Fietscross: acrobatiek en uithoudingsvermogen PAGINA VOOR JONGEREN Eén stuurfout kan de overwinning kosten caasfMKüa Tjj ad) Rubriek Strips in Big Deal! (P0 Kr Vraag naar geheim speelgebied Wet Wet Wet terug van weggeweest Voor vragen, opmerkingen en suggesties met betrekking tot Big Deal kun je ons altijd bellen. Tel: 071 -161 442. Patrick Chen (links) en Marc i moeten aandrijven. om zijn moeder niet wil dat hij gaat motorcrossen. Dat lijkt wel veel op wat hij nu op zijn fiets uit voert, maar met een motor spring je nog hoger, rijd je nog sneller en val je nog harder. Vanwege de veiligheid biedt een motorcross uitrusting ook meer bescherming dan fietscross-kleding. Stuurfoutje Voorlopig is Patrick net zo min als Marc van plan om de cross- fiets aan de wilgen te hangen. Hij traint twee keer per week in Zoe- termeer op de techniek, die in wedstrijden de doorslag kan ge ven. Patrick herinnert zich maar al te goed hoe hij de overwinning onlangs door een stuurfoutje aan Mare verspeelde. "Ik nam de bocht iets te ruim. Dan kun je het verder wel vergeten". Beide jongens zitten op de LTS. Gevraagd naar het leukste vak noemt Patrick de houtrichting en Mare auto's als favoriete onder werp. Dat wil overigens niet zeg gen dat Mare later per se in de mo tor- of autosport terecht wil ko men. De fiets vindt hij eigenlijk veel leuker. Dat het fietscrossen in Neder land toch enig terrein verliest heeft voornamelijk te maken met de opkomst van mountainbike, dat heel veel op veldrijden lijkt, en het acrobatische freestyle. Bei de fietsnummers zijn veelvuldig op TV te zien. Mountainbike is in feite een afvalrace: iedereen start tegelijk, dus niet in series van acht zoals bij de fietscross, en een wedstrijd duurt veel langer. Mountainbike is een echte uitput tingsslag. Freestyle doe je op een stijle U- vormige baan, waarop je op de fiets net zulke halsbrekende toe ren kunt uithalen als bijvoor beeld met een skateboard. Het is je reinste acrobatiek. Wie de mooiste kunsten uithaalt, krijgt de hoogste cijfers. Fietscross zit tussen mountain bike en freestyle in. Een beetje acrobatiek, bij het springen over de heuveltjes, en ook wel een uit puttingsslag met al die manches. Want wie zoals Patrick en Mare bij de Europese top behoort, moet tijdens wedstrijden steeds weer aan de bak. Vaak nog in verschil lende klassen 'ook. De jongens willen niet liever: "Wat ons be treft rijden we elke dag een wed strijd". Deze week vroegen we de Big Deal'.-lezers: Wat moet men doen om jou kwaad te krijgen? 1 (3) Iemand uitschelden die het al moeilijk heeft 2 (2) Lachen om mijn trendy bril 3 (-) Als wordt gevraagd of je wel eens meedoet aan paarden- koersen, omdat er een beugel in je mond zit. 4 (9) Wie aan mijn pitbull komt, komt aan mij 5 (-) Dat duurt heel lang 6 (5) Michael Jackson een 'mietje' noemen 7 (1) Discrimineren 8 (4) De radio zachter zetten, als m'n favoriete i uit knalt 9 (7) Mijn fiets voor de tigste keer jatten 10 (-) Zeuren aan mijn hoofd voor elven VOLGENDE WEEK: Wat is jouw favoriete stopwoord? Laat jouw stem ook gelden in de Hartstikke Top 10. Bel of schrijf even... Vanaf vandaag vind je eens in de 14 dagen de rubriek Strips in Big Deal! Daarin staan alle ins en outs over de allernieuwste stripboeken. Deze week komen De familie Doorzon, Madila Bay en Sjors en Sjimmie aan bod. Strip ze! De familie Doorzon, Light. Vers van de pers is het twaalfde album van Gerrit de Jager over de bonte familie Doorzon. De le den van de familie worstelen in het 44 pagina's dikke stripboek opnieuw met de kleine onge makken des levens: de verbou wingen door de firma Biereco, inbrekers, tegenstribbelende opblaaspoppen en bodemver vuiling. Gerrit de Jager is een meester verteller, die elke pagina op nieuw weet te bekronen met een geniaal slot. Toch zullen veel Doorzon-fans van Light geen ze re kaken of buikpijn (meer) krij gen. Natuurlijk blijft De familie Doorzon om te gillen, maar een beetje stripgek kent de gebun delde korte verhalen al uit een weekblad. De familie Doorzon, Light, door: Gerrit de Jager, uitgeve rij: Obcron, prijs: 6,95 gulden. Madila Bay is het eerste al bum van striptekenares Chantal de Spiegeleer. Bijzonder, dat is misschien wel de enig juiste om schrijving voor het boek. Madi- lay Bay is het verhaal van Bacar- di-Cöca, een jonge verkoopster in een boetiek die het tot film held schopt. Feest, mode, style, succes, eenzaamheid, vervreemding en ten slotte (waarschijnlijk) zelf doding, dat is in het kort het rit me van Madilay Bay. De teken stijl van De Spiegeleer is hoekig, koel en sober, maar tegelijker tijd origineel en zeer gedetail leerd. De één zal zich ergeren aan de oppervlakkigheid van de dialogen, de ander smult juist van het gebrek aan werkelijke diepgang, waardoor het leven van Bacardi-Coca langzamer hand een hel wordt. Madila Bay, door: Chantal de Spiegeleer, uitgeverij: Lombard, prijs: 7,50 gulden. Lekker in het fotoboek van de familie bladeren, dat doen Sjors, Sjimmie, de kolonel en Sally in het zeventiende album van hun 'vader' Robert van der Kroft. De nieuwste Sjors en Sjimmie is een speciale uitgave, met nooit eerder gepubliceerde verhalen, spijbelsmoezen, sinterklaas hints, een overzicht van posters en andere collectors-items. Leuk, maar wel echt iets voor de fan die trouw alle Sjors en Sjimmie-albums (van de huidi ge tekenaar) heeft gekocht. Wil je alleen maar kennis maken met de grappen van het rebelse duo, dan kun je beter eerst een van vorige zestien strips lezen. Sjors en Sjimmie, Snapshots, door: Robert van der Kroft (tekeningen), Wil- bert Plijnaar en Jan van Die (tekst), uitgeverij: Oberon, prijs: 6,75 gulden. HIEJ5... JAM TIMMAN SIAAT R6S)6.LMAT)<5) STUKKBN VAM IBqfcMVTANTEfc VAN PE ve.u?eN öm hio wzvr <s,eQveeNS ^e- SCHOHST'. HlJ^AAT G)EWO0N lO/WePE \J0lAEWE tyjlC-AoNPE LATEN w£n SCH/mvfföÉTEfiS- WOWEto EN Otle&TZflPT lpp&zs van Her veto slaan! M" HILVERSUM - De VPRO is voor een nieuw jeugdprogramma op de televisie op zoek naar kinderen die een geheim speelgebied heb ben. Heb jij dat ook, zo'n plaats waar je heel vaak naartoe gaat? Zo'n plek waar je je vrij voelt te doen en te laten waar je zin in hebt? Het kan een gebied zijn in een bos of ergens in de duinen, maar bijvoorbeeld ook een terrein ach ter een oude fabriek of op een bouwplaats. Het geeft niet waar. Als je denkt dat jij dat ook hebt, schrijf dan een brief aan de VPRO waarin je uitgebreid vertelt hoe je gebied eruit ziet, hoe lang je er al naartoe gaat, wat je er doet, wat voor regels en wetten er gelden en wie er wel en wie er niet mogen komen. Stuur ook een zelfgetekende plattegrond mee van je gebied. Van de leukste inzending wordt een televisieprogramma ge maakt. Het adres is: VPRO tv, afd. jeugd (geheim gebied) Postbus 11,1200 JC Hilversum. Het komt een beetje in de buurt van wielrennen, maar het lijkt misschien nog meer op motorcross. Fietscross is een jonge tak van sport die uit Amerika is komen overwaai en. Speciaal voor jongens en meisjes, hoewel ook 'oudere jongeren' wel eens op kleine crossfiets klimmen. Zij zullen er niet gemakkelijk in slagen om Patrick Chen bij te hou den, want de 14-jarige Katwij- ker behoort tot de beste fiets- crossers van Nederland. Al op zijn vierdejaar wist Patrick hoe je met een crossfiets moet omgaan. Wie eenmaal op een tweewieler heeft gezeten, kan ze ker zo'n handige crossfiets met van die dikke banden en zonder versnellingen besturen. Maar fietscrossen doe je niet alleen voor de lol. Hoe jong je ook bent, je kunt altijd wel je krachten me ten met leeftijdgenoten. Zo kwam Patrick Chen via cross wedstrijden in contact met Marc van Gelder uit het Brabant se Veldhoven. De twee topcros- sers ontmoeten elkaar vrijwel ie dere week bij wedstrijden in bin nen- en buitenland. Want wie in wedstrijdverband wil crossen moet er wel wat voor over heb ben: de meeste wedstrijden wor den ver van huis georganiseerd. Dat is wel eens jammer voor de jongens. Zo had Patrick mogen deelnemen aan de wereldkam pioenschappen in Australië. In het land van de kangoeroes is fietscross, waarbij je met fiets en al af en toe grote sprongen moet maken, vreselijk populair. Pa trick had er graag, net zoals zijn crossvriendje Rik van der Waard (12), eens een kijkje willen ne men, maar de reiskosten gooiden roet in het eten. Andere 'buitenlanden' bezocht hij wel. België, Frankrijk en Zwit serland hebben geen geheimen meer voor de Katwijker, die ove rigens opmerkt dat elk crosspar- cours er ongeveer hetzelfde uit ziet: "Het is altijd een rondje van een paar honderd meter, datje in een seconde of veertig kunt rij den. Dan moet je wel een goede start hebben. Je staat dan met zijn achten op een heuvel achter het starthek. Vier van de acht plaat sen zich voor de volgende man che, de anderen kunnen naar huis". Dat overkwam Patrick en Mare alleen in het begin van hun 'cross carrière'. Tegenwoordig plaatsen zij zich vrijwel moeiteloos voor de finale. "Zelfs als ik val", zegt Pa trick, "ben ik nog niet kansloos, ten zij het in de halve finale is. Ge lukkig overkomt me dat niet vaak, maar als ik val dan val ik hard". Dat is ook de reden waar- Het nieuwe album van Wet Wet Wet gaat Hold Back The River he ten en komt begin november uit. Lieten de Schotse heren de pro- duktie en songwriting van vorige elpees aan anderen over, dit keer namen zij het heft in eigen hand. Graeme: "Na de rustperiode doken we de studio van Peter Ga- briël in. Een gezellige ruimte waar we prima konden werken. De opnames klonken meteen al goed. In eerste instantie zouden we vier of vijf nummers zelf pro duceren maar na overleg met on ze manager beslóten we het alle maal zelf te doen". Wet Wet Wet is met het nieuwe album een nieuwe weg ingesla gen. Er staan veel folk-, jazz en Rhythm Blues-invloeden op. Tom: "Met onze vorige elpees be reikten we alleen het jeugdige pu bliek. We waren zelf ook nog maar een jaar of 18,19, dus zo ver wonderlijk was dat niet. We zijn nu een paar jaar verder en dat is duidelijk te horen. Je muziek groeit als het ware met je mee". Niet alleen de muziek lijkt vol- wassener ook de organisatie rond de groep is beter geregeld. "Vorig jaar gingen we van het ene naar het andere land. Nu hebben we het beter georganiseerd. En we gaan weer touren. In december beginnen we in Grootbrittannië en zetten onze concertreeks op het vasteland voort. In maart ho pen we zelfs naar de Verenigde Staten af te reizen", zegt Graeme trots. "Maar eerst het nieuwe album promoten. Dan zullen we duide lijk maken dat we niet meer dat stomme naïeve bandje van vroe ger zijn, maar één van de beste bands ter wereld...." 'We zijn niet meer dat naïeve bandje van vroeger' (foto pr) De Schotse formatie Wet Wet Wet, dat goed scoorde met Angel Eyes en Temptation, is na een af wezigheid van bijna een jaar te rug met de nieuwe single Sweet Surrender. Dit nummer staat op het binnenkort te verwachten al bum Holding Back The River. "Interviews geven is iets onna tuurlijks", zegt Tom. "Het is je niet aangeboren. Het was voor ons als jongens uit arbeidersge zinnen moeilijk om over bepaalde zaken te praten. Je hebt het na melijk niet alleen over muziek. Er komt veel meer bij kijken. Je pri- véleven, politiek, hobby's en we reldse zaken. Bovendien moet je voorzichtig zijn met wat je zegt. Neem bij voorbeeld de Britse pers. Een onschuldige uitspraak wordt maanden later opgeblazen tot een sensationeel verhaal. Mis schien dat we daarom een beetje terughoudend zijn". Na de kassuccessen van Angel Eyes en Temptation werd het stil rond het Schotse viertal. Tom: "Vorig jaar rond deze tijd kwa men we terug uit de Verenigde Staten waar we in het voorpro gramma van Elton John stonden. Doodvermoeiend! De platen maatschappij wilde dat we ge woon door zouden gaan, maar we konden eenvoudigweg niet meer. Daarom zijn we een tijdje verdwe nen om weer herboren aan de start te komen".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11