TAD LEIDEN 'Meer aandacht voor voorkomen schulden' LEIDSCH m DAGBLAD Budgetwinkel begint campagne in Leiden Meisje (17) gewond bij vechtpartij Gegadigden voor voormalig pand Aramco Discussie over wie het initiatief nam voor camera bij Broekweg Rebel9 eerste bij computerschaak Man in woning mishandeld s MAANDAG 23 OKTOBER 1939 LEIDEN - De Budgetwinkel wil meer aandacht besteden aan het voorkomen van grote schul den. Daartoe is een campagne opgezet, waarin Leidenaars die geregeld met flinke geldproble men kampen, worden opgeroe pen eerder bij de Budgetwinkel aan te kloppen voor steun. Met deze actie hoopt de Budgetwin kel te bereiken dat er uiteinde lijk minder mensen een beroep hoeven te doen op schuldsane ringsregelingen. Wethouder De la Mar van sociale zaken heeft vanmiddag het startsein gege ven voor de campagne. De actie is tevens bedoeld om de Budgetwinkel zelf een grotere be kendheid te geven. Jacqueline Smolders, éen van de twee mede werksters van de instelling: "We zijn in 1987 in Leiden begonnen on der de naam Stichting Consument en Huishouding. Die naam bleek tot verwarring te leiden. Mensen dach ten dat we iets te maken hadden met de Consumentenbond en Kon- sumenten Kontakt. Om dat soort misverstanden te voorkomen is de naam van de stichting nu veran derd. 'Budgetwinkel' geeft trou wens ook beter aan met welk werk we ons bezighouden, en het maakt een vriendelijker indruk dan Stich ting Consument en Huishouding". De Budgetwinkel houdt zich voornamelijk bezig met het advise ren en begeleiden van mensen die schulden hebben gemaakt en zelf geen mogelijkheden meer zien om hun financiën op orde te krijgen. De instelling, die wordt betaald uit het gemeentelijke schuldenfonds, ver strekt haar hulp gratis. Overigens kunnen alleen Leidenaars er een be roep op doen. Veel van de klanten van de 'win kel' zijn uitkeringsgerechtigd. "Het minimum-inkomen is zo laag, dat er maar wat hoeft te gebeuren en men sen zitten in de problemen", weet Jacqueline Smolders. Maar ook werkenden, met een redelijk inko men. kloppen bij de Budgetwinkel aan. "Bij voorbeeld mensen die maar moeilijk konden wennen aan een achteruitgang in hun inkomen en op dezelfde manier als daarvoor geld bleven uitgeven. Of mensen die een status probeerden op te hou den die ze zich eigenlijk niet kon den veroorloven". De Budgetwinkel tracht, als men- LEIDEN - Een 17-jarig meisje uit Zoetermeer is zondagmiddag licht gewond geraakt bij een worsteling met drie mannen. Het trio. in de leeftijd van 18 tot en met 20 jaar, greep op de Stationsweg haar tas en wilde daarmee vandoor gaan. De Zoetermeersé, die op weg was naar de bus, liet echter niet los en er ont stond een worsteling. Daarbij liep zij een paar gekneusde ribben, een ontwrichte kaak én enkele schram men op. De jongens ontkwamen met de tas waarin slechts, een paar sleutels en een jongerenkaart zat. sen aankloppen voor hulp, aller eerst de oorzaak van de oplopende schulden te achterhalen. "We bekij ken hun inkomsten en uitgaven en proberen te ontdekken waardoor het mis is gegaan. Vervolgens ma ken we met hen een plan om de schulden te saneren. We geven aan welke uitgaven geschrapt zouden kunnen worden en stellen een sche ma op om de schulden binnen een bepaalde termijn, doorgaans een jaar of drie, af te lossen". "Hebben de mensen ingestemd met het plan, dan gaan wij onder handelen met de schuldeisers over afbetalingsregelingen. Is dat afge rond, dan zien wij er op toe dat het saneringsplan wordt uitgevoerd. Mensen blijven zelf verantwoorde lijk voor hun schulden, wij nemen die niet over. Maar ze krijgen wel een heel intensieve begeleiding. Het is per slot van rekening niet niks om driejaar lang forse aflossin gen te moeten doen". Sinds ze in Leiden is begonnen, heeft de Budgetwinkel op deze ma nier ruim 250 mensen geholpen. "En de toeloop groeit nog altijd. Mensen weten ons steeds beter te vinden", stelt mevrouw Smolders. Het merendeel van de 'klanten' is er overigens terecht gekomen na door verwijzingen van de sociale dienst, de Gemeentelijke Kredietbank, het Instituut Burgerraadslieden en het Algemeen Maatschappelijk Werk. instellingen waarmee de 'winkel' nauw samenwerkt. Neerwaartse spiraal Tevreden met die groeiende be kendheid is de Budgetwinkel niet. "Ik ben er van overtuigd dat er nog heel wat mensen zijn die niet van ons bestaan weten", zegt Jacque line Smolders. Daarin moet de cam pagne verandering brengen. Voor de actie worden onder meer de 'gemeentelijke' mupi's gebruikt. Daarin komen gedurende enkele weken posters te hangen met de slo gan: 'Houdt uw Budget in Balans'. Dezelfde posters worden, op klei ner formaat en voorzien van een in formatiepakket, verspreid onder huisartsen, maatschappelijke in stellingen en alle andere instanties die op de een of andere wijze te ma ken kunnen krijgen met financiële nood. "Wat we proberen te bereiken is dat dergelijke organisaties mensen sneller naar ons doorsturen. En dan niet alleen diegenen die al kampen met torenhoge schulden, maar ook mensen die, zeg maar, 'op het rand je' staan". "Mensen die het nu telkens net redden, die geregeld in het rood staan maar hun schulden nog juist de baas kunnen blijven, zouden er goed aan doen bij ons advies te vra gen. Nu lukt het hun nog om al te grote problemen te vermijden, maar wat als bij voorbeeld hun was machine het plotseling begeeft? De kans bestaat dat ze dan in een neer waartse spiraal van schulden, lenin gen en nieuwe schulden terechtko men. Met enkele eenmalige advie zen kunnen we misschien veel fi nanciële ellende voorkomen en langdurige en ingrijpende sane ringsregelingen vermijden". Jacqueline Smolders, medewerkster van de Budgetwinkel: "Naam bleek tot verwarring te leiden" Gastcollege over onderzoeksbeleid LEIDEN - Professor dr. C.M.J. Sicking, adviseur van de directeur- generaal voor hoger wetenschappe lijk onderwijs en wetenschappelijk onderzoek van het ministerie van onderwijs en wetenschappen, houdt op donderdag 26 oktober het tweede gastcollege in de reeks over onderzoeksbeleid georganiseerd door het Leidse Centrum voor Niet- Westerse Studies. De titel van zijn college luidt: 'Overheid en onder zoeksbeleid: het evenwicht tussen bemoeizicht en onmisbaarheid'. Het college wordt gehouden in zaal 148 van het centraal faciliteitenge bouw, Cleveringaplaats 1 en is voor alle belangstellenden toegankelijk. Aanvang 15.15 uur. Alarmrevolver te koop aangeboden LEIDEN - In de Groenoordhallen is zaterdagmiddag een 32-jarige Lei- denaar aangehouden die aan bezoe kers een alarmrevolver te koop aan bood. Dit wapen is sinds de invoe ring van de nieuwe Wapenwet per 1 september verboden. Naast het pistool zijn 100 knalpatronen in be slag genomen. Twee bedrijven willen gedeelte huren LEIDEN - Er zijn twee nieuwe gegadigden voor de huur van het voormalige kantoorpand van de oliemaatschappij Aram co aan de Plesmanlaan. Ze zijn volgens de Haagse makelaardij Nadorp geïnteresseerd in ruim driekwart van het 16.000 vier kante meter tellende gebouw. Alcoholcontrole LEIDEN Bij alcoholcontroles in het weekeinde hebben in totaal 30 bestuurders een rijverbod gekre- gèn. Daarvan kregen er 17 tevens een proces-verbaal. In de nacht van vrijdag op zaterdag werden van 22.00 tot 4.00 uur 204 automobilis ten gecontroleerd. De volgende nacht werden in dezelfde periode 181 bestuurders gecontroleerd op drankgebruik. Saudiarabië twee jaar geleden be sloot de Leidse vestiging in te krim pen. Van de 500 werknemers bleven er slechts 28 over, waarvoor het in 1984 gebouwde pand veel te groot was. Het overgebleven personeel verhuisde naar het kantoorgebouw Schuttersveste aan het Schutters veld. De Arabisch/Amerikaanse eige naren willen graag dat het pand aan de Plesmanlaan wordt betrokken door één huurder. Sinds 1987 heb ben zich volgens Nadorp twee seri euze gegadigden gemeld voor ge bruik van het gehele kantoor, maar een huurovereenkomst bleef uit. Het makelaarskantoor heeft goede hoop dat de oliemaatschappij zich nu alsnog bereid verklaart meer huurders in het pand onder te bren gen. De huidige belangstelling voor het pand is volgens de makelaar af komstig van twee bedrijven die nu nog met verschillende vestigingen over het land zijn verspreid en graag een centrale vestigingsplaats wil len. Hun namen worden nog niet prijsgegeven. Een van de firma's wil 10.000 vierkante meter huren, de an dere is voor 3000 in de markt. De jaarprijs per vierkante meter be draagt 225 gulden, hetgeen bete kent dat de firma's in totaal jaarlijks ongeveer 3 miljoen gulden aan de oliemaatschappij moeten betalen. Indien met beide ondernemingen een huurovereenkomst wordt gete kend, moet het gebouw worden aangepast. "Het is indertijd ge bouwd op één gebruiker en moet worden vertimmerd als er meer be drijven in kruipen. Aramco wil nu uitrekenen of de investering voor zo'n verbouwingsoperatie rendabel is", aldus een woordvoerder van Nadorp. De directie van de Leidse vesti ging van Aramco wil niets kwijt over de nieuwe belangstelling voor het pand. Ook wordt niet verteld waarom de onderhandelingen met vroegere geïnteresseerden zijn mis lukt. "Behalve de huurprijs was er nog een aantal zaken dat meespeel de. Maar over de inhoud daarvan wil ik niets zeggen", aldus een woordvoerder. Een andere zegsman bij het Amerikaans/Arabische olie- bedrijf wil wel kwijt dat volgende week een gesprek wordt gevoerd tussen de Haagse makelaar en het Leidse bedrijf. Op wacht met drie zwaarden LEIDEN - Op de Turfmarkt is zaterdagnacht een 34-jarige Lei- denaar met drie zwaarden aan getroffen. Even daarvoor had de man in een café aan de Nieuwe Beestenmarkt ruzie en ook een paar klappen gekregen. Hij is thuis de zwaarden gaan halen en wilde degene opwachten met wie hij nog een appeltje te schil len had. De politie heeft de zwaarden in beslag genomen en de man, die onder invloed ver keerde, ter ontnuchtering naar het bureau meegenomen. Architectuur Een groep architectuurstudenten uit het Franse Nantes komt dinsdag 24 oktober naar Leiden. Het Leids Architekten Café houdt een dicussieavond met hen over recente bouwkundige ontwikkelingen in Leiden en Nantes. Aan de orde komen onder meer monumentenzorg, renova ties en hergebruik van bestaande gebou wen. Aanvang 20.00 uur in de Burcht. Burgsteeg 14. De toegang is gratis Dia's De Leidsche Vereeniging van Postzegel verzamelaars vertoont dinsdag 24 okto ber een diaserie met als onderwerp Vei lig Verkeer in Nederland. Er is ook een verenigingsveiling. De avond, die begint om 20.00 uur. wordt gehouden in het res taurant van zwembad De Zijl. aan de Pa- ramaribostraat 66. Open podium Alle mensen die volksmuziek maken kunnen vrijdag 27 oktober het geleerde in de praktijk brengen. Op die dag houdt de Leidse Folkclub Horus een Open Po dium in het Waaggebouw. Aalmarkt 21. leder die zich opgeeft onder het telefoon nummer 01717-2726 kan maximaal drie nummers op het podium laten horen. Mu zikanten kunnen zich ook op de avond zelf nog aanmelden. De muziekavond begint om 21.00 uur, de toegang is gra tis. Een blik op de computerstrijd tussen Duck en October. Beide schaakprogramma's brachten het niet ver. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - In het Centraal Rekenin- stituut (Niels Borhweg) van de Rijksuniversiteit Leiden is dit weekeinde het Nederlands Kam pioenschap Computerschaak ge houden. Winnaar van het toernooi, niet verrassend, werd Rebel. Dit computerprogramma werd ook al kampioen in 1987, winnaar van de computer-olympiade en tweede bij het microcomputerwereldkam pioenschap. Het Nederlands Kampioenschap Computerschaak, georganiseerd door de Computerschaak Vereni ging Nederland (CSVN), werd dit jaar voor de negende maal gehou den. Er deden 16 computerschaak programma's mee, geschreven door Nederlandse programmeurs, die in 7 ronden schaakten om de hoogste eer. De deelnemers varieerden van amateurs tot fulltime professionele schaakprogrammeurs die allen ge meen hebben dat ze eigenhandig een computerprogramma hebben geschreven dat schaak speelt. Om uit te maken welk programma zich het beste mag noemen organiseert de CSVN sinds 1981 het Nederlands Kampioenschap Computerschaak in de vorm van een toernooi. De deelnemende programma's werden bediend door hun geestelij ke vaders. De hun toegestane han delingen tijdens de partijen waren beperkt tot het uitvoeren van de door de computer berekende zet ten. het invoeren van de zetten van de tegenstander en het bedienen van de schaakklok. De program meurs mochten de zetkeuze tijdens de partij niet beïnvloeden. De gehe le schaakprestatie komt cius voor rekening van het programma. Het beloofde dit jaar een span nende strijd te worden tussen de programma's Quest (kampioen in 1988) en Rebel (kampioen in 1987). Deze twee programma's doen al een aantal jaren aan stuivertje wisselen als het gaat om de hoogste eer bij het Nederlands kampioenschap. Verrassend was dat Quest dit jaar vroegtijdig onderuit ging tegen The King. Na een verloren spel tegen Rebel verspeelde Quest alle kansen op een eerste plaats en moest dit programma uiteindelijk genoegen nemen met een gedeelde'tweede plaats (samen met The King en Dap- pet). De verdere uitslag van het kam pioenschap is als volgt: een gedeel de vijfde plaats voor Kallisto en Oc tober; een gedeelde zevende plaats voor Lchess en Sess; een gedeelde negende plaats voor Prochess en Arachne; een elfde plaats voor Tob ber; twaalfde plaats voor Pionier; dertiende plaats voor Pallas en een veertiende plaats voor DUck. LEIDEN Het is niet duidelijk, wie het initiatief heeft genomen voor het plan om vanuit de brand weerkazerne met een camera de openbare weg in de gaten te hou den. Volgens brandweercomman dant Mark heeft de gemeente de brandweer verplicht om op het nieuwe gebouw, dat volgend jaar klaar is, een camera te plaatsen. Ambtenaar D. Halfwerk van de af deling stedebouw zegt dat het slechts om een verzoek van de ge meente aan de brandweer ging. Mark heeft overigens zijn twijfels over het effect van het plaatsen van een camera op de brandweerkazere- ne. Volgens de commandant is het bereik van de camera zo gering dat er nauwelijks enig zicht op de Broekweg zal zijn. Hij benadrukt overigens dat er geen opnames wor den gemaakt met de camera, het signaal wordt alleen aan de monitor in de meldkamer doorgegeven. Mark zegt zelf geen enkel pro bleem te hebben met het toezicht op de openbare weg. "Als ik zie wat er gisteren bij de wedstrijd Ajax-Feye- noord gebeurde, dan vind ik dat er wel 20 camera's hadden mogen staan". Hij schuift de verantwoor delijkheid voor het besluit echter Voorlopige lijst kandidaten WD LEIDEN De kandidaatstellings commissie van de WD heeft twaalf leden voorgedragen voor een ver kiesbare plaats voor de gemeente raadsverkiezingen van 1990. Op 27 november stelt de ledenvergade ring van de liberalen de definitieve kandidatenlijst vast. Van de huidige raadsfractie van .acht leden stelt alleen Nico Lan- gerak zijn plaats beschikbaar. De lijst wordt aangevuld met de niet raadsleden drs. E. Koldenhof, drs. J.W.A. Kradolfer, J.A. van Maarle, N. Vlek en mr. drs. P.J. Vonk. Wie er lijsttrekker van de WD wordt, is nog niet bekend. De huidi ge wethouder Kuijers was bij de vo rige verkiezingen lijstaanvoerder. Het is bekend dat een aantal WD- leden liever de wethouder voor eco nomische zaken Van der Nat op de eerste plaats ziet. Het is echter even min bekend of Van der Nat die posi tie ambieert. Het gemeenteraadsprogramma van de VVD is enkele weken gele den gepresenteerd. Het wordt woensdag 25 oktober besproken in restaurant Nieuw Minerva aan de Boommarkt. Aanvang 20.00 uur. door naar de gemeente. "Van mij hoeft die camera er echt niet te ko- Door het plan om met e de Broekweg (openbare weg) in de gaten te houden, is nogal wat com motie ontstaan. Twee jaar geleden was er vanuit de gemeenteraad felle kritiek op een idee van hoofdcom missaris Mostert om de Haarlem merstraat met video-camera's te controleren. Dat plan is inmiddels terzijde geschoven. Van het plan om een camera op de kazerne te plaatsen, was bij de Leidse politie niets bekend. De Broekweg staat overigens be kend als een onveilige weg. Vanuit de meldkamer van de brandweer is er nog enig toezicht op de weg. Wan neer de nieuwe opslagloods van de brandweer gereed is, is er echter geen zicht meer vanuit de kazerne op de Broekweg. Links Leiden heeft inmiddels een interpellatie aangekondigd over het plaatsen van de camera. Die heeft vanavond tijdens de vergadering van de gemeenteraad plaats. De raad wees de plannen v op de Haarlemmerstraat indertijd af omdat controle met een video systeem inbreuk op de privacy be- LEIDEN - Een 33-jarige Leidenaar liep zondagavond een gebroken neus op toen twee bekenden van hem een geldschuld kwamen in nen. De bewoner van de Joubert- straat kreeg een schop in het gelaat op het moment dat hij op de bank lag te slapen. De twee waren bin nengekomen door de voordeur in te trappen. Even daarna kreeg hij een tweede schop waarbij hij zijn neus brak en waardoor hij buiten bewustzijn raakte. Nadat de man was bijgeko men dwong het tweetal hem onder bedreiging om een cheque te teke nen. De politie is op zoek naar de twee mannen die zware mishande ling ten laste gelegd krijgen. LEIDEN - De oudste inwoonster van Leiden, mevrouw L.F.A.C. Me- ses, is afgelopen zaterdag 106 jaar geworden. Ze kreeg op haar verjaar dag bezoek van burgemeester Goekoop. Mevrouw Meses woont sinds 13 jaar in het verpleeghuis Zuydtwijck aan de Aaltje Noordewierlaan. Ze is geboren in Londen, maar kwam in 1972 naar Leiden. Meses heeft nog steeds de Engelse nationaliteit. Volgens medewerkers van het verzor gingstehuis verkeert 'Leidens' oudste in een behoorlijke gezondheid. (archieffoto Him Dijkman) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7