Moskou geeft schenden verdrag toe Moslims ook tegen akkoord Libanon Lachmon nationale en Brunswijk willen vredesconferentie in neergestort Zambia heeft niets te vieren bij zilveren jubileum Hongarije: nooit meer communisme Rafsanjani: doodvonnis Rushdie nog van kracht 06-0443 Staat van beleg in Peru na moord op boeren DINSDAG 24 OKTOBER 1989 BUITENLAND PAGINA 5 'Radarstation overtreding ABM-verdrag' MOSKOU (Rtr/AFP/AP) Moskou heeft het ABM-verdrag over intercontinentale kernraketten, dat in 1972 met de Ver enigde Staten werd gesloten, geschonden met de bouw van een radarstation in Krasnojarsk in Siberië. Minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze heeft gisteren in het par lement verklaard dat het Kremlin wist dat de bouw in strijd was met het ABM-verdrag. Westerse bewapeningsdeskundi gen waren al langer de mening toe gedaan dat de radarpost niet strook te met het verdrag, maar nog geen jaar geleden verklaarden Sovjet functionarissen het tegendeel. Sje vardnadze zei dat het Kremlin aan vankelijk niet op de hoogte was ge bracht van details over de bouw van het station. Hij legde uit dat het vier jaar had geduurd voor de Sovjetlei ding de zaken had uitgezocht en de hele waarheid omtrent het station te weten was gekomen. Hij ging even wel niet zover het leger ervan te be schuldigen Moskou te hebben mis leid. De Sovjetunie zegde eind sep tember toe het radarkomplex te ontmantelen. "Het vertegenwoor digde, met zijn omvang van een Egyptische pyramide, ronduit ge zegd een schending van het ABM- verdrag", aldus de Russische be windsman. Daarmee heeft Moskou het ABM-verdrag gered en is de weg naar een akkoord over strategische wapens geopend, aldus Sjevard nadze. Hij onderstreepte dat Mos kou voortaan "zijn fouten weet te erkennen en te herstellen". De be windsman vond overigens dat zijn land nu ook het recht heeft de bouw van Amerikaanse radarbases op Groenland en Engeland aan de orde te stellen. Volgens de VS is het ABM-verdrag niet van toepassing op deze bases omdat ze al beston den voordat het verdrag werd gete kend en ze daarna alleen zijn uitge breid en gemoderniseerd. In zijn verklaring laakte de minis ter ook de interventie van het Sov jet-leger in Afghanistan, die in fe bruari eindigde met de volledige te rugtrekking van Sovjet-troepen. In de negen jaren lange oorlog in Af- ADVERTENTIE ghanistan zijn meer dan 13.000 Sov jet-militairen om het leven geko men. "De oorlog was in strijd met de normen van fatsoen", aldus Sje vardnadze in de scherpste kritiek die een hoge Sovjet-functionaris ooit op de Sovjet-interventie heeft geleverd. Hij zei ook dat het besluit om Afghanistan binnen te vallen was genomen "achter de rug van het volk om". Chinese leiders hebben geheime vlucht-metrolijn LONDEN (AP) - De Chinese leiders hebben onder de straten van Peking een geheime metro lijn laten bouwen om snel te kunnen vluchten in geval van nood, zo is gisteren onthuld in een Britse televisiedocumentai- De metro verbindt de Grote Hal van het Volk aan het Plein van de Hemelse Vrede met een militaire basis bij de Xi Shan heuvel in het westen van Beij ing, aldus een voormalige Chi nese ambtenaar in het Britse te levisieprogramma "World in Ac tion". De anonieme zegsman, die naar Hongkong is gevlucht na het bloedige legeroptreden te gen de studenten, beweert twee maal het traject te hebben afge legd toen hij voor de Chinese re gering werkte. Volgens de man zijn onder het regeringscentrum Zhongnanhai en onder de cen trale bank van China twee hal tes. Tienduizen den Hongaren vierden gisteren de geboorte van de 'Republiek Hongarije' en herdachten de Hongaarse op stand, die pre cies 33 jaar gele den uitbrak en aan 30.000 men sen het leven kOStte. (fotoEPA) BUDAPEST (GPD) - Hij oogt een eind in de zestig. Daar, op het Kos- suth-plein voor het Hongaarse par lement, voelt hij jeugdige kracht in zijn armen stromen. Het spandoek dat hij boven het hoofd geheven houdt, zakt een uur lang geen centi meter, ook al rollen de tranen over zijn wangen. 'Soha többe kommu- nizmust' ('Nooit meer communis me'), staat er te lezen. Enkele uren voordat deze betoger en met hem officieel meer dan 100.000 anderen zich op het Kos- suth-plein verzamelden, had parle mentsvoorzitter en waarnemend president Mattias Szuros de 'Repu bliek van Hongarije' geprocla meerd. Szuros, premier Nemeth, partij voorzitter Nyers en minister van staat Pozsgay, de drijvende krach ten achter de liquidatie van de com munistische partij, weten dat zij geen enkele zekerheid kunnen ont lenen aan een andere meesterzet: het onderuithalen van de socialisti sche 'Volksrepubliek Hongarije'. De Hongaar vindt het allemaal pri ma, maar wil eerst en vooral zijn er gernis over veertig jaar dictatuur kwijt. Nooit meer communisme, dat is het overheersende gevoel. Bijna 10.000 mensen namen deel aan een door de oppositie georganiseerde manifestatie ter ere van de helden van de opstand in 1956. Nog maar een jaar geleden werd iedereen die zich in de buurt waagde van plek ken die verband hielden met de op stand, door de politie tegengehou den. De leider van de opstand, Imre Nagy, die in 1958 werd opgehangen, is onlangs gerehabiliteerd en kreeg een officiële herbegrafenis. De veranderingen in Hongarije zijn in het buurland Tsjechoslowa- TAIF (AP/AFP/DPA/Rtr) - Na christelijke leider generaal Aoun hebben gisteren ook de shi'itische Amal-militie en de pro-Iraanse Hez bollah het akkoord verworpen dat Libanese christelijke en islami tische parlementariërs zondag be reikten in Taif. Aoun bracht giste ren zijn 20.000 man troepen in staat van paraatheid, terwijl duizenden aanhangers een demonstratie hiel den waarbij leuzen als "Weg met Sy rië" werden gescandeerd. Aoun herhaalde voor zijn aanhan gers dat "uw lot is de vrijheid te ver dedigen". De generaal verwierp het plan omdat het geen tijdstip noemt waarop de terugtrekking van de Sy rische troepen uit Libanon een feit moet zijn. De shi'ieten verwerpen het akkoord omdat zij willen dat het nieuwe parlement meer dan 108 ze tels krijgt en dat de milities en ande re groeperingen "beter vertegen woordigd" zijn, zo verklaarde on derbevelhebber Haidar van de Am al. De Hezbollah, die een religieuze staat naar Iraans model voorstaat, liet weten zich niet gebonden te achten aan de afspraken van Taif. Volgens de Hezbollah is de islam de enige garantie voor gelijkheid en rechtvaardigheid. De druzische lei der Jumblatt, wiens Progressieve Socialistische Partij aan de zijde van de Syriërs meevecht, zei aan vankelijk het plan alleen op verzoek van de Syriërs te zullen steunen. La ter noemde hij het akkoord "dwaas en sectarisch" en "een obstakel voor de opbouw van een nieuw, de mocratisch en modern Libanon". Salim Hoss, de premier van het is lamitische tegenkabinet, verwel komde daarentegen het akoord, dat door 59 van de 62 aanwezige parle mentariërs werd aanvaard. Hij noemde het plan de laatste kans voor Libanon en voerde aan dat het enige alternatief zelfmoord is. De christelijke en islamitische parlementariërs werden het zondag in Taif in principe eens over een po litieke oplossing voor de Libanese burgeroorlog. De 33 christelijke volksvertegenwoordigers stemden in met een voorstel om de Syrische troepen in fasen uit Libanon terug te trekken. Als compromis werd be sloten het aantal zetels in het parle ment uit te breiden van het huidige aantal van 99 tot 108, met evenveel zetels voor moslims als voor christe- kije scherper dan ooit veroordeeld. Het dagblad van de communisti sche partij De Pravda noemde het herschrijven van de grondwet een 'politiek staatsgreep'. De in Hongarije beruchte ortho doxe communist Roland Antonie- wicz blijkt de schrijver van een fas cistisch pamflet dat de afgelopen weken in Budapest groot opzien baarde. Het vlugschrift riep op om communisten aan de hoogste bo men te hangen en is ondertekend met 'De Pijlkruizersorganisatie'. De Pijlkruizers waren Hongaarse fas cisten die aan het eind van WO II met hulp van Hitler-Duitsland de macht overnamen in Hongarije. An- toniewicz, thans voorzitter van de anti-hervormingsgezinde Janos Ka- dar-vereniging zal voor het ver spreiden van het fascistische pam flet gerechtelijk worden vervolgd. TEHERAN (Rtr/DPA) - Het dood vonnis dat wijlen ayatollah Kho meini velde over de Britse schrijver Rushdie is nog altijd van kracht, zo heeft de Iraanse president Rafsanja ni gisteren verklaard. Tijdens zijn eerste persconferentie sinds hij in juli president werd, zei Rafsanjani niet op de hoogte te zijn van het lot van de westerse gijzelaars in Liba- "Het standpunt en beleid van de islamitische republiek Iran zijn het zelfde als die van de imam (Khomei ni)", zo haalde radio-Teheran de Iraanse president aan. Iraanse func tionarissen hebben eerder ver klaard dat Khomeini's opdracht aan moslims om Rushdie wegens gods lastering te doden een religieus be vel is dat door geen enkele autoriteit kan worden ingetrokken. Rushdie, afkomstig uit een mos lim-familie in India, is sinds het doodsbevel in februari ondergedo ken. In het weekeinde ontstond gro te beroering in Groot-Brittannië na dat de directeur van het moslim-in stituut in Londen, Kalim Siddiqui, in Manchester de oproep om Rush die te doden had herhaald. De Iraanse president zei gisteren niet op de hoogte te zijn van het lot van de ontvoerde westerse gijze laars in Libanon. Of zij nog in leven zijn wist hij evenmin. "Wij zien geen redenen in deze kwestie te worden verwikkeld", aldus Rafsanjani. De president wees betrokkenheid van de door Iran gesteunde extremisti sche organisatie Hezbollah in Liba non bij de ontvoeringen van de hand. Rafsanjani, die voor zijn verkie zing de Verenigde Staten had opge roepen tot samenwerking om de gij zelaarskwestie op te lossen, zei dat via buurlanden indirecte contacten zijn geweest met Washington. "Zij (de VS) vhebben gezegd het pro bleem te willen regelen, maar wij kunnen niet handelen zonder geba ren van goede wil", zei hij, doelend op de eis dat Washington bevroren Iraanse tegoeden vrijgeeft. De Ame rikaanse regering verwelkomde in augustus Rafsanjani's aanbod te helpen by de gijzelaarskwestie, maar verwerpt een koppeling met de Iraanse tegoeden, die volgens Teheran 24 miljard gulden belopen. ...en dan krijgt u de Belas tmglelefoon voor ondernemers. IAls u, als ondernemer, met vragen zit over de Belastingherziening ('Oort'), bel dan gratis de Belasting- Telefoon voor ondernemers. Het nummer is op werkdagen bereikbaar van Belastingdienst Panama De leiders van de Panamese opposi tie zijn uitgenodigd om de topconfe rentie bij te wonen van Amerikaan se regeringsleiders, maar de rege ring van de voorlopige president Francisco Rodriguez is niet uitge nodigd. Op de conferentie van vrij dag en zaterdag komen twintig re geringsleiders bijeen. Niet uitgeno digd zijn de leiders van Cuba, Chili en Haïti. ETA Het Spaanse Hooggerechtshof heeft maandag twee Eta-guerrilla- strijders veroordeeld tot 793 jaar ge vangenisstraf wegens de moordda dige bomaanslag op een super markt in Barcelona, waarbij in 1987 21 mensen het leven verloren, bij de aanslag op de ondergrondse par keergarage van de supermarkt Hi- percor in Barcelona kwamen 21 mensen om het leven en liepen 45 verwondingen op. De Eta bekriti seerde zelf later de bloedigste aan slag in haar geschiedenis. Executies In Panama zijn na de mislukte staatsgreep tegen generaal Manuel Antonio Noriega op 3 oktober ten minste 233 militairen geëxecuteerd door troepen die de sterke man van het land trouw bleven. Dit heeft het Panamese Comité voor de Rechten van de Mens (CPPDH) dinsdag ver klaard in de hoofdstad van Costa Ri ca, San José. Volgens voorzitter Ve lasquez van de CPPDH zijn de mili tairen voor hun executie nog ge marteld. De Panamese autoriteiten hebben zeker 600 mensen gearres teerd in de dagen na de couppoging, aldus Velasquez. PARAMARIBO - Assepi- blee-voorzitter Jaggernath Lach mon wil voor kerstmis dit jaar een nationale conferentie om de bin nenlandse vrede te bewerkstelli gen. Junglecommando-leider Brunswijk en de bezetters van het bauxietdorp Moengo tekenden sa men met de parlementsvoorzitter een verklaring ter voorbereiding van deze 'conferentie voor een Na tionaal Akkoord'. door Marie Annet van Grunsven Volgens Lachmon wordt het Kourou-vredesakkoord, dat de re gering met Brunswijk heeft geslo ten, uitgevoerd. "Als het Nationaal Akkoord het Kourou-akkoord over treft, dan is dat aan de orde", zei Lachmon echter ook. Hij komt hier- tegemoet aan de eisen van de opstandige Toe- kayana-indianen, die het Kourou- akkoord categorisch hebben afge wezen en een nieuwe overeenkomst hebben geëist. De bezetting van Moengo is vol gens Lachmon opgeheven, al blij ven op de weg naar Paramaribo zwaar gewapende controleposten van het Junglecommando inge richt. De parlementsvoorzitter werd na afloop van de besprekingen door Brunswijk hoffelijk naar de grens van 'zijn' gebied begeleid. Voor de nationale conferentie zul len ook de regering en de Toekaya- na-indianen worden uitgenodigd. Het leger zal niet deelnemen aan de besprekingen, omdat de militairen ondergeschikt zijn aan de regering. Wel deed Brunswijk in Moengo het voorstel om los van alles recht streeks met legerleider Bouterse het Kourou-akkoord te bespreken op neutraal terrein. De ontmoeting tussen Lachmon, Brunswijk en de bezetters van Moengo had plaats op verzoek van Koffi Ajontong, de leider van de 'Unie voor bevrijding en democra tie', die het bauxietdorp Moengo al ruim een week heeft bezet. Lachmon wilde in een onderhan delingssfeer' het Kourou-akkoord, waarin vergaande toezeggingen zijn gedaan aan het Junglecommando, naar de achtergrond laten verdwij nen om plaats te maken voor het Nationaal Akkoord, waarin de in dianen kunnen deelnemen. Maar Brunswijk hield vast aan Kourou, waardoor de indianen en de bosne gers tijdens de 'conferentie' tegen over eikaar komen te staan. De Toe- kayana-indianen zullen door Lach- mpn worden uitgenodigd voor de conferentie wanneer hij op zijn beurt een uitnodiging voor een ge sprek met de indianen ontvangt. Versperd De Asseemblee-voorzitter werd in Moengo verwelkomd door honder den inwoners met spandoeken als 'Maak ons niet tot schietschijf, 'Weg met het leger' en 'Wij willen vrede'. Lachmon was zeer ingeno men met de resultaten van het ge sprek in Moengo, net als eerder na soortgelijke onderhandelingen met de indianen toen hij een referen dum over het Kourou-akkoord in het vooruitzicht stelde. Hij zei het "niet meer te weten als de indianen er niet mee instemmen". De Toekayana's toen en het Jung lecommando nu zijn echter veel ge reserveerder over de uitkomst van de besprekingen. De indianen blij ven bij hun oordeel dat Brunswijk van het toneel moet verdwijnen. Het Junglecommando vindt nog steeds dat de legerleiding moet Wor den vervangen. In Paramaribo zei president Shankar tijdens de begrotingsbe handeling in het parlement dat de regering alle gewapende conflicten wil oplossen via de dialoog. Peruaanse politiemensen pakken in de hoofdstad Lima een vrouw op die demonstreert voor hogere salarissen om de gierende inflatie voor te blijven. Die bedroeg in Peru het afgelopen jaar 3300 procent. (foto epa> LIMA (AP/IPS) De Peruaanse re gering heeft in vier provincies de staat van beleg afgekondigd nadat leden van de maoïstische guerrilla beweging 'Lichtend Pad' gisteren opnieuw negen boeren hebben ge dood. In het weekeinde doodden de de guerrilla's tijdens aanvallen op legerkonvooien en regeringsgebou wen al 13 soldaten, een burgemees ter en een politieman. De negen boeren waren leden een boeren-militie in een klein plaatsje nabij Ayacucho in het Andes ge bergte, die was opgericht om zich tegen de guerrilla's te verdedigen. In de provincie Ayacucho is Lich tend Pad sterk. Op 12 november worden daar ge meenteraadsverkiezingen gehou den, maar op één na hebben alle kandidaten zich teruggetrokken uit vrees door de guerilla's te worden gedood. De enige kandidaat. Abraham Maciso van de regerende Apra-partij, verklaarde zondag na een gesprek met president Garcia dat hij zich niet zal terugtrekken. "Als iedereen toegeeft, heeft de ter reur gewonnen", verklaarde hij. De verkiezingen staan mede in het te ken van de verslechterende econo- Explosie gemeld toestel Honduras TEGUCIGALPA (AP) - Overleven- den van de vliegramp in Honduras hebben gisteren verklaard dat zich in het toestel, enkele minuten voor het tegen een berg vloog, een explo sie heeft voorgedaan. Volgens één van de overlevenden heeft de piloot Voor het ongeluk geen melding had gemaakt van moeilijkheden. Vijftien van de 146 inzittenden van de Boeing 727-200 van de Hon- durese luchtvaartmaatschappij TAN-SAHSA, onder wie de piloot, overleefden de ramp, die zaterdag ochtend 40 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Tegucigalpa plaats had. De ramp gebeurde onge veer twee minuten voor het toestel zou landen. De zwarte doos met vluchtgegevens is inmiddels voor onderzoek naar Washington ge stuurd. Het onderzoek op de plaats van de ramp werd bemoeilijkt doordat honderden mensen zich op de wrakstukken stortten op zoek naar kostbaarheden. Soldaten zochten naar verluidt kleding uit en iemand zag een brandweerman weglopen met een koffer onder zijn jas. LUSAKA - De tragedie van een kwart eeuw onafhankelijkheid in Zambia is het verhaal van de miljo nair die zo verarmt dat hij weer kranten moet gaan bezorgen. Van daag staat de voormalige Britse ko lonie op bevel van president Kenne th Kaunda niet stil bij het zilveren jubileum. Het feest is uitgesteld tot volgend jaar. door Sam Sikazwe/IPS Uitbundige vrolijkheid is niet ge past voor een land dat in vijfentwin tigjaar is afgegleden van een van de rijkste tot een van de armste Afri kaanse landen. De statistieken spre ken boekdelen. VerdiendeN tie Zambianen in de jaren zestig ge middeld 500 dollar per jaar, het in komen per hoofd van de bevolking zakte in 1987 onder de 250 dollar. 's Lands nationale reserves ver ging het niet anders. In 1970 was de schatkist nog gevuld met een half miljard dollar, terwijl Zambia anno 1989 is opgezadeld met een buiten landse schuld van naar schatting 8,5 miljard dollar. President Kaunda: doelen niet ge realiseerd, In een kwart eeuw lukte het presi- nog steeds goed voor 85 procent van dent Kaunda niet om Zambia van de deviezenopbrengst. een zijn belangrijkste erfenis te ont- Bijgevolg is de notering van ko- doen: de extreme afhankelijkheid per op de Londense metaal beurs van koper. Het land is met koper een barometer van de Zambiaanse grootgebracht. Generaties lang rie- economie. De koperprijs, bekend pen economen in koor dat Zambia om grote schommelingen over rela- zijn economische kaarten op ver- tief korte periodes, bezorgt de Zam- schillende sectoren moest zetten, bianen dan ook continu kopzorgen. Politici wijzen na vijfentwintig jaar Niettemin was het metaal in 1988 onafhankelijkheid nog altijd op de koloniale erfenis. Behalve de koper mijnen en -industrie zouden andere sectoren van de economie door de Britten verwaarloosd zijn. Maar dat argument overtuigt niet. Boeren be grijpen bijvoorbeeld niet waarom de Britten ervoor verantwoordelijk zijn dat ze zo lang moeten wachten tot de staatsopkoopbedrijven de oogsten ophalen. Sinds de oliecrisis in 1973 gaat het pas echt bergafwaarts met Zambia. De hogere olieprijzen, gevolgd door de instorting van de koperprijs in 1975, bracht het zuidelijke Afri kaanse land in een lastig parket. Vooruitlopend op betere tijden, die uiteindelijk uitbleven, leende de re gering van Kaunda grote sommen geld. Daarmee hield ze de levens- (foto ANP) standaard van de bevolking op peil. Pas in de tweede helft van de ja ren tachtig ging de éénpartijstaat er toe over de boeren betere prijzen te bieden, waarna de landbouwpro- duktie toenam. Maar de hogere voedselproduktie kon de bevol kingsgroei niet bijbenen. De jaar lijkse bevolkingsaanwas van 3,7 procent is een van de hoogste ter wereld. Van iets meer dan 3,5 miljoen zie len in 1964, is de bevolking uitge groeid tot 7,5 miljoen mensen in 1988. Het doel van de regering- Kaunda om Zambia zelfvoorzie nend te maken in voedselproduktie is dan ook niet gerealiseerd. In 1987 moest het land bijvoorbeeld nog 150.000 ton graan invoeren. Ook krijgt Zambia aanzienlijke hoeveel heden voedselhulp. Platteland Wat betreft huisvesting lijkt het land eveneens tegen de bierkaai te vechten. Rond alle steden in het land zijn krottenwijken van golfpla ten, hout en plastic verrezen. De helft van de Zambianen woont mo menteel in stedelijke gebieden, een uitzonderlijk hoog percentage voor Afrikaanse begrippen. Huisvesting blijkt te kostbaar en daarom roepen de autoriteiten de bevolking op te rug te keren naar het platteland. Drastische bezuinigingen op on derwijs, gezondheidszorg en voed- selsubisdies maken het beeld van de Zambiaanse tragedie compleet. Het zilveren jubileum van de onaf hankelijkheid is al te zeer verbleekt. Zambia spaart liever om volgend jaar met meer reden feest te vieren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5