LEIDSCH ADAGBLAD 'Nu harde maatregelen' NODIG! Zeker 131 doden bij vliegramp Honduras BOERENKOOL EN SLAVINKEN Kamer wil opheldering over KGB-activiteiten Costa Brava ontsnapt aan 'Tsjernobylramp' Veertien gewonden door fragmentatiebommen op Ajax-tiibune Rotterdamse warenhuizen geplunderd I DRUKKERIJ IDELTABACH Wet beschermt patiënt ij medisch experiment Zwakzinnig duo beroofd, mishandeld en uitgekleed Politie dreigde moeder en zus Conlon te doden ^ÏO.OU MAANDAG 23 OKTOBER 1989 OPGERICHTMAART ,860 No. 39070 Pr,s tl. 1,25_ ROTTERDAM (GPD/ANP) - De Het gemeentebestuur is volgens fractieleiders van CDA en VVD, De wethouder Den Dunnen (havenza- Vries en Voorhoeve, willen dat het ken) nooit op de hoogte geweest van kabinet de vaste kamercommissie de spionage-activiteiten bij Trans- inlichtingen- en veiligheids- world. Rotterdam pleit al jaren voor diensten zo spoedig mogelijk in- de vestiging licht over activiteiten van de Russi- sulaat. sche geheime dienst KGB in Rotter- (pagi dam. Het scheepvaartbedrijf Trans- &c in h world Marine Agency blijkt al vanaf 1972 gefungeerd te hebben als dek mantel voor spionnen uit de Sov jetunie. Transworld is in Rotterdam de grootste scheepsagent. Jaarlijks handelt het bedrijf 1200 Russische schepen af, die de Maasstad aan doen. Het is niet de eerste keer dat het bedrijf het nieuws haalt in ver band met spionage. In het begin van de jaren tachtig verschenen hier over ook al publikaties in de Neder landse pers. Rond die tijd dreigde overigens de toenmalige Russische ambassa- MADRID (GPD) De Costa Brava is, naar nu pas bekend is geworden, donderdagavond ternauwernood ontsnapt aan een ramp met de Vandelios I- kerncentrale, 40 kilometer van het centrum van Tarragona. Directeur-generaal van de Spaanse burgerbescherming, Pilar Bravo bevestigde een verklaring van de Baad voor de Nucleaire Veiligheid (CSN), dat een brand in de turbine ruimte van de kerncentrale een ramp had kunnen veroor zaken, zoals die in het Russi sche Tsjernobyl. Drie van de vijf burgemees ters in het gebied rond de cen trale kondigden gisteren aan uit de raad te stappen, die noodmaatregelen bij een ramp moet coördineren. De burge meesters menen, dat door de houding van de directie van de centrale deze raad geen enke le functie heeft. Zij hebben de regering gevraagd dringende maatregelen te nemen na wat zij het ergste ongeluk met een Spaanse kerncentrale' noe- De plaatselijke autoriteiten werden pas ingelicht over de brand nadat iemand in de buurt van de centrale, die een harde knal had gehoord, een gemeenteraadslid van Tarra gona belde. Door de brand is geen stra ling vrijgekomen, maar de centrale is wel buiten werking gesteld, omdat het koelings- systeem onklaar raakte. Het is de derde keer sinds 1986, dat de kerncentrale bij Tarragona in opspraak is. In juni 1989 legde de minister van industrie en energie aan de di rectie een boete van 400.000 gulden op vanwege nalatighe den. vanRuss^sdieschepen^naarandere DEN HAAG (ANP/GPD) - Het ontploffen van twee frag- havens te zullen overplaatsen als mentatiebommen tijdens de voetbalwedstrijd Ajax-Feye- noord, waarbij 14 mensen gewond raakten, heeft de roep om harde maatregelen versterkt. De Rotterdamse loco-bur gemeester Vermeulen ging daarin het verst: "Als het niet op korte termijn lukt om de orde te handhaven, dan moet het Den Haag op het stand- maar afgelopen zijn met het betaalde voetbal". Anderen be- pleitten een voorlopige competitiestop. zijn land geen toestemming krijgen om in de Maasstad een sulaat te openen. Het ministerie buitenlandse zaken voelde hier niets voor. Al sinds jaar en dag stelt men zich punt dat er om veiligheid gingen geen sprake kan zijn vestiging van een consulaat in Rot- KNVB-voorzitter Van Marle vindt terdam. ROTTERDAM (ANP) - Een grote groep jongeren heeft gisteravond laat de etalages van twee Rotter damse warenhuizen geplunderd. Met stenen vernielden de plunde raars de etalages van de Bijenkorf en van Ter Meulen, waarna ze voor al kledingstukken meenamen. De politie heeft in totaal 19 jongelui, al len Rotterdammers van 16 en 17 jaar, aangehouden. De politie wist op de Coolsingel vier man aan te houden, maar het overgrote deel van de groep vlucht te de metro in. In het station Rijnha ven greep de politie de overige 15 jongeren in de kraag. Dè plunde raars waren herkenbaar aan de kle dingstukken die ze uit de etalages hadden geroofd. De Amsterdamse politie (in bur- dat gèen oplossing. "Dan zou het ger) arresteerde gisteren zes Feye- vandalisme zich alleen maar ver- noord-supporters na de bommen- plaatsen naar andere takken van gooierij. Vier werden na verhoor sport. Het is een maatschappelijk vrijgelaten, twee zitten nog vast. De probleem". videocamera die tijdens de wed- Van Marle erkent: „We zitten met strijd dat vak in de gaten hield, onze handen in het haar. Er zijn heeft de incidenten vanwege een door de KNVB strenge veiligheids- technische storing niet geregi- eisen gesteld. Van alles is gepro- streerd. beerd. We waren de eerste bond met De bom was, net als destijds in De een betaalde veiligheidsfunctiona- Kuip bij Nederland - Cyprus, 'ver- ris in Europa. Wat kunnen we nog pakt' in een tennisbal. In het om meer doen. Ik weet het niet meer", hulsel was kruit geperst. De lading "Waar blijven we als bepaalde bestond uit kleine kogeltjes die zich mensen dergelijke dingen doen", zo onder de huid van de omstanders vraagt de Amsterdamse politie- drongen. woordvoerder Wilting zich af. "Er De politie veronderstelde dat de worden de laatste tijd zéér strenge projectiel? i waren binnengesmok- veiligheidsmaatregelen getroffen, keld onder de oksel. Niet uitgeslo- We doen echt het uiterste. Voor de- ten is dat de bom in delen door ze wedstrijd zijn bijna 300 man inge- scheidenene mensen langs de be zet. Maar dit soort dingen is niet te waking is gebracht, voorkomen". Alle 14 gewonden uit het Aja Ook bij de Landelijke Federatie vak konden inmiddels het zieken Supportersvereniging Betaald huis weer verlaten, Voetbal is men langzamerhand moedeloos. Secretaris Hanrath: „Het is diep triest. Je probeert van alles om het geweld op en rond de tribunes uit te bannen en te beteu gelen. Dan denk je dat je een eind op weg bent, en dan komen er weer een paar van die idioten die alles ru ïneren. Het is hopeloos op deze ma- Een van de aan de benen gewonde Ajax-supporters wordt afgevoerd r Staafgooier vrij AMSTERDAM (ANP) - De 17-ja- rige jongen die op 27 september tijdens de Europacup wedstrijd Ajax- Austria Wien een ijzeren staaf gooide naar de Oostenrijk se doelman is vandaag op vrije voeten gesteld. De Amsterdam se kinderrechter Eradus besloot de voorlopige hechtenis te schorsen op voorwaarde dat hij zich niet vertoont in de buurt van het Ajax-stadion of bij Ajax- wedstrijden.- Verder moet hij 80 uur dienst verlenen. Wat voor soort dienstverlening hij zal moeten verrichten is niet be kend. De Amsterdammer zat 21 dagen in voorarrest. TEGUCIGALPA (GPD) - Een ver ouderde Boeing-727 met 146 men sen aan boord is dit weekeinde neergestort even ten zuiden van de Hondurese hoofdstad Tegucigalpa. Slechts 14 mensen overleefden de ramp. Onder de slachtoffers is de Hondurese minister van arbeid Blanco, een naaste medewerker van de Costaricaanse president en enke le VN-functionarissen. Vanuit de VS zijn experts van Boeing en de Amerikaanse lucht vaartdienst gearriveerd om te hel pen bij het zoeken naar de oorzaak van de tragedie. De gevonden zwar te doos met vluchtgegevens zal voor onderzoek naar de VS worden ge stuurd. Het vliegtuig van de Hondurese maatschappij TAN-SASHA was on derweg van de Costaricaanse hoofdstad San Jose naar het Ameri kaanse Miami. Na een eerste tussen- (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT - Twee zwakzinnige bewoners van het psy chiatrisch ziekenhuis Sint Bavo in Noordwijkerhout zijn zaterdagmor gen in het nabijgelegen park be roofd, mishandeld en uitgekleed. Waarschijnlijk gaat het om één da der, van wie nog elk spoor ont breekt. De politie neemt de zaak zeer hoog op. De dader maakte het tweetal hun geld en horloges afhandig, sloeg ze en trok hen de kleren van het lijf. Eén van de twee werd geheel naakt achtergelaten. De kleding werd la ter elders in het park teruggevon den. Er wordt alleen nog een paar schoenen vermist. Een signalement van de dader ontbreekt. De totaal overstuur ge raakte slachtoffers, van wie er één doof is, konden geen verklaring ge ven over de beroving. Volgens de politie is nooit eerder een dergelijke misdaad gepleegd in het wandel park van Sint Bavo. Brandkastkraak Leids slachthuis: buit 50.000 gplden LEIDEN - Een bedrag van 50.000 gulden aan contant geld is buitge maakt bij een brandkastkraak in het Slachthuis aan de Pasteurstraat. De kluis op de eerste etage werd met een slijptol opengesneden, De kraak moet tussen zaterdag 14.00 uur en zondag 10.00 uur hebben plaatsgehad. De daders kwamen binnen door de toegangsdeur te for ceren. Van de daders ontbreekt elk spoor. AZL 'telefoonboek' beenmergdonoren LEIDEN (ANP) - Het Academisch ziekenhuis in Leiden gaat samen met een aantal beenmergdonor-or- ganisaties elders in Europa en Ame rika een naslagwerk samenstellen waarin de weefselgroepen van alle beenmergdonoren in de wereld staan. Met dit 'telefoonboek' kan zeer snel een donor worden gevon den voor een patiënt wanneer er binnen zijn familie geen geschikte donor is. Bij tweederde van patiën ten is dat het geval. Het benodigde geld komt onder meer van de Europese Gemeen schap, het Nederlandse ministerie van onderwijs en wetenschappen en de Ziekenfondsraad. Het tele foonboek zal worden gebruikt door een beperkt aantal centra in Europa de Verenigde Staten, die been- niet-familieleden kunnen stop in Managua kwam het in moei lijkheden. De verkeerstoren in de Hondure se hoofdstad had kort voor het on geluk nog contact met de Boeing gehad, maar toen waren er geen pro blemen gemeld. Volgens ooggetui- merg gen verloor het vliegtuig als gevolg transplanteren, van de slechte weersomstandighe- De afdeling beenmergtransplan- den plotseling een gedeelte van de tatie in het Leidse ziekenhuis krijgt romp. De piloot, die de ramp over- bovendien de beschikking over leefde, probeerde tevergeefs een beenmerg van Amerikaanse dono- noodlanding te maken op een voet- ren. balveld. Gerard Conlon omringd door familieleden na zijn vrijlating. LONDEN - De politie van Surrey heeft Gerard Conlon, één van de 'Vier- van Guildford', na zijn aan houding in 1974 gedreigd met het vermoorden van zijn moeder en zuster als hij geen schuld zou be kennen. Dat was de reden dat hij na aanvankelijk weigeren twee beken tenissen tekende voor'de bomaan slag op "een pub in Guildford, waar- Wat zon In dc nacht cn ochtend plaatselijk re gen. Daarna droog cn geleidelijk wat zon. Minimumtemperatuur rond 11 graden. Middagtempcratuur ongeveer 16 graden. Matige zuidwesten wind. Dc vooruitzichten voor woensdag tot cn met zaterdag: Bewolkt weer met op enkele dagen regen. Geleidelijk iets lagere temperaturen. Dinsdag 24 oktober zon op: 07.20 uur, zon onder: 17.27 uur: maan op: 01.36 uur. maan onder: 15.40 DEN HAAG (GPD) - Medische ex perimenten mogen alleen op proef personen worden uitgevoerd, wan neer die eerst volledig zijn ingelicht over eventuele gevolgen, zij zich (foto epa) schriftelijk tot medewerking bereid hebben verklaard, er een goede ver zekering voor hen is afgesloten en het experiment niet op een andere manier (in het laboratorium of met dierproeven) kan worden gedaan. Dat zijn hoofdpunten uit het wetsvoorstel waarmee staatssecre taris Dees (volksgezondheid) de po sitie van proefpersonen wil regelen. ,.A Het ontwerp wordt vrijdag in de mi- by 5 doden vielen. Conlon zegt dit nisterraad besproken. In de wet mt®m™ ln het Brltse dag- worden ook experimenten met em- blad The Guardian. Volgens Conlon is hij herhaalde- lijk door de politie geslagen en werd hij na zijn arrestatie in Belfast op een politiebureau bij Heathrow door een groep van zo'n 25 agenten uitgejouwd en uitgemaakt voor 'You Irish bastard' ('Jij Ierse rot zak'). Vervolgens moest hij zich in hun bijzijn uitkleden en werd hij be spuugd. Conlon werd twee dagen ver hoord. Na het dreigement om zijn familie te vermoorden gaf hij toe en tekende een schuldbekentenis. "Een hoge politie-functionaris zei tegen me dat als een soldaat mijn moeder zou neerschieten, dat afge daan zou worden als een ongeluk. Britse soldaten worden immers toch niet veroordeeld. Toen kwam voor mij de zaak heel anders te lig gen, ik wist dat die man waarschijn lijk zijn dreigement zou uitvoeren", aldus Conlon. De nu 35-jarige Ier werd vorige week na 14 jaar cel met 3 anderen vrijgelaten nadat aan het licht was gekomen dat bewijsmateriaal was vervalst en bekentenissen waren af gedwongen. bryo's, foetussen en eicellen gere geld. Altijd moet een experiment vooraf ter beoordeling aan een onaf hankelijke commissie worden voor gelegd, terwijl de verantwoordelij ke bewindsman of -vrouw ve torecht heeft. Behandelende artsen mogen HENGELO (GPD) - De Hengelose Nierenhandelaar 58 dagen in cel behandelingsmethoden wel bemiddelaar in donornieren Reiner op patiënten toepassen wanneer dat O. zit vast. Hij moet 58 dagen hech- past binnen het afgesproken behan- tenis uitzitten delingsplan en de patiënt stemt. Met van aids e kanker komt regelmatig de vraag het niet betalen boetes voor verkeersovertre- bij de behandeling dingen, zoals het rijden onder in- bepaalde soorten vloed van alcohol. werd zaterdag aangehou- De wrakstukken vai Op de voorgrond een i patiënten naar medicijnen en den in een hotel in Hilversum. De dergelijke die zich nog in een expe- politie was al enkele malen bij hem rimenteerfase bevinden. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Boerenkool, QQ a! zak 300 gram uV Slavinken, 100gt65"1.451 Q CA 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. i de deur geweest, maar trof hem telkens niet thuis. Donderdag wordt zijn huis geveild, omdat hij zijn hypotheekverplichtingen niet nakomt. Er is een betalingsachter stand van bijna 10.000 gulden. Vol gens de Hengeloër zal het niet tot een openbare verkoop komen, om dat er bijtijds zal worden betaald. Noodweer eist in Engeland 13 levens LONDEN (AP) - Tijdens noodweer in het zuiden van Engeland zijn dit weekeinde 13 doden gevallen. Op de spiegelglade weg bij Honiton raakte een lege autobus in een slip en kwam ondersteboven terecht op een personenauto. De buschauffeur en de 4 inzittenden van de auto kwa men om het leven. Andere ongelukken op de weg kostten nog eens 5 mensen het le ven. Twee doden vielen op zee, toen twee zeilboten in ruw weer voor de kust kapseisden. Een jongen werd door de storm de zee in geblazen toen hij stond te vissen in de buurt van Perranporth in Cornwall. het ramptoestel lagen over grote afstand verspreid. óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 26,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 72,40* Ik neem een jaarabonnement f 275,70* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratisl (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1