Leefbaar Leiden wil vooral een inspraak-partij worden Winkel voor behandeling beenklachten Toename leerlingen Paus Johannesschool Annaklimek bestaat 60 jaar Nieuwe partij presenteert verldezingsprogramma LEIDEN De gemeente moet 'burgerdagen' organiseren; er moet een plaatselijke ombuds man komen; over belangrijke onderwerpen moeten hoorzit tingen worden gehouden. Kortom, Leefbaar Leiden moet een inspraak-partij worden. Dit stelt lijsstrekker Ype de Jong bij de presentatie van het partij programma van de nieuwe plaatselijke partij. door Willem Spierdijk Leefbaar Leiden mikt niet op een specifiek kiezerspubliek. Het partij programma bevat linkse en rechtse elementen en op sommige punten komt de CDA-gedachte van de 'zorgzame samenleving' om de hoek kijken. De Jong denkt dan ook dat samenwerking met elke andere partij mogelijk is, ook met de PvdA waarop in het Leefbaar-Leidenpro- gramma flinke kritiek wordt geuit. "We zijn sowieso voorstander van een afspiegelingscollege, samen werking met de PvdA is daarom noodzakelijk", zegt de lijsstrekker van de plaatselijke groepering. In het partijprogramma is de meeste aandacht besteed aan de partijfilosofie. De samenstellers van het programma noemen het feit dat de nationale partijen zich in de ge meentelijke politiek hebben genes teld vanuit historisch oogpunt ver klaarbaar, maar niet vanzelfspre kend. "De taken van de locale over heid liggen eerder op het vlak van praktische uitvoering en concrete invullingen. Hierdoor zal er op ge meentelijk niveau dan ook veel va ker sprake zijn van belangentegen stellingen dan van ideologische conflicten", aldus het programma. Belastingen Ook meent Leefbaar Leiden dat het bestuur van een gemeente als Lei den de burger veel meer kan betrek ken bij regelgeving en besluitvor ming dan de landelijke overheid, omdat de Nederlandse regering de zorg heeft over veel meer mensen. "Een plaatselijke politieke partij heeft hierdoor veel grotere moge lijkheden om het oor te lenen en re kening te houden met wensen en belangen van individuele burgers", aldus Leefbaar Leiden. Een van de belangrijkste punten uit het partijprogramma is dat een verdere belastingverhoging achter wege moet blijven. Alleen als milieu-maatregelen extra geld ver gen, kunnen de lasten daarvoor om hoog. Daarentegen heeft Leefbaar Leiden nogal wat items in het pro gramma die veel geld vergen: er moet een tweede busstation Schoolleiding: geen gevaar voor sluiting komen bij de Garen mark en het openbaar vervoer in het gebied tus sen de singels moet met kleine pen delbussen geschieden; er moeten wijkbureaus inge richt worden voor de politie en op van nature onveilige plaatsen moet elektronische apparatuur worden aangebracht om onverlaten af te schrikken. Hierbij denkt de partij aan een waarschuwingssysteem dat door middel van 'sensoren' wordt geactiveerd, indien personen zich op zo'n plaats langer ophouden dan voor normaal passeren noodzake lijk is; in gebieden van de stad waar hondenuitlaatstroken (hussen) niet kunnen worden aangelegd, moeten 'hondenpaddestoelen' worden aan gelegd; gemeentelijke belastingen als hondenbelasting en precariorech ten kunnen misschien omlaag; instanties die zich bezighouden met daadwerkelijke dierenopvang zoals asiels en dierenambulance verdienen royale subsidiëring; Leiden dient op nationale en in ternationale toeristische beurzen vertegenwoordigd te zijn; de wachtlijsten voor kinderop vang moeten worden teruggedron gen; de laagste inkomensgroepen moeten in aanmerking komen voor kwijtschelding van of aanzienlijke reductie op gemeentelijke heffin gen en tarieven. Lijsttrekker Ype de Jong van Leefbaar Leiden mikt bij de verkiezingen op vier zetels. LEIDEN - Een nieuwe winkel in medische hulpmiddelen gecombi neerd met een praktijkruimte onder de naam Medi Ambulant. Mensen met gezondheidsklachten, met na me op het gebied van benen en voe ten, kunnen er vanaf vrijdag 27 ok tober terecht. In de winkel aan de Doezastraat 27 zijn artikelen te koop voor de be handeling van verschillende aan doeningen. In het assortiment zit ten bij voorbeeld zwachtels, elasti sche kousen, warmte-ondergoed en incontinentie-hulpmiddelen. Patiënten kunnen ook deskundi ge medische hulp krijgen van drie deskundigen die in Medi Ambulant hun praktijk uitoefenen. Fysiotherapeute Caroline Ver- meeren (26) adviseert klanten bij de aankoop van diverse hulpmiddelen en behandelt ze op afspraak. Sport masseur Nico Vis (35) heeft al vier jaar een eigen praktijk, die hij nu verplaatst naar Medi Ambulant. Ook Vis is op afspraak beschikbaar voor behandelingen. Cora van Daatselaar (34) meet pa tiënten met vaatziekten elastische kousen aan, verder is ze als ver pleegkundige bevoegd in het zwachtelen. Als schoonheidsspe cialiste is ze expert op het gebied van huidaandoeningen, zowel voor dames als heren. Eigenaresse van de winkel is Ju dith Dickhoff. Ze hield zich in het verleden vooral bezig met verkoop van borstprothesen en lingerie. Ze LEIDEN De katholieke ba sisschool Paus Johannes 23ste voldoet aan de normen van het ministerie en hoeft dus niet ge sloten te worden. Dat conclude ren directeur P. Hoeksel en de advocaat van de school, R. Her mans, op basis van het leerlin genaantal dat binnen een jaar met 20 is gestegen. Binnenkort dient de school wederom een verzoek in tot instandhouding bij het ministerie van onder wijs. De directie onderwijs van Leiden zegt overigens nog niet te weten of er wel een positief advies kan worden gegeven aan het ministerie. verzoek een positief advies kan worden gegeven. Voor de openbare school De Hoeksteen aan de Agaatlaan is in middels het verzoek tot instand houding door het ministerie geho noreerd. De school ligt midden in het gedeelte van het Morskwartier waar de afgelopen jaren grote reno vatiewerken zijn geweest. Hierdoor zijn er gezinnen weggetrokken. De verwachting is dat het kinderaantal in de wijk zal aantrekken nu de werkzaamheden achter de rug zijn. Opbrengsten Lijsstrekker De Jong legt de kritiek dat de plannen alleen maar geld kosten en er in het programma geen financiële dekking wordt gevon den, naast zich neer. Hij denkt dat de gemeente op bepaalde posten aanzienlijk kan besparen. "In ver gelijking met gemeenten van verge lijkbare grootte heeft Leiden 80 tot 90 ambtenaren meer in dienst. Daarop kan worden bespaard. Ook kunnen er gemeentelijke diensten worden geprivatiseerd. Wij vinden het ook niet nodig dat een wethou der per taxi naar Hamburg reist", zegt De Jong, daarmee doelend op een excursie van de voormalige wethouder van economische zaken, j J. Fase. Ook stelt de partij twee wethouderzetels te Opvallend is verder de economi sche paragraaf van het partijpro gramma. Die bevat standpunten zoals die al jaren door de Kamer van Koophandel worden verwoord: Rijksweg 11 moet er komen; de Oostvlietpolder moet worden inge richt als bedrijventerrein; Leiden is de regiofunctie voor een belangrijk gedeelte kwijtgeraakt en door de af sluiting van de Breestraat is de bin nenstad slecht bereikbaar. Ype de Jong is al met al tevreden over het door de partij gepresen teerde programma. Hij denkt dat Leefbaar Leiden bij de verkieingen volgend jaar maart goed is voor vier zetels. Dat aantal moet volgens De Jong makkelijk haalbaar zijn. "Er zijn zoveel ontevreden mensen in Leiden, bovendien is er nog een flinke groep zwevende kiezers. Ha len we maar ééen zetel, dan zou dat een teleurstelling zijn", meent De Jong. "Als Stöxen van Leiden Weer Gezellig zonder programma in de gemeenteraad kan komen, kunnen wij dat met serieuze plannen ze ker". Rondleiding Het instituut voor Natuurbescher mingseducatie afdeling Leiden houct op zondag 29 oktober een rondleiding in het Leidse Heempark aan de Oegstgeester- weg. Tijdens de tocht wordt er informatie gegeven over onder meer inheemse planten en de landschapstypes waar ze thuis horen, het beheer van het park en het gebruik van wilde planten. De wande ling begint om 14.00 uur bij de incang van het park. De rondleiding duurt ander half uur. Dialezing De Leidse Volksuniversiteit K&O aan de Oude Vest in Leiden houdt donderdag 26 oktober een dialezing over macht, mis daad en kunst in Bourgondië. De histori cus drs. E. Bruinsma bespreekt aan de hand van dia's van kunstwerken het Bourgondische machtsbolwerk. De le zing begint om 20.15 uur in de Kapelzaal van het K&O-gebouw. De kaarten zijn te verkrijgen bij K&O aan de Oude Vest. Voor meer informatie tel. 141141. Fancy fair In de openbare basisschool De Vier sprong aan de Timorstraat 15 wordt vrij dag 27 oktober een fancy fair en een rommelmarkt gehouden. Van 15.00 tot 18.00 uur zijn er tal van attracties zoals het rad van avontuur, de spiraal en bal- lonscheren. Er is ook een stand me: door leerlingen gemaakte artikelen. De op brengst wordt gebruikt voor de aanschaf van een nieuw sporttenue voor de leerlin gen. een klimrek op het schoolplein en computerbenodigdheden. Politiek forum In het buurthuis Vogelvlucht aan de Bos- huizerlaan wordt op dinsdagochtend 14 november een politiek forum gehouden. Afgevaardigden van CDA, VVD en PvdA vertellen over hoe de politiek in de prak tijk werkt De onderwerpen zijn onder meer- wonen, gezondheidszorg en ver keer. De discussie begint om 10.00 uur. De toegang is gratis. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Lezing De Stichting Psychosynthese houdt op 2 november in de kapel van Verbum Dei aan de Plantage een lezing over de per soonlijke ontwikkeling van de mens. De avond begint om 20.00 uur. Postzegelruilbeurs Het comité Tuinstadwijk/Staalwijk houdt op maandag 30 oktober om 19.00 uur in het gebouw 'De Linde' aan de Heren straat in samenwerking met de Leidse postzegelvereniging 'De Postzegelvrien den' een ruilbeurs, ledereen is welkom. Voor meer informatie, tel. 140839. Klussencursus In het buurthuis 'de Pancrat' aan de Middelstegracht in Leiden wordt door Buurtwerk Binnenstad Leiden op maan dag 27 november van 20.00 tot 22.00 uur een klussencursus voor vrouwen gehou den. De cursus bestaat uit acht bijeen komsten en kost 25 gulden. Voor meer informatie tel. 125736. De basisschool aan de Donizettil- aan in Zuid-West ontsnapte vorig jaar op het nippertje aan sluiting. Aanvankelijk leek het erop dat de school op 1 augustus dit jaar haèr deuren moest sluiten, omdat er te weinig leerlingen waren. De school kon bovendien niet onmiddellijk aantonen dat het in de toekomst be ter zou gaan en boven de norm kan komen. Tegen het besluit van de minister werd beroep aangetekend bij de af deling geschillen van bestuur. Deze besloot om een voorlopige voorzie ning te treffen, wat inhield dat de school dit jaar nog niet hoefde te sluiten. De school kreeg alsnog de kans om te laten zien dat in de toe komst het benodigde aantal leerlin gen wel kon worden gehaald. De school heeft nu 87 leerlingen. Wanneer de berekeningen worden uitgevoerd zoals dat door het minis terie wordt gedaan, voldoet de school ruim aan alle normen. Vorig jaar om deze tijd had de school 67 kinderen ingeschreven staan. Ook toen meende de school recht te heb ben op een positieve reactie op het verzoek voor instandhouding, dat moet worden ingediend zodra een school minder dan 125 leerlingen heeft. Dat verzoek werd destijds afge wezen. Er waren volgens het minis terie te weinig leerlingen en binnen een 'redelijke afstand' van de school was er een andere katholieke school, de Noorderwereld in Voor schoten. Onduidelijkheid bestond er echter over de toepassing van de richtlijnen. De school meende voor een lagere norm, in aanmerking te komen vanwege het feit dat de Noorderwereld in een andere ge meente ligt. Met het aantal van 87 leerlingen is echter volgens raadsman Hermans, ongeacht welke berekening, ruim voldoende om het verzoek toege kend te krijgen. Directeur Hoeksel stelt daarbij dat de school in de loop van het jaar nog enkele leerlingen erbij krijgt, die nu nog niet zijn mee geteld. Wanneer het verzoek wordt toegekend, geldt dat voor een perio de van drie jaar. Tot en met het jaar '92/'93 hoeft de school dan niets te Voor de plotselinge groei van het aantal leerlingen is geen duidelijke verklaring. Hoeksel zegt dat de hou ding van de ouders er veel toe heeft bijgedragen. "Er is geen paniek uit gebroken toen sluiting boven ons hoofd hing. Er is geen leerling van school gehaald. Wanneer het huidi ge groeitempo aanhoudt komt de school binnen enkele jaren boven de norm van 125", zo voorspelt Hoeksel. Voor de protestant-christelijke Ireneschool aan de Stadhouder slaan moet dit jaar ook een verzoek tot instandhouding worden aange vraagd. De school komt op de peildatum in januari voor de derde keer onder de norm van 125 leerlin gen. Ook van de Ireneschool weet de gemeente nog niet of er met het LEIDEN Het Leids orthopedisch technisch bedrijf Anna Kliniek BV viert op 11 november in een van de collegezalen van het Academisch Ziekenhuis met een jublieum-sym- posium het 60-jarig bestaan. Tij dens het symposium wordt de stand van zaken van de orthopedie in Nederland en Rusland belicht. Vijf Russische specialisten en een aantal vooraanstaande Nederlandse medici zullen het woord voeren. De wetenschappelijke bijeen komst is georganiseerd in samen werking met de Boerhave Commis sie voor Postacademisch Onderwijs in de Geneeskunde en de afdeling orthopedie van het Academisch Ziekenhuis. Aan de orde komen on derwerpen als, bottumoren, bot- transplantatie en kinder-orthope- die. Na het symposium wordt in De Lakenhal om 17.00 uur een receptie gehouden. Per jaar levert Anna Kliniek meer dan 10.000 orthopedische produk- ten af. Galama geb. 2 jan. 1921 man, P.J. van Duuren geb. 23 dec. 1903 man, N. Oudshoorn geb. 12 jan. 1907 vrl. geh. gew. met H. Redel, D. Vonk geb. 28 jan. 1910 man, W. van Egmond geb. 17 aug. 1920 man, A.J.J. Baijens geb. 4 apr. 1931 man, S.B. Bloks geb. 10 apr. 1988 man. E.M.A. Breedeveld geb. 1 juli 1908 vrt, A. Guijt geb. 13 |un. 1916 man, H. Swinkels geb. 8 okt. 1919 man, H.G. Kaandorp geb. 29 jan. 1954 man, M.J. Moorman geb. 22 juni 1922 man, A. Duindam geb. 9 juni 1921 man. A.J.L. Puik geb. 1 aug. 1929 man. J Visser geb. 13 dec. 1937 man. P.F. de Graaft geb 10 nov. 1913 man, F.W. Groenewold geb. 15 okt. 1908 vrl. geh. gew. met G. de Raad. J.M. Steenvoorden geb. 21 feb. 1928 vrl. echtg. van W.M. van Westerop. J.H.A. Koster geb. 30 jan 1898 man, M M. Geenjaar geb. 12 juni 1921 vrl. echtg. van J. van der Leest, G M M. Gilhuis geb. 25 mei 1942 vrl. echtg. van F.JJ. Ver- straelen, J. Brouwer geb. 30 mei 1908 man. Gehuwd: W W. van Steenbergen en W A. Boom, J.H.T. Turk en M C M. Kuiken. J G. Pé- rez Pestana en L M. Nieste. A. Bavelaar en W A. Knoester. Hossam El Dm Mohamed Ab- del Hamed en D M W Leurs, J.M. Verbeek en A.C. Blok. A Doelman en J. van Wi|k, C. Bei der en M.A. Filippo. Geboren: Cornelis Kevin, zv. C. de Mol en Y de Roode, Maarte Margaretha Johanna, dv J Schoneveld en J. Ravensber- gen; Claudia, dv. H. van den Bosch en G. de Best; Jordy Alexander, zv A.S. Jongejan en I.J. van Rijn; Jeroen, zv. P. Vlasveld en A. Hol- verda; Judith Irene. dv. J. Ouwehand en U.J. van der Plas; Leila Daphne Saira, dv. J.Z Bakhtali en B.A.H.M.G. van Benthem; Ditte Mirjam, dv. P. de Vreugd en M Zwaan. Marjol ein, dv. W.P.M. van Veen en G.M. Vervoorn; Jeroen Bernard, zv. E.V.C.M. Cohen en M.L. Bernard; Roel, zv. R.A.M. Goddijn en T. Broers; Stéphame. dv. G.J. van Balsfoort en N.M. SekJenthuis; Karen. dv. C.P. van Duin en C.P.E. Lek; Pim Jannes, zv. H.J.F.A. van der Woude en M.J.A de Dood; Rosita Jacoba, dv. J. Varkevisser en C. Jonker; Thanassis, zv. V. Kalamas en L.C. van den Berg; Simone Emilie, dv P.G. Rodenburg en M. Visser; Axel, zv. A. Schutte en A. Mark; De oude Koepoortsbrug U956). tussen Herenstraat en Doezastraat, net voor het begin van Corry de Wekker had altijd iets bijzonders. Op deze foto uit 1954 showt de 73-jange piano- de bouw van de nieuwe brug met een 16 meter breed wegdek. Op de achtergrond het fameu- en danspedagoge haar scooter met zijspan voor haar woonboot Adinda gelegen m de Ztjt- Plaatjes kijken (I) Leidenaars zijn onverzadigbaar als het gaat om mooie plaatjes van de stad en haar inwoners in vroe ger jaren. Toegegeven: het is ook leuk. Neem nu zo'n kiekje van Corry de Wekker in haar scooter met zijspan. Volgens de overleve ring had deze Leidse piano- en danspedagoge altijd iets bijzon ders.' Was het niet haar ponywa gentje, dan waren het wel haar ha zewindhonden waarmee ze een keer in de 3 Oktoberoptocht mee liep. Het kiekje van Corry (op de foto uit mei 1954 is zij 73 jaar oud) is te vinden in 'Leiden in de jaren vijftig'. Een kalender die vanaf heden in de winkel ligt. Corry de Wekker overleed in 1960. Vorig jaar verscheen de Leidse kalender voor het eerst. De foto's komen uit het omvangrijke ar chief van fotograaf N. van der Horst sr.. Dat archief omvat, vol gens eigen zeggen, enkele hon derdduizenden negatieven. Van der Horst kan dus wel een scheur kalender vullen met zijn fraaie kiekjes. Dat doet-ie niet. Voorlo pig houdt Van der Horst het bij een maandkalender. De kalenders gingen vorig jaar als warme broodjes over de toon bank. Er werden zelfs enkele her drukken gemaakt. Daarna was de belangstelling nog zo onverwacht groot dat veel liefhebbers van ou de stadsplaatjes teleurgesteld moesten worden. Aangemoedigd door het grote succes kon een ka lender voor het jaar 1990 dus niet uitblijven. De nieuwe kalender 'Leiden in de jaren vijftig' ontrukt weer een stukje 'vroeger Leiden' aan de vergetelheid. Van der Horst heeft een aantal fraaie foto's van de stad Leiden uit zijn collectie gese lecteerd: een nog niet gedempte Middelstegracht en Lange Mare, een stukje Nieuwe Rijn met ver sierde woonhuizen ter gelegen heid van de bevrijding (waarop de familie Van der Horst zelf poseert voor de fotograaf) en een heel mooie foto van de oude Koebrug (tussen de Herenstraat en Doeza straat) met op de achtergrond het fameuze café-restaurant Royal. Op een enkele foto lijkt het wel alsof er niets is veranderd in al die jaren. Neem nu het plaatje van de markt, uit juli 1955. De markt- kraampjes, de fietstassen vol boodschappen, de Koornbrug op de achtergrond. Pas uit het onder schrift bij de foto blijkt dat die tijd van toen in niets lijkt op de tijd van nu. "Toentertijd was de markt een hoogtepunt van de woensdag- of zaterdagmiddag", aldus Van der Horst. "Een vijfdaagse werkweek bestond nog niet en op zaterdag ochtend ging je naar school, 's Middags wachtte de teil of tobbe. Wie het zich kon veroorloven ging met een opgerolde handdoek en schoon ondergoed naar het bad huis. Na de wasbeurt zag je ze, met glad achterover gekamde ha ren en handdoek onder de arm, over de markt slenteren. Voor beeldig gedrag werd beloond met een toverbal uit de automaat van het 'chocoladehuis' op de hoek van de Mare met de Haarlemmer straat. Was het mooi weer, dan kreeg je een ijsje bij Voortman". Plaatjes kijken (2) Alles is anders, ook de vrijdagse veemarkt, zo laat een andere foto zien. De veemarkt werd in de ja ren vijftig immers nog gehouden op de Beestenmarkt en omge ving. "Als je in het gelukkige be zit was van een opa, kon je er op rekenen dat je in de zomervakan tie een keertje werd meegeno men. Je kwam wel stinkend te rug. "Voor de koeien moest je op passen. Plotseling kon zo'n beest zich gaan ontlasten en dan zat je onder de spetters. Bij konijnen en geitjes loerde een ander gevaar. Voor je het wist was je de trotse bezitter van zo'n beest en daar waren ze thuis nou niet zo blij Het mooist zijn natuurlijk de plaatjes waarop Leidenaars pose ren voor de fotograaf. Zoals op de foto van de groenteman die met zijn klanten rond de groentekar staat. Keurig in de plooi staan ook de kinderen van leden van de buurtvereniging 'Rijndijkstraat'. Ze hebben zich verzameld om een uitstapje te maken naar Den Haag, Scheveningen en de Dier gaarde Blijdorp. Toen was geluk heel gewoon... Dat een auto in de jaren vijftig nog iets bijzonders was blijkt niet alleen uit de stille straten. Op een foto uit 1949 liggen vier Leidse knulletjes op hun vrije woensdag middag autonummers te noteren. Hier liggen Nico Hollebeek, Herman Slingerland, Gerrit de Bruin en Nico Wallaart op de vluchtheuvel bij de grote Breestraatklok. Het is 1949 en nog leuk om op een vrije woensdagmiddag autonummers te no teren. Een mooi plekje daarvoor was de vluchtheuvel bij de hoek Hoge- woerd/Korevaarstraat, onder de grote Breestraatklok. Wie vindt dat tegewoordig nog leuk? Voor de Leiden-fotofreaks, die er na deze kalender nog steeds geen genoeg van hebben, ver schijnt over enige tijd ook een fo toboek met als thema 'Leiden in de jaren vijftig'. Deze uitgave stond dit jaar al gepland, maar er verschenen al drie boeken over Leiden dus werd het jaren-vijftig fotoboek even uitgesteld. "Uitstel betekent geen afstel", verzekert de auteur ons. mJvw™

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15