Strandtenthouders vallen ten prooi aan willekeur overheid' Kankerpatiënten eisen eerlijk onderzoek Voorkomen dat mensen als honden leven 'Hoornesplein moet schoner' Zwartboek in Katwijk gepresenteerd KATWIJK - Strandpavil joenhouders in Nederland kampen met een grote rechtsongelijkheid en vallen vaak ten prooi aan willekeur van regels van allerlei over heidsinstanties. Zij moeten menigmaal voor politie: agent of dokter spelen om dat er geen hulp voorhanden Dat zijn de belangrijkste conclusies uit het zwartboek van de Neder landse Vereniging Strandexploi- tanten Noordzeestrand (NSVN). Het klachtenboek is gistermiddag in Katwijk aangeboden aan W. de Boer, directeur-generaal diensten midden- en kleinbedrijf van het mi nisterie van economische zaken. Het zwartboek kwam tot stand na een enquête, waaraan 52 procent van de Nederlandse strandexploi- tanten uit 42 gemeenten heeft mee gewerkt. Bij de NVSN zijn 140 van de 278 strandpaviljoenhouders aan gesloten. De klachten spitsen zich toe op een flink aantal onderwerpen. Zo wordt het feit genoemd, dat allerlei overheidsinstanties zeggenschap hebben over strand en duinen. Dat zijn in de praktijk gemeenten, hoog heemraadschappen, waterschap pen, Staatsbosbeheer, Rijkswater staat en de Dienst der Domeinen. Tussen deze instanties is volgens de NSVN vaak geen overleg, laat staan dat er eensluidende regels zijn. Een gelijkluidend beleid is dan ook ver te zoeken. Dat blijkt volgens de strandtent houders bijvoorbeeld uit de ver scheidenheid van huurcontracten. Vaak worden die voor maximaal twee jaar afgesloten en kunnen ze zonder opgaaf van reden worden opgezegd. Zoiets gebeurt vaak als er onderhoud moet worden ge pleegd aan de zeereep. Soms duurt zo'n verbod driejaar en komt de ex ploitant in de bijstand terecht. De NSVN pleit voor contracten met een looptijd van minimaal tien jaar. Vergunningen Van willekeur is ook sprake bij het verlenen van horecavergunningen. Hoewel in sommige gemeenten strandexploitanten voldoen aan de Drank- en Horecawet en Hinder wet, krijgen ze door de gemeente andere regels opgelegd. Zo is het volgens de vereniging mogelijk dat een paviljoen om 21.00 uur moet sluiten, terwijl aan de andere kant van de zeereep het vertier doorgaat. In enkele gevallen is het zelfs verbo den om alcohol te schenken. Door kustafslag worden strand paviljoenhouders zonder overleg van de ene op de andere dag gecon fronteerd met het feit dat zij hun be drijf niet meer mogen opbouwen voor het zomerseizoen. Een tijdelij ke oplossing is niet mogelijk; de ex ploitant wordt aangeraden te wach ten op een volgende 'zandsupple- tie'. Uit de resultaten van de enquê te blijkt ook dat in de ene gemeente de funderingen van de paviljoens mogen blijven staan, terwijl ze el ders moeten worden weggehaald. Veel klachten zijn er over onder houdswerkzaamheden die zomers worden uitgevoerd in de nabijheid van het strand. Toevoerwegen wor den zonder overleg afgesloten, wat tot omzetverliezen leidt voor de pa viljoenhouders. De NSVN vindt dat onderhoud aan wegen en strand zo De strandtent Willy Zuid in Katwijk. Gistermiddag hebben de strandtenthouders in hotel Savoy in Katwijk. veel mogelijk buiten het moet worden uitgevoerd. De NVSV is verontrust feit, dat er geen uniforme regels verordeningen zijn voor borgen van de veiligheid litiepost schikt is het wonden. De niet verpachte strandgedeel- ten blijven nogal eens onopgeruimd liggen. Soms, zoals op Texel, auto die ge- het doel waarvoor het is bestemd: ge- schoonmaak van het strand, bevor dering van het toerisme en bijvoor beeld de aanleg van parkeerplaat- De NVSN pleit voor het benoe- ambtenaar op gemeen- gasten. Ruim 13 procent van de ge- ten de strandexploitanten zelf het meenten stelt aan de ondernemers gehele strand schoonmaken. Het telijk niveau die voor het totale reddingsmiddelen beschikbaar. In schoonhouden moet volgens de strandbeleid verantwoordelijk is. de meeste gevallen moet de exploi- vereniging regelmatiger gebeuren Verder wordt aandacht gevraagd tant het zelf maar uitzoeken. van gemeentegrens tot gemeente- voor aansluiting van paviljoens op grens door samenwerking van ge- de riolering. Tenslotte streeft de Precies hetzelfde geldt voor het meenten en beheerders onderling, vereniging naar de mogelijkheid strandtoezicht. In veel gemeenten Een verkeerde besteding van de voor strandpaviljoens om het gehe- is er volgens de NSVN geen politie- toeristenbelasting is veel paviljoen- le jaar open te blijven. Slechts 17 toezicht op doordeweekse dagen of houders een doorn in het oog. Ze procent van de exploitanten kan dat na vijf uur in de weekeinden. De constateren dat de inkomsten uit de doen. Volgens de vereniging is ge- strandexploitant is vaak de enig Toeristenbelasting veel te vaak ver- bleken dat, als paviljoens in de win- aanspreekbare persoon in een wijde dwijnen in de algemene middelen termaanden blijven staan, het daar- omgeving. De vereniging pleit voor van de gemeenten. Dit geld moet achter liggende duin minder onder een dagelijkse bezetting van de po- volgens hen worden gebruikt voor houd behoeft. HAZERSWOUDE - De Hazerswoudse Elly Kerk vliet is na een verblijf van een maand in Nederland woensdag weer in het vliegtuig gestapt naar Uruguay. In die vier we ken heeft ze bepaald niet stil gezeten. Naast bezoe ken aan familie en vrien den zag ze nog kans de Stichting Hazerswoude- Cadoma op te richten. De ze stichting moet hulp gaah verlenen aan de men sen in de krottenwijk Cad- orna en andere krottenwij ken in de stad Montevideo. door Jacqueline Boting Geldgebrek remt toeristische ontwikkeling DEN HAAG - Geldgebrek staat de uitvoerbaarheid in de weg van het BART, het Beleids- en Actieplan Recreatie van Zuid-Holland. Daarin zijn acht gebieden in de provincie tot speerpunt verheven, waar de provincie in de eerste vijfjaar activi teiten onderneemt om recreatieve en toeristische voorzieningen tot stand te brengen, op elkaar af te stemmen en goed te laten gebrui ken. Onder meer het plassengebied Alphen-Gouda en de Duin- en Bol lenstreek-Leiden worden daartoe gerekend. Tijdens een thema-middag giste ren in het Provinciehuis in Den Haag sprak gedeputeerde H. van der Meer (toerisme) zijn zorg uit over de financiële haalbaarheid van de plannen. Volgend jaar moet de provincie de rijksbijdrage van het ministerie van economische zaken zeker mis sen. Of er daarna op kan worden ge rekend, moet door het nieuwe kabi net duidelijk worden gemaakt in de nog te verschijnen Derde Rijksnota Toeristisch Beleid. Van der Meer sprak ter gelegen heid van de ondertekening van een contract, de vijftiende en laatste overeenkomst die het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) de af gelopen driejaar heeft gesloten met provinciale VW's. Daarin is een be tere samenwerking tussen beide in stanties geregeld op het gebied van toeristische promotie. Zuid-Holland weet niet hoe het zichzelf het beste kan verkopen, omdat de recreatieve en toeristi sche verscheidenheid het moeilijk maakt zich één imago aan te meten. Veel geld is er zoals gezegd niet be schikbaar. Weliswaar verstrekte Zuid-Holland de provinciale VW onlangs nog een eenmaligé subsidie van 60.000 gulden, het bedrag van ruim 330.000 gulden per jaar is de laagste bijdrage van alle provincies aan hun VW's. Behalve het provinciebestuur moet volgens adjunct-directeur F. Jansen van het NBT ook het be drijfsleven inspringen, waardoor Nederland de concurrentie met het buitenland aan kan. De belangstel ling voor ons land in het buitenland keldert. Omdat bijvoorbeeld de be langstelling voor een traditionele strandvakantie afneemt, moeten de toeristencentra langs de kust actie ver worden en aandacht besteden aan de tweede en derde (korte) va kanties en de nog steeds toenemen de vraag naar bungalows en appar- NIEUW VENNEP (GPD) - Na- tementen, aldus Jansen. mens een groep kankerpatiën- KATWIJK - De teruglopende omzet van het winkelcentrum Hoornes plein in Katwijk is niet alleen te wijten aan externe factoren. Die stelling is afkomstig van SGP-raadslid M. van Rooyen. Van Rooyen liet eerder deze week tijdens de gemeenteraadsvergadering weten zich te ergeren aan de rommelige aanblik van het plein en vroeg zich af of alle winkeliers wel be reid zijn zich in te spannen om liet centrum zo goed en zo kwaad als het kan schoon te houden. Van Rooyen zei te hopen dat alle winkeliers willen meewerken aan het vernieuwen van het winkelcentrum, waarvoor momenteel plannen wor den gemaakt op initiatief van de winkeliersvereniging. "Anders wordt het problematisch", zei hij. Hazerswoudse zet zich in voor krottenbewoners in Uruguay "Nu is het goede moment. De mensen hebben nog de kracht om hun lot in eigen handen te nemen. Je moet niet wachten tot ze hele maal verpauperd zijn en niet meer weten hoe een normaal le ven kan zijn", zo licht ze haar werk toe. Elly Kerkvliet is heel duidelijk over de toestand in de krottenwij ken. In de wijk Cadorna werkt ze een dag per week vrijwillig als arts. Naast haar opleiding kinder geneeskunde in een ziekenhuis heeft ze ook een baan bij een con sumentenorganisatie. Hier kan ze haar kennis als arts in de strijd werpen in campagnes tegen het Elly Kerkvliet: "In Cadorna ben ik arts, con sultatiebureau en schoolarts. Daarnaast pro- teer ik allerlei andere proble men op te los- (foto Ben de Container In Cadorna doet ze het werk waarvoor ze eigenlijk is opgeleid. Ze werd gevraagd door een plaat selijke arts die ook vrijwillig werkt voor de krottenbewoners. Zij hebben zelf het initiatief geno men voor de oprichting van een 'polikliniekje': een door de bewo ners verbouwde container waarin aanvankelijk zelfs geen stromend dat werk succes opgeleverd. We hebben bereikt dat er nu bij elk krot een kraantje met schoon wa ter is. Het vuilnis wordt opge haald. We hebben de mensen wel moeten leren om dat schone wa ter ook te gebruiken en het huis vuil in de van olievaten gemaakte vuilnisbakken te doen". Toen het water kwam, was het groot feest in de wijk: "De men sen kunnen natuurlijk niets beta len, maar die dag kwam er een varken aan het spit. Ik heb in Ne derland ook kleren verzameld. Die ga ik in de wijk voor een paar kwartjes verkopen. Dat geeft de mensen de mogelijkheid om goedkoop aan kleren te komen. Met de opbrengst kan ik medicij nen kopen voor de polikliniek, want daar is een groot tekort aan. Zelfs in het academisch zieken huis waar ik werk, is een flink te kort aan alles. Toch is men daar nog bereid om wat spullen af te staan, omdat men vindt dat het zo niet langer kan". Medicijnen Het meest in het oog springt een wit geverfd gebouw met daar op in grote letters de spreuk 'Als wij krachten bundelen bereiken we veel meer'. Kerkvliet: "Hier ben ik zo'n beetje alles tegelijk. Arts, consultatiebureau, school arts en daarnaast probeer ik pro blemen aan te pakken als de vuil- nisoverlast en het gebrek aan schoon water. Voor een deel heeft Kerkvliet wijst er op dat in de Derde Wereld veel medicijnen worden 'gedumpt' die overbodig zijn, maar dat de belangrijkste ontbreken: "De tweehonderd me dicijnen die volgens de World Health Organisation essentieel zijn, zijn vaak niet te krijgen. Om de drie jaar heb je hier een maze lenepidemie. En dan blijkt dat de gebruikte vaccins niet hebben ge werkt. Die zijn dan niet goed be waard, omdat de koeling ont breekt of dat de mensen gewoon niet weten hoe je dat moet doen". Over de huisvesting merkt Kerkvliet op: "De bewoners van de krottenwijken zijn nu bezig om hun toestand zelf te verande ren. Soms worden stukken land bezet waarop de mensen geza menlijk huisjes bouwen. Het is daar nu een gunstige tijd voor zo vlak voor de verkiezingen, want geen enkele politicus wil nu zijn handen aan de kwestie branden. Dat geeft de mensen de kans op een menswaardig bestaan, waar bij ook op hygiëne wordt gelet. Het heeft geen zin om een polikli niek te hebben als ziekten door de woonomgeving ontstaan. Daar om zet ik me ook in voor de po likliniek én voor verbetering van de leefomstandigheden". Project Dat zijn ook de doelen die de stichting Hazerswoude-Cadorna zich heeft gesteld. Kerkvliet: "Ik hoop dat veel mensen zich ertoe aangetrokken voelen. Mijn groot ste wens is dat de gemeente Ha- zerswoude dit project uitkiest voor de stichting Projectkoppe ling. Met zo veel mensen achter je kun je pas echt zoden aan de dijk zetten. Daar wil ik vanuit Montev ideo graag de informatie voor aandragen. Uruguay is in de grond geen arm land, maar het is ontzettend achteruitgegaan. Het is nog te doen om iets te begin nen, het is nog niet te laat. Steun uit het buitenland geeft moed. We moeten voorkomen dat mensen als honden leven". Na het vertrek van Elly Kerk vliet naar Uruguay fungeert dok ter Bosch-in Hazerswoude Dorp als contactpersoon. De stichting Hazerswoude-Cadorna heeft een gironummer geopend bij de ABN-bank in Alphen (6471). Het rekeningnummer is 5691.03.533. Leiderdorper bij frontale botsing ernstig gewond HAZERSWOUDE - Bij een ongeval in Hazerswoude is gistermiddag een man uit Leiderdorp ernstig ge wond geraakt. Door nog onbekende oorzaak kwamen twee auto's op de Hoge Rijndijk met elkaar in bot sing. De auto van de Leiderdorper kwam na de botsing op de andere weghelft en werd vervolgens 'door boord' door een andere tegemoet komende auto, die werd bestuurd door een 54-jarige, eveneens uit Lei derdorp afkomstige man. De drie by het ongeluk betrokken auto's werden flink vernield. Het verkeer op de Rijndijk ondervond gedurende drie kwartier veel hin der van de chaos. Het slachtoffer is in zorgwekkende toestand opgeno men in het Sint Elisabethzieken- huis in Leiderdorp. De politie be schikte gisteravond niet over verde re gegevens omtrent de identiteit van het slachtoffer en de toedracht van het ongeval. De politie verzoekt getuigen zich tijdens kantooruren te melden via telefoonnummer 01714-15300. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan. Zwijnenburg. Meyer, Van Leeu wen. Verhage. Groeneveld, de Ruiter. Jans sen. Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: R. van Leeuwen. Rosmo len 2. tel: 218661. zo 8 uur tot 24 uur: H. Mei|er. Stokroos 1, tel: 215510. Groep 2 - Nering Bógel, Van Gent. Taytel- baum. Van Luyk, Klaassen, Rus. Kruis. Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: R.M.G. Taytelbaum, Utrechtseveer 17. tel: 120266. zo 8 uur tot 24 uur: F.B. Kruis. Minnebroers gracht 41. tel: 126371. Groep 3 - Pleiter, Smit. Lely. W. de Bruyne. J. de Bruyne. Stolk, Jurgens. Fogelberg en Van den Muijsenbergh: Lely. 91a. tel: 416555. zo 8 uur tot 24 uur: dr. Oltheten. tel: 132877. Groep 4 - Van Wingerden. Lahr, Van Rijn. Be- nit, Nieuwenhuis, Hom. J.G. Zaayer en R.E. Zaayer. de Kanter en Lodder za 8 uur tot zo 8 uur: F. Lahr. Zoeterwoudsesin- gel 11. tel: 120347. zo 8 uur tot 24 uur: A.A. van Rijn, Kennedylaan 24. tel: 765400. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince. Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: D. Hammerstein, Robijn straat 2b. tel: 720936. zo 8 uur tot 24 uur: A. Hammerstein Robijn straat 2b. tel: 767646. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: Juffermans/D. Koster, Haagweg 41. i d. Leden, tel: 894539. spreekuur Hoofdstraat 8; zo: A. de Heij. tel: 896464, spreekuur: Florijn 10, tel 891000, spreekuu' (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: D.L.P. Overde- vest. Terweeweg 152. tel" 173994. Voorschoten za: A. Meiman. J.W. Frisolaan 13, tel: 2118, zo: J. Baars. Wagnerlaan 63. tel: 2520. F. Walenkamp. Dorpsstraat 45. tel: 01711- 10030. Wassenaar za: M.F. v.d. Veen. Hofcampweg 65, tel: 18309, zo: M.F. van Tolingen, Hofcampweg 65. tel: 15939. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoe- terwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614. verneemt u welke huisarts de weekenddienst 'Verband kanker en uitstoot vliegtuigen in Haarlemmermeer' APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 27/10 tot vr. 3/11 door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel: 6. Leiderdorp, tel: 071-890000, Meidoorn Apotheek. Voorstraat 59. Voorscho ten. tel: 01717-3350. (Leiden en omstreken): F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel: 071- 125057. Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: H. Vestjens, Rijn en SchieKade 23. Leiden, tel: 071-144323. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest. tel. 156161; of D.J. Brandt, Homans- traat 1Rijnsburg, tel. 173266. Wi Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno ten in Haarlemmermeer heeft een inwoner van Nieuw-Ven nep gistermiddag een dringen de oproep aan de overheid ge daan een serieus onderzoek in te stellen naar een mogelijk ver band tussen kanker en uitstoot van schadelijke stoffen door vliegtuigen. Volgens de woordvoerder geven de statistische gegevens over kanker- sterfte in Haarlemmermeer een ver tekend beeld, omdat van een ge middelde in de hele Haarlemmer meer wordt uitgegaan. Hij bepleit Uit gisteren verstrekte gegevens blijkt dat in de buurt van de Kaag baan in Nieuw-Vennep dicht bij el kaar vijftien mensen wonen met kanker. De gegevens zijn niet alleen naar de lokale overheid gestuurd, maar ook minister Nijpels heeft het dossier gekregen. De bezorgde Nieuw-Vennepers willen ook de plaatselijke huisarten bij het onder zoek betrekken. Bestaande patiën tendossiers kunnen belangrijke ge gevens opleveren. De Milieugroep Haarlemmer meer ondersteunt het verzoek voor Schiphol", aldus een woordvoer- een echt onderzoek. „Ook wij zijn der. zeer bezorgd over het toenemend Een eventueel onderzoek zou aantal kankergevallen. Het is een zich niet moeten beperken tot kan- triest beeld. Als je deze gegevens ker, ook hart- en vaatziekten en aan ziet, moet er wat gebeuren. Zeker doeningen aan de luchtwegen moe- gezien de uitbreidingsplannen van ten erbij worden betrokken. Luchtvaartkalender verschenen VALKENBURG Met als thema het 50-jarig jubileum van de squadrons 320 en 321 van de Marineluchtvaartdienst is er ook dit jaar weer een lucht vaartkalender verschenen. Beide squadrons hebben Valkenburg als thuis basis. De kalender is samengesteld door Peter Korbee uit Rijnsburg. De jubileumkalender is voorzien van 12 zwart-wit-foto's waaronder een paar zeldzame, omdat zij afkomstig zijn uit een privé-collectie. De kalender is verkrijgbaar bij Peter Korbee. telefoon 01718-23920 en bij enkele boekhandels in de regio. 13.00 u Dienst in eigen prakti|k: S. Freeke, Laan van Meerburg 2. Zoeterwou- de-Rijndijk. tel. 071-414547 of 410950. 120144; na 17.00 uur en in het weekend uitslui tend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Hol land'. werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp e buiten kantooruren, tel: 06-821214 ZATERDAG 28 OKTOBER Katwijk Tripodia, Hans Liberg met 'Chanel No 4711aanvang 20.15 cabaret-show: 'Er wordt ge rooid'. met Jos Brink. Frank Sanders, Lucie de Lange en Bas 20.15 uur Schouwburg. voorstelling door FACT: 'Ophe lia'. aanvang 20.30 uur in het LAK- diverse afstanden, start tussen 9.00 en 14.00 uur bij café Duin- poort, Langevelderlaan. ruildag Vereniging van Postze gelverzamelaars mmv handela ren, van 10.00 tot 17.00 uur in ho- Valkenburg ir in Mandy's Hoeve. jeugd sv Voorschoten, aanvang 9.00 uur. open huis t.g.v. 40-jarig jubile- reanimatie. films enz.. Gezond heidscentrum. Prof.v.d.Waal- straat. van 13.00 tot 17.00 uur. ram Pathak. aanvang 20.00 uur in het RITAM, Instituut, Groot Hase- broekseweg 10. optreden 'Harry's Jazz and Blues Band' in de Wassenaarse Jazz Club. aanvang 21.00 uur in het Oorpscentrum, Schoolstraat. Zoeterwoude bloembollenmarkt Zêndings- huis ten bate van 'lees- en schrijf project' in Noord Ghana, 10.00- 14.00 uur Ons Huis, Kosterspad. fancy Fair Welfare afd. Rode ZONDAG 29 OKTOBER Leiden ruildag Ruilvereniging Ko- ningskerk. 10.00-16.00 uur in buurthuis 't Spoortje. Bemhardka- de. rommelmarkt Drumfanfare Ma- tilo van 10.30 tot 16.00 uur in buurthuis Matilo, Zaanstraat. bir uur in het nieuwe gebouw'J.C. de Rijpstraat 21 (de Waard). lezing over de ontwikkeling van de Chileense muziek, door Sergio Pereira Venegas, aanvang 14.00 n Inti, Hogewoerd 75. concert Zigeunerorkest 'Duna' t. aanvang 14.00 uur kindervoorstelling: 'Een meeuw met een snorretje', door Eva Bal's Speeltheater Gent. aan vang 15.00 uur in het LAK-theater, Cleveringaplaats. Noordwijk bos- en duinwandeling over di verse afstanden, start vanaf 9.00 uur bij café De Duinpoort, Lange- Valkenburg springwedstrijden Rijven ging De Valckruiters. aanvi 11.00 uur in Mandy's Hoeve. leerlingenconcert Streekmu- ziekschool Rijnakkoord, aanvang 11.45 uur (na de kerkdienst), in de Dorpskerk. Hoofdstraat.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15