'Hier is helemaal geen echt oerwoud' Nieuwe uitdaging voor socialisten Reportage Nederlandse boer in Brazilië aan het werk M, WWW? HU f 'n tiK vtss^i l lipizzaners treden op in Rotterdam Spanjaarden morgen naar de stembus PAGINA 2 ZATERDAG 28 OKTOBER 19| ZAT CUIABA De tekst van het officiële schrijven van het Braziliaanse ministerie van landbouw laat niets aan dui delijkheid te wensen over. "Hierbij verklaren wij dat de functie en de activiteit van dit bedrijf in overeenstem ming zijn met de geldende normen voor kolonisatie". Novo Eldorado, voluit Em- prendimentos Agropecua- rios Eldorado geheten, kreeg jaren geleden officieel toe stemming van de Brazilaan- se regering om stukken grond in de deelstaat Mato Grosso te ontbossen en ge schikt te maken voor land bouw. In Brazilië wekt de opwinding die in Nederland is ontstaan over de firma en de Nederlandse boeren die in de deelstaat soja willen verbouwen dan ook verba zing. Aan de internationale kritiek over het Amazonewoud is men gewend. "Ook wij vinden dat het regenwoud hoofdstad van Mato Grosso. "Maar dit is helemaal geen regenwoud en zelfs geen overgangsbos. Wij noe men dit 'cerrado'. Dit gebied met struiken en her en der bos is door de regering bestemd voor kolonisatie mits men een gedeelte van de origi nele begroeiing handhaaft". door Ineke Holtwijk Ivo Nunes is plaatsvervangend regionaal directeur van Ibama (Bra ziliaans instituut voor milieu en na tuurlijke hulpbronnen), populair gezegd de waakhond over het milieu van de Braziliaanse regering. Het bureau van doctor Ivo, zoals zijn medewerkers hem noemen, is een onoverzichtelijke zee van dos siers. Allemaal aanvragen voor ont ginning in Mato Grosso, die tegen- woordig ook het stempel van goed keuring van Ibama nodig hebben. Ivo Nunes sch^t dat hij per jaar en kele honderden aanvragen voor ko lonies en plantages afhandelt. Met zijn 120 hectaren is Novo Eldorado een middenklassertje. Ondernemers ontdekten Mato Grosso eind jaren '70 en sinds die tijd is het aantal kolonies snel ge groeid. Miljoenen tonnen soja ko men jaarlijks van het land af. De re gering van de jonge deelstaat ziet de grootgrondbezitters en kolonisten graag komen. Zy stoten Mato Gros so omhoog in de vaart der volkerep en financieren zelfs een nieuwe spoorlijn. In Cuiaba (700.000 inwo ners) werd in een paar jaar een typi sche 'boomtown', met overvolle en te smalle wegen, veel nieuwbouw, luxueuze restaurants en privévlieg- tuigjes. De procedures voor goedkeuring slepen soms jaren voort. De grond bezitters moeten alleen bij Ibama al 19 verschillende verklaringen en vergunningen produceren. Dat va rieert van een eenvoudig eigen domsbewijs tot een schriftelijke vergunning voor afbranden van bos. Nunes schat dat de meerder heid van de aanvragen de lade in gaat, omdat niet aan de voorwaar den is voldaan. Vooral de eis dat 50 procent 'bos- reserve' moet zijn, lijkt problemen op te leveren. Maar Nunes is de eer ste om toe geven dat de contrle te Jan de Lange met i wensen overlaat. Ibama heeft 18 controleurs en drie helikopters die een gebied drie keer zo groot als West-Duitsland in de gaten moeten houden. Volgens Nunes zyn mini maal 200 controleurs nodig. Het ge beurt te vaak dat grootgrondbezit ters toch hun gang gaan en het bos al plat hebben voordat er ook nog maar een aanvraag de deur uit is, zegt hij. Een proces heeft hij nog nooit aangespannen. De kwestie ligt politiek te gevoelig. De belangen van Ibama enerzijds en die van grootgrondbezitters en het ministerie van landbouw ander zijds staan op gespannen voet met elkaar. Het ministerie en de grond bezitters willen meer kolonies en landbouwgrond. In juli werd de eis van 50 procent bosreserve verlaagd tot 20. De minister van milieuzaken van Mato Grosso vindt de hele affaire van de 20 procent zo pijnlijk, dat hij via zijn secretaresse laat weten dat hij liever geen commentaar geeft. Het is een besluit geweest van het Congres en daar kan de deelstaat niets aan veranderen. Doctor Ivo daarentegen spreekt zijn ongenoe gen over het nieuwste besluit niet onder stoelen of banken. "Dit is geen goede zaak. Persoonlijk ben ik het hier helemaal niet mee eens", zegt hy. De gedachte, zoals in Nederland geopperd, dat misschien de hele cerrado verboden terrein voor boe ren zou moeten worden, wijst hij af. Bijna de helft van de Braziliaanse sojaproduktie uit de cerrado. De mensen moeten ook te eten hebben, zegt hy. Je ontneemt ze hun werk en hun inkomen. "Ik ben tevreden kind voor hun hut in het oude gedeelte van Novo Eldorado. als de boeren zich aan de 50 procent houden". Vierhonderd kilometer noordelij ker aan de rand van een lichtglooi- ende kale akker in een zengende hitte, zegt ondernemer Bernd Wun- derlich (49) hetzelfde. "De helft van de cerrado moet blijven. Alleen met de natuur en niet tegen de natuur kun je goed landbouw bedrijven", stelt de Duitse projectontwikkelaar van Novo Eldorado theatraal. Hij wijst met een breed gebaar naar de boomranden die soms 10 meter hoog zijn. "Daar loopt de rivier, daar laten we de bomen staan. En daar planten we rubber. Dat zijn over een paar jaar bomen die nog veel groter zijn dan wat er nu staat". Inderdaad staan op de 120.000 hectaren van Eldorado flink wat bo men. Uitgestrekte, roodkleurige en recht afgesneden akkers worden af gewisseld door stukken licht- en donkergroen. De kleur verraadt de dichtheid van de begroeiing, die kan variëren van her en der ver spreid struikgewas en e.en enkele boom (de cerrado) tot een dicht, me tershoog loofbos (de cerradao). Jan de Lange (29) is een van de zes Nederlandse boeren die een perceel kochten in het nieuwe gedeelte van Novo Eldorado. Hij hoopt z'n slag te slaan met rubber. Elf jaar geleden verruilde hij Dedemsvaart voor Brazilië waar hij tot voor kort voor andere Nederlandse boeren werkte. De Lange woont sinds juli met z'n Braziliaanse vrouw en zoontje in een van de eenvoudige houten hui zen in de oude nederzetting van No vo Eldorado. De opwinding in Ne derland verbaast hem. "Van het re- genwoud moet je afblijven. Dat vind ik ook. Maar hier is helemaal geen echt oerwoud". Novo Eldora do houdt zich wat hem betreft aan de regels die noordelijker, in het overgangsbos, met voeten worden getreden, zegt hij. Maar wat wil je: Mato Grosso is groot en nauwelijks te controleren. Projectontwikkelaar Wunderlich verkocht tot nu toe slechts 8000 hec tare van de 60.000 die hij anderhalf jaar geleden verwierf. Hij heeft het volste vertrouwen dat hij de andere 52.000 ook snél kwijt is en loopt al weer plannen te maken voor vol gende experimenten en aankopen. Aquacultuur, palmharten en citrus vruchten. daar zit wel muziek in. Van de Nederlandse kritiek ligt hij niet echt wakker. Zijn klanten zitten in Brazilië en hij is zeker van zijn zaak. Zijn besluit staat vast: binnenkort nodigt de firma een Ne derlandse regenwoudspecialist uit om met eigen ogen het ecologisch beleid van Eldorado te aanschou wen. De Franse televisie maakte tenslotte niet voor niets jaren gele den een reportage over Novo Eldo rado. "Er zijn veel misstanden te vin den in Mato Grosso, maar hier nu net niet", aldus Wunderlich. Door een goed project aan te vallen, spant de Westeuropese milieulobby het paard achter de wagen, gelooft hij. Brazilianen zijn weinig gechar meerd van de buitenlandse be zorgdheid over hun Amazone. En nu hebben ze een reden des te meer om Westeuropeanen te verwijten dat zij geen verstand van zaken heb ben. .ROTTERDAM Onder sfeervolle begeleiding van de Prinz Eugen Marsch van A. Leonhardt stappen de witte Lipizzaners, keurig in rij, de ruime piste van Ahoy' binnen. Statig, temperamentvol. Strak aan de teugels gehouden door hun berij ders, gestoken in traditioneel bruin rijkostuum. In het midden van de piste leiden de Oberbereiters en Bereiters de paarden tussen twee met de rood- wit-rode Oostenrijkse vlag versier de palen door. Plechtig nemen ze hun zwarte steek van het hoofd en groeten het publiek. De voorstel ling van de Spaanse Rijschool uit Wenen is begonnen. door Roelien Dekker Na het succesvolle optreden in Ahoy' in 1985, is dit unicum op het gebied van de klassieke rijkunst op nieuw neergestreken in Rotterdam. Het oudste cultureel-hippisch insti tuut ter wereld wil het Nederlandse publiek iets laten proeven van de traditionele zondagvoorstellingen in het keizerlijk paleis de Hofburg in Wenen. De klassieke rijkunst bui ten de landsgrenzen tonen is een van de hoofdtaken van de rijschool. Het is het dan ook het enige insti-, tuut ter wereld dat sinds vierhon derd jaar deze rijkunst in puurste vorm beoefent. Directeur Jaromir Oulehla van de Spaanse Rijschool: "Wij zijn de eni ge rijschool die de Lipizzaners al honderden jaren lang speciaal voor de klassieke rijkunst ausbilden. Zo'n oude traditie heeft verder nie mand. In andere landen hebben ze wel geprobeerd ons voorbeeld te volgen, ook met andere paarden, maar dat is nooit gelukt. Dat komt doordat zij de infrastructuur mis sen. Zij hebben de fokkerij en de training van mens en paard niet zo als wij die hebben". Oulehla legt uit dat de Ausbil- dung (de training) van de paarden in het vierde levensjaar begint en acht tot tien jaar in beslag neemt. De Li- pizzaner hengsten komen van de fokkerij in het plaatsje Piber in de Oostenrijkse provincie Stiermar ken, die drie jaar geledén met de Spaanse Rijschool werd samenge voegd. In datzelfde jaar nam de Tsjechoslowaak Oulehla de functie aan van directeur van het Bundes- gestat Piber en van de rijschool. Als doctor in de diergeneeskunde houdt hij zich nu dagelijks bezig met de sportmedische verzorging van de hengsten. "Topsporters" volgens Oulehla. In vroeger jaren werden de vurige hengsten vooral als 'wapen' ingezet in oorlogen. Dienden de sierlijke hogeschoolsprongen destijds om de tegenstander uit het zadel te wer pen of letterlijk van het lijf te hou den, nu vormen de Levade, de Cour- bette en de Capriole de hoogtepun ten van het programma. De specta culairste sprong is voor velen de Capriole, waartoe slechts weinig paarden in staat zijn. Hét dier moet met vier benen van de grond los ko men, in de lucht zyn achterbenen strekken en zijn voorbenen tegen het lichaam aandrukken. Voor een leek lijkt het misschien allemaal een koud kunstje. Maar de jarenlange training van paard zo wel als mens die aan de oefenin gen ten grondslag ligt, bewijst het tegendeel. Evenals de hengsten (merries zijn er niet op de aan stren ge tradities gebonden Spaanse Rij school) hebben ook de berijders een training van tien jaar of langer ach ter de rug. Veel jonge ruiters meU den zich al rond hun vijftiende o| zestiende aan, maar velen redden (het niet. Leerling-bereiter Christian Bachinger (24) vertelt dat de full-ti me job van zes dagen per week trai nen vooral psychisch erg zwaar is De ruiters moeten de baas zien tö worden over het paard en dat vergt] zegt hij, heel veel zelfbeheersing en discipline. Voor vrouwen is de rijschool dal ook niet toegankelijk. "De traininl en de manier van rijden is voor hd vrouwelijke geslacht te zwaar' meent Oulehla. "Vooral omdat dj harde training in de pubertijd be gint, kan het de gezondheid van d^ meisjes beschadigen". Gynaecold gen bevestigen dit, voegt hij er tel overtuiging aan toe. De voorstelling: acht Lipizzaners komen de piste binnen voor he< sluitstuk van het programma: da schoolquadrille. Op het ritme vad de klassieke melodieen van Bizet] Chopin, Riedinger en Leonhardh tonen ze alle bewegingen in da schoolgangen. Sierlijk galopperen de hengsten in een zijgang, naast el kaar, diagonaal van de linker naan de rechter kant van de piste. Afgej zien van een paar kleine foutjes voe ren ze de draf, galop en de pirouet tes vlekkeloos uit. De bereiters ha| len ter afscheidsgroet voor een laatste maal de steek van hun hoofdj De show is voorbij. Een van de 26 Lipizzaner paarden van de Spaanse Rijschool uit Wenen MADRID - De Spanjaarden kiezen morgen voor de vijfde keer sinds de dood van dictator Franco een demo cratisch parlement. Begin septem ber besloot de socialistische pre mier Felipe Gonzalez om de voor mei volgend jaar geplande verkie zingen te vervroegen. Als argument voerde hij aan, dat de regerende PSOE een nieuw mandaat nodig heeft om de economische proble men, waarvoor Spanje zich de ko mende vier jaar geplaatst weet, het hoofd te bieden. door Ruud de Wit In ieder geval heeft bij deze be slissing ook meegespeeld, dat de verkiezingen voor het Europarle ment afgelopen juni gunstiger uit pakten voor de socialisten dan was voorspeld. Daarnaast was het dui delijk, dat de belangrijkste opposi tiepartijen -de Partido Popular en het CDS- dermate verdeeld zijn, dat er althans nu geen electorale bedrei ging van die kant te verwachten viel. Als morgenavond blijkt, dat de PSOE -zoals sommige opiniepeilin gen aangeven- voor de derde keer in successie een absolute meerderheid heeft behaald, zou dat kunnen wor den uitgelegd als een brevet van vertrouwen in het gevoerde beleid van de socialisten. Ook al is niet ie dereen aan de vooravond van de verkiezingen zonder meer bereid een positief oordeel te vellen over zeven jaar socialistische regering. Partijgenoten, die Gonzalez de af gelopen jaren hebben gevolgd, vin den dat hij veranderd is. Rijper noe men ze hem, maar ook meer on grijpbaar. Een propaganda-video van de PSOE, die door de oppositie fel is aangevallen, illustreert dit: Fe lipe Gonzalez, 'el presidente del go- viërno', i i jeugdige socialis tische premier van een van de arme re landen van West-Europa binnen zeven jaar uitgegroeid tot een politi cus van formaat. Hij is niet alleen bij de grote leiders van de wereld kind aan huis, maar heeft ook Spanje op gestoten in de vaart der volkeren. De zelfverzekerdheid die 'el pre sidente' dan ook uitstraalt, is ken merkend voor de socialistische kan didaten die deze weken door het land zijn getrokken. De rode anjer en de rode-roos-in-de-vuist- worden in Spenje niet bedreigd. Dat is mede het gevolg van het ontbreken van een politiek alternatief. De Partido Popular worstelde lange tijd met een leidersprobleem en voor de nieuwbakken Jose Maria Aznar, die de oude vos van weleer, Manuel Fraga, in september opvolgde, ko men deze verkiezingen te vroeg. De CDS van Suarez staat ook op verlies en lijkt zijn langste tijd ge had te hebben. De enige partij die op winst kan rekenen, is de Izquier- da Unida van Anguita, maar met de 15 zetels op een totaal van 350, die de peilingen voorspellen, hoeft de PSOE die partij pas serieus te ne men, als de absolute meerderheid niet gehaald wordt. Geen wolkje aan de lucht, dus, voor de PSOE, wat toch opmerke lijk is, gezien de harde kritiek van de vakbeweging op het sociale be leid, dat de regering-Gonzalez de af gelopen drie jaar heeft gevoerd. De lonen zouden achterblijven bij de prijsstijgingen; de werkeloosheid neemt toe ondanks de Spaanse eco nomische 'boom'; de sociale en eco nomische infrastructuur raakt - Felipe Gonzalez op een grote verkiezingsavond van zijn socialistische PartlJ- steeds verder achterop; en de per- bestaat al lang niet meer. vakbeweging en de PSOE geleid, soonlijke veiligheid van de burger Dat heeft tot een breuk tussen de die moeilijk te lijmen valt. In de cember riepen de socialistische UGT en de communistische CCOO op tot een nationale 24-uur staking tegen het economisch beleid van de regering-Gonzalez, waaraan 8 mil joen Spanjaarden -ongeveer de helft van de beroepsbevolking- ge hoor gaven. Een van de belangrijkste critici van het economisch beleid van de regering-Gonzalez is Nicolas Re- dondo, de secretaris-generaal van de UGT. "Met name 1988 is voor de Spaanse arbeider, de werklozen, de steuntrekkers en de ouden-van-da- gen een rampjaar geweest. De infla tie liep op tot boven de 6,5%, maar daarvoor is geen compensatie gebo den. De regering beweert dat hoge re salarissen voor de minst draag- krachtigen niet mogelijk is, omdat de economie dan oververhit zou ra ken, maar dat is onzin. Met een paar wezenlijke aanpassingen kan de on der deze regering toegenomen te genstelling tussen arm en rijk ver minderd worden". Paradoxaal genoeg zullen de vak bondsleden -afgezien dan van de groep ontevreden linkse stemmers, die op de Izquierda Unida zal stem men- de PSOE niet in de steek la ten. Zelfs de talrijke niet-stemmers, mogelijk meer dan dertig procent van de stemgerechtigden, moeten eerder onder de potentiële aanhang van de oppositie worden gezocht dan onder die van de PSOE. De ironie van deze verkiezingen is dat de verschillende partijen el kaar bestrijden met programma punten, die onderling makkelijk uitwisselbaar zijn. Alle partijen hebben de verbetering van de ge zondheidszorg, de verlaging van de militaire diensttijd, een minimum uitkering voor steuntrekkers en be jaarden, steunprogramma's voor werkzoekenden, het creëren van meer werkgelegenheid, de bestrij ding van het terrorisme en beter on-| derwys prominent in hun politieke programma's opgenomen. Dat heeft weer tot gevolg, datl juist deze punten in de campagne! weinig aandacht krijgen, omdat zei zo vanzelfsprekend zijn, dat daar geen nieuwe stemmen mee kunnen worden gewonnen. En punten, waarover wel grote verschillen be staan, zoals abortus, de deconfes sionalisering van de maatschappij, het mediabeleid en het milieu vor men geen onderwerpen, waarvoor de Spaanse harten warm lopen. 1 Als de Spaanse socialisten inder daad de komende vier jaar opnieuw zullen regeren, staan ze wel voor een vuurproef. Spanje wacht een uitdagende periode die zijn hoogte punt zal bereiken in 1992, wanneer in Barcelona de Olympische Spelen worden gehouden, Sevilla de We- reldexpo herbergt en Madrid de cul turele wereldhoofdstad hoopt te zijn. Verder krijgt Spanje ook te ma ken met de veeleisende ontwikke lingen rond een West-Europa-zon- der-grenzen, t.erwijl in 1992 ook nog eens massaal herdacht wordt dat Columbus 500 jaar geleden Ameri ka ontdekte. Voor al deze gebeurtenissen is veel geld, inventiviteit, energie en vooral een weloverwogen econo misch beleid noodzakelijk. Bijna niemand twijfelt er in Spanje - en ook daarbuiten - aan, dat alleen de PSOE die kar kan trekken. Maar dat het een heksetoer wordt, is zeker.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2