Het oor van de zee De hoogtijdagen van Scheveningen-Radio zijn voorbij ZATERDAG 21 OKTOBER 1989 dat is een leuke bijkomstigheid, omdat mensen van ons aan het Kuwa, aan het kustwachtstation zijn uitgeleend". Populair gezegd moet een schipper in nood nu voor hulp een deur verder aankloppen. Letterlijk, omdat het kust wachtstation om praktische redenen in het gebouw van Scheveningen-Radio is ondergebracht. "Dat is een weloverwo gen keuze geweest", vindt Boorsma, "omdat het kustwachtcentrum hier van dezelfde infrastructuur, van dezelfde zenders gebruik kan maken. Besparing van kosten heeft in de overweging een belangrijke rol gespeeld, dat mag duide lijk zijn. We blijven overigens nog even in de picture. De weerberichten, de navi- gatieberichten en op verzoek van de kustwacht ook de stormwaarschuwin- gen worden nog altijd via onze openbare frequenties uitgezonden". Bouwkeet Even wat storende misverstanden uit de wereld helpen. Scheveningen-Radio mag eigenlijk niet worden aangeduid als Radio Scheveningen, zoals de volks mond het zich uit gemakzucht of onwe tendheid veelal laat ontvallen, omdat het begrip radio voor een naam of afkorting duidt op een omroep. Scheveningen-Ra dio is gevestigd in IJmuiden. En niet pal aan zee, maar ergens in het centrum. Dat is al zo sinds 1926, maar niet zelden ge beurt het dat excursies in het honderd lo pen omdat de deelnemers het station er gens in de badplaats van Den Haag ver moeden. Laatst ontving directeur Boorsma nog een brief van een Canadese radio-ama teur die aankondigde een rondreis door Europa "met genoegen" te willen onder breken met een bezoek aan Schevenin gen en meer bepaald aan het gelijknami ge radiostation. Maar alleen de zendmas ten staan daar opgesteld. Het station, dat' naderhand in scheep vaartkringen bekendheid zou krijgen als het oor van de zee, begon in 1904 wel de gelijk in Scheveningen met de eerste uit zendingen. Op zeer bescheiden schaal. In een bouwkeet in de Westduinen expe rimenteerden enige oprechte radio-ama teurs met een seinsleutel. Het bereik van" hun vonkzender hield bij wijze van spre ken op bij de einder, luttele mijlen uit de kust. Niettemin hadden de heren hun seinen wel degelijk de ether in geslin gerd, in navolging van. de Italiaan Guglielmo Marconi die het negen jaar eerder als eerste voor elkaar had gekre gen signalen met behulp van een zelfge bouwde zender en ontvanger over een af stand van rond twee kilometer over te brengen. Het radiostation, dat toen nog uitzond Een nieuwe dimensie is in 198-3 toege voegd aan het radioverkeer. De lance ring van de satelliet Inmarsat, een geza menlijk project van PTT's uit diverse landen, maakte het mogelijk de wereld ongestoord in huis te halen. Boorsma: "Bij conventionele commu nicatie ben je afhankelijk van de toe stand in de ionosfeer, die bepalend is voor de kwaliteit van het radiotelefo- nisch verkeer via de korte golf. De satel liet garandeert flitsende communicatie van optimaal niveau, op willekeurig welk tijdstip dan ook kan tussen wal en schip dienstverkeer worden onderhou den". Het ligt voor de hand dat satelliet verkeer duurder is dan conventionele ra diotelefonie, het telefoonverkeer dat deint op geluidsgolven en dat telkens de tussenkomst behoeft van operators. "Voor de eigenaar van een vissers bootje ligt het allemaal wat anders. Maar menige reder van een mammoettanker kan het zich niet permitteren het risico van een radiostoring te lopen, omdat hij daardoor geld misloopt. Zo'n man zal dus vast en zeker kiezen voor communi catie via de satelliet. Het mag dan wel zo zijn dat het tarief van het conventionele verkeer lager is, maar door een storing kan de verlening van een dienst voor hem veel minder winstgevend zijn dan aanvankelijk in zijn bedoeling lag". Aflopende zaak De morsetelegrafie wordt intern be schouwd als een aflopende zaak. Toen de viering van het 75-jarig bestaan aan de orde was, nu tien jaar geleden, werd in tern al hardop de vraag gesteld of die het eeuwfeest wel zou halen. Over het ant woord bestaat thans geen enkele twijfel meer. Verwacht wordt dat het voor me nigeen onbestemde gepiep van de mor setelegrafie in de jaren negentig defini tief het zwijgen wordt opgelegd. Het zal bij de rechtgeaarde radiotelegrafist on willekeurig een melancholisch gevoel oproepen. "Het is best een emotionele beslissing geweest. Niet voor alle telegrafisten zijn hier passende ftmcties voorhanden, bo vendien zitten onder die telegrafisten nog de echte liefhebbers. Aan de andere kant kunnen we er niet omheen dat we ooit in één jaar 338.000 morsetelegram men hebben verzonden, terwijl we nu hooguit tot 80.000 komen. Door de komst van de satelliet komt de morsetelegrafie voor het lange-afstandsverkeer gefa seerd te vervallen. Uiterlijk 31 december 1992 stopt Scheveningen-Radio ermee". Onherroepelijk zal dit ten koste gaan Het begon 85 jaar geleden alle maal heel primitief met een vonk- zendertje in de Scheveningse dui nen. Radio-amateurs slaagden er in morseseinen een aantal mijlen zeewaarts te verspreiden. Sche veningen-Radio overwon in de ja ren daarna vele stormen, maar de hoogtijdagen zijn inmiddels voor bij. Deels doordat de communica tie in de meest geavanceerde vor men het eerlijke handwerk van de morsetelegrafie goeddeels over bodig heeft gemaakt, deels ook doordat het zendstation in gepri vatiseerde vorm de veiligheids taak heeft moeten overdragen aan de overheid. door Gerard van Putten Ervan uitgaande dat communicatie een essentiële inhoud geeft aan het bestaan, vervult Scheveningen-Radio sinds jaar en dag een uitermate nuttige brugfunc tie. Heel wat opvarenden van schepen zijn in de loop der tijd uit het isolement gehaald dat achter de horizon bij nacht en ontij kan ontstaan. Afstanden spelen nooit een rol, wat dat betreft geniet Sche veningen-Radio wereldwijd een uitste kende reputatie als legger van een draad loze verbinding tussen wal en schip, met de aanroepcode PCH als wachtwoord. Naar de stem uit volle zee werd bij Scheveningen-Radio tot 1986 24 uur per dag geluisterd. Ingevolge het uit 1914 da terende Verdrag van Londen, als reactie op de ramp met de Titanic, moesten zee schepen van meer dan 1600 registerton een radio- en ontvangstinstallatie aan boord hebben. Als directeur M. Boorsma mag worden geloofd, geschiedde dat uit luisteren vanuit een plichtsbesef dat wel haast niet meer van deze tijd is. Een en ander gebeurde in opdracht van het mi nisterie van verkeer en waterstaat dat Scheveningen-Radio betaalde voor het uitluisteren op de noodfrequenties. "Van 1992 af moet de apparatuur wor den afgestemd op de oppervlakte van het vaargebied", kondigt de eerste man van Scheveningen-Radio aan. "Logisch ei genlijk", vindt hij. Niet het tonnage be paalt immers het gevaar waaraan een vaartuig blootstaat, naarmate er meer zeemijlen per jaar worden afgelegd groeit ook de risicofactor. Er zijn meer veranderingen op til. De gloriedagen van Scheveningen-Radio liggen verankerd in de verleden tijd, om die vaststelling kan ook directeur Boors ma niet heen. De romantiek van het spel met de seinsleutel dat het voor leken on bestemde gepiep van de morseseinen voortbracht, wordt binnenkort voorgoed ingehaald door de communicatie via de satelliet. En dan wordt volgend jaar ook nog eens de tot dusver belangrijkste taak van Scheveningen-Radio, de veiligheids bewaking, definitief overgeheveld naar het kustwachtstation. Wat in het dien stenpakket blijft is communicatie van zakelijke, commerciële en sociale aard. De groeten van zeevarenden gaan der halve niet van antenne. Zelfstandig Het is allemaal de consequentie van de privatisering van Scheveningen-Radio, tegenwoordig een zelfstandig onderdeel van PTT-Telecom, ressorterend onder het Telecommunicatiedistrict Haarlem. Daarnaast is de bewaking van veiligheid een zaak geworden van de overheid. Emotioneel moest binnen de muren van Scheveningen-Radio een zeker ge wenningsproces worden overwonnen, terwijl op zee menige schipper ronddob berde met een katterig gevoel. Een enke ling heeft zelfs geklaagd over het functio neren van het kustwachtstation, naar het oordeel van Scheveningen-Radio-direc- teur Boorsma ten onrechte. "Temeer, en De 'crew' van Radio-Scheveningen in actie: uitstekende reputatie als legger van een draadloze verbinding tussen wal en schip. De antennes van Scheveningen-Radio in IJmuiden: "We zullen luid en duidelijk blijven doorkomen, maar wel minder vaak". (foto's wim Dijkman) Directeur M. Boorsma: "De behoefte i aan de wal als op volle zee onvermim het geluid op dat hun sinds 1 januari 1939 vertrouwd in de oren kwam: CQ dp PCH. De eerste letter duidt op het land van vestiging; P is de eerste letter van Pays Bas. Vóór die bewuste datum waarop een internationale verdeling van gol flengten plaatshad, luidde de aanroepco de SCH, de eerste drie letters van Sche veningen. De nacht van 31 januari op 1 februari 1953, de beruchte nacht van de storm ramp, heeft een onuitwisbare plaats ge vonden in de historie van Scheveningen- Radio. De medewerkers waren toen con stant in touw om de reddingsacties van diverse schepën te coördineren. Ook na dat in het gebouw zelf alarm was gesla gen. Bij opkomende vloed stuwde het kolkende water via de riolering van Scheveningen-Radio op naar de kelder waar technische apparatuur stond opge steld. Het risico van fataal contact tussen zeewater en elektriciteit liep hoog op. Maar met assistentie van de brandweer van IJmuiden werd verder onheil voor komen, zodat de 'lijn' met de schepen op de woeste zee open bleef. Communicatie via Scheveningen-Ra dio kan vandaag de dag op velerlei ma nieren worden gevoerd. Het contact tus sen wal en schip of tussen twee schepen kan tot stand worden gebracht via de ma rifoon, mits de afstand niet groter is dan 50 kilometer. Verbinding met vaartuigen in de wateren van Noordwest-Europa ligt open als gebruik wordt gemaakt van de radiotelefonie over de middengolf, terwijl via de korte golf alle uithoeken van de wereld wordt bestreken. Voorts bestaat de mogelijkheid te telexen dan wel te faxen over de radio. Nieuwe dimensie Op vaste, afgesproken tijdstippen ("an ders zou aan boord de hele dag naar ons moeten worden geluisterd") lezen telefo nistes verkeerslijsten voor. De codena men van de schepen waarmee vanaf de wal contact wordt gezocht, worden aldus opgeroepen verbinding te zoeken met Scheveningen-Radio, die daarna het ge sprek tot stand brengt tussen de aanvra ger op de wal en het schip. an zakelijk en sociaal verkeer is zowel zrd groot". van arbeidsplaatsen. Op dit moment zijn bij het station rond 200 mensen werk zaam, met inbegrip van part-timers. Een interne prognose geeft aan dat binnen af zienbare tijd hooguit voor de helft werk gelegenheid wordt geboden. Het con ventionele verkeer zal ook in de toe komst handmatig bediend blijven, maar de telex over radio is volledig geautoma tiseerd, terwijl, het zij nogmaals gezegd, de communicatie via de satelliet al even min menskracht vraagt. Directeur Boorsma denkt de personele problemen zo veel mogelijk op te lossen door overplaatsing, omscholing en na tuurlijk verloop. "Mooi gezegd zijn we bezig met het voeren van een sociaal be leid dat de morse in staat stelt naar z'n einde te laten groeien en de mensen naar andere passende functies". Vaste klanten Het maritieme verkeer dat Schevenin gen-Radio onderhoudt, beperkt zich niet tot Nederlandse schepen. Enige Griekse scheepsmagnaten mogen tot de vaste klanten worden gerekend. En zo kent di recteur Boorsma ook een Japanse reder die de wereld gemakshalve in vier zónes heeft verdeeld. Scheveningen-Radio be strijkt er één van. Er zijn ook Duitse schippers die de verbinding met hun 'Heimat' niet laten verzorgen door de ei gen zender Norddeich, ze geven de voor keur aan bemiddeling door telefonistes van Nederlandse komaf. De taalkennis, verworven op interne opleidingen, wordt op zee geroemd. En geeft Scheve ningen-Radio een pre in de concurrentie strijd met andere stations. "Scheveningen-Radio blijft een zen der die luid en duidelijk zal blijven door komen, maar wel minder vaak. Door de opkomst van alternatieve communica tiesystemen liggen de topjaren achter ons, maar dat betekent gelukkig niet dat daarmee ook ons bestaansrecht ten ein de is. Integendeel, zou ik haast zeggen, de behoefte aan zakelijk en sociaal ver keer is zowel aan de wal als op volle zee onverminderd groot. Dat zal zeker tot ver na het jaar 2000 wel zo blijven". onder de naam Scheveningen-Haven, werd in de begindagen van het bestaan trouwens behoorlijk dwarsgezeten door de inventieve elektrotechnische inge nieur. Inmiddels uitgeweken naar Enge land vroeg en verkreeg Marconi in 1896 octrooi voor de door hem gevonden me thode van draadloze telegrafie. Hij wenste de resultaten van wat zijn lenige geest had voortgebracht in klinkende munt om te zetten, vandaar dat Marconi zijn zakelijke belangen onderbracht in de Marconi's Wireless Telegraph Compa ny Ltd. En de Italiaan slaagde aardig in zijn opzet om op dit gebied een monopo liepositie te verwerven. Marconi De meeste schepen in de vaart waren op zeker ogenblik uitgerust met de geluids installaties van het fabrikaat Marconi. Op Scheveningen-Haven, zelf in het be zit van een Duitse zender, werd als ge volg daarvan zelden een beroep gedaan. De Maatschappij Zeeland onttrok zich als eerste scheepvaartonderneming- aan het alleenrecht van Marconi door drie schepen uit te rusten met zenders-ont vangers van Duitse makelij, geschikt voor communicatie met Scheveningen- Haven. De ervaringen die werden opge daan mét de uitwisseling van berichten leidden tot verbetering van de zender. De opheffing van het Marconi-monop- olie werd bezegeld in 1906, op de interna tionale radioconferentie van Berlijn. Scheveningen-Haven voer wel bij dat be sluit. Nieuwe klanten stroomden toe. Scheveningen-Haven haalde achtereen volgens de orders binnen van de Konink lijke Hollandsche Lloyd, de Stoomvaart maatschappij en van de Rotterdamsche Lloyd. In 1912 kwam ook de sleepvaart daar nog bij. Het in belangrijke mate toegenomen etherverkeer noodzaakte de installering van nieuwe zenders. Naast de reeds in gebruik zijnde middengolf-frequentie (600 meter), werd de lange golf (1800 me ter) in gebruik gesteld. Er zat een verve lende kant aan de uit economisch oog punt gunstige uitbreiding van het zen derpark. Zenders en ontvangers van midden- en lange golf stoorden elkaar, vandaar dat het station op 1 juli 1926 ver huisde naar IJmuiden, waar het werd on dergebracht in het Post- en Telegraaf kantoor. In 1971 betrok het station z'n huidige behuizing. Scheveningen-Radio breidde in de ja ren dertig haar invloed op het etherver keer behoorlijk uit. Het station was te vinden op de korte golf, de middengolf en de lange golf. 'Hallo Bandoeng' was in de jaren dat Indonesië nog als Neder- landsch Indië tot het particüliere bezit van het Koninkrijk behoorde, meer dan de titel van een weemoedig liedje. Bij herhaling vingen de antennes de stem men op van Indiëgangers die ergens van af de oceaan contact zochten met hun naasten in het moederland. Stormramp Scheveningen-Radio ging onmiddellijk na de Duitse inval uit de lucht. De zender zweeg tot 29 juni 1945. Op die datum wer den twee voor de Duitsers weggemoffel de middengolfzenders uit het Centrale Magazyn van de PTT in Den Haag ge haald. Na vijf jaar vingen zeevarenden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 37