Verbod op gedwongen slijmtest 'Aqualarm'waarschuwt bij illegale lozing Diensttijd wellicht variabel Leven reumapatiënt wordt door pijn en vermoeidheid beheerst Slechts enkele verdachten in bloemenfraude aangepakt Maashavens sterk vervuild Een leven lang veehten tegen rimpels ZATERDAG 21 OKTOBER Onderzoek in strijd met Grondwet MAASTRICHT/DEN HAAG (ANP/GPD) - De Maastrichtse rechtbank heeft gisteren bepaald dat een 42-jarige Kerkra denaar niet gedwongen mag worden mondslijm af te staan ten behoeve van een zogenoemde DNA-test. De rechtbank meent dat een dergelijk onderzoek in strijd is met de Grondwet, die slechts toelaat een test op het lichaam uit te voeren. Eerder deze maand wees de rechtbank een gedwon gen bloedproef af, eveneens omdat dit in strijd met de Grondwet zou zijn. APELDOORN (ANP) - Rond 84 procent van de reumapatiënten kampt regelmatig of voortdurend met pijn en 74 procent met ver moeidheid. Deze klachten zijn van grote invloed op hun dagelijks le ven en op het gebruik dat deze men sen van de gezondheidszorg maken. Dit blijkt uit een onderzoek van het Instituut voor Revalidatievraastuk- ken naar de kwaliteit van het leven van reumapatiénten. Het instituut deed het onderzoek in samenwer king met de afdeling reumatologie van het Academisch Ziekenhuis Maastricht. Het onderzoeksrapport is van daag overhandigd aan staatssecre taris Dees (volksgezondheid). Dat gebeurde op een bijeenkomst in Apeldoorn ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Reumapa- tiëntenbond. In Nederland hebben zo'n drie miljoen mensen reumati sche klachten, van wie er 133.000 re gelmatig de specialist bezoeken. Het onderzoek is gehouden onder 519 leden van verschillende patiën tenverenigingen. Het is daarom niet representatief voor alle patiënten. Bovendien stuurde iets meer dan 26 procent het enquêteformulier niet terug, naar later bleek vooral omdat ze lichamelijk niet in staat waren om te reageren. Degenen die wel reageerden had den gemiddeld zeventien jaar reu ma en gemiddeld al vijf jaar klach ten voordat de diagnose werd ge steld. Meer dan de helft heeft zie kenhuisopnames achter de rug (soms 25 keer) en ruim eenderde is geopereerd. Reumapatiénten doen ook vaak een beroep op het kruis werk en de fysiotherapeut. Negen tig procent gebruikt medicijnen. Ruim 40 procent ondervindt in de dagelijkse activiteiten (zeer) veel belemmeringen, 46 procent matig. Van de patiënten tussen de 16 en 65 jaar was 82 procent zonder werk en van hen was weer tweederde ar beidsongeschikt. Toch denkt 35 procent van degenen die jonger zijn dan 45, al dan niet met aanpassin gen te kunnen werken. Tweederde van de ondervraag den zei door hun aandoening finan cieel er op achteruit te zijn gegaan. Bovendien hebben reumapatiënten te maken met extra kosten. Het duurst zijn hulpmiddelen, voorzie ningen binnen en buiten het huis en hulp in de huishouding. De gemid delde meerkosten per patient wa ren vorig jaar bijna 3300 gulden, waarvan slechts i000 gulden voor vergoeding in aanmerking kwam. De onderzoekers concluderen dat reumatische aandoeningen een dui delijke negatieve invloed hebben op de door de patiënten ervaren kwaliteit van het leven. De onder vraagden blijken niet alleen minder gelukkig en tevreden dan 'gezonde' mensen, maar ook dan enkele (door anderen onderzochte) groepen kan kerpatiënten. Voorzitter A.L. Engelmann van de Reumapatiëntenbond zei dat de ernst van reumatische ziekten voor de betrokkenen en de samenleving nog altijd sterk wordt onderschat. Volgens hem heeft de overheid ja ren lang niet onderkend dat reuma in sociaal en economisch opzicht een niet te verwaarlozen probleem is. Van de gewenste uitbreiding van net aantal reumatologen is bijvoor beeld nog niets gekomen. Engel mann noemde het onbegrijpelijk dat de overheid wetenschappelijk reuma-onderzoek niet structureel subsidieert. De bestaande research wordt vrijwel uitsluitend gefinan cierd door het Reumafonds en is daardoor beperkt in omvang. De DNA-test was bedoeld om dui delijkheid te verschaffen in de ver krachtingszaak eerder dit jaar van een 16-jarig meisje door een man in clownspak. Tijdens het onderzoek naar de verkrachting zijn namelijk spermasporen van de in clownspak gestoken dader gevonden. Het Openbaar Ministerie had de DNA- structuur van de spermacellen door het gerechtelijk lab willen laten ver gelijken met DNA-patronen in bloed- of slijmcellen van de ver dachte. Nu de tweede poging tot een test Man bekent moord op bejaarde vrouw WINSCHOTEN (ANP) - Een 19-jari- ge man uit Winschoten, die ervan verdacht wordt twee bejaarde vrou- - doeltreffend is mislukt, zal het OM in Maastricht genoegen moeten nemen met het aanvoeren van 'orthodoxe' bewij zen tegen de verdachte. Volgens of ficier van justitie mr. Smalburg zijn er momenteel in ieder geval vol doende bewijzen voorhanden om de verdachte in hechtenis te hou den, totdat de rechtbank zich op 13 december over de strafzaak gaat buigen. het leven te hebben ge bracht, heeft in één geval een be kentenis afgelegd. Hij heeft giste ren tegenover de politie verklaard de 70-jarige mevrouw A.G. Boven huis na een inbraak te hebben ge wurgd. Aanvankelijk had hij ver teld dat de vrouw bij een schermut seling op de grond was gevallen, waarop hij het huis verlaten zou hebben. De man ontkent de 80-jari- ge mevrouw A. de Boer te hebben gedood. Zij werd woensdag leven loos in haar huis werd aangetroffen. Officier van justitie mr. Smalburg uit Maastricht vindt dat de Neder landse wetgever ruimte moet ma ken voor het uitvoeren van DNA- proeven bij verdachten van zware delicten. Volgens Smalburg is de D.NA-onderzoeksmethode te een voudig in toepassing en te overtui gend als bewijsmiddel om er géén gebruik van te maken. "De weten schap heeft ons een onderzoeksme thode aan de hand gedaan, waar- bepaalde gevallen snel, onomstotelijk de schuld van een verdachte kunt c tonen. De huidige wet zou veran derd moeten worden, opdat Justitie ook daadwerkelijk gebruik kan ma ken van die methode". De Tweede-Kamerleden Van der Burg (CDA), Kosto (PvdA) en Wolffensperger (D66) hebben mi nister Korthals Altes (justitie) om snelle wetgeving gevraagd die het mogelijk maakt dat verdachten van een ernstig delict onderworpen kunnen worden aan een DNA-test. DEN HAAG (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag, mr. H. Vos, heeft gisteren acht maanden gevangenisstraf en een boete van 240.000 gulden geëist tegen een 32-jarige kweker uit Wate ringen. De verdachte is één van de vierhonderd kwekers en tuinders die belasting hebben ontdoken door onder een valse handelsnaam bloemen aan te bieden op de West- landse Bloemenveiling in Honse- lersdijk. Tegen een 52-jarige kwe ker uit Honselersdijk is eveneens acht maanden cel geëist alsmede 150.000 gulden boete. De kwekers hadden voor hun praktijken een speciale BV opge- Aanvankelijk had Continu Fleur 27 - ook weer keurig geregistreerde - handelsnamen in omloop, maar de belangstelling werd zo groot dat dat niet langer genoeg was. Er werden extra namen gecreeërd: zo werd er naast Oranjepolder een Oranjepol der 4 in het leven geroepen en naast Apollo een Apollo 7. De bloemenfraude kwam aan het licht na tips uit de bloemenbranche. Voor FIOD en justitie was het on derzoek volgens Vos monniken werk, maar laat het resultaat zich le zen "als een detective van de hoog- ste klasse". Volgens de officier van richt: Continu Fleur. Dit bedrijf, bij justitie kan alleen de top van de ijs de Kamer van Koophandel inge- berg in de fraude strafrechtelijk ver schreven, verschafte de kwekers de volgd worden. Besloten is om alleen mogelijkheid hun bloemen deels diegenen voor de rechter te slepen zwart te veilen, waardoor ze hun die voor minstens 200.000 gulden omzetten gedeeltelijk buiten de aan omzet hebben verzwegen. Dat boekhouding konden houden. Van zijn er volgens Vos veertig. De ove rigen zullen veelal door de fiscus ^NP)^et een speciale vlucht keerden gisteren Nederlanders terug uit het door aardbevingen ge troffen San Francisco. Dat leverde op Schiphol emotionele taferelen op. (foto anp) VENLO (GPD) Vooral in de ha vens van zeker 21 Nederlandse Maasgemeenten is het bodemslib ernstig vervuild. Het verwijderen en verwerken van de in totaal 1,4 miljoen kubieke meter verontrei nigd slib kost tussen de 77 en 140 miljoen gulden. De grootste pro bleemgevallen zijn Venlo, Stein, Roermond, Kessel, Meerlo-Wan- ssum, Wessem, Neer en Mook. Ook Maastricht en Maasbracht hebben te kennen gegeven dat zij binnen zeer korte tijd met slibproblemen te maken zullen krijgen. Een en ander blijkt uit de enquête die op initiatief van Venlo en Grave de afgelopen maanden is gehouden onder 84 Maasgemeenten. Het on- derzoeksformulier werd geretour neerd door 66 gemeenten. Burge meester Zelissen van Grave: "De bewustwording binnen de gemeen ten is mager. Er wordt wel veel ge sproken over de slibproblematiek, maar er wordt niets of nauwelijks iets ondernomen". Volgens de bur gemeester hebben de gemeenten geen enkele notie hoe groot het slib- Lunetten Alle bewoners van het woonoord Lunetten in Vught moeten zich zon der voorbehoud akkoord verklaren met de voorstellen die het ministe rie van WVC onlangs heeft gedaan. Dat heeft het kabinet in een brief aan de bewoners van Lunetten la ten weten. Een achttal gezinnen heeft de overeenkomst niet gete kend of heeft daarbij condities ge steld. Voor het kabinet is dat onaan vaardbaar. Beklimming Twee Nederlandse bergbeklim mers gaan volgende maand een po ging in het werk stellen om de hoog ste toppen van Irian Jaya, de Car- stensz Pyramiden, te beklimmen. Het gebergte behoort tot het minst toegankelijke gebied ter wereld. De twee beklimmers, E. Pootjes en R. Naar, zijn de eerste buitenlanders sinds jaren die een poging zullen wagen om het gebergte te bedwin gen. Studenten De Landelijke Studentenvakbond (LSVb) heeft een kort geding tegen de staat aangespannen over de toe passing van de zogenoemde hard heidsclausule in de wet studiefinan ciering. Naar verwachting dient het geding 24 oktober voor de president van de rechtbank in Den Haag. Het gaat om de regeling voor het verkrij gen van een aanvullende beurs wanneer de ouders niet willen bij dragen in de studiekosten van zoon of dochter. EDE (ANP) - Staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) overweegt de diensttijd variabel te maken. De probleem en de bijkomende finan- diensttijd voor het grootste deel van ciële lasten eigenlijk zijn. de ongeveer 47.000 dienstplichtigen Grave en Venlo hebben de enquê- bedraagt momenteel 14 maanden, te opgezet omdat zij het niet correct vinden dat de gemeenten alle oprui- In een rede voor de vereniging mings- en verwerkingskosten ge- 'Pro Rege' in Ede zei de staatssecre- heel uit eigen kas moeten betalen, taris dat de lengte van de diensttijd Zij voelen zich slachtoffer van de niet korter mag zijn dan militair- vervuiling, die in feite wordt veroor- operationeel toelaatbaar, maar ook zaakt door Belgische fabrieken niet langer mag duren dan strikt langs de Maas. De Nederlandse ri- noodzakelijk. "Het ligt voor de viergemeenten zullen hun krachten hand, dat in de toekomst ook in de bundelen om permanente druk uit diensttijd meer flexibiliteit kan te oefenen op de rijksoverheid om worden aangebracht. Dat betekent met een financiële oplossing te ko- dat de lengte van de diensttijd, af men. hankelijk van de complexiteit van Grave moet ruim drie ton op tafel de functies, kan variëren en dus niet leggen op het slibprobleem op te meer voor iedereen gelijk hoeft te lossen. In de haven van Venlo, waar zijn", aldus Van Houwelingen. i weinig begrip te hebben v GAK waarschuwt voor 'malloot' UTRECHT (ANP) - Het Gemeen schappelijk Administratiekantoor (GAK) waarschuwt het publiek voor een man die zich telefonjsch uitgeeft als GAK-medewerker en soms zeer persoonlijke informatie vraagt aan mensen die een uitke ring hebben of hebben gehad. Tien tallen mensen verspreid over het gehele land zijn door de man ge beld, zo heeft het GAK meegedeeld. De man bedient zich van diverse namen. Hij blijkt redelijk op de hoogte van de omstandigheden van de mensen die hij belt, wat bij het GAK het vermoeden heeft doen rij zen dat het om een (ex)werknemer 75.000 kubieke meter vervuild slib ligt, is het probleem nog groter. Venlo zou vijf miljoen gulden r ?n marechaussee i korporaals veer- ten betalen om het slib op te kun- tien maanden, en onderofficieren Dat bedrag zou de ge- zestien maanden. Bij De staatssecretaris zei aanzetten te hebben gegeven om bij keuring, selectie, indeling en de duur van de diensttijd, in te spelen op persoon lijke voorkeuren. Voor vrijstelling vervallen de categoriale vrijstel- lingsgronden omdat zij een indivi duele benadering in de weg staan. Het uitstelbeleid is er op gericht om de dienstplichtige, als hij daarvoor kiest, de kans te geven zijn scholing ononderbroken te voltooien. De staatssecretaris verklaarde dat variëren van de diensttijd betekent dat deze ook korter kan worden. Dit zal echter wel tot een kostenstijging leiden. Vermindering van het aantal dienstplichtigen houdt verband met het verloop van de onderhande lingen die NAVO en Warschau Pact in Wenen deren van pening. voorstellen van Van Houwelingen. gaat. Tijdens het gesprek noemt hij Volgens voorzitter R. Zaal leiden ze tot een grotere ongelijkheid binnen de krijgsmacht. Dienstplichtigen met een "zware" functie die veel op Vragen uitkeringen komen oefening moeten, kunnen volgens altijd van een van de dertig dis- Zaal niet profiteren van de verkor- trictskantoren van het GAK en ting van de diensttijd. Hun collega's nooit vanuit het hoofdkantoor in in "doorsneefuncties" daarentegen Amsterdam. Het administratiekan- kunnen dat wel. Volgens de WDM toor staat machteloos tegenover de- kan de dienstplicht over de hele li- ze "malloot". Inschakelen van de me met twee maanden worden ver- politie haalt niets uit, aldus een kort. woordvoerder. Vier miljoen gulden zwangerschaptests UTRECHT (ANP) - Vorig jaar is in Nederland ruim vier miljoen gulden uit gegeven aan zwangerschaptests voor thuisgebruik. Dat komt neer op on geveer 115.000 tests. De Amsterdamse huisarts F. Meijman meldt dit in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Nieuwe tests zijn volgens hem zo gevoelig dat ze al positief zijn op de dag waarop de verwachte menstruatie uitblijft. Volgens Meijman moet er reke- de conventionele bewa- ninS mee worden gehouden dat van alle zwangerschappen meer dan een derde verloren gaat voordat de vrouw duidelijk "over tijd" is en dat daarna nog eens vijftien procent van de zwangerschappen met een miskraam ein- De dienstplichtigenbond WDM digt. met boetes worden bestraft. Rechtbank-president mr. P. Kal- bfleisch noemde de bloemenfraude "georganiseerde misdaad". Uit spraak 3 oktober. Oostduits gezin verlaat Den Haag DEN HAAG (ANP) -Het Oostduitse gezin Müller van wie de vader en een zoon begin deze maand in dienst traden bij een Haags timmer bedrijf, keert morgen terug naar de Bondsrepubliek Duitsland. Vader en zoon hebben daar een goed be taalde baan aangeboden gekregen. Het gezin kan er aanzienlijk meer verdienen en bovendien verwacht het, onder meer door het ontbreken van taalproblemen, minder aanpas singsproblemen. De DDR-vluchte- lingen werden door het bedrijf Top Timmerwerken aangenomen na een wervingscampagne onder Oost duitsers in de Bondsrepubliek. Directeur C.M. Roozenburg van het Haagse bouwbedrijf zegt het jammer te vinden dat het gezin Mül ler ons land verlaat. "We hebben voor hen kosten noch moeite ge spaard, maar we leven in een vrij land. Als mensen weg willen gaan, dan kunnen ze dat doen. We leven niet in de DDR", aldus Roozenburg. ADVERTENTIE LELYSTAD - Bedrijven die ille gaal afval in het rivierwater plegen dumpen, zullen vanaf voortaan heel wat moeite moeten doen om aan vervolging te ontsnappen. Ernstige vervuiling van de grote Fivieren is vanaf volgende week in luttele mi nuten bekend bij Rijkswaterstaat. Als de norm wordt overschreden, slaat een nieuw meetsysteem, Aqualarm, onmiddellijk alarm. door Arjen Nijmeijer "Aqualarm bestaat uit meetstations langs de grote ren, die continu de waterkwaliteit meten", vertelt projectleider infor matiesystemen F. van Poorten de dienst Binnenwateren/RIZA Rijkswaterstaat. "Het is een ur. systeem in Europa, omdat het netwerk is; je meet de vervuiling en de informatie wordt meteen over een speciale lijn verzonden. We houden op deze manier echt de vin ger aan de pols". De meetstations langs IJssel. Rijn, Maas, Waal rivieren vergelijken. "Als blijkt dat er in Lobith weinig ongezonde bare tijd troep in het water zat en in Kampen Als het opeens heel veel, dan moet er er gens tussen die plaatsen een milieu- vervuiler bezig zijn geweest", aldus Van Poorten. Het systeem slaat automatisch alarm als de normen voor de rivier- vervuiling worden overtreden. Dat alarm wordt verzonden naar de functionarissen van het betrokken districtskantoor van Rijkswater staat. Ook de beheerder van het meetstation ontvangt het alarm en kijkt of de apparatuur in orde is. die stof zijn. En dat vreet kost- Drinkwater "Binnen een kwartier moet de be- Van Poorten ligt, be horen die tijdrovende zaken snel tot het verleden. Aqualarm is nog niet eens in werking gesteld of er liggen alweer plannen klaar voor een nieuw, aansluitend systeem: Aqua- bel. Het moet snel informatie kun nen geven over onder meer de ei genschappen van een stof, hoe ge vaarlijk het is en hoe snel het zich verplaatst. Aquabel krijgt bijvoor beeld een chemicalieënbestand. Verder beschikt het systeem over informatie wat er langs en op de ri vieren gebeurt. Het weet op welke plaatsen er drinkwater uit de rivier wordt gehaald en welke industrieën rivierwater gebruiken in hun pro- heerder het alarm geldig of ongel- duktieproces. Door aansluiting op het meld- en volgsysteem weet Aquabel ook, welke al dan niet milieu-gevaarlijke stoffen er door dig verklaren. Als het geldig is, blijft het systeem net zo lang doorbellen naar Rijkswaterstaat tot de ont vangst van het alarm wordt beves- de schepen worden vervoerd, tigd. Dan kunnen bijvoorbeeld drinkwaterbedrijven die gebruik maken van rivierwater direct Adviezen Het is de bedoeling dat Aquabel De Rijn, afvalvat voor tal van bedri jven. "Hoe sneller je de Lelc worden krijgt, iioe sneller je de illegale lozer kunt grijpen". den geadviseerd te stoppen met de aangesloten wordt op Aqualarm. i kunnen we door het spe- Als de laatste een grote vervuiling volgende week door demissionair ,e rivieren maar die voideden minister Smit-Kroes (verkeer en °let meer aan de moderne eisen. Ze waterstaat) officieel in werking ge- bonden niet genoeg verschillende len met stuwen het vervuilde water doorgegeven aan alle kantoren van Rijkswaterstaat die met de grote ri- hebben te maken. In één oog- r constateert, weet Aqua- snel mogelijk de Noordzee inja- bel snel informatie te geven over de steld. Dan zullen de volledig geau- soorten vervuiling meten. Daar opslag kunnen mensen daar gege- tomatiseerde stations via hun lange komt bjj dat je met dit systeem vangarmen in de rivieren 24-uur per j dag water oppompen, zo'n 30 kubie- allerlei verschillende gegevens ke meter per uur. Een derde daar- krijgt gepresenteerd. Zo kun je bij- van wordt door de meetapparaten voorbeeld meteen kijken wat het geleid, die het water onderzoeken verschil in vervuiling tuss - organische Kampen is", aldus Van Poorten. op de aanwezigheid en anorganische verontreinigingen, zware metalen, zuurstof, tempera tuur, zuurgraad en chloride Moderne eisen "Er waren al meetstations langs de gekost. "We wilden een wapen heb ben om lozers aan te pakken en hoe sneller je de informatie krijgt, hoe sneller je ze kunt grijpen", vertelt Van Poorten. De meetgegevens die de stations Vqualarm is ontwikkeld door verzamelen, worden direct doorge- kswaterstaat en de Engelse fir- stuurd naar de centrale computer in i Scicon. De laatste bouwde de Lelystad. Die inventariseert de r gen", legt Van Poorten uit. Door gegevens over waterhoogte en stroomsnelheid te combineren, kan het systeem ook de hoeveelheid water die er door de rivier stroomt, berekenen. Daardoor wordt bekend gevolgen. Het systeem is zelfs z avanceerd dat het adviezen geeft voor de te nemen beslissingen in ge val van een milieuramp. "De hoofddirectie van Rijkswa terstaat moet nog over Aquabel be slissen. Maar ik verwacht wel dat milieuramp sprake is, kan ken en van verkeer e r belangrijke informatie zijn. heben geschreven dat computersystemen. Het hele pro- tingen en zorgt voor de presentatie t#n deskundigen van Rijkswater- De gegevens worden daarna £>taat op dit moment nog in boeken waterstaat calamitei tenplannen moeten komen voor ri viervervuiling. Het project kost zo'n 3,5 miljoen gulden. In principe kun- op 1 januari 1990 beginnen van vèrschillende stations en opzoeken wat de eigenschappen te bouwen", aldus Van Poorten. De heren professoren Kligman en Puschmann AMSTERDAM - Iedereen droomt ervan de tijd stop te zet ten en de onvermijdelijke ou- derdomsverschijnselen te over winnen. Amerikaanse en Duitse wetenschapslui hebben een groot deel van hun leven gewijd aan onderzoekswerk en hebben getracht één van de diepste wen sen van de mensheid te verwe zenlijken: jong te blijven, of er tenminste jong te blijven uit Tussen deze wetenschapslui zyn er twee die wel bijzonder de aandacht verdienen: de heren professoren Albert Kligman, Amerikaan en Manfred Pusch mann, Duitser. Kligman, 75 jaar oud (maar je zou hem niet ouder dan 50 schatten) is één van de belangrijkste Amerikaanse huidspecialisten. Manfred Puschmann, 63 jaar oud, van de Experimentele Der matologische Kliniek te Ham burg, brengt al jarenlang, dag in dag uit door, samen met zijn staf die met nieuwe anti-rimpel pre paraten experimenteert. Al een paar jaar test hij een cosmeti sche crème met retinol uit op mannen en vrouwen van 24 tot 45 jaar en sinds kort ook op "vrijwilligers" tot 70 jaar oud. Bij deze proefpersonen werd een drastische en zichtbare vermin dering van het aantal rimpels en van de diepte ervan vastgesteld. De crème met retinol van professor Puschmann wordt gre tig gekocht in de Amerikaanse en Nederlandse apotheken. De crème heet Anti-Age Retard, wordt geproduceerd door de multinational Korff en is te ver krijgen in drie versies: voor 25-35 jaar of 35-45 jaar en ouder dan 45 jaar.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3