Opnieuw massale protesten in DDR Aoiui wijst Libanees akkoord af Hongaarse herdenkingsdag is politieke opiniepeiling De Klerk: opheffen noodtoestand nodig Onderzoek naar 'beestachtig' optreden politie Republikaner winnen in RRD Syrische jagers schieten Turks vliegtuig neer Rel om islamitische sjaal op Franse school Overlevende aardbeving gered Congres boos over Japanse reis Reagan Engeland ligt dwars over meer sancties Zuid-Afrika MAANDAG 23 OKTOBER 1989 BUITENLAND PAGINA 5 BONN (GPD/Rtr/UPI/DPA/AFP) In de DDR is het afgelopen weekeinde opnieuw mas saal gedemonstreerd voor meer vrijheid. In Leipzig discussieerden ongeveer 500 inwoners met het stads- en partijbestuur. De grootste protestmars had plaats in Plauen (74.000 inwo ners), waar 30.000 mensen door de stad trokken. In Dresden, Potsdam, Karl-Marx-Stadt en Oost-Berlijn gingen duizenden mensen de straat op om hun verlangen naar meer vrijheid kracht bij te zetten. Inwoners van Leipzig gaan naar verwachting vanavond de straat op. In de hoofdstad van de DDR eisten de demonstranten de vrijlating van alle politieke gevangenen en een snel onderzoek naar het politie-op- treden van twee wéken geleden te gen deelnemers aan protestmarsen. Volgens een hoge communistische partijfunctionaris, die in het blad Welt am Sonntag aan het woord komt, is de politie op beestachtige wijze te keer gegaan. De oppositie heeft volgens de anonieme zegsman een rapport van 200 pagina's samen gesteld, dat genoeg explosief mate riaal bevat om "de hele DDR te la ten ontploffen". Een kerkelijk rapport bevat al leen al in Dresden ruim 100 gevallen van gewelddadig optreden tussen 3 en 8 oktober. Zo zouden gearres teerde vrouwelijke betogers zich hebben moeten uitkleden voor poli tiemannen en zijn geslagen. Ook jongeren. Tot kinderen en bejaarden zouden zijn afgetuigd. Enkele agenten zijn vol gens het rapport in Dresden gear resteerd omdat zij op 7 oktober wei- gerden op te treden tegen de beto- gers. De politie in Oost-Berlijn heeft in totaal 60 klachten over ontoelaat baar politiegeweld binnengekre gen. De Oostberlijnse politiechef Dietze heeft een diepgaand onder- I zoek aangekondigd. partijleider Egon Krenz reist binnenkort op uitnodi ging van staats- en partijleider Mi chael Gorbatsjov naar Moskou. Krenz voerde zaterdag een lang te lefoongesprek met Gorbatsjov en benadrukte daarbij dat de hervor mingen in de Sovjetunie ook voor de DDR van grote betekenis zijn. Honecker In de Sovjet-vakbondskrant Troed is de afgezette staats- en partijleider Honecker hard aangevallen. Niet al leen wordt hij ervan beschuldigd een verkeerd beeld over de ontwik kelingen in de Sovjetunie te hebben geschetst, maar ook van het bou wen van een "Muur zonder vensters en deuren tot de realiteit". Honec ker wordt verantwoordelijk gesteld de vlucht van tienduizenden toe heeft Moskou het Westen de schuld van de exodus gegeven. In de Oostduitse media blijft de berichtgeving over de hervormin gen centraal staan. De Oostduitse tv zond een discussie uit tussen de Oostberlijnse partijchef Gunter Sqhabowksi en demonstrerende burgers. Schabowski zei dat de par tijtop zich ervan bewust is dat elke voorgestelde verandering door het volk als een valstrik wordt gezien en dat de partij daarmee nog enige tijd zal moeten leven. Waarnemers verwachten dat Egon Krenz zich de komende Zelfs de anders zo verfoeide Amerikanen werden beeldooit door de Fransen aan de VS geschonken, door de demonstranten Dat gisteren bij gehaald om hun eis kracht bij te zetten dat hun kinde. ken bereid zal tonen met iedereen te lamitische hoofddoek mogen dragen. praten, die aanvaardt dat de com munistische partij de leidende macht is. Voor oppositionele groe pen als de democratische partij SDP en 'Nieuw Forum' is geen plaats. STUTTGART (DPA) - Bij de ge meenteraadsverkiezingen in de Westduitse deelstaat Baden-Würt- I temberg hebben de uiterst rechtse Republikaner opnieuw gewonnen. I De winst ging in sommige plaatsen j ten koste van de christendemocrati- i sche CDU, maar elders haalde de j rechtse partij juist stemmen weg bij de sociaal-democratische SPD. In Stuttgart komen de Republi kaner uit op circa negen procent. De CDU van Kohl leed hier een fors verlies van meer dan tien procent. De SPD handhaafde zich in Stuttg- art op het niveau van de vorige ver kiezingen, maar moesten in hun ou de bolwerk Mannheim een verlies van meer dan negen procent incas seren. In Heilbronn scoorden de Re publikaner zelfs ruim 11 procent. ISTANBOEL (GPD) - Een Turks verkeersvliegtuig met vijf inzitten den is zaterdagmorgen neergescho ten door twee Syrische straaljagers boven Turks grondgebied, op 20 km afstand van de grens. De twee pilo ten en drie ambtenaren van het ka daster kwamen om het leven. De Syrische autoriteiten hebben meteen de schuld van het voorval op zich genomen. Zij betuigden spijt en deelneming aan de families van de slachtoffers, en kondigden een diepgaand onderzoek plus be straffing aan van de schuldigen. Aan de grens kwam uitvoerig be raad op gang tussen de prefecten van de wederzijdse grensprovin- Rushdie Regering en pers in Groot-Brittan- nie hebben vandaag een scherpe veroordeling uitgesproken over een nieuwe oproep zaterdag om de au teur Salman Rushdie te vermoor den. Directeur Siddiqui van het Moslim Instituut in Londen deed de oproep tijdens de viering van de ge boortedag van de profeet Moham med in Manchester. Colombia De Colombiaanse rechters zijn weer aan het werk gegaan na een protest staking wegens de moord op een collega. De regering heeft toege zegd deze week 25 motoren voor lijf wachten, 72. kogelvrije vesten, 14 metaal-detectors en 50 kogelvrije auto's beschikbaar te stellen voor de bescherming van de 5000 rech ters, van wie er 1600 het afgelopen jaar met de dood zijn bedreigd door de drugsmafia. Ruimteveer Het ruimteveer Atlantis komt van daag rond half zes Nederlandse tijd, drie uur eerder dan gepland, terug op aarde omdat er rond de geplande landingstijd hevige windstoten rond de basis Cape Canaveral wor den verwacht. De ruimteverkenner Galileo, die woensdag zes uur na het vertrek van Atlantis in de ruimte werd gebracht, is al meer 1 miljoen kilometer op van de aarde verwij derd op weg naar Jupiter. PARIJS - Mogen islamitische meisjes op de Franse openbare school met hun religieuze sjaal in de klas verschijnen? Deze vraag ve- scheurt sinds enige dagen de pu blieke opinie en de politieke we reld, terwijl gisteren door de straten van Parijs een mini-protestoptocht van zo'n duizend strenge islamieten trok die met luide stem het recht voor hun dochters opeisten om ge heel of gedeeltelijk gesluierd naar school te gaan. .vaarde is echter dat geen der kinde- JOHANNESBURG - De Zuidafri- kaanse president De Klerk heeft er kend dat opheffen van de noodtoe stand nodig is. Hij is daartoe ook be reid als de zwarte oppositie de ga rantie geeft dat deze stap niet tot een golf van geweld leidt. De verle den week vrijgelaten ANC-leider Sisulu weigerde in een eerste reac tie op de oproep van De Klerk een dergelijke garantie te geven. "De zwarte bevolking heeft altijd ge loofd in 'vrede en orde', maar het ligt nu op de weg van de regering om een vruchtbaar klimaat te scheppen", aldus de 77-jarige Si sulu die gisteren in zijn huis in So- weto bezoek kreeg van aartsbis schop Desmond Tutu. Tutu bleek de woorden van de bejaarde ANC- leider volledig te onderschrijven. door Peter van Nuijsenburg De Klerk had zaterdag op een con gres van zijn regerende Nationale Partij in Pretoria erkend dat de op heffing van de noodtoestand nood zakelijk is om de onderhandelingen met zwarte leiders over regerings- het Vrijheids- deelname van de grond te krijgen. ook het beeld van Zuid- Afrika in het buitenland ten goede komen, aldus De Klerk. Maar hij had daaraan toegevoegd dat het ANC zich moest verplichten tot een "vreedzame oplossing, hetgeen na tuurlijk geweld uitsluit". Hij hield het congres voor dat drie jaar tot invoering van de noodtoe stand was besloten, nadat "honder den mensen door verbranding, ste niging en de halskettingmethode (waarbij het slachtoffer een bran- gen tot het klimaat om de noodtoe stand op te heffen". De opheffing van de noodtoe stand wordt algemeen gezien als een signaal dat de vrijlating van ANC-leider Mandela op handen is. In de regeringsgezinde pers was de afgelopen dagen de verwachting ge wekt dat De Klerk afgelopen zater dag in elk geval de gedeeltelijke op heffing van de noodtoestand zou aankondigen. Tim Schildwacher (l) en Mamdouch Shabaan omhelze: ding van Buck Helm. Het tweetal ivas 16 uur onafgel weest. elkaar na de red- roken in touw ge lfoto AFP> tekenen van zijn particuliere zindheid tooit. Nauwelijks de 'drie van Creil' in het land be kend geworden, of op tal van andere plaatsen - zoals in Lille, Avignon en Montpellier - doken gelijkluidende berichten op over streng islami tische meisjes die weigerden de klas zonder de sjaal te betreden. Ma dame Mitterrand, de echtgenote van dc Franse president, sprak zich openlijk uit voor het recht van de meisjes in de klas de sjaal om te houden. En daarmee was het hek van de dam. Het ongewone probleem ontstond De drie van Creil zouden zich van- op een openbare school in Creil aan daag opnieuw bij hun school aan- de noordkant van Parijs, toen na de melden, compleet met sjaal, vakantie drie Mohammedaanse 'Maitre' Verges heeft aangeboden meisjes werd gevraagd zich in de hen te verdedigen wanneer hen de klas'van hun religieuze hoofdtooi te toegang opnieuw wordt ontzegd, ontdoen. Toen ze dit weigerden be- De advocaat Verges is beroemd als sloot de directeur van de school hen de verdediger van kwade zaken, on- de toegang verder te weigeren. In der andere die van de oorlogsmisda- zich in de klas met de uiterlijke dende autoband wordt omgehan gen, red.) om het leven bracht". "Als de organisaties die zich schuldig hebben gemaakt aan terrorisme nu in woord en gebaar te kennen geven dat zoiets niet meer voor zal komen, zal dat zeker bijdra- WASHINGTON (AP) - Ex-pre sident Reagan heeft zich het on genoegen op de hals gehaald van het Amerikaanse Congres met het bezoek dat hij momen teel aan Japan brengt. De erger nis komt niet omdat dat Reagan daar voor een interview en enke le luchtige tafelredes ruim vier miljoen gulden vangt, dat vin den de parlementariërs hooguit ongepast. Maar het Congres vindt het ontoelaatbaar dat Reagan op kosten van de Ameri kaanse belastingbetaler een heel leger veiligheidsmensen heeft meegenomen naar Japan. Senator Pryor heeft aange kondigd dat hij Reagan zal ver zoeken om een deel van die vei- ligheidskosten uit eigen zak te betalen. Ook diens collega Gras- sley vindt het ongepast dat de ex-president zich op staatskos ten blijft gedragen als een "ge kroonde koning". Ex-presiden ten hebben weliswaar recht op gratis bewaking, maar volgens de senatoren legt Reagan deze regeling wel erg ruim uit. door Rudolph Bakker KUALA LUMPUR (Rtr/UPI/AFP) beroep doen op banken en financie- - Groot-Brittannie en de andere le- le instellingen de kredietteugels den van het Gemenebest zijn het e gisteren in Malaysia in het puin de komende weken nog z'Jn openbare school waar kinderen tientallen slachtoffers worden ge- van a^e gezindten zonder onder vonden. scheid onderwijs krijgen. De voor- SAN FRANCISCO (GPD) - Bijna 90 uur nadat twee kilometer van de Nimitz Freeway in Oakland bij de aardbeving van dinsdag instortte, is zaterdag de 57-jarige Buck Helm le vend uit de betonmassa gehaald. Zijn toestand is volgens zijn artsen "kritiek maar stabiel". De ontdekking van Helm was toe val. Vrijdagavond was een van de pilaren tussen het bovenste en on derste deel van de weg wat opzij.ge- trokken om te zien of die pilaar de druk aankon. Daarbij kwam een klein stuk van het onderste stuk van de weg vrij dat tot dan toe onder het gevaardigden van het Libanese par- beton bedolven was geweest. Toen lement gisteren in de Saudische vraag of het inschakelen van Verges de zaak van de fundamentalistische islamieten zal verbeteren. Zuid-Afrika aan te halen. x»x x.xuxujo.u w»v.x jjBB Hierbij wordt met name gedacht worden dat sancties tegen Zuid- &an een maximumtermijn van 90 Afrika noodzakelijk blijven totdat dagen voor bankkredieten en een de Zuidafrikaanse regering "duide- einde aan handels- en verzekerings- lijke en onomkeerbare veranderin- garanties van overheden voor be- g'en" invoert. drijven die handel drijven met dat Premier Thatcher weigert echter land. als enige zich aan te sluiten bij een Hoewel Thatcher weigerde in te oproep van het Gemenebest de stemmen met nieuwe maatregelen, sancties tegen Pretoria te verscher- zeiden functionarissen op de top pen. De andere lidstaten zullen BAYRUT (Rtr/AFP/DPA) - De christelijke Libanese leider Aoun heeft zijn isolement vannacht ver groot door het vredesakkoord af te de christelijke af- technici zaterdagochtend in alle vroegte dat stuk weg inspecteer den, troffen ze een grotendeels ver nielde auto aan. Een van de technici meende daarop in de auto iets te zien bewegen en waarschuwde de reddingsploegen. De ontdekking van Helm kwam op een psychologisch buitenge woon belangrijk moment, omdat de reddingswerkers sinds dinsdag al leen maar lijken uit de ingestorte weg hebben gehaald. Het totale aan tal doden is inmiddels op 55 terecht gekomen. Aangenomen wordt dat stad Taif hadden ingestemd. "Deze overeenkomst zal ons de hel binnen leiden", zei Aoun, waar aan hij toevoegde dat het akkoord eerder het laatste restje van de Liba nese soevereiniteit wegneemt dan zorgt voor de terugkeer van het zelf bestuur. Volgens Aoun hoeft zijn af wijzing niet tot hervatting van de burgeroorlog te leiden. "Het is niet nodig opnieuw naar de wapens te grijpen", zei hij. "We moeten langs diplomatieke weg voortgaan". Volgens diplomatieke waarne mers verliest Aoun steeds meer aan hangers in de christelijke enclave in het twijfelachtig of hij ten van Libanon. Pas twee jaar na- ipternationale steun dat hervormingen zijn doorgevoerd die de islamitische meerderheid in dat land meer invloed geven, wordt dan een definitief besluit genomen over de status gisteren penmacht. drie weken De 31 christelijke afgevaardigden eisten echter wel een schriftelijke de Syrische waarborg van de Arabische Liga, later die heeft bemiddeld in het akkoord, dat de nationale soevereiniteit van Libanon in zijn geheel wordt her steld. Het welslagen van de bespre kingen in Taif, die morgen in Jid- Libanoner voldoende krijgt, zelfs als Syrië besluit dat her nieuwde strijd de enige manier is om hem kwijt te raken. De 62 christelijke en islamitische parlementariërs kwa in Saudiarabië na bij van vergaderen overeen om de defi nitieve beslissing ov troepen in Libanon tijdstip te verschuiven. De rol de Syrië vormde een van de groot ste hindernissen. Het was echter de Saudische minister van buitenland de terug komst wardeloos trekking van Syrië niet Hij begon in maart juist de burger oorlog om de Syriërs te verdrijven. In diplomatieke bronnen in Taif de Syrische troe- verluidt dat Syrië weigert al zijn troepen terug te trekken zolang Is raël in de zelf uitgeroepen veilig- ^aar te houden tot die verandering Zuid-Libanon blijft, onomkeerbaar is geworden". Londen weigerde in Malaysia echter een paragraaf te onderschrij- dat haar aanvaarding van bestaande sancties wijst op een verzachting van de Britst positie. "Ik kon niet hopen op een duidelijker en krach tiger boodschap van het Gemene best", aldus secretaris-generaal Ramphal. Thatcher en haar 32 collega's zijn het er over eeris dat de "enige recht vaardiging voor sancties tegen Zuidafrika ligt in de daaruit voort vloeiende druk voor fundamentele politieke veranderingen". Het gaat niet om een straf maar maatregelen "om te komen tot een afschaffing van apartheid door Pretoria te bren gen aan de onderhandelingstafel e zaken, prins Saud-al-Faisal, die dah worden afgerond, zal afhangen na twee dagen praten in de Syrische hoofdstad Damascus met het be slissende compromisvoorstel den zij kwam. Maar Aoun Volgens het vredesakkoord wor den de 33.000 militairen uit Syrië eerst teruggetrokken naar het oos- schil is van 180 graden" tussen het vredesakkoord van Taif en zijn ei gen visie. Daarin is elke overeen- heidszóne Israël wil pas vertrekken 1 de toestand in Libanon stabiel is. Damascus heeft er wel mee inge- ven waarin werd erkend dat l_... stemd zijn troepen terug te trekken ^ies inmiddels van invloed zijn ge uit de omgeving van Bayrut om het WOrden op het Zuidafrikaanse be de Libanese parlementsleden mo- leid. Thatcher, die voor de tweede gelijk te maken weer bijeen te ko- achtereenvolgende maal op een top men in hun hoofdstad. De afgevaar- van ^et Gemenebest een consensus digden kunnen dan de politieke heeft verhinderd, weigerde ook in hervormingen goedkeuren waar- stemmen met een Australisch over zij in Taif overeenstemming VOOrstel een onafhankelijke organi- hebben bereikt, een nieuwe presi- satie op te zetten om de internatio- dent kiezen en een nieuw kabinet naje financiële connecties van Zuid-Afrika te onderzoeken. BUDAPEST - Ten minste 100.000 Hongarèn zullen vandaag de eerste officieel toegestane herdenking van het uitbreken van de Hongaarse op stand op 23 oktober 1956 bijwonen. Althans, dat verwachten het organi serende 'Comité 23 oktober', waarin een groot aantal oppositionele groe peringen is verenigd, en de politie van Budapest, het epicentrum van de talrijke plechtigheden die in het hele land zijn georganiseerd. door Hans Geleijnse De activisten aan de basis, die de af gelopen weken druk doende zijn ge weest de organisatie voor deze 'his torische 23 oktober' rond te krijgen, delen de stelligheid van de organi satoren echter niet. "Ik hoop op honderdduizend, ik droom van twee keer zoveel. Maar als ik eerlijk ben, moet ik toegeven dat ik ook nachtmerries heb, waarin 'maar' en kele tienduizenden mensen de straat opgaan", zegt Sandor Szi- lagyi, een van de hardwerkende op positionele activisten die het afgelo pen jaar betrokken waren bij de or ganisatie van de vele historische herdenkingen in Hongarije. Woorden die de voornaamste be standdelen van het huidige politie ke klimaat in Hongarije kenmer ken: verwarring en onzekerheid. De na veertig jaar dictatuur van het proletariaat wantrouwige oppositie heeft nog de grootste moeite een houding te bepalen tegenover een voorheen communistische en nu socialistische partij die het land in de veilige haven van de parlemen taire democratie wenst te loodsen. In de oppositionele gelederen durven de realisten geen enkele voorspelling te doen over de sympa thie die de nieuwe 'Hongaarse Soci alistische Partij' in den lande heeft verworven door de radicale hervor mingen van de laatste maanden. Dan gaat het niet alleen om het af zweren van marxistisch-leninisti- sche dogma's en het aan de kant schuiven van ongeloofwaardige po litieke leiders, maar ook om de nieu we wetgeving die het door de partij beheerste parlement heeft aangeno- Peiling De herdenking van vandaag is voor alle politieke partijen, van groot tot zeer klein, feitelijk een forse opinie peiling. De regerende 'Socialisten' wachten met spanning af hoeveel Hongaren enthousiast zijn voor het uitroepen van de Hongaarse Repu bliek. Honderdduizend man op het plein voor het parlementsgebouw als interim-president Mattias Szu- ros vanmiddag officieel de 'Repu bliek' uitroept en de 'Volksrepu bliek' naar het zwarte verleden ver wijst, zou een geweldige steun zijn vbor de hervormers in hun strijd te gen de dogmatici, die uit alle macht de 'kapitalistische restauratie' wil len tegen gaan. Een dergelijke massa zou de on derling hevig verdeelde oppositie danig de stuipen op het lijf jagen. De oppositiepartijen, van degenen die wel met 'de partij' willen samen- Presidentskandidaat voor de Hongaarse Socialistische Partij lmre Pos- zgay moet het bij de verkiezingen op 26 november opnemen tegen onder meer Lajos Fur. (fotoEPA) werken tot de fervente anti-commu- Het uitroepen van de Republiek nisten, hopen stuk voor stuk dat de Hongarije op 23 oktober en tegelijk Hongaren zich laten drijven door het afkondigen van een dag van na- hun afkeer van het systeem dat hen tionale verzoening, was het com- het paradijs beloofde maar de crisis promis waarmee premier Nemeth bracht. De oppositie hoopt op wei- vorige week het parlement mee bij de officiële procla- kreeg. Nemeths manoeuvre trok de overheersende communistische fractie, waarvan niemand precies weet hoeveel leden de overstap naar het parlementsge- de nieuwe socialistische partij heb ben gemaakt, over de streep. De matie van de vierde Hongaarse publiek, maar heel veel bij de oppo sitionele herdenking van 1956, dogmatici zien 1956 nog steeds als een contra-revolutie, de hervormers willen zich in de traditie plaatsen van de communistische leiders van deze opstand, zoals de geëxecuteer de premier lmre Nagy en zijn defen sieminister Pal Maleter. Beide groe peringen konden dankzij Nemeths meesterzet voorkomen dat 23 okto ber de exclusieve dag van de oppo sitie tegen 'het communisme' zou worden. Maar het karakter van deze dag van nationale verzoening blijft daarmee vaag. Premier Nemeth sprak het Hongaarse volk gister avond toe als 'de burgers van de nieuwe Hongaarse republiek'. Hij drong aan op het 'overwinnen van angst en haat' en beklemtoonde dat het in het Hongarije van vandaag onmogelijk is 'elkaar vanachter de barricades te bevechten'. De oppositie blijft echter huiverig voor de aangeboden vriendschap van de partij. Op het tweede, giste ren afgesloten congres van de groot ste oppositionele groepering, het Hongaars Democratisch Forum, bleek overduidelijk hoe bang men is voor het etiket 'coalitiepartner' van de socialisten. De nieuw gekozen voorzitter van het Forum, Jozsef Antal, balanceer de als een geroutineerd christen-de mocratisch politicus op het coalitie- koord. Terwijl een van zijn mede bestuursleden de socialisten om schreef als een in verval geraakte en zwakke 'centrum-partij', zei Antal dat een regering zonder de HSP niet mogelijk is. Alleen, zo voegde hij daaraan direct toe, kan dat nooit een twee-partijencoalitie zijn. Er moe ten meerdere groeperingen aan meedoen. De uitslag van de vrije verkiezingen volgend voorjaar is allesbepalend voor het Forum, een bonte menge ling van christen- en sociaal-demo craten en liberalen. Voor die tijd kan het Forum niet te dicht tegen de door het verleden besmette voor malige communisten aankruipen, maar ook niet teveel afstand van hen nemen omdat dit toekomstige coalitievorming in gevaar brengt. Dit dualisme bleek duidelijk bij de benoeming van een eigen kandi daat, de landbouweconoom Lajos Fur, voor het presidentschap. Eigenlijk is het Forum het eens met andere oppositiepartijen, in het bijzonder de Alliantie van Vrije De mocraten, die vinden dat het onmo gelijk is een president te kiezen voordat er een vrij gekozen parle ment is. Zij hebben met succes een handtekeningenactie tegen de pre sidentsverkiezing georganiseerd. Het Forum kon zich daarbij niet aansluiten omdat het in de onder handelingen met de partij i maal akkoord i kiezingen voor laatste weken vendien was er de nodige steun gegaan met ver- i president in de november. Bo- eigen gelederen de presidents kandidaat van de partij, de radicale hervormer lmre Pozsgay. Het succes van de handtekenin genactie van de radicale oppositie, die in enkele weken tijd meer dan 200.000 handtekeningen heeft ver zameld (ruim voldoende voor het onmiddellijk uitroepen van een re ferendum over deze kwestie) brengt het Forum nu in een lastige positie.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5