Verdeelde reacties op aanleg van rijksweg 11 'De Vliet is weer de DE T VAN TOEN Op bestelling Forenzenbelasting bepleit ÜH ,rP'»Vi rrg'-jj LOFLIED OP BREESTRAAT PAGINA 8 REGIO MAANDAG 23 OKTOBER 1989 Fietser geslagen ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 14-jarige Alphenaar is het afgelopen weekeinde zodanig in het gezicht geslagen toen hij door een parkje aan de Havixhorst in zijn woon plaats fietste dat daarbij een tand is gebroken. Een groepje van zes jongens in de leeftijd van 10 tot 16 jaar dwong de fietser tot stoppen. Na hem in het gezicht te hebben geslagen, kon de de verbouwereerde Alphenaar weer gaan. Bekende inbreker ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij een insluiping bij een bedrijf aan de Ondernemingsweg in Alphen is het afgelopen een kas met vijfhonderd gulden gestolen. De dader wist via een open raam het pand op het in dustrieterrein achter de Hoorn bin nen te klimmen. Uit een tas ont vreemdde hij een sleutelbos waar mee hij de brandkast openmaakte en daar een kleinere kas uit weg nam. De politie vermoedt dat de in sluiper een bekende was, omdat de in het pand aanwezige hond niet aansloeg. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een platenspeler en het toetsenbord van een computer zijn gestolen bij een inbraak afgelopen weekeinde in een woning aan de Sterrenlaan in Alphen. De daders wisten via het bovenlicht de keukendeur open te krijgen. Gezien de aard van de ont vreemde objecten vermoedt de Alp- hense politie dat 'op bestelling'is gestolen. Bij een inbraak aan de Klaproosstraat in Alphen zijn draagbare kleurentelevisie, e deorecorder, een fotocamera calculator ontvreemd. BLOEM BOLLEN- MARKT LISSE LISSE - De 'nationale bloembollen- mark' die het af gelopen week einde in de CNB-hallen in Lisse is gehou den heeft naar schatting 5000 bezoekers ge trokken. Dat aantal lag onge veer gelijk aan dat van vorig jaar. Diverse in stellingen, waaronder de sche School Oegstgeest, verl eenden mede werking aan de markt. In het hart van de vei- lihghal was een braderie. (foto Milieuwerkgroep tegen KvK dringt aan op spoed LEIDEN/HAZERSW OUDE - De aanpassing van het Ha- zerswoudse bestemmings plan Landelijk Gebied, waardoor de aanleg van rijksweg 11 (oost) mogelijk wordt, getuigt van een 'on begrijpelijke kortzichtig heid'. Dat stelt de Werkgroep Milieube heer Leiden in een bezwaarschrift. Tegelijk met dat bezwaarschrift is op de Hazerswoudse gemeenteraad een klemmend beroep gedaan om juist zo snel mogelijk in te stemmen met een rijksweg van twee banen en af te zien van de door Hazerswoude zo vurig bepleite vier banen. Dat klemmende beroep is afkomstig van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rijnland (KvK). De Werkgrogp Milieubeheer Lei den zet in haar bezwaarschrift uit een dat de verkeersdruk op de Hoge Rijndijk niet of nauwelijks zal ver minderen door 'de elf. Eerder on derzoek heeft aangetoond dat maar een klein deel van het verkeer dat over de Hoge Rijndijk gaat door gaand verkeer is. Het leeuwedeel is 'herkomst- en bestemmingsver keer'. De laatste jaren is het aantal bestemmingen (bedrijven) en wo ningen langs de Rijndijk toegeno men en dus zijn ook de verkeers stromen gegroeid. Bovendien komt het bieden van meer 'capaciteit' neer op het schep pen van mogelijkheden tot groei van het autoverkeer waardoor toch weer meer wegen nodig zijn. In rijksrapporten zoals 'Zorgen voor Morgen' en in het Nationaal Milieu beleidsplan wordt gepoogd die vicieuze cirkel te doorbreken maar al deze signalen zijn in Hazerswou de klaarblijkelijk niet opgevangen, aldus de werkgroep in haar be zwaarschrift. De Kamer van Koophandel en Fa brieken van Rijnland (KvK) ziet juist af van een bezwaarschrift ten einde de aanleg van rijksweg 11 te bespoedigen. Wel moet de gemeen te nu maar eens instemmen met een tweebaansweg in plaats van de zo gewenste vierbaansweg. In een brief doet de KvK dit 'klemmende beroep' op de Hazerswoudse raad. Volgens de Kamer is 'het streven naar een vierbaansweg helaas op korte termijn niet haalbaar'. Nijpels opent op valreep Rijnsburgse 'levensader' RIJNSBURG - Het wachten werd toch nog beloond. Terwijl de meeste genodigden zich za terdagmiddag even na een uur hadden verzameld in het Rijns- burgsé gemeentehuis om de of ficiële opening van de gerestau reerde Vliet bij te wonen, ont brak aanvankelijk de hoofdper soon: minister E.H.T.M. Nij pels. NOORDWIJKERHOUT - De Stichting Activiteiten Noordwijker- hout (SAN) vindt dat de mogelijk heden moeten worden onderzocht om in het bollendorp een forenzen- belasting in te voeren. Van het geld dat eigenaren van tweede huizen in Noordwijkerhout moeten ophoes ten, zou de stichting onder meer di verse activiteiten kunnen ontplooi- In Rijnsburg viel over die rege- eerder door hem geplaatste bloe- ling evenwel geen wanklank te be- men op het eilandje voor zijn huis luisteren. In tegendeel, alle lof werd waren bovendien tegen zijn zin toegezwaaid aan het adres van de weer verwijderd. Met zijn 'humoris twee gedeputeerden die in de afge- tische actie' wilde De Koning nog juli opgerichte stichting. De SAN is lopen jaren de restauratie van het eens de aandacht vestigen op het 6,5 miljoen gulden kostende project gemis aan bomen, bloemen en plan mogelijk hebben gemaakt: J. Borg- ten bij de Vliet, man en P. van Heemst. ter samenwerkingsverband tussen VVV, de stichting evenementen INoordwijkerhout en de plaatselijke Wethouder Brul, tevens voorzit- ondernemersvereniging. In haar be- het feestcomité, had geen leidsplan denkt de stichting door de kunstzin- middel van de forenzenbelasting 'betere financiële basis' te Tegen twee uur kwam hij dan tochl nog'enigszins verfomfaaid'binnen lopen. De bewindsman had een gel- de Valkburgmocht Nijpels, moeite met het bord nige waterlelie. "Protesteren moet V laggen kunnen, ook in Rijnsburg", reageer- kunnen beschikken. Bij de gemeen- Na de toespraak van de minister de hij laconiek. Bovendien zullen te zal bovendien een^aanvraag van volkshuisvesting, ruimtelijke op korte termijn alsnog enkele bo- den ingediend ordening en milieuhygiëne vertrok men worden geplant, leerde u~: J:~ 1 het gezelschap naar de Vliet zelf. Op vraag. zogeheten startsubsidie. Uitgangspunt van de i stichting is om Noordwij kerhout te promoten en de diverse activiteiten op elkaar af te stemmen en zonodig te bundelen. Volgens de opstellers van het be leidsplan moet het mogelijk zijn om met name het winkelcentrum nieuw leven in te blazen. Dat zou onder meer kunnen door de dagre creatie te bevorderen. De aanwezig heid van voorzieningen zoals het multi-functioneel centrum De Schelft, dat binnenkort wordt uit gebreid met een nieuwe zaal en een zwembad, zou een en ander nog eens kunnen stimuleren. Volgens de SAN moet het moge lijk zijn om niet alleen de eigen in woners weer meer naar het winkel hart de trekken, maar ook vele streekgenoten naar Noordwijker hout te lokken. Met behulp van het bedrijfsleven, de gemeente en de bevolking, kan het imago van het dorp volgens de nieuwe stichting worden opgepoetst. Noordwijker hout heeft bovendien alles in zich om tot een aantrekkelijk dorp uit te groeien voor de toerist. Gewezen wordt op het fraaie dorpscentrum, de nabijheid van natuurgebieden .en de gunstige ligging ten opzichte van de steden in de Randstad. Behalve'het paalzitten streeft de stichting, ernaar om een nieuwe 'klapper' binnen te halen. De stich ting gaat er overigens wel vanuit dat alle activiteiten zich uiteindelijk zelf moeten bedruipen, waardoor sponsoring van evident belang is. Het is de bedoeling dat de SAN te zijner tijd een nota met daarin de verdere 'toekomstvisie -doet ver schijnen. KATWIJK - Scouts over de gehele wereld hebben afgelopen zaterdag en zondag weer via allerlei commu nicatiemiddelen contact met elkaar gezocht in het kader van Jamboree on the air (JOTA). In de duin- en bol lenstreek waren onder anderen scouts uit Noordwijk, Sassenheim en Katwijk de hele dag in touw om met medewerking van zèndama- teurs de nodige verbindingen tot ver buiten de landsgrenzen te leggen. In Katwijk waren het de leden van Scouting Katwijk die contact hadden met collega-scouts in bin nen- en buitenland. In het tot zend station omgebouwde troephuis aan de Cantineweg hadden de jongens en meisjes veel pleziër achter de mi crofoon. j (foto Dick Hogewoning) AUTO-INBRAKEN - Een regen mantel, een zonnebril en zes radio cassetterecorders werden het afge lopen weekeinde gestolen uit zes auto's die pp diverse plaatsen in Al phen stonden geparkeerd. Zijn vliegtuig uit Ame- mag worden aangenomen, e rika had drie uur vertraging en land de pas om tien over een op Schip hol. Na onder de speeches van burge meester F. Jonkman en wethouder K. Brul op adem te zijn gekomen, prees Nijpels de besteding van het geld dat op grond van de Wet op de stads- en dorpsvernieuwing Rijnsburg w restauratie waterpartij. doorgesluisd voor de den. Diezelfde wind wa de karakteristieke woordelijk Na enkele mislukte pogingen zag hij kans vlaggen van de gemeente Rijnsburg, de provincie en de be trokken aannemer de lucht in të j schieten, waarna ze hangende aan parachutes en gedreven door een sterke wind weer naar beneden zeil- ïr verant- radiogra- fisch bestuurd bootje in het kroos van de Vliet bleef steken. Het mocht De grote gemeenten krijgen het de pret niet drukken. Zeker niet bij geld voor dergelijke projecten de genodigden die zich na een rond- rechtstreeks van het rijk, de kleine- je om de Vliet, nog wat verpoosden re, waaronder Rijnsburg, via de pro- in gebouw de Voorhof, vincie. Nijpels, die uit handen van Brul inmiddels een boekje over de Toch was niet iedereen zaterdag restauratie van de Vliet in ont- even gelukkig. 'De Hollandse vorm vangst had genomen, stond stil bij niet gewaardeerd, dan exotisch uit- de kritiek van sommige gemeenten geprobeerd', stond het cryptisch op op de provincies bij het verstrekken een protestbord, geplaatst op een in van de subsidies voor dorpsver- het water neergezette imitatie van nieuwing. "Zij vinden dat de pro- de Victoria Reg: vinciebesturen ook op dit vlak meei bevoegdheden moeten afstaan" sprak de demissionaire bewinds man zonder daar een waarde-oor- deel over te vellen. De daarvoor ver antwoordelijke Rijnsburger C. de Koning liet desgevraagd weten dat het gemeentebestuur naar zijn idee te weinig aandacht heeft besteed aan het groen in en om het water. De Stil protest in de Vliet. Er zou te weinig aandacht zijn besteed aan groen voorzieningen rond de Vliet. (foto Dick Hogewoning) i LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN Nu over enkele weken het vierde deel uit die prachtige reeks over 'Het Rapenburg' ten doop gehou den gaat worden en er weer een couplet toegevoegd wordt aan dit loflied op 'de mooiste gracht van Nederland', lijkt het zinnig om eens een ander geluid te laten ho- Voor de studenten van de Leid- se universiteit -en dat gold tot ver in de negentiende eeuw, ja zelfs in de twintigste zijn dergelijke ge luiden nog te horen- was niet het Rapenburg het centrum van hun bestaan, maar de Breestraat. Er kan zelfs gesproken worden van een bepaalde afkeer bij de stu denten voor het Rapenburg om dat het alles wat hun dierbaar was -en bovendien het zo door hen ge koesterde idee van vriendschap- in gevaar bracht. Het Rapenburg was, zoals een studentikoze almanakschrijver het definieerde, 'de knollentuin der' Leydsche aristrocatie'. Dat was juist wat de meeste studen ten er zo naar aan vonden. Tè fatsoenlijk De Leidse Studentenalmanak uit 1857 verwoordde het aldus: Maar verbeeld u een stu dent, zijn troost zoekende op 't Rapenburg, bluffende op het Rapenburg! Niet dat 't er niet mooi is, o neenhet is er prach tig, maar 't is eene pracht waarbij ik mij niet te huis voel, het is mij tè fatsoenlijk, tè voornaam. Wanneer ik daar mijne voetstappen zet, verlaat mij alle lust tot dwaasheid. Zoo ziet gij u op het Rapen burg omringd door stijve, pe dante gebouwen, die,met min achting op u neer zien en hun ne blikken tot hunnen overbu- ren wenden als of zij vragen wat gij hier komt doen. Nee, voor de studenten van de ne gentiende eeuw was de Bree- straat de 'city'. En daarmee was het Rapenburg voor hen 'the Wes tend': Daar woont de aristocratie van Leiden en daar Leiden geen andere aristocratie heeft dan de geleerde wereld, zoo woont daar de geleerde we reld; het wemelt er van de pro fessoren, het is eene Series in het groot. In de trotse gebou wen heeft men daar zijn ta bernakels opgeslagen en be halve die steenklompen zijn er nog enkelen, wier gevels met zulke verschrikkelijke namen prijken als daar zijn: 's Rijks Herbarium, 's Rijks Museurn, Anatomie, en dan dat vreemd soortige mixtum van antiek en modern met dien dunnen en dien dikken toren, horrible, horrible, most horrible. Slecht geweten Voor die student geen Rapenburg dus, want, die riekte naar proffen, naar examens, jazlefs, nadat de meisjestudenten het mooie pand betrokken hadden in Rapenburg 65, waar nu het Prentenkabinet is gevestigd, naar meisjes. Het enigë wat de negentiende eeuwse stu dent aan het Rapenburg over hield was derhalve een slecht ge weten. Nee, wat voor de Rotter dammer de Boompjes was en voor de Hegnaar het Haagse bos, dat was voor de student de Bree- straat: Daar zijn inrigtingen, den jt" 1 m - 8 wJi I. JL.w-. rv| «r- t Studentensociëteit Minerva aan de Breestraat in de tweede helft van de negentiene. e omdat zij zoete uren voor den geest roepen. Daar verheffen zich de tempels der Gezellig heid, der Kunst, van het Ta lent, van de Vertrouwelijk heid. En wat waren die tempels dan bovenal dierbaar, hij zich verknocht voelt en die het bloed frisscher door de aderen doen vloeijen, In de eerste plaats natuurlijk de Sociëteit Minerva: Daar vindt de student zich te huis, zij is zijn tweede wo ning; zij is het toneel waarop de studentenwereld zich be weegt. Daar vindt gij des na middags te drie uur bijna de geheele studentenmaatschap pij bijeen... En 's avonds, als een troepje studenten daar bijeen zit, laat dan de een of andere melancholicus, die reeds door de doctoren als on- geneeseiijk is opgegeven zich onder hen mengen, ik verzeker u, hij wordt genezen. En naast Minerva was er natuur lijk, twaalf keer per jaar, het con cert van Sempre Crescendo. Er mocht dan de nodige aanmerking gemaakt kunnen worden op 'de hedendaagsche muziek', 'men zegt dat er niets geene verheffing in is', en de toemalige gehoorzaal mocht de aanblik hebben 'van een badhuisje', in ieder geval wa ren er ook geen paille-handschoe- nen nodig, geen stijve rokken. Op z'n gemak en met aangebo ren gratie kon men er naar de mu ziek luisteren. Herbergde de Breestraat niet verder de kapper Knaap die zijn diensten in het La tijn aanbood, en was wat verder op niet de bierkneipé van Muller gevestigd waar in onverspeden Duits het bier aangeprezen werd en men te 's avonds uitgenodigd werd 'denn es giebt Musik, vier Maiden und vier Herrn'. Nee, als de negentiende eeuwse student moest kiezen tussen het Rapenburg en de Breestraat, hoefde hij niet wakker te liggen. W. O'ITEKSPEEK MAANDAG 23 OKTOBER Leiden concert in de Gitaar-serie door Huub Wilkes op flamenco-gitaar, aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal van K&O. Oude Vest Valkenburg ouderavond van 'Kleuterburg' mét bingo ten behoeve van inrich ting nieuw speel/werklokaal, aan vang 20.00 uur in de school. Warmelda van architect Theodorus Molken- boer, door mevr. E. Hansen, aan vang 20.00 uur in Meerrust. DINSDAG 24 OKTOBER Katwijk halfjaarlijkse verkoping Welfa re Rode Kruis Katwijk/Valken burg, van 14.00 tot 17.001 Duinrand. Nolenstraat. ir in de it CA- Leiden telefonisch spreekuur Belan- genburo Gezondheidszorg, voor informatie en adviezen, van 10.00 tot 11.00 uur tel: 071-254654. oecumenisch avondgebed in de Oud Katholieke Kerk, Zoeter- woudsesingel. van 19.00 tot 19.30 cabaret-show: 'Er wordt ge strooid'. met o.a. Jos Brink en Frank Sanders, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp lezing met thema: 'Natuurge neeskunde, wat is het en hoe kun je het toepassen', door Els van Wissen, aanvang 20.00 uur in Sjelter. Heemraadlaan. Zeestraat. vergadering 'Vogellust' (in schrijven voor T.T.), aanvang 20.00 uur in 't Vuurschip. Nieuwe Voorhout bijeenkomst leden van de Bond van Ouderen, aanvang 14.00 uur, Parochiehuis, Herenstraat. behandeling begroting 1990 en meerjarenbegroting '91 /'94. te vens algemene beschouwingen. 19.00 uur in het gemeentehuis. vertrek naar de streekbijeen- komst NCVB in Lisse. om 19.30 uur bij de Bartholomeuskerk. WOENSDAG 25 OKTOBER Hoofddorp film: 'Jan Rap en z'n maat', aanvang 20.30 uur in Theater Het Katwijk bingo voor de jeugd bij Cleijn Duin/Witte Hek. aanvang 14.00 I Bethelkerk. Duinrust- niging Dorkas. aanvang 15.00 u in de plein. klaverjassen en jokeren bij Cleijn Duin/Witte hek, aanvang 20.00 uur. zangavond'in het kader van Kerkhervorming, aanvang 20.00 uur in de Oude Kerk, Boulevard. Leiden pianoconcert EnriC'o Pace, werk van Beethoven en Liszt, aanvang 20.15 uur in de Foyer van de Stadsgehoorzaal. cabaret-show: 'Er wordt ge strooid', met Jos Brink en Frank Sanders, aanvang 20.15 uur in de Leidse schouwburg. voorstelling: 'De Plicht', door De Salon, aanvang 20.30 uur in het LAK-theater. Cleve- dia-lezing Nederlandse Bergsport Vereniging over: 'Wan delen en klimmen in Groot-Brittan- niè'. aanvang 20.00 uur in de Mu- zenhof.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8