestrijken, heeft de orga nisatie gekozen voor het bedreigen van de kandidaten. Wie zich ver kiesbaar stelt, riskeert een kogel. De afgelopen maanden zijn 64 bur gemeesters vermoord en hebben meer dan 300 kandidaten zich te ruggetrokken. In Ayacucho is al leen Apra-kandidaat Maciso nog over, de rest van de kandidaten heeft zich teruggetrokken. Terreurdeskundige Gonzales sprak maandag de verwachting uit dat deze krachtmeting tussen rege ring en Lichtend Pad van beslissen de betekenis is. Maar zelfs als Lich tend Pad verliest, ziet de toekomst er voor Peru niet rooskleurig uit. Dan resten nog problemen als de Tupac Amaru, torenhoge inflatie, zeer snel toenemende armoede, een losgeslagen leger en niet te vergeten een bloeiende cocaïnehandel die nu al 40 procent van de buitenlandse deviezen binnen brengt. "Garcia is totaal versleten", zei bisschop Iri- zar. Voor zijn land geldt bijna het zelfde. Bij het gerechtshof was al een aanklacht ingediend tegen Endara. Een ex-parlementarier en een jour nalist beschuldigen de oppositielei der ervan het brein te zijn achter de mislukte coup tegen Noriega van begin oktober. Ook Noriega heeft gezegd dat Endara bij de 'samen zwering' betrokken was. Leger Suriname geeft weg naar Moengo vrij PARAMARIBO (GPD) - De Suri naamse president Shankar heeft gisteren het leger opgedragen het verkeer van en naar het bezette bauxietdorp Moengo niet langer te gen te houden. In de volksvertegen woordiging was scherpe kritiek ge uit op de tegenactie van het Natio naal Leger nadat het Junglecom mando Brunswijk op dezelfde weg een door zwaarbewapende com mando's bemande controlepost had ingericht. Een woordvoerder van het leger verklaarde "niet gelukkig te zijn met de beslissing om de weg vrij ge geven", omdat deze voorbij de mili taire post bij Stolkertsijver met dy namiet zou zijn ondermijnd. "Het betreden van de weg gebeurt op ei gen risico", aldus de legerwoord- voerder. In het geïsoleerde Moengo dreig de een tekort aan voedsel en andere eerste levensbehoeften te ontstaan omdat de militairen sinds dinsdag geen auto's meer doorlieten. Bruns wijk heeft gezegd dat reizigers bij zijn post geen hinder zullen onder vinden. Hij vindt de post nodig om dat hij anders de bezetting van Moengo niet kan handhaven. De twee controleposten bevinden zich op 10 kilometer afstand van elkaar ongeveer halverwege de weg Moen- go-Paramaribo. LA CORUNA - Opvarenden van een Westduits vrachtschip klampen zich vast als de boot zinkt na een aanva ring met een Panamese olietanker voor de haven van La Coruna in Spanje. Ze werden gered. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. <ïoto AP) Spanning tussen beide landen loopt steeds verder op MEXICO-STAD - "Wie zijn han den heeft besmet met bloed, cor ruptie en drugs heeft geen enkel recht om een volk te regeren". Met deze woorden opende de Costari- caanse president Oscar Arias giste ren de top van Amerikaanse presi denten. Die wordt gehouden in San José ter ere van '100 jaar democra tie' in Costa Rica. Velen van zijn eregasten uitein delijk niet meer dan 16 van de 36 staatshoofden die Arias oorspron kelijk had uitgenodigd hoorden daarin een stellingname tegen gene raal Manuel Antonio Noriega, de 'sterke man' van Panama. De Ame rikaanse president George Bush knikte instemmend. Eerder had Arias echter aange kondigd, dat hij niet zal toestaan dat er op de top naar een gezamenlijke veroordeling van Panama wordt ge zocht. "Daar is deze ontmoeting niet voor bedoeld", aldus de Costa- ricaanse president. Arias waar schuwde ervoor dat de democratie in Latijns-Amerika grote gevaren loopt als de economische omstan digheden de komende jaren niet worden verbeterd. Bij zijn aankomst in San José had de Amerikaanse president George Bush duidelijk gemaakt dat hij de gelegenheid wil gebruiken om toenadering te zoeken met zijn La- tij nsamerikaanse collega's. "Wij zij bereid om met Latijns- Amerika en het Caribisch gebied een nieuwe verhouding aan te gaan", aldus Bush, "een verhouding die is geba seerd op onderling respect". Voor de gesprekken in San José is geen vaste agenda opgesteld, maar Arias wil dat er vooral aan dacht wordt besteed aan zes onder werpen: democratie, drugs, ontwa pening, de buitenlandse schulden lasten, ontwikkelingen ontbossing. Francisco Rodriguez, de niet uit genodigde president van Panama, heeft zijn land via een open brief aan de presidenten in Costa Rica proberen te verdedigen. Zo biedt Rodriguez aan om Panama te laten fungeren als het operatiecentrum voor een multinationaal leger tegen de internationale drugshandel. Ook belooft hij in de brief dat hij zo spoe dig mogelijk de democratie in Pana ma zal herstellen. Eerst moet er ech ter een oplossing komen voor alle 'buitenlandse factoren' die dat on mogelijk maken. "Het is onbegrijpelijk", zo vindt Rodriguez, "dat er over democrati sche problemen in Panama wordt gesproken zonder de meedogenloze economische, militaire, politieke en diplomatieke agressie van de Vere nigde Staten te noemen". Panama-stad (IPS) De Panamese oppositieleider Guillermo Endara zal zich voor de rechtbank in Pana ma moeten verantwoorden voor uit spraken die hij in Costa Rica heeft gedaan. Woensdag zei Endara op de Costaricaanse televisie dat Pana ma's sterke man generaal Manuel Noriega voor het einde van het jaar zal zijn vermoord. Daarop heeft de Panamese minis ter van justitie gisteren een aan klacht ingediend tegen Endara we gens het aanzetten tot misdaad. En dara zei letterlijk: "Noriega zal Pa nama verlaten in een pyjama van hout". De Panamese oppositielei der bevindt zich momenteel in Cos ta Rica waar hij deelneemt aan een informele top van Amerikaanse re geringsleiders.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5