Martelaar of schuinsmarcheerder? Profiel van de moord ZATERDAG 28 OKTOBER 1 I Lennaert Nijgh reconstrueerde de twaalf beroemdste moordzaken uit de vaderlandse geschiedenis. Vandaag de tweede (maandelijkse) aflevering van de serie Moord Doodslag: de moord op Floris V. Plaats en tijd: nabij Muiderberg, 27 juni 1296. Dader(s): Een samenzwering'van edelen uit het bisdom Utrecht, van wie Herman van Woerden en Gijsbrecht van Aemstel de voornaamste zijn. Ze ontvoeren de graaf en wil len hem uitleveren aan de Engelse koning. Een aantal bron nen noemt een aangetrouwd familielid van Herman van Woerden, een zekere Gerard van Velzen als degene die Flo ris dodelijk verwondt. Slachtoffer: Floris, Graaf van Holland en Zeeland. Tijdens zijn gevangenschap op het Muiderslot is hij 42 jaar oud ge worden. Floris V is de laatste werkelijk regerende graaf uit het Hollandse Huis. Zijn enige wettige zoon en opvolger, Jan I, is lichamelijk en waarschijnlijk ook geestelijk gehandicapt. Motief: Waarschijnlijk eerder een geval van doodslag dan van moord. Het was de bedoeling om de graaf te ontvoeren, niet om hem te doden; mogelijk spelen bij Gerard van Velzen persoonlijke wraakgevoelens een rol. Lijkschouwing: Bijna zevenhonderd jaar later, na de vondst van de grafelijke bijzettingen in Rijnsburg in de jaren 1949- '50. Het onderzoek is verricht door de keel-, neus- en oorarts B. Dijkstra', oud-medewerker van het Instituut voor Prae- en Protohistorie in Amsterdam. Het resultaat is in 1979 gepubli ceerd. Afloop: Gerard van Velzen is volgens een 14de-eeuwse kro niek naar het kasteel Kronenburg gevlucht, gevangen en ten slotte geradbraakt. De andere daders zijn uit het land verban- Volgens oude bronnen werd Gerulf in 855 de stamvader van het Hol landse Huis, door de moord op zijn meester Godfried de Zeekoning te helpen plegen. Het zou een familie traditie blijven. Het zinnetje Floris V door d'Edelen vermoord zit bij ie dereen die nog ouderwets onder wijs heeft gevolgd ingebakken, net zoals de wetenschap dat Floris Der Keerlen God werd genoemd. Hij was niet de eerste graaf van Holland die gewelddadig om het leven werd gebracht, wel de laatste. Het zou echter onjuist zijn om te denken dat zulke dingen er nu een maal bij hoorden in de middeleeu wen, die men zich toch al voorstelt als een tijd waarin alles primitief is en die honderden jaren lang on veranderd blijft. Maar tussen Gerulf de stamvader en Floris V ligt een even lange periode als tussen de moord op Willem van Oranje en de troonbestijging van koningin Beatrix, en er veranderde van alles. De wereld waarin macht, grondbe zit en adel onverbrekelijk met el kaar verbonden waren was plaats aan het maken voor een maatschap pij waarin geld het belangrijkste was en degene die geld bezat de macht had. Floris V steunde de jon ge steden, die veiligheid en orde no dig hadden voor hun handel en die gebaat waren bij een sterk centraal gezag. Daarnaast voerde hij een nieuw rechtstelsel in en liet dijken aanleg gen om land te herwinnen en te be houden. Er kwam een aantal kaste len tegen de invallen van de Frie zen: Eenigenburg, Brederode, Mui den. Dat alles bezorgde het half moerassige Holland een begin van welvaart en de graaf een zekere ma te van populariteit onder de niet- adellijke, maar wel vrije lieden, de kerels van wie hij later de god ge noemd werd. Dat ging allemaal ten koste van de oude adellijke geslach ten. Floris V onderschatte de tegen stand die hij met zijn hervormingen opriep. Aan de hand van Melis Stoke, een auteur-van wie niets bekend is maar die in de onmiddellijke omgeving van de graaf geleefd moet hebben, kunnen we de gebeurtenissen in 1296 enigszins reconstrueren. Lokvogel Graaf Floris V is in Utrecht om een einde te maken aan het gekibbel van de plaatselijke edelen. Dat de graaf van Holland zich met het bis dom bemoeit, is mogelijk omdat hij de zwakke bisschop Jan van Nas sau financieel in zijn macht heeft. Een paar van de aanzienlijkste edelen, Herman van Woerden en Gijsbrecht van Aemstel, hebben na een vergeefs oorlogje het hoofd moeten buigen en zijn hun bezit aan de graaf kwijtgeraakt. Floris heeft ze genade verleend en hen zelfs lid van de grafelijke raad gemaakt. Een vergissing, blijkt later. De graaf koestert twee adders aan zijn borst, maar is zich blijkbaar van geen ge vaar bewust. De 23ste juni 1296 heeft Floris met zijn gezelschap het middagmaal ge bruikt en is even gaan slapen, als Gijsbreght van Aemstel hem komt wekken en hem herinnert aan de af spraak die ze gemaakt hadden om het vederspel te gaan beoefenen, de valkenjacht. De graaf is een groot liefhebber van die bij uitstek aan de adel voorbehouden sport, hij kleedt zich aan en drinkt nog een glas met Van Aemstel. Samen rijden ze de stad uit en het gevolg van Floris, verrast door diens plotselinge ver trek, blijft achter. Het is een valstrik. Buiten Utrecht wachten de samenzweerders. Her man van Woerden grijpt de teugels van Floris' paard en maakt hem dui delijk dat hij hun gevangene is. De graaf reageert woedend en wil zijn zwaard trekken, maar Gerard van Velzen, een tot dan toe volmaakt on- Wie wil er horen een nieuw liet? En dat sal ik u singhen, Hoe Gheraert van Velsen Graef Floris verriet, 't Sijn wonderlijke dinghen. (anoniem vijftiende-eeuws lied) bekende, dreigt hem de schedel "tot de tanden" te zullen kloven. Ze brengen de graaf naar het door hem zelf gestichte Muiderslot. Het plan van de edele heren is al in januari gesmeed, op aandrang van de Engelse koning Edward I. Floris had, in weerwil van zijn eed van trouw aan de Engelse koning, op een opportunistische manier aange papt met Lodewijk van Frankrijk. Het is de bedoeling om Floris naar Engeland te brengen. Zijn zoon Jan is daar aan het hof opgegroeid en getrouwd met de dochter van Edward. Hij zal in zijn vaders plaats graaf worden en aangezien het ach terlijke knaapje niets voorstelt, komt dat er op neer dat de heren het weer zelf voor het zeggen krijgen. Lopend vuurtje Het bericht dat Floris V gevangen zit gaat als een lopend vuurtje door het land. De grafelijke raad laat het zegelstempel van de graaf in bijzijn van getuigen vernietigen, zodat er geen documenten meer kunnen worden bezegeld. Een nogal onder koelde reactie, maar wel adequaat. Van de overheid horen we verder niet veël, in het 13de-eeuwse Hol land is nog nauwelijks sprake van bestuurlijke samenhang. De bevolking neemt met woede en ontsteltenis kennis van het lot van de landsheer. De Kennemers, Wa terlanders en Westfriezen, die twin tigjaar eerder nog in opstand waren gekomen tegen de graaf, trekken op naar het Muiderslot. Dat is een on aangename verrassing voor de sa menzweerders. Ze hebben zich van tevoren wel verzekerd van voldoen de steun in adellijke kringen, maar deze uitbarsting van volkswoede hebben ze niet verwacht. Ze krijgen de kans niet meer om Floris aan boord van een schip te brengen. In onze ogen is Floris evenmin volksvriendelijk als andere middel eeuwse vorsten, en de bijnaam 'Der Keerlen God' berust op een dubieus verhaal van een eeuw later, maar toch is het een groep boeren uit Naarden die de ontvoerders op 27ste juni 1296 bij Muiderberg de weg verspert. Gerard van Velzen - het lijkt alsof hij een leidende rol speelt bij de gebeurtenissen op 23 en 27 juni - rijdt vooruit en vraagt wat de boeren willen. Ze antwoor den: "Datgene wat jullie daar bij je hebben". Op dat ogenblik verandert de ont voering in doodslag. Van Velzen keert naar het gezelschap terug en hakt als een dolleman in op de weer loze graaf, die vastgebonden zit op zijn paard. De Gooilanders zien vanuit de verte wat er gebeurt, maar als ze ter plaatse zijn is het te laat. Aan het geslacht van de Graven van Holland, dat in de schemering tus sen historie en sage met het ver moorden van een vorst begon, is in het licht van de vroege geschiedenis op dezelfde manier een einde geko- Lijkschouwing In de jaren 1949-1950 zijn bij opgra vingen in Rijnsburg de graven te ruggevonden van een aantal leden van het Hollandse Huis. Dr. B.K.S. Dijkstra kwam in 1979 met de resul taten van een uitvoerig onderzoek, waarbij de nieuwste technieken wa ren gebruikt. Er is nogal wat kritiek op gekomen, ook omdat deze arts geen historicus was, maar in ieder geval is men het eens met zijn iden tificatie van skelet nr. 92 als dat van Floris V. Dijkstra telde 21 beschadigingen aan het skelet; wel èrg toevallig pre cies het getal dat de Tielse Kroniek noemt als het aantal wonden dat het slachtoffer had. De graaf moet al na een paar houwen dood zijn geweest. Hij heeft eerst nog willen vluchten door zijn paard de sporen te geven, maar kwam te vallen. Het dreige ment van Gerard van Velzen dat hij Floris de schedel "tot de tanden" zou klieven, heeft deze bijna letter lijk waargemaakt. Bij een derde of vierde slag werd er een stuk van het schedeldak losge- hakt, alsof het een kapje van een si naasappel was. Het wapen bleef ste ken en de dader - Van Velzen? - heeft het met geweld uit het hoofd losgewrikt. Dijkstra dacht aan een zwaard dat met twee handen ge bruikt werd, maar dat hoort eigen lijk in een latere tijd thuis. Het 13de- eeuwse ridderzwaard was zwaar ge noeg, een niet te onderschatten wa pen. Sommige auteurs uit later tijden ging het blijkbaar te snel; ze laten de zieltogende graaf nog roerende woorden spreken en zeulen hem naar Muiderberg om hem voor het altaar van de kerk de laatste adem te laten uitblazen. De snode Gerard van Velzen is volgens een fantasie rijke 15de-eeuwse dichter in een van binnen met spijkers beslagen vat gestopt en "drie dagen lanc" door de straten van Leiden gerold. Machteld Een moderne rechtbank zou nog heel wat werk hebben gehad aan dit geval. Was het de bedoeling van de samenzweerders om de graaf te do den? Dat is in tegenspraak met hun aanvankelijke plannen, bovendien hadden zij daarvoor eerder ruim schoots de gelegenheid gehad. Door Floris te doden veroordeelden ze zichzelf tot vogelvrijen die niets meer konden verwachten dan ver banning, verlies van alle bezit of een nog erger lot. Van Melis Stoke worden we niet veel wijzer. Hij noemt Gerard van Velzen een felle verrader zonder dat toe te lichten, en wijt de dood van de Graaf aan diens politiek. Latere bronnen vinden de politieke daden van de graaf blijkbaar geen bevredi gende verklaring. In de 14de eeuw duikt het hardnekkige verhaal op dat Floris de vrouw van Gerard van Velzen, Machteld van Woerden, zou hebben verleid of zelfs verkracht. Het is een goede reden voor Van Velzens agressieve gedrag bij de ontvoering en de overbodige hoe veelheid geweld waarmee de graaf gedood is. Maar als het een een mansactie was van Van Velzen. waarom heeft dan niemand van de anderen geprobeerd hem tegen te houden? Dijkstra maakt uit een paar lichtere beschadigingen aan de benen van het skelet op dat er drie aanvallers zijn geweest, twee met een lichter wapen. Waarschijnlijker klinkt zijn stelling dat Van Velzen zo tekeer ging dat er niemand in de buurt kon komen. De moord op Floris V heeft veel weg van doodslag, een noodsprong van de daders, misschien uit een puur persoonlijke opwelling van Gerard van Velzen ontstaan, maar de mogelijkheid moet niet worden uitgesloten dat de afspraak was ge maakt om in geen geval de graaf le vend te laten ontkomen. Onsterfelijk Het oordeel over een historische fi guur zegt dikwijls meer over de tijd waarin het wordt geveld dan over het onderwerp zelf. Zowel Hooft als Vondel hebben uit deze stof geput om in de 17de eeuw treurspelen te schrijven. Floris komt er alleen in voor als een tiran en een geilaard. Maar voor de jonge Republiek, die zich net aan de macht van de Spaan se koning had ontworsteld en bo vendien met de Oranje-stadhouders overhoop lag, kon hij onmogelijk deugen. De geschiedenis van Floris V na zijn dood doet denken aan een soortge lijk geval uit onze tijd: John F. Ken nedy. In beide gevallen gaat het om een tot de verbeelding sprekende fi guur, in beide gevallen ontstaan er allerlei min of meer wilde verhalen en geruchten. Die over Kennedy zijn nauwelijks makkelijker te be wijzen of te ontzenuwen dan die over zijn 13de-eeuwse lotgenoot. Beiden hebben gemeen dat ze na hun dood de historici in twee kam pen verdeelden. Het positieve, zeg maar Kennedy- achtige beeld van Floris V stamt uit het 19de-eeuwse onderwijs in Va derlandse Geschiedenis, lees: Hol landse geschiedenis. Er zijn nog nooit zo veel vorsten vermoord als omstreeks de eeuwwisseling; er dienden bij de jeugd nationalisti sche en Oranje-gezinde gevoelens te worden aangekweekt die een dam opwierpen tegen het dreigen de anarchisme en bolsjewisme. Lager onderwijs is heel lang ontstel lend conservatief gebleven: Floris werd ons in de jaren vijftig nog steeds gepresenteerd als een vroege versie van Willem van Oranje, waar bij de naam van diens moordenaar Geraerdts voor nog méér, zij het on bedoelde overeenkomst zorgde. Na tuurlijk werd het geval Machteld van Woerden als niet geschikt voor de jeugd naar het rijk der fabelen verwezen. Warhoofd Floris V leefde voort als de vorst die toch zo goed was geweest voor de gewone man. Der Keerlen God, door onbetrouwbare roofridders vermoord: het ideale verhaal voor de jeugd in een land dat democra tisch was, maar dat toch netjes een koningshuis had. Busken Huet, de schrijver van 'Het Land van Rembrandt', dacht er an ders over: "Als staatsman was hij een warhoofd en liet zijn volk slechts burgertwisten na". De populariteit van Floris bij het ge wone volk, terecht of niet, overleef de hem zeven eeuwen en zo doet zich in onze dagen het fenomeen voor, dat de minder met middel eeuwse lokale ges Thiedenis opge groeide jeugd nog steeds een posi tief beeld heeft van Floris, al is niet precies meer uit te maken of dat nu Rutger Hauer is of een bij Muider berg doodgeslagen graaf. 1974. Dr. B. Dijkstra: 'Graven e vinnen van het Hollandse Huis', De Walburg Pers. Zutphen, 1979. Dr. H. P. H. Jansen: 'Middeleeuwse Geschiede nis der Nederlanden', 2de druk, Het Spectrum, Utrecht 1972. E.H.J.P. Cord- funke: 'Gravinnen van Holland', De Walburg Pers, Zutphen 1987. Recensie over 'Graven en Gravinnen', etc. van B. Dijkstra door dr. G.T. Hancvcld en drs. W.R.K. Pcrizonius, Spiegel Historiacl 18de jrg. nr. 1. De Tielse Kroniek, vert. Jan Kuys, Uitgeverij Verloren, Am sterdam 1983.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 35