Speelkaarten moet je zelf ontdekken City: het winkelen als spel Van 'De betoverde doolhof' een miljoen sets verkocht Snijdende spanning in Shogun Eütertje PAGINA 10 Verzamelaar Nico van Berkel: Behalve een beroemd goochelaar is Nico van Berkeleen toonaangevend verzamelaar van speelkaarten. Binnenkort ontvangt hij als eerste ter wereld een internationale prijs voor een studie die hij maakte over Nederlands laatste kaartenfabriek. door Anthony Verhulst Zijn eerste bijzondere ipel speelkaarten kocht Nico van Berkel eind jaren '30. Het was het begin van een opmerkelij ke verzameling, die misschien wel Nederlands grootste is. Nico leerde in zijn prille jeugd al omgaan met speelkaarten, want zijn vader was Bercelini, een beroemd goochelaar. De ze leerde zijn zoon de gehei men van het vak, met als ge volg dat Nico van Berkel onder de naam Niberco in 1947 wereldkampioen goo chelen werd. Daarna heeft hij met zijn magische kunsten de hele we reld bereisd. De tijd tussen voorstelingen en repetities werd vaak benut voor het zoe ken naar speelkaarten. Van Berkel herinnert zich hoe hij bij een Finse antiquair een zeldzaam Tarotspel kocht. Dat bleek hij vlak voor de oor log gevonden te hebben in Ni- co's woonplaats Den Haag. Verscheidenheid Waarom verzamelt iemand speelkaarten? "Vreemd ge noeg vinden de mensen het heel gewoon om postzegels te verzamelen, maar niet om speelkaarten te verzamelen. Ik heb dat vaak moeten uitleg gen. Ten eerste bestaat er van speelkaarten een zeer grote verscheidenheid maar nie mand weet precies wat er be staat, in tegenstelling tot post zegels. Je moet de kaarten zelf gaan zoeken, en dat is mooi. Het is de sport om nieuwe kaarten te ontdekken". Van Berkel voegt hier aan toe dat serieuze verzamelaars van speelkaarten zich vaak zeer intens verdiepen in de herkomst en achtergronden van de kaarten. Er bestaat véél literatuur en documenta tie over dit onderwerp. Belasting Een van de middelen om de herkomst en periode van een kaartspel te traceren is het be lastingstempel. Want vroeger werd er op speelkaarten dikwijls belasting geheven. In Nederland gebeurde-dit nog tot in deze eeuw. Zo werd in 1919 een speciale belasting op speelkaarten van kracht. Dit ondanks de bezwaren van en kele kamerleden die zedelijke bezwaren tegen de heffing hadden, 'omdat deze geld zou slaan uit speelzucht'. De rege ling heeft weinig geld opge bracht, want het Nederlandse publiek had een ruime voor raad belastingvrije kaarten in geslagen. En nadat deze op was, werden er grote hoeveel heden spellen uit België ge smokkeld. De speelkaarten- belasting werd dan ook in 1927 opgeheven. Geschiedenis De geschiedenis van de speel kaart gaat in elk geval terug tot de 14de eeuw, want toen werden voor het eerst kaarten in geschriften genoemd. De vroegste Nederlandse verwij- Wie goede kaarten zoekt, moet nooit de goedkoopste spellen kopen. "Want", zegt Nico van Berkel, "na twee avonden spelen zijn de hoeken waarschijnlijk al omgebogen. Goede kaarten gaan gewoon langer mee". Een goede speelkaart Amerikaanse kaarten vindt hij de beste, maar die zijn in Nederland nauwelijks verkrijgbaar (een bekend merk is o.a. Aviator). Goede Europese kaarten komen van Carta Mundi (België; alleen de betere kwaliteiten), Fournier (Spanje) en Piatnik (Oostenrijk). Dit soort kaarten zijn alleen in speciaalzaken te koop. zing dateert uit 1379, toen het hof van Brabant de aankoop van 'speelquarten' meldde. Eeuwen lang werden de kaar ten op papier gedrukt; het pa pier bestond meestal uit drie lagen. De achterzijde van de kaarten placht aanvankelijk blank te zijn. Omdat papier kostbaar was, werd de onbe drukte zijde soms als visite kaartje gebruikt. Het zijn trouwens de figuur- kaarten die verzamelaars het meest interesseren. In zijn collectie heeft Van Berkel alle beeldkaarten in albums zit ten, terwijl de meeste punten- kaarten gewoon in doosjes werden opgeborgen. Elk land zijn beeld Het herkennen van kaarten gebeurt o.a. via de tekeningen van vrouw, heer en boer. Elk land heeft zo zijn eigen stijl, ook Nederland. Zo bestaat het 'Hollandse' beeld doorgaans uit bijvoorbeeld een ruiten heer met een harp en een har tenvrouw met een vogeltje. Azen met stadsgezichten blij ken ook zeer Nederlands te zijn. Over de jokers is Nico van Berkel kort: "De verzame laars van jokers nemen wij met een korreltje zout. Een persoon die alleen jokers ver zamelt is voor ons gelijk aan iemand die van een auto al leen de wieldoppen spaart. Die mensen weten vaak niet eens uit welk spel of van wel ke fabriek de joker komt". Uit boekomslagen De jokers heeft Van Berkel in aparte mappen onderge bracht. Dat geldt ook voor an dere speciale kaarten. Van zelfsprekend bezit deze verza melaar een forse collectie ge- truceerde goochelkaarten. Maar ook zogeheten transfor- matiekaarten zijn aanwezig. Daarop zijn rond de symbolen (harten 5 bijvoorbeeld) teke ningen gemaakt. Tot de mooi ste kaarten uit de verzameling behoren subtiel gegraveerde beeldkaarten die met de hand werden ingekleurd. Oude kaarten duiken soms op de vreemdste plaatsen op, zoals in boekbanden die ge restaureerd worden. Vroeger namelijk gebruikte men de vellen waarop kaarten ge drukt werden ter versteviging van boekomslagen. Bekroonde studie Er bestaan in Europa diverse musea met flinke collecties speelkaarten, zoals in Turn hout (België), Lengfelder (Duitsland) en Parijs. In Ne derland heeft, aldus Van Ber kel, het Amsterdams Histo risch Museum een leuke ver zameling, terwijl het Belas tingmuseum in Rotterdam ook heel wat kaarten bezit. Speelkaartcollectioneurs ontmoeten elkaar jaarlijks op een congres. Vorig jaar, in het Spaanse Vittoria, vond Nico van Berkel tot grote afgunst van zijn collegae drie schitte rende spellen in een winkeltje pal naast het congreshotel. Dit najaar trekt de vereniging naar Turijn. De organisatoren loofden een prijs uit voor de beste studie over speelkaar ten. Deze prijs een miljoen lire gaat naar Nico van Ber kel. Want geholpen door on der meer Lex Rijnen stelde hij een uitputtende catalogus sa men van de laatste speelkaar- tenfabriek in ons land. de Ne- derlandsche Speelkaartenfa- briek. Deze sloot in 1969 haar poorten. Al onze speelkaarten komen sindsdien uit België en andere landen; op dit ter rein werd Nederland van de kaart geveegd. Speelkaart te boek Geholpen door Bob Halebeer schreef Nico van Berkel een boek getiteld 'De Speelkaart'. Dit werk bevat honderden zwartwit- illustraties en veel informatie over de wereld van de speelkaarten. Het 144 bladzijden tellende werk dateert uit 1982 en verscheen bij uitgeverij Heureka in Weesp. De prijs is 29,50. Mensen die oude speelkaarten in hun bezit hebben en er geen raad mee weten, kunnen er Nico van Berkel een groot plezier mee doen. Hij is schriftelijk te bereiken: p/a Aasdomstraat 11,1391 CR Abcoude. Handel en wandel, dat is het thema van City, een dit jaar nieuw uitgebracht gezel schapsspel. Het kartonnen speelbord toont een stads plein met winkels en twee plantsoenen. De spelers twee tot zes mogen bij het begin van het spel ieder vier winkels uitkiezen. Er worden ook grote houten pionnen op het bord geplaatst. Dit zijn de potentiële klanten. Afhanke lijk van hun kleur besteden ze meer of minder geld. De zwar te pion geeft bijvoorbeeld drie punten uit, en de bruine één punt. Er is ook een oplichter, rood van kleur. Deze berok kent een schade van twee punten. De pionnen hebben neusjes; deze dienen om hun wandelrichting aan te geven. Zaken kopen Wanneer een pion op een win kelvak komt, ontvangt de ei genaar van die zaak het aantal punten dat de pion te beste den heeft. Deze punten wor den bijgeteld op een score- baan naast het bord. Wie deze als eerste doorloopt en dus het meest heeft verdiend wordt de winnaar. Verdiende punten kunnen ook besteed worden voor de aankoop van winkels. Bovendien is het mogelijk om de opbrengst per winkel te verdubbelen, door daar een extra punt aan toe te kennen. City wordt om beurten ge speeld. Elke speler werpt in zijn beurt met een speciale dobbelsteen. Deze geeft aan hoeveel vakjes één van de klanten moet worden verzet. Iedereen probeert natuurlijk klanten in zijn eigen winkels te krijgen, maar dit lukt niet altijd. Sympathiek Het spellenpanel vond City een leuk spel. Het duurt even voordat het op gang komt (en het eindigt vaak plotseling), maar wij hebben er beslist plezier aan beleefd. De ge luksfactor is groot, maar dank zij de neuzen van de pionnen moet er toch worden nage dacht. Op een enkele slordig heid na (zoals 'je kan') is de handleiding verzorgd. Het kleurverschil tussen de zwar te en blauwe pionnen had wat ons betreft groter gemogen. Dit sympathieke spel duurt gewoonlijk zo'n vijf kwartier. Het werd uitgebracht door Jumbo en ligt in stad èn dorp te koop voor ongeveer 38. Hoe groot het succes is van de N intendo-spelcomputer wordt duidelijk bij een be zoek aan een willekeurige Amerikaanse speelgoedzaak. Meestal worden er tientallen spelcassettes aangeboden, vaak zelfs in een aparte Nin- tendo-hoek. Ook in Nederland is Ninten do doorgebroken. Het aantal bezitters van een spelcompu ter is inmiddels zo groot, dat er een Club Nintendo werd opgericht met een eigen kleu- rentijdschrift. (Postbus 184, 3620 AD Breukelen). Van de speltitels dit jaar werden uit gebracht, stelen er twee de show: Super Mario Bros. 2 en Top Gun. Wie aan Super Mario Bros. 2 begint, is wel even bezig. Je moet namelijk zeven verschil lende werelden doorlopen, - springen, -klimmen, -vechten en -werpen om uiteindelijk een griezel te verslaan en vre de te brengen in Dromenland. Jouw figuurtje moet vijanden ontwijken of verslaan. Dit laatste gebeurt o.a. door wor telen of eieren naar ze te gooi en, of op ze te springen. Dat valt vaak niet mee, en het is maar gelukkig dat je onder weg extra levens kunt verdie nen. Bovendien ontmoet je onderweg ook vrienden. Zoals gebruikelijk is ook dit Nintendo-spel grafisch uitste kend verzorgd. Het kost 129. De spelcassettes Top Gun is uiteraard gebaseerd op de ge lijknamige film. Als piloot van een straaljager moet je vanaf een vliegdekschip diverse missies uitvoeren, de ene na de andere. De eerste is een trainingsmissie; hierin krijg je alleen met vijandelijke vlieg tuigen te maken. In de tweede missie doen ook schepen mee en later landinstallaties.Er moet zeer behendig worden gevlogen vooral om raket ten te ontwijken en het ra darscherm dient nauwlettend te worden- bekeken. Veilig landen en bijtanken in de lucht zijn eveneens van be lang. Kortom, er moet hard worden gewerkt... Het spel kost ƒ119. n <-v 'De betoverde doolhof een spel voor jonge kinderen. Massa's gezelschapsspellen verdwijnen na een of twee jaar van de markt, van slechts en kele is de omzet spectaculair. Tot deze laatste behoort 'De betoverde doolhof. Het spel kwam in 1986 op de markt. Precies driejaar later waren er een miljoen sets van verkocht, op vijf continenten. 'De betoverde doolhof is bestemd voor jonge kinderen, van ongeveer 7 tot 13 jaar. Het speelbord is een vierkant waarop 16, ook weer vierkan te kartonnetjes zitten gelijmd, steeds op een vaste afstand van elkaar. Voordat het spel begint, worden tussen deze steun punten losse kartonnetjes ge legd van hetzelfde formaat. Het plaatsen geschiedt vol strekt willekeurig. Alle kar tonnetjes, de vaste en de losse, tonen een stuk gang van een doolhof. In zo'n stuk ligt vaak een kleurig getekend voor werp. Op de hoekpunten van het bord bevinden zich de startposities van de deelne mers (maximaal vier). Zij spe len met een houten pion. Vrij baan maken Alle spelers ontvangen een gelijk aantal schatkaartjes. EINDREDACTIE HENK HOUTMAN EN HENRIÊTTE v.d. HOEVEN Daarop staèn dezelfde voor werpen van de kartonnetjes. Het is de bedoeling om als eer ste de voorwerpen te bereiken die op jouw schatkaartjes staan. Er wordt niet met een dobbelsteen gegooid. Wie aan de beurt komt, kan zijn pion net zo ver laten lopen als de doolhofgangen toelaten. Het is dus zaak om een vrije weg te maken naar het ge wenste voorwerp. Dit gebeurt door met een extra kartonne tje (ook gewoon bedrukt) een van de zes 'vrije' banen van losse kartonnetjes één vak te verschuiven. Je duwt dus met het extra kartonnetje zo tegen een baan dat aan de andere zij de een kartonnetje van het bord valt. Dit wordt dan weer door de volgende speler ge bruikt. Het doolhof verandert dus voortdurend. Blokkeren 'De betoverde doolhof speelt heel simpel, ipaar toch moetje goed kijken om te beslissen welke baan je verschuift van welke kant. Vooral in de eind fase kunnen de spelers elkaar goed dwars zitten. Als er bij voorbeeld iemand bezig is met zijn laatste schatkaart, kunnen de anderen proberen om zijn weg te blokkeren. Desgewenst kan men het spel wat moeilijker maken en daarmee interessanter voor oudere kinderen. Je zou bij voorbeeld kunnen afspreken dat ieders schatkaarten open moeten liggen en dat pionnen in dezelfde gangen elkaar niet mogen passeren. Fabrikant Ravensburger besteedde veel zorg aan de uitvoering. Een spelletje voor vier (het beste aantal spelers) duurt 20 a 30 minuten. Het spel kost ongeveer 30.- Na het succesvolle Axis Al- lies heeft MB in dezelfde serie en hetzelfde formaat de doos is ruim een halve meter breed het spel Shogun uit gebracht. Dit voert de deelne mers (twee tot vijf, vanaf 14 jaar) terug naar het feodale Ja pan van de 16de eeuw. Met behulp van legers pro beert iedereen zoveël moge lijk provincies te veroveren. Want niet alleen leveren pro vincies geld op waarmee nóg meer krijgers kunnen worden gekocht, maar bovendien wint degene met als eerste 35 provincies in bezit. Het spel kent veel yerschillen- de facetten en is meestal zó spannend dat niemand de speelduur van vijf a zes uur als storend ervaart. In elke beurt is er dan ook volop ac tie, niet alleen met strijdende legers, maar ook in strategi sche zin. Zo begint de beurt met een gezamenlijke plan ningsfase. Alle spelers beslissen in het geheim waaraan ze hun geld gaan besteden. Er kunnen verschillende typen krijgers 100 gulden die ervoor moet worden neergeteld beslist waard. worden gekocht (als haakbus- schutters en speermannen), er kunnen voor één enkele beurt huurlingen aan een leger wor den toegevoegd, iemand kan de levensgevaarlijke ninja hu ren, desgewenst kan er een kasteel worden gebouwd, enz., enz. Spelers kunnen ook tijdelij ke bondgenootschappen slui ten. Het bewegen van legers vraagt veel aandacht, ener zijds voor een goede aanvals positie, anderzijds om effec tief te kunnen verdedigen. Veldslagen worden met be- Briljant Je zou Shogun kunnen zien als de overtreffende trap van zowel Risk als Stratego, en dan briljant uitgevoerd. Het spel ziet er zeer aantrekkelijk uit en telt buiten kaarten, standaards e.d. meer dan 400 speelstukken in verschillende kleuren. En de handleiding werd deskundig vertaald. Al met al is dit spannende strate- .giespel zijn winkelprijs van 105 beslist waard. Spellenpanel Alle op deze pagina beschreven spellen werden beoordeeld door een panel onder leiding van spellenre- cencent Anthony ver hulst. Dit panel speelt alle nieuwe spellen die op de markt ver schijnen. Dobbelspelletjes Het Nederlandse bedrijf Van der Lee heeft twee aar dige dobbelspelletjes ge lanceerd. Ze heten Double Cross en zijn bestemd voor respectievelijk twee en drie spelers. De spelletjes bestaan uit een scoreblok waarop speelvelden zijn gedrukt. Voorts zijn bijgesloten een zes- of twaalftioekige dob belsteen en ballpoints. De spelers gooien om beurten. Het symbool dat boven komt, een X of een O, moet in een speelveld worden geplaatst. De be doeling is om als eerste een rij van drie, vier of vijf ei gen symbolen in dat veld te krijgen. Elk scoreblok be- oouö-Ê staat uit 250 velletjes met speelvelden. Double Cross kost 5,95. Uitbreidingsset Trivial Pursuit Voor het populaire vraag- en antwoordspel Trivial Pursuit is een nieuwe set met 500 vraagkaarten uitgekomen. Op elke kaart staan zes vragen. In totaal bevat de set dus 3000 vragen. Ze hebben betrek king op zeer uiteenlopende onderwerpen. Naast oor spronkelijke Amerikaanse vragen werden er ook veel be dacht door een team van drie Nederlandse journalisten. Enkele voorbeelden: - 'Wélke vrouwennaam hoort de titel van Van Schendels boek Het fregatschip Johan na...?' (Maria); - 'Welke Nederlandse meiden groep ging begin 1988 uit el kaar?' (Dolly Dots); - Welke Willem had 't koud in het Behouden Huys in de 16de eeuw?' (Willem Ba- rentsz). De prijs voor deze aanvul lende kaartset is 69. Later dit jaar wordt een tweede uitbrei dingsset verwacht, geheel ge wijd aan 'entertainment'. Spellenshirt Gezien in Amerika: The original game shirt. Dit zijn hemden waarop spelborden zijn gedrukt, zoals bijvoorbeeld van dam men en een soort Mens erger je niet. De shirts worden geleverd met speelstukken en instructies. Je draagt je spel dus altijd bij je. De prijs is 15 dollar. Gelijke rechten Meisjes, vrouwen, vinden al decennia lang dat ze gelijke rechten moeten hebben als de mannen, en dat alle beroepen voor ze open moeten staan. Waar ze groot gelijk in hebben. Dat moet ook. Daar is krachtig voor gestreden. Alleen vind ik wel dat ze, nu dat grotendeels gelukt is, dan ook zonder morren dezelfde ver plichtingen op zich moeten ne men als de mannen. En niet. als hun modieus gevoel in het gedrang komt. ineens afwij kende voorrechten moeten op- Zoals in een orkest bijvoor beeld. In veel orkesten spelen tegen woordig vrouwen mee. Meer dan vroeger. Je zou dan ver wachten dat ze zich bij de daar geldende kledingvoorschriften neerleggen, net als hun man nelijke collega's. Een zwarte blouse met witte sjaal dragen bijvoorbeeld. Maar niets daarvan. Je ziet op 't podium allerlei soorten japonnen, kort en lang, met korte of lange mouw en ge maakt van verschillende soor ten stof, in de meest afschuwe lijke kleurencombinaties. Ik vind dat ongeëmancipeerd. De mannelijke orkestleden wil len misschien ook wel in een makkelijk zittend pak met fris gekleurd shirt optreden, maar dat laten ze wel uit 't hoofd. Dat mag niet. Begin jaren zeventig die afschuwelijke mode van coltruien in het orkest, met bij behorend naar voren gekamd ponyhaar, maar dat heeft niet lang geduurd gelukkig. Man nen hebben zich weer aange past aan de stijlvolle voor schriften. Waarom doen vrou wen dat dan niet vraag je je treurig af; waarom willen ze die afwijkende kleding waarover ze dan ook nog niet met elkaar overleggen. Over de kleur bij voorbeeld. Wat doe jij van avond aan, Marie. Vast niet. Want dan zag je niet zo veel met elkaar vloekende kleuren. In Edinburgh, tijdens het onvol prezen festival, kwam het or kest in vol ornaat het podium, voorafgegaan door de lange knappe dirigent, onder het licht van de kroonluchters, maar he laas werd dit jaar die opkomst ontsierd* door eerst het ver schijnen van een jong meisje in een mouwloze witte creatie meer geschikt voor de cock tailpartij en die bij het vioólstrij- ken steeds van haar borst dreigde te glijden wat nogal af leidend werkte, gevolgd door twee oudere vrouwen die bei den ten onrechte een hard blauwe japon gekozen hadden die helaas ook nog iets in kleur verschilde, en daarna een me vrouw iri 't rood. Het verkeerde rood. De hele opkomst was hiermee ontsierd. Wat jammer dacht ik dat vrou wen in zo'n geval van hun ge lijkheid een stukje afknabbelen ten eigen gerieve. Gelijke mon niken, gelijke kappen zou je zeggen. Net zulke gelijke kappen, om nog even op dat onderwerp voort te borduren, als vrouwen weigeren op te zetten in 't tele- foonverkeer. 't Zakelijke. Nooit krijg ik bij een bank, of een ver zekeringskantoor of bij de P.T.T. een mannelijk persoon aan de telefoon die zegt: met Hansje, of: met Jan. Dat zou vreemd klinken. Nee, ze zeg gen gewoon hun achternaam. Daar heb je wat aan. zeker als je terug moet bellen. Waarom doen al die Mieneke's en San dra's en Elleke's dat dan niet vraag je je vertwijfeld af. Bedrij ven zouden dat niét goed moe ten vinden, zeker nipt in de ho gere regionen, dat een vrouw zich meldt met alleen haar voornaam. Gelijke monniken, gelijke kappen. Ook hierbij. Overal. Hallo, met Nieneke. Gewoon vragen: en hoe heet u verder, dan sterft het wel uit, die kleine meisjes-gewoonte. En zijn we écht gelijk. INA DE RUYTER.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 10