071-161488 071-143480 01720-73933 Faxnummers Leidsch Dagblad Kombinatie Noorlander mag Zoeterwoudse wijk bouwen Kritiek op extra tekort van 1,5 ton bij De Does WD-wethouder stemt tegen eigen belastingplannen Begroting '90 Leiderdorp Rioolrechten, ogb en reinigingsrechten in Voorschoten omhoog Nieuweweg Zoeterwoude wordt gereconstrueerd Grote Leiderdorpse partijen bezorgd over volkshuisvesting Begroting '90 Warmond REDAKTIE ADVERTENTIE-AFD. ALPHENS DAGBLAD ZOETERWOUDE - De Zoe- terwoudse gemeenteraad laat aannemer Noorlander Beheer Nederland b.v. alle gewone woningen in de wijk Bloemenweide bouwen. Al leen de 22 zelfbouwkavels kunnen door anderen wor den bebouwd. Fel verzet van Progressief Zoeterwoude (PZ) kon daar gisteravond in de raadsvergadering niets aan veranderen. Volgens de collegepartijen CDA en WD zit de gemeente aan de bou wer vast omdat hij eenderde van de grond in handen heeft en een bouw- claim bezit. Bovendien zou het in Bloemenweide om kleine bouw- stromen gaan: in tien jaar komen daar 214 woningen. Het waren pre cies de argumenten die B en W al noemden in hun op het laatste mo ment gepresenteerde voorstel. Hier en daar werden ze aangevuld met de klacht dat 'we wat meer open over leg hadden verwacht' (CDA) en de verzuchting 'moet dat nu altijd, één bouwer?' (WD). Oppositiepartij PZ nam met der gelijke verklaringen geen genoegen en haalde fel uit. De gemeente had zich door Noorlander laten inpak Ondanks harde kritiek van de oppositie ken en pakte de bouwer met fluwe len handschoenen aan, net als in 1977. In dat jaar kreeg Noorlander het alleenrecht voor de bouw van de wijk Hoge Rijndijk West-2. "Het leek toen alsof de burgemeester in de directie van Noorlander zat en ook nu hebben we die indruk", zei raadslid mevrouw A. Kolff van Pro gressief Zoeterwoude. "U heeft wel érg veel begrip voor de portefeuille van meneer Noorlander en stapt te gemakkelijk heen over afspraken die u met ons heeft gemaakt". Onteigenen Ze memoreerde dat na de ervarin gen met Hoge Rijndijk west-2 af spraken zijn gemaakt over het door breken van monopolieposities bij de bouw. In 1984 vroeg haar partij het college grond in Bloemenweide aan te kopen. Toen Noorlander een maal de kluiten in handen had, zou zijn toegezegd dat Noorlander 40 procent van de woningen mag bou wen. En niet meer. Inmiddels is het honderd procent geworden, ver zuimden B en W met andere aanne mers te gaan praten en gingen ze niet tot onteigening over. Volgens PZ vergt een onteigening drie jaar en was daar dus tijd genoeg voor ge weest. Om eerder tot onteigening te kun nen overgaan, wil PZ afspreken dat wanneer onderhandelingen niet tot overeenstemming leiden, de ge meente gaat onteigenen. "Dat doen we ook bij de aanleg van wegen en we begrypen niet dat dat voor wo ningen niet opgaat", zei PZ-raadslid A.B. Ringersma. Volgens burgemeester A.J.M. Houdijk is er nu juist wèl overeen stemming. Goede overeenstem ming nog wel: "De gemeente regelt binnenkort zélf het bouwrijp ma ken van de grond en bepaalt welke typen woningen er komen en wan neer. De overeenkomst heeft 'han den en voeten' en zijn er garanties voor de prijs en kwaliteit van de vrije-sectorwoningen". Voor de pre mie-koopwoningen en woningwet woningen gelden rijksregelingen, maar de gemeente hoopt de prijzen te kunnen drukken door de erond goedkoper aan te bieden. Ook CDA en WD bleken ver trouwen te hebben in de afspraken en garanties. "U heeft het maximale resultaat gehaald uit de gegeven si tuatie", zei CDA-fractievoorzitter R.L.G. Hogenelst. "We zijn niet zo bezorgd meer", zei WD-raadslid H.O. van der Kooi. "Er zullen goede woningen komen tegen prijzen die het mogelijk maken dat Zoeter woudse inwoners daar komen te Sigaar Bovendien krijgt de gemeente 900.000 gulden van Noorlander. Volgens PZ is dat een sigaar uit ei gen doos en zal de bouwer het geld proberen te verhalen op de toekom stige bewoners door kleinere of slechtere woningen te bouwen en daar meer voor te vragen. Slechte ervaringen uit het verleden sterken de partij in die gedachte. Ook de WD had mindere ervaringen met Noorlander: "Met name in de wijk Vogelweide is niet naar ieders wens gebouwd". Volgens de burgemeester haalt de aannemer het geld uit de be drijfsvoering en heeft de gemeente 'instrumenten om ongewenste ge volgen tegen te gaan'. Hij benadruk te dat Zoeterwoude ook goede erva ringen heeft gehad met de bouwer: "Dat de exploitatie van Hoge Rijn dijk-west moeilijk was, kwam niet door de bouwer. We gingen daar uit van subsidies die we nooit kregen". Ook het CDA had het over een 'goed bestemmingsplan dat veel Zoeter- woudenaren blij heeft gemaakt'. Hogenelst: "Bouwtechnisch en wat leefgemeenschap betreft, is het een goed plan". In een toespraak na de vergade ring liet een woordvoerder van wo ningbouwvereniging Willibrord weten dat het tijdens de exploitatie van Hpoge Rijndijk-west goed ging, omdat Zoeterwoude water in de wijn deed en de bouwer meer lucra tieve vrije-sectorwoningen liet bou wen. Hadden gemeente en woning bouwvereniging in die tijd nog een goede relatie, nu voelt de vereni ging zich afgescheept. In een woensdag verstuurde brief aan het college beklaagt de vereniging zich over de gevolgde procedure. Er zou geen reëel overleg zijn ge voerd en de gemeente zou niet seri eus hebben geluisterd naar de vere niging. Gevraagde informatie werd te laat ontvangen en zou nogal on volledig zijn. Bovendien vindt de vereniging dat er allang een woon behoefte-onderzoek had moeten zijn en vraagt ze zich af of er wel ge gadigden zullen komen voor de twee flatjes voor alleenstaanden in Bloemenweide. Klinkklare onzin De partijen betreurden de verslech terde verhouding en het CDA eiste dat gemeente rond de tafel gaat zit ten met de woningbouwvereniging. De 'verbaasde' burgemeester on derschreef dat gemeente en wo ningbouwvereniging 'hand-in- hand' moeten gaan. Om de relatie goed te houden zou zijn college ver schillende handreikingen hebben gedaan. Een van die handreikingen stond in een brief van 26 oktober. B VRIJDAG 27 OKTOBER 1 en W schreven toen dat ze het 'niet! uitsluiten dat Noorlander bereid is af te zien van de bouw van woning wetwoningen'. Een andere aanne mer zou hiervoor in aanmerking kunnen komen. PZ noemde dat gisteravond; 'klinkklare onzin' en herinnerde de burgemeester aan zijn uitspraak dat het bouwen van woningwetwonin gen pas rendabel is wanneer de bou wer ook premie-koopwoningen en vrije-sectorwoningen kan bouwen. De burgemeester bleek nog steeds achter die uitspraak te staan en meldde dat zijn college slechts de mogelijkheid had willen opperen. Meer niet. Volgens het CDA zijn wo ningwetwoningen wel vaker 'losge weekt' van de rest. De woning bouwvereniging moet het echter wel willen. Grote vraag was wat er moet ge beuren met de 'sigaar' van 900.000 gulden. PZ en WD lieten weten dat het geld niet richting financierings tekort mag vloeien en beter besteed j kan worden aan energiezuinig en milieuvriendelijk bouwen. De VVD had het bovendien over speelveld jes en kunst. Het CDA wilde er nog een nachtje over slapen, maar had wel oren naar 'bovenwijkse voorzie ningen'. Uiteindelijk sprak de ge- meenteraad af dat in commissiever- gaderingen verder wordt gesproken over de besteding van de 900.000 gulden. CDA Leiderdorp wil onderzoek LEIDERDORP - CDA en PvdA in Leiderdorp zijn onaange naam verrast door de fors te genvallende energielasten van sportcomplex De Does. B en W hebben de politieke partijen meegedeeld dat er een extra te kort is van 1,5 ton bovenop de jaarlijkse last van ongeveer 500.000 gulden. De PvdA vreest dat de 120.000 gul den die het college heeft overgehou den aan een 'stofkamoperatie' in de De begroting van Leiderdorp wordt vanavond in het gemeente huis vastgesteld. De partijen be gonnen vanmiddag om twee uUr met hun algemene beschouwin gen. Daarna zullen bestuurders op politici reageren en politici op be stuurders. Het eerste deel van de vergadering eindigt om half zes. De vergadering wordt om half acht weer geopend. D66 en PSP/PPR: 'Leiderdorp heeft quasi-democratie' LEIDERDORP - De twee op positiepartijen in de Leider- dorpse raad, PPR/PSP en D66, zijn niet te spreken over de houding van het gemeentebe stuur ten opzichte van zijn burgers. Beide fracties laak ten vandaag de 'klant-on vriendelijkheid' van de ge meente. H. van der Zande van Groen Links (PPR/PSP) sprak van middag over 'quasi democra tie'. Het gemeentebestuur neemt volgens deze fractie ook het eigen personeel niet seri eus. De geplande reorganisatie van het ambtelijk apparaat is daarom gedoemd te misluk ken, zo stelde de fractievoor zitter. Samen met D66 klaagde hij over de laconieke reactie van wethouder J. Den Boeft (CDA) op de opmerking van Groen Links dat de proef met het ge scheiden ophalen van keuken en tuinafval dreigt te misluk ken. De papieren zakken die zijn uitgedeeld aan de bewo ners in de wijk Voorhof gaan snel lekken en veroorzaken stankoverlast, stelde Groen Links vast. Den Boeft verklaarde on langs tegenover deze krant dat mensen dan wat voorzichtiger moeten zijn met de natte din gen die ze in de zakken gooien. "Hoe had u dat dan voorge steld", vroeg Van der Zande zich af. "Soms het afval eerst een poosje boven de kachel la ten drogen voordat het in de zak verdwijnt?" begroting voor 1990, op zal gaan aan De Does. Het CDA is vooralsnog niet bereid de extra kosten van het sportcomplex te dekken met gel den uit dit overschot. Dit bleek van middag bij het voorlezen van de al gemene beschouwingen. Het CDA vindt dat de boekhou ding van De Does grondig moet worden nagepluisd door een ac countant. "Dit punt moet naar onze mening tot op de bodem worden uitgezocht", zei fractievoorzitter A. Roest vanmiddag. Ook constateer de hij dat de gebruikers van De Does een aantal terechte klachten hebben over het sportcomplex dat nu een in jaar in gebruik is. De ba- denkaarten zouden niet bevallen en beter vervangen kunnen worden door bonboekjes. Ook de hygiëne in het zwembad zou te wensen overla ten. De fractievoorzitter van de PvdA, V. Molkenboer, meent dat er niks anders op zit dan het tekort van het sportcomplex aan te vullen met de overschietende 120.000 gulden. Wel vroeg zijn fractie zich af hoe de 'enorme misrekening' is gemaakt en in hoeverre er sprake is van een structureel extra tekort. In de algemene beschouwingen van de PvdA worden meer vraagte kens gezet bij het huishoudboekje van de gemeente. Bij de behande ling van de voorjaarsnota was nog sprake van een financieel uiterst sombere toekomst. Nu, maanden, ziet alles Voorstellen toch door Warmondse raad VOORSCHOTEN - Reinigingsrech- stuk gun- ten, rioolrechten en de gebruikers- stiger uit. Nadat de stofkam door de tarieven voor de onroerend-goedbe- begroting voor 1990 is gehaald, het tekort van 73.000 gulden omge- i positief saldo van 120.000 lasting (ogb) gaan volgend jaar hoog in Voorschoten. Alleen D66 den. De ogb bleef zich gisteravond tijdens de gen tien procent mag stijgen. Dat ge beurt dan ook: Voorschotenaren betalen in plaats van de huidige 46,80jjulden volgend jaar 51,48 gul- gebruikers zal stij- WASSENAAR - De nog altijd populaire tv-serie 'Zeg 'ns Aaa..' heeft gisteren voor de tweede maal in haar bestaan opnamen gemaakt in het Wassenaarse re creatiepark Duinrell. De came raploeg filmde zowel in het Tiki- bad als in het restaurant en bij na alle bekende gezichten waren er: Carry Tefsen alias Mien Dob belsteen, Ria Valk en Herman Kortekaas die het echtpaar An nie en Jopie spelen en John Led- dy, de tv-echtgenoot van Carry. De twee stellen waren zoge naamd in het Tikibad omdat ze een weekendje in een bungalow park zouden hebben gewonnen. WARMOND - De Warmondse WD-fractie en WD-wethou der W.A.B. de Vos hebben het financiële deel van de begroting voor 1990 afgewezen. Ze willen het reinigingsrecht met 6,5 pro cent verhogen en de onroerend- goedbelasting op het huidige peil houden. De collegepartij PW en CDA zijn het wèl eens met de in de begroting genoem de voorstellen. Onder het motto 'als het goed gaat met de gemeente moet de burger het kunnen merken', willen CDA en PW het reinigingsrecht op 172 gul den per gezin handhaven. De onroe- rend-goedbelasting (ogb) willen ze terugdraaien naar het hogere ni veau van driejaar geleden. Dat bete kent een stijging van het gebrui kerstarief van 3,25 naar 3,40 gulden en het eigenarentarief van 4 gulden naar 4,25 gulden. Dit bleek gisteravond bij het vast stellen van de begroting. Hoewel het er tijdens dë commissie financi ën naar uitzag dat ook het CDA voor een verhoging van de reinigings rechten zou pleiten, is dat niet ge beurd. De fractie kiest voor andere maatregelen om de stijgende vuil- verwerkingskosten het hoofd te bieden. Ze denkt daarbij aan het verminderen van het huisvuil door het goedkoop aanbieden van com- postvaten, goede voorlichting over chemisch afval en een onderzoek naar de privatisering van de vuilnis gulden. De jaarrekening 1988 laat raadsvergadering principieel een overschot zien van bijna twee zetten tegen elk^voorstel tot belas- ton. Molkenboer vraagt zich af in hoeverre dit te danken is aan 'ge goochel' of 'getover' met de cijfers. Tarieven Het CDA is onlangs akkoord ge gaan met de verhoging van de hon denbelasting maar meent dat daar een verlaging van het tarief voor een kabelaansluiting tegenover moet staan. Ook de VVD is daar een voor stander van. A. Roest (CDA) pleitte vanmiddag voor om het signaal- 3,08 naar 3,16 gulden. De ogb voor eigenaren blijft 4,24 gul- 0den voor elke drieduizend gulden tingverhoging. De fractie vindt dat die een woning waard is. de gemeente zo veel reserves achter ha Qt^r» de hand heeft dat belastingverho- gingen niet nodig zijn. De PvdA/P- De reinigingsrechten zullen minder stijgen dan het college eerder voor stelde. Het college wilde het inza melen en afvoeren van koel- en de ogb-tarieven vrieskasten bekostigen door de de verhoging rechten met 2,88 procent op te trek- u/arpn al eerder ken. De raad voelt daar niets voor. de com- Het ophalen van oude kasten wordt De verhoging van voor gebruikers er van de rioolrechten door een meerderheid goedgekeurd. Om de riole- volgend jaar betaald uit de financië- ringen in de gemeente te kunnen le De reinigingsrechten abonnement met 12 gulden per jaar vervangen was afgesproken dat het stijgen hierdoor 'slechts' met 1,77 te verlagen. rioolrecht per jaar met maximaal procent. Bewoners van een bejaar- den-etagewoning gaan hierdoor 110,76 gulden betalen in plaats van de huidige 108,84 gulden. Bewoners van de overige bajaardenwoningen en flatwoningen gaan geen 135 maar 137,40 gulden betalen. Andere bewoners betalen nu 182,16 en gaan 185,40 gulden per jaar betalen. Wethouder J.D. van Dalen (WD) LEIDERDORP - De huisvestingsproblematiek baart de drie grootste frac- benadrukte dat Voorschoten voor ties in de Leiderdorpse gemeenteraad zorgen. De plannen voor een regio- wat het rioolrecht betreft ver onder nale aanpak van de woningnood worden vooral door de WD met argus- het landelijk gemiddelde zit. "Het ogen bekeken. Het belang van de Leiderdorpse inwoners staat in deze gemiddelde ligt boven de honderd plannen niet voorop, betoogde fractievoorzitter W. Scheffer (WD) middag in zijn algemene beschouwingen. Hij verweet het college nooit onderzoek te hebben gedaan ZOETERWOUDE - Na maanden discussiëren is de Zoeterwoudse gemeenteraad het eens geworden over de reconstructie van de Nieu weweg. Tijdens de raadsvergade ring van gisteravond stemden 7 van de 13 politici voor het verschuiven van de wegas met een halve meter en het verplaatsen van de iepen aan de noordkant van de weg. Progressief Zoeterwoude (PZ) en twee CDA-raadsleden stemden te gen. Zijn de voorstanders in hun nopjes met de berekening dat 95 procent van de bomen de verplaat sing overleeft en dat dode bomen door even dikke tegenhangers ver vangen worden, Progressief Zoeter woude is bang dat voorspellingen niet uitkomen en garanties niet kunnen worden nagekomen. Bo vendien vreest de partij dat de weg na de reconstructie meer en sneller verkeer trekt. De Nieuweweg zou daar niet voor bedoeld zijn, onveili ger worden en het milieu verder be lasten. Volgens vier van de zes CDA'ers zal de Nieuweweg ook na de recon structie een 'sieraad voor Zoeter woude' zijn en moet de beschikbaar gestelde 935.000 gulden voldoende zijn voor de reconstructie. Om de kruising Nieuweweg/Zuidbuurtse- weg/Jan van Banningstraat veiliger te maken wil PZ het verkeer uit de Zuidbuurt voorrang geven op het verkeer van de Nieuweweg. Colle gepartijen en college wezen dit voorstel af. Ze willen niet vooruitlo pen op de aanpassingen aan dat kruispunt. ophaaldienst. Volgens wethouder W.A.B. de Vos onderzoekt het colle ge de mogelijkheden hiertoe. Het CDA maakt bezwaar tegen de wens van het college om de reini gingsrechten ook de komende vier jaar te handhaven. Daarover moet na de raadsverkiezingen in maart worden besist, vindt de fractie. Wet houder C.A. van Schagen (financi ën) kon zich hierin vinden. Geld voor schoner recreatie-eiland Koudenhoorn WARMOND - De afkoopsom vah het Warmondse recreatie-eiland Koudenhoorn biedt genoeg ruimte om het eiland beter schoon te hou den. Ook is het waarschijnlijk mo gelijk om het aantal afvalbakken op Koudenhoorn uit te breiden. Dat zei wethouder W.A.B. de Vos (openba re werken) gisteravond tijdens de begrotingsraad. De afkoopsom bestaat uit een kleine vier miljoen gulden die de ge meente heeft overgehouden aan het zandwinningsproject in 't Joppe. Dit geld is apart gezet. Van de rente, een kleine twee ton, wordt het on derhoud van het eiland betaald. Verschillende raadsleden uitten tijdens de begrotingsvergadering hun bezorgdheid over de toene mende vervuiling van het eiland. Het grotere aantal bezoekers heeft tot gevolg dat er steeds meer rotzooi langs de waterkant belandt. gulden, terwijl men in Voorschoten ongeveer 50 gulden betaalt. In de gemeente Utrecht betaalt men bij behoeften van Leiderdorpers. Verder opperde hij dat voorkomen moet voorbeeld al meer dan 200 gulden". r Leider- worden dat de gemeente Leiden voor woningbouw uitwijkt dorp. "Leiden heeft medio 1990 geen grond meer beschikbaar dan wel sturen", aldus de liberaal. PvdA en CDA kunnen instemmen met de regionale plannen maar ma ken zich ongerust over de ontwikkeling dat de gemeente minder goedkope huurwoningen mag bouwen van het Rijk. Om toch voldoende goedkope cussie over de noodzaak. Het CDA woningen te hebben moeten meer goedkope koopwoningen worden ge- vroeg haar of zij reeds bouwd, meent de PvdA. De regelingen voor woonruimteverdeling dienen aangescherpt te v den, stelden CDA en PvdA vast. "De verkoopvrijheid van de eigenaren Toch kondigde M.J. Breunesse (PvdA/PPR) gisteravond aan dat ze volgend jaar niet in zal stemmen met een tariefsverhoging van 10 procent zónder een diepgaandedis- fractie van de PvdA/PPR sprak die maart volgend jaar moet worden samengesteld. Breunesse kaatste bestaande woningen moeten aan beperkende maatregelen worden onder- de bal terug door te zeggen 'dat zij worpen", zei Roest. "Dit zal helaas nodig zijn een rechtvaardige wijze te verdelen". de beperkte ruimte op i continu beleid Onroerend-goedbelasting zes procent omhoog in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude verhoogt het gebruikersta rief voor de onroerend-goedbelasting met 6 procent per 1 januari. Voor ie dere 3.000 gulden die een woning waard is moet een gebruiker geen 1,68 maar 1,78 gulden gaan betalen. Tijdens de gemeenteraadsvergadering van gisteravond stemden alleen de twee WD-raadsleden tegen dit voorstel. WD-wethouder mevrouw H.S. Graniewski steunde het collegevoorstel. In de raadscommissie voor welzijnszaken wordt 7 november opnieuw gesproken over subsidie aan het E-team van de nv Energie- en Watervoor ziening Rijnland. In een initiatief-voorstel stelde Progressief Zoeterwoude gisteravond voor om 2.000 gulden beschikbaar te stellen aan het E-team, zodat ook Zoeterwoudse minima hulp kunnen krijgen bij de energiebe sparing. De andere partijen wilden eerst wat meer informatie hebben. Man telefonisch bedreigd na ruzie VOORSCHOTEN - Een bewo ner van de Voorschotense J.P. Coenstraat is vannacht om half een telefonisch bedreigd door een inwoner van Leiden. Van- wegè ruzie om een geldbedrag dreigde de Leidenaar een brandbom naar het huis te gooi en. De politie heeft het pand een tijdje in de gaten gehouden, maar de Leidenaar is niet ver schenen. Keukenstoel op A4 niet gezien LEIDERDORP - Op rijksweg A4 ter hoogte van het benzine station in Leiderdorp zijn gister avond vier auto's beschadigd. Om ongeveer negen uur was op de rijbaan een houten keuken stoel terechtgekomen, die waar schijnlijk door een automobilist is verloren. De schade aan de vier auto's bleef beperkt tot en kele krassen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16