De chaos in kahelland Kijkers worden nog steeds beschamend ongelijk behandeld Waarom één groot landelijk net er niet kwam Eindelijk sa ZATERDAG 21 OKTOBER 1989 De wildgroei in kabelland is grotendeels veroorzaakt door het ontbreken van enig besef bij de beleidsmakers van de jaren zestig van de mogelijkheden die de kabel zou gaan bieden. En in professionele PTT-kringen heerste in die jaren hopelo ze verdeeldheid over de keuze van de materialen en de wijze waarop Neder land de kabelnetten zou gaan aanleggen. Buitenlandse voorbèelden waren er al léén nog maar in Amerika. Toen de eerste particuliere 'antenne-in richtingen' in enkele gemeenten - vooral in de hoogbouw - werden aangelegd, had de nog niet geprivatiseerde PTT eenvou dig het geld niet om in kabelaahleg te in vesteren. Aanleg was in feite illegaal, maar werd oogluikend toegestaan. Vervolgens kwam het zogenaamde CAS- plan: de PTT was bereid alleen in dicht bevolkte gebieden in het westen enige kabels aan te leggen, die "maximaal zes programma's zouden kunnen doorge ven". In november 1965 besloot de Twee de Kamer die concessie echter te verle nen aan Casema (Centraal Antenne Sys teem Exploitatie Maatschappij), een PTT-dochter van Nozema die ook het Hilversumse zenderpark exploiteert. Die aanvankelijke monopoliepositie raakte Casema (60 percent eigendom van PTT) weer kwijt toen de Tweede Kamer in 1970 besloot aan particulieren en gemeenten de bevoegdheid te geven kabelnetten tér grootte van één gemeente aan te leggen en te exploiteren (volgens ingewijden was er in die jaren zo veel tweespalt in de PTT-top dat de Tweede Kamer slecht op de hoogte was van de nieuwste ontwikkelingen). Casema heeft zich sindsdien in zo'n 60 gemeenten ontplooid als exploitant van lokale kabelnetten. Nog in 1980 heeft de PTT een poging ge waagd via standaardisatie verdergaande versnippering te voorkomen, maar dat werd najaren van verwarrende discus sies en besprekingen voorkómen door een motie van de latere minister van om- roepzaken, mevrouw Gardeniers (CDA). De gemeenten mochten zelfstandig kie zen tussen Casema en de commercie. Zonder centrale adviezen uit Den Haag (de PTT vertolkte volgens insiders op nieuw een dubieuze rol) werden door ge meenten vaak verouderde kabelnetsys temen - door handige zakenlieden in kleurrijke folders aangeprezen - aange kocht en onder de grond gelegd. Ook de mogelijkheid om z.g} sternetten aan te leggen, waardoor het mogelijk zouwor- den goedkoper een centrale kabel met af takkingen door Nederland te laten lo pen, werd door de PTT niet aangeprezen. Van der Kolk van de Consumentenbond: "Het is de vraag of het beter zou zijn ge weest als er twintig jaar geleden één groot landelijk net zou zijn aangelegd, zoals inderdaad de PTT wilde. Concur rentie tussen grote en middelgrote ka belstations heeft in de afgelopen jaren wel voor prikkelende initiatieven ge zorgd, die anders waarschijnlijk zouden zijn uitgebleven. Het onder de grond leg gen van de kabels, die gezamenlijk in heel Nederland een investering van mil jarden guldens betekende, werd in tal van gemeenten nog duurder omdat het graaf- en spitwerk niet werd gecombi neerd met het graven.van geulen voor an dere gemeentelijke voorzieningen". Hij vervolgt: "In gemeenten waar de lei dingvan de lokale kabel in handen van de GEB-directie is, wordt het goed koopst gewerkt. Daar werd het leggen van kabels en wordt het vernieuwen van kabelnetten gecombineerd met de aan leg van andere voorzieningen voor de burger thuis. En dat scheelt de kabelkij ker aanmerkelijk in prijs. Bij de aanleg van de kabel is het graafwerk vaak de grootste kostenfactor". In het diepste geheim worden door de kabel-exploitanten plannengemaakt die tot sanering van de tv-kabelstations moeten leiden. De plannen worden eind deze maand door de top van de Vecai, de overkoepelende organisatie van de kabelsta tions, besproken. Consumentenbond en Vecai hopen dat met de uitvoering van de plannen de kabeh chaos, ontstaan gedurende 20 jaar afwezigheid van een centraal beleid, voor een deel zal worden opgeruimd. Kern van de plannen is dat in heel Nederland regio-kantoren komen die de over het hele land versnipperde 1200 kabelnetten zullen bundelen. Alleen in de grote steden als Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en in de Bollenstreek zal weinig ver anderen. "Het is de hoogste tijd voor deze structurele operatie. De ongelijkheid in tarieven en ontvangstmogelijkheden zal door bundeling van krachten voor een groot deel wor den opgeheven. Die ongelijkheid neemt nog steeds toe. Door die versnippering in kabelland wordt onnodig ontzettend veel geld weggesmeten", aldus woordvoerders van de Consumentenbond. "Er bestaan nog altijd grote prijsverschillen in vele de len van het land en het is toch te gek dat honderdduizenden kabelkijkers een zender als Véronique en andere satelliet-zenders nog steeds niet kunnen ontvangen". De Vecai ontkent overigens vooralsnog dat er saneringsplannen worden ontwik keld. "Sinds 1988 onderzoeken wij de mogelijkheden tot regionalisatie van centrale antenne-inrichtingen. Bovendien is daarover al twee keer in een openbare ledenver gadering gesproken", aldus een woordvoerder van de verenigde kabelexploitanten. In het grootste deel van de gemeente Boskoop betaalt een kabel-abonnee 19 gulden per maand voor 13 tv-program- ma's van 13 tv-stations. In een ander deel van dezelfde gemeente krijgen de kabel kijkers voor 16 gulden per maand 19 ver schillende tv-programma's aangeboden op 19 kanalen. In Amsterdam betalen ka belkijkers voor 19 programma's (binnen kort 20) 13 gulden per maand. "De chaos in kabelland is nog groter dan vijfjaar geleden. In heel Nederland wor den de kabelkijkers nog steeds bescha mend ongelijk behandeld. De ongelijk heid is zelfs nog groter geworden met de toename van het programma-aanbod en het aantal stations. Wat de kijker wordt geboden heeft bijna nergens een relatie met de kostprijs. Heel veel wordt overge laten aan de inventiviteit van de kabelex ploitant. En die exploitanten opereren bijna overal verschillend", zegt A. J. van der Kolk, media-specialist van de Consu mentenbond. "Het Is toch te gek voor woorden dat zelfs na de uitspraak van de Raad van State de helft van de kabelkij- kers Véronique niet kan bekijken?". Niet gerust "Wat die gemeentebesturen ooit tot col lectieve hysterie heeft gebracht moet maar eens door een psychiater worden bestudeerd", verzuchtte filmer Wim Ver stappen vijfjaar geleden. Hij zegt vijfjaar later nog precies hetzelfde. Dat de Vecai, de overkoepelende organisatie van loka le kabelexploitanten in Nederland, bin nenkort maatregelen gaat nemen om in de chaos in kabelland enige ordening aan te brengen, stelt Verstappen aller minst gerust. 'Directeur J. Bron van het kabelnet in Leeuwarden noemde het plan van het Amsterdamse gemeentelijke kabelnet om schotels te leasen voor de ontvangst van Véronique en TV10 "krankzinnig". Ook onderling overtroeven lokale kabel exploitanten elkaar met speciale aanbie dingen voor de kabelkijkers. De grootste gemeenten kunnen de kijkers het nfees- te bieden. "En die vrijheid wensen we te houden", zegt de Amserdamse kabeldi recteur Jacobs. Voor kabelkijkers in Boskoop is het te hopen dat de plannen om de structuur TV10. Om op de kabel te komen wend den de commerciële tv-stations zich in de allereerste plaats tot de grootste ge meenten; daar zitten de meeste kijkers en daar kunnen we de goedkoopste con tracten afsluiten, luidde het parool, de rest van het land volgt dan wel. De Vecai kwam al snel achter deze gang van zaken en ging ertoe over 'model-contracten' on der de leden-kabelexploitanten te ver spreiden. Voor iedere nieuwe program- ma-aanbieder worden model-contracten samengesteld. "Dat betekent in de praktijk dat die com merciële satellietstations nu niet meer al le gemeenten persoonlijk hoeven te be zoeken. De meerderheid wordt via de post afgewerkt. Wel is het zo dat in veel gemeenten eerst gemeentelijke commis sies of de gemeenteraad zelf over de mo del-contracten moeten oordelen, zodat het vaak veel tijd vergt voordat alle con tracten zijn afgesloten. Maar het kan he lemaal schriftelijk worden afgedaan", al dus een woordvoerder van Vecai. "Dat verklaart ook de lijst van kabelgemeen ten die Véronique onlangs in de landelij ke kranten liet zetten. Op die lijst waren de gemeenten vermeld die al snel had den besloten Véronique op de kabel te zetten". "In totaal", zo zegt Vecai-voorzitter drs. H. B. Eenhoorn, in het dagelijks leven burgemeester van Voorburg, "wordt op het ogenblik op jaarbasis 20 miljoen gul den door de commerciële zendstations aan de Nederlandse kabelstations over gemaakt". De Nederlandse kabelkijkers plukken daarvan niet overal in voldoende mate de vruchten. Als gevolg van de,kabelchaos is bijna niet uit te pluizen hoe die miljoe nen door de kabelgemeenten worden be steed. Zelfs de Consumentenbond heeft daarin geen inzicht, terwijl de Neder landse consumenten ervoor hebben ge zorgd dat het geld voor de totstandko ming van de kabelnetten op tafel kwam. Volgens ingewijden profiteren de com merciële satellietstations nu behoorlijk van het bestaan van de netten. Bezwaren Vecai-voorzitter Eenhoorn wil in de toe komst niet tornen aan de doorgifteplicht Een centrale kabel aansluiting in de Leidse Jacob Catslaan: de ongelijk heid in tarieven en ontvangstmogelijkhe den moet door bunde ling van krachten voor een groot deel worden opgeheven. van de exploitatie van de kabel te verbe teren, snel worden gerealiseerd. De kij kers die in hun huiskamers veel goedko per 19 kanalen kunnen ontvangen dan kijkers die elders in de gemeente meer betalen voor de programma's van 13 sta tions, wonen in dat deel van Boskoop dat de ontvangst betrekt van het Goudse ka belnet. En het Goudse kabelnet telt na tuurlijk veel meer kabelkijkers dan de rest van de veel kleinere gemeente Bos koop. Bovendien wordt het Goudse ka belnet sedert de oprichting vele jaren ge leden veel inventiever geëxploiteerd. Verouderd Twintig jaar na het begin van de bekabeling van Nederland krijgen nog altijd grote delen van het noorden, oos ten en zuiden des lands de tv-beelden niet via een kabelnet. In Arnhem wordt nu, na jaren touwtrekken en een proces bij de Raad van State, eindelijk een ka belnet onder de grond aangelegd. Parti culiere antennes in Arnhem konden ja renlang de drie Duitse zenders ontvan gen, een groep plaatselijke middenstan ders zorgde vervolgens voor een mini- bekabeling. Nu is de Rijswijkse firma Casema (met een meerderheidsbelang van de intussen privaat opererende PTT), in heel Nederland exploitant van zo'n zestig kabelnetten, aangetrokken om in Arnhem een professioneel kabel net te leggen. Terwijl Arnhem een kabelnet opbouwt deelt in Amsterdam kabeldirecteur Hans lijking met de rest van het land, alleen al omdat wij de kosten over zo veel kijkers kunnen spreiden. Prijsvergelijking met andere gemeenten is alleen al op deze grond - het aantal abonnees - nooit moge lijk. Ik denk dat wij het Amsterdamse ka belnet zeker in de jaren negentig zo zul len veranderen dat we via zestig kanalen programma's van 60 tv-stations kunnen uitzenden. Die last kunnen de huidige tv- toestellen van pakweg zes tot tien jaar oud nog niet dragen. Ook High-Defini tion TV zullen we bij de kabelkijkers kunnen presenteren zodra die wordt in gevoerd. Op dit moment zouden we al kunnen uitbreiden tot 30 tv-stations". De Amsterdamse kabel heeft dan ook geen station hoeven schrappen om Véro nique aan de kijkers te kunnen leveren zoals in de meeste Nederlandse kabelge meenten het geval is geweest. "Wij héb ben alleen onze eigen mededelingen aan de kijker tijdelijk op de lege uren van een ander station moeten overhevelen", zegt Jacobs trots. In Amsterdam heeft de ka belkijker nooit een introductiebijdrage hoeven te betalen. - Jacobs, die ook deel uitmaakt van het be stuur van de Vecai, zegt van harte de ko mende structurele verbeteringen in ka belland te zullen steunen: "Maar een deel van onze onafhankelijkheid zou ik nooit prijsgeven. Wij moeten een zekere vrij heid van handelen houden. De grote ge meenten zijn bij de huidige stand van za ken altijd in het voordeel. Alleen al door het feit dat wij in staat zijn er een profes- Vijftien jaar geleden telde de Vecai nog maar vijf kabelexploitanten als lid, nu is het aantal leden gestegen tot 168. Zij ver tegenwoordigen de overgrote meerder heid van de 1200 kabelnetten die Neder land rijk is. Het grootste kabelnet is Am sterdam (350.000 aansluitingen), het kleinste kabelnet telt 120 aansluitingen. Veel kabelnetten rond grotere steden hebben zich verenigd. Rond Dordrecht en Meppel bijvoorbeeld hebben zich kringen van gemeentelijke kabelnetten gevormd, die de beelden van Dordrecht en Meppel op hun kabels laten komen. De Vecai worstelt tot en met de dag van vandaag met het probleem dat in nage noeg alle gemeenten de verantwoorde lijkheid voor de exploitatie van het ka belnet op een andere wijze is georgani seerd. In de ene gemeente beslist de ka beldirecteur zelfstandig, in andere ge meenten zijn het commissies uit de ge meenteraad die het 'lokale omroepbe leid' bepalen, in andere gemeenten zijn vertegenwoordigers van de bevolking in 'omroepcommissies' samengebracht. In de praktijk neemt de dagelijkse profes sionele leiding vaak de beslissingen, die dan achteraf worden gecontroleerd door gemeenteraad of een beleidscontroleren- de commissie. Schriftelijk De chaos op dit gebied werd pas goed manifest door de komst van de buiten landse satellietzenders en Véronique en voor de publieke zenders Nederland 1, 2 en 3, maar hij heeft de grootste bezwaren tegen het ook verplicht stellen van door gifte van Nederlandse commerciële zen ders, die vanaf volgend jaar ("de konink lijke weg") op de deuren van de kabelsta tions kloppen. "De kabelgemeenten moeten de vrijheid houden zelf hun keu zes te bepalen", zegt hij. Gevolg: er kan een situatie ontstaan dat de best betalende zender de voorkeur krijgt bij menig kabelstation boven de zender met de betere programma's, om dat die keuze de noodzaak tot verhoging van de prijs voor de abonnees weer enige tijd buiten de deur houdt. Intussen zijn de plannen om kabelkij kers de mogelijkheid te bieden om tegen een lagere prijs beperkte hoeveelheden tv-programma's in huis te krijgen, op een laag pitje gezet. Een woordvoerder van Casema daarover: "Ten eerste blijkt het aanbieden van pakketten technisch voorlopig nog een erg kostbare zaak, het valt duurder uit dan wij aanvankelijk dachten. Ten tweede is bij onderzbeken gebleken dat juist mensen met lage inko mens graag alle programma's op hun schermen willen blijven krijgen, terwijl mensen met hogere inkomens en hogere opleidingen best van zo'n beperkt pak ket zouden willen profiteren. Omdat het versturen van pakketten en de bijbeho rende technische voorzieningen zo kost baar zijn, zou dat financieel toch weer op alle kijkers verhaald moeten worden". Een puinhoop, zeggen woordvoerders van de gemeenten en de Consumentenbond eendrachtig. Ze doelen dan zonder uitzondering op de investering van miljarden guldens die twintig jaar geleden begon met de aanleg van een wirwar van tv-kabelnetten en -netjes in Nederland. Televisiekabels, die soms al verouderd waren op het moment dat de sleuven werden gegraven. Er ontstond een wildgroei aan kabelnetten De kijkers in de grote steden beschikten al gauw tegen de laagste tarieven over de meeste tv-stations, terwijl men het in dunner bevolkte regio's moest doen met minder zenders voor meer geld. De oprichting van een landelijk overkoepelingsorgaan, de Vecai, heeft niet kunnen voorkomen dat de ongelijkheid tussen de kabelkijkers bleef bestaan. In grote steden kan zelfs door de komst van commerciële stations tariefverlaging worden ingevoerd, in kleine gemeenten stijgen de kabeltarieven nog steeds door Ale van Dijk sionele technische staf op na te houden. Het in het verleden gevoerde beleid heeft dat zo gewild. Veel kleinere gemeenten komen bij ons op bezoek voor adviezen. Die kleinere gemeenten kunnen zich nu eenmaal de luxe van zo'n eigen techni sche staf niet veroorloven. Wij hebben veel contacten met de regio. Ook bij het afsluiten van contracten met commercië le zenders kunnen wij bijzondere eisen stellen. Toen Sky Channel zich bijvoor beeld aandiende, hebben wij bedongen dat we de beschikking kregen over een professionele tv-studio waarmee regio nale en lokale tv-stations uit het hele land hun voordeel hebben kunnen doen". Onderschat De chaos in kabelland is nog steeds enorm en dateert uit de jaren zestig, toen de beleidsmakers de nieuwe mogelijkhe den totaal onderschatten. Er zijn GAJ- netten, CAI-netten, Delta-netten, Kabel- tv-netten, GEB-netten en wat al niet meer. Om daarin enige orde te scheppen werd zo'n vijftien jaar geleden een over koepelend orgaan opgericht: de Vereni ging van Exploitanten van Centrale An tenne-inrichtingen, kortweg Vecai gehe ten. De kijkers in de grote steden beschikken tegen de laagste tarie ven over de meeste tv- stations, terwijl men het in dunner bevolkte regio's moet doen met minder zenders voor meer geld. Jacobs mee dat zijn Amsterdamse kabel net (het grootste in Nederland met 350.000 aansluitingen) in 15 jaar is afge schreven. Betekent dat nu dat in Amster dam de kabelkijkers minder gaan beta len? De commerciële satellietzenders zorgen immers sinds enige tijd ook voor extra inkomsten. KTA-directeur Hans Jacobs: "We heb ben in Amsterdam het kabelnet indertijd aangelegd met de gedachte dat de tech niek de aanleg binnen 15 jaar verouderd zou hebben gemaakt. De investeringen zouden in die 15 jaar moeten worden af geschreven. Dat is inderdaad ook ge beurd. En in die 15 jaar hebben we onze klanten twee keer een tariefverlaging kunnen aanbieden. Maar in die 15 jaar hebben we ook een paar keer de kabels aan nieuwe technische eisen moeten aanpassen. En dat zal in de nabije toe komst ook weer geschieden, want het ziet er naar uit dat we zeker nog een bekabeling van wéér eens 15 jaar tege moet gaan. Kabelnetten zullen er zeker tot in de jaren na 2000 zijn". Spreiden "De kijkers in Amsterdam zijn daarbij natuurlijk altijd in het voordeel in verge-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 35