TAD LEIDEN 1 Extraatje voor lager betaalde ambtenaren 'Economie van Leids gewest wordt bedreigd 'Vakaturekrant regio Leiden groot succes' D66: ook raadsleden moeten opgave doen van bijbaantjes s LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 25 OKTOBER 1989 Leids college stemt in met uitkering 100 gulden LEIDEN - Leidse ambtena ren krijgen aan het einde van dit jaar toch een extraatje van 100 gulden. Deze 'een malige uitkering' wordt be taald uit een potje dat minis ter Van Dijk van binnen landse zaken ter beschik king heeft gesteld voor een zogeheten beloningsdiffe rentiatie. Het college wilde deze bijdrage aan vankelijk aan andere zaken beste- Aanranding aan Bachstraat LEIDEN - Een 56-jarige vrouw is gisterochtend door een onbekende man aangerand in de kelderruimte van een flat aan de Bachstraat. De vrouw moest iets pakken uit de kel- j der toen zij plotseling van achter werd beetgepakt door een man van ongeveer 45 jaar. Toen de vrouw begon te schel den, vluchtte de man de kelder uit. den. De bonden staan er echter op dat er geld wordt uitgekeerd aan ambtenaren. Ze hebben nu, voor een deel, hun zin gekregen. Niet alle ambtenaren krijgen straks de bijdrage. Het college wil de hoger betaalden ervan uitsluiten. Bij welk salaris de grens komt te lig gen, is echter nog niet duidelijk. Het college gaat dat nader bekijken, zo maakte wethouder Bordewijk giste ren duidelijk tijdens een vergade ring van de raadscommissie voor fi nanciën en personeelszaken. Uit het potje van minister Van Dijk heeft de gemeente Leiden on geveer 370.000 gulden gekregen. Een deel van dit geld is inmiddels uitgegeven aan onder meer het cul tuurveranderingsproject Fiks. Het college wilde aanvankelijk het res terende deel besteden aan kinder opvang, het personeelsblad QQ en aan maatregelen die de 'doorstro ming' van ambtenaren zouden kun nen bevorderen. De vakbonden na men daarmee geen genoegen. Zij lieten weten dat wat hun betrof het college het geld best aan andere za ken mocht besteden, als de ambte naren maar hun extraatje van 100 gulden kregen. De bonden hebben er inmiddels Gemeente reageert nog steeds te laat op brieven van burgers LEIDEN - De gemeente Leiden beantwoordt brieven van burgers en instellingen nog altijd veel te laat. Dat verklaarde het D66-raadslid Lan- genberg gisteren tijdens een vergadering van de raadscommissie voor personeelszaken. De Leidse raad roept al jarenlang om een snellere be handeling van brieven. Veel effect hebben die pleidooien tot dusver niet gehad, zo bleek uit de woorden van Langenberg. "Het doorgaans trage antwoord op brieven, was een van de voor naamste klachten tijdens de Dag der Democratie", stelde de D66'er. Hij opperde het idee om na 1 januari mensen voortaan binnen drie weken een antwoord te sturen. "Lukt dat niet, dan moet de gemeente binnen die termijn duidelijk maken waarom het niet kan". Wethouder Bordewijk erkende het probleem - zoals hij dat ook de voorgaande jaren heeft gedaan. In het idee van Langenberg ziet hij ech ter niet zo veel. "Het systeem dat we nu hebben is op zichzelf goed. Het is alleen lastig om er voor te zorgen dat ambtenaren het ook uitvoeren. Dat is een kwestie van mentaliteit en die kun je niet in korte tijd veran deren", aldus de wethouder. Hij verwacht dat het probleem te zijner tijd minder zal worden als het Fiks-project slaagt. "Dat is echter nog maar net begonnen". mee ingestemd dat 164.000 gulden wordt besteed aan kinderopvang. Ze stellen daarbij wel de voorwaar de dat de gemeente zelf een even groot bedrag op tafel legt. Het colle ge is nog niet op die eis ingegaan. Volgens Bordewijk is dat een zaak die volgend jaar tijdens de onder handelingen voor een nieuw college moet worden geregeld. Bordewijk zei het gisteren te be treuren dat de bonden uit het fonds geen geld beschikbaar willen stel len voor het personeelsblad QQ. De bijdrage die de ambtenaren krijgen, geldt alleen voor dit jaar. Afgespro ken is dat nieuwe bijdragen volle dig ten goede komen aan de kinder opvang. De minister heeft het geld uitge trokken om bepaalde functies beter te kunnen belonen. Leiden kent echter al een systeem voor functie waardering, waardoor de bijdrage kon worden aangewend voor ande re zaken. Vraagtekens bij vertrek topambtenaren LEIDEN - CDA en D66 zijn veront rust over het vertrek van een aantal topambtenaren bij de gemeente Leiden. Binnen betrekkelijk korte termijn hebben onder anderen de chefs Remoortere (informatie en automatisering) en Van der Valk (ruimtelijke ordening), en Ende geest-directeur Bronkhorst ontslag genomen. Beide partijen vragen zich af of welke oorzaken aan het vertrek van deze mensen ten grond slag hebben gelegen. Het CDA-raadslid Van Duijn vroeg wethouder Bordewijk of een of meer van de ambtenaren moge lijk zijn weggegaan omdat ze te wei nig 'ruimte' hebben gekregen van het college. "Zijn de wethouders langzamerhand niet te veel opge schoven naar de positie van top ambtenaar?" Bordewijk wilde gis teren, tijdens een vergadering van de raadscommissie voor perso neelszaken, niet op de vragen in gaan. De zaak komt later tijdens een besloten vergadering van deze com missie aan de orde. WERELDBOL DRAAIT WEER LEIDEN De wereldbol op het kantoor van deze krant draait weer. Een jaar geleden was de draaiende bol met uurwerk doelwit van vandalen. Re paratie bleek niet meer mogelijk, omdat de globe zich in zeer slechte staat bevond. Het object stond al sinds 1960 op het gebouw aan de Witte Singel. Gisteren werd de nieuwe aardbol door werknemers van deze krant ge plaatst. (foto Wira Dijkman) LEIDEN - De Leidse raadsleden moeten opgave doen van hun eventuele bijbanen. Het D66-raadslid Langenberg heeft hierom gisteren gevraagd. Met zo'n opgave kan de raad beter bepalen of een raadslid zich niet schul dig maakt aan een verstrengeling van belangen. De D66'er vroeg het colle ge verder opnieuw een overzicht te geven van hun nevenfuncties. Burge meester en wethouders hebben dit al eerder gedaan, maar die opgave is volgens Langenberg onvoldoende. De kwestie rond bijbanen van bestuurders speelt sinds bekend werd dat wethouder Tesselaar bestuurslid is van stichting De Beuk, een organisatie die is ingeschakeld bij het cultuurveranderingsproject van de gemeente Leiden. Deze zaak had verder geen gevolgen voor Tesselaar of het werk van De Beuk voor de gemeente, maar sindsdien is de roep om een goed overzicht van nevenfuncties luider geworden. Langenberg meent nu dat, als raadsleden zo'n opgave van wethouders verlangen, ze ook zelf hun eventuele bijbaantjes bekend moeten maken. LEIDEN - De Vakaturekrant die sinds een paar maanden huis-aan- huis in deze regio wordt verspreid, is een groot succes. Dat is de me ning van directeur C.A.J. Tibbe en adjunct-directeur C. Pluijmaekers van het Gewestelijk Arbeidsbu reau. "Op de dag na het verschijnen van de krant krijgen wij ongeveer 100 telefoontjes van mensen die in formatie willen over banen en scho lingsmogelijkheden. We zetten op die dag twee ambtenaren in voor het beantwoorden van telefoontjes. De respons valt meer dan mee". De Vakaturekrant is een initiatief van All Productions uit Alphen aan den Rijn. De krant wordt in de rayons Leiden, Alphen en Lisse huis-aan-huis verspreid in een opla ge van 190.000.' Door het succes van de krant gaat binnenkort ook het rayon Gouda meedoen en zijn er plannen om ook een dergelijke krant in de regio's Utrecht, Amers foort en Haarlem van de grond te til len. Het arbeidsbureau wil door deel name aan de Vakaturekrant probe ren om vraag en aanbod op de ar beidsmarkt beter op elkaar af te stemmen. "Die dreigen steeds ver der uit elkaar te groeien", zegt Tib be. "Je hebt wel mensen voor vaca tures die er niet zijn, aan de andere kant zijn er vakatures waar geen mensen voor zijn. De krant geeft zicht op vakatures die wij moeilijk kunnen vervullen". Onder meer met behulp van de Vakaturekrant wil het arbeidsbu reau meer beweging krijgen op de arbeidsmarkt. "We mikken daarbij ook nadrukkelijk op de werkende. Op die manier kunnen er ook pro blemen op de arbeidsmarkt worden opgelost. Er ontstaan door het ver vullen van een baan door een wer kende elders plaatsen op de ar beidsmarkt, die uiteindelijk door een werkzoekende wordt vervuld. Soms gaat dat in drie etappes'7zegt Tibbe. Hij doelt daarmee op de situ atie waarbij bij voorbeeld een heao'er wordt gevraagd. De heao'er laat een baan achter, die soms weer door een meao'er kan worden ver vuld. "Je brengt op deze manier een loopbaanontwikkeling op gang", stelt Tibbe. De directeur van het GAB wil overigens niet zeggen hoeveel geld het arbeidsbureau in de krant inves teert. "Laat ik zeggen dat wij voor het bedrag iets kopen dat het geld waard is", zegt Tibbe. Behalve het vervullen van vaca tures heeft de krant ook neveneffec- Ontboezeming van Geertsema LEIDEN - De meeste geren zich groen en geel wan neer er iets de mist in gaat door dat ambtenaren niet van elkaar weten waarmee ze bezig zijn. Die gebrekkige communicatie kan echter ook een bron van in spiratie zijn. Althans, dat bleek gisteren uit de woorden van het VVD-raadslid Geertsema. Hij verklapte tijdens een Ver gadering van de raadscommis sie van financiën dat hij de poli tiek was ingegaan omdat de co ördinatie tussen gemeentelijke afdelingen zo slecht is. "De ene dienst breekt een straat open en gooit hem weer dicht, en een week later komt een andere dienst langs óm precies hetzelfde te doen. Ik vroeg me af of daar niet wat aan kon worden ge daan. En dat is uiteindelijk mijn belangrijkste drijfveer ge weest om raadslid te wórden". Na deze ontboezeming vroeg wethouder Bordewijk van fi nanciën hoopvol of Geertsema van plan was direct de politiek vaarwel te zeggen als alles op rolletjes zou lopen. Die toezeg ging wilde het VVD-raadslid gisteren nog niet doen. Onderzoeker Laurier vraagt om maatregelen 'Vluchtelingen en Mensenrechten' LEIDEN - De werkgroep van de Evert Vermeer Stichting (EVS) af deling Leiden houdt op dindsdag- avond 14 november in het Gulden Vlies aan de Breestraat een thema avond over 'Vluchtelingen en Men senrechten'. Verschillende sprekers waaron der de Leidse wethouder De La Mar en een medewerkster van de lande lijke EVS verlenenen hun mede werking. De EVS is een onderdeel van de PvdA en houdt zich voornamelijk bezig met vraagstukken op het ge bied van de ontwikkelingssamen werking. Leiden heeft zich dit jaar uitgeroepen tot 'Vluchtelingen- stad'. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. De toegang is gratis. LEIDEN - De gemeenten in het Leidse gewest moeten de komende jaren op een voortvarende manier een aantal problemen oplossen. Indien dat niet gebeurt, kan het gebied wel eens in een diep economisch dal ver zeild raken. Dit betoogde drs. J. Laurier gister avond. in zijn lezing 'Leiden, stad met twee gezichten'. Hij sprak tij dens een Studium Generale van de Leidse universiteit in het kader van de cyclus 'De Randstad in de we reld; Leiden in de Randstad'. De on derzoeker van de Rijksuniversiteit ging hierbij in op de economische ontwikkeling van het Leidse ge west, dat zowel de stad Leiden als haar randgemeenten en de Duin- en Bollenstreek omvat. Laurier gaf aan dat dit gebied de afgelopen jaren ondanks de crisis niet eens zo slecht heeft geboerd. Vooral vergeleken met andere de len van de Randstad valt de werk loosheid wel mee, is het aantal ba nen toegenomen en de opbrengst van bedrijven gestegen. Maar Laurier ziet verschillende gevaren aan de economische hori zon opdoemen. Met name de indus trie baart hem zorgen. De slechte si tuatie van deze sector wordt vol gens de onderzoeker enigszins ge camoufleerd door de sterke ontwik keling van de voedings- en genot middelenindustrie. Vooral de vesti ging van het Heineken-concern in- Zoeterwoude geeft volgens Laurier een vertekend beeld. "Wanneer het Heineken-effect wordt uitgevlakt, blijft- een triest beeld over van de resterende industrie. Veel bedrij ven zijn op sterven na dood, omdat hun produkten uit de tijd zijn". Ver der acht Laurier de onderlinge sa menwerking tussen de onderne mingen ronduit slecht. Treurig Ook de gemeenten binnen het ge west Leiden moeten volgens de on derzoeker nog veel leren op het ge bied van samenwerking. "Het is treurig dat Leiden en de omliggen de gemeenten elkaar beconcurre ren om bedrijveh binnen te halen. Er moet juist nauw worden samen gewerkt. Het maakt ten slotte echt niet veel uit of een onderneming zich nou in Leiden of in één van de AZL, TNO en faculteit werken samen bij verouderingsonderzoek LEIDEN (ANP) - De medische fa culteit van de Rijksuniversiteit Lei den, TNO en het Academisch Zie kenhuis Leiden (AZL) gaan samen werken op het gebied van veroude ringsonderzoek. Het AZL heeft dit woensdag bekend gemaakt. De sa menwerkingsovereenkomst zal op 2 november worden ondertekend, voorafgaand aan de opening van de tentoonstelling „Lijn 65+" over ver oudering en gezondheid. Met de bundeling van activiteiten in het medisch-gerontologisch on derzoek willen de partners meer in zicht krijgen in de oorzaken en het ontstaan van ziekten en gebreken op oudere leeftijd. Zij vinden dat daaraan te weinig aandacht wordt besteed, ondanks de toenemende vergrijzing. De resultaten van de onderzoe kingen kunnen een ondersteuning zijn voor de specifieke medische zorg voor ouderen - de geriatrie - en voor zo goed mogelijk afgestemde voorzieningen. Zij kunnen tevens bijdragen aan maatregelen die de ziekten voorkomen, aldus de part randgemeenten vestigt. Het gaat om de kracht van de gehele regio". Laurier, tevens gemeenteraadslid voor Groen Links, benadrukte ove rigens dat Leiden al een tijdje pro beert met andere gemeenten in het gewest samen te werken. "Maar die houden de boot af', aldus de onder zoeker. Een ander probleem dat hij gis teravond aanstipte is de tweedeling van de Randstad. Er ontstaat een noordelijke tak rond Amsterdam, en een zuidelijke rond Den Haag en Rotterdam. Het Leidse gewest dreigt daar net buiten te vallen. Laurier ziet in die ontwikkeling ook ongekende mogelijkheden. Hij meent dat het gewest een soort ver bindingsfunctie kan krijgen tussen de twee gebieden. Met name de communicatie- en vervoersbedrijven moeten hieraan een bijdrage leveren. Volgens Lau rier evenwel kampen juist deze tak ken van dienstverlening in en rond Leiden met grote problemen. "Ze hebben zich de afgelopen jaren slecht ontwikkeld, vooral vergele ken met vergelijkbare ondernemin gen in andere delen van de Rand stad. Dat is treurig, met name om dat het bedrijfstakken zijn die in de toekomst van groot economisch be lang zijn". Werkloosheid De onderzoeker is ook niet erg te spreken over de werkloosheid in het gewest. Die is de afgelopen 15 jaar weliswaar relatief laag geble ven, maar dat kwam doordat met name in de Duin- en Bollenstreek en de randgemeenten het verlies aan banen aardig bleef beperkt. Het percentage van de beroepsbevol king dat in Leiden zelf zonder baan zit, ligt met vijftien procent aanmer kelijk hoger dan het landelijke ge middelde. Initiatieven als het bio-science keld park dragen volgens Laurier niet wezenlijk bij aan de oplossing van den er werk hebben gevonden, heeft, ziet hij mogelijkheden voor dit probleem. "Het park heeft zich Voor de grote groep laag of niet ge- het Leidse gewest. "Er liggen tal boven verwachting ontwikkeld. Ik schoolden biedt het geen oplos- van kansen, maar die moeten wel juich dit toe, maar constateer tege- sing". met beide handen worden aange- Ondanks de zorgen die Laurier grepen". Jan Laurier: "Het bio-sciencepark heeft zich boven verwachting ontwik- mjm (foto Loek Zuyderduio) ten. Pluijmaekers: "We krijgen ook veel vragen over scholingsprojec ten, kortom niet alleen vragen over de vacatures die in de krant staan, maar ook over de artikelen. Boven dien stimuleert hét mensen om eens naar het arbeidsbureau toe te ko- Hoeveel mensen daadwerkelijk dank zij de Vakaturekrant aan een baan zijn gekomen, kan Pluijmae kers niet zeggen. "Over een halfjaar hopen we daar cijfers over te heb ben". De werkloosheidscijfers ontwik kelen zich naar de mening van Tib be overigens gunstig. "De cijfers liggen weer zo'n 600 lager dan vorig jaar. Dat getal zegt op zich niets. Het gaat er ook om of het aantal langdu rig werklozen is gedaald, of buiten landers en vrouwen aan een baan zijn gekomen. Maar ook op dat punt zijn de cijfers goed. Het aantal werk lozen in de oudere leeftijdscatego rie daalt, maar ook het aantal men sen dat al lang een baan zoekt". Telderskade afgesloten LEIDEN De spoorwegovergang Telderskade wordt in verband met onderhoudswerkzaamheden van nacht van 23.00 tot 08.30 uur voor doorgaand verkeer afgesloten. Inlichtingen over aow na 'Oort' lijkertijd dat vooral hoog opgelei- LEIDEN - Bejaarden met vragen over de loonbelastingverklaring die ze binnenkort in de bus krijgen kunnen terecht bij de Rechtswin kel, het belastingkantoor of de spe ciale belastingtelefoon. In verband met de belastingher ziening Plan Oort krijgen veel aow- gerechtigden deze dagen een nieu we loonbelastingverklaring toege zonden van de Sociale Verzeke ringsbank of een pensioenfonds. De stichting Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaardenwerk (DGB) in Leiden verwacht dat veel bejaarden moeite krijgen met het invullen van deze nieuwe formulie ren. Volgens het DGB is de tekst van de nieuwe verklaring moeilijk te begrijpen. Verder zijn veel be jaarden volgens de stichting huive rig om contact op te nemen met uit keringsinstanties of pensioenfond sen en ervaren ze het invullen van de formulieren als te ingewikkeld. Het gevolg is dat veel bejaarden hulp zoeken bij het DGB. De stich ting heeft intern afgesproken de mensen door te verwijzen naar de instanties die werkelijk kunnen hel pen, zoals het belastingkantoor Rijksbelastingen aan de Stations weg 7. Zonder afspraak kan men daar terecht van 8.30 tot 16.00 uur op de afdeling loonbelasting. Men sen kunnen ook de belastingtele foon bellen, onder nummer 06-0543. Ten slotte kunnen inlichtingen wor den verstrekt door medewerkers van de Leidse Rechtswinkel, Ketel- boeterssteeg 10. Daarvoor moet wel eerst een telefonische afspraak wor den gemaakt onder 130775. Mini-symposium over botkanker LEIDEN - Het Integraal Kanker centrum West (IKW) houdt op 15 november een minisymposium in Leiden over botkanker. De bedoe ling van dit symposium is de nieu we ontwikkelingen op het gebied van de behandeling van kwaadaar dige bottumoren nader toe te lich ten. Botkanker wordt vaak gezien als een ongeneeslijke ziekte die, voor zover operatief behandelbaar, ge paard gaat met amputatie van de aangetaste lichaamsdelen. Er is zo wel wat betreft de prognose als de behandeling de laatste jaren veel veranderd. Nieüwe methoden wer den geïntroduceerd en geven beter inzicht in de relatie van de tumor met betrekking tot de omgeving. Chemotherapie en radiotherapie hebben hun invloed op de levens verwachting. De ontwikkelingen op het gebied van nieuwe sparende operatieve behandelingsmethoden hebben bijgedragen tot een accep tabele behandeling, waarbjj het veelal mogelijk bleek amputatie te voorkomen. De zeer recente intro ductie van donorbot-materiaal is hiervan een voorbeeld. Het symposium vindt plaats in het laboratorium voor fysiologie aan de Wassenaarseweg 62 in Lei den, aanvang 19.30 uur. Voor meer informatie: A.G. Standhart, coördi nator interne zaken van het IKW, (071)-259759. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13