LEIDSCH DAGBLAD 'Kwaliteit huurwoning loopt sterk achteruit' NODIG! De juiste maat... de juiste stijl. Plasticfabriek explodeert Krenz achter geweld tegen demonstranten HEMA TV 10 stelt begin twee weken uit Aids neemt af in Nederland Te veel zout in Rijn: inname water beperkt EWR verhoogt gas- en elektriciteitsprijs DINSDAG 24 OKTOBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39071 Prijs fl. 1.25 hi Leipzig 300.000 mensen de straat op BONN (GPD) - In Oost-Berlijn, Leipzig en Schwerin zijn gister avond massale demonstraties ge houden tegen de nieuwe partijlei der Egon Krenz. In Leipzig schreeuwden meer dan 300.000 mensen eisen tot hervormingen. De massa scandeerde 'Modrow in plaats van Krenz' en 'Vrije vakbon den, Vrije verkiezingen'. Modrow is partijchef in Dresden en geldt als Vandaag kwam de Volkskammer (parlement) bijeen om partijleider Krenz tot staatshoofd te kiezen. Krenz' nieuwe koers wordt be dreigd door de massale demonstra ties en het brute optreden van de Oostduitse politie en veiligheids diensten tegen demonstranten. Hij was en is verantwoordelijk voor de binnenlandse veiligheid. Uit een gisteren door de oppositie gepresenteerd rapport blijkt op welke mensonterende wijze het re gime heeft ingeslagen op anders denkenden. In Oost-Berlijn zouden daarbij twee doden zijn gevallen. Ooggetuigen melden dat het niet om individuele acties van enkele politiemensen ging, maar om syste matische mishandeling. Er zijn doelbewust politieman nen ingezet die al 24 tot 36 uur dienst hadden gedaan en dus snel geneigd waren tot aggressie. Ande re eenheden waren speciaal voorbe reid. aldus de oppositie. In het rapport staat dat kinderen Rechtbank laat verdachte moord in Kampen vrij ZWOLLE (ANP) - De Zwolse recht bank heeft vanmorgen besloten de gevangenhouding van een 35-jarige man uit Kampen niet nog eens met 30 dagen te verlengen. Hij zat sinds eind juli vast op verdenking van de moord op de studente aan de Kam per kunstacademie, Ceciel Bot. De beslissing werd genomen na dat raadsman mr. Van der Meijden, had gevraagd de gevangenhouding van zijn cliënt op te heffen. De offi cier van justitie vroeg daarentegen om een laatste verlenging, de derde in de rij. De officier beslist morgen of zij tegen de vrijlating appèl aantekent. De advocaat heeft steeds gezegd dat zijn cliënt ontkent iets met de moord te maken te hebben. Derde verdachte van bomincident gearresteerd DEN HAAG (GPD) - De Amster damse politie heeft gisteren in Rid derkerk een derde verdachte aange houden van het bomincident zon dag tijdens Ajax-Feyenoord. Het is een 17-jarige Rotterdammer. De twee Feyenoord-supporters die kort na het ontploffen van de bommen werden gepakt, zitten nog steeds vast. Beide fans uit Schie dam ontkennen de projectielen te hebben gegooid. Eén van de daders is door een politieman herkend. Het pas geïnstalleerde sectiebe- stuur betaald voetbal van de KNVB beraadt zich vanavond over maatre gelen. Op korte termijn heeft de voetbalbond ook topberaad met de ministers van binnenlandse zaken en justitie. Tijdens het overleg in Zeist komt de geflopte pasjesregeling opnieuw aan de orde evenals het weren van supporters van bezoekende clubs. Ook wordt weer gesproken over het uitbreiden van het aantal zitplaat sen.De UEFA stelt dat over 4 jaar verplicht. (pagina 17: Burgemeesters tegen stopzetten competitie) van hun ouders werden gescheiden en soms 12 uur tegen een wand moesten staan. Overal werden vrou wen en mannen geïntimideerd, naakt opgesloten, mishandeld en zonder vorm van proces soms da gen vastgehouden. Gisteren werd in de DDR een on afhankelijke vakbond opgericht. In het staatsbedrijf 'Wilhelm Pieck' werd de vakbond 'Reform' in het le ven geroepen. De 6000 werknemers werden opgeroepen lid te worden. De initiatiefnemers hebben hun lid maatschap van de communistische FDGB opgezegd. Arrestaties op vliegbasis GILZE RIJEN (ANP) - De mare chaussee heeft vanmorgen vijf mensen aangehouden die de lan dingsbanen van de militaire vlieg basis Gilze Rijen probeerden te be zetten. Zij maakten deel uit van een groep van 25 actievoerders die vliegoefeningen wilden verhinde ren ter ondersteuning van het pro ces van Innu-indianen in Canada te gen laagvliegoefeningen boven hun gebied. Herenoverhemd 293518: Van modern streepje tot klas siek effen. Mt 37/38-43/44. _Echt Waar Voor Je Geld óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts 126,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 72,40* Wij nemen een jaarabonnement f 275,70* Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats .Tel.. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2^V^idy^U Ijyjjt npft hn||[ffl 0^16J£(I0 j DEN HAAG (GPD) - Het commerciële televisiestation TV 10 begint zaterdag niet met de uitzendingen maar waar schijnlijk twee weken later. TV 10 hoopt dat tegen die tijd de overname door het Franse commerciële station TF1, de Amerikaanse omroep NBC en het Zweedse bedrijf Esselte helemaal rond is en men als echte buitenlandse zender de kabel op kan. Het Franse TF1 bevestigde gisteren dat het opstellen van de contracten met TV 10 in een vergevorderd stadium is. Van daag vertrok een delegatie van TV 10 naar Parijs om de con tracten voor te leggen. In het nieuwe samenwer kingsverband, waarin TF1 de grootste aandeelhouder wordt, verdwijnt de naam TV 10. Hoe de nieuwe zender gaat heten is nog niet bekend. Het uitstel kost TV 10 naar schatting 10 miljoen gulden aan advertentie-inkomsten. De programmering van het nieuwe station verandert op bepaalde onderdelen. Zo wordt er veel minder geld uit gegeven aan nieuwsprogram ma's. Volgens TV 10-directeur Bunders zullen er geen ontsla gen vallen. (pagina 22: Veronique trekt klei ne 10 procent van kijkers weg) Versterking Verkoopteam Van topmode Hond opgehangen in lift aan eigen riem ROTTERDAM (ANP) - Een teckel is in Rotterdam om het leven geko men toen het dier in een lift werd opgehangen aan zijn eigen riem. Een tweede hond, een terriër, ver keert in zorgwekkende toestand. De bazin wilde met haar twee honden gaan wandelen. De dieren liepen de lift van haar flat in, terwijl de bazin nog even bleef wachten. De liftdeuren sloten zich en de riem werd tussen de deuren geklemd. Enorme zwarte rookwolken hangen boven de volledig verwoeste plasticfabriek in Pasadena. (foto afp> Waarschijnlijk 24 doden en 109 gewonden in Pasadena PASADENA (AP) - In een plasticfa briek in Pasadena, 16 kilometer ten zuiden van Houston in de Ameri kaanse staat Texas, heeft zich gis teravond een serie explosies voor gedaan waardoor zeker een persoon is gedood, 23 mensen vermist wor den en meer dan 100 gewonden vie len. Het hoofd van de medische dienst van Houston, dr. Pepe, zei te vrezen dat alle vermisten door de ontplof fingen en uitslaande branden om het leven zijn gekomen. „We den ken niet dat daar nog iemand in le ven is", aldus Pepe. De explosies waren zo krachtig dat stukken me taal kilometers ver weg werden ge slingerd. Een vuurbal was op 24 ki lometer afstand te zien. Fabrieksdirecteur Cox zei dat 109 arbeiders in een ziekenhuis moes ten worden behandeld voor brand wonden, ademhalingsproblemen en snijwonden veroorzaakt door rondvliegende glasscherven. Zes verkeren nog in levensgevaar. Op een kilometer afstand kwam het plafond van een lagere school naar beneden. De 700 kinderen in de school liepen geen verwondin gen op. Op het terrein van het fa briekscomplex liep het blussen ver traging op door stuk geslagen wa terleidingen en gaslekken. De explosies in de fabriek, die ei gendom is van Phillips Petroleum Co, zijn veroorzaakt door een lek kende afsluitklep van een ethyleen- reactor. Daardoor kwam etyleen-isobu- taan vrij. Arbeiders die 20 seconden voor de gaswolk explodeerde via de omroepinstallatie werden gewaar schuwd moesten rennen voor hun leven. De fabriek maakt grondstof voor onder andere bekers en speelgoed van plastic. Texas ontploffing In a S c 3 Galveston Texas Golf van "a DEN HAAG (ANP) - De kwaliteit van sociale huur woningen is de laatste jaren sterk achteruit gegaan. Er wordt zelfs kleiner gebouwd dan in het begin van de jaren 60, Dat zegt drs. J. Conijn, adjunct-directeur van het Onderzoeksinstituut Tech nische Bestuurskunde van de Technische Universiteit Delft. Volgens Conijn is de gemiddelde in houd van sociale huurwoningen na 1960 aanvankelijk sterk gegroeid. Die ontwikkeling duurde tot circa 1970. Vervolgens zette een daling in. In 1983 was het niveau van 1960 weer bereikt. De Delftse onderzoeker wijst er op dat het gemiddelde gezin welis waar kleiner is geworden, maar dat de ruimtebehoefte sterk is toegeno men. „Vroeger sliep men met 3 of 4 personen op een kamer. Dat wordt niet meer geaccepteerd. Ook is er meer, vrije tijd, men wil een hobby- kamer en dergelijke". Ruim 70 procent van de sociale woningbouw bestaat uit 4-kamer- woningen, aldus Conijn. „Dat is veel te eenzijdig. De komende jaren zal een groot tekort ontstaan aan 5- en 6-kamerwoningen". „Zorgwekkend" noemt Conijn ook de ontwikkeling in de premie- A-sector (gesubsidieerde koopwo ningen). „Door bezuiningingen van de overheid groeien de premie-A- woningen steeds meer toe naar het niveau van de sociale huurwoning. Het zou veel beter zijn als dat an dersom was". Volgens Conijn hebben de bezui nigingen in de volkshuisvestings sector inmiddels de kritische grens bereikt. „De bezem moet weer in de kast, anders voorzie ik ongeluk ken", zo zegt hij in het blad De Bouwondernemer. In hetzelfde blad luidt ook voor zitter drs. Bokx van de Nederlandse Verening van Bouwondernemers de noodklok over de sociale wo ningbouw. „De woningen zijn nog ingedeeld alsof we 's avonds met het hele gezin zitten te luisteren naar Paul Vlaanderen. De slaapka mertjes van 6 a 7 vierkante meter voorzien niet in toenemende be hoefte aan individualisering. De keukentjes zijn nog net zo klein als tientallen jaren geleden, maar nu moet daarin wel plaats worden ge vonden voor koelkast, oven, was machine en magnetron". MAASTRICHT (ANP)- Na een paar jaar van stabiliteit neemt het aantal gevallen van de virusziekte aids in j Nederland af. Bovendien zijn er veelbelovende middelen in ontwik keling ter bestrijding van de ziekte. Dat zei TNp-viroloog dr. H. Schellekens vandaag op een con gres over aids in Maastricht. In Nederland werd in 1981 de eerste i aids-patiënt aangemeld. Daarna volgden er nog 813. Volgens de TNO-deskundige komen er daar op het ogenblik niet veel meer bij. Ge- Wolkenvelden Wolkenvelden en in het noorden van het land mogelijk wat regen. Mini mumtemperatuur omstreeks 12 gra den. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Matige zuidwestenwind, aan de Waddenkust af en toe krachtig. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur 1 omstreeks 15 graden. Woensdag 25 oktober zon op: 07.22 uur. zon onder: 17.25 uur; I maan op: 02.49 uur, maan onder: 15.51 Waterstanden te Katwijk hoog water: 00.29 en 12.43 uur; laag wa ter: 08.15 en 20.25 uur. zien de lange tijd voordat de ziekte zich na een besmetting openbaart, is het niet waarschijnlijk dat de te ruggang in het aantal nieuwe geval len van aids te danken is aan de in tensieve voorlichtingscampage ter voorkoming van aids in de afgelo pen paar jaar. Het effect daarvan is pas over een langere periode zicht baar. De we- reldgezondheidsorgansatie regi streerde tot juni 1989 157.191 aids- gevallen. Het werkelijke aantal ligt 3 keer zo hoog omdat lang niet alle gevallen worden aangemeld. Aan genomen moet worden dat zich tot i)u toe een half miljoen gevallen van aids hebben voorgedaan. Japanse onderzoekers meldden vandaag de ontwikkeling van een antilichaam dat met aids besmette cellen vernie tigt en gezonde «ellen spaart. VOLENDAM - Een aanleunwo ning van het Vo- lendamse be jaardentehuis St. Nicolaashof is vanmorgen door een explo sie volledig ver woest. Eén 82- jarige bewoner raakte licht ge- zaak is nog on bekend. Een aanpa lende woning brandde uit en een derde wo ning raakte ont zet. Bewoners van die wonin gen kwamen met de schrik vrij. Door rond vliegend puin werden twee au to's totaal ver nield en een der de flink bescha digd. (foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - In verband met een te hoog zoutgehalte in het water is de inname van Rijnwater uit de Lek bij Nieuwegein vandaag teruggebracht tot 60.000 kubieke meter per dag. Dat is een derde van de normale capaciteit. Het verhoogde zoutgehalte in het water wordt volgens het Amster damse waterleidingbedrijf veroor zaakt door de lozingen van de kali- mijnen in de Franse Elzas en het la gere waterpeil in de Rijn. Dit laatste wordt veroorzaakt door weinig re genval en een milde winter 1988- 1989, waardoor er minder smeltwa ter in de rivier is gestroomd. Het chloride-gehalte in het water bedraagt nu 220 milligram per liter. Volgens de normen mag er slechts 120 milligram per liter natrium en 150 milligram chloride in het water zitten. Om de drinkwaterkwaliteit op peil te houden wordt het Rijnwa ter voorlopig vermengd met water dat in de duinen ligt opgeslagen. De inname van rivierwater zal volledig worden stopgezet als het gehalte oploopt tot 250 miligram. Het is de eerste keer dit jaar dat er inname van water moet worden ver minderd in verband met te hoge concentraties schadelijke stoffen. Vorig jaar moest dat enige malen voor korte tijd gebeuren in verband met lozingen door onder andere BASF in Ludwigshafen en een dochteronderneming van het Zwit serse Ciba Geigy. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De elektriciteit- en gasta- rieven van de Energie- en Water voorziening Rijnland (EWR) gaan per 1 januari omhoog. Volgens de directie van het bedrijf is dit onder meer nodig omdat de brandstofprij zen zijn gestegen en omdat de EWR een groot aantal nieuwe investerin gen moet doen. Een gezin met een gemiddeld gebruik is daardoor vol gend jaar ongeveer 80 gulden duur der uit. I De gasprijs gaat in 1990 2,3 cent j per kubieke meter omhoog. Het vastrecht stijgt van 69 naar 96 gul den per aansluiting. Het 'normale' elektriciteitstarief voor kleinver- Daar staat een verlaging van het goedkope nachttarief met 0,2 cent per kilowattuur tegenover. Deze da ling compenseert de extra kosten die gebruikers krijgen als per 1 ja nuari het goedkope middagtarief wordt geschrapt. Het tarief voor grootverbruikers gaat iets minder omhoog dan het ta rief voor kleinverbruikers: 0,4 cent per kilowattuur. De directie heeft dit gedaan omdat is gebleken dat grootverbruikers naar verhouding te veel voor elektriciteit betalen Het tarief voor stadsverwarming dat is gekoppeld aan de gasprijzen stijgt met 1,05 gulden per gigajoule Het vastrecht gaat 27 gulden hoog. Met ingang van 1 juli volgend jaar veranderen de watertarieven in een aantal gemeenten. Dat is het gevolg van een eerder gemaakte afspraak om alle waterprijzen in het EWR-ge- bied op hetzelfde niveau van 1,55 gulden per kubieke meter te bren gen. De prijsstijgingen moeten nog worden goedgekeurd door de aan deelhouders - de aangesloten ge meenten - van het nutsbedrijf. (zie ook pagina Leiden) 'Vod' wordt rood vanaf 1 november DEN HAAG (ANP) - Vanaf 1 november worden alleen nog paspoorten met een rode om slag afgegeven. Directeur dr. G.J. Fleer van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten krijgt die dag als eerste nieuw exemplaar. Het echte nieuwe fraudebestendige pas poort dat het 'zwarte vod' ver vangt komt pas in 1992.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1