Q Drie korte variaties op thema New York 'Schrijven is tweederangs' Vier avonturiers in de grote stad Allen, Coppola en Scorsese maken gezamenlijk 'New York stories' BIOSCOPEN "New York stories'; regie: Francis Coppola, Woody Allen, Martin Scorsese; hoofdrollen: Nick Nolte, Rosanna Arquette; theater: Lido, Aanvankelijk stelde Woody Allen voor om zelf drie korte verhalen over New York te verfilmen. Zijn producent Robert Greenhut leek het een goed idee om ook andere re gisseurs uit te nodigen, leder zou zijn eigen variatie op het thema ma ken. Uiteindelijk verviel deze be perking en konden Francis Ford Coppola, Martin Scorsese en Woody Allen geheel naar eigen in zicht hun bijdrage aan 'New York stories' realiseren. Martin Scorcese bijt het spits af met 'Life lessons', een ironische fantasie over liefde en kunst tegen de achtergrond van snobs en rijke galeriehouders. Nick Nolte speelt de woest bebaarde kunstschilder Lionel Dobie die alleen kan werken met harde popmuziek uit de jaren zestig en een jonge assistente in zijn nabijheid. Helaas is Paillette (Rosanna Arquette) niet van het meegaande soort. Lionel voelt zich een schooljongen en smijt steeds woedender zijn verf op het doek. "Hou je van me?" vraagt hij vertwij feld. Hij krijgt geen antwoord. Pau- lette heeft ook haar problemen. Ze wil schilderen maar is niet zeker van haar zaak. "Heb ik talent?" vraagt ze eveneens vertwijfeld. Ook zij krijgt geen antwoord. Nick Nolte en Rosanna Arquette staan garant «oor een energiek duel. In een korte film is doorgaans meer ruimte voor een speelse vorm geving dan in een lange speelfilm, en vooral Scorsese heeft daar gretig gebruik van gemaakt. De camera doet volop mee in de strijd. Voort varende montage, cirkelende beel den en prominente close ups bena drukken de botsende emoties. Soms werkt dat, soms is het wat overtrokken. Nog sprookjesachtiger is de bij drage die Coppola samen met zijn dochter Sofia schreef. 'Life wit hout Zoe' gaat over de dochter van een beroemde fluitist die alleen met haar butler in een duur hotel woont. Haar ouders zijn altijd op tournee. Een oosterse prinses, een roofover val en een kostbare diamant bren gen vader, moeder en dochter weer bij elkaar. Het aardigst zijn de scè nes waarin de rijkeluiskinderen als rasechte snobjes een parodie- op hun ouders geven. De keuze voor Woody Allen, Mar tin Scorcese en Francis Coppola als regisseurs is niet toevallig. Uit de films die ze maakten blijkt dat ze zich meer verbonden voelden met New York dan met, pakweg, Los Angeles. Het is daarom opvallend dat New York in 'New York stories' maar een heel kleine bijrol speelt. Eigenlijk kunnen deze verhaaltjes zich overal afspelen. De stad is slechts achtergrond, en de filmma kers doen gewoon waar ze zin in hebben. Dat laatste blijkt het duidelijkst uit de bijdrage van Woody Allen. Die blijft onder alle omstandighe den zichzelf en heeft geen enkele poging gedaan zijn stijl aan te pas sen. In 'Oedipus wrecks' doet hij de Nick Nolte en en Rosanna Arquette in 'New York stories'. sarcastische titel volop eer aan. Woody speelt een advocaat die op vijftigjarige leeftijd nog altijd zwaar lijdt onder de bemoeizucht van zijn moeder. Wanneer ze samen de voorstelling goochelaar bijwonen, ver dwijnt het snibbige oude dametje op wonderbaarlijke wijze. De advo caat voelt zich bevrijd, maar niet voor lang. Zijn moeders geest ver schijnt boven de stad. Nu bespreekt ze de vriendinnen, de eetgewoonten en het bedplassen van haar zoon met de gehele bevolking van New York. Niemand kan schaamte en verne dering zo herkenbaar en tegelijk zo grappig uitbeelden als Woody Al len. En zo'n scène waarin Allen (foto GPD) glunderend ziet hoe de magicus zijn moeder in een doos opsluit en met zwaarden doorsteekt is ronduit ge niaal. Alleen dat moment maakt het al de moeite waard om 'New York stories' te gaan zien. Dat de drie ver halen wat erg losjes aan elkaar han gen, en dat Coppola niet op zijn best is valt dan gemakkelijk te vergeven. LEO BANKERSEN Menno Meyjes schreef scenario 'The last crusade' UTRECHT - Hij schreef het sce nario van 'The color purple' en verdiende er een Oscar-nomina tie mee. Dat was in 1986, een on waarschijnlijke prestatie ook al ging het beeldje naar Karl Luedtke voor zijn scenario van 'Out of Africa'. Wellicht aan- sprekender is het dat hij als lid van de Spielberg-stal de schrij vende kracht was achter 'India na Jones and the last crusade'. Menno Meyjes, 35 jaar oud nu, is be scheiden. Hij spreekt over 'Indiana Jones and the last crusade' in ter men van "een leuk project, leuke film". Hü heeft ook al weer veel an- door Joop van Beek The dream team'; regie: Howard Zieff; hoofd rollen: Michael Keaton, Christopher Uoyd, Pe ter Boyle, Stephen Furst; theater: Lido, Leiden Een van de meest gedenkwaardige episoden uit 'One flew over the cuckoo's nest' was het illegale uit stapje van Jack Nicholson die met een aantal patiënten uit vissen gaat. Om een boot te kunnen huren stelt hij hen voor als dokters van de psy chiatrische inrichting. Het zou me niets verbazen als de scenarioschrij vers Jon Connolly en David Loucka die scène in het achterhoofd had den toen ze de komedie 'The dream teerd op kaartje voor een honkbal- wedstrijd. Tijdens een plaspauze wordt hun begeleider in een donker steegje neergeslagen. Nu moeten ze op eigen kracht in New York zien te overleven. Het is een merkwaardig gezel schap: Albert (Stephen Furst) is een angstige tv-verslaafde die alleen praat in honkbal-termen. Henpr (Christopher Lloyd, speelde ook in 'One flew over the cuckoo's nest') is een voormalig postbeambte met een dwangmatige voorkeur voor or de en regels. Hij beeldt zich in dat hij arts is en noteert iedere overtre ding op zijn clipbord. Jack (Peter Boyle) zat ooit in de reclame. Hij kreeg daar een zenuwinstorting die hij nooit meer te boven is gekomen. De enige bij wie de neurose niet op het gezicht geschreven staat is Bill (Michael Keaton), een schrijver met een overdosis fantasie en agressieve buien. Het gegeven wekt enige argwaan. Vier gekken in de grote stad, is dat geen al te gemakkelijk recept? Ge lukkig blijkt het geweldig mee te vallen. Hoewel de personages tame lijk clichématige types blijven, heeft regisseur Howard Zieff er zorgvuldig voor gewaakt ze niet be lachelijk te maken. Als er steken uitgedeeld moeten worden, dan zijn het vooral de 'gezonde' omstanders die het slachtoffer zijn. En de grens tussen gewone gekken en neuroti sche normalen blijkt soms verras send smal. In het begin bestaat 'The dream team' uit tamelijk voorspelbare aan varingen tussen het 'team' en de nietsvermoedende New Yorkers. Het duurt echter niet lang of de ko medie ontwikkelt zich .tot een ras echte thriller. Twee misdadige poli tiemannen weten het viertal een moord in de schoenen te schuiven en proberen tevens hun nog steeds bewusteloze begeleider uit de weg te De clou van de geschiedenis is na tuurlijk dat de vier juist door hun merkwaardige gedrag menigeen op het verkeerde been weten te zetten. Zodoende slagen ze in hun onmoge lijke opdracht. Hun zelfvertrouwen gaat met sprongen vooruit. Ze zou den hun neurosen er bijna door ver geten. Zieff weet zijn personages heel treffend te karakteriseren en komt soms heel dicht bij de werke lijkheid. Dat maakt de film sympa thiek, maar tegelijk balanceert hij op het randje van de geloofwaardig heid. Want een normaal mens zou van zo'n avontuur toch op z'n minst in een crisis belanden. Zieff gooit er al zijn vindingrijkheid tegenaan, zorgt voor vaart en verrassingen en weet zo de kijker definitief aan zijn kant te krijgen. Het grootste probleem vormt juist Bill, de meest aangepaste van het viertal. Hy mag dan een geweld dadige fantast zijn, maar binnen het kader van de gemiddelde Ameri kaanse amusementsfilm is dat vol strekt normaal. Het is dan ook on duidelijk waarom hij in een psychi atrische inrichting verblijft. Als Bill daar thuishoort, dan kunnen de meeste filmhelden wel opgesloten worden. Michael Keaton is hier weliswaar beter op zijn plaats dan in zijn Batman-rol, maar weet toch niet de juiste toon te treffen. Mis schien is het maar het beste om te vergeten dat we met psychiatrische patiënten te maken hebben. Ge woon vier onaangepaste avontu riers die ons een bizarre, maar vaak zeer herkenbare lachspiegel voor houden. Zieff wilde een 'komedie met een hart' maken, en daar is hij heel aardig in geslaagd. L.B. studie geschiedenis. New York werd al snel San Francisco en de studie ging richting film. Op z'n 24- ste klopte hij met een eigen script op de poort van Hollywood. Durf, kwaliteit en veel geluk, brachten hem Bloemendaler van geboorte in de kringen rond regisseur Francis Ford Coppola. Met ups and downs werkte Meyjes zich snel om hoog en hij verkeert nu in de, naar eigen zeggen, gezegende situatie dat de grote filmmaatschappijen als Columbia en Warner zijn bureau constant gevuld houden met voor stellen voor scenario's dan wel ver zoeken voor het herschrijven van V.l.n.r. Christopher Lloyd, Peter Boyle en Stephen Furst in 'The dream team'. Eigen initiatief blijkt Meyjes ook nog steeds niet vreemd getuige zijn huidige project: het schrijven van een scenario voor een Russisch- Amerikaanse co-produktie geba seerd op werk en leven van de Rus sische dichter Poesjkin. Meyjes, tegenwoordig woonach tig in San Francisco maar nog altijd zeer standvastig Nederlands in zijn spraak, zegt dat het hem verbaast dat in de Nederlandse filmwereld momenteel zo zeer wordt gespro ken over de kwaliteit van het scena- rio-schryven. Meyjes: "Ik wist niet dat men zich daar voor interesseer de. Maar je moet goed begrijpen dat, hoewel ik nog veel contact heb met Nederland en Nederlanders - onder meer met Huub Stapel - ik weinig zicht heb op het reilen en zeilen van de vaderlandse filmindustrie. Ik heb de beroemde films gezien: 'De aanval', of nee, 'De aanslag' en 'Am- sterdamned' en 'Flodder', de Ame rikaans gedubte versies dan natuur lijk. Maar verder is het Amerikaans wat de klok slaat. Ik moet hier so wieso echt op zoek naar 'de andere film'. Maar wat ik van Hollandse bo dem zag beviel me wel. En het was redelijk succesvol bij myn weten. Kijk, of de mate van succes afhing van het scenario bijvoorbeeld, dat zal onduidelijk blyven. In Amerika heeft succes gewoon heel veel te maken met de hoeveelheid geld die je in de publiciteits-campagne kunt en wilt stoppen. Ik begrijp dat Ne derlandse producenten - via hun agenten - dergelijke bedragen on mogelijk kunnen of willen ophoes ten". Klasse-verschil Geld bepaalt in Amerika veel, zo niet alles. Meyjes: "Zoals ik dus be grijp wordt er in Nederland niet vol doende aandacht besteed aan het vak scenario-schrijven, maar hier is het niet veel beter. Vroeger in het oude Hollywood was een scenario schrijver een god. Tegenwoordig is er duidelijk sprake van klasse-ver schil. Een scenario-schrijver is tweederangs in vergelijking met een regisseur. Dat kom door de re- 1 gisseurs en door het geld. Wat de eerste categorie betreft: Het zal jul lie in Nederland niet verbazen, maar ook hier heeft de misvatting post gevat dat een regisseur tevens een auteur behoort te zijn: de regis seur als egomaan die alles zelf doet. Toegegeven, er zijn enkele regis seurs die het zelf kunnen maar hun aantal is beperkt. Kijk liever naar Menno Meyjes: 'Vroeger was een scenario-schrijver een god'. (toto GPD) een David Lean, wat zou hij zijn ge weest zonder Robert Bolt... ik noem maar. Steven Spielberg is een van de weinigen die beseft dat scenario schrijven een vak is en dat je scena rio-schrijvers ruimte moet geven tot ver in het eindprodukt. Maar dat is Spielberg; een bevlogen, verstandi ge producent". "Geld komt weer om de hoek kij ken bij agenten. Zij hebben veel lie ver een regisseur-auteur in hun kaartenbak, louter en alleen omdat zo iemand een hogere prys heeft en dat hun 10 procent commissie daar mee aantrekkelijker wordt dan die van een schrijver alleen. Een gevolg van deze ontwikkeling is dat talent volle schrijvers - ik, zei de gek - ge- pushed worden het regisseurspad te bewandelen. Direct na The color purple' bereikte mij ook zo'n ver zoek. Ik heb daar niet op gerea geerd, denk er ook niet over, of schoon ik vaak de behoefte heb voe len kriebelen by het machteloos toezien ho.e je pennevrucht, je kind, door een regisseur werd ver kracht..." "Scenario-schrijven is voor mij niets anders dan elegante en tegelij kertijd vlijmscherpe oplossingen vinden voor lastige wendingen en hindernissen die nooit als zodanig in de film mogen worden herkend. Dialoog, een goede, scherpe, doel treffende dialoog is daarbij van we zenlijk belang. Literaire basis is daarby weer essentieel. Hoe je het ook went of keert, film blyft een soort afsplitsing van de literatuur, van de roman waarin een schrijver met dezelfde manipulaties het pu bliek tegemoet treedt. Dat beheer sen bepaalt het vak. Onmisbaar daarin is ervaring. Een van de be langrijkste redenen waarom ik in Amerika blijf is dat ik hier zo enorm veel kan blijven leren. Ik kijk mo menteel naar een stapel aanbiedin gen die gewoon niet kleiner wordt. Hoe meer ik bezig ben, hoe meer ik leer". (OP)NIEUW Roadhouse - Greenway Voorschoten 'A cry in the dark' - Greenway, Voor schoten 'La lectrice' - Greenway. Voorschoten 'Old gringo' - City, Katwijk BLIJVERS 'Batman' - Jack Nicholson steelt de show als Joker - Luxor, Leiden en Eu- Alphen 'Kickboxer' - Odeon (462400). 16 jr. 'Lethal weapon 2' - Odeon, 16 jr. 'Dead calm' - Odeon. 12 jr. 'Indiana Jones and the last crusade' - Odeon, al. •Rain man' - Studio (656402), al. 'Marquis' - Studio, 16 jr. 'Dangerous liaisons' - Studio, al. AMSTERDAM Spielberg - Lido, Leiden en Euro, Al- 'Dirty rotten scoundrels' - Michael Cai- ne en Steve Martin lichten rijke Franse vrouwen op - City, Katwijk 'Lock up' - Sylvester Stallone als ge vangene in de problemen - City, Kat wijk 'Lethal weapon 2' - Mel Gibson in ge vecht met blanke Zuidafrikaan - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'See no evil, hear no evil' - Richard Pryor en Gene Wilder als blunderend duo - Lido, Leiden 'The unbearable lightness of being' - Trianon, Leiden 'Licence to kill' - persoonlijke wraak actie van agent 007 tegen drugsbaron - Greenway, Voorschoten 'Who framed Roger Rabbit' - Green way, Voorschoten 'Pikant kant' - Rex, Leiden 'Platvoet en zijn vriendjes' - Lido, Lei den 'Taran en de toverketel' - Lido, Leiden, City, Katwijk en Euro, Alphen 'Lady en de Vagebond' - Greenway, DEN HAAG 'Lock up' - Asta (463500), 12 jr. 'Blind fuiy' - Asta, 16 jr. 'Batman' - Asta, 12 jr. 'Leedvermaak' - Babylon (471656), al. 'New York stories' - Babylon, al. 'Camille Claudel' - Babylon, al. 'The dream team' - Cineac (630637), al. 'K-9' - Cineac, al. 'See no evil, hear no evil' - Cineac, al. 'Indiana Jones and the last crusade' - Metropole (456756), al. 'Old gringo' - Metropole, 12 jr. 'Licence to kill* - Metropole, al. 'Indiana Jones and the last crusade' Alhambra (233192), al. 'The adventures of baron Munchhau- sen' - Alhambra, al. 'The dream team' - Bellevue Cinerama (234876), al. 'See no evil, hear no evil' - Cinerama, al. 'New York stories' - Calypso (234876), al. 'Great balls of fire' - Calypso, al. 'Burning beds' - Cinecenter (236615), 16 jr. 'Do the right thing' - Cinecenter, 16 jr. 'Marquis' - Cinecenter, 16 jr. 'Bagdad café' - Cinecenter, 16 jr. 'Indiana Jones and the last crusade' - Cinema, 16 jr. 'Blind fury' - Cinema, 12 jr. 'K9' - City (234579), al. 'Kickboxer' - City, 16 jr. 'Batman' - City, 12 jr. 'Roadhouse' - City, 16 jr. 'In the shadow of the sandcastles' - Ci ty, 16 jr. 'Blind fury* - City, 12 jr. 'Lethal weapon 2' - City, 16 jr. Torch song trilogy' - Kriterion, 16 jr. 'The summer of aviya' -Kriterion, 16 jr. 'Un domingo Feliz' - The Movies (245790), 16 jr. 'High hopes' - The Movies. 16 jr. jr- 'Licence to kill' - Tuschinski, al. 'Camille Claudel' - Tuschinski, al. 'Batman' - Tuschinski, 12 jr. 'Indiana Jones and the last crusade' - Tuschinski, al. 'Mystic pizza' - Tuschinski, al. 'Lethal weapon 2' - Tuschinski Cineac (243639), 16 jr. Torch song trilogy' - De Uitkijk (237460), 16 jr. TELEVISIE Sigourney Weaver wordt de stui pen op het lijf gejaagd in 'Alien' (1979). Ze stuit op een vreemd ruimtewezen dat dol is op men- snenvlees. De bemanning van het ruimte schip Nostrpmo staat ook op de menukaart van het ruimte wezen. Met verder onder anderen Harry Dean Stanton (zaterdag, Nederland 2, 21.25 uur). De moeder van een meisje dat middenin haar pubeijaren zit overlijdt in 'Wish you were here' (1987). Vader hoopt dat zijn doch ter (Emily Lloyd) hem opvolgt in de kapperszaak. Maar het meisje heeft daar absoluut geen trek in. Ze leeft er lekker op los wat to ge volg heeft dat ze van school wordt gestuurd (zaterdag, Nederland 2, 00.11 uur). True confessions' (1981) gaat over een geestelijke die hogerop wil maar vlak voor zijn promotie ontdekt dat een suikeroom van de kerk iets met een moord te maken heeft. Met onder anderen Robert de Niro (zaterdag, Duitsland 1, 00.50 uur). Een zwarte detective (Sidney Poitier) wordt in 'In the heat of the night' (1967) vanwege zijn huidskleur verdacht van moord. Met de nodige moeite bewijst hij dat hij zijn onschuld en vindt zelfs de ware moordenaar. Dat wordt hem door zijn blanke supe rieuren niet in dank afgenomen (zaterdag, Duitsland 2,20.15 uur). •Cold feet' (1984) is een Ameri kaanse komedie over een man (Griffin Dunne) en een vrouw (Blanche Baker) die beide een mislukt huwelijk achter de rug hebben en geen zin meer hebben in een nieuwe liefdesrelatie. Toch bloeit er een romance op (maan dag, BBC 2, 22.00 uur). Jack Nicholson is in 'Five easy pieces' een muzikant die de brui geeft aan zijn zo veelbelovende carrière. Hij zegt zjjn piano vaar wel en zoekt zijn geluk in olie- business (dinsdag, BRT 2, 20.00 uur). Een Poolse jood overleeft in 'Au tous les miens' de Tweede Wereldoorlog en de kampen en verterekt naar de Verenigde Sta ten. Als het geluk hem dan einde lek toelacht, gaat er opnieuw iets mis. Mèt onder anderen Michael York en Brigitte Fossey (woens dag, BRT14.00 uur). FILMHUIZEN William Hurt is in The acciden tal tourist' een onzekere man die het verlies van zijn kind niet kan verwerken. Tot overmaat van ramp verlaat zijn vrouw (Kath leen Turner) hem. Dankzij een nieuwe liefde krabbelt hij weer langzaam overeind (Kijkhuis, t/m donderdag, 19.30 en 21.45 uur). 'In de ban van de ring' van Ralph Bakshi is een verfilming van de roman van Tolkien, 'The lord of the rings'. Het is een fan tastische vertelling over 'kosmi sche principes' (Kijkhuis, t/m zondag, 20.00 uur). Een engel (Bruno Ganz) speelt de hoofdrol in 'der Himmel über Berlin'. Hjj wil graag als mens tussen de mensen leven nadat hij verliefd is geworden op een trape zewerkster. Een prachtig ver filmd sprookje (Kijkhuis, maan dag, 20.00 en 22.15 uur). Gabriel Garcia Marquez schreef het verhaal en Fransesco Rosi maakte een film van 'Kro niek van een aangekondigde dood'. Ornella Muti is daarin een jonge vtouw die wordt verstoten door haar geliefde omdat zij geen maagd meer blijkt te zijn. Haar broers zweren de man die haar ontmaagd heeft te vermoorden (Kijkhuis, dinsdag, 20.00 en 22.15 uur). The front' gaat over het Ameri ka in de jaren vijftig, tijdens de heksenjacht op communisten. De film volgt de lotgevallen van Woody Allen die op de zwarte lijst is geplaatst, waardoor hij moeilijk de kost kan verdienen en in ui terst penibele situaties terecht komt (woensdag, 20.00 en 22.15 uur). Een vrouw laat in 'Irezumi' een tatoeage op h&ar rug aanbrengen als teken van liefde voor haar minnaar. Ze gaat naar de absolute meester op dit gebied en moet zich dan aan zijn wel heel speciale werkwijze onderwerpen (Kijk huis, donderdag, 20.00 en 22.15 uur). Monty Python's 'Life of Brian' is een godsdienstige parabel waarin een man zijn leven parallel ziet lopen met dat van Christus. Met onder anderen Graham Chapman, John Cleese en Terry Gilliam (LAK-cinema, dinsdag, 20.00 uur). John Cleese is ook te zien in Time bandits'. Daarin begelei den zes dwergen een Engelse schooljongen door de tijd, geas sisteerd door het Hoogste Wezen. Ze ontmoeten Robin Hood (John Cleese), Napoleon en koning Agammemnon (LAK-cinema, dinsdag, 22.00 uur). Het LVC is na een een verbou wing weer open en heeft als eer ste film op het programma 'Play time' van Jacques Tati. Het ver haal, is eenvoudig. Monsieur Hu- lot botst tegen een klein invasiele ger van Amerikaanse toeristen aan om vervolgens volstrekte chaos te scheppen in een hyper modern kantorencomplex (Film huis LVC, donderdag en vrijdag, 21.15 uur).

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23