5 Rock zonder compromissen Haenchen gastdirigent bij opera KIJK-UIT Exposities Concerten Theaters VRIJDAG 27 OKTOBER 1 I Dessau zondag in het LVC AMSTERDAM "Het kan soms heel frustrerend zijn als je hier woont en iedereen bij je in de buurt loopt de hele dag met zo'n cowboyhoed op," zegt John Elliott. De zanger/e- lectronica-tovenaar van de rockband Dessau komt uit Nas hville. En bassist Barry Nelson is het helemaal met hem eens: "Al heb je dan geen uitgestippeld plan om je tegen die cowboyhoedencultuur te verzetten, onbewust doe ie het toch". De Amerikaanse rockband Dessau, die zondag een concert geeft in het Leids Vrijetijdscentrum in Leiden, speelt dus geen country. Zelfs niets wat er in de verste verten ook maar op lijkt. Dessau staat voor 'overrom- pelingsrock'. Voor een compromis loze aanval op trommelvliezen en centraal zenuwstelsel, veroorzaakt door de bassnaren van Nelson, de gitaar van Mike Orr en de stemban den en elektrodoos van Elliott. Er zijn vage overeenkomsten met - het meer gitaar-georinteerde - Big Black en onheilsprofeet Foetus, ali as Clint Run. De ware liefhebber zal Concert Levine gaat niet door AMSTERDAM (GPD) - Wegens ziekte van de Amerikaanse dirigent James Levine gaat het concert van de Berliner Philharmoniker dat voor aanstaande zondagavond in de grote zaal van het Amsterdamse Concertgebouw geprogrammeerd was, niet door. Tot het laatst toe is gepoogd een vervanger van niveau voor Levine te vinden, maar dat is niet gelukt. De meer dan 2.000 mensen die in het bezit zijn van een toegangskaart voor aanstaande zondagavond krijgen hun geld uiteraard terug (per kassa of post). door Peter Bruyn in de muziek van Dessau ook ele menten van de voormalige Ameri kaanse band Executive Slacks ont dekken. En zoals het noemen de .Oostduit- se stad Dessau dezer dagen onmid- delijk associaties oproept met op stand en agitatie ten opzichte van een falliet communistisch systeem, zo verklankt de rockgroep Dessau het ontaarden van het westerse ka pitalisme. "Het reflecteert wat wij om ons heen zien in Amerika," meent Nelson. "En het geeft ons de gelegenheid om de agressie die dat bij ons oproept te kanaliseren. Juist doordat we al ons geweld in de mu ziek stoppen zijn we zelf in de om gang zachtaardig als lammetjes, haha". Turbo-combo Dat de teksten wat verloren dreigen te gaan onder alle instrumentale wervelstormen, vindt hij geen echt bezwaar. "De muziek moet voor zich spreken. En wat daar door de woorden aan toegevoegd wordt, la ten we graag aan de interpretatie van de luisteraar over". Songtitels als 'No Way' en 'Beijing' bieden wat dat betreft mogelijkheden genoeg. Krijgt Stopera betere akoestiek? AMSTERDAM (GPD) De Stopera heeft de gemeente Amsterdam in middels een half miljard gulden gekost, maar nog zijn de gebruikers niet tevreden. Nu vindt artistiek directeur Pierre Audi van de Nederlandse Opera weer dat de akoestiek niet deugt. Bij wijze van noodverband is bo ven de orkestbak een akoestisch plafond aangebracht en de bak zelf is voorzien van tussenschotten, maar volgens Audi zijn ingrijpender maatre gelen nodig. Bovendien moeten de 'zichtlijnen' verbeterd worden. Bezoe kers die bij een kleine opera aan de zijkanten van de zaal zitten, kunnen net zo goed een blinddoek voordoen: ze zien toch niets. Hoeveel het hele grapje zou moeten gaan kosten, weet zoals gebruikelijk niemand. De Nederlandse Opera is weliswaar onderhuurder van de Stich ting Het Muziektheater, maar de gemeente Amsterdam is en blijft de enige eigenaar en zou derhalve voor de kosten moeten opdraaien. Volgens een woordvoerder voelt de gemeente er echter weinig voor nog meer geld in de bodemloze put van de Stopera te stoppen. "Het moet eens een keer zijn af gelopen! Pierre Audi overdrijft schromelijk. Natuurlijk kan die akoestiek beter, maar dat geldt voor zoveel dingen. Een opera kan ook altijd beter". Vrouw in Académie Franyaise De Amerikaanse rockgroep Dessau staat aanval op trommelvliezen en centraal z waar in de jaren twintig het befaam de kunst-instituut Bauhaus geves tigd was. Een affiniteit die je eerder zou zoeken bij een 'art'groep la Nits, dan bij dit Amerikaanse turbo-com bo. "Hoezo?" vraagt Eliott zich af. "Het gaat ons om dat minimalisti sche van de Bauhaus-kunstenaars. Nee, al die theorieën en filosofietjes die zij daar omheen bouwden, die houden ons niet bezig. Maar dat simpele, dat heldere, dat 'recht vooruit'-idee. Dat proberen wij ook." En 'recht vooruit' zijn bijvoor beeld de ritmes, die bij Dessau uit een doosje komen en de groep in Amerika met de single - en Joy Divi sion cover - Isolation al tot disco- darlings gemaakt heeft. "Ik 'samp le' die ritmes niet van oude soulpla- ten, zoals tegenwoordig vaak ge daan wordt," zegt 'beat-program- meur' John Elliott. "Dat links en rechts jatten vinden we niet leuk. Wij creëren zo'n beetje alle geluiden zelf en slaan die vervolgens op ih het toetsenbord". Exercise in Tension heet de debuut- cd van Dessau. En de boog staat in derdaad vijfenvijftig minuten lang gespannen. Bijna een uur tot hyper ventilatie aanzettende beats en gi- taarstormen, zonder één enkel rust punt. Zonder een moment om op adem te komen. "Ja, dat was ook de bedoeling," zegt bassist Barry Nelson. "Het is net als bij seks. Je moet de opwinding zo lang moge lijk zien op te voeren. Uitrusten doe je maar achteraf. Als de plaat afgelo pen is". PARIJS (AFP) - De 76-jarige Jac queline de Romilly, een kenner van Aeschylos en Euripides en van de Griekse antieke cultuur en litera tuur, is gisteren als tweede vrouw opgenomen in de prestigieuze Aca démie Frangaise. Eerder was de in 1987 overleden schrijfster Margue rite Yourcenar lid van het beroem de instituut dat de Franse taal moet beschermen, en waarvan de vrouw onvriendelijkheid legendarisch is. De auteur en oud-minister Alain Peyrefitte, die De Romilly gisteren ontving in de Académie, herinnerde er aan dat de "verkiezing van Your cenar in 1980 een hele schok bete kende voor dit instituut, dat nim mer een vrouw koos sinds de op richting door kardinaal Richelieu in 1634". In haar antwoord verklaarde me vrouw De Romilly te menen dat zij is verkozen tot de Académie om wat zij is: "Een hoogleraar, een hellenis- te". Als groot specialiste in de Griekse oudheid zal de nieuwe aca- demicienne de klassieke studies HOLLAND FESTIVAL - De grootste fracties in de Haagse ge meenteraad - PvdA, CDA en WD - zien toch eigenlijk niets in deelna me aan het Holland Festival. Voor het Haagse deel van het festival, dat van 22 tot 30 juni 1990 zal worden gehouden, wordt drie en een halve ton apart gehouden. Genoemde partijen lieten zich gisteren in de raadscommissie voor cultuur ont vallen dat ze de bijdragen liever aan Haagse initiatieven willen beste den. D66 en Links Den Haag willen wel dat het Holland Festival voor een deel in de Hofstad plaatsheeft. AMSTERDAM (GPD) Ondanks zijn onvrede met de plaats die hem in de ar tistieke plannen van Audi was toebe deeld, is het initiatief tot het vertrek van Hartmut Haenchen als muzikaal direc teur van De Nederlandse Opera niet uit gegaan van de dirigent zelf. De schei dende dirigent gaf gisteren als belang rijkste reden dat het nu eenmaal onmo gelijk is aan te blijven 'als een contract niet verlengd wordt'. Uiterlijk in 1993, na beëindiging van zijn huidi ge contractperiode, zal Haenchen zijn functie neerleggen, maar hij zal daarna wel als belang rijkste gastdirigent blijven terugkeren. Bekend is echter, dat de beslissing 'Idomeneo' toe te vertrouwen aan Frans Bruggen, waardoor Haenchen wederom een belangrijke Mozart- opera aan zijn neus voorbij zag gaan, Audi niet in dank was afgenomen. De op alle vragen di plomatiek reagerende dirigent verklaarde ech ter niet zonder bitterheid, dat hij voldoende aanbiedingen van elders kreeg om zich over zijn toekomst geen zorgen te hoeven maken. Wel blijft hij chefdirigent van het Nederlands Philharmonisch Orkest en dat bleek de belang rijkste reden om regelmatig als gastdirigent te rug te keren. Het NedPhO neemt zo'n groot deel van de operabegeleidingen voor zijn rekening, dat hij zich een gastdirigent bij zijn eigen orkest zou voelen, als hij zich uitsluitend tot een aantal symfonische concerten zou beperken. Voor het overige ontwikkelde de met zoveel tumult omgeven persconferentie van de Neder landse Opera zich gisteren opvallend rustig. Au di verontschuldigde zich nogmaals voor de voortijdige publikatie van zijn plannen, ver schafte verhelderende details en concentreerde zich voor het overige op de hoofdpunten van zijn beleid. Een optimaal benutten van de mo gelijkheden van het Muziektheater staat daarbij op de eerste plaats, onmiddellijk gevolgd door een streven naar de hoogst haalbare kwaliteit op elk gebied. Zijn speciale zorg geldt het werken naar de toekomst door het stimuleren van nieuw talent en nieuwe opera's, en het serieus ter hand ne men van educatieve taken. Centraal daarbij staat zijn aandacht voor Nederlandse compo nisten, ongeacht tot welke 'groep' zij behoren. De onderhandelingen met Theo Loevendie over een kleinschalig werk zijn reeds afgerond en met Peter Schat zijn besprekingen gaande over voorstellingen van diens opera 'Sympo sion', een enscenering van 'Aap verslaat de kne kelgeest' en het schrijven van een geheel nieuw werk. Talenten Andere wapenfeiten betreffen de terugkeer naar Nederland van Pierre Boulez, die in sep tember 1991 in de Beurs van Berlage zal optre den met zijn Ensemble InterContemporain en die tijdens het Holland Festival 1994 'Moses und Aron' van Schonberg zal dirigeren (met het Kon. Concertgebouworkest). Opmerkelijk is ze ker ook een compositieopdracht van de Eduard Van Beinum Stichting aan de Russische com ponist Alfred Schnittke voor een opera die tij dens het seizoen 1992-92 in premiere zal gaan onder leiding van Mstislav Rostropovitsj. Een ander initiatief is de oprichting van Stu dio Vocale, een nieuwe operastudio onder lei ding van koordirigent Winfried Maczewski. Uit gangspunt is het streven het ontbreken van een intensieve opera-opleiding voor jonge zangers te ondervangen. Jaarlijks zullen tien tot twaalf getalenteerde jonge solisten geselecteerd wor den, die bij De Nederlandse Opera een basis training krijgen en vervolgens 'begeleide' prak tijkervaring kunnen opdoen. Aldus hoopt men een nieuw Nederlands kader te kweken van 'all roundvertolkers', die passen binnen de creatie ve visie van Audi. Een onoplosbaar probleem blijft het feit dat de afmetingen van Het Muziektheater het vrij wel onmogelijk maken elders voorstellingen te geven. Om ook dit te ondervangen en het pu bliek buiten Amsterdam meer opera te bieden, zijn afspraken gemaakt met Opera Forum om vanaf 1993 te komen tot een gezamenlijk opge bouwd repertoire van reisprodukties. met kracht verdedigen, "die de vor ming van geestkracht en sensibili teit verzekeren". De Romilly schreef werken over de ideeën in Griekenland, de drama-schrijvers Aeschylos en Euripides en de sofis ten in het Athene van Pericles. De Académie Frangaise telt 40 leden (de zogenaamde Onsterfelijken) die lid zijn voor het leven, onder wie be roemde Franse auteurs, medici en juristen. Dansprijs voor Josje Manaputty AMSTERDAM (ANP) - De talent volle danseressen Josje Manaputty uit Oegstgeest en Esther Protzman zijn onderscheiden met de aanmoe digingsprijzen van de Stichting Dansersfonds '79. De Stichting Dansersfonds werd opgericht door Han Ebbelaar en Alexandra Radius. De doelstelling van het fonds is on der meer het verstrekken van aan moedigingsprijzen aan talentvolle Nederlandse dansers en choreogra fen. De prijzen bestaan uit een geld bedrag van 3.000 gulden. Esther Protzman is sinds 1980 tweede soliste bij het Nationale Bal let. Zij maakte afgelopen juli haar veel geprezen solistische debuut als prinses Aurora in 'The sleeping be auty'. Josje Manaputty danst sinds 1986 bij 'Reflex'. De juryleden wa ren Ine Rietstap, Alexandra Radius en Jan Baart. Bookerprijs voor Japanner Ishiguro LONDEN (AP) De Bookerprijs, de belangrijkste literaire prijs in Groot-Brittannië, is dit jaar toege kend aan de uit Japan afkomstige auteur Kazuo Ishiguro voor diens roman 'The Remains of the Day'. In het juryrapport wordt de ro man, een liefdesverhaal over een butler op vakantie in Engeland, om schreven als een "knap gestructu reerd werk dat met humor en pa thos een gedenkwaardig karakter gestalte geeft en de grote, veelbe sproken thema's: klasse, traditie en plicht verkent". Hoewel maar een krappe meerderheid van de jury on der leiding van de auteur David Lodge zich voor Ishiguro uitsprak, hebben alle leden bewondering voor de roman, aldus het rapport. Ishiguro, die werd geboren in Na gasaki en op zesjarige leeftijd naar Groot-Brittannie kwam, was drie jaar geleden ook al voorgedragen voor de prijs, waaraan een geldbe drag is verbonden van 20.000 pond (67.000 gulden). Toen kreeg hij een nominatie voor zijn roman 'An Ar tist of the Floating World'. Andere finalisten voor de Bookerprijs 1989 waren de Canadese Margaret At- wood, de Ier John Banville, de Schot James Keiman en de Engel sen Sybille Bedford en Rose Tre- Leiden Koninklijk Penningkabinet - Rapenburg 28, dubbelexpositie: 'Revolutionair geld, Frank rijk en Europa' t/m 21/1 '90; di. za. 10-17 uur, zon- en feestd. 13-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steen straat, 'Afghanistan, een nieuw begin', t/m 29/10; di t/m za 1.0-17 uur, zo 14-17 uur. Rijksmuseum van Oudheden Rapenburg 28, 'Deir Alla', Nederlandse opgravingen in Jordaanse vallei, t/m 6/1in de Taffeh-zaal: 'Egypt on my mind', aquarellen en tekenin gen van Frans de Haas, t/m 21/1di t/m za 10-17 uur, zo 12-17 uur. Stedelijk Museum De Lakenhal - Oude Sin gel 28-32, achtste tentoonstelling: 'Schilde rijen zoeken sponsors' en in de serie ten toonstellingen Verzameld en getoond: 'Een halve eeuw huis houden', t/m 3/12; di t/m za 10-17 uur, zo 14-17 uur. 't Huys Benee - Nieuwe Rijn 3, permanente tentoonstelling van werk Leny Noyen, vr. 14-16 uur en za. en zo. van 12-16 uur. Het Achterhuis - Nieuwe Rijn 38, permanen te expositie: Vijf eeuwen mode in miniatuur, di. t/mza. 10-16 uur. Signaal, Studio voor vormgeving - Groenesteeg 10, ontwerpers en vormge vers tonen diverse ontwerpen, tevens pre sentatiemappen, do. 12-21 uur, vr. 12-18 uur, za. 12-17 uur. Stichting Beeld en Grafiek - Stationsweg 243, werk van Feng, Erik-Jan Kuiper en Cees van den Oever, nadere informatie tel: 146024. Sociëteit Quintus - Korte Mare 34, tentoon stelling van leden van Quintus in de vorm van schilderij, druk, foto, tekening of beeld. Ateliers - Oude Rijn 89, beeldhouwer Frank Borst en schilders Robin Akkerman en Jean Marie Mersmans, elke eerste zondag van de maand: open ateliers, tel: 071-131044. Galerie Time is Art' - Nieuwstraat 10; Grafische Werkplaats 'De Bange Duivel - Rijndijkstraat 4, op beide locaties werk di verse kunstenaars: 'Ode aan de hoogdruk' van o.a. Trees Klijn, Helena Lamberti, Ce- mal Demir e.a. t/m 11/11; wo, do, za, zo, van 14-18 uur. Atelier Jeanmarie Mersman - Oude Rijn 89, Frank Borst, Robin Akkerman en Jean Ma rie Mersmans, verschillende technieken, el ke eerste zondag van de maand open. Lak Galerie - Cleveringaplaats 1, Henny Hartevelt, oermoederen en kindertekenin gen en Sjef Oltheten, tekeningen/schilderij en, t/m 9/11ma t/m vr 10-22 uur. Antiquariaat L. van Paddenburgh - Dief- steeg 14, litho's van steden van Jeroen Hermkens, t/m 29/10; wo, do, vr, 13-18 uur, za 12-17 uur, do 19-21 uur. Galerie 'Coup d'Art' - Nieuwe Rijn 27, schil derijen, foto's en grafiek van o.a. Wim Bak ker, Mirjam van Benthem, Fer Hakkaart en Ria Koot, t/m 11/11; wo, vr, za, 10-18 uur do, 10-21 uur. Bleijenberg-lijsten - Breestraat 113, Jurjen de Haan, olieverf-schilderijen, t/m 11/11; di t/mza 9-18 uur. Galerie Amber - Hooglandse Kerkgracht 8, Expositie Klein en Goed, Kleine schilderin gen, porceloin, prenten en textiel uit China en Japan, t/m 15/12. Fotogalerie De Kleine Klup Nieuwe Rijn 1, portretten van Bas Keijzers, Jeannine Govears en Marjorie Niggebrugge, t/m 9/11 ma t/m za 10-22 uur, zo 12-22 uur. Galerie Fenix - Botermarkt 26, Lydia Luyten met schilderijen, aquarellen en kamerscher men, tot eind nov. di t/m za 9-18 uur. Inloophuis Psychiatrie - Rapenburg 48, te keningen van Maria Gillissen, t/m 16/11, di en do van 11-14 uur, woe do vrvan 19.30 tot 22.30 uur, zo 16-19 uur. Ars Aemula Naturae - Pieterskerkgracht 9, expositie 'Openbaar Vervoer', t/m 26/11za en zo 13-16 uur. Alphen Parktheater - Raadhuisstraat 50, typogra- (iek van graficus Dick Berendes en werk van cursisten Expressie 70, t/m 4/11ma t/m vr 10-12 uur en 14-16 uur, ma t/m do 19.30- 21.30 uur. Katwijk Galerie De Witte Duif - Koninginneweg 12a, t/m nov, za 11-13 en 14-17 uur. Leiderdorp Elisabeth Ziekenhuis (restaurant) Simon Smitweg, olieverf en gouaches van Dorine Welter-Kools, t/m 29/10; dag 8-17.30 uur, zo 9-13.30 uur. Gemeentehuis - Statendaalder, keramiek van Elly Hettema en grafiek van Anneke Koek, t/m 2/11ma t/m vr 8-17 uur. Verpleeghuis 'Leythenrode' - Hoogmadese- weg 55, zeefdrukken van Margreet Roden burg, t/m 23/11; dag. 10-20 uur. Meubelplein Leiderdorp, 9 kunstenaars ex poseren met werkstukken van diverse tech nieken, tot eind okt. Lisse De Nachtgaal van Lisse - Heereweg 10, schilderijtjes (op vaak zeer klein paneeltjes) van Henny A. Rotteveel-Verstraat, t/m eind okt; dag. 8-23 uur. Noordwijkeitiout Leeuwenhorst Congrescenter - Langelaan 3, in de hal en twee hoofdgangen, Lidy van der Spek met textiele werkvormen, tot 8/12. Oegstgeest Restaurant De Beukenhof - Terweeweg 2, Herfsttentoonstelling: schilderijen, acryl, landschappen en stillevens van Heieen Na gel, t/m eind okt. Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg - Oude Vliet- weg 6, permanente tentoonstelling 'De an dere Middeleeuwen'; thema tentoonstelling: "Wintersalon van Oost Europese kunste naars, een brug tussen Oost en West', vr. 19-21 uur, za. 10-16 uur. Voorschoten Galerie Mercedes Voorstraat 35b, Louis Meys met landschappen en stillevens in olieverf, t/m 25/11, woe en do 13-17 uur, vr en-za van 11-17 uur. Warmond Galerie De Pomp - Dorpsstraat, Wil v.d. Wijngaard met keramiek-raku en Dick Bak huizen van den Brink met neo-symbolisme in olieverf, t/m 9/11; di 19-21 uur, wo 10-12 en 14-16 uur, do, za en zo 14-16 uur. Vereniging Het Oude Raadhuis - Dorps straat 36, Rudi Struik met reliefs, murals en sculpturen en Rineke van de Poll met kera miek, t/m 9/11; wo, do en zo 14-16 uur, za 11-16 uur. Wassenaar Raadhuis De Paauw - Raadhuislaan 22, 'Nederlands Keramiek 1880 - 1930'. Ju gendstil en Art Deco, t/m 19/11; di t/m vr 10- 16 uur. za en zo 13-17 uur. Cultureel Centrum Warenar - Kerkstraat, overzichtstentoonstelling 1956-1989 in 25 schilderijen van Henri 'de Goede' Bolleurs, t/m 12/11ma t/m vr 9-16 uur en tijdens eve- Galerie Bianca Gravestraat 1werk van le den van de Wassenaarse Kunstvereniging, t/m 19/11, do vr zo 14-17 uur. za 12-17 uur. Zoeterwoude Gerda van den Bosch - Weipoortseweg 3, Guus Sundermeijer met schilderijen, Tessa Braat met keramiek en Gerda van den Bosch met bronzen beelden, gedurende de herfst, wo t/m za 14-17.30 uur. Klassiek De pianist Robbert-Jan Roozeman verzorgt vanavond in de Kapelzaal het tweede con cert uit de K&O-pianistenserie. De winnaar van het Eduard Flipse Concours vertolkt de Sonate opus 110 van Van Beethoven, de Sarcasmes opuis 17 van Prokovjev, drie de len uit Petrouchka van Strawinsky en de Co- relli-variaties van Rachmaninoff. Aanvang 20.15 uur. Zigeunerklanken zondagmiddag in de Stadsgehoorzaal. Daar speelt onder auspi ciën van K&O het zigeunerorkest Duna uit Boedapest met medewerking van de Hon gaarse sopraan Ottilia Maté. Er zullen com posities van o.a. Liszt, Brahms, Sarasate, Monti en Verdi. Aanvang 14.00 uur. Het Ensemble de Fontainebleau brengt maandagavond in de Kapelzaal muziek uit de 17de en de I8de-eeuw ten gehore. De muziek wordt uitgevoerd op traverso, dave- cimbel en cello. Het ensemble speelt op authentieke instrumenten en op nauwkeurig gemaakte copieën van oude instrumenten. Op het programma staan composities van o.a. Marcello, Schickhardt, De Fesch, Haydn en Roman. Aanvang 20.15 uur. De pianiste Alexandra de Jongh Swemer verzorgt donderdagmiddag het wekelijkse lunchconcert bij K&O. Zij zal werken vertol ken van Mozart en Hindemith. Aanvang 12.45 uur. Leerlingen van de Oegstgeester zangpeda goge Thea Ekker-Van der Pas geven vrij dagavond 3 november een uitvoering in de Kapelzaal van K&O. Zij zullen een musical programma tot klinken brengen. Het pro gramma vermeldt fragmenten uit de musi cals als West Side Story, Annie, Les Miséra- bles, Chess, Jesus Christ Superstar, Cats en Phantom of the Opera. Aanvang 20.15 Henk Jasperse bespeelt vanavond het orgel van de Lutherse kerk (20 uur), Hendrik Kooi ker geeft daarna een orgelconcert in de Hooglandse kerk. (21.00 uur). Het Leids Vocaal Ensemble concerteert zondagmiddag in de Groene kerk in Oegst geest. Het programma heeft als leidraad vijf eeuwen Duitse motetkunst. De Romantiek is hierbij het ruimst vertegenwoordigd (Brahms, Bruckner, Reger). Ook de hoog- Barok komt aan bod. Aanvang 15.00 uur. De gitariste Lydia Gitana geeft zaterdag avond een recital In De Warenar in Wasse naar. Ze zal Spaanse muziek ten gehore brengen. Aanvang 20.15 uur. Katrien Depuydt (cello) en Hans Westgeest (piano) concerteren zondagmiddag in de Lakenhal. Zij zullen werken van Van Beethoven, Orthel en Chopin ten gehore brengen. Aanvang 15.00 uur. De Leidse Christ. Oratoriumvereniging Ex Animo viert (zoals al eerder uitvoerig ge meld) haar zeventigjarig bestaan zaterdag avond in de Stadsgehoorzaal met de uitvoe ring van 'Ein Deutsches Requiem' van J. Brahms. De leiding berust bij de dirigent Wim de Ru. Aanvang 20.15 uur. Pop De zevenmansformatie Soulburger geeft zaterdagavond een concert in de Droomfa- briek. Ten gehore worden gebracht: soul en bluesnummers uit de jaren '60 en 70. Aan vang 21.30 uur. Oude Singel 56, Leider dorp. Een druk weekeeinde in het LVC. De Leidse formatie Reverent Joe speelt vanavond op de zolder van het LVC. De vijf heren spelen stevige doch swingende (rock-) muziek. Aanvang 23.00 uur. Zaterdag staat de speedcore/pop/punk-for- matie ALL uit Long Beach in het LVC. De nummers van ALL zijn snel en krachtig,, maar tegelijkertijd compact, poppy en melo dieus. Aanvang 22.00 uur. Het Amerikaanse trio Dessau brengt zon dagavond een mix van electronische dans muziek en industrieel geweld dat sterk doet denken aan Nitzer Ebb, Skinny Puppy en Test Department. Aanvang 21.00 uur, Bree straat 66, Leiden. Jazz Hot House organiseert zaterdagavond in de Waag een concert met het Ig Henneman kwintet. Hedendaagse geïmproviseerde muziek waarbij thema en lopende ritmiek een essentiële rol spelen. Aanvang 21.30 uur, Aalmarkt 21, Leiden. Literatuur Burcht literair organiseert donderdagavond een gesprek tussen Neerlandicus en criti cus Robert-Henk Zuidinga en schrijfster Renate Dorrestein. Motto van het gesprek is: Vóór alles een dame? Aanvang 20.15 uur, Burcht, Burgsteeg 14, leiden. Leiden Leidse Schouwburg vr 27, za 28, 20.15 uur; Cabaret-show: 'Er wordt gestrooid', met Jos Brink, Frank San ders, Lucie de Lange en Bas Groenenberg. ma 30 (voorpremière), di 31 (première), 20.15 uur: 'Huwelijksspel', met Josine van Dalsum en Paul Röttger. wo 1, do 2, 20.15 uur; One-man-show Paul van Vliet: 'Gat in de lucht'. LAK-theater vr 27, za 28,20.30 uur; FACT met 'Ophelia'. zo 29, 15.00 uur; kindervoorstelling (4-7 jaar): 'Een meeuw met een snorretje' door Eva Bal's speeltheater Gent. wo 120.30 uur; Theater Toveriei: 'Geschie denis van een paard', naar Tolstoj. do 2, 20.30 uur; De Giftige Appel: 'Laag', met o.a. Wilco Maas, Caroline Barmentlo, René Huinen e.a. Alphen aan den Rijn Parktheater vr 27, 20.30 uur; optreden Ann Burton en Blossom Dearie, mmv Trio Rob Agerbeek en soxofonist Ruud Brink. Katwijk Tripodia za 28,20.15 uur; One-man-show van Hans Liberg: 'Chanel no 4711'. Leiderdorp Muzenhof za 28, 20.15 uur; muziekaal programma: 'Harry Sacksioni Solo'. Den Haag Appeltheater vr 27, za 28. wo 1. do 2, 19.30 uur, zo 29, 14.00 uur; Toneelgroep De Appel: 'Antonius en Cleopatra', van Shakespeare, met Geert de Jong, Eric Schneider en het hele Appel ensemble. AT&T Danstheater vr 27, za 28, 20.15 uur; Nederlands Dans Theater: 'No More Play', 'Silent Cries' en 'Sechs Tanze' van Jiri Kylian en een nieuw ballet van Ohad Naharin. Circustheater zo 29, 12.15 uur; Zondagconcert met Rita Reys, Trio Pim Jacobs, Frits Landesbergen en Bernard Berkhout. di 31, wo 1, do 2, 20.15 uur; cabaret-show: 'Er wordt gestrooid', met Jos Brink, Frank Sanders, Lucie de Lange en Bas Groenen berg. Difigentla vr 27,20.15 uur; cabaretvoorstelling: 'Harrie Jekkers 2x3 kwartier', zo 29, 20.15 uur; concert Evgeni Boesjkov (viool) en Natalie Bataschova (piano), di 31,12.45 uur; lunchtheater: Heddy Lester en Frank Affolter. wo 1, 20.15 uur; cabaretvoorstelling: 'In- worp 25 cent', door Cabaret Zindroom. do 2, 20.15 uur; concert Zigeunerorkest 'Duna', uit Boedapest, mmv Ottilia Móté (so praan). Dr. Anton Philipszaal vr 27, 20.15 uur; Staats Akademisch Sym- phonieorke6t USSR/Moskou olv Evgini Svetlanov, werk van Tsjaikowski, Rach- maninov en Svetlanov. Koninkljke Schouwburg vr 27,20.15 uur; RO-theater: 'Macbeth', van Shakespeare. za 28. 20.15 uur. zo 29, 14.00 uur; Hoofd stad Operette: 'Eine Nacht in Venedig'. ma 30.20.15 uur; Theatre des Bouffes Pari- siens: 'Une Absence', met Suzanne Flon. di 31. 20.15 uur; Het Nationale Toneel: 'De tijd en het vertrek'. wo 1, 20.15 uur; De Tijd: Voorjaarsontwa- ken' van Frank Wedekind. do 2, 20.15 uur; 'Cry of Asia', door Interna tionaal Aziatisch Theater Collectief. Amsterdam Carré vr 27. za 28. ZO 29, 20.15 uur, zo ook 14.00 uur; musical 'Cabaret', met o.a. Willem Nij- holt, Guus Verstraete sr, Lia Dorana, Alexandra van Marken e.a. ma 30, di 31, wo 1, 20.15 uur; concert Joe Jackson. Concertgebouw za 28. 15.00 uur; USSR-Symfonie Orkest olv Jevgeni Swetlanow, werk van Sjostako- witsj. za 28. 20.15 uur Koninklijk Concertgebouw Orkest olv Riccardo Chailly, mmv Vladimir Repin (viool) en Teresa Berganza (mezzo sopraan). zo 29, 20.15 uur; concert Berliner Philhar moniker olv James Levine. wo 1. do 2,20.15 uur; Koninklijk Concertge bouw Orkest olv Erich Leinsdorf, werk van Schubert, Britten, Busoni en Strauss. C.C. Amstelveen vr 27,20.15 uur; 'A night at the Cotton Club', met o.a. Madeline bell, Ruth Jacott, Humphrey Cambell e.a. za 28,20.15 uur; Liesbeth List met haar pro gramma: 'List Nu'. ma 30, di 31, wo 1. 20.15 uur; 'Jaloezieën', met o.a. Allard van der Scheer, Annet Nieu- wenhuijzen, Elsje de Wijn e.a. do 2,20.15 uur; Het Nationale Toneel: Tus sen ons', van Alan Ayckboum met o.a. Peter Tuinman, Will van Kralingen en Anne-Marie Heiligers. Muziektheater vr 27, za 28, ma 31do 2,20.30 uur; Het Na tionale Ballet: 'Midzomernachtsdroom', Ashton/Mendelssohn en 'Symphonic varia tions', Ashton/Franck. zo 29, 13.30 uur; De Nederlandse Opera: 'Ariane et Barbe-bleue', mmv Nederlands Philharmonisch Orkest olv Henry Lewis, wo 1, 20.15 uur; concert Tracy Chapman. Nieuwe de la Martheater vr 27, za 28, 20.15 uur, zo 29, 14.00 uur; 7ondagskinderen', met Johnny Kraay- kamp, Pieter Lutz, Simone Rooskens e.a. di 31, wo 1, do 2. 20.15 uur; Tineke Schou ten: Tien met een gniffel'. Stadsschouwburg vr 27, za 28.20.15 uur, zo 29.14.00 uur; To neelgroep Amsterdam: 'Lulu', van Frank Wedekind, di 31 (try-out), wo 1do 2,20.15 uur; Toneel groep Amsterdam: 'Los Zand', van Annie M.G. Schmidt, met Sigrid Koetse, Kitty Courbois, Jacques Commandeur, Hugo Koolschijn e.a. Rotterdam De Doelen vr 27. 20.15 uur. zo 29, 14.00 uur; Rotter dams Philharmonisch orkest ofv Frans Bruggen, werken van Bach Haydn en Mo- vr 27, 23.30 uur; concert Schönberg En semble en het Nederlands Kamerkoor olv Reinbert de Leeuw, werk van Stravinsky en liederen van Belmont, za 28. 20.15 uur; Radio Philharmonisch Or kest olv Kenneth Montgomery, mmv Emmy Verhey (vlooi), werk van Brahms en wereld première van De Boer (toelichting van com ponist vanaf 19.30 uur), zo 29, 11.00 uur; concert Ann Burton en Blossom Deary, Trio Rob Agerbeek, pre sentatie: Gerard Cox. zo 29, 20.15 uur; concert Deep River Quartet. ma 30, 20.15 uur; Rotterdams Philharmo nisch Orkest olv Richard Buckley, mmv Ge rard hettema (viool), werk van Prokofjev, Kabalevski en Dvorak. Luxor Theater vr 27, za 28,20.15 uur; One-man-show Paul van Vliet: 'Gat in de lucht', ma 30, 20.15 uur; musical: 'Sweet Charity', met o.a. Simone Kleinsma. Rotterdamse Schouwburg vr 27, 20.15 uur; Het Nationale Toneel: 'De tijd en het vertrek', met o.a. Guusje van Til- borgh. za 28, 20.15 uur; De Tijd: Voorjaaraontwa- ken' van Frank Wedekind. zo 29, 20.15 uur; 'Mystery Guest", nieuw programma van Freek de Jonge. Theater Zuldpletn za 28, 20.15 uur; Jules Deelder: Kiezen of Deelder'. Frank Sanders, Jos Brink, Lucie de Lange en Bas Groenenberg v.l.n.rin het cabaretprogramma 'Er wordt gestrooid', vanavond en morgenavond in de Leidse Schouwburg. (foto Jwi Swtnkete)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 27