Florida: één groot en zonnig pretpark Wijziging Mediawet gereed voor advies De Korte: 'Reis naar Israël was nuttig' Steeds meer Europeanen kiezen Gulfcoast als winterbestemming TROS wil overleg met TV10 en uitgevers Werking aspirine bij zwangere onderzocht SLM moet voorschot betalen aan nabestaanden vliegramp Tekort aan docenten scheikunde rampzalig VRIJDAG 27 OKTOBER 1989 Vlieg deze winter voordelig naar de zomer. Met die slogan lokt Martinair toeristen uit het koude Hollandse kikkerland naar de warme palmenstranden van de westkust in Florida. Voor zo'n slordige duizend gulden vliegt de Nederlandse luchtvaartmaatschappij de zonzoekers in acht uur naar de Golf van Mexico. door Leon Klein Schiphorst De kerstkalkoen gaat er buiten op de barbecue, oud en nieuw wordt in badbroek aan zee gevierd, en de da gen zonder zon zijn er op de vingers van één hand te tellen. Winter in Florida als hittebestendige tegen hanger voor ons eigen zonnige zui den, dat eigenlijk al lang geen bui tenland meer is. Het verhaal over de voordelen van Florida als alterna tief is al eerder verteld. De belang stelling voor deze vakantiebestem ming groeit spectaculair. De cijfers komen van Lee Daniel, public relation director van de Council voor Tourist Development. Florida's Gulfcoast, vijftig kilome ter oogverblindend zandstrand tus sen St. Petersburg en Clearwater in Pinellas County, kreeg vijfjaar gele den 3.128.175 toeristen op bezoek. Daarvan kwam 4.7 procent uit Eu ropa. Vorig jaar telde Lee 3.625.541 gasten van buiten. Het aandeel van de EG is inmiddels opgelopen tot bijna een kwart. Vooral Engelsen en Westduitsers maken de oversteek. Maar, zo weet Lee, de Hollanders zullen volgen. Stabiel Zonder gevaar voor overdrijven kan van een explosieve groei wor den gesproken. Vorig jaar nam de belangstelling uit Europa met niet minder dan 61,8 procent toe. Lee weet wel hoe dat komt. Hij rept over economische gröei, een hogere wel stand, de goedkope stabiele' dollar en de behoefte aan horizonverbre ding. Leuk verhaal, aannemelijke argumenten. Maar er moet meer zijn. Mary Lou Janson uit het nabu rige Tampa in het naburige Hills borough, die net als Lee in de toeris- tenbusiness zit, vertelt dat Florida de laatste jaren erg verandert. De zuidelijke staat is niet langer alleen een openlucht-bejaardenhuis, waar welgestelde Amerikanen op leeftijd hun geld opmaken. Florida leeft en investeert. Miljar den dollars worden uitgegeven. Dié economische bedrijvigheid wordt voor een belangrijk deel vertaald in toeristische activiteiten. Amerika nen zijn gek op conventies en rond die vergadercultuur moet genoeg ontspanning beleefd kunnen wor den. Entertainment voor de vrije uurtjes, vertier voor de meegereisde familieleden. Gigantische pretpar ken en andere permamente ver- maakcentra geven Florida een meerwaarde die nu ook door de toe rist in Europa wordt ontdekt. Kampioen Amerika is altijd al kampioen ge weest in superlatieven. Ook bij de bouw van de nieuwe toeristische at tracties moeten alle bestaande voor zieningen worden overtroffen. De verwende Yank wordt immers nooit volwassen en wil in z'n vrije tijd worden vermaakt. In Orlando is onder het motto 'Get ready for a world of fun' een gigan tisch Disneypark uit de grond ge stampt. Met de leuke dingen uit Ca- lifornië, maar in oppervlakte nu al vier keer zo groot. Het is nog maar kort open en er bestaan alweer plan nen voor een aanzienlijke uitbrei ding. Er werken drieduizend men sen en het aantal bezoekers be draagt 18 miljoen per jaar. Toch is het ruim gerfoeg opgezet om niet de hele dag in wachtende rijen door te brengen. Disneyworld in Orlando bestaat uit een aantal afzonderlijke parken, die elk voor zich door de meest ge oefende hardloper niet in een dag zijn af te werken. Voor een enkel on derdeel moeten al voortdurend keu zes worden gemaakt. Magic Kingdom is het domein van Mickey Mouse en zijn vrienden. Het klassieke historische deel. Vooral voor kinderen, met veel show en kermisattracties. Het Dis ney MGM Studio Theme Park raakt groot en klein. De Nederlandse tele visie brengt al generaties Ameri kaanse televisie (van Lucille Ball tot Golden Girls en van Dick van Dyke tot Cheers) op de buis dat iedere Hollander probleemloos kan aan schuiven achter de schermen van de tv-studio. Iedereen komt in beeld. Wie dat wil speelt in een sce ne mee en je hoofd in een publieks- hot is het minste dat je kan overko- De deelnemers aan 'the backsta ge studio tour' overleven een aard beving, zijn getuige van een roof overval in New York en voelen de haren van hun armen schroeien als een enorme tankwagen vol benzine explodeert. Allemaal net echt, maar wel namaak. Dit is Amerika. Wie zegt dat het niet leuk is, bedriegt zichzelf. De reis door de geschiedenis van de i propellorboot door de Everglades. filmhistorie begint met Mary Poppins. Clint Eastwood groet non chalant. Even later zit je midden in een schietpartij, en nauwelijks be komen van de schrik dreig je het slachtoffer te worden van een vloedgolf die je met donderend ge raas tegemoet komt. Tijd voor ademhalen is er niet, want de andere helden wachten. De filmopnamen van Idiana Jones in Raiders Of The Lost Are worden speciaal voor jou nog een keer over gedaan en het is een voorrecht datje erbij mag zijn. The show must go TV en film zijn een deel van het le ven geworden. Zeker in Amerika. Wie 's nachts de slaap niet kan vat ten en op televisie enige afleiding zoekt, kan nog kiezen uit dertig ver schillende zenders. De wereld van morgen staat cen traal in het Apcot Center, het meest indrukwekkende van de Disney- themaparken. Computerfreaks en robot-ontwerpers hebben zich hier kunnen uitleven. Een reis in een ruimteschip, driedimensionale films, wonderen der natuur, het ge heim van het leven. Eenvoudige on dermaanse stervelingen komen in deze levensechte fantasiewereld be vattingsvermogen tekort. Met een overdosis aan indrukken verlaat je verdwaasd de wondere wereld van Disney. Voor niks gaat de zon op, ook in Florida. Maar een dag Disney kost dertig dollar. De prijs voor een vier- dagenkaart bedraagt honderd dol lar. Een gezin van vier personen is, inclusief cokes en hamburgers, gauw duizend gulden voor zo'n weekje georganiseerde pret kwijt. Niet niks, maar onvergetelijk. Attractiepark Op een steenworp afstand van Dis neyworld bouwt Steven Spielberg aan een studiocomplex dat tevens als attractiepark wordt ingericht. Vier keer zo groot als de buren. Het gaat in mei 1990 open. De videopre sentatie belooft veel, en op een mil joen meer of minder wordt niet ge keken. De grote attracties worden King Kong, Jaws, E.T., Earthquick en Back to the future. Je kunt het alle maal van dichtbij meemaken. Ook hier veel aandacht voor de filmge schiedenis. Het beroemde huis uit de film Psycho van Alfred Hitchcock staat er al. Niet alles is nieuw in Florida. Bushgardens, op het terrein van 's werelds grootste bierbrouwer Bud- weiser in de buurt van Tampa, is al dertig jaar oud. In een poging verre culturen en onbezonnen pret te combineren is hier het Afrikaanse dierenleven gecombineerd met de pretmachines van een superkermis. Zo ga je in een airconditioned mo- norailtrein met rookglas zoevend door het safaripark, waar giraffen maar niet kunnen wennen aan de hoogspanning van de railbaan. Een driedubbele python-constructie voert bezoekers in duizelingwek kende vaart langs unieke witte tij gers, die verveeld gadeslaan hoe mensen zich voor hun lol over de kop werken. Het kan nog gekker. Over de Kon- go-rivier wildwatervaren, een safa ribroek kopen op een oosterse markt in Marokko, een watèrval ne men in Timboektoe met Tchaikovs ky's Ouverture 1812 als achter grondmuziek. Het ligt allemaal bin nen handbereik. De koalabeertjes zitten, als spe ciale en meest recente attractie, in een apart paviljoen. De Japanse tuin eromheen is prachtig aange legd. Het bamboe doet het goed tus sen de palmen en vanonder de hou ten vlonders klinken mysterieuze oerwoudklanken. Binnen achter glas en tussen plastic bloemen han gen lusteloze koala's. Vóór het die renverblijf langs draait een lopende band. Wie wil stilstaan om naar de dieren te kijken, moet blijven lopen. Museum Je blijft je oprecht verbazen over de presentatie van het amusement in Florida. In het museum voorweten schap en Industrie, langs de snel weg even buiten Tam pa, komen vreselijke vleesetende dinosauriërs tot leven. In hetzelfde museum staan bezoekers in de rij voor een bezoek aan de windtunnel. Voor de folklore aan de westkust van Flori da zorgen de immigranten. De Griekse sponsvissers in Tarpon Spring met hun eigen haven, eigen kerk en eigen school. Griekse res taurants en cafés met het klassieke blauw en de geur van Griekse keu kenkruiden. De smoezelige eethuis jes staan in schril contrast met het cleane fastfood restaurant, waar de Amerikaan vanuit zijn auto een hamburger koopt. Tampa gaat prat op Yborcity, waar Cubaanse vluchtelingen van Spaanse afkomst eind vorige eeuw naartoe vluchtten. Een verwaar loosde armoedige wijk, waar het na geslacht van sigarenmakers de le gende levend moet houden. De meest karakteristieke panden met veel gekruld ijzeren gietwerk wor den gerestaureerd. In de fabriek waar eens de arbeiders dicht op el kaar hun sigaren rplden, is nu een winkelcentrum ingericht. Je kunt er lekker e.ten. De Cuban Sandwich verlangt een grote mond en een gezonde trek. Dali De illusies en dubbele bodems ko men terug in het werk van de schil der Salvador Dali, waarvoor St. Pe tersburg een prachtig museum heeft ingericht. Aan de baai waar het gebouw staat is het rustig. Geen Mickey Mouse die je komt begroe ten. De suppoost vraagt of het be zoek niet te luid met elkaar wil pra ten. Nergens hangen zo veel orgine- le Dali's bij elkaar als hier. De col lectie komt uit een particuliere ver zameling. Sinds Dali's dood is de belangstelling voor zijn werk weer toegenomen. De meester zelf is er nooit geweest. Curieus is ook 's wereld grootste vogelhospitaal bij Indian Rocks Beach, waar honderden kreupele pelikanen op de been Worden ge houden door ze gezonde vis te voe ren. De beesten die het overleven gaan naar dierentuinen over de hele wereld. Puur natuur zijn de Everglades, tussen de Westcoast en Miami aan de andere kant van Florida. Nazaten van de oorspronkelijke indianen va ren er buiten het nationale park be zoekers in boten rond, die worden voortgestuwd door de luchtver plaatsing van een grote vliegtuig- propellor achterop het schip. Met een oorverdovend lawaai dweilen de vaartuigen over het ondiepe wa ter. Schildpadden zoeken een goed heenkomen en zogauw er even wordt gestopt komen alligators op het toegeworpen brood af. Mensen eten ze niet, zegt de gids. Vooral vis, soms een hond en misschien een ba by. Toch moet iedereen de handen binnenboord houden, omdat ze het misschien voor een stuk aas aan zien. Er zitten meer dan een miljoen alligators. Geen krokodillen, want die komen alleen in zout water voor. Alleen wanneer er nakomelingen in de buurt zijn moet je oppassen, en wie een vrijlustig mannetje de voet dwars zet, kan een beenprotese be stellen. Vervuiling Meer zorgen maakt de gids zich o^er de vervuiling van het unieke natuurreservaat. Vanuit de steden komt steeds meer voedselrijk water het gebied binnen, waardoor een verstikkende plantengroei is ont staan, die de vissen van hun zuur stof berooft. "Een serieus pro bleem. We zien de Everglades ver anderen", klinkt het ongerust. Resten van indianen-nederzettin gen zijn te herkenen aan rijstplan- ten en bananenbomen. Vandaag de dag houden de oorspronkelijke be woners zich voornamelijk bezig met de verkoop van belastinngvrije artikelen en de exploitatie van bingohallen. Dat mogen, zo heeft het congres bepaald, alleen de in dianen doen. Ook voor bezoekers die de attrac tieparken links laten liggen, is er ge noeg te beleven aan de westkust. De Golf van Mexico spoelt aan op vijf tig kilometer schoon zacht strand. Het water is van een aangename badkamertemperatuur. De vissen houden je voortdurend gezelschap. Een zachte bries droogt je donker bruine lijf, dat door de geur van de cocos-zonnebrandolie sterk aan een Bounty doet denken. Hollandse melkchocolade met een tropische vulling. Het verschil tussen fantasie en werkelijkheid blijft klein voor wie op vakantie is aan de kust van Florida. DEN HAAG (GPD) Nederlandse commerciële omroepen mogen via de kabel uitzenden mits ze daarvoor een vergunning krijgen en een vergoeding betalen. De uitgevers wordt toegestaan voor een derde deel in een commerciële omroep te participeren. De publieke omroepen behouden, voor een periode van tien jaar, de aan hun huidige status verbonden zendtijd. bij te betrekken. Ik doe een beroep in d« op VNU en Elsevier serieus naar de tegei nieuwe Mediawet te kijken". van Begin deze week liepen de onder- ten", handelingen tussen Elsevier, VNU Een woordvoerder en TROS met Joop van de om TV10 over te nemen, o uit. De uitgevers vonden de Voorts mogen de uitgevers niet lan ger delen in de extra Ster-opbreng sten en moeten zowel de commer ciële als de publieke omroepen een bijdrage storten in het Bedrijfs fonds voor de Pers, zodat de pluri formiteit van de pers gewaarborgd blijft. De omroepbijdrage zal aan de prijsindex worden gekoppeld. Dat staat in het voorontwerp voor de nieuwe Mediawet dat donderdag door minister Brinkman (WVC), advies is toegestuurd toen geen toezeggingen kon doen. Veronica-directeur Rob Out gaan worden ten vraagt zich in een reactie af of er i i werkelijke wil is om commer- Mediaraad. Ook de NOS, het Com- ciële televisie in Nederland moge- missariaat voor de Media, de uitge- lijk te maken. "Het klinkt allêmaal i het Bedrijfsfonds voor de goed. Een concessie i de publieke omroepen is pri ma, een minderheidsbelang gevers i: Pers kunnen op het stuk commen taar leveren. Net als de publieke omroepen krijgen de commerciële omroepen bemoeienis een vergunning voor de duur van tien jaar. Het NOB en de kabelex ploitanten mogen geen aandeelhou- het vorige regeerakkoord ook der worden en de programmering van de commerciële omroepen dient te voldoen aan de normen van de Europese Richtlijn. Samenwer king tussen een publieke en een commerciële omroep wordt niet toegestaan. De programma's van de commer- ciële omroep dienen op landelijke sident schaal te worden verspreid. Min- dam, stens 75% van de kabelabonnees J. Vrakking, heeft gister- ...iddag in een kort geding beslist moet ze kunnen ontvangen Een dat de Surinaamse luchtvaartmaat- doorgifteplicht ploitanten heeft, 2 de kabelex- schappij (SLM) een voorschot moet staat in de toe- geven voor de later te betalen scha den". De voorwaarden die de vlieg tuigmaatschappij stelde zijn hier mee van de baan. ROTTERDAM (GPD) - Zes Neder landse ziekenhuizen zijn begonnen aan een omvangrijk internationaal onderzoek naar het effect van een lage dosis aspirine tijdens een zwangerschap. Centraal staat het voorkomen van hoge bloeddruk bij zwangere vrouwen, maar ook de in vloed op groeistoornissen bij onge boren kinderen wordt onderzocht. Volgens de Rotterdamse prof.dr. H. Wallenburg, als hoogleraar gy naecologie en verloskunde verbon den aan het ziekenhuis Dijkzigt, is een hoge bloeddruk tijdens de zwangerschap een van de grootste problemen in de verloskunde. Het kan ernstige complicaties ken, zoals allerlei bloedingen stoornissen van de lever en de Ongeveer de helft van het aantal sterfgevallen tijdens de bevalling wordt veroorzaakt door de hoge bloeddruk tijdens de zwanger schap. Een slechte doorbloeding van de placenta (moederkoek) kan negatieve gevolgen hebben voor de groei van een ongeboren kind. Een geringe dosis aspirine remt het samenklonteren van bloed- plaatjes in de placenta. Verhoging van de dosis is gevaarlijk, omdat daardoor de bloedstolling in het he le lichaam vermindert, waardoor overal bloedingen kunnen optre den. Aspirine is volgens Wallen burg niet geschikt om de bloeddruk te verlagen als die eenmaal te hoog is. De stof kan hooguit bijdragen aan eht voorkomen van te hoge bloeddruk. De verwachting is dat in Neder land tenminste 24 ziekenhuizen meedoen aan het onderzoek. In ons land zullen ongeveer 1000 vrouwen worden betrokken bij het onder zoek. Het hele onderzoek omvat 5000 vrouwen met een enigszins verhoogd risico op verhoogde bloeddruk tijdens de zwanger schap. Dit zijn vrouwen in Canada, Australië, Nieuwzeeland, Israël, Dubai, Zweden, België en Neder land. De ene helft van de onder zoeksgroep krijgt aspirine, de ande re een fopmedicijn (placebo). Uit eerder Nederlands onderzoek op beperkte schaal (honderd vrou wen), waarbij Wallenburg ook was betrokken, bleek dat met een lage dosis aspirine hoge bloeddruk bij zwangerschap is te voorkomen. Het ging in dat onderzoek echter om vrouwen met een 'extreem hoog' ri sico. Om de effecten te onderzoeken bij vrouwen die minder risico lopen op hoge bloeddruk, is een veel gro tere groep nodig. Het internationale onderzoek loopt tot eind volgend jaar. in de oren. Ik ben zeer wantrouwig tegenover deze nieuwe bedoeling de heer Brinkman en consor- de VARA den Ende liet weten dat deze omroep zich op niets "wel kan vinden" in de nu voorge- de risico's stelde nieuwe wet. "Met die aante- te groot, omdat politiek-Den Haag kening dat de strengere regels die de publieke omroepen gesteld identiteit, niet voor ieder program ma gelden. Je moet ook amusement voor een breed publiek kunnen brengen". Een woordvoerder van TV 10 komt voorlopig niet verder dan te melden dat TV 10 het ontwerp i uitstekende zaak, geen voorstel tot wijziging van de Media- in de over- wet "positief en realistisch" vindt, allemaal vriende- "We hopen dan ook dat dit voorstel ongeschonden door de Tweede en Eerste Kamer komt". AMSTERDAM (ANP) - De vice-pre- vonnis dat de SLM "zonder meer tot de rechtbank in Amster- betaling van het voorschot is gehou- DORDRECHT - Een rechercheur bij rollen katoen waarin woensdag avond ongeveer 4.000 kilo Colombiaanse marihuana werd aangetroffen met een straatwaarde van tien miljoen gulden. De marihuana werd gevon den in Venhuizen, terwijl elders in het land veertien verdachten werden aangehouden. (foto anp> DEN HAAG (GPD) - Er is een groot tekort aan scheikundeleraren in ons land. Dat geldt zowel voor de lagere klassen van de middelbare scholen waar mensen met een lera renopleiding werken als voor de ho gere klassen van havo en vwo waar afgestudeerde academici voor de klas moeten staan. Het imago van de leraar scheikunde moet dan ook nodig worden verbeterd. Dat zegt de Koninklijke Neder landse Chemische Vereniging (KN- CV) die een onderzoek deed onder 90 middelbare scholen die afgelo pen zomer adverteerden voor een docent scheikunde. Verwacht wordt dat het tekort de komende ja ren alleen maar groter zal worden. Momenteel zijn er voor de eerste graads opleiding slechts vijf docen ten in opleiding bij de universitei ten en voor de tweedegraads func ties zullen aan het eind van dit cur susjaar hooguit dertig nieuwe lera ren beschikbaar komen. De totale lichting bij het voorstel tot wetswij- devergoeding aan de nabestaanden ziging, voor- en nadelen. De ver plichting druist in tegen de rechten de exploitanten de vliegramp bij Zanderij. Het kort geding was aanhangig - 4 *nd.er" gemaakt door de moeder van twee qphiPHOL fANPï MinistPr Dp zijds mag het niet zo zijn dat de ka- nfindeijarige kinderen van één van bLH1PHÜL (AWn Mm,ster De belbeheerders bepalen welke pro- de omgekomen inzittenden. Het „-o mn|| nfwas een proefproces en de advoca. ten van de eiseres zullen nu ook voor andere nabestaanden gramma's, publiek of commercieel, voor de informatievoorziening belang zijn. Volgens de TROS b.eden de voor- ^ere^Vrakk'ng opwagen stellen van Brinkman nu mogelijk- f heden voor commerciële televisie via de voordeur". De TROS wil op- v met Joop van den Ende en de Korte (economische zaken) heeft een "nuttig bezoek" gebracht aan Israël, dat "concrete resultaten" heeft opgeleverd. Dat zei hij giste- j bij terugkeer op Schiphol in een de PvdA. SLM wilde betalen, i alleen Volgens De Korte is de reis op de voorgeschreven wijze aangemeld. uitgevers VNU en Elsevier praten onder de voorwaarde dat de nabe- Hij zei minister Van den Broek (bui- staande niet bij andere mogelijke tenlandse zaken) zelf op de hoogte Wolzak: "De biedt mogelij khed werking met Van den Ende. Het schadeplichtigen voorschotten te hebben gebracht. In Mediawet vorderen. De nabestaande weiger- spraak met het ministerie is beslo- e wilde immers niet in haar juri dische mogelijkheden beknot aantrekkelijk om de uitgevers daar- den. De president besliste in z\jn ten dat de reis een "laag publici- teitsprofiel" zou krijgen. Pas bij te rugkeer zouden concrete resultaten worden gemeld en de minister was blij dit te kunnen doen. Dat De Korte als demissionair be windsman de reis ondernam, lag volgens hem in het afhandelen van lopende zaken. De reis werd ge maakt als een tegenbezoek op uit nodiging van zijn Israëlische ambt genoot Modaï, die de bewindsman uitnodigde toen hij afgelopen zo mer zelf in Nederland was en De Korte al demissionair was. Dat ook zijn echtgenote meeging, noemde De Korte "niet ongebruike lijk". Ook zij was uitgenodigd en heeft zich op de hoogte gesteld van het sociaal-culturele werk echtgenote van Modaï. Volgens De Korte ging het be paald niet om een snoepreisje. Hij heeft weliswaar woensdag een be zoek gebracht aan de Oude Stad, zo zei hij, maar dat was omdat toen een gesprek met Peres, minister van fi nanciën en vice-premier, niet door ging. Peres ligt in het ziekenhuis. Behalve met Modaï heeft De Kor te gesproken met minister Sharon van industrie en handel, Shahal van energie en met de president van de centrale bank, Bruno. Als resulta ten van zijn reis noemde de be windsman op de eerste plaats voort gang met een distributiecentrum in ons land. Mogelijk wordt in maart een "letter of intent" hiertoe gete kend. Het ligt in de bedoeling dat Is raëlische exporterende bedrijven, Nederlandse distributiebedrijven en de overheid hierin ieder voor eenderde deelnemen. De demissionaire minister sprak krantenberichten tegen als zou hij tijdens een vertrouwelijk gesprek een "stellingname hebben vertolkt over de status van de PLO". Wel had Israël aandacht gevraagd voor de positie van dat land na het Euro pa zonder grenzen van 1992. De Korte zal minister Van den Broek nog rapporteren over zijn reis. behoefte aan scheikundeleraren ligt jaarlijks tussen de 100 en 120. Met de aanmelding van nieuwe studen ten is het .ook bedroevend gesteld. Bovendien leert de ervaring dat slechts een vierde van de studenten op een lerarenopleiding ook daad werkelijk in het onderwijs terecht komen. De oorzaak van het probleem is dezelfde als van het tekort aan lera ren economie en wiskunde: afge studeerde chemici nemen liever een baan in het bedrijfsleven. "Che mici zijn zeer gewild in onderzoeks- functies in de industrie. En daar lig gen de salarissen nou eenmaal ge middeld veertig procent boven die van leraren", aldus drs. M. M. de Hoog van de KNCV. Aan de salariëring kan de Chemi sche Vereniging ook weinig doen. "Maar we kunnen het vak wel wat aantrekkelijker maken. Bijvoor beeld door leraren in dè gelegen heid te stellen wetenschappelijke congressen bij te wonen of door uit wisselingsprogramma's met de in dustrie te organiserén", oppert De Hoog een paar ideeën. Vanuit het bestuur zal een werkgroep worden gevormd die concrete maatregelen moet bedenken. In het afgelopen cursusjaar zijn de scholen er met wat kunst- en vliegwerk wel in geslaagd de lesu ren scheikunde vol te krijgen. Maar, zo voorspelt de Hoog, dat lukt vol gend jaar niet meer. "Dan worden de gaten opgevuld door mensen die allang met de vut zijn gegaan, of werkloze chemici zonder onderwij servaring". Gevolg is - ook nu al - dat vooral de leerlingen uit de examenklassen geen goed scheikunde-onderricht krijgen. "Vaak vullen mensen die niet bevoegd zijn en lèraren wis- of natuurkunde scheikunde-uren op.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8