Oproep DDR tot terugkeer vluchtelingen Pijnlijk verlies voor Özal Vrede bedreigt drinkwatervoorziening Israël Japans kabinet in opspraak Russische interventie openlijk veroordeeld Jeltsin voelt zich bedreigd ZATERDAG 21 OKTOBER 1989 BUITENLAND PAGINA 5 Pers signaleert ommekeer in politiek BERLIJN (AP) - Het Oostduitse ministerie van buitenland se zaken heeft gisteren bij monde van woordvoerder Wolfgang Meyer de DDR-burgers, die de afgelopen maan den het land hebben verlaten, opgeroepen om terug te ke ren. Hij zei dat de Oostduitse diplomatieke missies diege nen die terug willen keren behulpzaaam zullen zijn. ISTANBUL (GPD) - De Turkse premier Turgut özal, die zich eerder deze week kandidaat stelde voor het presidentschap van de repu bliek, als opvolger van de aftreden de generaal b.d. Kenan Evren, heeft bij de eerste stemming gistermid dag in het parlement niet de vereis te tweederde meerderheid gekre gen. Hij behaalde in de geheime stemming 247 van de 450 stemmen. door Frans van Hasselt De twee oppositiepartijen, de so ciaaldemocratische Populistische Partij onder Inonu en de conserva tieve Partij van het Juiste Pad on der Demirel, bleven weg uit protest tegen de kandidatuur van een poli ticus wiens conservatieve Moeder land Partij (MP) bij de laatste electo rale krachtmeting, de lokale verkie zingen van maart, nog slechts 22 procent van de stemmen kreeg. Turkse premier nog niet zeker van herverkiezing Zo'n man kan Turkije niet verte genwoordigen, proclameert zowel Inonu als Demirel, die beiden had den aangedrongen op voorafgaande parlementsverkiezingen of althans overleg tussen de drie partijleiders. Demirel spreekt van een dreigende 'bezetting' van het presidentiële pa leis, in de slechtste betekenis van het woord. Volgens opinieonderzoek is de. aanhang voor de MP intussen nog geslonken tot 14 procent, maar an dere peilingen van de laatste tijd ge ven 28 tot 40 procent aan Özal (63) als president, met als tweede keus verrassend de sociaaldemocrati sche oud-premier Ecevit, die niet meer in het parlement zit. egenstand tegen Özal's president schap was er ook binnen zijn eigen partij, vooral in de zogenaamde li berale vleugel. Daags voor de stem ming traden drie afgevaardigden uit de partij, en van de overblijven de 287 stemden er gisteren 18 op de uit de MP afkomstige pro fessor Celikbas. 17 Afgevaardigden stemden blanco en drie onthielden zich. Twee bleven weg; een omdat hij in de gevangenis zit na het dood schieten van een medeafgevaardig de. Dinsdag wordt er opnieuw ge stemd, maar het ligt niet in de lijn dat er veel zal veranderen. Als de 247 hem trouw blijven, kan özal echter op 31 oktober president wor den bij de derde stemming, waarbij nog slechts een absolute meerder heid van 226 is vereist. Menigeen is echter ongerust over het vooruitzicht op de situatie waar bij de oppositie het staatshoofd nauwelijks zal erkennen, en er, zoals Inonu het uitdrukt, „twee staatsstructuren" zullen ontstaan. De oppositieleiders zullen özal als president niet gelukwensen en ook verder zoveel mogelijk links laten liggen. Er is bij de oppositie zelfs sprake van een collectief opgeven van de parlementszetels, waarmee men vervroegde verkiezingen hoopt uit te lokken, özal hoont namelijk Ino nu en Demirel op formale gronden. Waarom namen zij wèl deel aan de verkiezing van een parlementsvoor zitter (protocollair de tweede man van het land, nog voor de premier) en wèl aan allerlei debatten over landelijke zakèn, maar boycot ze de verkiezing van een president, waar voor dit parlement toch ook een mandaat heeft gekregen? DUIZENDEN CHINEZEN DAKLOOS "Tenzij er redenen zijn die dat ver hinderen, willen we iedereen hel pen naar huis terug te komen", zei hij. Het was de eerste keer dat de DDR openlijk een oproep aan de ge vluchte burgers richt om terug te keren. Sinds juli van dit jaar hebben meer dan 55.000 DDR-burgers hun land verlaten. Meyer drong er ook bij de burgers die erover denken het» land te verla ten op aan om geduld te hebben. Volgens hem zou de Oostduitse lei ding hard aan werk zijn de proble men op te lossen die zovelen had den genoopt de DDR te verlaten. In een live-programma op de Oostduitse televisie hebben leiders van de Oostduitse communistische partij (SED) paspoorten en reisvrij- heid voor alle burgers in het voor uitzicht gesteld. De burgemeester van Dresden, Wolfgang Berghofer, zei dat alle.burgers een gelijke be handeling moesten krijgen bij het aanvragen van uitreisvisa. Hij ver langde echter wel dat Westduits- land zou moeten afzien van de "zorgplicht" voor Oostduitse bur gers. In het televisieprogramma wees men op de economische pro blemen die zouden ontstaan door het opheffen van de reisbeperkin gen. Indien dit jaar net zoveel DDR- burgers als in 1988 de Bondsrepu bliek zouden bezoeken (7,2 miljoen reizigers) moet ongeveer 3,5 miljard Westmark worden opgebracht, en dat is voor de DDR-economie te be grotelijk. Overbodig opschepperigheid en zelfverheerlij king" in de Oostduitse media. Geen krant in de DDR uitgezonderd, maakten alle dagbladen gisteren breeduit melding van de gesprek ken die de nieuwe staats- en partij leider Egon Krenz op zijn eerste werkdag met arbeiders en kerkelij ke vertegenwoordigers had gehou den. Na zijn onderhoud met Krenz sprak de Oostduitse evangelische bisschop Werner Leich de verwach ting uit dat binnen afzienbare tijd in de DDR vrijere verkiezingen kun nen worden gehouden. Neues Deutschland dat tot voor kort louter gezwollen partijtaal pu bliceerde, was gisteren minder voorspelbaar qua inhoud. Waar voorheen het privéleven van zowel Walter Ulbricht als Erich Honecker strikt geheim werd gehouden, daar werden de details over het particu liere bestaan van Krenz breed uitge meten in het partij-orgaan Neues Deutschland. Voorts had deze krant vier pagina's gereserveerd voor kri tische geluiden uit de mond van DDR-burgers. Dorothee Wilms, de Westduitse minister voor Duits-Duitse zaken, verklaarde gisteren in de Westduit se hoofdstad Bonn dat de Bondsre gering haar positie ten aanzien van de nationaliteit van Oostduitsers niet zal veranderen en dat de leiding in Oost-Berlijn elk jaar miljoenen marken krijgt uit de Bondsrepu bliek, door het verplicht Afrekening met Hongaarse opstand BUDAPEST (RTR) - De Hongaarse Socialistische partij heeft gisteren afstand genomen tische bewind zijn vervolgd eerher stel verleend. Verder bepaalde het parlement haar communistische verleden dat de partij-organisaties in de be door publiekelijk haar afkeuring uit drijven ontbonden moeten worden. te spreken over het Sovjet-ingrijpen Dat gevoelige nederlaag de leider van de nieuwe Socia listische partij, Reszö Nyers, die juist voor het handhaven bij de Hongaarse opstand van 1956. In een verklaring zei de partij zich te distantiëren van de Sovjetinvasie tijdens de Hongaarse opstand, die partijcellen had gepleit, op 23 oktober 1956 begon. De op- Een vertegenwoordiger stand bracht de hervormingsgezin de politicus Imre Nagy macht, die iring vormde Warschaupact wilde laten treden. Bij de Sovjetinvasie kwamen zo'n 2500 mensen om het leven, terwijl ruim 200.000 Hongaren de wijk de ra dicale Allinatie van Vrije Democra- de ten zei dat het ontbinden van de meerpartijenrege- partij-organisaties in de bedrijven Hongarije uit het de doodsteek voor de Socialistische partij zal worden. "Het partijtje is afgelopen". Hij voorspelde dat niet meer dan 50.000 van de 700.000 le den die de communistische partij r het Westen. Nog geen jaar telde, zullen overstappen de geleden sprak de partij steevast een "contra-revolutie" als het ging om de opstand van 1956. Een be stuurslid van de Socialistische par tij, die in de plaats is gekomen van de twee weken geleden opgeheven communistische partij, zei dat de Sovjetunie niet geconsulteerd was over de verklaring. Nieuwe kieswet nieuwe Socialistische partij. Doodvonnissen voltrokken in Zuidafrika isselen BEIJING (AP) - In het aardbevingsgebied China zijn tienduizenden i Op de vraag of met de wet het bestaan van de Berlijnse muur niet overbodig werd ant woordde partij-ideoloog Otto Rein- hold dat met de komst van een nieu we wet de redenen voor de bestaan de grenspolitiek "overbodig wor den". De partijkrant Neues Deutsch land beloofde gisteren een einde te zullen maken aan de "mooipraterij, Argentijns leger loost Aldo Rieo meldde de Engelstalige China het zal weken duren voor die is hersteld. Na de reeks aardschokken - kracht 5 op de schaal van Richter die zich woensdag en donderdag in het platte landsgebied voordeed, zijn de stoffelijke resten geborgen van 29 doden. Ruim 150 mensen zijn gewond geraakt, van wie velen ernstig. Volgens reddingswerkers kan het aantal doden en gewonden nog verder oplopen, (foto epa> toeristen uit het Westen. De Westduitse regering betaalt Daily gisteren. In het gebied bovendien elk jaar meer dan 500 *T~ miljoen mark voor het gebruik van de transit-autowegen tussen de Bondsrepubliek en West-Berlijn, al dus Wilms. De minister verklaarde dat als het de Oostduitse leiding ernst was met het opheffen van de reisbeperkingen zij een deel van dat geld beschikbaar moeten stellen. In de Oostduitse steden Rostock, Dresden en Greifswald hebben de lokale autoriteiten samen met de oppositie "gespreksgroepen" opge richt om met de burgers over de maatschappelijk problemen in de TOKYO (DPA) - De Japanse pre- de socialisten met schriftelijke ding DDR te spreken. Als concrete pro- mier Toshiki Kaifu en acht Het Hongaarse parlement dakloos gewor- teren een nieuwe kieswet a weg baant voor democratische JOHANNESBURG (AP) - In die de Zuidafrika zijn gisteren drie ter dood veroordeelden opgehangen. kiezingen in juni volgend jaar. De Een vierde veroordeelde heeft uit- Premier en ministers pakken steekpenningen aan aanvaarding van de kieswet de het sluitstuk zitting va overgang systeem r sel naar westers voorbeeld keert. Verscheidene radicale parlemen- o tariërs hadden aanvankelijk be- moeten worden tegen de kieswet, omdat die dere zwarten stel van executie gekregen, nadat historische hij had verklaard lid te zijn geweest het parlement die de van een politiedoodseskader dat in n het communistische 1981 een prominente anti-apart- meerpartijenstel- heidsactivist heeft gedood. De 32-jarige Butana Nofemela had gisterochtend in de centrale ge vangenis van Pretoria opgehangen n met twee an- kleurling. Mi- niet in overleg met het parlement nister van justitie Kobie Coetsee be- maar tijdens onderhandelingen tus- sloot echter na een verzoek daartoe blemen stukken op de proppen waaruit z het Lagerhuis. De Japanse regering weigert echter politieke burgers en be- ters uit zijn kabinet hebben gisteren blijken dat de speelhalleneigenaars consequenties aan de zaak te i BUENOS AIRES (RTR) - Het Ar gentijnse leger heeft gisteren luite nant-kolonel Aldo Rico ontslagen, aldus functionarissen van het mi nisterie van defensie. Rico leidde de afgelopen jaren twee militaire op standen tegen de regfering. Met Rico verdwijnen nog een luitenant-kolo nel en drie kapiteins uit de dienst. In april 1987 leidde Rico, een vete raan uit de Falklands-oorlog tegen Groot-Brittannië in 1982, een eerste opstand van jonge officieren. Zij protesteerden zo tegen de .lakse houding van hoge officierea terwijl hun ondergeschikten terecht ston den voor schendingen van de men senrechten in de. "vuile oorlog" in de jaren zeventig. De rebellie mislukte na persoon lijk ingrijpen van president Raul Alfonsin. Die voerde later een wet in waarbij rechtzaken tegen jonge officieren werden opgeschort, om dat zij slechts bevelen zouden heb ben opgevolgd." Na negen maanden wist Rico te ontsnappen en vluchtte hij naar de militaire basis Monte Caseros, 650 kilometer ten noorden van Buenos Aires. Deze tweede opstand misluk te en Rico kwam weer achter de tra lies. Eerder deze maand verleende president Carlos Menem pardon aan 174 burgers en militairen die aan Rico's opstanden en aan een le- gerrebellie in december vorig jaar hadden deelgenomen. Tevens zijn de processen tegen guerrillastrij ders en militairen wegens mensen rechtenschendingen in de jaren ze ventig stopgezet. i totaal 2,25 miljoen gulden s stuur zouden moeten spreken wor- toegegeven in de afgelopen jaren den milieuproblemen, journalistie- ker 100.000 gulden te hebben ont- litici hadden geschonken ke vrijheid en de hoeveelheid .con- vangen van de vereniging van eige- wetgeving in een voor hen gunstige sumptiegoederen genoemd. naren van Pachinko-speelhallen. ■ttii i„i:De Pachinko is een soort flipper- Vluchtelmgen kast waaraan miljoenen Japanners Ook gisteren kwamen weer bijna in hup vrije tijd zijn gekluisterd. En- 120.000 gulden 900 Oostduitsers via Hongarije naar kele jaren geleden ontstond binden. richting te sturen. i de partij en oppositiegroepen meerderheid aangenomen, nadat minister van staat Imre Pozsgay de parlementariërs had gewaar schuwd dat het hele nieuwe sys teem op losse schroeven zou komen te staan als er aan de kieswet ge tornd werd. Ter voorbereiding op een moge lijke toekomstige regeringsrol wij zigde de JSP gisteren een belang- Van dat bedrag zou ongeveer rijk punt in z'n partijprogramma. de zakken van so- Werd voorheen gehamerd op het sloot verder de arbeidersmilitie op cialistische politici zijn terechtge- belang van een neutrale rol van Ja- te heffen, een vrijwilligersleger i De volksvertegenwoordiging be- ]en. verschillende anti-apartheids- zoek in te laten stellen naar zijn ver klaringen. Nofemela is veroordeeld wegens de moord op een blanke boer in 1987, waar voor zover bekend geen politieke redenen voor waren. De andere drie werden veroordeeld wegens moorden bij roofoverval- ben bijna 1.900 mensen via die route aanpassingen van de speelhallen, de DDR verlaten. Het totaal aantal De regerende Liberaal Demoi vluchtelingen dat via Hongarije tische Partij (LDP) betichtte de naar de Bondsrepubliek is geko- cialistische oppositie onlangs sinds de grenzen open gingen corruptie inzake de Pachinko- Doi, eiste vrijdag vanwege de Pa- van Japan als lid van de westerse al- echter door LDP-ministers De regerende Liberaal Democra- parlementariërs zijn geïncasseerd. De socialistische partij (JSP), on der leiding van mevrouw Takako Volgens de advocaten heeft Nofe mela in opdracht van hoge politie functionarissen de activist Griffiths Westduitsland. De vorige week heb- het land veel tumult over wettelijke komen. Verreweg het meeste geld pan op het wereldtoneel, in Tokyo 60.000 man dat na de opstand verkondigde partijsecretaris 1956 door de partij werd opgericht Mxenge vermoord. Mxenge werd Tsuruo Yamaguchi dat de JSP in om eventuele nieuwe binnenlandse 1981 met meer dan 40 messteken het vervolg "de wetenschappelijke onrust de kop in te drukken. Eergis- zijn lichaam vermoord aangetroffen politieke verantwoordelijkheid teren had het parlement al bedraagt nu 40.600 personen. speelhallen. Vervolgens kwamen chinko-affaire de spoedige ontbin- liantie" zal erkennen. Wallenberg Familieleden van .de Zweedse di plomaat Raoul Wallenberg zullen volgende week in de Sovjetunie een bezoek brengen aan de gevangenis van de stad Vladimir om in de ar chieven te zoeken naar bewijs dat Wallenberg tussen 1950 en 1980 on der meer in die gevangenis heeft ge zeten. De halfbroer van Wallenberg, Guy von Dardel, heeft dit op een persconferentie bekendgemaakt. De Sovjetautoriteiten hebben on langs bekend gemaakt dat Wallen berg, die tijdens de oorlog tiendui zenden joden uit het bezette Bud apest heeft gered, in 1947 in de Ljoebjanka gevangenis van de KGB in Moskou is gestorven. In 1945 is Wallenberg in Budapest op verdenking van spionage gearres teerd door Sovjettroepen. JERUZALEM (Rtr) - Israël, dat zich verzet tegen het idee mogelijk grondgebied aan de Palestijnen te moeten afstaan, zal misschien in ruil voor vrede afstand moeten doen van iets dat bijna net zo kost baar is: water. Een vredesregeling die tot een Palestijns bestuur van de Westoever van de Jordaan zou lei den, betekent het einde van Israëls fysieke controle over een waterhou dende* aardlaag die twintig procent van de zoetwatervoorziening van het land voor haar rekening neemt. Israël moet in dat geval instem men met een vermindering van de hoeveelheid water die het land aan de laag onttrekt. Een reductie die nodig is om Israëls Palestijnse bu ren in staat te stellen hun economie te ontwikkelen, zo zeggen Israëli sche water-experts. "De zaak ligt erg gevoelig in Israël vanwege de psychologische dreiging van vijan dige buren om onze watertoevoer af te snijden", aldus professor Hillel Shuval van de Hebreeuwse univer siteit in Jeruzalem. Israëliërs uit het rechtse kamp, die zich verzetten tegen het opge ven van de controle over de Westoe ver die in 1967 op Jordanië werd veroverd, hebben de aandacht ge vestigd op de waterkwestie. "Een rein waarop Israël toonaangevend is.' "De situatie is erg moeilijk", zegt bij een stadion buiten de stad Dur- alle ban. De vrouw van Mxenge, als ad vocate ook actief in de anti-apart heidsbeweging was, werd in 1985 vermoord. Enige tientallen - blanke en zwarte - anti-apartheidsactivis ten zijn in Zuidafrika vermoord in de afgelopen jaren. Na de moord op de activist pro fessor David Webster in mei van dit project jaar heeft de politie een speciale on- de wereld Arabische staten met i -rr__ om de bovenloop van de Jordaan te derzoekseenheid gevormd verleggen. Dit streven droeg bij aan moorden en bomaanslagen op anti- milieudeskundige Shuval. "Dat het uitbreken van de Zesdaagse apartheidsactivisten te onderzoe- verklaart de felle reacties op iedere Oorlog. Israël veroverde tijdens de- ken. Tot nu toe zijn nog geen arres- ze oorlog in 1967 de Golan-Hoogte taties verricht, op Syrië en verkreeg daarmee dreiging ning". Volgens Elisha Kally, watervoorzie- die onderzoek heeft gedaan naar de rol van gemeenschappelijk watergebruik bij vredesverdragen met Arabische buurlanden, is een daadwerkelijke bezetting van de Westoever niet nodig om Israëls rechten op water in dat gebied te handhaven. "In het internationale recht is historisch gebruik van wa ter beslissend bij de vraag om vast te stellen wie daarop recht hebben". Hij wees daarbij op Volgens de advocaat Peter Mo- inge- grondgebied dat het land van vitaal thle van de organisatie Advocaten belang beschouwde voor zijn veilig heid en watervoorzienening. Shuval decennia Mensenrechten in Pretoria i de verklaring van Nofemela be- dat Israël in de eerste trouwbaar omdat er veel details in zijn bestaan als gevolg staan over de moord op Mxenge, die van de ontwikkelingsdrang van het niemand anders zou kunnen weten, land te veel water uit de waterlagen Nofemela zou ook betrokken zijn watervoorraden was daarvan het i sultaat, aldus Shuval. De droogte in Israël in 1986 maakte de water- schaarste nog nijpender en noopte komst tussen Israël en Jordanië de joodse staat tot een nieuw beleid gemeenschappelijk waterge- voor de watervoorziening. feruik. Kally en andere Israëlische des kundigen menen dat een regeling den. De plannenmakers hopen met de Palestijnen ook een overeen komst met Egypte zou kunnen om vatten. Cairo zou zich in dat geval kunnen verplichten om de water toevoer naar de Gaza-strook over te thode in de nabije toekomst nemen. In dit gebied is te veel misch niet haalbaar grondwater opgepompt, waardoor de ondergrondse watervoorraad de met zout water is verontreinigd, Voor Egypte is de levering Ontzilting biedt volgens Shuval op dit moment geen mogelij khe- zijn zeggen nog steeds, dat er in de FRANKFURT (AP) - Het omstre- jaren 1990 een goedkope manier zal den Moskouse parlementslid Boris Israël vreest door het afstaan van grondgebied op de Westoever Palestijnse staat op de Westoever Palestijnen in de problemen te komen met de drinkwatervoorzienin zou erop neerkomen dat je je drink- (arcmeiiotoi water aan Qaza slechts een geringe water geeft aan Yasir Arafat (de lei- Send hoofd van het Jaffee Centrum gatiemogelijkheden en van de land- inspanning vergeleken met de tota der van de Palestijnse bevrijdings- voor Strategische Studies van de bouwopbrengsten op de Westoever le Egyptische waterconsumptie, organisatie PLO, red.)", zo zei de op- universiteit van Tel Aviv. Volgens aan banden is gelegd. Deskundigen Volgens Kally is die hoeveelheid positionele Tsomet-partij deze hem zal geen enkele regeling sue- zeggen dat Israël op dit moment al voor Israël echter aanzienlijk, maand in een perscampagne. ces vol kunnen zijn zonder een op- bijna zijn volledige, jaarlijks ver- Ani7'uon Wetenschappers verwerpen de lossing voor de wederzijdse toe- vangbare watervoorraad ter grootte vJIYCZIltGn mogelijkheid van opzettelijke sabo- gang tot het water. "Israëliërs ,ver- van 1,5 miljard kubieke meter con- tage van de waterhoudende laag on- bruiken per hoofd van de bevolking sumeert. Bronnen, regenwater en der het oppervlak van de Westoe- meer water dan Palestijnen. De Pa- gesmolten sneeuw uit Zuid-Liba- ver, maar zij zijn het er wel over lestijnen zullen zeggen dat zij zich non en de GolamHoogte zijn een be- eens dat het verdelingsvraagstuk ook willen ontwikkelen. Er zal interview met Radio Liberty gezegd in gevaar te verkeren en bedekte dreigementen te hebben ontvangen van de Sovjet- Volgens Shuval kunnen de op dit geheime dienst KGB. een Russischtalige uitzending Radio Liberty maakte Jeltsin, 'an de Opperste Sovjet, gewag van een elektronisch apparaatje dat door de KGB wordt gebruikt moment bekende watervoorraden van Israël ongeveer twee maal de vai het huidige bevolking van vier miljoen lid van water voorzien. Maar dat kan al- va] leen als de landbouw niet langer wa- Water is reeds lang een bron van conflicten tussen Israël en zijn bu ren. In 1953 protesteerden de Sy- riërs bij de Verenigde Naties tegen langrijke bron. Dat water, opgesla- de bouw door Israël van een water gen in het Meer van Galilea, wordt leiding vanuit de Jordaan in het ge- via een pijpleiding naar de Negev- demilitariseerde gebied aan de woestijn in het zuiden gepompt en grens met Syrië. Israël verschoof zorgt op weg daarheen voor de be- daarop het punt waar het water Israël als de grens met een Pales- Israël heeft het onttrekken van ex- vloeiing van landbouwgronden, werd ingenomen naar het Meer van tijnse staat wordt vastgesteld", al- tra water aan de laag verhinderd, Een andere waterbron bestaat uit Galilea. dus Joseph Alpher, plaatsvervan- waardoor een toename van de irri- hergebruik van rioolwater, een ter- Zo'n tien jaar later begonnen de bouwt, verbruikt net zoveel water "Iemand loopt op je af en drukt als 200 gezinnen in de stedelijk-in- het apparaatje tegen je aan, dat een dustriële sector", aldus Shuval. frequentie heeft van 11 herz. Bij die Eén van de voorstanders van ont- frequentie blijft het hart stilstaan, zilting is het voormalige hoofd van Als er niemand in de buurt is die de natonale watervoorziening Meir eerste hulp kan verlenen, ben je er Ben-Meir. Hij is van mening dat geweest", aldus Jeltsin. Uit het centraal staat bij een eventuele desregeling. "Toegang tot de laag zal belang rijk zijn bij de positiebepaling Egypte inspanningen nodig zijn goedkope verkrijgen. "Wij moeten transscript van het vraaggesprek water te valt niet direct op te maken of de den- KGB Jeltsin met het apparaatje ken dat we op een bepaald moment heeft bedreigd, in de eerste helft van de komende eeuw te maken zullen krijgen met een acute crisis die voortkomt uit worden aangetoond, het een tekort aan water", zo zei hij. psychologisch".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5