Ruiter Van der Schans wint weer in Helsinki Prost 'voorlopig' wereldkampioen Connors wint tennistoernooi Tel Aviv MAANDAG 23 OKTOBER 1989 SPORT PAGINA 21 HELSINKI (ANP/Reuter) - Wout-Jan van der Schans heeft kennelijk een speciale band met Helsin ki. Zaterdag won de 28-jarige ruiter uit Lunteren voor de tweede maal in zijn nog korte springloop- baan in de Finse hoofdstad de openingswedstrijd voor het Europese circuit van de strijd om de we reldbeker. Zowel in 1986, toen Van der Schans nog maar net de rijen van de militaryruiters had verla ten, als dit keer greep de oud-nationale kampioen de eerste prijs met de schimmel Olympic Treffer. 'olie terugkeer van de combinatie mag gerust een klein wonder worden genoemd. De 12-ja- rige Olympic Treffer, eigendom van Carlo Grillo, keerde kreupel terug van de Olympische Spelen in Seoul en kwakkelde maandenlang. Het dier onderging in april een operatie, waarbij een griffelbeentje werd ver wijderd, en revalideerde met be hulp van een dieren-homeopaat in Heemstede. Pas in juli maakte Van der Schans zijn rentree met Olympic Treffer tijdens het CHIO in Geesteren, waar hij veelbelovend presteerde. Na een korte inzinking, waarop opnieuw de hulp werd inge roepen van de homeopaat, kwam de schimmel steeds beter in vorm. Van der Schans, in 1985 nog Ne- SUZUKA (ANP/Reuter) - Alain Prost mag zich in ieder geval drie dagen wereldkampioen in de for mule 1-klasse noemen. De 34-jarige Fransman raakte gisteren in de slot fase van de Grand Prix van Japan, bij een fel gevecht om de eerste plaats met zijn ploeggenoot Ayrton Senna, van de baan. De Braziliaan, titelverdediger en nog kanshebber, kon de race in te genstelling tot zijn „vijand" wel voortzetten en zegevierde na een miraculeuze inhaalrace. De wed strijdleiding diskwalificeerde ech ter de McLaren-rijder omdat hij bij zijn terugkeer op de baan een ge deelte van het circuit had overgesla gen. De sfeer bij McLaren was na het incident om te snijden. De renstal diende een officieel protest in tegen de diskwalifictie van de Braziliaan. Het geeft de verhoudingen in het team uitstekend weer. De wereldti tel van Prost is voor McLaren van weinig waarde, omdat de Fransman volgend seizoen voor Ferrari uit komt. Senna blijft en moet dus met nummer één het nieuwe seizoen in gaan. Woensdag of donderdag geeft de FIA uitsluitsel over het beroep. Prost en Senna reden in Suzuka, het circuit van McLarens motorle verancier Honda, een enerverende race. De titelhouder moest om nog een kans te maken op tweede wereldtitel. Als Prost de Braziliaan van de zege kon afhou den, kon hij zijn derde wereldtitel in ontvangst nemen. Voortreffelijk Senna liet bij de trainingen al een voortreffelijke indruk achter. Hij noteerde rondetijden, die ruim an derhalve seconde onder die van Prost lagen. De Fransman wilde niet opnieuw klagen over de voor keurspositie die Senna bij het team geniet. Hij wilde in de race zijn col lega op zijn plaats zetten. En dat leek ook te gebeuren. De Fransman was als eerste weg. Senna speelde achter hem een tac tisch spelletje. De wereldkampioen liet het verschil groeien tot ruim drie seconden om daarna de achter volging in te zetten. In de slotfase bewerkstelligde hij de aansluiting met zijn teamgenoot. Prost hield de Braziliaan lang achter zich, maar bij de aanval zes ronden voor het einde kreeg hij Senna te laat in de gaten. In de chi cane kwamen beide bolides in bot sing. Prost kon niet verder, Senna na enig duwwerk wel. De Braziliaan koos echter niet voor de chicane bij zijn terugkeer, wat later tot zijn dis kwalificatie leidde. De winst kwam daardoor bij de Italiaan Alessandro Nannini terecht. derlands kampioen military (en open Duits kampioen), heeft altijd zijn vertrouwen in Olympic Treffer (al vijf jaar gesteund door de Stich ting het Nederlands Olympiade Paard, NOP) behouden. „Hij heeft drie jaar in de top gelopen en dan komt er onvermijdelijk een punt, dat je met een terugval wordt ge confronteerd", zei hij eerder in de week in een interview met het blad De Hoefslag. „Dat kwam ongeluk kig genoeg net voor de Olympische Spelen. In Seoul liep hij eerst nog als vanouds maar in de tweede kwa lificatie voelde ik hem gewoon in el kaar storten als een kaartenhuis en kwam hij kreupel uit de ring. Het bleef daarna lang tobben, maar nu voelt hij zich steeds beter." Foutloos Van der Schans moest in Helsinki als eerste de ring in voor de barrage, waarvoor zich zeven combinaties hadden geplaatst. Hij reed foutloos en zo snel (41,79 Seconden), dat alle concurrenten zich daarop stuk be ten. „Als je moet openen kun je al leen maar proberen zo snel moge lijk rond te komen en afwachten wat er daarna gebeurt", zei Van der Schans. Alleen de Oostenrijker Hugo Simon was met Winzer nog sneller (41,63). maar hij maakte in de haast één springfout en eindigde als derde. Tweede werd de Fransman Edouard Couperie, die met Miel de Fleyres op zeker reed en foutloos bleef in 45,20 seconden. Van der Schans veroverde twintig punten voor de stand om de wereldbeker en kan over twee weken tijdens Jum ping Amsterdam proberen dit to taal uit te bouwen. Van de andere Nederlanders werd Jan Tops met Voila T gedeeld achtste met vier strafpunten in het eerste parkoers. Elf andere combi naties eindigden gelijk met hem en kregen vier punten voor de wereld bekerstand. Piet Raymakers, Caro line Lankester en Albert Voorn (al len acht strafpunten) bleven met le ge handen staan. Jos Lansink heeft zaterdag avond in het hoofdnummer van het CSI Leeuwarden juist naast de eer ste prijs van 10.000 gulden gegre pen. De Twentenaar moest achter de internationaal nog weinig beken de Westduitse ruiter Ernst Hof- Wout Jan van der Schans in Helsinki met Olympic Treffe. schrör tevreden zijn met de tweede plaats in het springconcours om de Grote Prijs van Leeuwarden. Lansink kwam in de tweede bar rage, waarvoor zich zeven combina ties hadden geplaatst, slechts 0,33 seconden te kort op Hofschrör, die net als beste concoursruiter Franke Sloothaak tot de stal van Paul Schockemöhle hoort. Hofschrör, 34 jaar en getrouwd met de Nederland se amazone Ans Teelen, was als eer ste deelnemer in de met 3.000 men sen bezette Frieslandhal met de 8- jarige Hannoveraanse ruin Gisgu- ard na een foutloze rit over het par koers van bouwer Bob Greve (6 hin dernissen, 8 sprongen met een maximale hoogte van 1,60 meter) tot een tijd van 36,48 seconden ge komen. Geen van de deelnemers wist de ze limiet te verbeteren. Ook Lan sink niet, die na een fraaie rit met Voltaire op 36,81 bleef steken en daarmee de tweede prijs van 7.500 gulden in ontvangst mocht nemen. Derde werd de verrassende Egypte naar Andre Sakakini met Pad- dyson. Johan Heins wilde met Olympic Panther teveel in de slot- ronde, kreeg een weigering en elf strafpunten en moest tevreden zijn met de vijfde plaats. Sloothaak leek alsnog de prestatie van Hofschrör te overtreffen totdat zijn Filius de eer ste balk van de laatste dubbel- sprong afgooide en vervolgens wei gerde. Handbalsters voldoen aan eis SCHIEDAM (ANP) - Voor de Ne derlandse handbalsters wenkt het perspectief van het wereldkam pioenschap in de B-groep. Voor het komende toernooi, in Denemarken, heeft Taiwan afgezegd. Voor de vrij gekomen plaats komen drie landen in aanmerking. In de eerste plaats Brazilië, vervolgens Spanje en Ne derland. Het NHV acht het waarschijnlijk dat Brazilië, gegeven de kosten geen gebruik van zijn rechten zal maken en dat Spanje niet echt zal staan te dringen omdat de nationale vrouwenploeg toch al zeker is van Olympische deelname als organise rend land. Tijdens het Holland-toernooi toonde de ploeg van Van Linder aan dat. tenminste in een serie wedstrij den in eigen land, teams uit de B- klasse van het wereldhandbal partij gegeven kunnen worden. Ook wan neer „vaste" internationals als Mo nique Tijsterman, Christa Thorsen en Kitty Vonhof ontbreken door blessures. De coach had als doel ge steld dat er twee wedstrijden ge wonnen zouden worden. Dat doel is bereikt. Na Roemenie werd het tweede succes, in de slotwedstrijd tegen Frankrijk, volledig op eigen kracht bereikt: 24-21. De toernooi-overwinning ging naar de speelsters van de DDR, die zaterdagavond na vier overwinnin gen al zeker waren van de eerste plaats. TEL AVIV (ANP) - Jimmy Con nors boekte zaterdag zijn 109e toernooizege. Een week na zijn in drukwekkende zege op John McEnroe in de finale van het toer nooi in Toulouse, won hij het toernooi van Tel Aviv. De niet-ge- plaatste Israëliër Gilad Bloom fungeerde in de eindstrijd als zijn tegenstander en werd met 2-6.6-2, 6-1 verslagen. De hoofdprijs van 20.000 dollar schonk Connors aan de Israëlische tennisbond. De finale van Wenen (285.000 dollartoernooi) ging tussen de dubbelspelpartners Paul Anna- cone en Kelly Evernden. Annaco- ne, die zelf ternauwernood is ge rangschikt bij de eerste honderd, versloeg zijn veertig plaatsen ho ger ingeschaalde parner met 6-7 (5-7) 6-4, 6-1. Steffi Graf ontfermde zich in Zürich over de Europese indoor- titel. De finale tegen de als vijfde geplaatste Jana Novotna leek aanvankelijk een 'walk over' te worden. De eerste set duurde slechts 22 minuten. Daarna kwam de Tsjechoslowaakse, die in één jaar van de 45ste naar de twaalfde plaats opklom meer tegenstand en moest er uiteindelijk een tioe- break aan te pas komen. De West duitse sloot die reeks af met een ace: 6-1 7-6 (8-6) en was daarmee honderdduizend gulden rijker. Michiel Schapers heeft zich geplaatst voor het hoofdtoernooi van het ECC-kampioenschap, dat deze week voor de achtste maal in het Antwerpse Sportpaleis wordt gehouden. De Rotterdammer won achter eenvolgens met 6-4,3-6,6-3 van de Belg Karei Demunck, met 6-4, 7-6 (8-6) van de Tsjechoslowaak Mar tin Strelba en met 6-7(3-7) 6-3, 7-5 van diens landgenoot Karei No- vacek. Strelba staat op de wereld ranglijst als 82ste één plaats on der Schapers, Novacek staat ze ventien plaatsen boven de Neder lander. Bij het „wilde" Antwerpse eve nement zijn overigens geen pun ten voor de ranglijst te verdienen. De overige twee Nederlanders haalden het hooftoernooi niet. Mark Koevermans werd in de eer ste ronde met 6-7 (3-7) 1-6 uitge schakeld door de Fransman Guy Forget. Ralph Kok won met 6-3.7- 6 (7-3) van Diego Perez (Uruguay) en ging vervolgens met 4-6.1-6 te- nonder tegen Novacek. Zeven spelers van de toptien geven acte de presence in Ant werpen: Lendl, McEnroe. Gil bert, Chang, Hlasek, Mancini en Krickstein. Maar de belangstel ling zal vooral uitgaan naar John McEnroe. Aaron Krickstein veroverde in Tokyo de derde Grand-prix-ti- tel van het seizoen. De als vierde geplaatste Amerikaan speelde zijn betrouwbare baseline-spelle tje en won in de finale van het 627.000 dollar-evenement met 6-2, 6-2 van de Westduitser Carl-Uwe Steeb. De Internationale tennisfede- ratie heeft zich er niet bij neerge legd dat de spelersvakbond ATP volgend jaar de alleenheerschap pij over de toernooi-agenda ver werft. Voorzitter Philippe Chatrier maakte gisteren in Lon den de oprichting bekend van de Grand Slam-beker; een directe concurrent van de Masters. De Masters vormen de traditio nele afsluiting van het Grand- prix-seizoen, waarvoor de beste spelers zich plaatsen. De ITF komt nu met plannen voor een ei gen seizoen-afsluiting in 1990: een toernooi van acht man, die worden gekozen op basis van hun prestaties bij de Grandslamtoer- nooien en de Daviscup. Dat zijn de enige evenementen op de ten- niskalender, waarmee de ITF ook volgend jaar nog bemoeienis heeft. Het bekertoernooi moet een prijzengeld krijgen van zes miljoen dollar, waarvan twee mil joen vooi „Ik weet dat bij Real Madrid op elk gewenst moment alle deuren voor me opengaan". (Ajax-trainer Leo Beenhak ker in Het Parool) „Ik heb zo mijn twijfels over dat systeem van Cruyff'. (Anderlecht-voetballer Adrie van Tiggelen in Sport 90) Barcelona is nog niet rijp voor het concept van Cruyff'. (Sectiebestuurslid Rinus Mi- chels in het Algemeen Dagblad) ..lk geef in de toekomst nergens (Martin van Rooyen, voorzit ter sectiebestuur betaald voet bal, in Nieuwe Revu) Handballen is leuk en aardig, maar je wordt er nooit rijk van". (E O-speler Henk de Boer in het Algemeen Dagblad) "Vorm is niet iets wat je even uit de kast haalt of in je schoenen vindt". (FC Groningen's René Eijkel- kamp in De Telegraaf) „lk voel me geen Nederlander meer. Ik ben wereldburger". (Stuttgart-trainer Arie Haan in Aktueel) Een coach heeft niet altijd maar geluk, hij beredeneert ook wel eens wat. Al wordt hem dat niet altijd in dank afgenomen, maar daar ben ik zo langzamer hand wel aan gewend". (Bondscoach Thijs Libregts in 'Voetbal') „Echte blessures heb ik gelukkig nooit gehad. Wel vijf hersenschud ding en. een dubbele kaakbreuk en verschillende kneuzingen van ..FC Groningen mist een echte leider. Hij mist uitstraling". (Renze de Vries - zie boven - voor Radio Noord) „Ik heb het idee dat Ajax mijn cliënt ziet als veroorzaker van alle problemen. Dat is flauwekul. Het geweld rond het stadion neemt al jaren toe en nu krijgt hij alles in zijn nek geschoven. Volgende week. volgende maand of volgend jaar gebeurt er weer iets. Ik praat zijn daad niet goed. maar de straf die hij heeft gekregen door de pu blieke opinie is al erg zwaar". (Advocaat Hersman. raads vrouw van 'de stavengooier van Ajax', eergisteren in de Volks krant, naar aanleiding van het feit dat de Amsterdamse club weigert in jte gaan op het aanbod van haar cliënt om bij wijze van Doe me een plezier en stuur me een Aktueel met het interview op. Schrijf maar op de enveloppe 'Arie Haan - West-Duitsland'. Wedden dat-ie aankomt?" (Arie Haan na afloop van een vraaggesprek met Aktueel) „Als Arie iets zei, dan deed je het zonder dat je erbij nadacht. Arie zei altijd: je moet je schikken naar de zwakste schakel, dus als een speler het vervelend vindt om te praten met de pers, praat niemand met de pers". (Ron Zwerver, 'de Marco van Basten van het volleybal', in Nieuwe Revu over oud-bonds- coach Arie Selinger) „Ik merk duidelijk dat de ver slaggevers veel minder vertrou wen hebben in Libregts en Brok king dan in Michels én Selinger. Allemaal". (Frits Suèr, vertegenwoordi ger van de verzekeringsmaat schappij die de nationale vol- leybalploeg sponsort, in Nieuwe Revu over de overeenkomst tus sen bondscoach Harry Brokking en diens vakbroeder Thijs Lib regts) „Ik ben gestoord". (Martin Feijen, de man die vier triathlons achter elkaar af werkte, in Panorama) „Het was voor mij ideaal ge weest om na De Graafschap bij Ajax als assistent van jou te gaan werken. Hoewel ik het leerproces van toptrainer nu in versneld tempo bij Feyenoord kan onder gaan". (Feyenoord-coach Pim Ver beek in De Telegraaf tegen Ajax-coach Leo Beenhakker) „Het op je bek gaan hoort bij het vak van voetbaltrainer. Het ge beurde mij bij Go Ahead Eagles, mijn eerste club in de eredivisie. Het enige verschil is dat Feye noord nog immer internationaal aanzien heeft, terwijl buitenlan ders niet eens weten hoe je Deven ter uitspreekt". (Leo Beenhakker in De Tele graaf tegen Pim Verbeek) „Of je er geil van wordt, hangt af van de stemming waarin je verkeert. Die gasten van de F-side van Ajax gebruiken het ook, en die worden er niet erotisch van. die gaan staven uit de grond ruk ken". (Drugskenner A. de Loor in de Volkskrant over XTC) „Met Joop van der Reijden erbij moeten we nog vijfde of zesde kun nen worden". (Feyenoord-doelman Joop Hiele in GPD-bladen) Iedereen achter de reclameborden! De speler mag blijven liggen Borden Dat Noordwijk een badplaats is met internationale allure wisten we. Vooral in de zomermaanden zijn er tal van nationaliteiten te ontdekken op en rond het strand van het toeris tendorp. Maar bij voetbalclub Noordwijk overdreven ze afgelopen zaterdag toch wel een beetje. In maar liefst acht talen werden de bezoekers van de derby Noordwijk - Quick Boys toegesproken in het programma blad. "I peskeptai parakouloundu na minoen pisso apo kiklidomata "Rikjedano algji hospedi di rima- nerefuori del kansjello". "Los visitadores estan rocado ke keden ditras de las barreiras". "Tilskjoere bes vennligst sta bak sperringen". "Les visiteurs sont prié de rester dernière les tabbleaux publicitai- "Spectators are requested to stay behind the advertising boards". "Die Zuschauer werden gebeten hinter den Werbefacher zu blei- ben "Alle Europeanen die het nu nog niet hebben begrepen, worden ver zocht achter de reclameborden te blijven". De laatste zin is heel vrij vertaald en geeft meteen aan waar het alle maal om te doen is. De oproep om achter de borden te blijven is vaak aan dovemansoren gericht dus bij wijze van cynische grap heeft men het verzoek vertaald in acht Eu ropese talen. Op bovenstaande foto is te zien dat er ook nog ménsen waren op Duinwetering die geen van de acht talen spraken. Deze eigenwijze man weigerde ze4fs te wijken voor een sliding van Quick Boys-verdediger Richard Hoogervorst Miskleun Het bestuur van de afdeling Leiden heeft er weer een 'probleem' bij. Vandaag wordt op de burelen in Leiderdorp het overschrijvingsfor mulier van Richard de Graaf be zorgd. De Leidse voetballer hoopt dat het bondsbestuur hem toestem ming verleent om voortaan voor UVS uit te komen. Officieel is De Graaf nog lid van ARC. Vorig seizoen speelde Richard de Graaf voor FC Den Haag. De 20-jari- ge Leidenaar kwam niet in aarmer- king voor contractverleninging, waarna hij elders emplooi hoopte te vinden. Na een 'zwerftocht' kwam De Graaf uiteindelijk bij ARC te recht. Een plaats in de basis lag in het verschiet, maar het liep even an ders. Een blessüre hield hem aan vankelijk uit het elftal, maar een maal fit kwam De Graaf niet meer in aanmerking (de wedstrijd tegen Noordwijk uitgezonderd) voor het keurkorps van Bert Jansen. De Graaf kreeg al snel spijt en meldde zich vorige week bij Ruud de Groot. "Ik heb er spijt van, inder daad. De tijd die ik kwijt ben aan reizen naar de training is mij ook te gengevallen. Je kunt stellen dat het in alle opzichten een miskleun is ge weest". De Graaf heeft zijn hoop dus ge vestigd op UVS. "Ik hoop maar dat ik toestemming krijg, anders is het seizoen verloren. Hoe UVS het wil aanpakken, weet ik niet". Ervaringen in het verleden (de kwestie Leon Vonk) hebben ge leerd, dat je met een heel goede 'smoes' moet aankomen, wil het bondsbestuur door de knieën gaan. LENY VAN BEEK Leny van Beek was in de jaren ze ventig een belangrijke kracht in het eerste vrouwenteam van Fore- holte. Met de centrale opbouwster als een van de stuwende krachten stoomde de handbalploeg uit Voorhout van de laagste regione nen op naar de top. Bijna-top ge biedt de eerlijkheid te zeggen. Want ondanks diverse promotie wedstrijden bereikte Foreholte in die tijd niet het niveau waarop het nu acteert: eredivisie. "Maar we gingen wel heel goed", weet de inmiddels 38-jari- ge Van Beek zich te herinneren. "Ik heb het altijd wel jammer ge vonden dat ik nooit eredivisie speelde. Toen de club eenmaal dat niveau bereikte, had ik al een stapje terug gedaan. In 1980 kreeg ik een zoon. Toen stopte ik even om later weer terug te keren. Maar lang heeft mijn rentree niet geduurd. In 1981 haakte ik af. Het werd allemaal te druk. Mijn ge zinsleven vond ik belangrijker. Dat neemt niet weg dat ik vrese lijk goede herinneringen aan de jaren zeventig heb". Het Foreholte van nu maakt goede tijden door. In de eredivisie is de ploeg van Jan Kecskeméthy nog ongeslagen. Afgelopen week einde acteerde het ambitieuze team in de eerste ronde van de Eu ropa Cup tegen het Engelse Wake field Metros. Dat maakte Leny van Beek dus allemaal niet mee. "Ik hoop dat ze een paar ronden mee kunnen draaien in die Euro pa Cup. In de tweede ronde zal het moeilijk worden. Zelf heb ik nooit internationaal gespeeld. We heb ben wel ooit een toernooi gehad in Frankrijk. Dat was beregezellig. De mannen erbij natuurlijk". "Het is ook nogal een verschil. In mijn tijd kon je moeilijk van topsport spreken. De faciliteiten waren veel minder. Als je zag in waf. voor halletje we moesten trai nen. Kleine gymzaaltjes en zo. Dat was soms elke keer maar weer afwachten of we terecht konden. Niet echt ideaal. De Gaasbak (de huidige thuisbasis van Foreholte. red.) hadden we toen nog niet. Daarbij moesten we soms op de meest ongelukkige tijden trainen. Zaterdagochtend vroeg bij voor beeld. De vrouwen moesten dan eerst weer aan hun baas vragen of ze wat later konden beginnen. Dat gaat nu wel anders uiteraard". "We hadden een team dat be stond uit echte Voorhouters. Een vriendinnenclub zeg maar. We hadden geen echte sterren in het team. Door een enorme werklust en teamgeest wisten we het niette min heel ver te schoppen. In het huidige Foreholte spelen voorna melijk vrouwen van buitenaf. Dat is aan de ene kant jammer. Maar als je reëel bent, moet je constate- len" Van Beek denkt dat ze in het huidige Foreholte niet mee zou kunnen. "Het niveau is natuur lijk gestegen. Als ik ze nu zie spe len, neem ik mijn petje af. Schitte rend handbal zie ik vaak. Trainer Jan Kecskeméthy wil ook het beste van zijn speelsters. Ik geloof dat het bij die man nooit goed is. Wij kregen destijds van onze trainers Frank Bonte en Wim Geerlings ook wel kritiek, maar als ik nu soms hoor wat die meiden moeten aanhoren. Ook daar zou ik denk ik niet tegen bestand zijn". De vedette van toen is nog steeds nauw betrokken bij het ge beuren rond het eerste vrouwen team. "Bij thuiswedstrijden ben ik er altijd. Samen met andere oudgedienden als Hannie Bos kamp, Lia van Kesteren, Jets Ver- degaal en Marja van Leeuwen. Gezellig hoor. Soms pak ik ook wel eens een uitwedslfijdje mee". "Ik gen iet er nog steeds van, ook al speel ik zelf niet meer. Net als een paar weken geleden toen ze PSV versloegen. Heerlijke pot. Je ziet dan wel speelsters die voor de Voorhouters minder tot de ver beelding spreken zoals Bult en Collart, maar het is wel tophand- bal. Toch geniet ik intens net even iets meer als een van de pure Voorhoutsen een doelpunt scoort. Dat doet me dan toch wel goed. Hopelijk houden ze binnen de club de jeugd een beetje in de gaten, want in de toekomst moet aanvoer van eigen speelster natuurlijk wel blijven gegarandeerd". ROB VAN DER ZANDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 21