De Postkeuken bedient culi's op hun wenken Eerste aanvaring Toshack en Real Van Basten is weer kandidaat Meeuws houdt Gerets op bank Oranje wellicht verbannen naar Sardinië ©VER DE GRENZEN' AZC bij laatste vier Paddestoelen: bijzonder lekker Vierkant ogend maar toch rond van vorm Exotisch fruit CRANBERRY 'Nieuwe' wijnen van Israël tellen internationaal mee WOENSDAG 25 OKTOBER 1989 PAGINA 19 Ook bruiloft levert Maradona geld op Het ziet er naar uit dat Diego Ar mando Maradona zelfs aan zijn bruiloft gaat verdienen. AC Milan-voorzitter en media-gi gant Silvio Berlusconi wil de tv- rechten van het huwelijk van het jaar kopen. Hij schijnt daar een grote zak met geld voor op zij te hebben gezet. In Buenos Aires is Don Diego voornemens het ja-woord te ge ven aan 'zijn' Claudia, die hem al twee wolken van dochters heeft geschonken. De stervoetballer van Napoli en zijn aanstaande vrouw hebben ruim 1600 gasten uitgenodigd op de trouwpartij, die een massale happening be looft te gaan worden. In de komende weken moeten de leden van de internationale jury van voetbaljournalisten de 'Europees voetballer van het jaar 1989' kiezen. Hoewel het jaar nog twee maanden telt zijn er eigenlijk nog tvyee echte kandidaten: Marco van Basten en Franco Baresi, waarbij de Nederlan der de meeste kans maakt om de gouden bal opnieuw te winnen. Milan- voorzitter Berlusconi ziet het liefst de Italiaanse libero na zijn ploegge noten Gullit en Van Basten de individuele prijs winnen. De beslissing valt in de komende weken als AC Milan een druk programma moet af werken. „Je zult zien dat Franco mij geen bal meer geeft", grapt de spits. „Ik gun hem die prijs zeker maar als ik word gekozen neem ik hem wel met veel plezier in ontvangst. Ik heb geen haast want in de komende jaren zal ik zeker nog een keer worden gekozen. Platini en Cruijff hebben hem drie keer gewonnen, misschien verbeter ik dat record wel". Voelt Van Basten zich dan zo sterk? „Ja, dat komt omdat ik voor het eerst sinds drie jaar me weer volledig fit voel en zonder pijn speel. Ik beweeg me ontspannen, misschien dat daarom me ook veel meer lukt. Maar ik ben nog steeds niet zo goed als Johan in zijn grote tijd. Ik hoor bij de beste spelers, mapr ik voel me nog steeds niet de allerbeste. Ik wil r eens volledig fit blijven en wat ik dan win is meegeno- De Belgische bondscoach Walter Meeuws heeft PSV-verdediger Eric Gerets buiten het basiselftal gelaten voor het laatste WK-kwa- lificatieduel, woensdag tegen Luxemburg in Brussel. De oud- Ajacied gaf de voorkeur aan An- derlecht-speler Georges Grün, die weer helemaal fit is. Gerets begint daardoor op de bank. De Belgen hebben in groep 7 genoeg aan een gelijkspel om een plaats in de eindronde van het wereldkampioenschap in Italië zeker te stellen. De belangrijkste andere gegadigde is Tsjechoslo- wakije, dat woensdag in Praag het al uitgeschakelde Zwitser land treft. Wanneer de Tsjechos- lowaken, onder wie PSV-er Jozef Chovanec. met 1-0 van de selectie van Uli Stielike winnen, dan mag het slotduel in en tegen Portugal met twee treffers verschil worden verloren om toch nog tweede te blijven in de poule. De opstelling van Belgie is: Preud'homme (KV Mechelen); Grün (Anderlecht), Clysters (KV Mechelen). Broeckaert (Kortrijk) en Bruno Versavel (KV Meche len); Emmers (KV Mechelen), Scifo (Auxerre), Vanderelst (Club Brugge) en Boffin (Club Luik); Ceulemans (Club Brugge) en De- gryse (Anderlecht). Saint Etienne, vriendschappelijk: St Etienne (Fra) - Ajax 1-3 (1-2). 16 Willems 0-1, 31 Berg kamp 0-2.44. Witscrige 1-2 (strafschop), 80 Wou ters 1-3 Scheidsrechter Wurtz (Fra). Toeschou wers 8486 Maastricht. 150-jarig bestaan beide Lintbur gen Nederland Limburg - Belgisch Limburg 3-0 (0- 0). 60. Thai 1 -0.71Liesdek 2-0,78. Delahaye 3-0. Scheidsrechter Goris (Bel). Toeschouwers: 1200. Singapore, finale WK-kwalificatie Aziatische zone: Verenigde Arabische Emiraten - Qatar 1- 1 (1-1). 20. Mubarak 1-0, 37 Suia.ti 1-1 China - Noordkorea 1-0 (0-0) 83 Yuxm 1-0. Zuidkorea 3-5 Noordkorea 4-3 VAE 4-4 Qatar 4-3 China 4-4 Saudiarabie 3-2 Koersen Hilversum Eerste koers. 1609 m: 1. Esmeralda K (C.Baas) 2.08,5 -1.19.9. 2. Esther Guapa, 3. Erik. Niet ge start: Everylranss R. Toto: winnend 9,60, plaats 2,30, 2,30, koppel 24,00, trio 187,90 Nog geen drie maanden nadat hij Leo Beenhakker als trai ner van Real Madrid had opgevolgd, is de Welshman John B. Toshack frontaal in aanvaring gekomen met alle spelers van zijn selectie. De Real-spelers onder aanvoering week woensdag tegen AC Milan, dan heeft hij het mis. Daar hebben we géén enkele kunstgreep voor no dig". Emilio Butragueno hebben be sloten zich als een man te distantië ren van de harde kritiek, die Tos hack zondag na afloop van de te leurstellende ontmoeting tegen de Madrileense 'underdog' Rayo Valle- cano naar de pers toe ventileerde. Real Madrid won die wedstrijd weliswaar met 2-1, maar Toshack haalde in weinig vleiende woorden uit naar het elftal en verweet met name Losada, Paco Llorente en Al- dana geen inzet te hebben getoond. Het was de tweede keer binnen een maand, dat Toshack zijn selec tie publiekelijk liet vallen. Eerder deed hij dat na de uitwedstrijd van Real in Saarbrucken tegen het be scheiden Spora de Luxemburg in uctc yjv^l de eerste ronde van de Europacup (jeze ^uurt nog steeds voort. Inmiddels heeft Mendoza een ontmoeting met Toshack gehad en gisteren kwam de selectie met de voormalige Liverpoool-speler bij een om de problemen uit te praten. De selectie verwijt Toshack ook met de nationale TVE te praten. In december vorig jaar besloot de se lectie van Real, toen nog onder Beenhakker, TVE te boycotten na een keiharde derby tussen Atletico Madrid en de 'Koninklijke'. TVE was in het wedstrijdverslag derma te negatief over de spelers van Real, dat zowel de selectie als Beenhak ker, tot deze boycot overgingen en Emilio Butragueno: kritiek op Toshack. Vasco kapt ermee Als speler was hij een kei, als trainer gaat het Velibor Vasovic wat min der voor de wind. 'Vasco', zoals ze hem in de jaren zeventig bij Ajax liefkozend noemden, heeft bij Bel- linzona de handdoek in de ring ge gooid. Briegel weer actief Hans-Peter Briegel trekt de voet balschoenen weer aan. Voor een netto maandsalaris van bijna acht duizend gulden speelt de 34-jarige Westduitser de rest van het seizoen bij de Zwitserse tweede ligaclub FC Glarus. Denen des duivels De Denen zijn des duivels op de Roemeense voetbalbond. Voor het WK-duel in Boekarest vroeg Dene marken 5.000 kaarten, maar werden er slechts 70 toegewezen. landskampioenen. Ook toen noemde hij twee spelers in het openbaar bij naam die te weinig agressieviteit aan de dag zouden hebben gelegd: Losada en Martin Vasquez. Butragueno: „Wij eisen van presi dent Ramon Mendoza dat hij aan de trainer duidelijk maakt hoe er bij Real met spelers wordt omgegaan. Toshack is trouwens niet de enige trainer in de Spaanse liga, die onder zware druk staat. Javier Clemente van aartsrivaal Atletico, dat zondag thuis met 0-1 van Osasuna verloor, en na twee nederlagen achter elkaar de koppositie is kwijtgeraakt, maakt ook moeilijke tijden door. Eerder al was Atletico in de eerste ronde van de Eufa-cup uitgescha- Madrid is geen Real Sociedad (de keld. Gelukkig voor Clemente heeft club, waarbij Toshack voorheen de omstreden voorzitter van Atleti- werkzaam was). Wij hebben ditie om onze moeilijkheden bin nenskamer op^te lossen en niet de media", denkt dat hij Jesus Gil y Gil gezegd er niet aan te denken om zijn trainer te ont slaan. De afgelopen twee jaar wer- „Als de trainer den maar liefst zes trainers van Atle- aidus kan motive- tico door Gil aan de kant gezet de wedstrijd van volgende wege tegenvallende resultaten. De loting van de WK-groepen, die officieel op 9 december plaats vindt, begint concrete vormen aan te ne men. Het Italiaanse sportdagblad La Gazzetta dello Sport publiceerde gisteren al een mogelijke indeling die niet van de werkelijke zal afwij ken. De 24 landen zullen worden op gedeeld in vier lotingsgroepen van zes landen. Uit elk van zo'n groep wordt een land getrokken, die teza men een WK-groep vormen. De groepshoofden zijn Italië, Argenti nië, West-Duitsland, België, Brazi lië en Engeland. Spanje, USSR, Ne derland, Denemarken (of Joegosla vië), Colombia (of Israël) en Urugu ay vormen een tweede lotings- groep, waarbij de Zuidamerikaanse landen niet bij Brazilië en Argenti nië zullen worden ingedeeld. Ook deze landen zullen van tevoren wor den geplaatst. De derde groep, die wel tijdens het lotingsritueel worden getrok ken, wordt gevormd door Zweden, Joegoslavië (of Roemenië), Ierland, Oostenrijk (of DDR) en Tsjechoslo- wakije (of Portugal). Ten slotte is er de groep van de zes zwakke landen uit Azië, Afrika en Noord-Amerika. Nederland wordt waarschijnlijk ingedeeld in de groep met Brazilië. In dat geval speelt Oranje twee wed strijden in Bologna en een in Mil aan. Door de supportersrellen van de afgelopen weken denkt de orga nisatie eraan om Engeland en Ne derland in een groep (in Cagliari op Sardinië) te plaatsen, opdat beide landen elkaar niet meer op het vas teland kunnen treffen. 3. Dave Shoeing. Niet gestart Charanta A, Car men van Zelda. Toto: winnend 1,80, plaats 1,20, I,50, 1,40, koppel 6,80, trio 24,20 Derde koers, 2000 m: 1. JJ's Miracle (H.Grift) 2.40,2 -1.20,12. Desiree d'Almere, 3. Dianne Ui terdijk. Toto: winnend 1,40, plaats 1,00,1,40,1,30, koppel 4,30, trio 16,40 Vierde koers, 1609 m: 1. Comrade (S.Poort) 2.08,8 1.20,0, 2. Chico Scimitar, 3. Carol Buiten zorg. Toto- winnend 3,60, plaats 1,50, 2,00, 3,40, koppel 14,80, trio 263,40 Vijfde koers, 2000 nv 1. Dart Bonni (M.Pools) 2.41,8 - 1 20,9, 2. Dancing Hanover, 3. Card Shark. Niet gestart: Bonanza V. Toto: winnend II,40, plaats 1,90, 1,30, koppel 6,20, trio 273,90 Zesde koers, 2000 m: 1 Churchill (S.Poort) 2.38,3 -1 19.2, 2. Boyke Gold, 3. Capello's Boy, 4. Bram Buitenzorg. Niet gestart Benno R. Toto winnend 1.50, plaats 1,50, 1.30, 2,00, koppel 3,90, trio 57.00. kwartet 161,70 Zevende koers, 2900 m: 1. Champ Buitenzorg (T Smeding) 3.55,8 -1.21,3, 2 Dereddertranss R. 3 Annette S. Niet gestart: Chilty. Cassanova Boy. Toto- winnend 2,80. plaats 2,00,2,90, koppel 6,30, trio 110,30 Achtste koers, 2000 m 1 Yme K (A.Mollema) 2 36,1 - 1.18,1, 2. Winston Jac, 3. Jefs Comfort. Niet gestart Alexia Arlo Toto winnend 1,80. plaats 1.40, 1,40, koppel 3,10, trio 22,80 Negende koers. 1609 m 1 Chianti van Epse (J.Pool) 2.06.5 - 1.18.6, 2. Bajonaire Veha. 3. Amor van Zuilen, 4 Chelsea Cede Niet gestart Adola Buitenzorg. Wayne Express. Toto: winnend 1.70. plaats 1,10, 1,30, 1,90, koppel 2,50, trio 20,50, kwartet 90.90 Tiende koers. 2000 m: 1. BiancaOostland(H.Gnft) 2 39,4 - 1.19,7, 2. Anne Shoeing. 3. Be Be. Toto winnend 2,10. plaats 1,80.8,20. koppel 33.80, trio 194.80 W 5 5-2-7-5-5. uitbetaling 769,30. Omzet totalisa- tor 230.590.00 1.05 mP- (Fra) - Cane (Ita) 6-3 6-7 (2-7) 6-3, Mecir (Tsj) - Jaite (Arg) 6-4 6-1, Leconte (Fra) - Jarryd (Zwe) 6-3 opgegeven. Gomez (Ecu) - Agenor (Haïti) 3-6 6-4 6-2 Brighton, vrouwen, 250.000 dollar: eerste g (Zaf) 7-6 6-2 Frankfurt, mannen, 250.000 dollar: eerste ron de: Zoecke (BRD) Saceanu (BRD) 6-4 6-2, Layendecker (Vst) - Jones (Vst) 2-6 6-3 6-3, Evernden (Nze) - Davis (Vst) 6-4 6-2, Antonitsch (Oos) - Vajda (Tsj) 6-7 (2-7) 6-3 6-3, Bloom (Isr) - Volkov (Sov) 2-6 6-2 6-3, Annacone (Vst) - Berger (Vst) 6-3 6-2 Burgdorf, vrouwen, 10.000 dollar: eerste ronde: Hoogendoorn (Ned) - Galphin (Vst) 7-6 6-3, Eijkenboom - Tschan (Zwi) 6-4 1-6 7-6 San Juan (Puerto Rico), vrouwen, 100.000 dollar: eerste ronde: Tarabini (Arg) - Ter Riet (Ned) 7-5 7-5. ALPHEN AAN DEN RIJN - Na het faillissement van sponsor Eagle Security - het bedrijf had de Alp- hense club voor dit seizoen hon derdduizend gulden toegezegd - is de vereniging AZC zwaar in de fi nanciële problemen geraakt. De kosten van het meespelen van de waterpoloploeg in de eerste ronde van de Europa Cup in Lugano blij ken niet gedekt, afspraken met spe lers van dat team kunnen niet wor den nagekomen. Er liggen nog steeds schulden ten aanzien van be taling van de badhuur. Alles bij el kaar wordt het financiële tekort mo menteel geraamd op zo' n vijftigdui zend gulden. Om die financiële strop te boven te komen benoemde de overigens rustig verlopen ledenvergadering van AZC gisteravond een sponsor commissie van drie man (Ger van Winsen, Hans 't Hart en Andre de Jeu), die naarstig op zoek gaat naar nieuwe sponsors. Want Tarvo, de al afgedankte oude geldschieter is wel bereid gevonden om nog een half jaartje door te gaan maar haakt per 1 januari 1990 contractueel toch ook af. De vergadering, die Rob Hessel- man tot de nieuwe voorzitter koos, ging wel accoord met de gepresen teerde begroting. De situatie rond de waterpolo ploeg is nog onduidelijk. Het groot ste deel heeft besloten om ondanks niet nagekomen toezeggingen het seizoen bij de Alphense club af te maken. Maar er zijn er ook die een andere afweging maken. Coach Ge orge Geurtsen blijft aan. AZC mag dan fmanëieel rare bui telingen maken, in sportief opzicht gaat het de ploeg tot nu toe voor de wind. Nadat zij in de tweede ronde van de KNZB-beker al tot een spec taculaire uitschakeling van Polar Bears - dit jaar de gedoodverfde kampioen - waren gekomen, plaats ten de Alphenaren zich gisteravond reeds bij de laatste vier. Het bezoe kende Brandenburg werd in een overigens matige wedstrijd 14-8 verslagen. Niet iedereen was bij de les. Op de start viel echter weinig af te dingen. Jansen (2x), Noordegraaf en Van der Leden stuurden hun ploeg naar een 4-0 voorsprong. Dat ging zo eenvoudig, dat er al snel een verslapping optrad. Brandenburg profiteerde met name via Harde man om op gelijke hoogte te ko men: 4-4. De kwartfinalist uit Bilt- hoven had daarmee zijn kruit ver schoten. AZC trok de touwtjes weer wat strakker aan, waarbij Ewoud van Winsen met vier doelpunten op rij de grondlegger van een 11-6 voor sprong werd. En daarmee was het pleit beslecht. AZC - Brandenburg: 14-8 (4-2,3-3, 2-1, 5-2). Scores AZC: Van Winsen 4, Jan sen 4, Van der Leden 2, Noordegraaf 2, Pielstroom 2. Scores Brandenburg: Hardeman 4, Hansen 2, Harvey 2. Bijgeloof en onwetendheid weer den paddestoelen lange tijd uit de keuken. Eerst omdat het enge, grie zelige dingen waren, vertegenwoor digers van duivelse machten, later dacht men: schimmels eten? bah! De moderne consument lacht hier om, en geniet van champignonsoep, gebakken oesterzwammen en ge stoofde shii-take. Binnen de tuinbouw neemt de champignon-cultuur een aparte plaats in. Wat aanvankelijk in enke le Limburgse grotten op kleine schaal werd gekweekt, is uitge groeid tot een economisch niet on belangrijk exportprodukt. Door in speciale cellen dezelfde - herfstige - omstandigheden na te bootsen kan men om de 6 a 12 we ken een nieuwe lading oogsten. Een enkele oogst levert gemiddeld 5 tot 10 kg champignons... per vierkante meter! Hetgeen betekent dat ze het hele jaar in grote hoeveelheden ver krijgbaar zijn, waardoor prijzen aantrekkelijk 1 i constant blij- Overigens worden cultuurcham pignons in drie verschillende maten aangeboden, in bakjes van 250 tot 500 gram; klein, middelgroot en groot, waarbij onderstreept moet worden dat maat niets aan kwaliteit of voedingswaarde afdoet. Champignons zijn calorie-arm (90 procent water, 4 procent eiwitten, 4 procent koolhydraten), eiwit- en mi- neralenrijk, en wekken de eetlust op. Dit geldt eveneens voor andere in de handel verkrijgbare padde stoelen, zoals oesterzwammen en shii-take. Qua smaak doen de eerste wat nootjesachtig aan, iets vleziger en pittiger dan de gewone witte. Shü- take is van oorsprong afkomstig uit Japan, maar wordt nu sinds enkele jaren ook in Nederland geteeld. Bei de worden in kleine hoeveelheden verpakt, zodat ook de kleinere huis houdens ervan kunnen profiteren. Sinds het koken thuis op een steeds hoger niveau komt, worden de eisen die aan apparatuur en gereedschap gesteld worden ook steeds hoger. De kennis van huishoudelijke apparatuur is daarmee ook steeds specialistischer geworden. Helaas zijn speciaalzaken in keukenapparatuur niet dik gezaaid. Maar een postorderbedrijf komt tot in de kleinste gehuchten. Een postorderbedrijf gespecialiseerd in professionele keukenapparatuur is iets geheel nieuws voor Nederland. Postkeuken is de naam. Een initiatief van drie Amsterdamse vrouwen. Katja Appelboom is specialiste op het gebied van keukenapparatuur. Lia Duives heeft een promotiebu reau en Carol Kirschner is marke tingdeskundige. De combinatie van die drie specialisaties vormt de ba sis voor het nieuwe postorderbe drijf. Het idee is uit Amerika over genomen. Daar zijn vooral de kleine gespecialiseerde postorderbedrij ven steeds succesvoller. Kwaliteit "Ons uitgangspunt is om de nadruk te leggen op kwaliteit." zegt Katja Appelboom. "In de horeca is die kwaliteit vanzelfsprekend. Kwali teit. gekoppeld aan een mooi design. Tegelijk gaat het ook om functionaliteit. Tenslotte is de keu ken thuis toch een andere keuken dan die in de horeca". Marktonder zoek heeft uitgewezen dat de consu ment vooral ook veel waarde hecht aan een goede handleiding. En ook daarin zal de Postkeuken voorzien. "Het gaat er niet om alleen het pro- dukt te leveren, je moet ook duide lijk kunnen maken waarom juist dat produkt zo goed is en hoe je er de beste resultaten mee bereikt". Die service staat hoog in het vaan del. Een bulletin, 'Postkeukenpost' met de eerste 85 artikelen die de postkeuken gaat leveren, is geen droge opsomming van die artike len. maar zal ook worden van keukentips, afkomstig uit die professionele keuken, recepten en voorlichtende artikelen. Het eerste bulletin kan zowel telefonisch als schriftelijk worden aangevraagd en is gratis. Gemakkelijk Met hun Postkeuken streven de drie vrouwen ernaar om het de con sument zo gemakkelijk mogelijk te maken. Het telefoonnummer waar op besteld kan worden is tegelijk het nummer om consumentenvra- gen over de produkten af te hande len. Iedere bestelling wordt uitge voerd volgens het principe niet- goed-geld-terug. Het adres van Postkeuken is Postbus 18203,1001 ZC in Amsterdam, tel. 020 - 890929. De cranberry of grote veenbes (de echte Nederlandse naam is lepeltjesheide) is, zeggen de Amerikanen, zo Amerikaans als het maar kan zijn. Dat komt dan vooral vanwege het feit dat ver voor Columbus Amerika ont dekte, de Ngoj daniérikaanse in dianen de cranberry volop aten. Amerika is dan ook nog altijd het land van herkomst voor vrij wel de gehele produktie. Op kleine schaal is men ook op Ter schelling begonnen de grote veenbes in cultuur te brengen. Cranberries zijn het hele jaar door verkrijgbaar. Vooral in diepvries. De kwaliteit daarvan is uitstekend, De smaak van de rode bes is zonder de toevoeging van suiker nogal zuur. met soms een bittere nasmaak. Dat is ook de reden dat cranberries vooral in een saus verwerkt worden. Traditioneel gebeurt dat vooral tegen de kerst, in combinatie met wild. Maar een cranberry- saus is veel vaker te gebruiken. En, wat het aantrekkelijk maakt, de saus is goed in te vrie zen in kleine porties, zodat ze op ieder gewenst tijdstip gebruikt kan worden. Het maken van saus is een voudig. De verhouding cranber ry - suiker is ongeveer drie op één. afhankelijk van de eigen smaak. De cranberry met een bodempje water, de suiker, een pijpje kaneel en een stukje ci troenschil tien minuten koken, af en toe roeren. Cranberry leent zich ook om te experimenteren met andere smaken, zoals bijvoorbeeld met vanille in plaats van de kaneel. Ook het gebruik van rode wijn, of port in plaats van water levert verrassende smaken op. De nogal stevige smaak van de saus combineert vooral bij vlees met een uitgesproken' smaak, zoals lamsvlees, eend, of wild. HUUB KLOMPENHOUWER Een bord hoort rond te zijn. Soms produceert een stoutmoedige fa brikant vierkante borden, maar blijft dan met deze serie zitten. De consument vindt een vierkant bord maar vreemd. Royal Mosa in Maastricht kiest met het nieuwe servies Ravenna voor de gulden middenweg: een vierkant ogend servies dat toch rond van vorm is, een koffiekopje met schotel van Ravenna kost 19,50, een bord van 24 cm en een diep bord kosten hetzelfde. Voor de koffiekan moet 59,95 worden neergeteld. Meer informatie Mosa tel. 043-689444. De moderne Golan Heigts-wijnfabriek. Hoewel de Bijbel vele soorten wijn en hun gebruik vermeldt, is de Israëlische wijnproduktie pas laat deze eeuw van betekenis geworden. De doorbraak kwam in 1983, met de opening van een wijnbedrijf op de Hoogvlakte van Golan. In 1973 was daar hevig gevochten, met als gevolg dat eerst een paar honderd tankwrakken moesten worden opgeruimd. Amerikanen Het was de Amerikaanse professor Cornelius Ough die de Israëliërs op het potentieel van de hoogvlakte wees. Er heerst namelijk een beduidend koeler klimaat dan elders in Israël met ook sneeuw in de winter terwijl de grond uitstekend geschikt is voordruivencultuur. Het wijnbedrijf werd met behulp van Amerikaanse adviseurs volgens Californisch model gebouwd. Men haalde de installaties uit diverse landen, waaronder de Verenigde Staten. Duitsland en Zwitserland. Onderhoud en reparaties geschieden door eigen technici Want als er iets stuk gaat! kan het weken duren voordat een vervangend onderdeel arriveert. De wijnmakers zijn tot nu toe allen Amerikanen geweest. Uitdaging Sinds 1 januari van dit jaar heeft de Amerikaan Jim Klein (33) de leiding over het bedrijf. Hij is goed geschoold en heeft gewerkt in zowel Californie, Australië als Nieuw-Zeeland. Het wijn maken in Israël vindt hij een uitdaging, want er moet technisch heel zorgvuldig worden gewerkt om hier echt goede wijnen te krijgen. Bovendien maakt het bedrijf dat Golan Heights Winery werd gedoopt een groot gamma verschillende wijnen van uiteenlopende druivesoorten. Het gaat goed met de 'nieuwe' Israëlische wijnen. In vijfjaar tijd stegen produktie en verkoop van 43.000 naar 1.500.000 flessen. En na driejaar werd al winst gemaakt, wat uitzonderlijk is voor een jong wijnbedrijf. Met Jim Klein heb ik een stuk of tien wijnen uit het gamma geproefd. Tot de aantrekkelijkste wijnen behoort de witte Sauvignon, een zachtfrisse, zuivere zeer aangename dorstlesser. Twee geslaagde rode wijnen zijn de Cabernet-Sauvignon en Merlot, beide genoemd naar twee bekende Bordeauxdruiven. De betere rode wijnen rijpen in kleine eiken vaten. Het bedrijf heeft er meer dan 700 liggen. bekroond Op internationale wijn wedstrijden werden de wijnen van Golan Heights bij herhaling bekroond. De Cabernet-Sauvignon werd twee jaar geleden in Londen zelfs uitgeroepen tot beste wijn van het jaar uit 2000 inzendingen. Internationaal tellen de Israëlische wijnen dus duidelijk mee HUBRECHT DUIJKER

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19