'Dat uitdagende ligt me wel' I Leiden verrijkt met twee galeries Stralende pianomuziek Roozeman Coup d'Art en Pro Pitia GEVARIEERD Bijdrage: Bram van Leeuwen Tweemaal Last Vanessa Baksh speelt seksgodin in Lest- produktie Eigen bodem Pianorecital door Robbert-Jan Roozeman met een programma van Beethoven, Proko- jef, Rachmaninof en Strawinsky. Gehoord op 27 oktober in de Kapelzaal. LEIDEN - De meeste nootjes had hij bewaard voor het laatst, Rob bert-Jan Roozeman. Een pittige jongen die zijn programma vooral gewijd had aan Russische compo nisten van rond de eeuwwisse ling. Er zou veel te vertellen zyn over deze leerling van Herman Uhl- horn. Beter is het nog naar hem te gaan luisteren, bijvoorbeeld tij dens een lunchconcert op 14 de cember. Zoals wel vaker was de Kapelzaal vooral aan die kant be zet, die het beste uitzicht biedt op het handwerk van de pianist. Toch zou men er goed aan doen eens wat minder zijn ogen te ge bruiken en de oren meer 'op scherp' te zetten. Het 'handwerk' is voor Roozeman geen probleem. Het geheugenwerk ook niet, ge tuige zijn voorkeur voor uit het hoofd spelen van ware noten- wolkbreuken. Sommige pianis ten pronken graag met hun tech nisch kunnen. Deze pianist schept duidelijk plezier in het be- Zijn spel was prikkelend vanaf de eerste noten Beethoven die nog wat zoekend klonken. Zoekend naar de juiste kleur, naar de meest treffende aanslag; hoe zacht laat zich deze vleugel nog horen. Juist deze verkennende in stelling maakte dat de Beethoven sonate opus 110 heel spannend en i schoongewassen klonk, ontdaan van de mist van het verleden. Mis schien is hier de uitdrukking authentiek wel op zijn plaats. Zeer verrassend daarna klonk "Sarcasmes" opus 17 van Proko- jef te beginnen met het deel 'tem- pestoso' - stormachtig -. Na de zangerige, klankrijke toon die Roozeman in het vorige stuk had laten horen, trakteerde hij ons in Sarcasmes op allerlei vormen van goed geoliede mechaniekjes: ron kende machientjes, ratelende werkjes. Alsof Prokojev met een knipoog en een grijnslach de toenmalige vorderingen op tech nisch en industrieel gebied te kijk zet. De ware notenlawines echter kwamen na de pauze en nog steeds alles uit het hoofd. Het is heel grappig om de 'Follia'-melo- die, waarop zo menig Barokcom- ponist variaties heeft geschreven - niet in de laatste plaats Corelli - Rachmaninofs versies op deze melodie te horen in diens Corelli- variaties. Met akkoorden en stem mingen die soms zwoel en jazzy aandeden toverde Rachmaninof de oorspronkelijke melodie om in evenzovele kleurrijke verschij ningen. Tot slot een pianobewer king van drie delen uit Strawins- ky's 'Pétrouchka'. Niet alle dagen te horen op recitals. Mooi ge speeld met schitterende kontras ten in al dit notengeweld. Enkele bossen bloemen en open doekjes later kregen we Bach als toegift van deze zoals de toelichting al zei 'getalenteerde en sympathieke pianist'. In de gaten houden dus! MONICA SCHIKS Herman van Veen met kinderliedjes. middels antieke Ik heb geen zin om op te staan van Bob Bauber. Vast nummer elk jaar is een nieu- Vast nummer elk jaar is een nieu- plaat van de Volendamse groep BZN. Na Endless Dream de tweede in de samenstelling met Dirk van der Horst en Dick Plat en zonder de broertjes Cees en Thomas Tol. Op 'Crystal Gazer' staan de eerder dit jaar bij Phonogram uitgebrachte singles El Cordobes en If I had only a chance. Evenals de overige 9 num mers gemaakt volgens het bekende BZN-recept, dat na 22 lp's en 44 Zover is Anita Meyer nog niet, al is Close to you, uitgebracht door Ariola, al weer haar tiende lp/cd. De 14 composities zijn allemaal van Burt Bacharach en zijn tekstschrij vers Hal David en Carl Bay Sager. Hoewel nummers als Anyone who had a heart, There's always some thing to remind mee, What the world needs now en I don't know what to do with myself onverbreke lijk verbonden zijn met Dionne Expositie met werk van Jan Krefci, t/m 15 no vember. Galleria Pro Pitia, Levendaal 119, Lei den. Geopend: Do. van 13-16 uur en 19*21 uur. Vr., za. en zo. van 13-16 uur. Openingsex positie van Galerie Coup d' Art, Nieuwe Rijn 27, Leiden. Geopend: wo., vr. en za. van 10-18 uur. Do. van 10-21 uur. LEIDEN - Zo heel af en toe gaat het economische nieuws samen met be richten over de kunstmarkt. Vorige week bijvoorbeeld toen de wanke lende aandelenkoersen op Wall Street en het Beursplein in Amster dam het uiterste vergden van de ze nuwen van beleggers en hoekman nen, maakte het journaal melding van het feit dat kunsthandelaren onder invloed van de ontwikkelin gen in de financiële wereld plotse ling (nog) betere zaken deden. We reldwijd is de invloed van de econo mie op de kunst merkbaar, maar ook dichter bij huis is dat het geval. Ondanks werd Leiden verrijkt met de komst van twee nieuwe gale ries - opnieuw een teken dat het goed gaat met de kunst. Datzelfde geldt blijkbaar niet voor de midden stand, want waar eerst melkpro- dukten en bontjassen verkocht wer den, hangt nu kunst aan de muur. Het Leidse galerie-bestand groeit enorm, nadat enige jaren geleden het kunstaanbod een gevoelige klap had gekregen na vertrek en sluiting van enkele bekende galeries. Om in economische termen te blijven - de recessie is voorbij en de tijd is rijp voor nieuwe initiatieven. Leiden beleeft op cultureel gebied een 'hoog-conjunctuur'. Onlangs opende Galleria Pro Pi tia, na eer. aanloopperiode van en kele maanden, officieel haar deuren voor het publiek. De eerste exposi tie is gewijd aan het werk van de Tsjechische kunstenaar Jan Krej'ci. Het met zorg opgeknapte hoekpand Warwick, weet Anita er toch een ei gen stempel op te drukken. Aardige uitsmijter is de Neder landse 'Friends'-versie met vokale ondersteuning van Margriet Eshuis, Rene Froger, Julya Loko, Lisa Bo- ray en Rob de Nijs. James Last - Zilver - Polydor Ter gelegenheid van het feit dat de bekende Duitse orkestleider Ja mes Last een kwart eeuw een ver bintenis heeft met de platenmaats- happij Polydor is er een bijzondere dubbel-lp/cd uitgebracht onder de titel 'Zilver'. Een ruim twee uur du rende selectie van .muziek die de man met de bijnamen The Gentle man of Music en Der Partykönig op de plaat heeft gezet. En dat zijn er heel wat. Vanaf 1964 zijn er onge veer 150 James Last-platen uitge bracht. In Nederland waren de ver kopen zo hoog dat gemiddeld in elk gezin twee grammofoonplaten van Last aanwezig zijn. Geniet Last zijn grootste bekend heid als de man van de sfeervolle achtergrondmuziek, veel minder bekend is dat Hans, want zo heet hij eigenlijk, in de jaren vijftig door de Duitse vakpers drie jaar achtereen werd uitgeroepen tot beste jazzbas- sist van Duitsland. Wat ook slechts weinigen weten is dat zijn broer Werner onder de naam Kai Werner ook een populair Duits orkest leidt. Last wordt vaak betiteld als de man van de muziek voor de massa. En de negatieve be oordeling van zijn muziek is vaak geënt op de wat monotone bewer kingen van klassieken met het ha-ha-ende achtergrondkoortje uit de beginjaren. Maar compositorisch heeft Last het laatste decennium bewezen veel meer in zijn mars te hebben. Natuurlijk is de easy-liste ning music gebleven, maar daar naast gaf hij zeer inspirerende con certen in Londen (Royal Albert Hall), Rusland en Japan. Op de jubi leum-dubbelaar is een cd geheel gewijd aan vrolijke opgewekte mu ziek met onder andere zijn razend snelle interpretatie van Orange Blossom Special, terwijl de tweede geheel gevuld is met muziek in ro mantische sfeer. Een aantal num mers kreeg een nieuw eigentijds ar rangement en zijn opnieuw opgeno- Werk van Fer Hakkaard is te zien in Galerie Coup d'Art. (foto wim Dijkman) dat goed op valt als je over het Le vendaal komt aanrijden, bepaalde de vorm van het logo van Galleria Pro Petia. De naamkeuze behoeft enige verklaring. De eigenaar van de galerie draagt de welluidende naam De Wildt Proitius. Dat laatste betekent in het Latijn welgezind; zo luidde een vaste wens bij de Romei nen 'Sint tibi dei propitii', (Moge de goden je welgezind zijn). De galerie houders hebben er het volste ver trouwen in dat enkele gunstige fac toren de vervulling van deze wens positief beïnvloeden, zoals de goede bereikbaarheid voor reizigers met het openbaar vervoer en de ligging van het voormalige melkwinkeltje ten opzicht van de binnenstad. Het is niet voor het eerst dat het werk van Jan Krej'ci in Leiden te zien is, want reeds in 1974 waren zijn etsen bij het LAK tentoonge steld. De expositie bij Pro Pitia be staat uit litho's, etsen en tekenin gen, waaronder ook enkele stukken uit de jaren zeventig. Het techni sche werk is steeds opgebouwd uit zeer uiteenlopende beeldelemen ten, die in eerste instantie niet met elkaar in verband te brengen zijn. Droomachtige, soms nachtmerrie achtige fragmenten vragen om na dere bestudering en bij het kijken ontdek je samenhang in steeds te rugkerende motieven, zoals kinde ren, naakte vrouwenfiguren en bloeddorstige dieren. Door aangst- aanjagende en harmonieuze beel den te vermengen, levert Krej'ci commentaar op de hem omringen de wereld. Gruwelijk is de recente litho waarin hy met mythologische gegeven van Saturnus die zijn kin- dren opeet gebruikt, een thema, dat ook in het werk van de Spaanse kunstenaar Francis Goya (1746/1828) voorkomt. Ook het werk van Dürer vormt een inspiratiebron voor het grafisch wrek van Krej'ci. Een voorbeeld daarvan is de afbeel ding v^n Adam en Eva in het para dijs. De tentoonstelling bij Pro Pitia is verlengd tot 15 november. Galerie Coup d'Art aan de Nieu we Rijn beschikt over een grote, lichte ruimte die nauwelijks meer herinnert aan de deftige, donkere zaak waar voorheen bontjassen uit gestald lagen. Drie in elkaar overlo pende kamers vormen een geschik te expositiezaal, waarin een groot aantal kunstwerken van negen ver schillende kunstenaars een plaats konden krijgen zonder een indruk van overdaad te wekken. In veel op zichten is de eerste tentoonstelling van Coup d'Art afwisselend te noe men. Schilderkunst, grafiek en fo tografie zijn hier bijeengebracht. Terwijl binnen de diverse discipli nes de uitgangspunten sterk ver schillen. Fer Hakkaart en Wim Bak ker zijn met hunt monumentale schilderijen nadrukkelijk aanwe zig. In één van zijn werken geeft Hakkaart op exuberante wijze ver leidingen weer waaraan de mens bloot staat; de afgebeelde vrouwen, wijnglazen en zelfs een injectiespuit spreken in dit opzicht duidelijke taal. Bakker daarentegen kiest voor abstractie in zyn Berlyn-comcposi- ties. De ingehouden; sfeervolle land schappen van Paul Versteeg con trasteren met de landschappelijke interpretaties van Miriam van Ben- them en Ria Koot. Ria Koot expo seert naast het omvangrijke schil derij van een boomgaard enkele kleinere werken, die de wervelende beweging van de dans in kleur ver beeldt. Uit het gevarieerde aanbod noem ik verder nog de stillevens van Jaqueline Roy, waarin een vleugje experiment met traditie vermengd is en de evenwichtige schilderijen van Fanny Mazure. Dit alles en nog veel meer is tot en met 11 november bij Coup d'Art te be zichtigen. NANCY STOOP LEIDEN - Vanessa Baksh komt net achter het drum stel vandaan. Eens per week heeft zij les. "Om de overtol lige energie eruit te slaan", zegt ze, terwijl ze met haar lange, rode nagels de rythm- sticks die voor haar op tafel liggen even aanraakt. De ze- venentwintigjarige psycho logiestudente, die uit Trini dad afkomstig is, speelt aan staande zondagavond in De Burcht de rol van Carla, de mislukte seksgodin in Ro bert Patricks stuk 'Kenne dy's Children'. Het is haar debuut als actrice bij het Leiden English Speaking Theatre, dat ons met dit uit monologen bestaande to neelstuk een sombere terug blik geeft op de jaren zestig. Is Vanessa zenuwachtig voor de première. "Niet echt, nee. Ik acteer altijd, ook als er geen betalend pu bliek naar me kijkt". door Cees van Hoore Vanessa Baksh is vijf jaar geleden naar Nederland gekomen. Ze werd verliefd op een Nederlandse jongen en kon het niet meer uithouden in Trinidad, waar ze Spaanse en En gelse letterkunde studeerde aan de universiteit. Bovendien werd ze een beetje moe van de macho-cultuur daar, waarin voor mannen alles mo- heel weinig. Het belangrijkste voor de vrouwen daar was dat ze tot aan hun huwelijk hun maagdelijkheid behielden. Trinidad was en is geen arm ei land. De olievelden zorgen er ook nu nog voor dat er jaarlijks vele mil joenen dollars in de staatskas ko men. In 1962 kreeg Trinidad samen met het eiland Tobago zelfbestuur en kwam de zwarte dr. Eric Willi ams aan het bewind. "Black power, white masks', zo karakteriseert Va nessa deze regering. "Alles moest mooi en nieuw, toiletten met aircon ditioning, prachtige gebouwen, het kon niet op. Trinidad was net een twaalfjarige, met een miljoen dollar op zak. Ze wisten van gekkigheid niet meer wat ze moesten doen". In Nederland aangekomen, ging Vanessa arbeids- en organisatiepsy chologie studeren in Leiden. Toen het Leiden English Speaking The atre onlangs een auditie hield voor 'Kennedy's Children' besloot ze mee te doen. Ze kwam te laat. In het Burchtcafé sprak ze regisseur Chris Buck aan en zei: "Shit, ik moet en zal die rol hebben". En tussen de ca fébezoekers deed ze auditie. Maar in de aankondiging van het toneelstuk worden vergelijkingen getrokken met Marilyn Monroe. Hoe zit dat? "Ja, donkere types als sekssymbolen had je in die jaren zestig niet. Nu wel, kijk maar naar een Tina Turner. Wij komen er steeds meer in. By de yuppies in Amerika is het momenteel in om een zwarte vriendin te hebben. Dat voelen ze zich internationaal, man nen van de wereld. Maar goed, in ie der geval heb ik de rol gekregen. En daar ben ik bly om. Het boeiende aan de persoonlijkheid van Carla is dat ze ondanks haar mislukking toch macht heeft over mannen. En macht is niet vies. In alle situaties kom je toch macht tegen. Alleen als die macht verkeerd wordt gebruikt, wordt het onfris. Misschien ben ik door die fascinatie voor macht ook wel psychologie gaan studeren: ik wilde als kind al door de mensen heen kunnen kijken". Lossere moraal In 'Kennedy's Children' staat de te loorgang van de idealen uit de jaren zestig centraal. Er komt een ex-hip- pie aan het woord die aan de drank is geraakt omdat de regeringen maar niet 'lief wilden zijn voor el kaar*. En in een bijtende monoloog spuit een Vietnam-veteraan zijn gal. Carla heeft de ambitie gekoesterd om seks-godin te worden, maar door de opkomst van de vrije liefde en de lossere seksuele moraal zijn de mensen niet meer geïnteres seerd in een type a la Marilyn Mon- Kan een psychologiestudente an no 1989 zo'n rol eigenlijk wel spe len? Vloekt dat niet een beetje met het bewustwordingsproces dat vrouwen sinds die tijd hebben door gemaakt, met stromingen als het fe- Zuidelijk Toneel met 'Zomergasten' EINDHOVEN (ANP) - Het Zuide lijk Toneel in Eindhoven speelt het komende seizoen 'Zomergasten' van Maxim Gorki. Het stuk gaat vrijdag 10 november in de Eindho- vense stadsschouwburg in premiè re. Dat is precies 85 jaar na de we reldpremière in Petersburg. Het Zuidelijk Toneel speelt 'Zomergas ten' in samenwerking met de Blau we Maandag Compagnie uit België. In 'Zomergasten' volgt Gorki een elitair gezelschap dat te gast is op het landgoed van de advocaat Bas- ov. De gasten doden de tijd met keuvelen, eten, drinken en allerlei verstrooiende spelletjes. Ondertus sen broeit het ongenoegen bij een aantal van hen. Het stuk speelt aan de vooravond van de Russische revolutie. Tussen de regels door neemt Gorki volgens de zegsman politiek stelling tegen de heersende klasse van die tijd. Op een zeer behoedzame wijze rekent, hij af met de parvenu's van die tyd, die volgens hem alle banden met het volk hebben verbroken. In de produktie van het Zuidelijk Toneel en de Blauwe Maandag Compagnie ligt het accent vooral op de onderlinge, menselijke relaties. De langzamerhand traditionele Pla- tentiendaagse in oktober was de af gelopen weken oorzaak van een hausse aan lp/cd-werk van eigen bodem. Zo verscheen er van zanger- -cabaretier Herman van Veen on der de titel 'Rode wangen' op zijn eigen Harlekijn-label een compila tie van 20 jaar kinderliedjes. Na de succesvolle 'Vogelvlucht' ditmaal een speciale editie voor de jeugd. Behalve veel eigen werk uit thea ter- en tv-shows, zoals Alfred J. Kwak, Herman en de Zes en De wonderlijke avonturen, twee op merkelijke vertolkingen van oude Annie M.G. Schmidt-liedjes Dik- kertje Dap en Tante en oom in La ren. Sommige nummers kregen een verrassend nieuw jasje. Even verrassend is na jaren afwe zigheid de terugkeer van Tol Hans- se met zijn nieuwe schijf 'Coole boel'. Na enkele nationale hits waarvan Big City de grootste was verdween hij uit beeld om zich on der meer met schilderen bezig te houden. De nieuwe schijf, verschenen bij Indisc, bewijst dat hij nog steeds niet zingen kan. De charme van de plaat schuilt danook ook meer in de af en toe humoristische teksten en een aantal muzikale spitsvondighe den, dan de kwaliteit van de zang. Dat is iets beter verzorgd op de al lereerste lp/cd die Dureco maakte van Cees Stolk. Componist-arran geur, maker van bekende recla mespots en echtgenoot van Leonie Sazias zette onder de titel 'Logboek van een behouden vaart' een tien tal eigen stukken op de plaat. 'Sta pelgek' is qua melodie het aardigst, maar qua tekst heel eentonig. 'Schijt aan de buren' gewoon plat vloers. Polydor brengt de Greatest hits van Johnny Camaro. Een jongen die steeds handig gebruik weet te maken van het succes van anderen door er pseudo-Surinaamse imita ties van te maken. De succesvolste was Don't worry be happy. Op de verzamelaar verder ondermeer om geturnde versies van de oude Sam the Sham-hit Wooly Booly, Oh dar ling dans nog een keer met mij, die de Fouryo's in grijze oudheid al eens vernederlandsten en het in- minisme? Vanessa: "Nee hoor, ik kan me in die rol wel verliezen. Ik heb mezelf wat dat betreft heron- dekt. Dat was echt een 'redisco very'. Toen ik hier in Europa kwam, vond ik het een verademing om te zien dat vrouwen ook wat te vertel len hadden. Maar langzamerhand kwam ik er achter dat ik het toch wel erg leuk vond om mooi gevon den te worden. Dat uitdagende, dat ligt me wel. Het geeft je als vrouw toch een zeker soort macht. Maar het is wel jammer dat vrouwen op de lange duur meestal 'the shitty end of the stick' krijgen'. Dat zij het slachtoffer worden. Met Carla is dat ook het geval". De vijf monologen waaruit dit stuk bestaat zullen worden ge speeld temidden van het borrelen de publiek in de Burchtsociëteit. Enigszins centraal, maar wel aan verschillende tafeltjes gezeten, spe len de acteurs en actrices hun rol. Met elkaar wordt er niet gecommu niceerd. Met het publiek wel. In de gedeelten dat zij niet aan het woord is, zoekt Vanessa oogcontact met de toeschouwers, flirt zij met hen. "Ik ga de mensen niet aan zitten staren. Daar heb ik zelf een afschuwelijke hekel aan. Ik hou er niet van om be keken te worden, nee er moet naar je worden ge-keken. Ik trek de aan dacht op verschillende manieren, en dat doe ik vanuit de geestesge steldheid van Carla. Het is moeilijk om in die gedeelten waarin ik niet aan het woord ben die sensuele geestesgesteldheid te blijven be houden. Maar ik heb allerlei trucjes om mezelf op te fokken. Ik denk dan bijvoorbeeld dat ik langzaam in een warm bad glij, zoals ik dat 's zondagsmiddags thuis vaak doe, wanneer ik mezelf verwen. Zo hou ik me in de gedeelten dat ik niet aan het woord ben op temperatuur Kunstobject Vanessa was de jongste thuis. Zelf heeft ze de jaren zestig niet meege maakt. Maar vijf oudere zussen, van wie er nu twee in New York Wonen, hebben haar bijgepraat. Leiden vindt ze wel een sympathieke stad, maar een beetje ingeslapen is het hier allemaal wel. Voor de afwisse ling gaat ze regelmatig naar Amster dam. Bijvoorbeeld om te 'voguen' in de discotheek Roxy. 'Voguen' is een dans die is geïnspireerd op het modetijdschrift 'Vogue'. Tijdens het dansen worden er allerlei poses aangenomen waarbij het lichaam er op z'n verleidelijkst uitziet. Vanes sa: "Ik hou van een mooi lichaam. Niet om het meteen te hebben, te bezitten, maar om het te bewonde ren. Ik beschouw het als een objet d'art, een kunstobject. Vanuit die visie speel ik Carla ook een beetje. Er was eigenlijk maar één tekst die ik niet goed kon spelen. Dat was het gedeelte waarin ik moest vertellen hoe er een man snuivend en blazend bovenop mij lag. Daar hou ik niet van. Het moet een beetje spannend en elegant blijven". Voorstellingen 'Kennedy's Children' zondag 29 oktober, 5 no vember, 12 november, 19 novem ber. Aanvang 19.30 uur. Sociëteit Vanessa Baksh: 'Ik acteer altijd, ook als er geen betalend publiek naar me de Burcht, Burgsteeg 14, Leiden. kijkt'. (foto Henk Bouwman) i

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 38