'Geld van EG voor akkoord een fooi' Beurs steeds minder graadmeter voor economie Handelsakkoord arme landen en EG ver weg 'Geen voorportaal faillissement' Gaarkeukens voeden de hongerigen in Polen Bonden hoger personeel willen geen sociaal akkoord WOENSDAG 25 OKTOBER 1989 PAGINA 7 BRUSSEL (IPS) - Voorlopig lijken afspraken over de prijzen van grondstoffen en van landbouwprodukten tussen de EG-landen enerzijds en de ontwikkelingslanden ander zijds nog ver weg. De overeenstemming tussen de rijke industrielanden en hun voormali ge kolonies over het nieuwe Lomé-akkoord is namelijk nog ver nog ver te zoeken. De laatsten vinden het huidige bedrag van 20 miljard gulden dat de EG in kas heeft voor het Lomé-akkoord (Lomé-3) veel te laag. "Per hoofd van de bevolking komt het neer op een fooi van een paar pakjes sigaretten per jaar", vindt hun onderhandelaar Carrington. De EG-landen zijn onderling echter nog in de slag over de vraag of dit bedrag omhoog moet en zo ja met hoeveel. Vrijdag komen ministers uit de cretaris-generaal Carrington van de twaalf EG-landen en uit Afrika, het ACP maandag op een persconferen- Caribisch Gebied en de Pacific (de tie. Andere conflictpunten zijn de schuldenlast, de uitvoer van giftig Luxemburg in een poging de pro- afval en de hoogte van het Stabex- blemen uit de weg te ruimen. Het fonds. Dit fonds is opgericht om de Lome-akkoord - een verdrag tus- export-inkomsten van de ACP-lan- sen de landen van de Europese Ge- den op peil te houden. Door de meenschap (EG) en de 66 ACP-lan- voortdurende daling van de grond den, is het grootste pakket afspra- stoffenprijzen kan het fonds lang afspraken over ontwikkelings hulp legt het akkoord ook bepaalde handelsvoordelen voor de ACP-lan- r geld in de Stabex-pot. De 66 landen hebben i geza- den vast, waarbij die landen bij- menlijke schuld van 87 miljard dol- zich bij de club te voegen. Voor Hai ti en de Dominicaanse Republiek wil de EG de hand over het hart strijken, daarna is het afgelopen. Op minder gevoelige onderwer pen, zoals industriële samenwer king, hebben de beide partijen el kaar al wel gevonden. Zo heeft de EG toegezegd meer moeite te doen voor en meer geld te steken in de verwerking van ruwe grondstoffen in de ontwikkelingslanden. Dat moet door door middel van het het stimuleren van joint-ventures. "Dat is een goed plan. We moeten onze produktie verhogen voorbeeld voor hun produkten r lar, groot deel der invoerrechten hoeven te beta- geringen en banken in de Europese len. Gemeenschap. Ze eisen dat deze Nsingo, de Zambiaanse ambassa- De ontwikkelingslanden hechten schulden onder Lome-4 worden deur in België. i de kwijtgescholden. De EG wil echter niet op eigen houtje opereren. De SINGAPORE Stof zijt gij en tot stof zult gij wederkeren...ijdelheid der ijdelheden, alles is ijdelheid. In Signapore is de parfumgeur van het Franse uit het slop te trekken. Anders modehuis Yves Saint Laurent omgeslagen in de geur van bederf en afval. heeft ook kwijtschelding van schul- De parfumflesjes bij elkaar ter waarde van 250.000 dollar, die de eigenaar den geen zin", aldus Kapembe een vleugje van de 'beau monde' moeten geven zijn vernietigd. De geuren 'en namelijk niet echt, de flesjes waren vervalst. Alles is ijdelheid. (foto AP) lopen de onderhandelingen gemeenschap hecht stroef. "Wij zijn niet tevreden de EG-voorstellen omtrent de toe gang tot de Europese markt van on ze landbouwprodukten. Ook de handelsprotocollen voor vlees, rijst, met de Wereldbank en het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF) sa- men te werken. Tenslotte willen de ACP-landen volledig verbod op de uitvoer bananen en suiker moeten ingrij- uit de EG van giftig en radio-actief afval. Sommige EG-lidstaten delen deze wens. Maar andere landen vin den dat de uitvoer door moet kun- r die ACP-landen die pend worden veranderd", aldus s HSA wil kanon verkopen aan Zuidkorea Commissie wil surséance juist gebruiken voor herstel bedrijf DEN HAAG (ANP/GPD) Parti- die maximaal vijf jaar mag duren. gaan i culieren mogen na beëindiging hun faillissement met steeds de commissie-Mijn de voorstellen ke toetreding tot het akkoord Haiti en de Dominicaanse Repu- bliek. De ACP-landen hebben niets DEN HAAG (ANP)- De Hollandse tegen een uitbreiding van hun Signaal Apparaten (HSA) wil zijn gr0ept mits dat niet ten koste gaat goede voorzieningen voor af- opnieuw met oude schulden valverwerking beschikken. den geconfronteerd. Een eventuele Komend weekeinde moeten de wet moet schuldeisers dwingen ministers in Luxemburg ook de mee te doen aan een schuldenrege- knoop doorhakken over de mogelij- ling. Die zou dan gepaard moeten gaan met een afbetalingsregeling, tie van mensen in geldproblemen te bijvoorbeeld hun vorderingen voor lopig wel even vergeten. Arbeids overeenkomsten mogen in deze si tuatie alleen beëindigd worden als LUBLIN (AP) In de plaats Lublin, 145 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad Warschau, heeft de katholieke Broeder Albert Gemeen schap een gaarkeuken geopend, waar aan 340 mensen per dag maaltij den worden geserveerd. Onder de mensen die van de keuken gebruik maken, bevinden zich daklozen, gewone mensen en een groep invalide kinderen uit een staatstehuis, die daar geen eten meer krijgen. Sinds september heeft het Rode Kruis in 20 van de 49 Poolse provin cies gaarkeukens geopend. Dit is het particuliere initiatief dat is opge komen naast de regeringsmaatregelen om de bevolking te voeden. In Polen zullen binnenkort gaarkeukens worden geopend voor het toene mende aantal armen', en in december zal de regering voedselbonnen uitgeven. Ongeveer 4,5 miljoen gepensioneerden, kinderen tot 6 jaar en arme gezinnen zullen tegen gereduceerde prijzen voedselbonnen kun nen kopen voor melk, brood en kaas. Het programma wordt betaald uit de ingetrokken subsidies voor diezelfde produkten. Sinds de regering van Tadeusz Mazowiecki in augustus is begonnen aan een economisch herstructureringsplan, zijn de prijzen van de meeste levensmiddelen met 300 tot 400 en soms zelfs 1200 procent ge stegen. De plannen van de regering voorzien in het afschaffen van de staatssubsidies voor de eerste levensbehoeften en brandstoffen om het enorme begrotingstekort enigszins terug te dringen. Volgens Marta Kukla, leidster van de afdeling voor sociale hulp, is de armoede sinds augustus scherp toegenomen. Voor mensen met een uitkering, zoals bejaarden en invaliden, waren produkten als vlees en verse groenten altijd al onbetaalbaar omdat hun inkomsten zeer sporadisch werden aangepast aan de inflatie. Alleen mensen in loondienst kregen onder het communistische systeem vaak bonussen en periodieke salarisverhogingen. De maatregelen van Ma zowiecki hebben ook die periodieke prijscompensaties ongedaan ge maakt. De communistische machthebbers die Polen meer dan 40 jaar heb ben geregeerd, hebben nooit een sociaal verzekeringssysteem opge bouwd, omdat de communistische leer voorschreef dat werklooskheid en sociale problemen alleen in het Westen voorkwamen. Armoede be stond in Polen onder het communistische bewind officieel eenvoudig niet. Jacek Kuron, voormalig Solidariteits-activist en nu minister van ar beid, verklaarde dat het nog wel een aantal jaren kan duren voor een deugdelijk sociaal stelsel is opgebouwd. De bevolking moet echter nu geholpen worden, vond Kuron. Of zoals een oudere vrouw bij een gaar keuken van het Rode Kruis in Warschau het zij: "Wij zijn gelukkiger met deze regering", maar van vrijheid alleen "kan je niet leven". In een aantal recente televisieprogramma's is het probleem van de armoede in Polen uitvoerig belicht. Te zien waren daklozen in treinsta tions en op banken in parken zien en er kwam een gescheiden moeder aan het woord die wanhoopte over de toekomst omdat de kinderop vang meer dan de helft van haar salaris opeiste en er niets vooor eten overbleef. De zogenaamde melkbars waren vroeger een uitkomst voor de arme re Polen. In die gelegenheden verkocht men melk en andere zuivelpro- dukten tegen lage prijzen, maar sinds de regeringssubsidies zijn inge trokken zijn de prijzen in de melkbars vertienvoudigd. De krant van de Poolse Boerenpartij schreef dat daardoor een deel van de bejaarden tot een vaste zijn gedwongen. verbeteren. Volgens de commissie daartoe een dringende noodzaak moet de rechter vaststellen wat de bestaat gezien het uiteindelijke het bedrijf op ter- Gaolkeeper verkopen aan Saudiara- i hun eigen positie. Dat houdt i Bovendien willen ze dat de Domi- Republiek buiten het sui ker-protocol blijft. Volgens dit pro- ZAANDAM/AMSTERDAM (GPD) Vervoersstaking Amsterdam dreigt schuldenaar moet worden kwijtge- doel: herstel scholden en welk bedrag hij aan zijn mijn. schuldeisers moet betalen. Dan kan betaling op die schulden niet meer worden afgedwongen. Een faillisse- ders, ondernemingsraad en vak- BLHP (administratief, technisch en beidsvoorwaarderi per bedrijfstak bonden geraadpleegd moeten a Zuidkorea. Dat maakte HSA dat de totale hulp omhoog moet. gisteren bekend. De Goalkeeper is - - - een snelvuurkanon tegen vijandelij ke raketten waarvoor HSA een deel van de vuurleiding vervaardigt. De tocol mogen de ACP-landen jaar- - De FNV-ambtenarenbond Abva- de kanonsystemen, die bij- lijks 1,3 miljoen ton suiker afzetten Kabo roept haar leden in Amster- "1 K"i f™ in de EG tegen een van te voren dam op aanstaande vrijdag het vastgestelde prijs. De huidige ACP- openbaar vervoer in de hoofdstad leden zouden graag meer dan 1,3 stil te leggen. Aanleiding hiervoor is miljoen ton leveren en willen niet de fusie tussen het Gemeentelijk deel van hun quotum afstaan Vervoerbedrijf (GVB) in Amster- ment kan zo worden voorkomen. En dat is precies de opdracht va minister Korthals Altes (justitie) beschouwd worden als op een ver- mers) voelen niets a den. Het plan zal alleen als aanvaard (hogere en middelbare werkne- commercieel personeel) en de MHP of (nog liever) per onderneming af de commissie Mijnssen gadering van schuldeisers ten min- akkoord tussen de overheid, de vanmorgen in Houten van het leve- ste 50 procent van de aanwezigen werknemers en werkgevers ovei akkoord gaat. Die vijftig procent arbeidsvoorwaarden voor 1990. boord van schepen zijn a 25 miljoen gulden. HSA verwacht niet dat de eventu ele levering van Goalkeepers aan Saudiarabië tot politieke proble men zal leiden. Israël zal in het openbaar, maar niet al te luid, laten weten ongerust te zijn omdat Saudiarabië zich in staat van oorlog jen met de Joodse staat beschouwt. HSA, een Philips-dochter die voor namelijk marinewapens digt, heeft tot ontvangen vo voor de Nederlandse voor de Britse marine. Tevens is er een bestelling voor twee Goalkee pers uit een Arabisch Golfstaat die men niet met name wil noemen. Het gaat waarschijnlijk om Koeweit. De kans dat ooit aan de Verenigde Staten kan worden geleverd, wordt niet hoog aangeslagen. De Ameri kaanse strijdkrachten kopen over het algemeen hun wapens in eigen DEN HAAG - Is de effectenbeurs het etiket Voorportaal van een fail- moet bovendien minstens 66 pro- lissement'. De surséance moet juist cent van de vorderingen die de aan gericht zijn op herstel en behoud wezigën op het bedrijf hebben. De twee werknemersorganisaties kend voor 1990 te mikken op de betrokken onderneming. Want de voorgestelde schuldsa nering zou volgens de hebben dit vanochtend laten weten bij de presentatie van hun nota's ar- tegenwoordigen. Daarna kunnen beidsvoorwaardenbeleid. De vak aandeelhouders en anderen zich er- centrales FNV en CNV hechten wel bestrijden van de werkloosheid, c uitlaten. De coftimissie meent aan een centraal akkoord, omdat der meer via vut-regelingen, scho- loonsverhoging van 3 procent. Daarnaast vindt de bond dat 2 pro cent moet worden besteed i nieuwkomer. Enhabo. Ook de EG wil voorwaarden stel- De gemeenteraad van de toetreding van beide lan- dam wil pas in 1993 praten den tot het akkoord. De gemeen- eventuele samensmelting v schap wil de garantie dat niet alle bedrijven. De AbvaKabo stelt dat andere Caribische landen de ko- uiterlijk per 1 januari 1991 bespre kingen op gang moeten komen. ook moeten gelden voor onderne- dat uiteindelijk de rechter moet be- volgens hen zaken als inkomens, met een kleine onderneming slissen over het herstelplan. Deze scholing en bestrijding van werk- ling en het versterken van de postie i het bedrijfsleven. 'rigoureus' van de hand te wijzen. dam en de Zaanse streekvervoerder met ten hoogste twintig werkne- kan ook zelf wijzigingen in het plan loosheid het beste via een dergelij- De Unie BLHP deelde voorts ke overeenkomst kunnen worden collectieve arbeidstijdverkorting een criterium geregeld, dat aanvragen voor sursé- Het afsluiten van een sociaal ak- objectief kan toetsen: de koord beperkt, aldus de Unie Het betalen van loon aan de be- schuldenaar moet redelijkerwijs BLHP en de MHP, de ruimte in de trokken werknemers wordt hiervan niet met de betaling van zijn schul- cao-onderhandelingen tussen banken kunnen den kunnen voortgaan. werkgevers merx -nemers. Het ver- Alle transacties die ertoe lei- aanbrengen, Amster- den dat de betrokken ondernemer overeen niet meer over voldoende geld of beide goederen beschikt worden bevro- uitgezonderd, r Voorzitter Vereniging Effectenbezitters: koersbewegingen worden heftiger land en laten zo nu en dan onderde- nog wel len in licentie bij een bondgenoot vervaardigen. De Britse marine zou nog vervolgorders kunnen plaat sen, evenals de Duitse die, aldus HSA^ nog in het geheel niet soort wapens beschikt. graadmeter Een aantal jaren geleden bestond daar nauwelijks twijfel over. Econoom en Nobelprijs-win naar Paul A. Samuelson wees er dit toen op dat de beurs de meeste re- goed had a Maar recente ervaringen hebben geleerd dat de financiële markten toch niet zulke voortreffelijke voor-' spellers zijn. Na de krach van okto ber 1987, toen de Dow Jones index Sovjet-staking Mijnwerkers in de stad Vorkoeta, ii het verre noorden van de Sovjetu- öp één dag met-500~punten "keldër- nie, hebben gisteren gestemd over het houden van een staking van 24 uur. Zij willen daarmee protesteren tegen het uitblijven verbetering in werk- standigheden afgelopen zomer. De stemming Van de koersen 'olgt op een waarschuwingsstaking wonderbaarlijk, de, ontwikkelde de economie juist »n ongekende kracht. En na de mi- ..-krach van bijna twee weken gele de beloofde den lijkt het er vooralsnog ook niet i levensom- 0p dat de -economische bakens vorige stakingen, voorgoed verzet zijn. Het herstel bijna twee uur door mijnwerkers spoorwegarbeiders in het Koez- netsk-bekken, in de Oeral, maan- Peugeot In Frankrijk is een einde gekomen aan de lange en verbeten staking bij Peugeot. In de fabriek in Mulhouse tisch beeld geven gingen de werknemers maandag deel waard de slag en' in Sochaux Delta Lloyd, Nationale Nederlan den, Aegon, KLM-Pensioenfonds, Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds (ABP), PGGM zeggen dat zij nauwelijks last hebben gehad van de computerstoring op de Effecten beurs. Ook zijn zfj het erover eens dat de mini-krach in feite niet meer was dan een storm in een glas water. Het beleggingsbeleid van de instituten is er in ieder geval niet door gewij zigd. Als ze al gedurende de mini- krach gehandeld hebben, dan heb ben ze selectief aandelen gekocht. Werkloze met naam in folder ZAANSTAD (ANP) - Het Ge westelijk Arbeidsbureau in Zaanstad gaat bij bedrijven in de regio folders verspreiden met daarin de namen en beroepen van werkzoekenden. De in de folder genoemde werklozen hebben daarvoor uitdrukkelijk toestemming gegeven. Direc teur L. Luyendijk van het GAB in Zaanstad kondigde dit giste- De inhoud van de folder wordt regelmatig bijgewerkt. De werkzoekenden in de folders worden geselecteerd aan de hand van de zogenoemde her- oriënteringsgesprekken, die ook in Zaanstad worden ge voerd met langdurig werklozen. Economen hebben altijd geleerd dat aandelenkoersen iets vertellen over bedrijven, de economie en de toekomstige winstverwachtingen. De gebeurtenissen van twee jaar ge leden en de ontwikkelingen sinds dien maken het er echter niet een voudiger op te bepalen op welk mo- De duikeling van 200 punten van de Dow Jones op vrijdag de dertiende was niet bevorderlijk voor de gemoeds- ment de beurskoersen een realis- rust van de beurshandelaren. De zenuwen moesten danig worden gekalmeerd met een dosis nicotine. De voorzitters van de grote effec tenbeurzen in de wereld maken zich er zorgen over dat ze geen verkla ring kunnen vinden voor de plotse linge val van de aandelenkoersen die zich eerder deze maand heeft voorgedaan. "We waren allemaal verbaasd en kunnen niet echt uit leggen wat de oorzaak van de daling is geweest", verklaarde Gemot sluit zich Ernst, voorzitter van de internatio nale federatie van effectenbeurzen en voorzitter v, beursvereniging. De beursfederatie, waarin onge- Nederland dient bij EG klacht in over Duitse tol vervolg van pagina 1 DEN HAAG (GPD) - Nederland bij de Europese Com- n klacht zal indienen bij het Europese Hof van Justitie te- de Westduitse gen de extra belasting op het weg transport waardoor het buitenland- se vrachtverkeer in en door West dertig beurzen zich hebben duitsland in het nadeel komt. Tot toe had Nederland nog geen x wat e Wat wel vaststaat, is dat de groter is geworden. Fluctuaties die bij lange na niet alleen veroorzaakt werd het werk gisteren hervat. De forse koersbewegingen van bijvoor- worden door winstverwachtingen. staking begon op 5 september i Mulhouse en breidde zich een week later uit tot Sochaux. De stakers e een gestage opmars. Die eindigde bijna twee weken geleden abrupt met wat r beeld vorige week op de Amster- "Het aantal beleggers is gegroeid, krach heet. Slachtoffers daarvan openingskoersen op maandag na de damse beurs niets met onderliggen- de liquiditeit is fors toegenomen, de zijn vooral (kleine) particuliere be- ineenstorting van Wall Street de de economische waarden van doen technologie maakt het mogelijk om leggers geworden, die hals over kop vrijdag ervoor overigens hoger dan verenigd, heeft twee dagen (foto ap) Tokyo vergaderd. In de verklaring stappen tegen de reeds eerder die in Tokyo na de besprekingen gekondigde Duitse plannen inge- 1987 ingezeten toen de koersen werd uitgegeven staat dat de inter- diend in de hoop dat de Westduitse nationale gevolgen van de sterke regering door politiek overleg van koersdaling van eerder deze maand de plannen zou worden afgehou- contact tussen de beursauto- riteiten noodzakelijk maakt'. ten een loonsverhoging van 500 tot hadden. Ondernemingen zijn uiter- veel sneller en goedkoper te hande- hun stukken hebben verkocht te- op het dieptepunt van diezelfde Na de beurskrach 1.500 franc (170 tot 510 gulden) per aard niet maand op een basisloon van 5.000 moment tien het op het andere len, alle beurzen ter wereld staan gen 'afbraakprijzen'. Inmiddels is dag. Daaruit v procent minder met elkaar in verbinding, de geld- gebleken dat de verkopers op het len geweest". den. Aanvankelijk was de Duitse rege ring van plan het buitenlandse oktober vrachtverkeer per 1 januari 1990 e franc (1.663 gulden). Peugeot wilde waard. De aandelenmarkt komt stromen zijn gigantisch, allemaal verkeerde paard hebben gewed. echter niet verder gaan dan loonsverhoging van 3,8 procent. r los te staan factoren die bijdragen aan meer be- Want hoewel allerlei 'deskundigen' Omroep De Dienstenbond FNV heeft de di- Het vertrouwen rectie van de NOS-radio dinsdag staat nog steeds, een ultimatum gestuurd naar leiding van het voorgenomen ganisatieplan bij de omroep. Als di- kennelijk van de reële economie (produktie, weeglijkheid consumptie, investeringen, rente, De VEB-directeur noemt dit zorgerlijke ontwikkeling. "Nie- schuwd om niet in paniek te raken, mand weet wat er gaat gebeuren, renden vele particulieren naar de te- Dat had i: praktijk a s dus voordeel te ha- 1987 zijn er in de Verenigde Staten tra te belasten. Dit omdat er binnen regels van kracht geworden om her- Europa nog geen overeenstemming i principe gekund. In de snel reageren haling te voorkomen. Zo kan by e r harmonisatie van fis inflatie). Beweeglijk het weekeinde na vrijdag de der- eenkomstig handelen op de Am- tiende nog zo hadden gewaar- sterdamse effectenbeurs maandag computers, die sterke koersval de handel tijdelijk cale maatregelen. Die datum wordt worden stopgezet en kunnen de niet gehaald, maar naar verwach- verkopen ting zal de extra belasting nu per 1 r noge r verkooporders op te geven. >'n klap als kort ge- lefoon om hun bank of commissio- kleine beurskrach raakten de com- Dow Jones be- leden is helemaal niet uitgesloten, hoe zit' het de onzekerheden voor de kortere de beurs? termijn zijn groot". Even onzeker is Mr. Robert de Haze Winkelman, di- het of die toekomstige klap weer net belegger zich recteur van de Vereniging van Ef- zo snel en goed wordt opgevangen pakken, maar goed beschouwd 16 en dinsdag 17 oktober echter niet aangeven, worden stilgelegd. "Nie- mei volgend jaar worden geheven, logelyk. Uitgerekend tijdens de mand was blij met een daling van de De Bondsraad en de Bondsdag met het vertrouwen puterverbindingen tussen banken, De Haze Winkelman: "Er wordt die orders van particulieren naar wel overal beweerd dat de kleine het computersysteem van de beurs r heeft laten beet- ('Handelsondersteunend Systeem', HOS) wilden brengen, met dit HOS beurzen nog niet geheel de s moeten zich nog over de plann het geheel verliep ordelijk", aldus moeten uitspreken. Phelan. Volgens de Amerikaanse beurs- voorzitter begrijpen de effecten- Kroes vindt dat Duitsland met de extra belasting op het buitenlands recteur W. van Beusekom het plan fectenbezitters (VEB), wenst zich als die van vrijdag de dertiende ok- ren al die wel gemeende waarschu- verstopt. Gevolg: een enorme ver- hang tussen de aandelen-, de ter- vrachtverkeer" inconsequent han- andagmiddag 12.00 uur niet niet van de wijs te laten brengen en tober 1989 op Wall Street. Er zou wingen op zich al een reden om juist traging, waardoor heel wat particu- vindt dat de beurs wel degelijk een best eens hetzelfde kunnen gaan ge- wel in paniek te raken. Je kunt trou- lieren zijn benadeeld. heeft ingetrokken, zal de bond kort geding aanspannen tegen de aanwijzing geeft voor het conjunc- beuren als na oktober 1987. Öp mijn- en de optiemarkt in de VS grensoverschrijdende geld- NOS. Vakbondsbestuurder Koornstra van de Dienstenbond FNV heeft dit gisteren gezegd. ook heel goed volhouden dat Bij de institutionele beleggers stroom. Een grillig koersverloop vendien zelf delt in het streven naar open gren- x 1992. "De Duitsers gingen bo- t oo--- oo tekeer, toen tuurverloop op de langere termijn, 'zwarte maandag' volgden toen nog de verkopers juist weloverwogen (verzekeraars, pensioenfondsen, so- kan niet worden voorkomen. "We Oostenryk de extra belastingmaat- De Haze Winkelman denkt dat de zwartere dagen en pas eind kans op heftige koersbewegingen jaar begonnen de koersen w dat hebben gehandeld, want er had ciale fondsen) is intussen geen spra- gaan het bestuderen en proberen te regel voor buitenlands vrachtver- hetzelfde geld een herhaling ke van nadelen. Woordvoerders van leren van wat er is gebeurd", keer aankondigde".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7