'Wie kent er zijn buurman nu nog?' Kecks 'live' vasgelegd Oogstrelende Thaise dans Dynamiek ontbreekt bij Naharin KLASSIEK I bijdrage Paul Korenhof KUNST ZATERDAG 21 OKTOBER 1989 LISSE De cabaretgroep 'De roos en de vuilnisbak' uit Lisse is één van de acht finalisten van het derde nationale cabaretfestival voor studenten in Gronin gen die vandaag in theater de Oosterpoort in Gronin gen strijden om de felbe geerde jury- en publieks prijs. De NOS, KRO, TROS en Veronica besteden aan dacht aan het festival. De leden van 'De roos en de vuilnisbak', de 21-jarige Mark Pekelharing en de 19- jarige Frank van Oosten, maken een spannende pe riode door. Het winnen van een belangrijk cabaretfes tival bracht voor 'Zak en As', 'Dubbel en Dwars' en Vincent Bijlo nationale er kenning. 'Roos en de vuilnisbak' uit lisse finalist in cabaretfestival door Mark van der Kruyk organisatie van het Gronings festi val is de bezetting dit jaar veel ster ker dan de voorafgaande twee eve nementen. Na het eerste Groningse festival zei Harry Kies, de grote man achter het Leids cabaretfestival, tij dens zijn toespraak als voorzitter van de jury in Groningen dat zeven van de acht finalisten niet eens de voorronden van het festival in Lei den zouden halen. Vorig jaar was het niveau al beduidend hoger en mede dankzij de workshops die de finalisten dit jaar onder de profes sionele regie van Marius Monkau en Wilfred Spekenbrink volgden, heeft het festival nu een volwassen karak ter gekregen. Naast de aandacht van verschillende omroepen is er ook belangstelling van impresaria ten. Zo heeft producent Han Pekel su,bsidie gegeven en bovendien i Han Pekel-prijs ter beschikking Mark Pekelharing staart zich niet dood op de einduitslag. "We hopen tivals bij de eerste drie te zitten maar als we als zevende eindigen vind ik het ook best. We voelen ons lekker in wat we doen en werken met veel Delft plezier. Dat is het belangrijkste' Frank van Oosten zegt geen flauw benul te hebben yan de winstkan sen van 'De roos en de vuilnisbak'. "We kennen de andere groepen al leen van naam. Tijdens de voorron den zijn we steeds gescheiden ge houden". Het festival in Groningen behoort grote cabaretfes- Nederland, naast het klein- Jury De jury die Mark Pekelharing groepen tijdens de finale in Gro ningen zullen beoordelen bestaat dit jaar uit de cabaretière Adelheid Roosen, tekstschrijver Jan Boerstoel, Patrick van den Hanen berg (recensent van de Volkskrant), Mark Pekelharing (links) en Frank van Oosten (rechts) tonen een frag ment uit het programma van hun cabaretgroep 'De roos en de vuilnisbak'. het Groningse studentenfestival examenjaar was de verwachting gewekt dat de in Lisse", vertelt studenten nieuwe genres in de Ne- lessen derlandse cabaretèultuur zouden aandragen. Dat bleek tot nu toe niet doen het geval te zijn. De deelnemers slo- het Fioretti College Oosten. "Die at we uit pure eling woordspelletjes gingen gedichten schrijven. Daar 0 os en de vuilnisbak'eigen- Frank van Oosten en de zeven ande- ten zich volledig aan bij de bombas- lijk uit ontstaan". "Pekelharing merkt op dat hij toen al wat ervaring had: "Op 31 december van vorig jaar heb ik een oudejaarsshow gege ven voor mijn familie". Na de creatieve economielessen kunstfestival in Amsterdam, het Wietse Visser (docent van de klein- meer prestigieuze Leids cabaretfes- kunstacademie in Amsterdam) en tivalen Camaretten, dat dit jaar van Ank Groot van cabaret Don Quis- aar Rotterdam is verhuisd, hocking. Volgens een woordvoerdster van de Tijdens de eerste twee edities van tische maatschappijkritische stro ming uit de jaren zeventig, zoals Neerlands Hoop of de stroming van de jaren tachtig, de Nieuwe Lullig heid, a la Brigitte Kaandorp, Waar- denberg en de Jong en Herman Fin- begonnen de twee Lissenaren kers. Tijdens dit derde studenten- een festival in Groningen zouden er wel hard degelijk nieuwe geluiden zijn te ho- half ren- teerde. Pekelharing en Van Oosten gaan derde hoofdstuk LEIDEN Al meer dan duizend en de voorstelling van The Thai jaar zijn de Romeo en Julia van National Dance Troupe op. Zuidoost Azië, Rama en Sinta, de Nadat in de dertiger jaren aan twee populairste personages uit de monarchie in Siam een einde de Ramayana. In de loop der eeu- kwam, formeerde de Thaise over wen verspreidde deze van oor- heid dit dansgezelschap om het. sprong Indiase verhalencyclus klassieke dansdrama voor de on- zich naar onder meer Indonesië dergang te behoeden. Inmiddels en Thailand en in elke cultuur vermaard, maakt The Thai Natio- ontstond een specifieke dansthe- nal Dance Troupe nu een Europe- atervorm van het mythische epos. se toernee. Ijverig over de pro- De episodes over het liefdespaar grammaboekjes gebogen volgde Rama en Sinta zijn echter niet iets iedereen gisteren het verhaal, uit het verleden: ze worden ook in Behalve de schitterende kos- twintigste eeuwse stripboeken tuums en de zo typisch oosterse gretig verslonden. gekrulde tenen en achterover ge- De Thaise theaterversie van de bogen handen, is specifiek Thais Ramayana heet het Khondrama. het syncjiroon lopen van de Hierin nemen koning Rama en spreekzangen en de bewegingen zijn broer Lakshman de strijd op van de dansers. De zingende ver tegen de demonenkoning Thots- tellers zitten bij de muzikanten, kan die, tot over zijn oren verliefd de dansers ondersteunen het rit- op Rama's trouwe geliefde Sita, me van de woorden door gebaren, geen andere uitweg ziet dan ont- Een prachtig effekt. En al net zo voering. De beide broers gaan op gestileerd zijn de gevechten in po- uiteraard op zoek. ses die meer symboliseren dan ze Onderweg ontmoeten ze de wit- prijsgeven. Die maximale stile- te aap Hanuman, die hen met zijn ring is er weliswaar verantwoor- leger apen zal bijstaan. Maar ont- delijk voor dat alle westerse haast voerder Thotskan heeft een leger ontbreekt, maar als je je daar aan demonen gerecruteerd, dus dat overgeeft is het maximaal genie- betekent oorlog. Thotskan trekt ten van deze oogstrelende voor- zich terug, Sinta is voorlopig nog stelling. in handen van de demonenko- INGRID ning want hier houden de strijd VAN FRANKENHUYZEN Nederlands Dansthetater met 'Queens of Golub' (Ohad Naharin/Arvo Pört); 'No mo re play' (Anton Webern), 'Silent Cries' (Debussy) en 'Sechs Tanze' (Mozart) van Jiri Kylian. Gezien op 19 oktober in het AT &T Danstheater in Den Haag. DEN HAAG - Nadat hij een vi deotape met zijn werk aan het Nederlands Dans Theater had opgestuurd, werd de Israëlische choreograaf Ohad Naharin door artistiek leider Jiri Kylian uitge nodigd een ballet voor de groep te maken. Voordat het echter zo ver was, was Naharin.met zijn éi gen gezelschap te gast op het Holland Dance Festival in 1987. Een hoogtepunt uit de vijf cho reografieën die toen te zien wa ren, was 'Tabula Rasa' dat het Nederlands Dans Theater direct op het repertoire nam. De twee overheersende eigen schappen in Naharins werk wer den eens omschreven als de "tijdbom onder de marmeren vloer" waarin onder een kalme en evenwichtige oppervlakte een wereld vol spanning kolkte, en als "de andere kant". Die an der kant slaat dan op de mystie ke krachten die de mens drijft. Het Lot bij voorbeeld, of God. Die mystieke uitstraling heeft ook te maken met zijn muziek keuze: zijn favoriete componist lijkt de Estlander Arvo Part die de stilte en het onzegbare in mu ziek wil ondervangen. 'Queens of Golub', Naharins nieuwe bal let, is de derde choreografie op Parts' meditatieve muziek. Dit keer is de sfeer van het ballet wat aardser. 'Queens of Golub' opent met negen solo's van dan seressen die alle negen een an der karakter hebben. De een be weegt zich hoekig, de ander ly risch en de volgende verstild of woest kronkelend. Maar de tijd bom onder hun bewegingen is altijd voelbaar. Naharin geeft hun innerlijke drama's prachtig vorm in inventieve bewegings constructies. De invloed van de grand old lady van de expressio nistische dans, Martha Graham, is duidelijk zichtbaar. Na deze solo's verplaatsen de danseressen zich samen naar de metershoge steiger. Ze klimmen langs de diagonale stangen om hoog en glijden als brandweer mannen recht naar beneden. Soms synchroon maar na een in dividuele klimpartij ontmoeten en troosten ze elkaar in eenheid. De vrouwelijke kracht die de vrouwen in de solo's uitstraal den, gaat op de steiger echter verloren. Er gebeurt ineens niet zoveel meer. Naharin heeft de theatrale mogelijkheden van de steiger nauwelijks benut door dat elke vorm van inventiviteit en onderhuidse dynamiek ont breekt. De tijdbom komt niet tot explosie en de kracht van de saamhorigheid is wel erg een tonig. Jammer want het begon prat op dat 'De roos en de vuilnis bak' een geheel eigen identiteit heeft ontwikkeld. Pekelharing: "Ons programma is een mengeling van maatschappijkritiek en humor. Wij hebben het niet over kernwa pens maar stellen de 'gewone' mens zelf centraal. Hoe gaan mensen met elkaar om? Hoe komt het dat men sen eenzaam zijn? Wie kent er zijn buurman nu nog? Dat soort vragen komen in ons programa aan de or de. Verder stellen we mensen aan de kaak waar je nooit wat over hoort, zoals mensen die rechtlijnig denken". Mark Pekelharing schrijft de tek sten en gitarist Frank van Oosten de muziek. "Dat zijn echter altijd de ru we versies", vertelt Van Oosten. "We nemen altijd alles met elkaar door en dan wordt er vaak nog veel omgegooid". "We hebben nu een paar optredens gehad, maar na elk optreden wordt het programma weer aangepast", vult Pekelharing aan. "En de zogenaamde bloopers en improvisaties tijdens de repeti ties nemen we vaak op in ons pro gramma". Het duo is nog niet zo heel lang bij elkaar. "We hebben el kaar leren kennen doordat we naast elkaar zaten tijdens de economieles. Dat was vorig seizoen in het eind- Geen Seheveningen Cabaret Prijs volgend hoofdstuk. Ze werkten programma van ander- DEN HAAG (GPD) De Scheveningen Cabaret Prijs wordt dit jaar niet de laatste weken repe- toegekend. Tot deze conclusiè is een jury onder voorzitterschap van Cox teerden ze bijna dagelijks. Wat het Habbema gekomen. Uit het theaterseizoen 1988/*89 komen voor de prijs Pekelharing geen nieuwe programma's in aanmerking, aldus de jury. Viooltalent Dvorak: Vioolconcert, op. 53 - Ro mance, op. 11 - Carnaval-ouvertu re, op. 92. Midori (viool), New York Philharmonic o.l.v. Zubin Mehta. CBS MK 44923 (cd). Momenteel mogen we ons ver heugen over een overvloed aan viooltalent en tot de veelbelovends- ten behoort de 18-jarige Midori, die reeds als 4-jarige haar eerste léssen kreeg. Een recente opname van het vioolconcert van Dvorak, als kwar taalaanbieding op de markt ge- bracht, bewijst dat nog eens ten overvloede. Fijnzinnige toonvor- ming, virtuositeit en een vrijwel perfecte afwerking gaan hand in hand, en het enige dat iets te wen sen overlaat, ook in de Romance, is een licht gebrek aan "(slavische) sfeer. Aangezien de Carnaval-ou verture hetzelfde gevoel oproept, kan de oorzaak mogelijk gezocht worden in de degelijke, vooral op fraai musiceren gerichte begelei dingen van Zubin Mehta. Onder een meer op het Tsjechische repertoire georiënteerde dirigent had ook Mi dori waarschijnlijk nog net dat iets^ je meer kunnen geven. Dat neemt overigens niet weg dat dit (zeker te gen de tijdelijk lage prijs) een bij zonder aantrekkelijke uitgave is ge worden. Frans Brüggen Mozart: symfonie nr. 39 in Es, KV 543. Beethoven: Symfonie nr. 2 in D, op. 36. Orkest van de 18de Eeuw o.l.v. Frans Brüggen. Philips 422 389-2 (cd). De vraag rijst of Brüggen en zijn Orkest van de 18de Eeuw werken het gevolg aan een complete Beethoven-cyclus overgang of dat zij te hooi en te gras aan het werk zijn. Enerzijds lijkt mij de be hoefte aan weer een nieuwe cyclus niet echt groot, maar anderzijds biedt Brüggen een leuk tegenwicht voor met name Roger Norrington en zijn London Classical Players. De Beethoven van Norrington klinkt vrijwel altijd verrassend en dikwijls zelfs agressief, vooral door de benadering van de aanwijzingen 655-2 (cd). i de componist op het punt van Aansluitend nogmaals De 18-jarige Midori: een veelbelovend viooltalent. veelal geef ik de voorkeur aan ander licht op bekende muziek kun- Brüggen. Hij schept het gevoel dat nen werpen. Bij de 'Onvoltooide' de muziek zelf het altijd wint van valt dat wel mee, maar dat maakt de het streven naar authenticiteit en rust, de muzikaliteit en de prachtige hier o.a. een vloeiende klankverzorging van deze uitvoe- i Mozart naar Beetho- ring er niet minder om. Een absolu- want de symfonie KV 543 is ze- te 'must' voor de echte Schubert- niet minder de moeite waard liefhebber is deze ruim zeventig mi nuten durende cd door de combina tie met het Grand Duo, een 'symfo nie' in vier delen, maar in feite een orkeststranscriptie van de hand van Joseph Joachim van de pianosona te voor vier handen op. post. 140. The Chamber Orchestra of Euro- Wie zou menen dat dit toch geen Claudio Abbado. DG 423 "authentieke" Schubert kan zijn, komt na beluistering wel op zijn geheel mening terug. De combinatie dan Beethovens Tweede. Schubert dynamiek. Bij Brüggen heeft men ander soort authenticiteit, die daarentegen altijd het gevoel dat vinden bij een dermate fascineren- balans, vloeiende lijnen én pure de Schubert-cyclus van Abbado klankverzorging in zijn benadering met het Europees Kamerorkest, dat een grotere rol vervullen, maar bo- ik successievelijk alle onderdelen vendien doet de speltechniek van hoop te signaleren. Centraal staat zijn musici op bepaalde punten (de hier niet het instrumentarium, maar blazers!) minder primitief aan. het gebruik van de gereviseerde Schubert: Die schóne Müllerin. Soms zijn de verschillen marginaal, partituren, die soms eveneens een Hans Peter Blochwitz (tenor), Peter Blochwitz en Van Oosten inhoudt, zal onder De prijs wordt in principe jaarlijks uitgereikt en werd achtereenvolgens meer afhangen van de uitslag in gewonnen door Herman van Veen, Martine Bijl, Jenny Arean, Adèle Bloe- Groningen. mendaal, Voorheen Don Qui Shocking en Youp van 't Hek. LEIDEN De grote Euro- loren sound Mobile 3 wagen stond al zelfs goed verstaanbaar. Hij prees i: uren voor het LVC-pand aan een tussentekst het bestaan van jon de Breestraat. Pas kort gele- gerencentra in Nederland, waar den was deze mobiele geluids- deKeckszlch kun~ studio te vinden bij Pink Floyd in Venetië, op het vre- despopfestival in Moskou en verleden jaar bij Prince Dortmund. stem telde was natuurlijk de registratie i: de wagen. ,En die bleek al r namedag voortreffelijk: Thé Lau overwoog vannacht in de kleine uurtjes al een dubbelaar of maxima le cd uit te brengen. Doodmoe luis terden Rick, Bob en Leo naar het re gisteren, ondanks de artistieke ge- sultaat, terwijl Theo op de winkel luidsverantwoordelijkheid, toch letterlijk veel energie in het licht Geluidstechnisch hadden gestoken: bij de Stadsge- shirts, foto's tijdens optredens). De duimen gingen omhoog, Lau lach- paste.(De laatste is verantwoorde lijk voor de verkoop van badges, t- producer John Kriek, geassis- hoorzaal werd 'stroom' geleend teerd door technicus Peter 60.000 Watt aan lampen te kleuren. Rrcinrit tippii iristPMvnnii 7ün Het bleef niet onbeloond, want het best voor de Trörkener Kerks Pufallek waardeerde de show. Tij- het stemgeluid best voor de Trockener Kecks. dens de stevige balladen Achter drukte op Glas en Tango aan zee, sowieso de knopj De Amsterdamse viermansformatie beste nummers van de Kecks, kon- vanavond den de beide producers (vaste pro- de op- ducer Thé Lau en gelegenheidspro ducer Kriek) tevreden zijn. Licht- huurde voor gisteren het verbouwde LVC af namen van een eerste live elpee/cd. De nederlandstalige rockformatie, show, uitgesponnen drum- negen jaar geleden opgericht, taarsolo's vloeiden naadloos maakte reeds vijf studio-albums die met het publiek, dat toen de Leeuw avond, door kenners hoog gewaardeerd plots zweeg, meteen zinsnedes als ir- Kent iemand hier s gi- De Leeuw, de honderden kortom cree"erde een van de mogelijke sounds die de live sfeer het beste moet benaderen. Drummer Leo Kenter tenslotte: "Tranentrekkend. Ja, ik vind het wel wat." Of het nog verbeterd kan worden? De tweede sessie van- nog enkele kaar- Cord Garben (piano). DG 427 339-2 (cd). Blochwitz is niet alleen door zijn muzikaliteit en zijn schitterende stemmiddelen de leidende Mozart- tenor van deze tijd geworden, maar hij is ook een hoogst intelligent ver tolker. Door dat alles lijkt hij voor bestemd om in de voetsporen van de nog steeds betreurde Fritz Wun- derlich te treden en een vergelijking met de beide opnamen die deze van de 'Müllerin' maakte, toont inder daad dat Blochwitz dicht in diens buurt komt. De constante suggestie van jeugdige spontaniteit, de hel derheid en de gloedvolle dictie van zijn illustere voorganger kan Blochwitz echter niet evenaren. Bo vendien klinkt zijn hoogte minder vrij en krijgt hij snel de neiging te gen het falset aan te leunen. Zijn voorzichtig romantische benade ring, gesteund door een op dezelfde golflengte afgestemde pianobege leiding van Garben, bezit echter een geheel eigen individualiteit en daar bij: het is geen schande om de in 1966 overleden Wunderlich niet te kunnen evenaren. Integendeel! Blochwitz is zelfs de eerste die over de gehele linie de vergelijking kan doorstaan en dat alleen al plaatst hem in een klasse apart. Heldenleven Rich. Strauss: Ein Heldenleben, op. 40 - Vier letzte Lieder, op. post. Felicity Lott (sopraan), Scottish National Orchestra o.l.v. Neeme Jarvi. Chandos CHAN 8518 (cd). Hoe ambitieus en zelfingenomen Strauss' 'Heldenleben' ook zijn mo ge (de held uit de titel is niemand 0 0 anders dan de componist zelf), in handen van een goede dirigent wordt het een majestueus brok mu ziek. Jarvi behoort tot die klasse, maar hij is geen uitzondering, want alleen al het Nederlands muziekle ven heeft in de afgelopen jaren schitterende opnamen opgeleverd onder Haitink en Vonk. De belang rijkste reden om deze voortreffelij ke opname toch onder de aandacht te brengen, is de koppeling met de Vier letzte Lieder, Strauss' laatste grote werk, dat de meer ingetogen zijde van de Beierse componist laat horen. Bovendien worden deze be faamde orkestliederen hier gezon gen door de sopraan Felicity Lott, die ae laatste tijd steeds vaker van zich doet spreken en die een typsich voorbeeld is van het moderne type zangeres: veelzijdig en met een iet wat afstandelijke benadering die de tekst en de muzikale lijnen het volle pond tracht te geven. Voor beide werken afzonderlijk kan men tot een andere keuze komen, maar de combinatie maakt deze cd de moei te waard. i langdurig Ik denk dat ik nog reeds in de winkels. ken, deert de Kecks niet. Artistieke niet naar huis kom overnam. Daar- integriteit staat nog steeds voorop, naast komt als titel-track het nieu- En onvoldoende Gooise airplay kon We Meer! Meer! Meer! op de geluids- niet verhinderen dat het grote dragers. Omdat de analoge ("Digi- speelplezier bij optredens van de taal was te duur, maar heeft bij zo'n Kecks inmiddels bij tienduizenden live-concert weinig zin") 24-sporen in Nederland een begrip is. Alleen al opnameband in de wagen een maxi- om die reden kon een professioneel male duur van 66 minuten had, was registratie, zoals gisteren plaats- het optreden op maat gesneden t vond en vanavond herhaald mogelijk verbeterd zal worden, niet uitblijvén. kon e de toegiften in de wagen een nieuw geluidsdrager op de re corder worden gelegd. Souvenir, Vanavond voor altijd, Naar de top, Zanger Rick de Leeuw, gitarist Nu of nooit, Ver van huis, Zonde van Rob 'Bob' de Weerd, bassist Theo de tijd zoals de titels van de filmi- Gitarist Murphy van Level 42 overleden laatste album De Jacht en het oude- de anderhalf re dit jaar al zo'n tachtig keer uit en treden tot eind december nog vijf tien keer in den lande op. Het hoeft Kecks de beste opname geen betoog dat ook gisteren hun als basis optreden weer tegelijk professio- ken. Om eventueel neel en ongekunsteld was. De makkelijken LONDEN (AP) - De gitarist van de popgroep Level 42, Alan Murphy, is donderdag op 35-jarige leeftijd in het Londense Westminster-zieken- huis overleden aan AIDS. Dat heeft de platenmaatschappij van de groep, Polydor, vrijdag bekendge maakt. Murphy maakte sinds anderhalf Uiteindelijk willen de Trockener jaar deel uit van Level 42, een van de opname van de twee populairste mainstream-popgroe- de elpee/cd gebrui- pen Van Groot-Brittannie. „Lessons .__i j vergg. >n Love" en „Running with the fa- Leeuw heeft na negen jaar nog niets overgangen tussen sommige daarom de miiy" zijn de titels van enkele hits i zijn aanstekelijke frisheid i wat vloeiender gemaakt. Wat de groep. De Trockener Kecks mety.l.n.r. Theo Vogelaars, Rick de Leeuw, Leo Kenter en Rob de Weerd, maakten gister avond opnamen voor een live elpee/cd in het vertrouwde Leids Vrijetijds Centrum. uoto Henk Bouwman)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 39