Gegadigden keren TV 10 de rug toe Rijn schonergrondwater vuiler Ziekteverzekering goedkoper Kok en De Vries zijn uitvergaderd TF1 wil zelf op Nederlandse kabel Middel ontdekt tegen zenuwenbeschadiging UTRECHT/LEIDEN (ANP) - Op het Rudolf Magnus Instituut van de Rijksuniversiteit Utrecht is een middel ontdekt dat zenuwbeschadi gingen kan voorkomen die ontstaan bij de toediening van cisplatin aan kankerpatiënten. Het lijkt niet on denkbaar dat het middel ook ze nuwbeschadigingen die een andere oorzaak hebben, kan tegengaan en al ontstane beschadigingen zou kunnen herstellen, zo is door het in stituut bekendgemaakt. met ratten is aangetoond dat ACTH tiënten met eierst&kkanker. Zij (een bijnier stimulerend hormoon) werden in drie groepen verdeeld: AMSTERDAM (ANP/GPD) - De kring van potentiële gegadigden die met TV 10 in zee zou den willen gaan. slinkt. De grote uitgevers Elsevier en VNU zijn onverrichter zake uit de onderhandelingen met TV 10 gestapt, nadat ook de Franse zender TF1 het had laten afwe ten. Ook de TROS en de Telegraaf waren bij de gesprekken met de uitgevers betrokken. TF1 is niet van plan TV 10 van den Ende over te n< daarmee voor beide tv-stations toe- Joop 6en nog te veel onbeantwoord ge- ra om bleven vragen". De onderhandelingen stonden l te krijgen tot het Nederlandse onder grote tijdsdruk, omdat c kabelnet. De eerste Franse omroep meen directeur Joop van den Enue wil proberen zelf vanuit Luxem- aan het eind van de dag alweer naar burg naar Nederland te gaan uitzen- Parijs moest voor onderhandelin den, zoals ook RTL-Veronique dat gen met buitenlandse gegadigden, doet, zo zegt directeur Patrick Le Want die gaan volgens een woord- Lay in een interview met het dag- voerder van TV 10 gewoon door. dens een persconferentie leiding van het proefschrift arts R. Gerritsen van der Hoop die het onderzoek bij de kankerpatiën ten, ondere andere in Leiden, heeft gecoördineerd. Cisplatin wordt vaak gebruikt bij eierstok-, zaadbal- en blaaskanker. Bij hoge doseringen treedt altijd be schadiging op van de gevoelszenu- wen in armen en benen. Als het er naar uitziet dat dit tot blijvende in validiteit gaat leiden wordt de the- gehouden". De adverteerders heb- rapie meestal afgebroken, ben voor volgend jaar 160 miljoen Het Rudolf Magnus Instituut gulden voor reclame op TV 10 opzij doet al jaren onderzoek naar de mo- gelegd. Voor het restant van dit jaar gelijkheid om zenuwbeschadigin- was dat 40 miljoen. gen te herstellen. In experimenten verwante neuropeptiden De ontdekking werd vermeld tij- gunstig effect hebben. Daarna zijn gen Org 2766 proeven gedaan met een klein stuk- de je van het hormoon, Org 2766 ge- twee kregen verschillende doserin- nepmid- del' (placebo). Na vier en nog duide lijker na zes kuren met cisplatin noemd, dat geen effect heeft op de trad bij de patiënten die een placebo bijnier en dus geen bijwerkingen. kregen Het nieuwe middel bleek bij rat- tering op ten die cisplatin toegediend kregen bleef uit zenuwbeschadigingen te voorko- dramatische" verslech- in de trillingszin. Die de groep waaraan de hoogste dosering van het neuropep- Ook leidde het tot een sneller tide was toegediend herstel van al beschadigde wen. Volgens het instituut uniek omdat er nog nooit een stof geweest waarvan onomstotelijk is vastgesteld dat ze deze effecten heeft. Daarna is in zes academische zie kenhuizen en kankerklinieken in Amsterdam, Utrecht, Rotterdam en Leiden onderzoek gedaan bij 55 pa- 5 minder de groep met de lage dosering. De dit hoge dosering leidde ook duidelijk tot minder klachten en neurologi sche afwijkingen. Org 2766 heeft volgens de onder zoekers geen invloed op het effect van cisplatin. De behandeling daar mee kan zonder bezwaar langer worden voortgezet. Per jaar komen er 700 patiënten bij met eierstok- blad Le Monde van vandaag. Met TF1 moet volgens hem nog e De Franse commerciële zender afrondend gesprek worden gevoerd heeft, zo blijkt uit de woorden ra ook met NBC en Esselte is TV 10 Le Lay, het goede uit de plannen nog druk in overleg. Plus met nog met Van den Ende het project verdere toelichting wilde geven, te herzien. TF1 wil een aangepast De grote tijdsdruk programma maken met voorname lijk tv-spellen en quizzes, films en shows. Daarin is geen plaats voor sport en actualiteitenprogramma'; de oorzaak van dat de Nederlandse uitgevers zijn afgehaakt. Zij konden zo snel niet voorzien of hun grote in vestering gerechtvaardigd zou zijn. "De ambities van Joop van den Minister Brinkman van WVC heeft Ende zijn irreëel", verklaarde Le zich weliswaar beijverd om TV 10 Lay. "Joop is een zeer goede produ- binnen 's lands grenzen te houden cent en wij kunnen uitstekend met ('wordt U niet te snel buitenlands", hem samenwerken, hij heeft leuke sprak hij in het NOS-journaal tegen ideeën. Maar het leiden der is iets anders dan programma's produceren. Daarvoor moet men de programmering beheersen, de pu bliciteit en techniek". Daarom geeft TF1 er de voorkeur aan, aldus Le Lay, om zelf kandidaat te zijn met een realistisch project "als er een plek te krijgen is" op de reclame markt in Nederland. TF1 denkt vanaf 15 november op Nederland gerichte uitzendingen te kunnen gaan brengen, als de status van buitenlandse zender hem daar toe de mogelijkheid biedt. Ge vraagd naar het waarom van de ge ruchten als zou TF1 in zee gaan met TV 10 zegt woordvoerder Philippe Herpin van de grootste Franse merciële zender: "Ik denk dat bij jullie in Nederland de wens de va der van de gedachte is geweest. Ver der heb ik geen commentaar". Ook andere gegadigden voor overname van TV 10, de Nederland se uitgevers VNU en Elsevier, zijn UTRECHT (ANP) - VZS Ziektekos- gisteren onverrichterzake uit de on- tenverzekering in Tilburg zal de TV 10). maar de politieke en dus de Financiële risico's bleven de uitge vers te groot. Volgens Brinkman kan er "binnen een paar maanden" een wettelijke mogelijkheid voor commerciële televisie in Nederland zijn. Secretaris M. Pannevis van de Bond van Adverteerders sprak gis teravond over een volstrekte chaos rond TV 10. Hij denkt wel dat het sterrennet, indien het tot uitzendin gen komt, onder welke vlag dan ook, nog steeds het enthousiasme van de adverteerders zal weten te winnen: "Maar het wordt wel een beetje van eerst zien en dan gelo ven. We zijn toch wel aan het lijntje delen) zijn overgeheveld naar de Al gemene Wet Bijzondere Ziektekos ten. De kosten daarvan worden gen over alle particulier verzeker den. Die betalen daarvoor een (wet telijke) toeslag. Die gaat overigens cent verlagen. Tegelijkertijd wordt het verzekerde pakket uitgebreid. 100 miljoen gulden, "en er lig- VZS is een onderlinge waarborg maatschappij zonder winstoog merk met 130.000 verzekerden. An dere verzekeraars zullen dit voor beeld waarschijnlijk volgen. De premieverlaging is mogelijk dbordat op 1 januari 1989 verschil lende verstrekkingen (poliklinische psychiatrie en kunst- en hulpmid- de awbz vergoed (waarvan de wel omhoog, maar dat wordt premie dan ook is verhoogd) en niet dan goedgemaakt door de premie- Van der Stoel Oud-minister van buitenlandse za ken mr. M. van der Stoel heeft toch een visum voor Tsjechoslowakije ontvangen. Van der Stoel had het weekeinde van 14 en 15 oktober naar Praag willen reizen als voorzit ter van het Nederlands Helsinki Co mité, maar kreeg geen medewer king van de Tsjechoslowaakse auto riteiten. Van der Stoel verklaarde het visum "in de nabije toekomst" te zullen gebruiken. Hij heeft con tacten gelegd met Tsjechoslowaak se mensenrechtenorganisaties. Embryo's Met de al enkele jaren gebruikte transvaginal echoscopie (waarbij met een staaf in de vagina de onder buik via geluidsgolven wordt beke ken) is het nu ook mogelijk om li chamelijke afwijkingen van het em bryo na acht weken zwartgerschap te zien. Ook is veel eerder dan voor heen een buitenbaarmoederlijke zwangerschap vast te stellen. Des kundigen praten begin november op een internationaal congres op de Erasmus Universiteit in Rotterdam over de nieuwe toepassingen. Oorlogsvliegtuig In de Eendrachtspolder in de Zuid hollandse gemeente Zevenhuizen is een in 1943 neergestort Amerikaans jachtvliegtuig opgegraven op initia tief is genomen door de historische vereniging 'Oud Zevenhuizen'. Voorzitter A. Veerman zag het toe stel destijds zelf neerstorten op 28 juli 1943. Het gaat om een Thunder bolt van de vierde Fighter Group, neer door de gevolgen van een luchtgevecht. De piloot, de in 1976 overleden H. Ayren, sprong eruit aan zijn parachute en raakte zwaar gewond. Innu-indianen Een delegatie van het Innu-volk, uit de Canadese provincie Labrador, heeft gisteren gesprekken gevoerd op de Nederlandse ministeries van buitenlandse zaken en defensie over stopzetting van laagvliegoefe ningen boven hun gebied. De Ne derlandse regering wil echter, alvo rens tot eventuele actie over te gaan, eerst de uitkomst van een Canadees onderzoek afwachten naar de effec ten van de vliegoefeningen op de omgeving. De indianen hebben geen vertrouwen in dat onderzoek. YVurgmoord De rechtbank in Arnhem heeft een 41-jarige man uit 's-Heerenberg we gens moord op zijn vijfjarig zoontje veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar. De man, tegen wie twee weken geleden zes jaar was ge ëist, bracht zijn zoontje door wur ging om het leven toen het ventje in zijn bedje lag te slapen. Een stukge lopen huwelijk en hoogoplaaiende echtelijke twisten zouden mede tot het drama hebben geleid. door de verzekeraars. Verder heeft de 'pooling' van de extra kosten van 65-plussers met een zogenaamde standaardpakket polis in het voordeel van VZS ge werkt. De premie voor deze polis, 181 gulden in de maand, is lang niet kostendekkend. Maar de verzeke raars hoeven het verlies niet meer zelf te dragen: dat wordt omgesla- Vrouw derde, man krijgt prijs DEN HELDER (ANP) - Marinevrouy/ Katinka Wiltenburg krijgt on danks een derde plaats bij een prestatieloop voor marine-mensen geen prijs uitgereikt omdat zij een vrouw is. Haar echtgenoot heeft inmid dels een advocaat ingeschakeld om de prijs alsnog voor zijn vrouw bin nen te halen. De tien kilometerloop werd vorige week donderdag ge houden door de marinekazerne Erfprins in Den Helder. Bij gebrek aan deelname van vrouwen zou er voor hen geen klassement bestaan. De prijs ging dan ook naar de vierde binnenkomer, een man. "Het regle ment staat niet toe dat een vrouw een prijs wint als zij als enige vrouw tussen mannen deelneemt", aldus de luitenant ter zee Rijpma. "En zij stond nu eenmaal niet als man ingeschreven. Wel hadden wij haar na tuurlijk een bloemetje of iets dergelijks kunnen aanbieden voor haar prestatie, maar hebben verzuimd dat te doen". verlaging met 10 procent. De pakketuitbreiding betreft vol ledige vergoeding voor fysiothera pie en logopedie, een aanvulling op de awbz-vergoeding voor poliklini sche psychiatrische hulp van maxi maal 4.000 gulden per jaar en ver goeding van terminale thuiszorg (maximaal 200 gulden per dag voor 20 dagen). De premieverlaging en pakketuit breiding gelden voor individueel en collectief verzekerden. De premies voor de standaardpolis (voor ex- vrijwillig verzekerden bij het zie kenfonds) en de standaardpakket polis gaan niet omlaag: die worden door de overheid vastgesteld. De meeste verzekeraars stellen hun premies pas in november vast. De FOZ, waarbij 21 onderlinge niet winstbeogende ziektekostenverze keraars zijn aangesloten, kon nog geen voorspellingen doen. Maar voorzitter drs. B. Huesmann (Ohra) verwacht wel dat het merendeel van de maatschappijen tot een verla ging van de premie zal besluiten. DEN HAAG - Met het demon stratief leggen van een kaartje en het eten van een hamburger: zo brachten verveelde dienst plichtigen gisteren de tredmolen van hun dagelijkse leven in beeld op het Binnenhof in Den Haag. De soldaten zijn boos op staatssecretaris Van Houwelin- gen (defensie) door het uitblij ven van een nota over de dienst plicht. De vakbond voor dienstplich tige militairen WDM voelt zich aan het lijntje gehouden omdat de staatssecretaris steeds discus sies over allerlei onderwerpen uitstelde, die in de nota diens plicht geregeld zouden worden. Die nota is echter zelf nog toe komstmuziek, hetgeen volgens een woordvoerder van het mi nisterie van defensie mede te wijten aan de politieke situatie. "Wij zijn in eerste instantie in de wielen gereden door de kabinet scrisis", zei hij. Overigens gaf Van Houwelin- gen vorige week wel te kennen te voelen voor een variabele dieiist- tijd, waarbij de moeilijkheids graad van de opleiding bepa lend kan zijn voor de duur. Daar zien met name WD en PvdA echter niets in, aangezien vrij wel elke dienstplichtige zal kie zen voor de korste diensttijd, ook al zit daar nauwelijks opleiding aan vast. (foto anpj MAINZ (ANP) - Het drinkwater dat Westduitser j? uit de Rijn wordt gewonnen Anders, voorzitter WA), schrijft de verbeterde kwali- de IAWR, zei gisteren op een teit van het Rijn-drinkwater voor genwoordig vaak van betere kwali- persconferentie in Mainz dat de mil- een deel toe aan de kwaliteit van de teit dan drinkwater dat uit grond- jarden die in zuiveringsinstallaties zuiveringsinstallaties langs deze ri- van gemeenten en industrieën vier. langs de Rijn zijn geïnvesteerd, de Grondwater-winningsbedrijven moeite hebben _geloond. Het vroe- beschikken vaak niet over verge- /ater is verkregen. Grondwater kan door de landbouw, kapotte rio leringen en industriële bodemver ontreiniging sterk zijn vervuild. Dat gere "riool van Europa", de Rijn, is lijkbare geavanceerde apparatuur. kan ingrijpende gevolgen hebben voor Nederland, dat voor tweeder- zijn zijrivieren, de van zijn drinkwater van grond water afhankelijk is. Tot die conclusie komen de terleidingbedrijven verstaten, verenigd menig opzicht schoner dan Volgens Sprey krijgt het Neder- de week bekend zal zijn. Bij het wa terleidingbedrijf bestaat "goede hoop" dat - voor het eerst in de ge schiedenis van de zoutproblema- tiek - de mijnen hun lozingen inder daad tot aanvaardbare hoeveelhe den zullen terugbrengen. Deze vermindering zou een direc te uitwerking betekenen landse grondwater steeds meer het ambtelijk compromis dat hierover karakter van een "ondergrondse de tijdbom". Hij wees in dit verband ïen- op de stijgende concentraties Maas-waterlei- nitraat in het drinkwater als gevolg Nederland (RI- ADVERTENTIE BUJF DE WINTER VOOR! Als u nu uw Alfa Romeo 33 een kleine service-beurt geeft, betaalt u bij Albatros Leiden slechts f 120,- inclusief een uitgebreide winter-controle. ALBATROS LEIDEN Weversbaan 12, Leiderdorp 071-417493 rrtczczAf c/e t&ty. (ftwirtdtfu/ onder meer landbouwactivi teit. "Deze ontwikkeling van het nitraat in het water staat nog slechts aan het begin", aldus Sprey. Hij vreest dat zonder drastische maat regelen in de toekomst tientallen Nederlandse winningsbedrijven ge dwongen zullen zijn het innemen van grondwater stop te zetten. Zoutgehalte Het zoutgehalte in het Nederlandse deel van de Rijn is door de lozingen van kalimijnen in de Franse Elzas nog steeds onaanvaardbaar hoog. Gisteren besloot de watertransport- maatschappij Rijn-Kennemerland de inname van Rijnwater tot een derde van de normale capaciteit te rug te brengen. Dit is het gevolg van een te hoog chloridegehalte. Het Provinciaal Waterleidingbe drijf Noord-Holland (PWN), zo deel de Sprey mee, zal naar verwachting volgende week ontheffing moeten vragen voor het overschrijven de Internationale Rijn Commis sie (IRC) is bereikt. Het compromis (zout lozen bij hoge waterstanden en stoppen bij lage waterstanden) komt eind november aan de orde in iet ministersoverleg van de Rijnoe- verstaten in Brussel. Het drinkwater in Europa mag, krachtens een richtlijn van de EG, per liter niet meer dan eentiende miljoenste gram bestrijdingsmid delen bevatten. In de Bondsrepu bliek is de richtlijn per 1 oktober na tionaal van kracht geworden, in Ne derland was dit al eerder het geval. Schade Op de persconferentie in Mainz uit ten de waterleidingbedrijven de Rijnoeverstaten kritiek op de overheden van de diverse Rijnlan den, die strenge normen stellen het drinkwater maar te weinig doen om vervuiling van het grond- en op pervlaktewater te voorkomen. Het streven naar preventie moet "politieke vertaling" krijgen, aldus C. Sprey. De IAWR ageerde ook tegen de boeren langs de Rijn, die schadever- de natriumnorm in het drinkwater goedingen claimen van de drinkwa- dat het PWN via Rijn en IJsselmeer binnen krijgt. Het Noordhollandse bedrijf heeft half september de kali- mijnen "dringend" opgeroepen de terleidingbedrijven. Doordat der te bemesten en het vermijden van bestrijdingsmiddelen zijn de opbrengsten voor de boeren lager. i zout te verminderen of Financiële compensatie is volgens zelfs geheel te stoppen. Desgevraagd zei Sprey te ver wachten dat het antwoord hierop van de Franse mijnen begin volgen- IAWR-voorzitter F. Anders echter onterecht, aangezien blijkt dat juist de activiteit in de landbouw schade lijk is voor bodem en water. kanker in een vergevorderd stadi um. Een kwart leeft nog na vijfjaar. Daarvan heeft de helft zenuwbe schadigingen ten gevolge van de be handeling met cisplatin. Het onderzoek moet worden her haald bij een grotere groep patiën ten voordat het middel op de markt kan worden toegelaten. Binnenkort starten studies in de VS (met 300 a 400 patiënten), Nederland (150 pa tiënten) en wellicht Australië (enke le honderden) die twee tot drie jaar duren. De onderzoekers hopen dat het middel, waar al tien jaar aan is gewerkt, binnen vijf jaar in de han del kan komen. Intussen is bij dieren-experimen- ten aangetoond dat het middel ook werkt bij zenuwbeschadigingen die bijvoorbeeld zijn ontstaan door af klemming of doorsnijding, door gif stoffen of tengevolge van een bij rat ten kunstmatig opgewekte suiker ziekte. Op al deze gebieden wordt nu onderzocht of dat ook bij men sen het geval is. Overigens staat nog steeds niet vast waarom of hoe het neuropeptide een zenuwherstellen- de werking heeft. Daar wordt nog fundamenteel onderzoek naar ge daan. Lubbers moet helpen bij formulering DEN HAAG (GPD) - CDA en PvdA willen vandaag de laatste knopen doorhakken in de onder handelingen over het regeerak koord van een nieuw centrum-links kabinet. De Vries (CDA) en Kok (PvdA) zijn gisteren dichtbij een de finitief akkoord gekomen, maar wil len vandaag de laatste hand leggen aan de letterlijke formulering van de afspraken over defensie, milieu en uitkeringen. Van informateur Lubbers wordt verwacht dat hij suggesties aandraagt, zonder als scheidsrechter te opereren in de po litieke meningsverschillen. Lubbers stelt zich terughoudend op omdat de onderhandelaars van de twee partijen "al of niet moei zaam zelf tot elkaar moeten komen. Dat is beter dan geforceerd te wor den, en er later weer spijt van te krij gen", aldus de woordvoerder van de informateur. Als alles volgens plan verloopt, kan Lubbers morgen de tekst van zijn regeerakkoord ten doop hou den. De fracties van CDA en PvdA moeten dan meteen zeggen of ze op basis van die afspraken regerings verantwoordelijkheid willen dra gen. Wijzigingen kunnen in dat sta dium niet meer worden aange bracht, al houdt Kok de mogelijk heid open dat de fracties „de scher pe kantjes er vanaf slijpen". Alge meen wordt aangenomen dat de fracties nog deze week het akkoord zullen slikken, en dat Lubbers daar na, met een benoeming tot forma- Akkoord Lunetten VUGHT (ANP) - Het enige gezins hoofd in het Molukse woonoord Lunetten in Vught dat tot nu toe weigerde een handtekening te zet ten onder een contract met het mi nisterie van WVC is gezwicht voor de aandrang van de kampraad. De man heeft gisteravond getekend. Voorzitter T. Latuhihin van de kam praad heeft dit meegedeeld. Daar mee is voldaan aan een van de be langrijkste voorwaarden van WVC. Het ministerie wil het woonoord al leen renoveren als alle gezinshoof den een verklaring tekenen waarin onder meer staat dat ze bereid zijn in de toekomst huur te betalen. teur op zak, kan beginnen aan de personele samenstelling. De onderhandelingsteams De Vries/Brinkman (CDA) en Kok- AVöltgens (PvdA) worstelen al da gen met de afspraken over defensie, milieu en de koppeling van de uit keringen aan de lonen. Beide partij en willen de bereikte afspraken enigszins aanpassen, maar de mar ges blijken in de praktijk beperkt tot de woordkeus. Op onderge schikte punten zijn in het honder den afspraken tellende concept-re geerakkoord wel wijzigingen ge bracht. Een van de vragen die vandaag, tijdens de laatste ronde, moet wor den beanwoord betreft de koop kracht van de minima in 1989 en 1990. In het concept-akkoord werd gesteld dat de kinderbijslag per 1 ja nuari wordt verhoogd. Maar de PvdA vindt dat "niet het mooiste in strument", en ziet liever de koppe ling met terugwerkende kracht tot 1 juli hersteld. Ontslag burgemeester en politiechef Breda BREDA (ANP) - Burgemeester F. Feij van Breda en korpschef M.N. Strooper hebben beiden hun ont slag aangeboden. Feij heeft bij de Kroon per 1 maart 1990 ontslag ge vraagd, zo staat in een door hem uit gegeven persverklaring. Het ont slag van beiden komt onverwacht en het wordt door geheimhouding omgeven. Geen van de betrokke nen - college van wethouders, bur gemeester, politie - wil iets zeggen over het hoe en waarom. Strooper en Feij hebben al ruim twee jaar ruzie met elkaar over het functioneren van de politie. Feij wil meer politie op straat en Strooper wil meer rechercheurs in verband met de toenemende georganiseerde criminaliteit. Ze spreken niet met elkaar en communiceren uitslui tend schriftelijk. Hoofdofficier van justitie mr. A. Kalthoff heeft eind augustus al eens ingegrepen en de dienstcommissie van de politie heeft rond diezelfde tijd de commissaris van de konin gin mr. F. Houben gevraagd recht streeks in te grijpen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3