TAD LEIDEN PvdA: woningbouw op marmevliegveld 'Meer moderne kunst Lakenhal noodzaak' Centrum voor zwampromotie LEIDSCH Hl DAGBLAD Provincie: AH toestaan omdat Leiden is gegroeid Politie houdt grootscheepse controle-actie fietsverlichting s ZATERDAG 28 OKTOBER 1989 Voorstel in ontwerp-verldezingsprogranima LEIDEN - De PvdA in Leiden tij wil niet langer vasthouden aan de stelt in haar ontwerp-verkie- zingsprogramma voor het mari nevliegveld Valkenburg te slui ten. Op dat terrein zou vervol gens een bedrijventerrein kun nen worden aangelegd of wo ningen kunnen worden ge- huidige sluitingstijden voor cafés. Die mogen wat hen betreft na de verkiezingen worden vrijgegeven. De wethouders Van Dongen en Bordewijk lichtten gisteren toe dat die koerswijziging niet het gevolg is van nieuwe feiten of omstandighe den. "Alle argumenten die den-Noord op te knappen als niet 'snel' bekend wordt waar en wan neer een nieuwe installatie kan wor den gebouwd. Zo'n verbetering, die naar schatting 60 miljoen kost, zou een forse stijging van de reinigings rechten in Leiden en de Leidse re gio met zich meebrengen. Of dit punt in het definitieve programma Bordewijk, een van de samen stellers van het voorlopige pro- gramma, vindt het vliegveld Des'ul" een 'ideale' plaats voor woning- 8 voor 80 bouw ten behoeve van de Leid se regio. Het marinevliegkamp dat raadsvergaderingen over dit onder werp zijn uitgewisseld, hebben c doen besluiten bouwd. De Leidse wethouder verleden tijdens de verschillende wordt opgenomen is nog niet zeker. imissie is er zelf heeft het onder- i soepeler beleid werp daarom naar voren geschoven de twijfel te gun- als 'discussie-punt' voor de leden. Een ander 'discussie-punt' is het voorstel om burgers en bedrijven de mogelijkheid te geven erfpacht voor onbepaalde tijd af te kopen. Nu geldt nog een maximum-ter mijn van 75 jaar. Verder heeft de program-commissie, hoewel ze er intern verdeeld over is, het idee ge opperd om studenten wat huisves- Volgens Van Dongen PvdA niet eerder 'om' gegaan, om- het vorige verkiezingspro- is volgens hem op dit moment gramma het vrijgeven van sluitings van ondergeschikte betekenis tijden nadrukkelijk werd 'verbo- en zou zonder veel problemen den'. kunnen worden verplaatst. Station collegeprogramma wordt opge- piannen voor de verbetering van men, aankaarten bij de buurtge- ^et stationsgebied wegens geldge- meenten. Oyerigens sluit Borde- brek moeten worden uitgesteld. ™1J j ^8-i niu u,u fï-m fn "Het 's no§ altijd onduidelijk hoe- eindelijk onhaalbaar blijkt. De veej pian (je gemeente precies Leidse PvdA heeft trouwens in Lei- gaat kosten",' stelde wethouder Bor den en de regio nog zes plaatsen op dewijk gisteren. "Maar als door dat het oog waar woningen^ kunnen pjan andere zaken straks niet kun- worden uitgevoerd, dan zullen we een deel ervan, of misschien zelfs wel alles, moeten laten vallen". de programcommissie wilden gisteren nog niet aangeven worden gebouwd of bedrijventer reinen kunnen worden aangelegd. Daarbij heeft ze in elk geval één eis uit het vorige verkiezingsprogram- j}e jg^en ma laten vallen: wat de PvdA be- a ni8t welke za*ken ^belangrijker "zouden kunnen zijn dan de stationsplan langer groen te blijven. Zoals al eerder deze week bekend werd hebben de socialisten nog een koerswijziging voorgesteld. De par- De partij stelt in haar programma roor om de vuilverbranding in Lei- LEIDEN - De toename v tal i het a keer op de parkeergarage die n i Leiden (nu bijna vaak bijna leegstaat. belanghebbende in de deze zaak mocht de ondernemers vereniging Haarlemmerstraat zich ook nog even laten horen. De onder nemersvereniging is voor de nieu- vestiging van AH. Volgens de i impuls geven. 110.000), alsmede de sluiting permarkt van Bavelaar, zijn provincie Zuid-Holland redenen ge weest haar standpunt ten aanzien van de vestiging van een super markt aan de Hooigracht te wijzi gen. Dat bleek gistermiddag tijdèns vereniging zal zo'n vestiging een schorsingzaak voor de Raad wijk alle ondernemingen van State. Die zaak was maandag 16 oktober aangespannen door buurtvereni ging Pancras-Oost en A.B. Lager- weij tegen het besluit* van B en W van Leiden om Albert Heijn een vergunning te geven voor upening van een filiaal in de wijk Pancras- Oost. Gisteren was het vervolg en moesten Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland komen uitleg- i de burgers. Autoluwe binnenstad De PvdA schuift in haar voorlopige verkiezingsprogramma een al eer der gelanceerd idee, het autoluw maken van de binnenstad tussen de Haarlemmerstraat en Breestraat, opnieuw naar voren. Ze onder streept daarbij dat, als daaraan be hoefte is, in het westelijk deel van de stad een vierde parkeergarage moet worden gebouwd. De socialisten houden ook een pleidooi voor de invoering van nachtbussen tijdens de weekeinden en spreken zich uit tegen verdere bezuinigingen op de streekmuziek- school. Die moet als een 'hoogwaar dige voorziening' in stand worden gehouden. De socialisten willen voorts dat er in Leiden een centrum komt voor moderne kunst, waarin onder meer een kunst-uitleen, een stadsgalerie en een voorlichtings centrum worden ondergebracht. In haar ontwerp-programma spreekt de partij zich uit tegen het plaatsen van camera's langs de openbare weg. Over de instelling van wijkteams laat de partij zich niet uit. Evenmin spreken de socia listen zich uit over de samenstelling van het toekomstige college en het aantal wethouders waaruit dat col lege moet bestaan. "Daar gaat de program-commissie ook niet over", aldus wethouder Van Dongen. 'Sanidad' verspreidt kombucha-zwam LEIDEN Wie vroeger heeft ge leerd dat buiten champignons al le paddestoelen gevaarlijk zijn, kan die lessen gevoegelijk weer vergeten. In Leiden is gisteren zelfs een gezondheidscentrum geopend om het gebruik van de kombucha-zwam te promoten. door Roy Klopper Met deze onooglijke zwam, die eruit ziet als een grijze geleiachti ge schijf, kan met wat thee een drank worden gemaakt waaraan geneeskundige werking wordt toegeschreven. De zwam, die 200 jaar voor Christus voor het eerst werd aangetroffen, heeft inmid dels de interesse gewekt van ver schillende leken, huisartsen, spe cialisten en wetenschappers. Vorig jaar werd in Leiden de stichting Sanidad opgericht die zich ten doel stelt de zwam te ver spreiden. De stichting wordt ge leid door de Leiderdorpse Regine Weessies (57). Deze maatschappe lijk werkster leerde de zwam ja ren geleden kennen toen ze lezin gen hield over de samenhang tus sen voeding en gezondheid. Een vrouw uit Hilversum stuurde Weessies de kombucha-zwam na een lezing toe. "Ik had er nog nooit van gehoord, maar nadat ik het drankje had gemaakt en uit geprobeerd was ik meteen over tuigd van de kracht ervan", aldus de Sanidad-voorzitter. Het succes van verkoop was zo groot dat werd besloten een gezondheidscen trum op te richten van waaruit het werk verder wordt gecoördi neerd. Hiertoe is een etage be trokken aan de Zoeterwoudse- weg waar behalve de verkoop van zwammen cursussen worden ge geven over de aanmaak van de drank en gezond koken. De ver dieping is geheel ingericht met tweedehands meubelen. "We wi- len zo veel mogelijk geld over houden voor het realiseren van doelen die we ons hebben ge steld", verklaart Weessies de keu ze voor het sobere interieur. Ze doelt hiermee op plannen die ze heeft voor een opleiding van 'gezondheidsconsulenten'. Zij moeten voorlichting geven over hoe ziektes zijn te voorko men. In de Bondsrepubliek is al zo'n opleiding en volgens Wees sies bestaat er ook in Nederland grote behoefte aan. Ze is nogal sceptisch over de kansen op sub sidie van het ministerie van on derwijs. Daarom wil de stichting de studie zelf opzetten om daar mee het nut te bewijzen en alsnog geld van Den Haag los te peute- Weessies en haar echtgenoot, die secretaris is van de stichting, 6taan niet op de loonlijst. "We le ven zeer sober van het geld dat mijn man via een uitkering krijgt. We hebben weinig geld nodig en willen dat de opbrengst van de verkoop van de zwammen geheel wordt gebruikt voor de oplei ding". De zes medewerkers van het gezondheidscentrum zijn ook vrijwilligers. Zij verzorgen behal- "Met de opbrengst (foto Jan Holvast) ve het dagelijkse typwerk de in formatievoorziening aan gebrui kers van de zwam. Dat is volgens Weessies een flinke klus. "Wij verkopen de zwam met een ge bruiksaanwijzing erbij. De zwam vermenigvuldigt zich en wordt dus door mensen onderling door gegeven. Veel mensen krijgen een exemplaar van hun buur vrouw zonder dat die de ge bruiksaanwijzing erbij levert. Dan hangen ze hier aan de bel met vragen. Wij vinden het van het grootste belang goede begelei ding te geven, maar het kost ont zettend veel tijd". De zwam met bijbehorende in formatie kost veertig gulden en is te bestellen bij stichting Sanidad, Zoeterwoudseweg 7a. Kritiek kuntenaars op nota kunst en cultuur gen waarom zij het besluit van B en W voor het toestaan van een groot AH-filiaal nu wel hadden goedge keurd en vier jaar geleden niet. Van wege vakanties konden ambtena ren van de provincie dat besluit niet eerder toelichten. Eerder besloten GS dat in de wijk niet meer grote winkels wenselijk waren. De winkels zouden niet ren dabel kunnen zijn. Maar nu had AH wel een vergunning gekregen, mét goedkeuring van GS, omdat het in wonertal van Leiden is toegenomen en er dus voor winkels meer moge lijkheden zijn. Bovendien is een an dere levensmiddelenzaak in de wijk (Bavelaar) gesloten. GS vindt het nuttig voor de ontwikkeling van het stadscentrum dat het filiaal van AH er kan komen. Overigens sloot Ba velaar zijn zaak pas nadat de komst van AH was aangekondigd en de grootgrutter hem gedeeltelijk uit uitgekocht. Alle andere aanwezigen konden gisteren ook nog even kort herhalen wat hun standpunt was. De buurt vereniging Pancras-Oost en Lager- weij brachten nog een keer naar vo ren dat zij bang zijn dat de verkeer schaos met geparkeerde auto's in hun wijk nog groter zou worden. B en W van Leiden en AH wezen nog LEIDEN Voor de moderne beeldende kunst in Leiden is het noodzakelijk dat museum De Lakenhal wordt uitgebreid. Op de lange termijn is een be hoorlijke afdeling moderne kunst bij dit museum belangrij ker dan de komst van een Cen trum voor Beeldende Kunst (CBK). Dat is de reactie van Leidse kunstenaars op de kunst- en cultuurnota die enke le weken geleden door het B en W is gepresenteerd. door Meindert van der Kaaij Beeldend kunstenaar Pieter Ge- raedts, architect Piet van Veen en galeriehouder Ben Walenkamp stel len dat in de nota te zeer gekozen wordt voor een CBK, waarin de kunstuitleen, expositieruimte voor Leidse kunstenaars en documenta- tieruimte gevestigd wordt. Bij de andere peiler van het beeldend- kunstbeleid, de uitbreiding van De Lakenhal ten behoeve van de mo derne kunst, wordt door het college LEIDEN - De Leidse politie houdt volgende week een grootscheepse con trole van de verlichting van fietsen en bromfietsen. Van maandag tot en met zaterdag zullen motoragenten zowel in de avond- als in de ochtendu ren de actie uitvoeren. Volgens politiewoordvoerder Henk Langendoen is die controle noodzakelijk omdat vooral fietsers nog steeds in groten getale de verlichting verwaarlozen. De zegsman van de Leidse politie kondigt aan dat 'hard' wordt opgetre den. En daarmee bedoelt hij dat de politie.geen enkel smoesje zal aanvaar- den voor verlichting die niet deugt: "Voor elk lichtpunt dat niet in orde is, krijgt de fietser of bromfietser en bekeuring van 20 gulden. Als voor- èn achterlicht niet werken dus 40 gulden". De Leidse politie voert de controles al een aantal jaren uit, altijd zo tegen de winter. Langendoen: "Dan is het voor de schoolgaande jeugd weer van belang dat de verlichting van hun fiets 's morgens vroeg en 's middags laat weer in orde is. Maar ook studenten die 's avonds met de fiets de stad in gaan hoeven niet op pardon te rekenen". een voorbehoud gemaakt. "Volgens ons wordt hiermee ge kozen voor de middelmaat. Wij zijn niet tegen de komst van een CBK, want dat is op zich goed. Het heb ben van een afdeling moderne kunst van niveau, waarvan elan uit gaat, dat andere kunstenaars inspi reert, waarvan Leidenaars ook meer kunnen genieten, werpt op de lan gere termijn veel meer vruchten af. Dat heeft een zuigende werking. Pas dan kan ook het CBK goed tot zijn recht komen", aldus Geraedts. Wisselwerking In de kunst- en cultuurnota wordt de komst van een CBK gerechtvaar digd door te wijzen op Dordrecht en Groningen, met Leiden vergelijkba re steden waar ook zo'n instelling van de grond is gekomen. Volgens de drie is die vergelijking niet hele maal juist, omdat daar gezorgd is voor een goed museum voor moder ne kunst. Zij kijken liever naar ste den zoals Maastricht en Antwerpen. "In Antwerpen kwam het Muse um voor Hedendaagse Kunst in een verpauperde buurt. Nu hebben zich in die wijk inmiddels galeries, ate liers en restaurants gevestigd. Het is een centrum van cultuur in die stad geworden. Daarmee willen we aan geven datje een lichtend voorbeeld moet hebben en dan volgt de rest vanzelf. In Leiden wordt het juist van de andere - en dus verkeerde - kant benaderd", legt Walenkamp uit. De ideale situatie in de ogen van Walenkamp, Geraedts en Van Veen is de integratie van het CBK in het museum aan de Oude Singel. "Zo'n centrum heeft een tegenwicht no dig. Er moet een wisselwerking ko men tussen de twee peilers van de beeldende kunst. Naast plaatselijke en regionale kunst moet er ook an dere kunst te zien zijn. Ja, kunst van nationaal en zelfs internationaal ni veau", aldus Walenkamp. Als de komst van een uitbreiding afdeling moderne kunst niet door gaat, ontstaat er een aanzienlijk leemte, zo vreest het drietal. Gewe zen wordt op de kwaliteiten van De Lakenhal, die van internationale historici lof krijgt toegewuifd van wege het culturele beeld dat vanaf de 15de eeuw van Leiden wordt ge geven. "Dat stopt echter bij circa 1920. Het werk van Floris Verster is de jongste kunst in De Lakenhal van niveau. Leiden dat als museum- £tad zoveel kunstschatten heeft kan het toch niet maken om zo'n gat te laten vallen", zegt Geraedts. Üitbreiding de uitbreidingsplannen voor De La kenhal die er al sinds 1968 liggen. De inmiddels overleden architect Bart van Kasteel kreeg toen op dracht voor het maken van tekenin gen. In dat jaar kocht de gemeente voor dit doel ook twee panden aan de zijde van de Lammermarkt. Wel is er een reorganisatie/verbouwing geweest, maar voor nieuwbouw is er nooit geld geweest. Ook de voorzitter van de Vereni ging van Vrienden van museum De Lakenhal, dr. Dick de Boer, vindt dat een ruimte voor moderne kunst in het museum hard nodig is. Hij meent dat de ruimte aan de achter- Ook bewoners van Witte Singel tegen druppel' LEIDEN - Verschillende bewo ners van de Witte Singel vragen de gemeente de voor hun deur aange legde 'verkeersdruppel' onmiddel lijk weg te halen. Ze doen dit ver zoek in een brief waarin ze hun be zwaren tegen de barrière op een rij tje hebben gezet. De elf ondertekenaars, bewoners van de woningen Witte Singel 88 tot en met 100, zijn verbolgen over het feit dat de gemeente hen nooit heeft ingelicht over de wegversmalling. Ze zijn van mening dat het aange legde obstakel verkeersonveilig is. De bewoners schrijven dat op het weggedeelte waar de versmalling is gerealiseerd nooit ongelukken ge beurden. Dat veranderde volgens hen op het moment dat de druppel was aangelegd. "Toen was het op één dag vijf keer raak", aldus de be- Ze wijzen ook op het milieuver ontreinigende effect van de ver smalling. "Er ontstaan files, wat ontsierend werkt en extra uitstoot van schadelijke autogassen met zich meebrengt". Tegen de druppel, die eind sep tember als proef is aangelegd, zijn al veel bezwaren geuit. De gemeente heeft de aanleg altijd verdedigd met de opmerking dat omwonenden er om hadden gevraagd om de hoge snelheden van passerend verkeer in te dammen. De briefschrijvers zet ten vraagtekens bij die lezing. "Het bestuur van de wijkvereniging had nooit verwacht dat de versmalling zulke negatieve effecten zou heb ben". Van der Pluijm: stimuleer wonen Haarlemmerstraat LEIDEN - Om de sociale veiligheid te bevorderen, moeten er meer ver diepingen boven de winkels in de Haarlemmerstraat worden be woond, vindt het PvdA-raadslid W. van der Pluijm. Hij heeft wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) ge vraagd uit te zoeken hoe het staat met de bewoning op de Haarlem merstraat. "Mijn stellige indruk is dat het aantal bewoonde etages bij- zonder laag is", aldus het raadslid. Veel etages boven de winkels zijn in gebruik als opslagruimte. Van der Pluijm sluit echter niet uit dat de winkels het met minder opslag ruimte kunnen stellen en een deel kunnen verhuren als woonruimte. "Het lijkt me dat de winkeliers zelf ook gebaat zijn bij een goede sociale veiligheid", aldus Van der Pluijm. Hij wijst er bovendien op dat de winkeliers van de gemeente toe stemming krijgen om tegen een be paalde vergoeding woonruimte in gebruik te nemen als opslagruimte. "Wanneer mijn vermoeden terecht blijkt, moet de gemeente misschien eens ophouden daarvoor toestem ming te verlenen", vindt het raads lid. ADVERTENTIE EERSTE KLAS TWEEDE HANDS FIETSEN IN ALLE SOORTEN EN MATEN! Leiden Boomraarkt 8 071-12 4124 Wassenaar Kerkehout 22 01751-77 253 "Voor de moderne kunst in Leiden is het noodzakelijk dat museum De Lakenhal wordt uitgebreid", vinden (vlnr) beeldend kunstenaar Pieter Geraedts, architect Piet van Veen en galeriehouder Ben Walenkamp, ttoto wim Dijkman) zijde in belangrijke mate voor dit doel moet worden gebruikt. Kritiek is er ook op de reorganisa tie van de afdeling kunst en cultuur waarbij rekening wordt gehouden met een directeursfunctie voor De Lakenhal van 20 uur. "Dat klopt toch niet. De nota spreekt op allerlei manieren van een intensivering, maar ze willen geen fulltime direc teur. De Lakenhal heeft nu juist een inspirerende figuur nodig zoals Frans Boelen dat voor de Schouw burg is", stelt Van Veen. De kunst- en culturnota in zijn ge heel is in de Leidse kunstwereld po sitief ontvangen. Walenkamp: "Het is alleen 20 jaar te laat gekomen. Maar nu het er is, zijn we er erg blij mee. Het geeft ten minste iets waar we ons aan vast kunnen houden". Brandweerrace HILLEGOM/LEIDEN - Als ze in Hillegom hun zin krijgen, wordt volgend jaar een brand weerrace gehouden tussen de regionale korpsen van Leiden en Haarlem. Inzet: wie het eer ste bij een in scène gezette ramp in het bollendorp is. Een voor stel daartoe deed de WD in Hil legom gisteren bij de begro tingsbehandeling. Bij een ramp of grote brand krijgt de Hillegomse brandweer assistentie van de regionale brandweer. In de huidige situa tie is dat uit Haarlem. Het rijk gaat Hillegom onderbrengen bij de regionale brandweer van Lei den. Hillegom verzet zich daar tegen fel, omdat de Haarlemse bijstand veel sneller is dan de Leidse. Om die veronderstelling hard te maken, wil de WD de brandweerrace. Burgemeester J. Hermans ziet dat wel zitten, maar hij weet vrijwel zeker dat Leiden de uitdaging niet zal aan- STAD LEIDEN STAD LEIDEN "STAD LEIDEN" STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11