'Oud tantetje dat geld verliest moeten we niet' ■iSftHil Wk nfl m m Sovjet-burger hoort bijna hoe het fruit verrot Egon Krenz moet nu bereidheid tot vernieuwen tonen I 'Effectiviteit baptistenunie staat op het spel Termijiunarkt in 'olie-ader"1 Rotterdam voorzichtig op proef De Rotterdamse olietermijnmarkt is, zeker in het Jong van de Rotterdam Energy Futures Exchange begin, niet bedoeld voor particuliere beleggers cn (Roefex). speculanten die een gokje willen wagen. "Je moet "Die mensen hoeven we voorlopig ook niet. Het is de handel cn de markt kennen. Een toeloop van het niet in het belang van de beurs en de handel, dat er allerlei schandalen in de krant komen. Dat bijvoor- grote publiek, zoals we de laatste jaren gezien heb- beeld een oud tantetje al haar geld heeft verloren, ben op de aandelen en -optiebeurzen, verwachten Dat moeten we niet hebben. Dat is slecht voor de we de eerste tijd niet", zegt directeur drs. Peter de beurs en de spelers". ROTTERDAM Volgende week maandag wordt deze olietermijn- en optiemarkt officieel geopend. Deze week wordt er al volop proefge draaid. De Roefex is volgens Peter de Jong vooral bestemd voor de mensen die op de markt van ruwe olie, gasolie en stookolie (alleen in deze drie produkten zijn contracten mogelijk) thuis zijn: handelaren, oliemaatschappijen, producenten en beleggers. Op deze beurs worden eigenlijk niet anders dan koop- en verkoopovereenkomsten gesloten voor op termijn (futures). door Hans Roodenburg De Jong licht toe: "Er is bijvoor beeld een handelaar in gasolie die weet dat hij zoveel ton in februari aan een afnemer in Westduitsland moet leveren. Hij vindt dat die olie op dit moment redelijk geprijsd is. Hij denkt: ik ga nu kopen want door OPEC-maatregelen gaat die prijs omhoog. Als blijkt dat die prijs in derdaad omhoog is gegaan, dan heeft hij op dit contract zijn winst gemaakt. Maar je hebt op zo'n beurs natuurlijk ook aanbieders: de te genpartij die de olie aanbiedt, bij voorbeeld een raffinaderij. Die denkt: ik weet wat mijn toevoer in februari is, ik vind die prijs op dit moment wel aardig, ik wil me nu wel vastleggen voor levering in fe bruari. Dat is in feite het wezen van de Roefex". Ook zonder zo'n beurs vinden dergelijke transacties uiteraard plaats. Maar het voordeel van de 'centrale marktplaats' is dat de pro fessionele handel, producenten en afnemers (hedgers) veel meer mo gelijkheden wordt geboden om zich in te dekken. Daarnaast biedt de Roefex hen flexibiliteit (men kan ook weer snel van de contractver plichting af) en anonimiteit (de ko per hoeft niet te weten van wie hij koopt of andersom). Heel belang rijk is voorts dat handel, prijzen, transacties en zelfs de fysieke leve ring zijn gegarandeerd. Er is een ga rantiefonds dat zijn inkomsten heeft uit een opslag op het contract. De andere niet onbelangrijke spe lers op de beurs worden uiteraard de beleggers (speculators) die door voortdurend aan- en verkopen te doen winsten proberen te maken. De Jong: "Ik verwacht dat in het be gin de hedgers het merendeel van de transacties doen. Later als de zaak eenmaal goed draait en men weet ermee om te gaan dan zullen de meeste contracten wel door spe culators worden afgesloten". Van alle transacties zal volgens de schatting van De Jong uiteindelijk maar hooguit vijf percent daadwer kelijk worden afgewikkeld. De an dere 95 percent is in feite papieren handel: een partij wordt diverse ke ren gekocht en verkocht of de trans actie wordt helemaal niet meer ten uitvoer gebracht. "Een dergelijke geregistreerde en gegarandeerde handel kun je eigenlijk alleen goed doen op een officieel gereguleerde beurs, zodat de risico's voor de be trokkenen beperkt blijven". Argusogen Rotterdam is de vijfde olietermijn markt in de wereld. New York is met ongeveer 100.000 contracten per dag veruit de grootste, gevolgd door Londen met gemiddeld 15.000 overeenkomsten. Er zijn ook derge lijke beurzen in Chicago en Singapore maar die zijn kleiner van omvang en samengebundeld met andere termijnmarkten. De Jong: "Wij hopen vrij snel een paar duizend contracten per dag te gaan draaien. We denken een half jaar nodig te hebben om echt op stoom te komen om de trein te laten rijden". Na een jaar wil de Roefex het niveau van de Londense olie-op- tiebeurs bereikt hebben en die daar na passeren. In Londen wordt dan ook met argusogen naar Rotterdam gekeken, die haar directe Europese concurrent wordt. De Roefex heeft bovendien goede contacten met de New Yorkse olie termijnmarkt. "Zij hebben onlangs hun crude-contract (ruwe olie) aan gepast na overleg met ons. New York en Rotterdam werken met vergelijkbare contracten. Het is ook zo dat wij met de beurstijden aardig op elkaar aansluiten. Dat maakt het ideaal om via deze twee beurzen te werken". Rotterdam is volgens De Jong een zeer interessante plaats een olietermijnmarkt. "Hier is de hele oliehandel en deskundigheid geconcentreerd. De 'majors' (grote oliemaatschappijen met hun raffi naderijen) zitten hier vrijwel alle maal. Rotterdam is het belangrijk ste centrum in de wereld voor op slag. transport en handel in olie en olieprodukten. Er zijn sterke ban den met de belangrijke Duitse markt. Van en naar Rotterdam loopt de olie-ader van Europa. Dat is ons grote voordeel". Fraude De Roefex, die nauw samenwerkt met de Europese Optiebeurs in Am sterdam, heeft inmiddels al 130 le den toegelaten die 'het spel' direct gaan meespelen: handelaren, com missionairs, grote brokershuizen en anderen. Door de grote belangstel ling heeft de beurs het aantal zetels al uitgebreid tot 160. "We hebben een stringent toelatingsbeleid. We gaan niet over één nacht ijs. Beurs handel is gebaseerd op betrouw baarheid", aldus De Jong. Bij de beursorganisatie zelf werken onge veer twintig mensen. De Roefex krijgt zijn inkomsten door een hef fing, een promillage, op elk con tract. Een centrale rol op de beursvloer spelen de market makers (die voor eigen rekening prijzen afgeven), de locals (eveneens voor eigen reke ning) en de brokers (de makelaars die uitsluitend voor derden wer ken). Daarnaast zijn er de off floor traders en brokers die buiten de beursvloer meehandelen (via com puters volgen ze het gebeuren), maar die moeten voor hun posities dan wel gebruik maken van de bro kers op de beursvloer. Frauduleuze handelingen zijn volgens Peter de Jong vrijwel on- HSd^JassEk ■- mogelijk. "Helemaal zijn ze nooit uit te sluiten. Belangrijk is dat we 'jeweltrading' hebben verboden: een broker mag nooit voor zichzelf werken, maar altijd voor een klant. Anders wordt hij handelaar en be middelaar waardoor belangente genstellingen kunnen ontstaan". De beurs heeft mogelijkheden om te controleren wie er achter de ko pers en de verkopers staan, zodat brokers ook niet via anonieme der den zichzelf kunnen gaan verrijken. Hectisch Op de beursvloer wordt het een hec tisch gebeuren. "De mensen weten dat zij enorme verantwoordelijkhe den hebben. Welke opleiding ze hebben? Dat is niet gebonden aan een bepaald soort opleiding. Met enkele jaren lagere school zou je het ook al kunnen! Op de optiebeurs in Amsterdam staan bedrijfsecono men maar ook ex-chirurgen en mensen die op de Albert Cuyp- markt hebben gestaan. Het is ook heus niet zo dat het alleen zijn. Vrouwen doen het ook hardstikke goed. Je moet er natuur lijk wel haar voor op je tanden heb ben". Een contract op de Roefex heeft betrekking op of 1000 vaten ruwe olie (Brent-kwaliteit), of 100 ton gas olie of 100 ton stookolie. Het gaat dus al gauw om bedragen van tus sen de 10.000 en 20.000 dollar per contract. Prijsbewegingen zijn er volgens De Jong genoeg. Om wan toestanden te voorkomen mogen de prijzen van gasolie en stookolie per dag niet meer dan zes dollar per ton (dus 600 dollar per contract) stijgen of dalen ten opzichte van de slotno- tering van de dag daarvoor. De Jong: "Er is beweging genoeg waardoor je in een paar dagen tijd aardig kunt verdienen of verliezen. Daar waarschuwen we ook nadruk kelijk voor in ons officiële bericht. De mensen, die van de Roefex ge bruik maken, moeten zich goed rea liseren dat het heel gevaarlijk kan zijn grote posities in te nemen. Je kunt ook behoorlijk het schip in gaan". MOSKOU (AP) Het transport probleem heeft in de Sovjetunie dermate dramatische vormen aangenomen dat het hervor mingsprogramma van Sovjet-pre sident Michail Gorbatsjov er ern stig door wordt ontwricht. Ter wijl elders in het land de consu ment erop zit te wachten, liggen de vruchten van de economische hervormingen, in afwachting van uitrusting, laders en lossers, in ha vens en stations te verrotten. In havens ligt meer dan twee mil joen ton goederen gereed voor goe derentreinen. Daaronder bevinden zich duizenden scheepscontainers met consumptieartikelen en levens middelen die de regering juist heeft aangekocht om de ergste tekorten in de winkels aan te vullen. In de de pots van Leningrad blokkeren 180 wagons vlees de voortgang. In de Oekraine is op het hoogte punt van het seizoen een fabriek voor de verwerking van suikerbie ten gesloten en wordt overwogen 30 andere fabrieken te sluiten, omdat de opslagplaatsen afgeladen zijn en er geen zicht is op de treinwagons die nodig zijn om de bieten naar el ders te vervoeren. Premier Nikolai Ryzjkov ver scheen zondag voor de televisie om te waarschuwen dat "als de situatie niet op korte termijn wordt verbe terd, wij worden gedwongen harde maatregelen te nemen tegen lei dinggevende functionarissen op al le De organisatie van het goederen vervoer is een oud en kennelijk zeer moeilijk oplosbaar probleem in de Sovjetunie. TASS meldde de vorige week dat er jaarlijks onderweg van het platteland naar de consument 29 miljoen ton graan, een miljoen ton vlees en 25 procent van de groenten verloren gaan. Dit jaar zijn de problemen nog er ger dan in de voorgaande jaren door de stakingen in de Kaukasus en Moldavië die het gevolg zijn van et nische conflicten. In Moldavië ston den de treinen door een taalconflict onlangs 18 dagen stil. Hoewel zij op de hoogte waren van de blokkade, bleven spoorwegfunctionarissen treinen zenden naar Armenie, waar door op een gegeven ogenblik 400 treinen in een lange file op de rails naar Jerevan stonden. TASS berichtte dat volgens mi nister van spoorwegen Nikolai Ko- narev ongeveer 100.000 treinwa gons niet kunnen worden ingezet, aangezien er onvoldoende laad- en loscapaciteit is. De Sovjetskaja Rossija meldde vorige week don derdag dat het treinvervoer rond Leningrad volledig stil was komen te liggen. "Tot op tientallen kilome ters rond de stad zijn alle rails naar de stations, alle vrachtdepots en sorteerstations afgeladen met volle goederentreinen." Volgens de krant ontstond de chaos doordat boeren in Wit-Rus- land hun aardappelen sneller naar de veilingen in Leningrad stuurden dan zij konden worden gelost. Toen het probleem met de aardappelen eindelijk uit de wereld was gehol pen. bleken er kilometers lange rij en koelwagons, tankwagons, auto treinen en containertreinen te staan. BONN "Egon Krenz, dat lachen de gebit, is de ergste van alle kandi daten. Oh arm Duitsland, dacht ik, het gaat dus voorlopig machtig voorwaarts achteruit". Zo reageer de de sinds vele jaren in West-Duits- land wonende Oostduitse zanger cabaretier Wolf Biermann in de Westberlijnse krant TAZ op de be noeming van Krenz als opvolger van de afgezette Honecker. De meerderheid van de Oostduit sers denkt er net zo over Te zeer is de naam Krenz verbonden aan on derdrukking. starheid en machtsbe houd. Alleen met Krenz, zo meen den ook de bejaarde heersers in het Politbureau, kan de communisti sche partij aan de macht blijven. "Onze macht is de macht van de arbeidersklasse en van het hele volk onder leiding van onze partij. Wij houden daaraan vast en laten die macht niet beinvloeden door krach ten uit het verleden", zei Egon Krenz direct na zijn verkiezing tot het Oostduitse volk. partijfunctionaris iij het weekblad Welt am Sonntag. Krenz is volgens hem en anders kenners van de Oostduitse partij wereld de uitvoerder van een lang doordacht scenario van de oudt garde. De ME en para-militaire een heden zouden bijvoorbeeld niet uil bezonnenheid terug zijn getrokken maar om oncontroleerbare confron. taties met demonstranten te voor komen en om de oppositionek krachten in feite doelloos door de straten te laten lopen. Botsingen zouden de oppositie martelaars kunnen opleveren en dat wil de par tij ten koste van veel voorkomen. Zo lang de hervormingsgezindf. krachten heen en weer worden ge slingerd tussen angst voor repres sailles en hoop op een dialoog, zijr. ze volgens het regime ongevaarlijk De oppositie heeft ook geen pro gramma en zeker geen charismati sche leiders. door Hans Hoogendijk Geen woorden van een hervormer, en de oppositie reageerde dan ook diep teleurgesteld. Te vroeg? De ko mende dagen zullen meer duidelijk heid brengen. Nu hij door het parle ment tot staatshoofd is gekozen, heeft hij de handen vrij voor een aantal ingrijpende veranderingen. Naar in Oost-Berlijn verluidt wil hij het hele kabinet naar huis sturen. Een nieuwe regering van zijn keus moet aan de slag. Donderdag is hoogstwaarschijnlijk 4e volgende zitting van het Centraal Comité en daar zal verder worden opgeruimd. De 82-jarige minister voor staats veiligheid Mielke, volgens insiders het brein achter de val van Erich Honecker, zal volgens de verwach ting met pensioen worden ge stuurd. En ook de chefideologg Kurt Hager (77), minister-president Stoph (75) en parlementsvoorzitter Horst Sindenmann (73) lijken rijp voor aflossing. Hervormers als de partijchefs van Dresden en Pot sdam, Hans Modrow en Günter Jahn, kunnen doorstoten naar de top. Modrow wordt zelfs getipt als nieuwe regeringsleider. De mana ging-director van het 'Kombinat' Carl Zeis Jena, Wolfgang Bier mann, zou binnen het Politbureau verantwoordelijk worden voor de economische politiek. De twee jaar geleden op eigen verzoek met pen sioen gestuurde ex-spionagechef en erkend hervormer Markus "Mischa" Wolf wordt genoemd als nieuwe minister van binnenlandse zaken. Heerschappij In combinatie met een nieuwe reis- regeling voor alle Oostduitsers, een liberalere pers en discussies over een ander kiesrecht wil Krenz zo proberen het wantrouwen in de be volking te verminderen. Over alles kan en mag worden gepraat behalve over de absolute heerschappij van de communistische SED. Of het zal lukken is op zijn minst twijfelach tig- Het wantrouwen tegenover Krenz zit diep, heel diep. "Wie een DDR-Gorbatsjov had verwacht, ziet nu een Oostduitse Brezjnjev. Maar waarschijnlijker nog is dat Egon Krenz de geschiedenis zal ingaan als de Nixon van de DDR. Als een man voor wie geen truc te smerig is om aan de macht te blijven", schrijft Langste adem Verder rekent de partijtop erop dat de komende herfst en winter de mo tivatie om de straat op te gaan zai verminderen. Zeker als iedereen zijn zegje kan doen in de krant ol voor de tv-camera's. Tegelijkertijd zullen maatregelen worden getrof fen om de winkelschappen beter te vullen. De SED lijkt daarvoor de de viezenreserves te willen aanspre ken. "Als de burgers reizen kunnen en goed te eten hebben, zullen ze niet meer achter de rattenvangers op straat aanlopen", zou Krenz in besloten kring hebben gezegd. De oude strategen, die zich nu achter Krenz hebben geschaard, willen tijd winnen. Ze weten dat de grote hervormer in Moskou steeds meer problemen krijgt en ze den ken dat zij de langste adem hebben. De grote vraag is echter niet al leen of de demonstranten zich aan dit draaiboek zullen houden, maar ook of de hervormers die Krenz wel moet opnemen in zijn regering, meei willen doen. Kan Egon Krenz de geesten die hij oproept lang beheer sen? Heeft hij de kracht en de intel ligentie om zich te ontdoen van de last van het dogmatische verleden en zich werkelijk te ontpopppen tot de Gorbatsjov van de DDR, zoals hij beweert te willen zijn Vragen waarop in de komende maanden het antwoord zal moeten komen. 'Dat glimlachende gezicht is nog het allerergste", schreef iemand over de nieuwe Oostduitse leider Krenz. Egon Krenz wordt niet ver geleken met Gorbatsjov, maar met Breznjev, de kampioen van de stagnatie in de Sovjetunie geduren- de de jaren zeventig. Meer nog ech ter wordt Kreenz gezien als een soort Nixon, de Amerikaanse president, die zichzelf met 'Watergate' in de ge schiedenis bijzette als corrupt, onbe trouwbaar en slinks. De effectiviteit van de Unie van Baptisten staat volgens voorzitter ds. A. de Vries op het spel. Volgens hem moet zo snel mogelijk een vorm ontwikkeld worden "waarin we niet langer verdeeld en verzuild bezig zijn onze energie te verstrooien". De Vries benadrukt dit in zijn openingsrede voor de Algemene Vergadering van de Unie, die van avond in Drachten begint. In zijn toespraak, die vanochtend reeds stond afgedrukt in het Unie-or gaan 'De Christen' spreekt hij zijn zorg uit over de vleugels die bin nen de zo'n tachtig bij de Unie aangesloten gemeenten zijn te on derscheiden. Naast een behoudende stro ming, die zich enige tijd had vere nigd in het 'Evangelisch Beraad', is er de landelijke werkgroep 'Ruimte', die een ruimere koers bepleit en meer openheid ten op zichte van andere christenen. Hoewel het beraad zich desge vraagd heeft opgeheven, blijft de werkgroep, ondanks verzoeken om tot ontbinding over te gaan, wel functioneren. De Vries toont zich fel gekant tegen deze opstelling, zonder 'Ruimte' met name te noemen. Volgens hem wordt met dergelij ke verbanden getornd aan de fun damenten van "onze gemeente- theologie". "Tot nu toe belijden wij, dat de Heer spreekt en werkt door gelovigen en plaatselijke ge meenten". Maar, signaleert hij, niet iedereen kan de spanning van de plaatselijke gemeenschap aan en de verleiding is groot om dan in landelijk georganiseerd verband geestverwanten te zoe ken. "Voor je het weet ben je niet meer gericht op de ander, maar op zelfbevestiging. Als daarbij dan ook nog een poging wordt ge waagd middels deze activiteiten de koers van unie en gemeenten mee te bepalen, zijn we over een theologische grens gekomen. Ik kan daar niet krachtig genoeg voor waarschuwen. De unie komt tot haar einde, als we een verza meling van elkaar bestrijdende stromingen worden". De Unievoorzitter is ook be zorgd over "ons taalgebruik en de stijl van onderling praten. Maar al te vaak worden anderen ongenu anceerd in een hoekje geplaatst. Er wordt op onvriendelijk en on respectvolle wijze naar elkaar ge schreven en over elkaar gepubli ceerd. Als wij er niet in slagen zelfbeheersing op te brengen en respect voor eikaars integriteit, zijn we tot schade voor elkaar en de samenleving". 'Bedroevend' De Evangelische Alliantie (EA) is er niet in geslaagd om de ach terban voldoende te interesseren voor de thema's van het conciliair proces: gerechtigheid, vrede en milieu. De drie alternatieve stu diedagen van de EA gaan wegens gebrek aan belangstelling niet door. EA-directeur Arnold van Heusden is "ontzettend teleurge steld" over dit "bedroevende re sultaat". Anderhalve-week geleden kon de bijeenkomst over gerechtig heid niet doorgaan en nu zijn ook de studiedagen over vrede (28 ok tober) en milieu (11 november) definitief geschrapt. Van Heus den wilde niet zeggen hoeveel mensen zich heben aangemeld en hoopt dat er meer belangstelling bestaat voor de eigen publikaties over het conciliair proces. In evangelische kringen is kri tisch gereageerd op het conciliair proces, dat een initiatief is van de Wereldraad van Kerken. Van Heusden vindt het jammer dat de critici nu een goede kans laten schieten om hierover, ook met kerkelijke vertegenwoordigers, door te praten. Hij betreurt het dat zij opnieuw voor "een zekere beslotenheid" kiezen. Aan de vooravond van de natio nale Kerkendag in Utrecht op 16 september, het hoogtepunt van het conciliair proces in ons land, liet ds. Niek van Exel, directeur van de Youth for Christ, zich te leurgesteld uit over de opstelling van veel evangelische christenen. Van Exel, die op persoonlijke titel wel mee werkte aan de dag, ver weet evangelicalen te veel te stig matiseren. Eind vorig jaar trok de Evange lische Alliantie, waarbij ongeveer honderd evangelische en refor matorische organisaties zijn aan gesloten, zich als toehoorder te rug uit de werkgroep van de Raad van Kerken die conciliair proces begeleidde. Volgens de EA-direc teur kon op grond van de verkre gen informatie aan de achterban te weinig duidelijk worden ge maakt, welke koers de kerken met het proces zouden gaan va ren. Van Heusden kondigde toen aan dat de EA de drie thema's "vanuit een typische evangeli sche invalshoek" aan de orde zou stellen. Proefkonijn Terwijl er in ons land wel een wet bestaat die beperkingen op legt aan het nemen van proeven op dieren, is er nog steeds geen wettelijke regeling die paal en perk stelt aan proeven op men sen. Ziekenhuizen hebben overi gens zelf allen een ethische com missie in huis en mensen kunnen erop aan dat zij nooit zonder het te weten als 'proefkonijn' ge bruikt worden. Dit betoogde prof. dr. J. Schoemaker, hoogleraar verlos kunde en gynaecologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, gisteren tijdens een spreekbeurt voor de VU-vereniging in Alphen aan den Rijn. De vereniging, in dertijd de drijvende kracht achter de VU, organiseert jaarlijks cur sussen en avonden door het hele land voor een, vergrijzende, ach terban van de christelijke univer siteit. Volgens Schoemaker moet de mens altijd met groot respect be naderd worden, daar hij 'het evenbeeld van zijn Maker' is. Proeven öp mensen zijn dan ook uit den boze. De hoogleraar prees de internationale code van Hel sinki, waarin is vastgelegd dat het belang van het individu altijd bo ven dat van het experiment gaat. De mens als 'proefkonijn' komt het meeste voor bij het testen van nieuwe geneesmiddelen. Volgens Schoemaker dient het hierbij te gaan om échte vrijwilligers. Zijn ervaring is dat in veel gevallen mensen bereid zijn om zich als zo danig aan te melden, zeker als zij het idee hebben naasten of zich zelf daarmee te helpen. Ook speelt het prettige gevoel iets te betekenen voor de samen leving een niet te onderschatten rol, wist Schoemaker. En zeker als het om het uitproberen van een nieuw medicijn gaat, zijn er genoeg belangstellenden. "Men sen hebben een grenzeloos ver trouwen in iets wat nieuw is". Rk onderwijs Bisschop Gijsen van Roermond heeft gisteravond openlijk af stand genomen van het besluit van de zes andere bisschoppen van ons land inzake de goedkeu ring van de statuten van de Ne derlandse Katholieke Schoolraad (NKSR). De bisschoppenconfe rentie kwam gisteren in een extra vergadering bijeen om besluiten te nemen over het rooms-katho- liek onderwijs en (hetgeen niet is gelukt) over de problemen rond de Nederlandse Missieraad. In een eigen communiqué laat Gijsen weten dat met het besluit over de NKSR "in ernstige mate tekort wordt gedaan aan de ver plichting die op iedere bisschop persoonlijk rust zelf de verant woordelijkheid voor het katho liek onderwijs waar te maken". "Bovendien garanderen de voorgestelde statuten van de NKSR geenszins dat de scholen die de naam katholiek voeren, de inhoud hiervan zullen waarma ken". Op de vorige bisschoppenver gadering in september, namen de bisschoppen (minus Gijsen) een reglement aan voor het rk onder wijs waarbij het toezicht aan de NKSR werd gedelegeerd. Met de goedkeuring van de statuten van de NKSR werd het besluit van september bekrachtigd.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2