Uitgevers: mediawet betuttelende regeling Wim Kok leert hoe smal de marges zijn Verkeersles voor Haagse ouderen Commerciële omroep stuit op barrières Minder eten beter voor dik mens dan bewegen MILIEUMANIFEST OP DEUR RIDDERZAAL VENDUEHUIS NAJAARSVEILING 1 IN PULCHRI STUDIO Verkrachter vast, Groede gerust wmm ZATERDAG 28 OKTOBER 1989 AMSTERDAM (ANP) De uitgeversconcerns VNU en Elsevier betwijfelen of de voorge stelde wijzigingen van de mediawet het bedrijven van binnenlandse commerciële omroep wel zo aantrekkelijk maakt. De uitgevers zeggen in een voorlopige reactie de indruk te hebben dat nog te veel barrières worden opgeworpen, onder meer door de hoge afdrach ten die de overheid vraagt. "Het maakt ons wat huiverig", al dus L. Hieselaar van VNU. Als je de maxima die in de wet worden ge noemd bij elkaar optelt, kom aan zo'n 15 procent van de inkomsten die moeten worden afgedragen en dan kan er geen sprake zijn van winst maken". Woordvoerder E. Ekker van Else- viers sprak gisteren van een ver keerd wetsvoorstel. "Het zit vol be tuttelende regelingen". Ook voor Elsevier zijn de afdrachten die in het wetsontwerp worden genoemd, te hoog. De beperking dat binnen landse commerciële tv slechts via de kabel kan worden verspreid vin den de uitgevers niet aanlokkelijk. "Wil je goed commerciële tv bedrij ven, dan moet dat in alle huiska mers zijn te ontvangen en dat kan alleen met een aardse zender", al dus Hieselaar. Als dat niet kan bin nen de huidige beschikbare drie tv- netten, dan moet er maar een vierde net bij komen, zo zegt hij. Elsevier is bang dat het wetsvoor stel zoveël onduidelijkheden bevat dat de behandeling ervan in de Tweede Kamer weer erg lang zal du ren. "Het lokt veel discussie uit en we zijn bang dat dat weer vertra gend gaat werken", aldus Ekker. In Den Haag is men heel wat opti mistischer over de aantrekkelijk heid van commerciële omroep, zoals de donderdag gepubliceerde schets voor wijziging van de media wet biedt. De markt gaat in hoge mate bepalen wat de kosten wor den, menen insiders. Commerciële omroepen hebben namelijk de keus uit twee mogelijkheden om via de kabel te mogen uitzenden. Zij kunnen zelf met de kabelex ploitanten gaan onderhandelen en als dat zover lukt dat zij 75 procent vah de aangeslotenen via de kabel kunnen bereiken, kunnen zij bij het ministerie een concessie aanvragen. Maar zij kunnen ook rechtstreeks bij het ministerie aankloppen en via die weg 100 procent van de aange slotenen op de kabelnetten berei ken. Zou nu de prijs die het ministe rie vraagt voor dat laatste lijk uitsteken boven de prijs die voor 75 procent aan de kabelexploi tanten moet worden betaald, dan zal het in Rijswijk niet erg druk worden, zo is de redenering. Wel moet in elk geval een conces sie worden aangevraagd en hoewel nog niet zeker is wat daarvoor be taald moet worden zou ook dat vol doende ruimte laten om winstge vend commerciële televisie te kun nen exploiteren, verwacht men in Den Haag. "Een forse prijs voor een vergunning zou dan het karakter kunnen krijgen van een premie op vestiging in het buitenland", zo staat te lezen in de toelichting op het voorontwerp. Aangenomen wordt dat de wets wijziging dit jaar niet meer rond komt. Hoe snel het kan gaan hangt af van de wijzigingen die de politiek nog wil aanbrengen en van de snel heid waarmee de Raad van State met een advies komt. Enkele maan den tot een half jaar lijkt het nog wel te duren voor in Nederland com merciële televisie mogelijk wordt. AMERSFOORT (ANP) - 'De fabel tjeskrant in afval-land' zijn volgens dr. E. Mathus-Vliegen de reclame voor en de verhalen in damesbladen over allerlei methoden om gemak kelijk gewicht te verliezen. Mathus, gastro-enterologe (wetenschap van het spijsverteringsstelsel) in het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam, was een van de inlei ders op een symposium van de Ne derlandse Obesitas Vereniging in Amersfoort. Ze zei dat driekwart van de calo rieën die iemand nodig heeft wordt gebruikt voor de ruststofwisseling: om hart, longen en andere organen ook bij bedrust en niet eten te laten doorwerken. Het resterende kwart is nodig voor lichamelijk acti viteit (12 procent) en voor de warm- teproduktie en -afvoer (thermoge- nese). Volgens Mathus is door het ver hogen van de lichamelijke activiteit dus geen flinke gewichtsverminde ring te verwachten. Hetzelfde geldt voor de thermogenese waarop veel mode-diëten zijn gebaseerd en voor Eiwitrijke diëten (het verteren van eiwitten kost meer energie dan dat van koolhydraten). Het verhogen van de ruststofwis seling zou veel doeltreffender zijn. Dat is geprobeerd met schildklier- poeder en amfetaminen. Maar die methoden zijn volgens Mathus nog niet toepasbaar en soms zelf gevaar lijk gebleken. Ze veegde ook de vloer aan met methoden om vet 'weg te laten smelten' en het slikken van laxeer middelen en plaspillen: "u wordt er niet lichter van, uw beurs wel". Ook prof.dr.ir. W. Saris (humane biologie, Limburg) zei dat minder eten doeltreffender is dan meer be wegen. Door een week lang dage lijks 1000 kilocalorieën minder te nuttigen gaat er ongeveer een kilo af, door iedere dag een uilr lang ex tra wandelen maar twee ons. Toch blijft volgens Saris bewegen een essentieel onderdeel van een vermageringsregime, omdat de ruststofwisseling daalt als iemand minder gaateten. Daardoor vermin dert ook het gewichtsverlies. Bewegen is vooral van belang voor het succes op langere termijn. Volgens Saris blijkt uit verschillen- ADVERTENTIE der Notarissen te 's-Gravenhage Lange Voorhout 15, 's-Gravenhage Dinsdag 7 november 18.30 uur Schilderijen, aquarellen en grafiek o.a. van L. Apol, K. Appel, J.W. vanBorselen, F. Charlet, A.J. van Driesten, A.F. Heijligers, W. Maris, C. Raaphorst. A P. Schotel, J. Toorop, J. Zoetelief-Tromp Woensdag 8 november 10.00 uur Chinees en ander porselein en aardewerk 14.30 uur Brons, tin en koper Asiatica en Ornamenten 19.00 uur- Juwelen, goud, zilver en plated Kristal en glaswerk Helers worden harder aangepakt DEN HAAG (ANP) - Justitie kan helers straks eenvoudiger aanpak ken. Het wetboek van strafrecht wordt hiervoor gewijzigd. Het 'ver werven, voorhanden hebben en overdragen van een door misdrijf verkregen goed' wordt strafbaar ge steld. De ministerraad is hiermee gisteren akkoord gegaan. De maximale gevangenisstraf voor opzetheling wordt verhoogd van drie tot vier jaar. De maximum boete blijft een ton. Door Verdere verruimingen van de wettekst wordt de aanpak van het witwassen van vermogens uit handel in verdo vende middelen vereenvoudigd. In de toekomst moeten ook handela ren in auto's, motorfietsen, brom fietsen, fietsen, kunst, juwelen, klokken, antiek en curiosa en de handelaren in foto-, film-, audio- en videoapparatuur een inkoopregi stratie bijhouden. DEN HAAG De Vereniging Milieudefensie, Aktie Strohalm en de Fietsersbond ENFB hielden gisteren op het Binnenhof in Den Haag een ludieke actie om hun ongenoegen duidelijk te maken over het milieubeleid in het nieu we regeerakkoord. Twee actievoerders verkleed als de goden Atlas en Neptunes spijkerden het manifest 'Deltaplan voor het milieu' op de deur van de Ridderzaal met daarin tien milieu-eisen. (foto gpd) MIDDELBURG (ANP) - De rechtbank in Middel burg is gisteren overgegaan tot onmiddellijke gevan genneming van een 33-jarige man uit Groede. Hij stond op dat moment terecht voor een poging tot ver krachting van een vrouw uit zijn woonplaats, waarbij fhij eerst geweld had gebruikt, op 12 maart van dit jaar. De officier van justitie, mr. R. Beaumont, vroeg om gevangenneming omdat het gevaar dat de verdachte in herhaling valt volgens de rapporten die bij diverse instellingen over hem zijn gemaakt zeer groot is. In zijn woonplaats heeft hij voor veel onrust ge zorgd. Ongeveer 35 personen uit Groede hebben de groep 'Verontruste vrouwen' opgericht. Zij willen dat afdoende wordt gestraft voor zijn daden, zodat ?r alleen over straat kunnen. De rechtbank achtte voldoende gronden aanwezig om de verdachte vast te zetten. Dat bracht een zucht van verlichting teweeg bij een groep dorpsbewoners die op de publieke tribune zat. Mr. Beaumont vond de onrust, die in het Zeeuwsvlaamse dorp heerst, terecht. De verdachte pleegt vanaf zijn dertiende jaar seksuele delicten. Hij is daarvoor meermalen veroordeeld. De officier van justitie eiste negen maanden gevan genisstraf en tbs met dwangverpleging, alsmede drie maanden cel en tbs omdat de verdachte in zijn proef tijd opnieuw in de fout is gegaan. De rechtbank doet uitspraak op 10 november. de onderzoeken dat iemand die na een succesvolle afslankperiode ac- tief blijft (minstens drie uur per week) veel beter zijn of haar streef- gewicht vasthoudt. In dat geval her stelt de stofwisseling zich op het ou de niveau, wat handhaving van het gewicht eenvoudiger maakt. Dr.ir. J. Seidell (voedingskundig onderzoeker, Wageningen) zei dat vet bij de meeste vrouwen wordt opgeslagen onder de huid op billen en dijen (de 'peervorm') en in borst- weefsel en bij mannen vooral rond en in de buik ('appelvorm'). Hij noemde de appelvorm ongun stiger voor de gezondheid dan de peervorm omdat de vetcellen in de buik via de bloedvaten in veel direc ter contact staan met organen als de lever. Op langere termijn verhoogt dat de kans op suikerziekte, hartaf wijkingen, galstenen en een hoge bloeddruk. 'Appels' zouden zich volgens Seidell daarom drukker over hun gezondheid moeten ma ken dan 'peren'. Kerk uitgebrand HEERENVEEN (ANP) - De kerk van de Jehova's Getuigen in Heerenveen is gistermiddag volle dig uitgebrand. Het personeel van vier brandweerkorpsen w(as het vuur tegen zes uur meester. Het vuur ontstond om vier uur op het dak, waar op dat moment werk zaamheden werden verricht. Hoe de brand zo snel vat op het hele ge bouw kon krijgen, is tot dusver nog niet bekend. De schade is nog niet geraamd. Er was op het moment dat het vuur uitbrak niemand in de kerk aanwezig, Smit-Kroes niet vervolgd voor ambtsmisdrijven' DEN HAAG (ANP) - Een aantal milieuorganisaties die strafvervol ging wilden van de demissionaire minister van verkeer en waterstaat Smit-Kroes zijn als klagers niet ont vankelijk verklaard. Dat blijkt uit een uitspraak die de Hoge Raad gis teren heeft gedaan. De zaak betreft een aanklacht van de Stichting Miljoenen Zijn Tegen, de Vereniging Das en Boom, en en kele andere organisaties en particu lieren. Zij hadden november vorig jaar bij de Hoge Raad aangifte ge daan van het plegen van 'ambtsmis drijven' door Smit-Kroes. Volgens de klagers heeft de be windsvrouw het wetboek van straf recht overtreden door vergunnin gen te verlengen voor de lozing van cadmium houdend afval door DSM Meststoffen in Rotterdam en Wind mill in Vlaardingen. Daarmee heeft zij,'aldus de advocaat van de kla gers,^bewust en opzettelijk een ern stige vorm van milieucriminaliteit gelegaliseerd'. De minister, die haar opvattingen over het milieu zou hebben gewijzigd, is inmiddels ere lid van de vereniging. Donderdag 9 november 14.00 uur Spiegels, klokken, pendules e Perzische en andere Jdeden 18.30 uur Meubelen i lampen Kijkdagen in Pulchri Studio zaterdag 4 en zondag 5 november van 10.00 tot 16.00 maandag 6 november van 10.00 tot 13.00 uur. Geïllustreerde catalogus a 35.- (incl. porto) verkrijgbaar op bovengenoemd adres en bij het Venduehuis der Notarissen, Nobelstraat 5,2513 BC 's-Gravenhage, telefoon (070) 65 88 57* fax: (070) 46 27 69 Inlichtingen bij mevr. C.M. Noort of de heer M.E.C. de Vri Bejaarde te vaak slachtoffer DEN HAAG (GPD) - De gemeente Den Haag start 1 november een voorlichtingscampagne om oudere mensen duidelijk te maken hoe zij zich het beste in het verkeer kunnen gedragen. Onderzoek heeft uitge wezen dat ouderen vaak het slacht offer worden van verkeersongeluk ken, doordat hun concentratiever mogen minder is en het verkeers beeld de laatste jaren voor hen te veel veranderd is. Volgens een enquête die gehou den is onder Haagse ouderen erva ren zij het Haagse verkeer in het al gemeen als onveilig. Zij hebben de meeste problemen bij het overste ken. Gerard van der Sterre, voorzit ter van de Werkgroep Verkeersvei ligheid: "Als het stoplicht van een oversteekplaats tijdens het overste ken plotseling op rood springt ra ken veel ouderen in paniek en wil len zij snel weer omkeren. Daarbij komen zij vaak ten val. Ouderen Ambassadeur Johan Hendrik Meesman (55) wordt de nieuwe Nederlandse ambassa deur in de Verenigde Staten. Hij volgt Richard Fein op, die sinds 1984 ambassadeur is en op 16 no vember met pensioen gaat. Wan neer Meesman precies naar Was hington komt, is nog niet bekend. Hij is nu nog ambassadeur in We nen bij de onderhandelingen over cpnventionele ontwapening. Onderzoek Ruim eenderde van de wetenschap pers op de Technische Universiteit Eindhoven wil geen onderzoek doen dat duidelijk militaire toepas singen kan hebben. Dat blijkt uit een enquête die is ingesteld onder de wetenschappelijke medewer kers. Lunetten Het kabinet heeft gisteren inge stemd met een gedeeltelijke reno vatie van het laatste Molukse woon oord Lunetten in Vught. De 87 ge zinnen moeten na de renovatie nor maal huur betalen. Speciale regelin gen die voor hen golden komen te vervallen. Vermist Bij het 116e Divisie Verbindings Bedienings Compagnie in Harder wijk worden sinds woensdag vier Uzi-pistoolmitrailleurs, waarschijn lijk door diefstal, vermist. De een heid oefende op de Ermelose heide. DEN HAAG- De oude sociaal-de mocratische leider Joop den Uyl zei het al: de marges zijn smal. Wim Kok zal de afgelopen weken menig maal aan die uitspraak van zijn illu stere voorganger hebben gedacht, toen hij tijdens de urenlange sessies aan tafel bij informateur Lubbers, keer op keer tot de ontdekking moest komen dat zijn wensen bij lange na niet haalbaar bleken. door Henri Kruithof Kok ging voor de PvdA de verkie zingscampagne in met de eis dat er een 'ander beleid' moest komen. Daarvoor moest maar liefst negen miljard gulden extra op tafel ko men. Avond aan avond legde hij de kiezers uit dat een kabinet met de PvdA voor een trendbreuk zou zor gen. De zwakke schouders zou een deel van de last uit het verleden worden afgenomen. Die last zou worden gelegd waar zij hoorde: op de sterkste schouders. Al direct aan het begin van de for matie, toen hem door het CDA ge durende bijna een week de grens van de financiële draagkracht van de BV Nederland was voorgehou- 1 den, zag hij in dat hij flink wat water bij de wijn moest doen. Het CDA was onverzettelijk: Kok hoefde niet aan te komen met aantasting vari het 'herstelbeleid' van de voorbije CDA-WD-kabinetten. Dat leidde er dan ook toe dat de PvdA'er soepel akkoord ging met het verder terugdringen van het fi nancieringstekort tot 3,25 procent, met het niet verder verzwaren van de belasting- en premiedruk. Bo vendien zag hij al snel in dat de uit keringsgerechtigden en de ambte naren vanaf nu weliswaar weer zou den kunnen meedelen in de groei, maar dat het onbetaalbaar zou zijn, als de opgelopen achterstand ook nog ingelopen zou moeten worden. Kok toonde zich realist: hij ziet de onvermijdelijkheid van dingen snel genoeg in om dan te proberen el ders, zijn wensen gerealiseerd te krijgen. Dat is hem nog aardig ge lukt ook. De koppeling werd op een scherpere wijze dan het CDA wilde, in ere hersteld. De defensie-uitga ven groeien de eerste twee jaar nog wel, maar daarna niet meer. En er zijn nog wel meer winstpunten op te Het verschil in beleid tussen de voorafgaande kabinetten en het aanstaande kabinet Lubbers-Kok, zal vooral in de aard van de maatre gelen gezocht moeten worden, en minder in de financiële omvang van Wim Kok: zakelijk compromis bereid. nieuw beleid. Voorstellen waarbij de laagste inkomens de dupe wor den, zullen minder makkelijk wor den gedaan. Het vreemdelingenbe leid zal een iets rechtvaardiger tintje krijgen en daarmee is het lijst je niet af. Mammoettanker Het schip van staat is maar moeilijk om te krijgen, zoveel is Kok en de zijnen wel duidelijk geworden. Maar (om met Jos van Kemenade te spreken) een paar graden verschil in koers van een mammoet-tanker, leidt na verloop van tijd tot een ge heel andere plaats van bestemming. Ook dat moet Kok in zijn achter hoofd hebben gehad, tijdens de af gelopen weken. In hoeverre Kok, als tweede stuurman/penningmeester, in staat zal zijn de koers ook werkelijk te verleggen, zal pas ii) de toekomst blijken. Hij heeft zichaangemeld voor het vice-premierschap. Daar mee neemt hij een fors risico, maar zoiets gaat hij in het algemeen niet uit de weg. Het is verkeerd om Kok met De Korte te vergelijken, daar voor is het verschil in kaliber te groot. Maar bij de scheidend minis ter van economische zaken kan hij horen hoe moeilijk het is om direct naast Lubbers te werken. Voor de vraag in hoeverre het ka binet succesvol zal zijn, zijn twee vragen van belang. Hoe zal het tus sen Kok en Lubbers gaan en wan neer zal in de PvdA het 'onbetaalba re idealisme' weer de kop opste ken? Karakterologisch verschillen de beide leiders niet zoveel van el kaar. Beiden werken strikt zakelijk en beiden zoeken altijd naar het compromis. Lubbers heeft dat werk geleerd als fractievoorzitter, Kok als voorzitter van de FNV. In het begin zal het dan ook wel goed gaan, ook al omdat de PvdA een herhaling van het snel mislukte kabinet CDA-PvdA in 1981 ten kos te van alles wil voorkomen. De rege ringsverklaring zal soepel tot stand kunnen komen en het debat daar over zaT ook niet al teveel proble men opleveren. Of er echt een hecht team komt, hangt echter van veel meer factoren af. Slagen Lubbers en Kok erin de onvermijdelijke me ningsverschillen in het begin in goede harmonie te overbruggen, dan kan er een band ontstaan. Een belangrijk kritisch moment ontstaat rondom de gemeenteraads verkiezingen van maart volgend jaar. Het resultaat van die verkiezin gen zal mede bepalend zijn voor de opstelling van de PvdA-fractie na die tijd. Bij de provinciale verkie zingen in maart 1982 verloor de PvdA ruim zeven procent van de stemmen ten opzichte van de Twee de-Kamerverkiezingen van een jaar daarvoor. Kort daarna brak de PvdA met het .CDA. Wanneer de PvdA de gemeentelijke verkiezin gen begin volgend jaar redelijk doorstaat, dan lijkt deze coalitie een lang leven beschoren. denken dat auto's meteen weer be ginnen te rijden. Ook gebeuren veel ongelukken wanneer ouderen moe ten oversteken naar de haltes van het openbaar vervoer". De enquête wees verder uit dat ouderen moeite hebben met woonerven. Zij weten niet waar zij op woonerven moeten lopen. Oude ren op de fiets maken gauw brok ken, omdat zij vaak last hebben van een stramme nek. Als zij een bocht moeten maken dan steken zij alleen hun hand uit en hopen verder dat het goed gaat. Volgens de Werkgroep Verkeers veiligheid is het belangrijk dat bij ouderen het gevoel van onveilig heid wordt weggenomen. Onzeker gedrag maakt dat zij vaker in moei lijkheden komen. De werkgroep probeert met de voorlichting de angst bij ouderen weg te nemen. Gerard van der Sterre: "Het is niet goed als ouderen door hun angst het huis niet meer uitkomen. Wij moe ten hen leren-hoe zij zich kunnen aanpassen aan het moderne ver keer". De gemeente Den Haag verhoogt de veiligheid in het verkeer door ge vaarlijke verkeerspunten aan te pakken. Ouderen maken vaak op dezelfde punten fouten waar in het algemeen veel verkeersslachtoffers vallen. Daarom worden veel moei lijke verkeerspunten opnieuw inge richt door oversteekpunten te ver beteren, straten af te sluiten voor verkeer en door hekken, dammen en verkeerslichten te plaatsen. Verzorgingstehuis Winckebach is de eerste van de veertien bejaarden tehuizen waar voorlichting gegeven wordt. Door tehuizen af te gaan en affiches te verspreiden hoopt de werkgroep een paar duizend oude ren te bereiken. In het verzorgings tehuis wonen honderdvijftig oude ren. Woordvoerster Marian Hij- zelendorn: "Zowel het personeel als de bewoners zijn erg enthousiast over het project. Het verkeerspro bleem leeft erg in ons tehuis. Het te huis ligt in de buurt van een drukke weg, waar ze al een jaar aan het bre ken zyn. Onze bewoners durven door de chaos de weg niet meer over. Vooral mensen in een rolstoel hebben het moeilijk. Aan de over kant van de weg liggen winkeltjes waar de ouderen hun inkopen doen. Veel bewoners gaan niet meer uit zichzelf naar buiten". De Werkgroep Verkeersveilig heid bestaat uit medewerkers van de gemeentelijke stadsontwikke ling, de verkeerspolitie, de HTM (openbaar vervoer), de Gemeente werken en onder wijsmedewerkers van de gemeente.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3