EIDEN 'Telefoonboek' voor beemnergdonors is flinke geldbesparing Ontmoet Leidenaars in hun eigen 9 Miljoenen subsidie voor briljante onderzoekers Transplantatie met eigen beenmerg helpt 40 procent van de leukemiepatiënten Ombudsman: Leidenaar onbehoorlijk behandeld LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 27 OKTOBER 1 Nieuwe toeristische attractie van Olav Welling LEIDEN - Buitenlandse toe risten zien van Leiden door gaans niet veel meer dan de buitengevels van de huizen. Wat zich daarachter afspeelt, hoe de mensen achter die ge vels leven, daar komen ze in de regel niet veel van te we ten. Als het aan de Leidenaar Olav Welling ligt, komt daarin verandering. Hij heeft bij de Leidse VW een plan inge diend voor een nieuwe toeris tische attractie: 'Meet the Dutch'. Of gewoon op z'n Hol lands: 'Ontmoet de Nederlan ders'. De VW heeft het initiatief inmid dels enthousiast omarmd. En als de burgers uit Leiden en de Leid se regio een beetje meewerken, kan het plan volgend jaar werke lijkheid worden. Welling kwam de 'attractie' te gen in de Deense plaats Odense. Daar bood de plaatselijke VW buitenlandse toeristen de moge lijkheid om een middag of een avond door te brengen bij een Deens gezin thuis. "Ik heb dat ge daan, en het was verschrikkelijk leuk. Als je in het buitenland bent, probeer je meestal wel in contact te komen met de bewo ners van dat land. Dat is vaak toch het aardigste van een buitenland se vakantie. Dit bleek een heel simpele manier te zijn om snel een dergelijk contact te leggen", zegt Olav Welling. "Tijdens zo'n bezoek leer je hoe leven, je kunt kij- m en wat ze doen. ze je mee de stad r de dingen die je daar kunt tegenkomen, waardoor je opeens met heel andere ogen naar die plaats kijkt". ken hoe En vaak n, vertellen Welling vond de 'attractie' wel iets voor Leiden. "Ik ben toen eens gaan praten met de VVV over het systeem dat ze daar had den. Daar waren ze eigenlijk een beetje verbaasd over. Systeem? Welk systeem. Het was zo simpel als wat. Zij hebben een lijst met 40 of 50 adressen, en bemiddelen wanneer iemand belangstelling toont. Dat is alles. Behalve dan natuurlijk dat ze er in folders be kendheid aan schenken". "Ik dacht: als zoiets in Odense kan, waarom zou het dan niet in Leiden kunnen? Odense is name lijk een plaats die enigszins is te vergelijken met Leiden. Het is een universiteitsstad en het wordt jaarlijks bezocht door een behoorlijk aantal toeristen uit veel verschillende landen". De Leidenaar hoorde dat niet alleen de toeristen in Odense, maar ook de deelnemende bewoners zelf enthousiast zijn over de 'attrac tie'. "Er zijn onder de gezinnen nauwelijks afvallers". In Odense zijn de bezoeken in principe gratis. "De VW rekent geen geld vanwege de admini stratie die dat met zich mee brengt. Daar hebben ze geen zin in. Ze willen het simpel houden. Het wordt verder aan de beleefd- Bouwman) heid van de toerist overgelaten hoe hij zijn gastheer of gastvrouw wil bedanken". Die komen er doorgaans niet bekaaid af. "Vol gens de VW worden de mensen meestal flink in de cadeaus ge zet". Gastvrij De VW in Leiden deed kelijk wat aarzelend over het plan. Jose van Tilburg, markte- ting-medewerkster van de Leidse toeristenorganisatie: "We vonden het wel een aardig idee, maar we dachten dat het veel rompslomp met zich zou meebrengen. En daar hebben we eenvoudig niet voldoende mensen voor. Toen Olav Welling echter had uitgelegd hoe simpel het eigenlijk was, wer den we enthousiast. Vervolgens verbaasden we ons er over dat het hier nog niet eerder is ingevoerd". Welling: "Het schijnt inderdaad redelijk uniek te zijn. In Odense draait het al enkele jaren, maar verder nergens. Ik heb het nage vraagd, maar in Nederland is deze 'attractie' in geen enkele plaats in gevoerd". Leiden krijgt de primeur dus voor dit land, maar dan moeten voor volgend jaar maart wel 30 tot 40 gezinnen bereid worden ge vonden om buitenlanders een middag of een avond thuis te ont vangen. Welling is er van over tuigd dat dat lukt. "Leidenaars nemen nu al geregeld bezoekers in huis uit een van de plaatsen waarmee Leiden een stedenband heeft. De gastvrijheid is er dus". Overigens moet hij voorlopig alleen zijn plan zien te verwezen lijken. De VW heeft, zo verklaart mevrouw Van Tilburg, niet vol doende personeel beschikbaar om hem veel van dienst te kun nen zijn. "Maar dat vind ik geen punt", zegt Welling. "Het lijkt me leuk om het plan op poten te zet ten, mensen te benaderen en te interesseren voor het initiatief en het dan na verloop van tijd over te dragen. De VW heeft zich wel bereid getoond om te bemiddelen tussen toeristen en de gezinnen. "Het hoeven trouwens niet alleen gezinnen te zijn", stelt Welling. "Ik kan me voorstellen dat men sen het ook aardig vinden om een dag op te trekken met bijvoor beeld studenten". Belangstellenden kunnen con tact opnemen met Olav Welling, tel. 146268, of met Jose van Til- berg, tel. 146846. LEIDEN - Vier onderzoeksprojec ten aan de Leidse universiteit heb ben van de Nederlandse Organisa tie voor Wetenschappelijk Onder zoek (NWO) een miljoenensubsidie gekregen. Het NWO wees onlangs 12 projecten aan Nederlandse uni versiteiten aan die financieel ge steund gaan worden, de Leidse uni versiteit scoorde wat aantal betreft het hoogst. Deze subsidies van het NWO zijn bedoeld om briljante on derzoekers in staat te stellen inter nationaal baanbrekend onderzoek te verrichten. De subsidie van het NWO voor een project bedraagt maximaal twee miljoen gulden voor een perio de van vijf jaar. Voorwaarde is dat de universiteiten ook uit eigen mid delen bijdragen aan het onderzoek. Dit zogeheten Pioneer-project van het NWO komt in de plaats van het Huygens-project van waaruit ook al steun werd verleend aan veelbelo vende onderzoekers. Het Huygens- programma loopt in 1994 af en om vat een totale subsidie van circa 40 miljoen gulden aan 70 onderzoeks projecten in Nederland. In het ka der van het Pioneer-project werd tot nu toe 26 miljoen gulden voor 27 projecten beschikbaar gesteld. Aan de Leidse universiteit werd subsidie verleend aan het onder zoek 'Nederlandse literatuur en cul tuur in de Middeleeuwen' van prof. dr. F. van Oostrom die verbonden is aan de vakgroep Nederlandse taal en letterkunde. Verwacht wordt dat dit onderzoek de aanzet is tot een nieuw instituut voor Nederlandse cultuurgeschiedenis. Gehonoreerd werd ook het on derzoek naar de invloed van de rela tie tussen ouders en grootouders op hedendaagse opvoedingspraktij ken. Dit onderzoek wordt uitge voerd onder leiding van prof. dr. M. van IJzendoorn die is verbonden aan het pedagogisch instituut van de universiteit. Voorts werd subsi die verleend aan het onderzoek LEIDEN - Het AZL gaat een internationaal 'telefoon boek' samenstellen met ge gevens van alle mensen die bereid zijn als beenmergdo- nor op te treden. Instanties uit bijna alle hoeken van de wereld stellen hiervoor hun bestand van beenmergdo- nors ter beschikking. door Roy Klopper Het boek, een databestand met ge gevens van 300.000 donors, wordt samengesteld onder leiding van prof. dr. J.J. van Rood van de vak groep haematologie van de Leidse Rijksuniversiteit. In het bestand kan in een oogopslag worden nage gaan of een geschikte donor bestaat voor een patiënt die nieuw been merg nodig heeft, bij voorbeeld we gens leukemie. Beenmergtransplantaties luiste ren zeer nauw. De weefselgroepen van de donor moeten precies gelijk zijn aan die van de patiënt, anders slaat de behandeling niet aan. Om dat meer dan 10 miljoen verschil lende samenstellingen van dat weefsel mogelijk zijn, was het vin den van een geschikte donor tot nu toe een ingewikkeld en tijdrovend proces. Dat was alleen mogelijk door koortsachtig zoeken in de af zonderlijke bestanden van andere internationale transplantatie-insti tuten. Nu komt er één lijst met gege vens van donors uit onder meer de Verenigde Staten, Australië, Rus land, Canada en tal van Europese landen waaronder Engeland en Frankrijk. Verloop De geregistreerde gegevens veran deren regelmatig, bij voorbeeld doordat donors verhuizen, ziek worden of overlijden. Van Rood denkt dat, het verloop in het bestand jaarlijks ongeveer vijftien procent is. Om al die wijzigingen goed te kunnen bijhouden wil het AZL ie dere twee of drie maanden een nieuw boek uitbrengen. In de toe komst hoopt Van Rood de beschik- king te krijgen over een wereldwijd computernet. Op die manier kun nen gewijzigde gegevens enkele ogenblikken later overal ter wereld worden opgeroepen. "Dat is wel toekomstmuziek. Het opzetten van zo'n netwerk is enorm duur en tijd rovend. Het is misschien wel goed koper iedere week een nieuw boek uit te brengen". De startkosten van het project be dragen ongeveer 2,5 miljoen gul den. Dit geld wordt opgebracht door het ministerie van onderwijs en wetenschappen, de Europese Gemeenschap en de Gezondheids raad. De structurele, jaarlijkse kos ten schat Van Rood op ongeveer één miljoen gulden. Dat geld moet worden verdiend door het leveren van beenmerg aan transplantatie- afdelingen. "Wanneer via ons be stand een geschikt weefsel wordt gevonden, rekenen we bemidde- lings- of communicatiekosten", al dus Van Rood. Verder wordt een jaarlijkse abonnementsprijs voor de telefoonboeken gerekend van 5000 gulden. Bruikbaar Een donor die via het bestand wordt gevonden kan in eigen omgeving beenmerg laten verwijderen. Het weefsel wordt met een spuit uit het bekken gezogen. De donor onder vindt hiervan geen last, het been merg wordt door het lichaam auto matisch weer aangemaakt. Het op gezogen weefsel blijft ongeveer twaalf uur bruikbaar, dus kan even tueel naar elders worden overge- Prof dr. J. bracht. Het kan ook worden inge vroren waardoor het onbeperkt bruikbaar blijft. De kans dat een pa tiënt na transplantatie geneest, vari eert van veertig procent bij ouderen tot zeventig bij kinderen. Als het aan Van Rood ligt wordt de lijst van 300.000 potentiële do nors aanzienlijk uitgebreid. Er is een groot aantal mensen nodig om het verloop in het bestand te kun nen opvullen. De ideale donor is tussen de 18 en 40 jaar, gezond en bij voorkeur al bloeddonor. "Bloeddo nors kennen de weg naar het zie kenhuis al, je hoeft ze weinig meer uit te leggen", verklaart Van Rood die laatste voorkeur. (foto Loek Zuyderduin) LEIDEN - Ongeveer veertig pro cent van de leukemiepatiënten die zijn getransplanteerd met ei gen beenmerg (autologe trans plantatie) geneest. Dat blijkt uit ervaringen in Nederland. De exacte waarde van de autologe beenmergtransplantatie is nog niet bekend, maar deze methode blijkt nieuwe openingen te bie den als de gebruikelijke chemo therapie niet helpt. Dat zei wetenschappelijk direc teur dr. B. Löwenberg van de Rot terdamse Dr. Daniël den Hoed Kliniek vanmorgen in Leiden tij dens een symposium over kin- deroncologie. Beenmergtransplantatie heeft de laatste jaren een grote vlucht genomen bij de behandelingen van bepaalde patiënten met kan ker. De behandeling met zware geneesmiddelen (cytostatica) heeft niet altijd succes: de kan- kercellen kunnen ertegen be stand blijken of de dosering van de medicijnen is niet hoog ge noeg. Zomaar verhogen van die dosis is niet altijd mogelijk. Voor al het beenmerg is erg kwetsbaar. De donor bij beenmergtrans plantatie is meestal een broer of zus die dezelfde witte bloedgroe pen heeft. Deze behandeling wordt gebruikt bij de meeste kin deren en jongere volwassenen die aan bepaalde soorten leukemie lijden. De helft van de patiënten geneest. Een passende donor is echter niet altijd te vinden. De wetenschap zoekt daarom naar nieuwe behandelingen. Eén ervan is het gebruik van niet helemaal passende donors. Onderzoek daarnaar is nog in een pril stadium. Een andere is de autologe beenmergtransplantatie die nog niet zolang bestaat. De pa tiënt is zijn eigen donor en dus zijn er geen problemen met afsto ten van het beenmerg. Het been merg wordt dan afgenomen in een periode dat er nauwelijks ziekteverschijnselen zijn. Volgens Löwenberg is verder onderzoek naar beenmergtrans plantatie noodzakelijk. Dat moet zich dan richten op de genees middelen die bij transplantatie worden gebruikt en op het ont wikkelen van methoden om het eigen beenmerg te ontdoen van restanten tumorcellen. Niet alle kinderen met leuke mie komen voor beenmergtrans plantatie in aanmerking, aldus prof. dr. J. Vossen, hoogleraar kindergeneeskunde vanmorgen tijdens het symposium. Zo'n transplantatie is bedoeld voor die soorten leukemie die slecht te be handelen zijn met de gebruikelij ke geneesmiddelen. Die komen in principe het eerst in aanmer king vanwege de latere effecten van beenmergtransplantatie op lichaamsgroei en geslachtelijke rijping. DEN HAAG/LEIDEN - Een inwo ner van Leiden is volgens de Natio nale Ombudsman onbehoorlijk be handeld door de Directie van de Volkshuisvesting in Zuid-Holland. De man had in december vorig jaar zijn beklag gedaan over de manier waarop een verzoek van hem is be handeld voor een incidentele inko- menstoets. Als gevolg daarvan wordt hem gedurende enkele jaren een lagere jaarlijkse bijdrage ver strekt voor de koop van een premie woning. Het verzoek voor de inkomen- stoets mondde uit in een slepend bureaucratisch proces. Niet alleen werd de correspondentie volgens zeggen van de Leidenaar slecht af gehandeld, ook bleek de in Den Haag gezetelde Directie Volkshuis vesting slecht telefonisch bereik baar. Voor zover hem langs dat ka naal wèl informaties werden ver strekt, waren die eveneens slecht. De Nationale Ombudsman M. Oosting stelt dat de directie de aan vraag voor de inkomenstoets soepe ler had moeten laten verlopen, dat de directie in haar dienstbetoon ernstig tekort is geschoten en ook in een aantal andere opzichten onjuist heeft gehandeld. Dat leidt tot het van iemand die al een beenmerg- familieleden van beenmergpatiën- transplantatie heeft of nog moet on- ten hebben we dus al gegevens over dergaan. "Omdat de weefselgroe- hun weefselgroepen. Dat betekent pen erfelijk zijn bepaald, kijken we een flinke kostenbesparing aange- eerst altijd of in de familiekring een zien onderzoek naar die gegevens geschikte donor is te vinden. Van 250 gulden per keer kost". oordeel dat de directie zich niet be hoorlijk heeft gedragen. Oosting voegt daaraan toe 'met instemming te hebben kennisgenomen van de maatregelen ter verbetering van de telefonische bereikbaarheid van de directie'. Dr. E. van Dishoeck die werkt bij de Sterrewacht. Zij verricht onderzoek naar moleculaire processen in de ruimte, een onderzoek dat ook van betekenis wordt geacht voor het gat in de ozonlaag en de C02-problema- tiek op de aarde. Tenslotte gaf het NWO geld aan het project van Dr. H. Tanke van het Sylvius-laboratorium die methoden ontwikkelt om de kleinste deeltjes in het cellichaam zichtbaar te ma ken. Dit onderzoek is mede van be lang voor het onderzoek naar ont staan en bestrijding van kanker. Afspraken met bedrijven over milieu maatregelen LEIDEN - De werkgroep Sanering Mileuhinderlijke Bedrijven heeft met de directies van tien Leidse be drijven overeenstemming bereikt over oplossingen voor hun milieu- hinderlijke werkwijze. Met zes an dere firma's wordt nog overlegd over de milieuhinder. Dit staat in een notitie die de in 1985 door B en W ingestelde werk groep heeft gestuurd aan de com missies ruimtelijke ordening, open bare werken, verkeer en milieu en economische aanglegenheden. De zestien bedrijven waarmee is overlegd staan op een lijst van in to taal twintig milieuhinderlijke. on dernemingen die de werkgroep heeft opgesteld. De tien bedrijven waarmee overeenstemming is be reikt zijn merendeels verplaatst of opgeheven. Voorbeelden hiervan zijn taxibedrijf Kerkhof aan de Narmstraat, oude-metalenbedrijf Gijzenij aan de Timorstraat en radi- ateurbedrijf Segaar aan de Lange Scheistraat. Onder de zes bedrijven waarmee de werkgroep nog overlegt zijn de betoncentrale LBC aan de Zoeter- woudseweg, de chemische fabriek Kleine aan de Lammermarkt en dis cotheek Koets-o-theek aan de Kruisstraat. De werkgroep wil in de toekomst regelmatig overleggen met de directies van de betrokken bedrijven over de uitwerking van de gemaakte afspraken. Meisje (11) gewond LEIDEN - Een door rood licht rij dende automobilist schepte gister middag een 11-jarig meisje die als gevolg daarvan een hersenschud ding opliep. Een 21-jarige Utrechtse reed op de Churchilllaan in de rich ting van de Haagweg. Het verkeers licht ter hoogte van de Telderskade stond al op rood toen de automobi liste passeerde. Het meisje was al begonnen met oversteken en werd geschept. Zij is naar het AZL over gebracht. Betrapt bij inbraak in restaurant LEIDEN - Een 36-jarige Leidenaar werd vanochtend op heterdaad be trapt bij een inbraak in een restau rant op de hoek Langegracht/Lange Mare. Politie-agenten in het bureau aan de Langegracht hoorden glas gerinkel en besloten daarop even kijkje te gaan nemen. Daar zagen zij een man met een magnetronoven over straat gaan. Bovendien had de dader nog een paar flessen drank en een slagersmes uit het restaurant meegenomen. De eigenaar van de betreffende eetgelegenheid had gistermiddag juist aangifte gedaan van een in braak die de nacht daarvoor was ge pleegd. Daarbij verdween een ste reo-installatie met een cd-speler en een paar flesjes bier. Aanbieden ouderenwoningen via advertenties een succes LEIDEN - De gemeente gaat door met het via advertenties aanbieden van woonruimte aan bejaarden. Dit systeem, dat anderhalfjaar geleden werd ingesteld omdat het normale toewijzingssysteem op basis van het verzamelde puntenaantal te weinig rekening hield met specifieke wooneisen van bejaarden, is een succes gebleken. In het totaal zijn 1254 woningen aangewezen die in principe alleen aan bejaarden worden verhuurd. Sinds het nieuwe systeem werd geïntroduceerd, werden 100 wonin gen per advertentie aan bejaarden te huur aangeboden. Gemiddeld kwamen per woning meer dan vijf reacties binnen van mensen die ge ïnteresseerd waren. Vaak trokken de kandidaten zich na bezichtiging van de woning terug, uiteindelijk werden 63 woningen via dit systeem verhuurd. Gebleken is dat er weinig belangstelling bestaat voor twee kamerwoningen, die over het algemeen te klein worden bevonden. De hoogte van de huur speelde in de afweging nauwelijks een rol. De gemeente verwacht dat jaarlijks ongeveer 100 bejaardenwonin- gen leeg en beschikbaar komen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15