Inkomens vrijwel hetzelfde in 1990 12? 'Het is een ingrijpende beslissing geweest Twee jaar wegens doden op verzoek CPB rekende regeerakkoord door Grote rechtsongelijkheid bij aanpak sociale fraude Wijzigingen op tal van punten VRIJDAG 27 OKTOBER 1989 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD) De afspraken die CDA en PvdA hebben gemaakt in het regeerak koord, hebben in 1990 nauwelijks invloed op de koopkracht. Minimumloners zien hun koopkracht met maximaal 0,25 procent extra toenemen. Ambtenaren en uitkeringsge rechtigden ondervinden per saldo geen wijziging. Werknemers daarentegen wel: hun koopkrachttoename zal een half procent lager uitkomen dan eerder voorzien. DEN HAAG (GPD/ANP) - De frau debestrijding in Nederland wordt gekenmerkt door grote rechtsonge lijkheid. Uitkeringsfraudeurs lopen aanzienlijk meer risico op justitiële vervolging dan bij voorbeeld belas tingfraudeurs. Bij fraude door werkgevers wordt slechts zelden het strafrecht gebruikt. Dit zijn de belangrijkste conclu sies uit het proefschrift 'Fraude en misbruik in de sociale zekerheid', waarop mr. J.M. Verheul op 31 okto ber aan de Katholieke Universiteit Nijmegen promoveert. Verheul, te vens rechter-plaatsvervanger in de rechtbank van Amsterdam, vindt verder dat de inbreuk die opspo ringsbeambten maken op de priva cy van verdachten "vaak balanceert op het randje van de rechtsstaat". Het aantal zaken van uitkerings fraude dat bij justitie terecht kwam, was in 1986 en 1987 drie keer zo groot als het aantal zaken van belas tingfraude. Uitkering- en belasting fraude scheelt de overheid jaarlijks ruim 4 tot 5 miljard gulden aan in komsten. Loopt een belastingfraudeur pas bij een fraude van 50.000 gulden of meer het risico dat zijn zaak bij jus titie terechtkomt, een uitkerings fraudeur loopt die kans al bij 1.200 gulden fraude. Bij misbruik van huursubsidie is de grens 5.000 gul den. De sterk verschillende aanpak per uitvoeringsorgaan zorgt even eens voor rechtsongelijkheid. Volgens Verheul valt het ook op dat frauderende uitkeringsgerech tigden frequent en frauderende werkgevers zelden voor de rechter komen. De zogenoemde 'Zieken- fondsverschrijvers', (para-)medici die onjuist declareren, worden Verheul pleit ervoor het "bonte patroon van bestaande strafsanc ties" tot twee algemene strafbepa lingen terug te brengen, één voor verwijtbaar gedrag en één voor op zettelijke fraude. Ook vraagt hij meer aandacht voor een evenwich tige spreiding (niet alle aandacht op bijvoorbeeld woningdelers en bij standsmoeders), ontwikkeling van fraudebeleidsplannen, maar ook een gedragscode voor sociale re chercheurs. Mr. Verheul haalt ook fors uit naar de overheid, die in de sociale wetgeving tal van fraude- en mis- bruikmogelijkheden heeft ingebak ken en dus op zijn minst medever antwoordelijk is voor de ontsporin gen van burgers. Als voorbeeld haalt hij de 'voordeurdelersrege- ling' aan. Sociale-zekerheidswetten die uitkeringen afhankelijk maken van de leefwijze van mensen noemt hij bedenkelijk. Ze nodigen niet alleen uit tot frau de, maar ook tot dubieuze metho den om die fraude te ontdekken, waarbij de privacy in het geding komt en het gevaar van discrimina tie dreigt. Verheul vreest dat de overheidsreactie hier erger wordt dan de kwaal. Frauduleuze samen spanning van werkgevers en zwart werkers (bijvoorbeeld koppelba zen) komt er niet mee aan het licht. De sociale zekerheid telt 4.600 op sporingsambtenaren, iets minder dan het dubbele uit 1976. Of ze zich zelf terugverdienen betwijfelt Ver heul. De fraude-opsporing drijft overigens op het 'klikwezen'. Tus sen de 40 en 70 procent van het ge- valsaanbod is op een (meestal ano- mieme) tip terug te voeren. Die ver dwijnen zelden naar de prullebak. Het Centraal Planbureau (CPB) heeft dit berekend. De plannen van de coalitie hebben na 1990 een veel groter effect op de koopkracht. Over de periode 1991-1994 is er een extra toename van de koopkracht over de hele linie oplopend van 0,2 (werknemers met hogere inkomens en ambtenaren) tot 0,6 procent (mi nimumloners) per jaar. Het CPB heeft in de cijfers geen rekening gehouden met het gefa seerd afschaffen van het reiskosten forfait (de belastingaftrek voor woon-werkverkeer). Voor werkne mers heeft dit een negatief koop krachteffect van 0,25 procent in 1990 en 0,1 procent elk jaar daarna. De extra verhoging van het huur waardeforfait betekent voor huisei genaren een negatief koopkrachtef fect van gemiddeld 0,5 procent. Het verdwijnen van de medicijnknaak en het specialistengeeltje betekent voor degenen die daar nu minstens 200 gulden per jaar aan betalen, een koopkrachtvoordeel van 0,5 tot 0,75 procent in 1990. De extra uitgaven voor individuele huursubsidie (IHS) kunnen voor de minima met IHS een extra koopkrachtvoordeel van circa 0,25 procent per jaar bete kenen. Indien de andere financiering van de gezondheidszorg volgens de voorstellen-Dekker nog voor 1995 ingevoerd zou worden, heeft dat grote effecten op de koopkracht, al dus het CPB. Minima zonder kinde ren zien de koopkracht met 0,2 pro cent dalen, bij gezinnen met kinde ren zou de klap dubbel zo groot zijn. Alleen werknemers met hogere in komens gaan er door Dekker 0,3 procent per jaar op vooruit. De plannen in het regeerakkoord betekenen dat het netto nationaal inkomen (het bedrag dat wij alle maal samen verdienen) in de jaren 1990-1994 met 0,1 procent per jaar extra toeneemt. Het Financierings tekort komt volgend jaar 400 tot 800 miljoen gulden (0,1 tot 0,2 procent) hoger uit. De belastingen blijven in 1990 gelijk. Door de premiestijging neemt de lastendruk komend jaar met 0,4 procent toe tot 53,6 procent. Daarna treedt tot 1995 een stabilisa tie op. Werkloosheid De akkoorden betekenen dat' de werkloosheid in 1990 volgens de ou de definitie op 535.000 uitkomt. Dat is 5000 minder dan eerder voorzien. Over de jaren 1991-1994 zal de werk loosheid gemiddeld 455.000 zijn, 25.000 lager dan gedacht. Over de hele kabinetsperiode zullen de plannen tot 30.000 arbeidsplaatsen extra zorgen waarvan 23.000 in de overheidssector. In de bedrijven komen 2000 mensen minder aan de slag. CDA en PvdA geven volgend jaar 1,85 miljard gulden extra uit. In de jaren daarna komt er nog eens 2,7 miljard gulden bij. Totaal 4,55 mil jard. De verhoging van de uitkerin gen vergt het meeste geld: 1,25 mil jard. Als ook het economisch effect van de plannen wordt meegewo gen, wordt het uitgavenbeeld zo: 1,55 miljard extra in 1990 en daarna nog eens 3,7 miljard gulden. Totaal 5,25 miljard gulden. Het Planbureau uit op onderde len kritiek. Het is "zeer de vraag" of het kabinet in 1990 al 400 miljoen gulden extra kan besteden aan het milieu. De lasten van het besluit om na 1990 vijfduizend woningen meer te bouwen, zullen in 1994 "nog slechts" 75 miljoen gulden zijn "doch in de jaren daarna verder op lopen". Verder zijn er zonder crete maatregelen "op verzoek" bij de fraudebestrijding extra baten van 250 miljoen gulden geboekt. Het Planbureau stelt tenslotte dat efficiencymaatregelen bij ambtena ren negatieve effecten hebben op werkgelegenheid en werkloosheid. Medicijnen Geneesmiddelenfabrikant Glaxo gaat vanaf november een hologram aanbrengen op al zijn verpakkingen van het merkgeneesmiddel Zantac, een medicijn tegen maagzweren. Het hologram, een zilverkleurig sluitzegel met een beeldmerk van een maag erop, is niet na te maken. Eerder dit jaar zijn in Nederland en in het Verenigd Koninkrijk verval singen van Zantac aangetroffen. Journalist Een rechter van instructie in Bayrut heeft de Nederlandse journalist Charles van der Leeuw in staat van beschuldiging gesteld wegens spio nage en het bezit van verdovende middelen. Op 28 september werd Van der Leeuw, correspondent van onder meer Veronica, de VARA, de Haagsche Courant en de BRT, door de Libanese veiligheidsdienst gear resteerd en overgedragen aan het nationale leger. Bij een huiszoeking zou 4 gram hasj en een kaart van Li banon met gegevens over militaire posten zijn aangetroffen. Drugs-koerier De Amsterdamse politie heeft een drugs-koeriersdienst opgerold die al ongeveer vier maanden tachtig vaste klanten van verdovende mid delen voorzag. Tijdens een inval in het hoofdkwartier aan de Egelan tiersgracht werden veertien men sen gearresteerd, van wie er tien tot de cliëntele bleken te behoren. De politie observeerde het pand al eni ge tijd naar aanleiding van klach ten. Er bleek sprake te zijn van een komen en gaan van verslaafden. Lou de Graaf De FNV heeft gisteren bij monde van bestuurder H. Muller laten blij ken het oneens te zijn met de benoe ming van oud-staatssecretaris L. de Graaf (CDA) tot voorzitter van de Ziekenfondsraad. De Graaf werd gisteren door staatssecretaris Dees (volksgezondheid) geïnstalleerd,. Volgens Muller heeft het kabinet de benoeming 'doorgedrukt' ondanks het unanieme advies van de raad om de PvdA-er L. Opheikens voor zitter te maken. Groenlinks: uitkeringstrekker krijgt patatje mét DEN HAAG (ANP) Het nieuwe kabinet Lubbers heeft volgens Groen Links en D66 niet echt nieu we plannen, maar vooral een ander uiterlijk. D66 vindt dat het regeer akkoord van CDA en PvdA oplos singen vooral zoekt in de cosmetica. Groen Links spreekt van "een kabi net Lubbers-III dat gladder is ge schoren". Groen Links valt vooral over de koppeling van lonen en uitkerin gen, die volgens de samengesmol ten klein-linkse partijen een half jaar te laat (1 januari 1990) wordt in gevoerd. "De extra compensatie voor de uitkeringstrekkers door een verhoging van slechts 0,15 procent per juli 1990 is zegge en schrijven 2 gulden per maand. Net genoeg voor een patatje-met". Gisteravond bleek dat ook' de D66-fractie vindt dat in de hardheid van het beleid weinig is veranderd. De democraten zijn daarbij vooral teleurgesteld over het voorgestelde beleid ten aanzien van onderwijs, het euthanasievraagstuk en het milieu. De bijgestelde doelstellin gen voor de uitstoot van CO-2 (kool- dioxyde, de veroorzaker van het broeikaseffect) vindt D66 inhoude lijk weinig overtuigend. De stichting Natuur en Milieu is dezelfde mening toegedaan. De milieuorganisatie noemt het "te gek dat hier nu wordt gesproken over aanscherping van het beleid, terwijl in het milieuplan die reductiedoel stelling al ongeveer was opgeno- De WD vindt het voorgestelde beleid wel een ander beleid, zij het in ongunstige zin. WD-fractielei- der Voorhoeve noemde het regeer akkoord "vaag en financieel ris kant". Hij doelde op het ombuigen van het financieel-economisch be leid in de richting van de collectieve sector. Voorhoeve denkt dat niet mag worden verwacht dat de lonen zich gematigd blijven ontwikkelen, gelet op de stijging van de lasten druk met 2,5 miljard: "In zulke om standigheden zal het herstel van d,e koppeling de lastendruk nog verder opstuwen". ADVERTENTIE PRACHTIG BLOEIENDE KAMERPLANTEN begonia, cyclaam én azalea samen intral^ 50 Milde straf voor Hazerswoudenaar Voor PvdA-leider Wim Kok, hier naast Tweede-Kamerlid Aad Kosto, was er gisteren alle reden tot lachen. De fractie stelde zich unaniem op achter het regeerakkoord. Kok doorbrak gisteravond het stilzwijgen over zijn poli tieke toekomst en stelde zijn kandidatuur als vice-premier van het nieuwe centrum-linkse kabinet. Hij liet nog in het midden welke portefeuille hij wil gaan beheren. In een toelichting op zijn stap zei Kok dat het "van groot be lang is voor de PvdA om de steun aan het kabinet ondubbelzinnig tot uiting te brengen" door zelf als "eerstverant woordelijke" toe te treden. Kok heeft tijdens de verkiezingscampagne en de onderhandelingen altijd gezegd pas op het laatst te zullen kiezen tussen een plek in kabinet of Tweede Kamer. Secondant-onderhandelaar Thijs Wölt- gens gooit de hoogste ogen om Kok als fractievoorzitter op te volgen. DEN HAAG (GPD) De onderhandelingen tussen CDA en PvdA over wijzigingen in het concept-regeer akkoord hebben de hoofdlijnen van de afspraken on aangetast gelaten. Wel zijn op tal van kleinere punten veranderingen aangebracht, en is vooral het milieube leid verscherpt. De belangrijkste afwijkingen in verge lijking met het concept-regeerakkoord zijn: Een extraatje voor de laagste inkomens: de uitkerin gen worden op 1 juli niet met 1,25 maar met 1,4 procent -verhoogd. De aangekondigde btw-verlaging met anderhalf pro cent is onzeker: de lastenverlichting kan ook op een andere manier gestalte krijgen. CDA en PvdA trekken meer geld uit voor arbeids pools (50 miljoen meer) en voor kinderopvang (300 in plaats van 200 miljoen). Er wordt geen 300 miljoen gulden meer gereserveerd voor hervormingen in de gezondheidszorg (het 'plan- Dekker'). De bestuurlijke verbeteringen in de volksge zondheid gaan door, de grootscheepse financiële reor ganisaties worden vertraagd. De signaleringsplicht voor bijvoorbeeld de sociale dienst om illegalen bij de vreemdelingenpolitie te mel den, is vooralsnog in de ijskast gezet. Het regeerakkoord opent de mogelijkheid de 'ge nen-print', net als de bloedproef, als bewijsmateriaal in strafzaken toe te laten. - Studenten die meer dan vijf jaar over hun studie doen, krijgen een lagere basisbeurs en zullen meer moeten lenen. Ook zal een globale beoordeling van de studieresultaten van invloed kunnen zijn op het recht op studiefinanciering. Voor studenten uit de inkomensgroepen komt er een regeling dat hun stu dieschuld niet te hoog kan oplopen. Precieze besluiten over het 'rekening rijden' (tolhef fing) en de bouw van vijf tunnels zullen pas worden genomen "als een en ander concreet is uitgewerkt". Het openbaar vervoer moet goedkoper worden in ver houding tot het privé-autogebruik. Een heffing op brandstoffen, die geleidelijk inge voerd had moeten worden, gaat op 1 januari volgend jaar al in en moet meteen 150 miljoen opleveren. De kabinetscrisis en het lange uitblijven van een nieuwe regering zullen leiden tot vertraging bij de verscherp ing van het milieubeleid, waarschuwt Lubbers. Inves teringen in het treinnet zullen worden versneld. Gemeenten de een arbeidspool opzetten en zo het aantal bijstands-uitkeringen verminderen, krijgen een financiële bonus. Er komt geen 'pot' voor steun aan sociaal zwakke groepen; bestaande uitkeringen zullen worden sa mengevoegd. Het moeizaam bereikte compromis over de bezuini gingen op defensie is door de onderhandelaars niet opengebroken. Ook hebben De Vries en Kok besloten niet nog meer extra geld uit te trekken voor milieube leid, en is de inhoud van de afspraken over de koppe ling tussen lonen en uitkeringen ongewijzigd geble ven. Het centrum-linkse kabinet heeft 5,4 miljard gul den beschikbaar voor 'nieuw beleid'. Het financie ringstekort zal de komende kabinetsperiode twee pro cent dalen. De druk van belastingen en premies stijgt enigszins, 0,3 procent. ROTTERDAM/HAZERSWOUDE (GPD/ANP) De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren een 49-jari- ge man uit Hazerswoude en een 26 jarige Rotterdammer tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens levensberoving op verzoek. De Hazerswoudenaar had van zijn 75-jarige moeder het verzoek gekregen haar een 'zachte dood' te laten sterven. De man pleegde geen overleg met een arts of verpleeg kundigen, en evenmin met andere zoons en dochters van de moeder. Wel vroeg hij de 26-jarige man - die bij hem in dienst was om onwillige klanten te dwingen te betalen - of deze hem wilde helpen. De jongeman haalde bij een drugshandelaar wat heroïne, waar mee later de bejaarde vrouw werd ingespoten. Geen van beiden had den vooraf enig idee of zo'n spuitje wel inderdaad tot een 'zachte' dood leiden. De zaak kwam uit door dat de jongste het hele verhaal ver telde aan zijn vriendin, die de politie belde. Voor levensberoving op verzoek geldt een maximale straf van 12 jaar. De officier van justitie had veertien dagen geleden twee maal zes jaar geëist wegens moord. De rechtbank vindt echter dat ten aan zien van beide verdachten verzach tende omstandigheden gelden. Be wezen werd geacht dat de moeder inderdaad het 'ernstige verzoek tot levensberoving' had gedaan; een misdrijf waar een veel lagere maxi mumstraf op staat dan op moord of doodslag. Wel vonden de rechters dat de jongste van de twee uit puur winstbejag had gehandeld, maar telde weer als 'schuldvermindering' mee dat hij verminderd toereke ningsvatbaar is. De zoon werd verweten dat hij met het 'onbekende spuitje' een on voorstelbaar risico had genomen en anderen niet had geraadpleegd. Bij Van verkrachting verdachten even vrij ZWOLLE (ANP) - De vijf mannen die vanochtend door de Zwolse rechtbank op vrije voeten waren ge steld zijn onmiddellijk weer door de vreemdelingen politie ingesloten. Gisteren werden tegen hen gevan genisstraffen van vijfjaar geëist we gens verkrachting van twee 14-jari- ge meisjes. De mannen maken deel uit van een Ecuadoriaanse muziek groep, die onlangs optrad bij een straatfestival en daar gevolgd wer den door de twee meisjes. De officier van justitie vond dat "wie zich begeeft in de Nederlandse cultuur moet een beetje op de hoog te zijn van wat hier geldt". deze man leidde tot strafverminde ring de overweging dat hij 'bene- den-intelligent' is, een onderont wikkelde persoonlijkheid heeft en een zeer afhankelijke band met zijn moeder had. Bovendien kwam hij tot zijn 'ondoordacht handelen' om dat hij in een stresssituatie verkeer de: hij had een geheime relatie met een jonge vrouw en verkeerde in grote financiële problemen. Het Openbaar Ministerie over weegt nog of het tegen het vonnis in hoger beroep zal gaan. Feyenoord-fans bekennen gooien fragmentatiebom AMSTERDAM (GPD) - Twee Feyenoord-supporters van 18 en 19 jaar hebben gisteren bekend ver antwoordelijk te zijn voor de eerste fragmentatiebom die afgelopen zondag tijdens de wedstrijd Ajax- Feyenoord in het vak met Ajax-sup- porters werd gegooid. Een 18-jarige Rotterdammer heeft toegegeven de bom, die twaalf mensen verwond de, te hebben gemaakt en gegooid. Een 19-jarige jongen uit Dordrecht hielp hem bij het in elkaar zetten van het projectiel. Een grondige hekel aan Ajax blijkt voorlopig de voornaamste be weegreden van het duo te zijn ge weest. De beide verdachten zijn gis teren voorgeleid aan de officier van justitie. Het onderzoek naar de tweede fragmentatiebom, die enke le minuten later in hetzelfde Ajax- vak tot ontploffing werd gebracht en nog eens twee ME'ers verwond de, loopt nog steeds. Op de dag van de wedstrijd arres teerde de Amsterdamse politie drie erdachten, die achteraf weinig met de zaak van doen hadden. Een eer ste verdachte werd enkele uren la ter vrijgelaten, de beide andere sup porters werden woensdag weer in vrijheid gesteld. Maandag hield de politie al de 18-jarige jongen aan, die gisteren dus een volledig bekente nis aflegde. In de nacht van dinsdag op woensdag volgde de aanhouding van de 19-jarige. Uit de verklaring van de bom menwerper blijkt dat hij gefouil leerd is toen hij het Ajax-stadion be trad. Hij had de bom in zijn onder broek verstopt. Het tweetal wordt ten laste gelegd dat zij de (met glas gevulde) bom met voorbedachten rade in het vak met Ajax-supporters hebben gegooid en daarmee het le ven van de toeschouwers en de al daar aanwezige politie in gevaar hebben gebracht Kombrink (PvdA) kiest niet voor kabinet maar voor Rotterdam DEN HAAG - "Het waren moeilij ke dagen, toch". PvdA-kamerlid Hans Kombrink (44) overpeinst de tijd die vooraf ging aan zijn beslis sing om de landelijke politiek te verlaten met het doel wethouder in Rotterdam te worden. "Een vage voorkeur wordt een concrete voor keur wordt een beslissing. Je stelt jezelf de vraag: doe ik het goed, doe ik het consistent, hou ik mezelf niet voor de gek? Dan raak je in de klem van de tijd en dan moet het. Ik heb zelden zo'n ingrijpende beslissing moeten nemen als nu". door Bart van Leeuwen Veel tijd om bij te komen van die zware dagen, waarin zowel van Rot terdamse zijde als van de zijde van de landelijke partijtop druk op hem werd uitgeoefend, heeft Kombrink niet. Komend weekeinde moet hij een ingewikkeld financieel wets ontwerp doornemen om zijn fractie erover van advies te kunnen dienen. Tot 1 mei blijft hij nog kamerlid. Hij heeft er dan ruim 17 jaar in de lande lijke politiek opzitten. Sinds 1972 zit hij in de Kamer, met een onderbre king tijdens het tweede kabinet- Van Agt waarin hij staatssecretaris van financiën was. Kombrink spreekt over de keuze tussen het kamerlidmaatschap en de Rotterdamse gemeenteraad, maar algemeen werd verondersteld dat hij moest kiezen tussen wellicht een ministerspost en het zekere wethouderschap. Op verzoek van de partijtop stelde hij zijn keuze zo lang mogelijk uit. Langer wachten kon niet, in verband met de kandi daatstelling voor de Rotterdamse raad. Op de valreep sprak hij woens dag nog met PvdA-leider Wim Kok. Wat daaruit kwam, wil hij niet zeg gen, maar daarna stond zijn beslis sing vast die hij gisteren bekend maakte: Rotterdam. "Het loopt allang. Ruim een jaar geleden had ik belangstelling voor de functie van algemeen directeur bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, wat toen om allerlei re denen niet doorging. Het geweste lijk bestuur vroeg mij toen: als je toch overweegt Den Haag te verla ten, zou je dan niets voelen voor po litiek op stadsniveau. Ik heb dat even voor mij uitgeschoven met weliswaar sterke interesse. De stad ligt mij en gaat mij zeer ter harte. Er is in Rotterdam veel werk te doen. Het gaat niet om niks". Toevallig Dat hij zijn keuze op zo'n lastig mo ment - middenin een kabinetsfor matie die intussen zo ver is gevor derd dat de PvdA op het punt staat tot het kabinet toe te treden - zou Haiis Kombrink: "De stad ligt mij en gaat mij zeer ter harte. Er is in Rotterdam veel werk te doen. Het gaat niet om niks". «otoANP) moeten maken, wist hij toen nog niet. "Het is volstrekt toevallig, ik kon er niets aan doen. Aan mij werd gevraagd mijn beslissing aan te houden. Mijn voorkeur voor Rotter dam heeft zich gaandeweg ge vormd. Het belangrijkste motief is behoefte aan verandering. Maar ja, je werkt voor een partij en dan sta je open voor dingen, zoals hebben we je hier of daar wel of niet nodig". Over zijn kansen op een minis terspost (Kombrink zou in de markt zijn voor Financiën, maar mogelijk gaat Wim Kok zelf die zetel bezet ten) wil Kombrink zich niet uitla ten. "Dit is mijn beslissing. Wat we nog intern hebben besproken, blijft in Koks schoot verborgen liggen. Hij heeft woensdag contact met mij gezocht. Ik had Kok beloofd met mijn keuze te wachten totdat ik hem gesproken zou hebben. Ik had een voorkeur ontwikkeld en heb be sloten". Waarschijnlijk heeft Kok Kombrink laten weten dat hij hem geen toezeggingen kon doen omdat de informatie nog niet was afge rond. Van kiezersbedrog wil Kombrink niets weten. "Dat vind ik oprechte onzin. Kiezersbedrog is op een lijst staan maar geen zitting nemen, zoals in het Europarlement wel ge beurt. Ik heb zitting genomen en blijf tot 1 mei volgend jaar. Als je na 17 jaar een andere functie wilt, valt dat nooit samen met kamerverkie zingen. Dat was toevallig wel zo ge weest als het kabinet niet was geval len. Bovendien zijn de kiezers die mij in de Kamer hebben gekozen dezelfde mensen die mij straks in de gemeenteraad kunnen kiezen. Ons districtenstelsel sluit naadloos aan". Zijn beste herinneringen aan zijn periode als kamerlid bewaart hij aan de belastinghervorming-Oort. Hij beschouwt het als een persoon lijke overwinning dat de PvdA-frac- tie begin dit jaar besloot met wijzi gingen aan het plan-Oort mee te werken. Tegelijk ziet hij de verwik kelingen rond het plan-Oort ook als een slechte herinnering. "We heb ben toch binnen de fractie een hard nekkige loopgravenoorlog gevoerd. Als ik dacht dat er een besluit was, bleek het er de volgende dag niet meer te zijn. Dan ging het weer ge woon verder. Ik heb dat heel verve lend gevonden". Kombrink heeft van gewestelijke en Rotterdamse PvdA-bestuurders geen garantie gekregen dat hij vol gend jaar wethouder wordt, "maar ik heb natuurlijk wel de nodige ge sprekken gevoerd die mij het ge voel hebben gegeven dat ik niet on welkom ben, laat ik het zo maar voorzichtig formuleren. Het zijn na tuurlijk de leden die uiteindelijk be palen of ik op een verkiesbare plaats kom". Kombrink is de beoog de opvolger van wethouder Den Dunnen voor Haven en Economi sche Ontwikkeling. Lijsttrekker wil hij niet worden. "Rotterdam heeft goede mensen genoeg, daar hebben ze niet iemand van buiten voor no dig".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3