Amnesty: 1988 was jaar van executies Aoun riskeert totaal isolement in Libanon Shamir: plan-Baker zonder PLO Reagan moet dagboeken over Iran-Contraschandaal openen Arabische Liga belooft hulp bij vertrek Syrië Unieke tegenstemmen in parlement van DDR Surinaamse indianen kapen twee veerboten 'jan bentveld/interieur" WOENSDAG 25 OKTOBER 1989 BUITENLAND PAGINA 5 Jaarverslag meldt veel schendingen mensenrechten DEN HAAG/LONDEN (ANP/AP) Tienduizenden mannen, vrouwen en kinderen zijn verleden jaar geëxecuteerd door troepen of agenten van hun eigen regering. Zij werden ge dood vanwege hun politieke opvatting, hun geloofsovertuiging, hun etnische afkomst of hun taal, aldus het vandaag verschenen jaarboek van Amnesty International over 1988. De jaren tachtig worden geken merkt door een uitzonderlijk groot aantal massamoorden en individue le moorden door regeringstroepen. Het afgelopen jaar was daarop geen uitzondering, aldus het jaarboek. Vaak gebruikten regeringen gewa pende conflicten als voorwendsel of achtergrond om mensen uit de weg te laten ruimen die hen niet welge vallig waren. Burundi, Colombia, Iraq, Myan mar (Burma), Somalia en Sri Lanka behoren tot de landen waar in 1988 op grote schaal mensen zijn ver moord door regeringstroepen of pa ramilitaire organisaties. In Iraq ge bruikten regeringstroepen in 1988 chemische wapens tegen de Kurdi- sche bevolking. In Halabaja werden op die manier 5000 mensen gedood. Mensen die de aanvallen met che mische wapens overleefden werden veelal op een andere manier ver moord. Executies Naast een stijging van het aantal executies zonder vorm van proces, heeft 1988 ook een stijging te zien gegeven van het aantal gerechtelij ke executies. In de loop van het jaar negal, Liberia en Lesotho, zijn ge vallen bekend van mishandeling van gedetineerden. In sommige ge vallen had die mishandeling de dood tot gevolg. TEL AVIV Israël wil alleen in zee met het Amerikaanse plan-Baker voor de oplossing van het Palestijn se vraagstuk als het de garantie krijgt dat de PLO direct noch indi rect bij de besprekingen wordt be trokken. Bovendien mogen die al leen over verkiezingen in de bezette gebieden gaan, zo heeft de Israëli sche premier Shamir gisteren ge zegd. Het ligt niet in de verwachting dat de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Baker bereid zal zijn aan de Israëlische verlangens eenlopen. Likoed wil geen meter van de bezette gebieden prijsgeven, terwijl de Arbeiderspartij de ruil van land voor vrede in haar partij programma heeft opgenomen. Minister Baker lanceerde zijn vijf punten eerder deze maand, nadat een in tweeën gespleten Israëlische regering een Egyptisch vredesvoor stel had verworpen. Dat voorstel van de Egyptische president Mu barak was weinig meer dan een na dere uitwerking van Israël eigen vredesinitiatief. Ook minister Baker heeft zijn tegemoet te komen. Hij zou zijn voorstel geënt op het Israëlische P^- voorstel dan immers definitief c door Ad Bloemendaal In het plan staat onder meer dat Egypte in de dialoog met Israël niet de plaats kan innemen van de Pales tij nen, maar dat Cairo met de Pales tij nen overleg zal plegen "over alle aspecten van die dialoog". Israël is bang dat deze zinsnede een vrijbrief zal blijken voor doorlopende rugge spraak met de PLO. In het Amerikaanse plan staat ook dat de Palestijnen "de vrijheid zullen hebben te spreken over on derwerpen die naar hun mening te maken hebben met de vraag hoe de verkiezingen en de onderhandelin gen te doen slagen". Shamir vreest dat de Palestijnse delegatie die for mulering zal aangrijpen voor een discussie over de uiteindelijke sta tus van de bezette gebieden. Dat wil hij koste wat kost vermijden, omdat binnen de regering van nationale eenheid de meningen daarover uit- Aids Het aantal mensen dat aan de ziekte aids lijdt, groeit in Ierland sneller dan waar ook in de Europese Ge meenschap. De Ierse staatssecreta ris voor gezondheid Liam Flanagan zei dat op een seminar van de We reld Gezondheidsorganisatie WHO in Dublin. "Het aantal aids-gevallen verdubbelt zich in Ierland elke ne gen maanden", zo zei Flanagan. Tot nu toe zijn in Ierland 52 mensen aan aids gestorven. Polen Sovjet-minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze is gisteren in Warschau aangekomen vooreen be zoek van vier dagen. Hij voert be sprekingen over de betrekkingen tussen Polen en de Sovjetunie in het licht van de hervormingen die in Polen worden doorgevoerd. Poolse functionarissen verklaarden dat vooral wordt gesproken over de economische relatie van beide lan den, de opheldering van „witte plekken" in de geschiedenis en ge makkelijker contacten tussen de Polen en de Sovjets. Schandaal Het schandaal rond de Italiaanse Ambrosiano-bank blijft het Vati- caan achtervolgen. In een nieuwe zaak is sprake van beschuldigingen van chantage en van bijna een mil joen dollar die is opgenomen met Terwijl de vredesbesprekingen stokken, gaan het leven en de onlusten in de bezette gebieden verder. Jonge Palestijnen beklimmen een door het Is raëlische leger opgerichte versperring bij het vluchtelingenkamp Shati in Gaza om legerpatrouilles met stenen te bekogelen. «foto epai WASHINGTON (Rtr/DPA) - Oud president Ronald Reagan moet zijn persoonlijke aantekeningen en dag boeken over de Iran-Contra-affaire overleggen voor het proces tegen zijn voormalige nationale veilig heidsadviseur Poindexter, zo heeft de districtsrechter van de Ameri kaanse hoofdstad Washington gis teren bepaald. Volgens de rechter hebben Poin- dexters advocaten hern ervan over tuigd dat Reagans aantekeningen belangrijk zijn voor de verdediging van hun cliënt. Hij gaf de advocaten echter geen toestemming ook presi dent George Bush te dwingen inza ge te geven in zijn privé-notities. Volgens hem bevatten de krabbels reld. In Afrika constateerde Amnes ty schending van de mensenrech ten "op grote schaal". Meer dan 20 Afrikaanse landen telden gewetens gevangenen en uit veel landen, waaronder Namibia, Kenya, Se- heidstroepen worden er door Am- aal en meineed tegenover de parle mentaire enquete-commissie die de pijnlijkste kwestie van Reagans ambtsperiode onderzocht. Zijn voormalige rechterhand, luitenant kolonel Oliver North, is inmiddels veroordeeld wegens zijn betrokken zijn betrokkenheid bij deaffai- heid bij de zaak, maar is tegen zijn straf in beroep gegaan. van de vice-president van Reagan waarschijnlijk dezelfde inhoud als re waarin zonde;* toestemming van die van de oud-president. het- Congres wapens werden gele verd aan Iran in ruil voor vrijlating De advocaten wilden de aanteke- van Amerikaanse gijzelaars. Boven- th ningen van de huidige president in- dien verdween de winst van die wa- zien, omdat deze volgens hen steeds penleveranties heimelijk in de zak- persoonlijk door Poindexter werd ken van de Nicaraguaanse Contras. ingelicht over de stand van zaken Poindexter heeft de politieke ver wanneer hij een Witte-Huisbijeen- antwoordelijkheid van de zaak op komst over de Iran-Contrazaak had zich genomen en gemist. De voormalige veiligheids- digd van onder r adviseur moet zich verantwoorden ring, vernietiging v Oo"k tijdens het proces tegen Nor- geprobeerd inzage te krijgen in de notities van ex-president Reagan. Maar de rechter bepaalde toen dat de aantekeningen niet rele vant waren, noch van cruciaal be lang voor een juiste rechtsgang, wordt beschuï- Verwacht wordt dan ook dat ïeer samenzwe- Reagan in beroep zal gaan tegen de in bewijsmateri- uitspraak van de districtsrechter. Bijna ieder land in het Midden- Oosten maakte zich in 1988 schul dig aan marteling of mishandeling. Algerijnen die werden opgepakt tij dens ongeregeldheden werden r werden in 35 landen, voor zover be kend in totaal 1903 mensen terecht gesteld, het grootste aantal geregi streerde executies sinds 1981. Veer tig procent van de landen had in 1988 de doodstraf wettelijk of in de handeld door de politie, Syrië hield praktijk afgeschaft. duizenden politieke tegenstanders In Latijns-Amerika werden in vast en in Egypte werden velen eni- 1988 duizenden mensen vermoord ge tijd vastgehouden op grond van door regeringstroepen of doodses- veiligheidswetten, kaders, aldus Amnesty. Honderden anderen "verdwenen" eenvoudig- Positieve geluiden vielen er te weg. Vooral Colombia, El Salvador, melden uit enkele Oosteuropese Guatemala en Peru hebben wat dat landen, met name Hongarije, Polen betreft een slechte staat van dienst, en de Sovjetunie. Maar in Roeme nië, Tsjechoslowakije, de DDR en Schendingen van de mensen- ook Joegoslavië werden nog steeds rechten, detentie van gewetensge- veel mensen veroordeeld wegens vangenen en marteling of mishan- dissidente meningen, deling van gevangenen kwamen in Ook West-Europa kent zijn gewe- alle delen van de we- tensgevangenen. Het gaat daarbij vaak om dienstweigeraars die in verscheidene landen in de gevange nis terechtkomen. In Zwitserland zaten er meer dan 500 vast en in Griekenland 300. De Franse veilig- nesty van beschuldigd zich bij ties in het overzeese gebiedsdeel Nieuw-Caledonië te hebben schul dig gemaakt aan marteling en exe cuties. plan. Maar telkens als derde partij en proberen het vage Israëlische initiatief nader in te vullen, blijkt hoe verdeeld het Israëlische kabi net is. Op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is men steeds minder bereid zijn irritatie over de houding van Shamir te ver bergen. Volgende maand reist de Is raëlische premier naar Washington en er wordt gefluisterd dat hij pas een uitnodiging voor een gesprek in het Witte Huis zal ontvangen als Is raël instemt met het Amerikaanse Zeer jeugdige aanhangers van Aoun beschermen hun ogen tegen de bijtende rook van autobandendie tijdens een demonstratie tegen het akkoord van Taif in de christelijke enclave in Bayrut in brand werden gestoken. JIDDAH (AP/Rtr/AFP) - De Arabi sche Liga heeft gisteren beloofd zich in te spannen voor een Syri sche militaire terugtrekking uit Li- riep het Libanese parlement op terlijk-op 7 november weer bijeen te komen en dan president te kiezen. Vol- banon zit sinds september vorig Libanon jaar zonder president, nadat het par lement het niet eens had kunnen worden over een opvolger voor banon, in de hoop de Libanese gens prins Faisal moet de aftocht Amin Gemayel. christenen te bewegen tot ding van het vredesplan dat door het Libanese parlement is goedge keurd. De Saudische minister van bui- de afronding tenlandse zaken prins Saud al-Fai- akkoord", sal deed die toezegging gisteren tij dens de bezegeling van het akkoord door het parlement in Jiddah. Hij de Syriers worden geregeld tus sen de regeringen van Syrië en Li banon, waarbij de 22 leden tellende Arabische Liga "belast zal zijn met uitvoering van dat In Libanon trokken intussen 10.000 jonge volgelingen van de christelijke legerleider generaal Aoun door de christelijke enclave ten noorden van Bayrut om uiting te geven aan hun afkeuring van het nieuwe vredesplan. Waarnemers zijn bang het dat de christelijke Libanezen on- heeft gekeerd. Veel christelijke po litici en kerkelijke leiders staan ach ter het akkoord, maar gezien het verzet van Aoun is het onwaar schijnlijk dat het plan in de naaste toekomst zal worden verwezenlijkt. Niet alleen Aoun is tegen het ak koord, ook de leider van de shi'iti- Opperste Sovjet schrapt vaste zetels partij MOSKOU (AP/Rtr/GPD) - De Op perste Sovjet heeft gisteren beslo ten de communistische partij niet langer de 100 gegarandeerde zetels in het overkoepelende Congres van Volksafgevaardigden te geven. Als het voltallige congres dit besluit steunt, worden afgevaardigden straks direct gekozen en niet meer door bepaalde maatschappelijke or ganisaties als de communistische partij. De Opperste Sovjet besloot met 254 stemmen voor en 85 tegen om een controversieel artikel over de toewijzing van zetels aan bevoor rechte maatschappelijke organisa ties zoals de partij te schrappen. Conservatieve parlementariërs in de Sovjetunie hebben gisteren de politieke groep 'Rossija' (Rusland) gevormd. Daarmee is een nieuwe stap gezet in de snelle politieke po larisatie in het land. Het gaat om een groep afgevaardigden uit de Russi sche Federatie, de grootste van de 15 Sovjet-republieken. De groep wil onder meer 'socialis tische vernieuwing van de maat schappij' en werkelijke macht voor de bevolking. "Wij zijn geen soort geïsoleerde, particuliere club", al dus vice-voorzitter Venjamin Jarin. Rossija kan een tegenwicht vormen voor de onlangs opgerichte radicale Inter-regionale Groep. President Gorbatsjov heeft vol gens het persbureau Tass gezegd dat wellicht 'impopulaire' maatre gelen nodig zijn om de financiële si tuatie en de toestand op de con- sumptiemarkt te verbeteren. Met de winter op komst vreest de Sovjet bevolking voor voedseltekorten. Deze hebben al geleid tot rantsoe nering van onder meer vlees en thee. Gorbatsjov komt vandaag in Fin land aan voor een driedaags staats bezoek. In zijn binnenzak heeft hij een voorstel tot een nieuwe algeme ne Europese conferentie in Helsinki volgend jaar. Op de agenda staan onder meer nieuwe samenwerking in Europa en de ontwikkelingen in het Oostblok. OZAL - De Turkse premier Ozal i er gisteren weer niet in geslaagd i: het parlement tot president te woi sche ~Amal-be wegingNabih Berri, den gekozen, omdat alle 155 leden BONN/BERLIJN (GPD/DPA/R- tr/AP) Voorzitter Horst Sinder- mann van het Oostduitse parlement had het er moeilijk mee. Voor het eerst in zijn lange loopbaan moest hij gisteren tegenstemmen tellen. Ze waren van tot voor kort trouwe leden van de Volkskammer, die Egon Krenz niet wilden hebben als voorzitter van de Staatsraad. "Eén, twee... Tel maar mee. Ik kom tot 23. Heeft iemand wat anders"? "Zesen twintig tegenstemmen". "Goed, ik wil de uitslag niet vervalsen". Het Oostduitse parlement oefende gis teren een beetje in democratie. Erich Honecker, die met algeme ne stemmen werd verlost van zijn plichten, maakte het niet mee. Hij ontbrak "wegens gezondheidsrede nen", maar is in elk geval "onder dank" de laan uitgestuurd, een toe voeging die ontbrak bij het ontslag van zijn economisch expert Mittag. Krenz zei uitstekend te kunnen leven me?t de tegenstemmen en ont houdingen uit voornamelijk de libe rale en christen-democratische kampen. "Het is een bewijs voor het nieuwe en noodzakelijke zelfver trouwen van leider Hike rlialnno te willen „nnrt,ette„ druzenleider Walid Jumblatt de oppositie de zitting boycot maar ve^Waarde^irhteeenrte aan' hebben hun bedenkingen tegen het ten. Wel kreeg Ö_zal negen sterrtmen vredesplan. Terwijl Aoun vooral be- heeft tegen de naar zijn z verklaarde zich tegen de houdende demonstraties: "Demon straties hebben, zeker in deze ge compliceerde toestand, het gevaar anders te eindigen dan ze zijn be gonnen". In Oost-Berlijn waren gis teravond naar schatting 7000 men sen op de been om tegen zijn benoe ming te demonstreren. De politie greep niet in. vage afspraken over de terugtrek- wordt dat Özal volgende week dins- king van de Syrische troepen, zijn Berri en Jumblatt ontevreden over de politieke hervormingen die het ke?jt akkoord belooft. de derde ronde de eindstreep wel zal halen, omdat hij dan genoeg i pen eenvoudige meerder- 226 stemmen. Krenz wil een andere Kieswet beloofde een regeling v die illegaal het land hebben verla ten, wat amnestie zou kunnen in houden voor de Oostduitsers die zijn gepakt bij een vluchtpoging. Een parlementscommissie heeft vastgesteld dat de Oostduitse poli tie eerder deze maand haar boekje te buiten is gegaan bij demonstra ties. Er zijn 83 klachten onderzocht. Vier strafprocedures zijn aange spannen tegen agenten. Bondskanselier Kohl is bereid Krenz te ontmoeten om de betrek kingen tussen de beide Duitslanden op een hoger niveau te brengen. Het Oostduitse persbureau ADN maak- parlement". De te onmiddellijk melding van het de maatschappe- aanbod. PARAMARIBO In Suriname zijn De avond voor de kaping van de twee veerboten gekaapt die de veerponten hebben de Toekayana- dienst over de Coppename-rivier indianen winkels geplunderd in de verzorgden. Met de ponten zijn omgeving van de veerverbinding. twee vrachtwagens en een perso- Daarbij werden -eigenaren en voor nenauto verdwenen en zijn de rijst- bijgangers mishandeld. Een man districten Nickerie en Coronie vol- hep een beenbreuk op, een ander ledig geïsoleerd geraakt liter sterke door Marie Annet van Grünsven LEIDEN - "Ik wil eerst zien of het uitgevoerd wordt, dan krijg ik pas hoop", zo reageerde een schoen poetser in Bayrut op het nieuws van het vredesakkoord in Taif. Zijn scepsis was niet zonder grond. De inkt van het akkoord tussen de 62 christelijke en islamitische parle mentariërs was nog niet droog, of zowel christelijke als islamitische strijdgroepen lieten al weten het ak koord af te wijzen. door Sjaak Smakman Het krachtigst in zijn veroordeling was de christelijke generaal Michel Aoun, die sprak over een "weg naar de hel". Hij mobiliseerde direct zijn troepenmacht van ongeveer 20.000 man. Niet om de burgeroorlog te hervatten, maar om op alle eventua liteiten voorbereid te zijn, zei hij. Nu heeft Aoun ook van alle be- ongedekte cheques. De centrale fi- trokkenen de minste reden om blij guren zijn een medewerker van God's eigen bankier", wijlen Am- brosiano-directeur Roberto Calvi, en een in Rom.e gevestigde Tsjechoslowaakse bisschop die for meel belast was met de taak Oost europese vluchtelingen behulp zaam te zijn, maar in werkelijkheid meer bezig zou zijn met financiën. Aoun: akkoord is weg algehele onderhandelen terugtrekking. Data worden niet genoemd, maar het gaat in elk geval jaren duren, Een beslissing over de Syrische loofsrichtingen er elk 54 bezetten. Misschien nog pijnlijker voor Aoun is de openlijke afwijzing van zijn confrontatiepolitiek door chris telijke politici. Van de 62 aanwezi gen in Taif waren er 33 christen, maar uiteindelijk stemden 59 van de 62 parlementariërs voor het ak koord. En hoewel de maronitische christenen het meest op de-lijn van Aoun zitten, was het uitgerekend de maronitische christen en Falangis- tenleider George Saadeh die het ini tiatief nam voor een verklaring van 24 christelijke parlementariërs dat het "een misdaad" zou zijn om deze kans op vrede voorbij te laten gaan. Aoun riskeert met zijn verzet dus een totaal isolement. Een politieke waarnemer vatte het gisteren kernachtig samen: "In principe gaat het om een oorlog over een de hel. pian met Arabische en internationa- «foto ap) je steun tussen de generaal en iede- prominente politieke en religieu- leider in Bayrut". allesbepalende stem heeft. De rege ringskrant Al-Baath schreef al di rect dat Syrië het akkoord zal steu- Jumblatt bijvoorbeeld wordt de ze week in Damascus ontboden en krijgt daar te horen dat hij zijn kri tiek dient in te slikken. Dat besefte hij zelf ook, getuige zijn opmerking in het Franse blad Le Figaro dat hij "liever leeft onder de Syrische laars dan onder de maronitische laars- ...Maar Damascus laat me in de steek". werd gedwongen drank op te drinken. i\Ta de kaping van de drie veerbo ten ziet de eigenaar, de Surinaamse Scheepvaart Maatschappij, geen kans meer de verbinding tussen Pa- In Paramaribo wordt aangenomen ramaribo en de districten Coronie dat de kaping een antwoord van de en Nickerie te onderhouden. De bo- indianen is op de overeenstemming ten die gisteren zijn meegenomen, die parlementsvoorzitter Lachmon waren al onttrokken aan andere maandag bereikte met de bezetters veerdiensten. In de geïsoleerde dis van het bauxietdorp Moengo en tricten wonen ruim 40.000 mensen, Ronnie Brunswijk over een natio- die voornamelijk werkzaam zijn in nale conferentie. de rijstbouw. ADVERTENTIE Syrië Maar ook in het andere kamp niet allemaal koek en ei. Ondanks De shi'itische Amal-militie wijst het akkoord vooral af omdat ze 128 in plaats van 108 zetels in het nieu we parlement wil om redelijk verte genwoordigd te kunnen zijn. Nau welijks reden om de oorlog te her vatten. Blijft over de fundamentali- sche, pro-Iraanse Hezbollah. Daar mee zijn per definitie geen zaken te doen: voor hen is een islamitische staat de enige optie. De Hezbollah vormen echter maar een kleine ter reurgroep die militair niet veel ge- het wicht in* de schaal legt. Desondanks blijft vrede i te zijn. Zijn doel om Syrië uit Liba- aanwezigheid valt op zijn vroegst de opmerking van de islamitische meeste Libanezen na bijna 1000 do- te verdrijven is verder weg dan twee jaar nadat de politieke hervor- parlementsvoorzitter Selim Hoss den en 3000 gewonden in een half ooit. Het akkoord van Taif is vooral een bevestiging van de Syrische aanwezigheid. De nu 33.000 man sterke troepenmacht trekt zich vol gens het akkoord geleidelijk aan naar het oosten terug, om daarna met de mingen een feit zijn. En Syrië kan onderhandelen met een regering waarin christenen en islamieten ge lijkelijk zijn vertegenwoordigd. On derdeel van het akkoord is immers dat het parlement wordt uitgebreid dat afwijzing van het verdrag "zelf- jaar tijd voorlopig nog een kwestie moord" betekent, uitten zowel de Amal, de Hezbollah als de Progres- Socialistische Partij eerst zien en dan geloven. Zoals de groenteboer Hassan Jassem cy- nisch verklaarde: "Zodra ze over Walid Jumblatt felle kritiek "op het vrede praten geeft Aoun een verhit- akkoord. Toch lijken hier de proble- te verklaring af en begint het vech- illéén de meubelen die hei als u zich echi thuis w voelen in uw woning k dat Bentveld i: overleg met u op papie LEIDEN Nieuwe Rijn 24 Telefoon 071-134671 Libanese regering te tot 108 zetels, waarvan beide ge- men minder groot, omdat Syrië de ten woonadviezen meubelen stoffering halogeenverlichting Dealer van o.a.: Interlübke, Pastoe, Cor, de Sede, Frighetto, Leolux, Gelderland, Artifort, van Besouw, Kendix, Jab, Ploeg.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5