B en W moeten huiswerk overdoen SISS0S BRIEVEN ONDER NUMMER POSTBUS 993 Aantal opnamen in EZL loopt iets terug GAT IN WEG NAAR INDUSTRIETERREIN WARMOND Tennissers langs Marselis in strijd om onderkomen Onvoldoende steun voor plannen met zwembad Poelmeer en omgeving Kersverse Groen Links-afdeling wil Wassenaarse raad bestormen Wie de advertentiepagina's leest, komt ze regelmatig tegen: Adverten ties, waarin om privé-redenen geen naam, adres of telefoonnummer staat vermeld. In plaats daarvan worden dit soort advertenties afgesloten met een speciaal nummer. Wilt u reageren, dan kan dat alleen maar door uw schriftelijke reactie in een gesloten enveloppe, met daarop in de linkerbo venhoek het in de advertentie vermelde nummer geschreven, naar de krant te sturen. De medewerkers van onze advertentie-afdeling weten pre cies welke naam en welk adres bij dat nummer horen en zorgen er voor dat uw brief ongeopend bij de adverteerder terecht komt. Om de privacy van onze lezers nóg beter te beschermen, hebben wij sinds kort een speciale postbus voor brieven onder nummer in gebruik. Hier door is het onmogelijk geworden, dat iemand per ongeluk uw brief open maakt! Wilt u er zeker van zijn dat alleen de adverteerder uw reactie onder ogen krijgt, stuur dan uw brieven onder nummer naar: Leidsch/Alphens Dagblad, Postbus 993, 2300 AZ Leiden. Postzegel niet vergeten! N.B.: Bij andere adressering kunnen wij privacy niet voor 100% garanderen! Verschuiving naar dagverpleging zet door Wassenaarse PvdA-leden: 'Sneldienst naar Leiden-centraal, geld voor minima LEIDERDORP - Het aantal op namen in het Leiderdorpse St. Elisabethziekenhuis (EZL) is in 1988 teruggelopen met 7,5 pro cent. In 1987 werden 12.237 op namen geregistreerd, vorig jaar 11.309. De afdeling dagverple ging is daarentegen uitgebreid met 25 procent tot 1.631 patiën ten. De gemiddelde bedbezetting daalt nog steeds. In 1986 waren gemid deld 339 van de in totaal 389 bedden bezet, in 1987 waren dat er 319, en vorig jaar nog maar 317. Oegstgeestenaar te dronken voor een ademanalyse OEGSTGEEST - Een 46-jarige in woner van Oegstgeest is gistermid dag om half vijf door de politie aan gehouden omdat hij te veel had ge dronken. De man reed in zijn auto door de Geversstraat in zijn woon plaats. Hij bleek zo diep in het glaas je te hebben gekeken dat een adem analyse niet mogelijk was. De poli tie heeft de man na een bloedproef laten gaan. Hij kan een fikse boete verwachten. De auto bleef achter op het bureau. Het voertuig was onver zekerd en niet gekeurd. Het ziekenhuis heeft 1988 afgeslo ten met een overschot van 86.075 gulden. De totale omzet bedroeg ruim 65 miljoen gulden. De directie van het ziekenhuis wijst in er het jaarverslag 1988 op dat de marges klein zijn: het positieve resultaat be droeg slechts één promille van de totale omzet. "Dit geeft aan dat de noodzaak tot efficiënt handelen groot is", aldus de directie. Het overschot van vorig jaar is overigens iets ruimer dan het jaar daarvoor. In 1986 was er een exploi tatie-overschot van 23.357 gulden. Dankzij een nieuwe budgettering is het gelukt in 1988 meer over te hou den. De meeste ziekenhuisopnamen in het EZL waren spoedgevallen (4.570). Kortdurende opnamen van minder dan twee dagen kwamen 1.238 keer voor. Langer dan 29 da gen in het ziekenhuis verbleven 554 patiënten. Ten opzichte van vorig jaar is dit aantal gestegen. In 1987 werden 500 mensen opgenomen die een langdurige verpleging nodig hadden. De directie verwacht dat de ver schuiving van opnamen naar po liklinische behandelingen zich de volgende jaren enigszins zal voort zetten. De afdeling dagverpleging werd in 1988 uitgebreid van 4 naar 5 dagen per week. Op 31 december 1988 waren 877 personen in dienst van het St. Elisa bethziekenhuis, 676 vrouwen en 201 mannen. Ongeveer de helft hiervan werkte in deeltijd-dienst bij het zie kenhuis. Gemeenteraad moet recht van opstal verlenen VOORSCHOTEN - Om een kantine met vergaderruimte te kunnen bou wen bij tennispark Adegeest wil de Stichting Tennispark Adegeest dat de gemeente recht van opstal verleent aan een plaatselijke bank. Alleen dan wil de bank de stichting een lening verstrekken voor de bouw. Dat blijkt uit een brief aan de gemeenteraad. De stichting heeft het financieel-technische beheer over het park, terwijl de vereniging Adegeest is opgericht voor het sportieve gedeelte. De stich ting heeft al eerder een verzoek ingediend bij B en W, maar wethouder L.L. Marselis zou hebben geëist dat de stichting eerst afspraken maakt met de tennisvereniging Adegeest over huurvoorwaarde^ en dergelijke. De stich ting noemt dit overleg 'een interne aangelegenheid' en wil geen inmenging van B en W op dit punt. Daarom richt ze haar verzoek nu rechtsstreeks tot de gemeenteraad. Of de stichting zich in de vingers snijdt met deze opstelling, kan secreta ris-penningmeester H.A.T. van der Kaay, niet zeggen. Hij hoopt dat de po litici de gebruikers van het complex niet in de kou laten staan. Volgens de stichtingsbestuurder zijn dat er 800. "Welke vereniging van die omvang heeft nu geen eigen onderkomen?", vraagt hij zich af. "We zijn van 's och tends acht tot 's avonds elf uur open". Hij benadrukt dat de stichting 'al leen het karwei wil afmaken' en geen subsidie wenst van de gemeente. Wethouder Marselis was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. Aanrander gepalet in Oegstgeest OEGSTGEEST - De politie van Oegstgeest heeft gisteravond een man aan gehouden die aan het begin van de avond een jonge Leidse vrouw had aan gerand op de plaatselijke Endegeesterstraatweg, vlak bij een ingang van het terrein van Endegeest. Op het bureau heeft de man bekend, maar de politie hoopt dat getuigen volledige klaarheid kunnen brengen. Vooral de vrouw, die met een kind achterop haar fiets ter plaatse was en waarvan het kind zou zijn gevallen, wordt verzocht contact op te nemen met de politie (tel. 071-155440). Slachtoffer is een jonge inwoonster van Leiden, die over de Endegees terstraatweg wandelde. Een jongeman fietste haar drie maal voorbij, stap te af en betastte haar onzedelijk. Daarna duwde hij haar het terrein van Endegeest op, waar hij haar dwong verdere onzedelijke handelingen te verrichten. Na enige tijd liet de dader zijn slachtoffer gaan, die volkomen overstuur hulp zocht op het terrein van Endegeest. Doordat de politie snel werd ge waarschuwd kon de aanrander snel worden aangehouden in de buurt van de plaats van handeling. WARMOND - Door een gespron gen waterleiding onder de War- mondse Padoxlaan is gister avond een groot gat in het weg dek geslagen. Ongeveer 40 ku bieke meter zand is wegge spoeld. Wegens instortingsge vaar is de weg voorlopig geslo ten voor vrachtverkeer naar het achterliggende industrieterrein. Automobilisten worden omge leid over het fietspad naast de weg. Buurtbewoners ontdektende lekkage om negen uur 's a vonds. Ze zagen grote hoeveelheden zand en modder onder het via duct wegstromen. De politie con stateerde dat de waterleiding was gesprongen, vlakbij de brug over de Leede. Een woordvoerster van de po litie zegt dat een groot gedeelte van de Padoxlaan opengebro ken moet worden om herstel werkzaamheden uit te voeren. De schade is aanzienlijk. Vol gens Bezuyen van de afdeling gemeentewerken is de weg voor vrachtverkeer afgesloten om een 'levensgevaarlijke situatie' te voorkomen. Hoe lang de afslui ting zal duren is op dit moment nog niet bekend. Wie de herstel werkzaamheden zal betalen kan hij evenmin zeggen zolang on duidelijk is hoe de buis kon springen. (foto Jan Holvast) en milieubeleid' WASSENAAR - De ledenvergade ring van de Wassenaarse PvdA heeft het verkiezingsprogramma gisteravond wat verder rood en groen gekleurd. Het milieu leverde drie velletjes met amendementen op en bijna alle wijzingsvoorstellen haalden het. Zo wil de PvdA de schooleducatie terughalen en moet het milieu planmatig en streng wor den bewaakt en geschoond. Wanneer minima geen geld heb ben om hun kinderen naar sportver enigingen te sturen, moet de ge meente 100 gulden per gezinslid be schikbaar stellen. Om burgers uit hun vervuilende auto's te jagen, wil len de sociaal-democraten de NZH om een frequente sneldienst naar Leiden-centraal vragen. Bovendien zijn ze benieuwd of Wassenaar kan worden aangesloten op de nieuwe sneltram uit Den Haag. Volgens het verkiezingsprogram ma moeten er in Wassenaar tot 1994 500 woningen komen in Wetering park en de verschillende snipperlo- katies. De 25 leden waren het daar gisteren mee eens, maar discussi eerden wèl enige tijd over het op borrelende voorstel om 'specifieke bejaardenwoningen te gaan bou- wen'. Volgens deskundigen zou dat I te duur worden voor de doelgroep en het resultaat was dat de term spe cifiek tussen haakjes komt te staan. In raads- en commissievergade ringen hakt de WD de laatste maanden hard in op het CDA dat bij de laatste kamerverkiezingen voor het eerst sinds jaren de WD-hege- monie wist te doorbreken. Toch zijn heel wat PvdA'ers ervan overtuigd dat de twee samen verder willen na de verkiezingen. Het stelt de PvdA voor een dilemma: moet de partij nog verder inbinden om aanvaard baar te blijven als collegepartner of moet ze met een flinke klap de op positie kiezen, met of zonder de partner D66 en het opkomende Groen Links? De ledenvergadering had het gisteravond over een 'her kenbaar gezicht' maar 'ononder handelbaar' lijkt er niets. Poppentheater Poppentheatergroep Wellus Nietus geeft morgenmiddag een voorstelling in Voor- schoten (Prinses Marijkelaan 4), voor kinderen van 4 tot 10 jaar. 'Wie niet blauw is, is gezien' begint om 14.30 uur. Seminar Verpleeghuis Mariënhaven in Warmond (Mgr. Aengenentlaan 1-3) houdt donder dag 26 en vrijdag 27 oktober een semi nar over omgaan met 'gedesoriënteerde ouderen'. Dit tweedaagse seminar is het tiende in een reeks die al vanaf 1983 wordt georganiseerd. Voor meer infor matie: mevrouw K. van Egmond, 01711- 19300, toestel 269. Groen Links, gisteravond bijeen in het Wassenaarse paviljoen Zonnehof, rekent op een tot twee zetels bij de gemeenteraadsverkiezingen. (foto Henk Bouwman) WASSENAAR - Groen Links is gisteravond voor het eerst bijeen gekomen in Wassenaar. In het kleine paviljoen Zonnehof, op de grens van het gewone en het dure Wassenaar, kozen de acht aanwe zigen voor deelname aan de ge meenteraadsverkiezingen. Of het ook zo ver zal komen, is onduide lijk. Het kost tijd om van niets iets te worden en er moet nog het nodige worden overlegd. Om dat overleg te stroomlijnen zijn taken ver deeld en werkgroepen geïnstal leerd. Op 7 november komen de progressieven opnieuw bij elkaar en zal meer zicht zijn op deelna me aan de verkiezingen van maart volgend jaar. Half decem ber sluit de inschrijftermijn. In een grijs verleden heeft Groen Links-partner PSP samen gewerkt met PvdA en D66 in de Open Appèl-lijst. De andere bloedgroepen van Groen Links, PPR, CPN en EVP hebben nog nimmer een plaatsje in de Wasse naarse gemeenteraad gehad. Ook buiten de raad is hun kracht be perkt. Bij landelijke verkiezingen gingen de verschillende leden met propagandamateriaal de straat op, maar dat waren ver splinterde en beperkte gebeurte- Toch zette de combinatiepartij zich hard af tegen raad en B en W in de aankondigingen voor de vergadering van gisteravond. In breng van burgers zou niet wor den gewaardeerd, als wettelijke voorzieningen onvoldoende zijn springt de gemeente niet bij, voor kinderen is Wassenaar een onvei lige gemeente geworden en 'het politieke gestuntel met de jonge rencentra geeft de onmacht aan van de huidige politieke partijen'. Brede visie Wat Groen Links precies wil gaan doen, werd gisteravond niet dui delijk. De aanwezigen hadden het over een 'bredere visie' en willen het beeld van nu doorbreken, waarbij alle partijen in het college van burgemeester en wethouders zitten en niemand linkser kan stemmen dan PvdA bij de ge meenteraadsverkiezingen. Of veel Wassenaarders echt links willen stemmen, is uit vori ge verkiezingen niet af te leiden. Bij de verkiezingen voor de Twee de Kamer trok Groen Links 256 stemmen, veel te weinig voor een raadszetel. Volgens het gezel schap van gisteren zullen ge meenteraadsverkiezingen een an der beeld opleveren: plaatselijke items spreken een woordje mee en ook de onvrede van de burgers kan de uitslag beïnvloeden. Als de partij meedoet aan de verkie zingen in Wassenaar rekent ze op minimaal één zetel en maximaal twee zetels. OEGSTGEEST - B en W van Oegstgeest roepen weerstand op met hun plan om bij het vernieuwde zwembad Poelmeer geen trimbad aan te leggen. Ook bestaat bij raadsleden nog teveel onduidelijkheid over de te verwachten exploitatiete korten. B en W moeten dus hun huiswerk overdoen en bin nenkort meer informatie verstrekken. Wel tekent zich een raadsmeerderheid af voor het bouwen van ten minste 12 tot 16 goedkope huurwoningen op het terrein van het buiten bad. Dat bleek gisteravond in Oegst geest tijdens een gecombineerde vergadering van de commissies fi nanciën en openbare werken over de plannen met Poelmeer en de om liggende Overveerpolder. Na een lange vergadering, gingen de com missieleden akkoord met de toezeg ging dat B en W in de raadsvergade ring van november een concreet voorstel zullen presenteren. In dat voorstel worden vier varianten on derzocht: een zwembad met een buitenbad, een zwembad zonder buitenbad, een kostenoverzicht van de huidige beheersvorm en een kos- tenoverzicht van een zwembad met een explotatiestichting. Om een nieuw zwembad te kun nen betalen willen B en W op het Poelmeer-terrein ongeveer 50 wo ningen bouwen. WD en D66, sa men goed voor 8 van de 17 raadze tels, willen de door B en W voorge stelde bouw van 12 a 16 goedkope huurwoningen schrappen, omdat huizen in de vrije sector veel meer geld in het gemeentelijke laatje brengen. De andere partijen steu nen B en W in hun 'harde eis' om toch ruimte te maken voor een klein contingent sociale woningbouw. Wethouder openbare werken A.J- .W.F.M. Kohlbeck (PvdA) verdedig de het plan met het argument dat B en W 'het uit een oogpunt van volks huisvesting ongewenst vinden uit sluitend vrije sectorwoningen te plaatsen'. Trimbad B en W schrappen in hun voorstel de aanleg van een trimbad, omdat de kosten van zo'n buitenbad niet opwegen tegen het te verwachten geringe gebruik. Alleen wanneer het jaarlijkse exploitatietekort niet boven de 500.000 gulden per jaar uitkomt blijft deze optie in beeld. De raadsfracties gaven op dit punt een vertrouwde 'links-rechts'-te- genstelling te zien: PvdA en PPR zijn vóór een buitenbad, de WD te gen, een weifelend CDA wil 'mis schien een klein buitenbadje' en D66 wil de kwestie 'toch nog maar eens bekijken'. De financiën bleken gisteravond een heikel punt. Verschillende raadsleden zetten vraagtekens bij de cijfers die B en W in hun voor stellen noemen. Raadslid mevrouw J.M. van Vloten (WD) opende de rij met de vraag of het vernieuwde zwembad inderdaad 230.000 gulden zal opleveren. Bij een kleine tegen valler zou het geraamde exploitatie tekort van 490.000 gulden snel en fors overschreden kunnen worden, stelde zij vast. Ook raadslid Vissers (D66) vroeg zich af waar B en W hun prognoses op baseren. M. Haasnoot (PvdA) vroeg om een nader onderzoek door een ex tern deskundige. Een meerderheid van de raadsleden sloot zich bij deze wens aan, ondanks de verzekering van wethouder P. van Veen dat 'on ze raming geen duik in het ongewis se is'. Een van de weinige 'harde' cij fers die hij ter tafel bracht was de mededeling dat de prijs van een kaartje straks omhoog gaat van 3,80 gulden naar 4,25 gulden. Volgens Van Veen zou Oegstgeest op perso neelsgebied een zeer goed figuur slaan: uit een vergelijking met an dere baden blijkt dat Oegstgeest 'meer doet met minder i Woningen Onduidelijk is nog hoeveel wonin gen op het terrein gebouwd kunnen worden. Het zal mede afhangen van de uitslag van de prijsvraag die nog moet worden uitgeschreven. Alle fracties meldden dat de procedure daarvoor kon doorgaan. De 'harde eis' van 12 tot 16 goedkope huurwo ningen kon echter minder op alge mene instemming rekenen. Raadslid N.J. Moonen (WD) ver klaarde tegen sociale woningbouw te zijn omdat 'de huidige zwembad locatie zich voor vrije sectorbouw leent'. De 'homogeniteit' van de buurt is niet gebaat bij sociale wo ningbouw en bovendien leveren vrije-sectorwoningen de gemeente meer geld op, zo redeneerde de libe raal. De WD'er kreeg alleen raads lid M.H.J.J. Vissers (D66) aan zijn zijde. De democraat vindt dat de ge plande woningwetwoningen naar een andere locatie moeten verhui zen, 'anders valt er aan de verkoop van de grond in de Oververpolder onvoldoende te verdienen'. De christen-democraat D.J. de Ruijter toonde zich een voorstander van 'gedifferentieerd bouwen'. Het aantal goedkope huurwoningen mocht daarom van hem nog wel iets hoger worden. PvdA-raadslid Haas noot en A.M.J. van Eisen (PPR) toonden zich verheugd dat er 'ein delijk concrete plannen voor socia le woningbouw worden gepresen teerd'. Beide raadsleden grepen de gelegenheid aan om het langver wachte volkshuisvestingsplan weer eens ter tafel te brengen. 33oo PZ /eidevj

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14