TAD LEIDEN Sluitingstijden cafés na verkiezingen vrij Leiden krijgt mogelijk gezondheids-expotheek Winst EWR in '90 hooguit 10 miljoen Uitspraak rechter over ruzie tussen aannemers Stichting 'De Schakel' krijgt 36 mille uit legaat s LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 24 OKTOBER 1989 Ook PvdA wil verandering horecabeleid Aan de samenwerking kwam een gulden die tijdens de samenwer- rechter Porthei- einde toen bleek dat Swaak in de king met Erica was afgesloten, nog conflict tus- tussentijd ook nog de bv Swakon moest worden terugbetaald. Daarin Onroerend Goed had opgericht, werd hij door de deskundige echter Volgens Brandjes van De Raad in het ongelijk gesteld. De onafhan- schond Swaak hiermee de afspra- kelijke accountant bepaalde dat de ken die bepaalden dat Swaak of Eri- lening onderdeel vormde van het ei- ca geen nieuwe activiteiten zouden gen vermogen van Erica en dat Oplossing van het hier- Swaak die niet LEIDEN - Erica Beheer hoeft een lening van 180.000 gulden van bouwbedrijf De Raad niet af te los sen. De aandelen van het dochter bedrijf Breeloft blijven bezit van Erica. Tot slot moet directeur Swaak van Erica zijn huis als onder pand geven aan De Raad. Dit heeft een onafhankelijk adviseur bepaald die in opdracht1 ne is aangesteld sen de bouwbedrijven op te lossen. De Raad spande afgelopen zomer een kort geding aan tegen Swaak, eigenaar van Erica Beheer. Dat geding ging over afspraken die de twee partijen vorig jaar de- cember hadden gemaakt nadat door ontstane conflict LEIDEN De kans is groot Koek, wilde vanochtend geen dat de sluitingstijden van de mentaar geven. )m- Goekoop noemde in een reactie de veranderende opstelling van de toe PvdA pragmatisch. "Het is logisch de om zo goed mogelijk gebruik te ma ken van iemands-kwaliteiten". De verkiezingen (maart 1990) sluitingstijden opgesteld. De worden vrijgelaten. Dat be- listen wilden dit punt zelfs tijdens burgemeester wilde nog niet zeg- tekent dat de horeca-exploi- de huidige raadsperiode niet ter dis- gen voor welke portefeuilles hij be- tanfpn zelf eaan benalen hoe cussie stellen. Fractievoorzitter De langstelling heeft, tanten zen gaan Depaien noe Vreeze benadrukte nog eens dat de laat hun bedrijf sluit. Vrije PvdA ook tijdens de begrotingsbe- sluitingstijden zijn waar- handeling volgende week in de ge- schijnlijk nu de PvdA dit meenteraad niet over de sluitings- punt in het concept-verkie- tijden wil discussiëren, zingsprogramma heeft opge- Ommezwaai nomen. De partij wil het vrij- De andere poliüeke partijen heb. geven van de sluitingstijden ben verbaasd gereageerd op de om- overigens combineren met mezwaai van de PvdA. CDA'er invoering van een nachtbus. Walenkamp constateerde dat de Swaak het bedrijf De Raad uitkocht als mede-eigenaar van Erica Be heer. De Raad was in oktober 1985 voor 60 procent eigenaar van Erica geworden. Erica was door grote uit breiding van de bouwactiviteiten in financiële moeilijkheden geraakt en vroeg De Raad springen. Swaak weer de aandelen Erica De Raad terugkocht uit elkaar gingen. woning garant zou staan. Aan die af spraak heeft de rechter Swaak nu gehouden. De derde onenigheid was er over de aandelen van de dochteronder neming Breeloft van Erica. Swaak meende dat door de koop van de aandelen Erica hij ook eigenaar was geworden van de aandelen Breeloft. Brandjes vond echter dat Swaak al leen de aandelen Erica had gekocht en niet die van Breeloft. De deskun- het ongelijk gesteld. De onafhan- dige stelde Swaak in het gelijk. Er zijn nu nog wel verschillende zaken die door de twee bouwers nog moeten worden afgehandeld. De twee partijen zijn voor het conflict een aantal projecten begonnen. De ze samenwerkingsovereenkomsten moeten nu nog uiteen gerafeld dat terug te betalen. Na de scheiding r Rechter Portheine willigde wel de partijen de eis van Brandjes in, die ging over de privéwoning van Swaak. De den. Zo is er onenigheid over de e koop van de aandelen Erica door gendomsrechten van de grond r echter on- Swaak is voor een deel gefinancierd drie punten die niet met een lening die hij met De Raad de parkeergarage die aan het Schut tersveld wordt gebouwd. Niet uit- de gemaakte afspraken afsloot. De Raad eiste daarvoor ech- gesloten wordt dat met deze op- financieel bij te stonden vermeld. Zo meende ter wel een zekerheidstelling. Afge- Brandjes dat een lening van 180.000 sproken werd dat Swaak met zijn de rechter wordt gestapt onafhankelijk oordeel. cialisten zich nu zakelijker opstel len. "Alleen al praten over vrijlaten De fractievoorzitter van de socialis- van de sluitingstijden is bij de PvdA ten, S. de Vreeze, noemde het zeer jarenlang taboe geweest. De partij waarschijnlijk dat vrije sluitingstij- heeft zich op dit punt steeds geïso- den in de definitieve versie van het ieerd opgesteld", programma wordt opgenomen. Het p Langenberg van D66 noemde verkiezingsprogramma van de het jammer dat een motie die hij vo- PvdA wordt vrijdag officieel gepre- rjg jaar heeft ingediend, niet is aan- senteerd, maar gedeelten zijn in- genomen. Daarin had hij voorge- middels uitgelekt. Een van de op- steld om aan de hand van een nota stellers van het programma, H. Voor- en nadelen^van vrije slui tingstijden op een rijtje te zetten. B. Stöxen van Leiden Weer Gezellig, de partij de sinds de oprichting ijvert voor vrije sluitingstijden, rea geerde terughouden. "Eerst zien, dan geloven", zei Stöxen. Hij vond het verder jammer dat Leiden blijk baar tot na de verkiezingen moet wachten op vrijlating van de slui- Expositie over vergrijzing in Anatomisch Museum Alarmpalen in januari geplaatst LEIDEN - Leiden wordt hoogstwaarschijnlijk de ves tigingsplaats van de Ge- zondheidsexpotheek Neder land (GEN). Instellingen en organisaties uit de gezond heidszorg kunnen bij deze expotheek tentoonstellin gen huren op het gebied van de medische wetenschap. door Roy Klopper LEIDEN - De eerste alarmpalen tingstiiden worden in januari in de binnenstad Jook 'de PvdA definitief i de binnenstad geplaatst. Bij de alarmpalen kun- het loslaten van verplichte slui pen mensen snel rechtstreeks con- tingsuren van de horeca kiest, te- tact opnemen met de politie. De ke*t zich een overgrote meerder- alarmpalen worden in ieder geval in hejd irLde raad voor dit lan af De de Breestraat en de Haarlemmer- WD is voorstander van een liberaai straa geplaatst Er komen in totaal beleid dit t (verruiming van vijf alarminstallaties. De brandweer de siuitingstijden)t CDA'er J. is momenteel bezig met het fabnce- Waienkamp verwachtte dat in pro- ren van de alarmpalen. gramma van zijn partij wordt opge- Plaatsing van de palen is een uit- nomen dat verandering van het ho- vloeisel van het actieplan Pico Cri- recabeleid 'bespreekbaar' is. Ook mi. In dat plan doet het college D66 en vanaelfsprekend LWG zul- voorstellen om de kleine cnminali- len p]annen tot vrijlaten van de slui- te pakken. De gemeente- tingstyden steunen. Ook de nieuwe partij Leefbaar raad ging gisteren koord met de nota. Over een ander punt uit het actie- Leiden, die plan, de avondwinkel, is nog geen duidelijkheid. Die winkel zou aan de Beestenmarkt moeten komen. Het ministerie van economische ken geeft echter geen toestemming bng van muziekvergunmngen voor ontheffing vamde Winkelslui- een goede controle daarop, koppe- tingwet. De gemeente Leiden pro- len. beert nu de avondwinkel via het mi- Groen Links is vermoedelijk de nisterie van justitie te bewerkstelli- enige partij die zich tegen het losla- gen ten van de verplichte sluitingsuren Volgens de gemeente moet de keert. Hoewel het verkiezingspro- avondwinkel er immers niet om gramma van de partij nog niet ge- economische redenen komen, maar reed is, verwacht raadslid R. van juist om de veiligheid in het gebied Lint niet dat Groen Links een ander rond de Beestenmarkt te vergroten, horecabeleid voorstaat. Burgemeester EWR stopt niet met waterwinning in Noordwijk LEIDEN - De Energie- en Water voorziening Rijnland (EWR) ziet geen enkele aanleiding om de wa terwinning in Noordwijk op korte termijn te sluiten. Milieu-gedepu teerde Van der Vlist heeft daar on langs op aangedrongen omdat het risico van vervuiling door bestrij dingsmiddelen op die plaats vol gens hem steeds groter wordt. Algemeen directeur J. Haijkens van de EWR verklaarde vanochtend dat bij recente metingen in de win- putten in het Noordwijkse duinge bied geen enkel spoor van bestrij dingsmiddelen is gevonden. De provincie en het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) doen nog onderzoek op en kele andere plaatsen in het duinge bied. Het resultaat van dat onder zoek is nog niet bekend. Haijkens zei niet te begrijpen waarop Van der Vlist zijn-uitspra ken heeft gebaseerd. Hij vermoed de echter dat de gedeputeerde een aantal zaken door elkaar heeft ge haald. "Het is sowieso al de bedoe ling dat de winputten in Noordwijk, juist vanwege de bedreiging door bestrijdingsmiddelen, rond 1995 worden gesloten. Verder is er enke le jaren geleden een onderzoek ge daan naar de kwaliteit van het water in een 'nood-winput' elders in de duinstreek. Die bleek wel verontrei nigd en is toen ook onmiddellijk ge sloten. Voor het overige is er op dit moment niets aan de hand", aldus Haijkens. Hij betreurde het dat Van der Vlist met zijn verklaringen de indruk heeft gewekt dat de EWR ondeugdelijk water levert. Inmiddels is een stichting opge richt die is belast met de opzet van de expotheek, een nieuw initiatief in Nederland. In het bestuur daar van zitten vertegenwoordigers van het ministerie van wvc en diverse universiteiten. Conservator W. Mul der van het Leidse Anatomisch Mu seum is secretaris van de GEN. Vol gens hem is het vrijwel zeker dat de expotheek wordt ondergebracht bij de medische faculteit van de Rijks universiteit. Midden november wordt de defintieve beslissing over de plaats van vestiging verwacht. De Gezondheidsexpotheek is een initiatief van het ministerie van wvc. Bij tal van medische instellin gen bestaat grote behoefte aan het exposities op het gebied van de ge zondheidszorg. Probleem is dat ten toonstellingen vaak eenmaal wor den gehouden en daarna voorgoed in het archief verdwijnen. De expo theek kan die tentoonstellingen in het pakket opnemen waardoor ge zondheidsinstellingen er het hele jaar over kunnen beschikken. De eerste tentoonstelling die spe ciaal is opgezet met het doel het he le land door te gaan is 'Lijn 65 plus', over veroudering en gezondheid. Deze is in het weekeinde 4 en 5 no vember te zien in het Anatomisch Museum aan de Wassenaarseweg in Leiden. De expositie, die donder- Een ander punt uit het concept-ver- dag 2 november officieel wordt ge- kiezingsprogramma van de PvdA is opend door prinses Juliana, be- dat er geen taboe meer rust op de steedt aandacht aan verschillende uitbreiding van het takenpakket aspecten van de toenemende ver- van de burgemeester. Tot nu toe grijzing. mag Goekoop vhn de gemeenteraad alleen die taken uitvoeren die hem Drooj r\nHic»b- ook wettelijk zijn toebedeeld, zoals DIfea de verantwoordelijkheid voor poli- Bij 'Lijn maart 1990 eerst aan de verkiezingen meedoet, kan instemmen met een proef met vrije sluitingstijden. Daaraan wil de partij overigens een uniforme rege- HUMP!rplus' wordt vooral de brandweer. De andere opstel- medische kant van de vergrijzing ling van de PvdA houdt in dat het belicht. In diverse stands wordt uit- mogelijk is dat de burgemeester, leg gegeven over aandoeningen die portefeuilles als economische za- vaak bij ouderen voorkomen als in- ken en voorlichting gaat beheren. continentie, kanker, dementie, oog- LEIDEN - Stichting Begeleid Wo nen De Schakel krijgt van de Cen trale Diakonie Leiderdorp een be drag van 36.000 gulden. Daar naast onntvangt De Schakel de opbrengst van een optreden van cabaretgroep Purper op 27 no vember in de Leidse Schouw burg. Het geld is bestemd voor de twee nieuwe doelgroepen van De Schakel, de jeugdigen en dak- en thuislozen. De diakonie heeft een legaat ge kregen van een van haar kerkle den met de opdracht het te beste den op het gebied van de jeugd- hulp. Voorheen richtte De Scha kel zich alleen op het begeleid- wonen van ex-psychiatrische pa tiënten. De laatste jaren bleek dat er een groot tekort is aan huisves tingsmogelijkheden voor jonge- De verlaging van de meerderja- righeidsgrens van 21 naar 18 jaar heeft ertoe geleid dat jeugdigen eerder een internaat moeten ver laten. Vroeger konden zij daar tot 21 jaar blijven wonen, maar nu moeten ze op 18-jarige leeftijd op eigen benen staan. Dat levert voor veel kinderen problemen op en dus begint De Schakel per 1 janu ari een project voor vier jongeren Onder begeleiding leren zij zelf standig te wonen. Daarnaast gaat De Schakel zich ook richten op de dak- en thuislo zen. Voor deze mensen zijn er in Leiden wel tijdelijke opvangmo gelijkheden. Permanente adres sen ontbreken echter. Voor de nieuwe doelgroepen heeft De Schakel bij het ministerie van wvc ook al subsidie aangevraagd, maar de toekenning daarvan laat waarschijnlijk nog een tijdje op zich wachten. Vandaar dat èen Stichting Steunfonds op andere manieren geld moet inzamelen. Een eenma lige bron van inkomsten is de voorstelling van Purper op 27 no vember in de Leidse Schouw burg. Het gaat om een voorpre mière van hun nieuwe program ma met de titel Pastiche. Ook heeft de stichting een paar maan den geleden een reclamebureau in de arm heeft genomen om voor De Schakel sponsors te Onlangs zijn bedrijven uit de gio hiervoor benaderd. W. Mulder, conservator van het Anato misch Museum hij één van de stands van 'Lijn 65 plus': "De Gezond heidsexpotheek komt vrijwel zeker in Lei den". (foto Jan Holvast) aandoeningen (staar), hart- en vaat- sche kant van de vergrijzing belicht, kingslaag zich ziekten en gehoorvermindering. yia grafieken krijgen de bezoekers Daarnaast wordt de demograf!- uitgelegd hoe de oudere bevol- over de sociale gevolgen van het ou der worden. Hierbij ligt de nadruk op vereenzaming van bejaarden en het voorkomen daarvan. Volgens Mulder is de gratis toe gankelijke tentoonstelling zeer inte ressant voor een breed publiek. "Ie dereen heeft wel een oudere in de naaste omgeving. Ik zeg niet dat we een oplossing aanreiken voor de problemen van ouderen, maar er kan zeker een bijdrage worden gele verd aan een beter begrip ervan", al- I dus de conservator. Hij hoopt dat de opkomst op 4 en 5 november niet zo massaal wordt als bij vorige tentoonstellingen in het museum. "De laatste keer wa ren er ongeveer 9000 mensen bin- nen, dat is echt te veel. We hopen nu op ongeveer 5000 mensen. Dan kan iedereen ten minste op een normale manier bij de stands komen". Voor al op zondag is er altijd een massale belangstelling. Mulder adviseert be zoekers dan ook op zaterdag te ko men, het is dan een stuk rustiger. 'Strippenkaart' De tentoonstelling is voor een groot deel betaald met een subsidie van WVC. Die goedgeefse houding van het minsterie is volgens Mulder te verklaren uit het feit dat de exposi- tie de eerste is die speciaal voor de gezondheidsexpotheek is ingericht. Tot 8 december blijft ze op afspraak voor groepen te bezichtigen. Daar na worden de stands uit elkaar ge haald en naar andere steden ver- voerd om daar weer te worden op gebouwd. De kosten voor Lijn 65 Plus be dragen ongeveer 65.000 gulden. Met dat geld zijn onder meer het exposi tiemateriaal, de brochures, de foto's en de openingsfestiviteiten betaald. Behalve de subsidie van WVC heeft ook het bedrijfleven hieraan bijge dragen. De naam van de tentoon- stelling houdt verband met het openbaar vervoer-thema dat als een rode draad door de expositie loopt en is bedacht door A. van Dam, me dewerker van het museum. Het pro- i grammaboekje heeft het uiterlijk van een strippenkaart, de diverse stands lijken op bushaltes. "Op die manier leggen we een link naar het 0de toekomst openbaar vervoer, waarvan bejaar- ontwikkelt. Ten slotte geeft de ba- den veel gebruik maken", verklaart sisgezondheidsdienst voorlichting Mulder het thema. Dank zij tariefsverhogingen gas, licht en warmte (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - De Energie- en Wa tervoorziening Rijnland (EWR) verwacht volgend jaar, na de ta riefsverhogingen voor gas, warmte en elektriciteit, een winst te boeken van 4,6 miljoen gulden. Die winst kan nog oplo pen tot bijna 10 miljoen gulden door speciale wijze waarop het resultaat van de stadsverwar ming in de boekhouding wordt verwerkt. Die 10 miljoen gulden is ongeveer het bedrag dat de EWR verplicht is in 1990 uit te keren aan de aangeslo ten gemeenten. Vorig jaar is afge sproken dat de gemeenten jaarlijks na de samenvoeging van de afzon derlijke nutsbedrijven gedurende tien jaar een 'fusievergoeding' zou den krijgen. Algemeen directeur J. Haijkens ontkent dat de tariefsverhogingen mede zijn bedoeld om de uitkering aan de gemeenten veilig te stellen. "Dat heeft bij ons niet voorop ge- ,staan". Overigens kunnen die ge meenten dit jaar hoe dan ook hun vergoeding tegemoet zien. De EWR De EWR wil het vastrecht moeid van ongeveer 12 miljoen gul den. Onder meer de gemeenten die deel uit maakten van het voormali ge Energiebedrijf Rijnland (EBR) hebben destijds afgesproken dat ze hun vergoedingen teruggeven aan de gebruikers. De consumenten in deze plaatsen kunnen dus een kor ting tegemoet zien, waardoor de ta riefsverhogingen voor hen lager uit vallen. De prijsstijgingen die de EWR voor volgénd jaar wil doorvoeren zijn noodzakelijk vanwege allerlei kostenstijgingen, zo stelden alge meen directeur Haijkens en econo misch directeur K. van der Moolen. Onder meer is de gasolieprijs is om hoog gegaan, en daaraan is de gas- prijs en het tarief voor stadsverwar ming gekoppeld. Verder moet het nutsbedrijf zelf een hogere prijs be talen voor elektriciteit. Daarnaast wil de EWR geld vrijhouden voor al lerlei noodzakelijke investeringen, onder meer in het transportnet voor elektriciteit, en d« bedrijf vergroten. Risico Gewonden heeft in 1988 een winst gemaakt v 13 miljoen gulden. Met de uitkerin gen over dat jaar is een bedrag ge- r gas met 27 gulden verhogen omdat het bedrijf, door nieuwe richtlijnen en afspraken, straks een groter finan cieel risico loopt bij de verkoop van zal enkele jaren duren voordat de gas. Om deze verhoging te compen- vruchten van de samenvoeging ge seren, voert het nutsbedrijf een kor- oogst kunnen worden. Eerst moe ting op de gasprijs door van 0,7 cent. ten nog een aantal noodzakelijke, De uiteindelijk verhoging van het maar dure investeringen worden gastarief- die door de stijgingen van gedaan. Bovendien zal er enige tijd de gasolieprijs eigenlijk met drie voorbij gaan voordat het perso- cent per kubieke meter omhoog zou neelsbestand door natuurlijk ver moeten gaan - komt daarop op 2,3 loop is verminderd. Op dit moment cent. is het nog te vroeg om daarvan al ef- De elektriciteitstarieven voor fecten te verwachten", kleinverbruikers gaan sneller hoog dan die voor grootverbrui kers, omdat is gebleken dat de laatsten naar verhouding te Veel voor hun stroom betalen. Van der LEIDEN - Een 15-jarig meisje uit Moolen sluit niet uit dat in de toe- Leiderdorp is gisterochtend ge- komst nog zo'n aanpassing nodig is. wond geraakt bij een verkeersonge- Het voordelige middagtarief wordt, val op de Lage Rijndijk. Het meisje zoals de EWR al eerder aankondig- botste met haar fiets tegen de auto de, geschrapt. Het nutsbedrijf vindt van een 20-jarige Leiderdorper, die het niet langer verantwoord het rechtsaf wilde slaan. De fietsster stroomgebruik's middags - ooit een moest met een gebroken elleboog rustige periode - te bevorderen. Bij naar het Academisch Ziekenhuis wijze van compensatie wordt het worden overgebracht, goedkope nachttarief met 0,2 cent Een 17-jarige bromfietser uit Lei per kilowattuur verlaagd. den raakte gisterochtend gewond Bij de totstandkoming van de toen hij op de kruising Vijf Meilaan- EWR is gesteld dat de tarieven op /César Franckstraat in botsing termijn omlaag zouden kunnen kwam met een personenbusje. De gaan, of in elk geval minder hoefden jongen had het busje over het hoofd te stijgen dan zonder een fusie het gezien. Hij is met een gebroken geval zou zijn. Directeur Haijkens is rechtersleutelbeen en een gebroken er van overtuigd dat die kostenda- pink naar het Academisch Zieken- ling er op termijn komt. "Maar het huis gebracht STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13