De Kettler- affaire 3Niemand hoeft zich meer te Nederlander als hoofdverdachte in mondiale zwendel met nep-aandelen Tentoonstelling 'Goed verkeerd'geeft beeld van geschiedenis homoseksuelen Voorlopig is er geen sprake van uillevering van een 43-jarige inwoner van 's-Graveland aan Zwitserland. De Zwitsers hebben om diens uitlevering verzocht wegens het mogelijk aandeel van de Nederlander in een internationale aandelenfraude van omstreeks 500 miljoen gulden. De Amsterdamse rechtbank heeft de behandeling van de zaak verdaagd tot 30 januari. De rechtbank heeft meer tijd nodig voor het bestuderen van de door Zwitserland overlegde stukken. Daarnaast moet worden nagegaan of ook de boekhouding en administratieve gegevens die bij de aanhouding van de Nederlandse verdachte in beslag zijn genomen, aan de Zwitserse justitie mogen worden overgedragen. De 's-Gravelandse zakenman werd eind april op verzoek van de Zwitserse justitie aangehouden. Een maand later werd besloten hem hangende de behandeling van het uitleveringsverzoek op vrije voeten te stellen. door Evert van Tijn Niet minder dan veertig politiemensen kwamen een half jaar geleden in actie voor de aanhouding van de 43-jarige ei genaar/bewoner van het 's-Gravelandse landgoed Swaenenburg. Het hoogtepunt van de bijna militaire operatie was de re gelrechte bestorming van.het honderd jaar oude landgoed. Tegelijk met die spectaculaire actie, op verzoek van de Zwitserse justitie, deed de politie inval len in Amsterdam, Arnhem, Blaricum en Hilversum. Er was een aantal vrachtwagens voor nodig om de aangetroffen administratie ve gegevens van een hele reeks van be drijven en besloten vennootschappen af te voeren. De belangstelling van de justi tiële autoriteiten in het Zwitserse Genè- ve gaat echter voor alles uit naar de man, tegen wie in december 1988 al een inter nationaal opsporingsverzoek werd uitge vaardigd. Naar verluidt zou hij betrokken zijn bij de verkoop van valse aandelen en niet bestaande bedrijven, alles bij elkaar goed voor een bedrag dat volgens inge wijden heel goed zou kunnen oplopen tot een half miljard gulden. Zich beroe pend op een nog niet eerder toegepast in ternationaal verdrag ter bestrijding van de georganiseerde misdaad heeft Zwit serland om de uitlevering van de desbe treffende persoon gevraagd. Verdaagd In beginsel stelt Nederland geen staats burgers voor berechting ter beschikking van de justitie van een ander land. De Amsterdamse rechtbank heeft tot nu toe ook nog niet beslist over het Zwitserse uitleveringsverzoek. Tijdens de eerste zitting van de uitleveringskamer werd de man zelfs uit voorlopige hechtenis ont slagen. Na een pauze van ruim drie maanden werd de behandeling van de zaak onlangs hervat, slechts om opnieuw voor nader onderzoek van de stukken voor een kwartaal te worden Verdaagd. "Samenzwering tot het plegen van ef fectenfraude en valsheid is geschrifte. Dat zijn de zaken waarover wij graag eens wat vragen zouden willen stellen", formuleert de Geneefse rechter van on derzoek Laurent Kasper-Ansermet om zichtig. "Wij hebben om zijn uitlevering gevraagd omdat we duidelijkheid willen hebben over een aantal kwesties en ge beurtenissen. Afhankelijk van zijn ant woorder. zal hij al dan niet in staat van beschuldiging worden gesteld. Tot dus ver is hij nog geen verdachte. Dat bete kent dat ik niet veel kan zeggen". Kasper-Ansermet is de drijvende kracht achter de justitiële inspanningen die een jaar geleden leidden tot de.Kett- Deze villa aan het Meer van Genève is de vestigingsplaats van meer dan honderd firma's die zich met financiële transacties bezighouden. (fot0 gpd> ler-affaire. Achter die verzamelnaam gaat de Europese tak schuil van een we reldomvattende zwendel in aandelen van niet bestaande bedrijven. In zijn werkkamer in het paleis van justitie, in het hart van de oude stad van Genève, maakt hij tijd vrij voor een gesprek. In de zomer en het najaar van 1988 sloegen de Zwitsers toe, na ruim een jaar van onderzoek en minutieuze voorberei dingen. De verdachte beleggingskanto ren en effectenmakelaars, met fraai klin kende namen als Chelsea, Kettler en Fal- contrust, waren vrijwel allemaal te vin den in de omgeving van het Meer van Ge nève. Hun activiteiten omvatten echter vrijwel heel Westeuropa. Dat had tot gevolg dat, toen de zaak eenmaal in gang was gezet, behalve in Zwitserland zelf, onder meer ook arres taties plaatsvonden in Frankrijk, Spanje en Westduitsland. In nauwe samenwer king met de Franse en Duitse autoritei ten slaagde Kasper-Ansermet erin bij banken in Luxemburg beslag te laten leggen op rekeningen en tegoeden van de opgerolde bedrijven met een geza menlijke waarde van omstreeks twaalf miljoen dollar. Naar schatting hebben sinds 1986 meer dan tienduizend beleggers zich la ten verleiden om in te gaan op de bijzon der florissante winstverwachtingen die zij door de effectenkantoren kregen voorgespiegeld. Tegen de tijd dat de spe culatiewinst werkelijkheid zou worden, bleek het desbetreffende kantoor niet meer te bestaan. Zwart geld De Geneefse advocate dr. Cecile Ring- genberg is bereid een tip van de sluier op te lichten. Als weinig anderen kent zij de praktijken van wat in vakkringen be kend staat als boüer-roombéleggings- fondsen. De meer dan zevenhonderd slachtoffers die mevrouw Ringgenberg vertegenwoordigt, zijn samen goed voor bijna negen miljoen dollar aan schade claims. "De beleggingskantoren bewerken de markt van kleinere beleggers via het sys teem van direct mail. Het zijn niet de echt rijken op wie zij zich richten, maar mensen met een hoog inkomen, van wie soms een deel zwart. Het is de groep die zonder al teveel moeite een paar duizend dollar te besteden heeft. Zeg maar de keuze tussen een onverwachte en aan trekkelijke winstverwachting en het een paar maanden uitstellen van een winter sportvakantie". "Die mensen, van wie er in Europa toch ettelijke miljoenen zijn, krijgen een aanbod voor een gratis proefabonne ment op bijzonder goed verzorgde beurs- periodieken. Zodra de tijd daarvoor rijp is besteden die bladen extra aandacht aan een bepaald fonds, met veelbeloven de namen als Messidor of Hillside Mi ning Corporation. Daarna duurt het niet lang meer of de aanstaande beleggers worden rechtstreeks telefonisch bena derd met een 'uniek' aanbod waarop zij snel moeten reageren". Veertig agenten deden een halfjaar geleden een inval op het landgoed Swaenenburg in 's-Graveland. Controle van de 'waterdichte' beleg- gingstips die de'slachtoffers krijgen aan geboden is niet mogelijk. De bedrijven in kwestie staan niet op de officiële beurs genoteerd. Het zou ook moeilijk kunnen, want afgezien van de verkoopactivitei ten van de effectenmakelaars is van eni ge werkelijke bedrijfsmatige activiteit geen sprake. Om zelfs de meest wantrouwige aspi rant-belegger op verzoek keiharde cijfers te kunnen voorleggen, wordt de waarde van de in feite waardeloze aandelen, die in pakketten van minstens enige duizen den worden verkocht, kunstmatig opge schroefd. Binnen een kringetje van 'be trouwbare' effectenkantoren gaat een beperkt aandelenpakket een aantal ke ren rond. De prijs stijgt snel, terwijl tege lijkertijd de belangstelling voor de aan delen wordt aangetoond. Ringgenberg: "Het systeem is zo pro fessioneel opgezet dat het erg moeilijk is om nee te blijven zeggen. In Engeland zijn veel slachtoffers gevallèn onder klei ne spaarders. Mensen die op deze manier hoopten hun pensioen te kunnen beveili gen tegen de hoge inflatie. Maar elders werden steeds hoog opgeleide, welge stelde mensen benaderd. Een groep die best een paar duizend dollar over heeft om mee te speculeren, maar dat bedrag ook weer zo klein vindt dat bij een even tueel verlies niet onmiddellijk naar de rechter wordt gelopen". Uitzonderingen De meeste arrestanten, onder wie ook enkele Nederlanders, zijn allang weer op vrije voeten. Er zijn echter een paar uit zonderingen. De Zwitsers hebben niet alleen belangstelling voor de 's-Grave landse beleggingsexpert. Ook de Spaan se en Franse autoriteiten hebben uitleve ringsverzoeken ontvangen. Eind vorige week arriveerde de Spaanse arrestant in Genève. De Parijse autoriteiten hebben laten weten begin november te zullen be slissen over de toekomst van de onvrij willige Amerikaanse gast. In de gevangenis van Genève, ten slot te, 'logeert' al weer bijna een jaar de voor malige procuratiehoudster van Codo- well AG. het bedrijf dat de Zwitserse jus titie op het spoor van de man uit 's- Graveland zette. De dame was jarenlang de steunpilaar van Codowell AG, maar begon twee jaar geleden voor zichzelf, in dezelfde branche. Codowell is te vinden in Clarens, een slaapstad in de schaduw van televisiefes tival-stad Montreux. Een statige villa uit de laatste jaren van de negentiende eeuw, op stand gelegen aan de oever van het Meer van Genève vormt de passende huisvesting. De inspanningen van justi tie betekenen niet dat het bedrijf, dat fungeert als holdingmaatschappij en ad ministratiekantoor voor meer dan hon derd besloten vennootschappen over de hele wereld, is gesloten. Kasper-Anser met: "Wij beschouwen het als een bijzon der efficiënte witwasserij voor zwart geld. Maar niet alle activiteiten die er plaats vinden en vonden zijn in strijd met de Zwitserse wet. Dus van volledige slui ting kan geen sprake zijn". Een blik in het handelsregister van de Hilversumse Kamer van Koophandel be vestigt de dwarsverbindingen tussen de Zwitserse villa en het 's-Gravelandse landgoed. Het adres van Codowell, Du Borchet 20, wordt bijvoorbeeld opgege ven als de woonplaats van directeur H. Mink van De Swaenenburgh BV, die het landgoed formeel in eigendom heeft. Ook is daar onder meer ingeschreven de Panagony Corporation, die optreedt als houdstermaatschappij voor weer een an dere onderneming van de 's-Gravelan- der. Deze maatschappij kan worden gezien als de verbinding tussen Swaenenburg en het afbrokkelende aandelenfraude- imperium van de Amerikaan Charlie Kimmes. Hij verscheen eind vorig jaar in Las Vegas voor de rechter, verdacht van dezelfde soort zaken als waarover de Ge neefse autoriteiten de 's-Gravelander zo graag aan de tand willen voelen. Nauwe banden Citerend uit rapporten van de Ameri kaanse belastingdienst en de beurscon- trolecommissie SEC maakte het Ameri kaanse financiële tijdschrift Forbes in haar januarinummer melding van bij zonder nauwe banden tussen Kimmes en de met naam en toenaam genoemde bewoner van Swaenenburg. "Kimmes maakte gebruik van een geld-witwasserij van een Hollander, die volgens de Zwit serse en Amerikaanse autoriteiten veel heeft gedaan voor wapen- en drugshan delaren. Het is een slimme vent, die voor zijn klanten Panamese vennootschap pen opzet, die hij vanuit Zwitserland runt. Een voorbeeld van zo'n maatschap pijtje is de Panagony Corporation van Kimmes", aldus Forbes. Namens een Amerikaanse belegger, die voor enige miljoenen zou zijn opge licht, zit de Haarlemse advocaat Rutger Middendorf al enige tijd achter de 's- Gravelander aan. "Wij denken dat hij en Kimmes zorgen voor een voldoende stroom van loze bv's. Zodra er behoefte aan is worden die voorzien van een aan delenkapitaal, waarna ze worden overge daan aan effectenmakelaars. In Europa was dat de Amerikaan die vorig jaar zo mer bij Cannes is gearresteerd en nu in Parijs wacht op uitlevering aan Zwitser land", schetst Middendorf de werkwijze van het circuit. In afwachting van een uitspraak van de Amsterdamse rehtbank bezit Kasper- Ansermet in Genève zijn ziel in lijdzaam heid: "Ik kan me werkelijk geen enkele reden voorstellen waarom Nederland er zo lang over moet doen om tot een uitle- veringsbesluit te komen. Er is toch vol doende materiaal voorhanden. Behande ling bij verstek is ook denkbaar, maar er moeten nog een aantal vragen worden beantwoord. Ik hoop mijn onderzoek in ieder geval begin volgend jaar te kunnen afsluiten. Dat wordt tijd, want sommige mensen zitten al meer dan een jaar achter de tralies te wachten op hun berechting". De Nederlandse hoofdpersoon hult zich in stilzwijgen, zolang niet duidelijk is wat er over hem beslist wordt, hetzij in Amsterdam, hetzij in Genève. Na ver scheidene verzoekén om commentaar op de verschillende beschuldigingen, volgt slechts een telefoontje van zijn advocaat. Mr. Baauw uit Utrecht: "In dit stadium is iedere publiciteit nadelig voor mijn cliënt. Bovendien is het nauwelijks ter zake, want de zaak zelf komt voorlopig toch niet aan de orde. Afgezien daarvan is het allemaal niet waar, van die fraude en oplichting van beleggers. Iedereen weet tegenwoordig toch dat officierèn van justitie met het oog op een goede pers graag wat hoger van de toren blazen dan verantwoord is". In het Amsterdams Historisch Museum is van afgelopen dinsdag tot en met 25 februari 1990 onder de noemer 'Goed verkeerd' een tentoonstelling te zien over de geschiedenis van homoseksuele mannen en lesbische vrouwen in Nederland. "De bezoeker krijgt er een positief beeld over hoe homoseksuelen tegenwoordig hun leven inrichten. Vanaf de jaren zestig hoeft dat steeds minder in het geheim te gebeuren". door Frangoise Ledebogr (ANP) Het initiatief voor de expositie 'Goed Verkeerd' werd genomen door de daar toe opgerichte Stichting Vae Solis ('Wee de eenzamen'), die de naam ontleent aan het in 1946 onder deze titel verschenen boek van de lesbische schrijfster Marie Louise Doudart de la Grée. Na de toeken ning van subsidie door onder meer het ministerie van WVC kon de stichting Paul Verstraeten en Juriënne Ossewold in dienst nemen om speurwerk te ver richten naar geschikt materiaal en de tentoonstelling samen te stellen. Als beginpunt is gekozen voor de 17e eeuw, omdat toen de eerste schriftelijke getuigenissen over de levenswijze van zogenoemde sodomieten (homoseksuele mannen) en trïbades (lesbische vrour wen) werden opgetekend. Het begrip so domie is terug te voeren tot het bijbelse verhaal over de vernietiging van de .'zon dige' steden Sodom en Gomorra. Het woord tribadie is afgeleid van het Griekse werkwoord 'tribein', dat wrijven betekent. In de 18e eeuw was er in ons land voor het eerst sprake van grootscheepse ver volgingen van sodomieten, zo schrijven Verstraeten en Ossewold in een brochu re. Voornamelijk mannen waren het slachtoffer omdat zij ook toen al openba re ontmoetingsplaatsen hadden en daar om meer in het oog liepen dan de vrou wen binnenshuis. Op de expositie wordt een overzicht gegeven van de 'veroordelingsgolven' in de 18e eeuw met misschien wel als gru welijkste voorbeeld de activiteiten van rechter Rudolf de Mepsche in het Gro ninger dorp Faan, die omstreeks 1730 tientallen mannen en jongens liet arres teren op verdenking van sodomie. Op 24 september 1731 werden 22 veroordeelde mannen in de leeftijd van 15 tot 48 jaar gewurgd en daarna verbrand. Tussen 1795 en 1798 stonden in Amsterdam voor het eerst 12 vrouwen terecht, die voor en kele jaren in het Spinhuis (de gevange nis) terecht kwamen. Over de streng calvinistische samenle ving van de 18e eeuw zijn echter niet al leen gruwelverhalen te melden. Mannen uit de 'betere standen' verenigden zich in 'geleerde gezelschappen', die tevens de gelegenheid boden tot het aanknopen van hechte vriendschappen. Welk karak ter deze vriendschappen hadden is na zo veel eeuwen natuurlijk niet met zeker heid vast te stellen. De heftige toon waar op men elkaar eeuwi'ge trouw en liefde tot in de dood zwoer in zogenoemde vriendenboeken, wijzen echter op z'n minst op een hecht homosociaal ver band, aldus Verstraeten. In de tekst van deze liberi amicorum werd geregeld verwezen naar de bijbelse figuren David en Jonathan. In. het boek Samuel (II Sam 1:26) bijvoorbeeld, treurt David als volgt over de dood van Jo nathan: "Ge waart mij zo dierbaar, Uw liefde telde ik meer dan de liefde van Ossewold herinnert aan de intense vriendschap tussen Befje Wolff en Aagje Deken die in 1782 samen de roman 'Saartje Burgerhart' publiceerden. In de brochure wordt bovendien een gedicht geciteerd dat een zekere Maria Bavink aan Aagje Deken schreef: "Gij toonde het mij met ernst te minnen: bezield door even sterke drift geef ik me aan U, met ziel en zinnen". Ook de negatieve maatschappelijke re acties op homoseksualiteit na de 18e eeuw krijgen aandacht. Zij brachten de Tachtiger-dichter Willem Kloos in het laatste kwart van de 19e eeuw tot een zelfmoordpoging toen zijn vriend Albert Verwey zich verloofde. Zeer tegen de zin van Kloos publiceerde Verwey in 1890 het gedicht 'Hemel- en Aard-droom', dat over het karakter van hun vriendschap weinig misverstand laat bestaan. "...Om zijn hals mijn armen sloeg 'k I Néér woog 'k 't zwaar hoofd en in zijn roden mond Zonken mijn lippe", een ster in purpren nacht", is een veelzeggende tekst. De homoseksuele geschiedenis van de 20e eeuw staat voor een deel in het teken van de strijd tegen artikel 248-bis in het wetboek van strafrecht, dat daarin werd opgenomen in 1911. Het regelde het ver bod op seksueel contact met iemand van hetzelfde geslacht die jonger was dan 21' jaar. Het kwam weliswaar niet tot een groot aantal veroordelingen (uiteindelijk ongeveer 150 per jaar in de vijftiger ja- rerï), maar homoseksuele mannen en les bische vrouwen moesten wèl leven on der een voortdurende druk van verklik-" king en aangifte. Het artikel werd pas in 1971 geschrapt. Het protest tegen het artikel werd in eerste instantie geleid door het Neder lands Wetenschappelijk Humanitair Ko- mitee (NWHK) dat in 1940 werd opgehe ven. Vlak na de Tweede Wereldoorlog werd de Shakespeare Club opgericht, waaruit in 1949 het Centrum voor Ont spanning en Cultuur (COC) ontstond. Deze vereniging kreeg in 1973 koninklij ke goedkeuring en behartigt de belangen van homoseksuele mannen en lesbische vrouwen ook in het politieke circuit. De strijd voor een deugdelijke Wet Gelijke Behandeling is daar een goed voorbeeld Verstraeten en Ossewold constateren dat de seksuele revolutie in de jaren zes tig ruimte heeft gegeven voor een open lijke emancipatie van homoseksuele mannen en lesbische vrouwen. De ker ken ondersteunen deze emancipatie met hun 'speciale' praatgroepen, Jos Brink steekt zijn geaardheid bepaald niet on der stoelen of banken en Pia Beek staat tegenwoordig ook 'privé' in een grote landelijke ochtendkrant. Verstraeten: "Het gevolg van deze ontwikkeling is dat niemand zich nu meer hoeft te verstop pen. Er is sprake van een nieuw en posi tief geaard gemeenschapsgevoel, waar op de ziekte Aids geen negatieve invloed heeft". De expositie toont naast de historische ontwikkelingen op allerlei manieren de uitingsvormen van de zelfbewuste ho moseksuele cultuur in de huidige tijd. Dat ook in het tolerante Nederland nog niet alles optimaal is moeten Verstraeten en Ossewold toegeven: "Een aantal bruikleengevers wilde liever anoniem blijven en weer anderen weigerden een foto voor de expositie. Maar dat doet niets af aan het belang van 'Goed ver keerd' als wapenfeit in de geschiedenis van homoseksuelen in Nederland".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 37