Highway 880: de weg van de dood jé Robin Ortiz en haar vriendinnen ^^^^I^BULAGEVAIHHEl^EIDSCH/ALPHEN^AGBLAD weken duren voordat alle doden zijn opgespoord Het zal nog vele ZATERDAG 21 OKTOBER 1989 EXTRA PAGINA 23 Tientallen cameralieden vechten om een goede positie terwijl de vrouwelij ke burgemeester van Santa Cruz, Mardi Wormhoudt, klaar staat om te beginnen. Achter haar zijn de resten van het winkelcentrum te zien. Dra matischer kan het beeld in de lenzen niet zijn. De boodschap van de burgemeester is niet minder dramatisch. Met krachti ge stem zegt ze: "Er is zojuist opnieuw een lichaam gevonden, in de koffie- winkel. Het is het lichaam van Robin Ortiz. Zij heeft niet geleden. Ik zeg: zij heeft niet geleden. Ze werd door een grote balk getroffen". Even is het doodstil als de burge meester is uitgesproken. De journalis ten durven niets te zeggen. En de gro te kring belangstellenden achter de politie-afscheiding staart alleen maar naar het tafereel dat zich voor hun ogen ontvouwt. Vlak achter de camerateams begin nen een paar jonge vrouwen hartver scheurend te huilen. Ze omhelzen el kaar. Een van hen wordt door twee vriendinnen ondersteund en in een deken gewikkeld. Een ander valt flauw. Niemand heeft nog belangstelling voor de burgemeester. Alle camera's richten in één vloeiende beweging de lenzen op de jonge vrouwen. De vrouw in de deken wordt haastig naar een verderop gereedstaande auto ge bracht. Vriendinnen van haar bitsen de aanstormende pers toe: "Ga weg. Mag ze even alleen zijn?". Maar na een paar minuten is die sfeer van confrontatie voorbij. Twee van de jonge vrouwen stellen zich voor de ca mera's op, want dit is tenslotte Ameri ka, waar weinig mensen er problemen mee hebben ook hun diepste emoties aan de tv-kijkende medemens toe te vertrouwen. Dawn en Anne, beiden midden twin tig, houden eikaars handen stevig vast terwijl ze de vragen van de jour nalisten beantwoorden. Ja, ze waren goede vriendinnen van Robin. Ze hielden van haar. Dat was makkelijk, want Robin kennen was van Robin houden. Anne praat het makkelijkst. Dawn, gekleed in een wit t-shirtje en een zwart kort rokje met daaronder een zwarte broek, heeft het moeilijker. Wat haar achternaam is? "Weet ik niet, weet ik niet", roept ze vertwijfeld uit terwijl ze Anne stijf omhelst. "Ik kan niet denkerr". Wie was de jonge vrouw die naar de auto werd gebracht? Anne: "Dat was Ruth. Ruth was de vriendin van Ro bin. Ze woonden al driejaar bij elkaar. Het is geen wonder dat ze helemaal van de kaart was". Bij stukken en beetjes komt daarna het verhaal eruit. Anne, Dawn, Ruth en de andere vriendinnen hebben er nooit aan getwijfeld dat Robin onder het puin lag. Ze werkte immers als manager in de koffiewinkel, en ze ging altijd als laatste weg. Dus toen een paar minuten over vijf de aarde van Santa Cruz beefde en een heel stuk van het Pacific Garden winkel centrum in het historische hart van de stad van zijn fundamenten schudde, wist iedereen het: Robin is dood. Van dat moment af hield een groep van tientallen jongeren, voor het grootste deel vrienden en vriendin nen van Robin, buiten het winkelcen trum de wacht. Ze stonden er toen de reddingsploegen arriveerden. Ze ble ven 's nachts staan, wachten op Ro bin. Dat leidde woensdagavond tot een in cident. De reddingsploegen wilden toen stoppen met hun werk, maar de omstaanders waren het daar helemaal niet mee eens. "Doorgraven! Doorgra ven!", riepen ze. Een klein groepje' probeerde daarop door de politie-afzetting te breken, zo geëmotioneerd waren ze. Maar de po litie herstelde snel de orde en arres teerde zes van hen. Anne: "Iemand vertelde me net dat er zo door een wisselende groep 44 uur hier is gewacht. Maar het ging hier dan ook geweldig langzaam". Dawn, afwezig: "Haar leren jasje was al gevonden, dus ze moest er wel zijn". Anne: "Maar niet iedereen had de goede motivatie, geloof ik. Er stonden ook wel mensen tussen die ongezon de nieuwsgierigheid hadden". Dawn, de hand van Anne opnieuw stevig beetpakkend: "Robin was een sterke vrouw. Dat heb ik altijd gevon den. Een hele sterke vrouw". Wonder Robin Ortiz (22) was een van vijf men sen die dinsdag omkwamen in Santa Cruz, 100 kilometer ten zuiden van San Francisco. Het had, aldus burge meester Mardi Wormhoudt, ook veel erger kunnen zijn. "Santa Cruz ligt vlak bij het epicentrum van de aard beving. Er is in de hele stad veel scha de. Dat alleen al hier in het winkelcen trum zo weinig doden zijn gevallen, is bijna een wonder". Inderdaad, anders dan in San Fran cisco is in Santa Cruz letterlijk overal het vernietigende werk van de aard beving te zien. In de hele stad zijn rui ten gesprongen. Schoorstenen zijn naar beneden gekomen en in de histo rische klokketoren, schuin tegenover het winkelcentrum, is de klok op 8 mi nuten over vijf blijven stilstaan. Maar door alle verwoesting en alle vernielingen heen is nog duidelijk te zien dat Santa Cruz met z'n 45.000 in woners vóór de aardbeving een heel aardig stadje moet zijn geweest. Het is er groen. Pijnbomen, palmen en bloeiende bloemen doen je aan de Ri- vièra denken. Het is geen wonder dat in de jaren '60 en '70 het toen nog kleine en slaperige stadje werd ontdekt door de hippies. Nog steeds is er veel van de hip piesfeer van toen terug te vinden. Boekwinkeltjes vol metafysische werkjes, kleine kunstwinkeltjes, ve getarische restaurants, fietsende mannen met het haar in een grijze paardestaart gebonden, het zegt alle maal genoeg. Gesprekken met een paar omstanders leveren enthousiaste bevestigingen van deze observaties op. "Ja, dit is nog steeds een hippiestad", zegt een man van een jaar of 40. "Weetje dat de Dalai Lama hier geweest is, een paar jaar geleden? Hij zei toen dat dit in de jaren '90 een belangrijk geestelijk centrum zou worden". En een ander: "Deze stad is op men sen gericht. Dat bleek na de aardbe ving. Iedereen hielp elkaar. Maar dat zie je ook zo wel. Je kunt hier gewoon met mensen praten. Dan kijken ze je niet gek aan. Probeer dat maar eens in San Francisco. Hier zijn we veel meer relaxed als daar". Rioolwater In een snackbar vlak bij het winkel centrum straalt de dikke restaurant- houdster niets dan vriendelijkheid uit. "Je mag alles bestellen", zegt ze, op de uitgebreide menukaarten aan de muur wijzend, "zolang het maar koffie, tomatensap, hamburgers of koekjes zijn. Meer hebben we niet". Ze vertelt dat er sinds de aardbeving geen elektriciteit meer is geweest, en dat er nu in de keuken op campinggas wordt gekookt. "Maar het geeft niet. We komen er wel", zegt ze met een niet kapot te krijgen monterheid. Dan vertelt ze dat ze een dag eerder uren in de rij heeft gestaan om batte rijen en water te krijgen. "Want het water hier is verontreinigd. Er is riool water bij gekomen". Een nieuwe klant komt de winkel bin nen, een van de reddingswerkers. Hij heeft een gele helm op, en een gordel om met wat werktuigen. "Hoe is het hier?", vraagt hij met luide stem aan niemand in het bijzonder. "Ik leef nog", antwoordt een man. Naast hem zit een meisje dat ik eerder bij het winkelcentrum had zien hui len toen het nieuws over Robin Ortiz werd bekendgemaakt. "Yeah", zegt ze lusteloos, "me too". Hoe kon het gebeuren? Die vraag houdt me nigeen bezig nu in San Francisco de eerste te kenen van herstel zijn waar te nemen. Geruzie alom. Als de betonnen pijlers onder Highway 880 anders zouden zijn geconstrueerd, hadden ze de aardbeving van afgelopen dinsdag aan gekund. Zo gaat het altijd. De levendén bak keleien voort, terwijl zich onder het beton nog zeker tientallen doden bevinden. Het zal nog weken duren voordat alle onder het puin bedol ven auto's zijn teruggevonden. door Henk Dam Woensdagavond, nog maar een et maal nadat de aardbeving had huisge houden, waren in het centrum van San Francisco alweer de eerste teke nen van herstel te zien. Er was weinig in het stadscentrum kapotgegaan. Er was geen elektriciteit, dat was eigen lijk het voornaamste euvel. Daardoor was het veel stiller op straat dan nor maal, want winkels en kantoren wa ren bijna allemaal dicht. Maar in die voor San Francisco zeldzame rust schuilde toch nog volop leven. Overal kon je het snor rende geluid van generatoren horen. Op straat verkochten handige zaken lieden kaarsen voor woekerprijzen. Eén t-shirt winkelier had het voor el kaar gekregen shirts te laten maken met daarop de boodschap "Ik heb de aardbeving van 1989 overleefd". Voor zijn winkel, verlicht door een gaslampje, stond een lange rij mensen met dollarbriefjes in de hand. En watje zag in'de grote hotels op en rond Union Square, het hart van de stad, was ronduit bizar. Bij de recep ties werden zaken gedaan bij kaars licht en met behulp van calculators en zaklantaarns. Sommige hotels had den dank zij een nood-generator en kele lampen aangekregen. Een flauw en flikkerend licht verspreidden die, zoals je dat wel eens in oorlogsfilms ziet. In één hotel was de normale soe zerige muzak vervangen door rampre portages, afkomstig uit een op batte rijen lopende ghetto-blaster. In de bars heerste een bijna laconie ke sfeer. Iedereen had eindelijk eens iets bijzonders te vertellen. "Ik stond in de lift. en toen bleven we ineens stilstaan. Ik heb wel een uur vastgeze ten". "Ik zat in m'n auto. Het leek wel of ik vier lekke banden tegelijk had". "Alleen jammer dat de air-condioning het niet doet. Warm dat het op m'n ka- Geschiedenis Weer een paar uur later, donderdag heel vroeg in de ochtend, kwam de aardbeving nog dichter bij het uitein delijke lot van alle rampen: namelijk geschiedenis te worden. De elektrici- teitsdienst van San Francisco zorgde er toen voor dat een groot deel van de stad weer licht kreeg. Ik hoorde het op de radio. "O, wat is dit mooi", zei een opgewonden repor ter van het radiostation KCBS. "In het Financiële District gaan alle lam pen weer aan. De wolkenkrabbers staan erbij als vanouds. Hahaha, er klinken allerlei alarmsirenes nu. Zo wordt dit moment begroet. It's a new day. San Francisco!". Weer later, donderdagmiddag, wa ren in het zwaar getroffen Marina dis trict van San Francisco de meeste in gestorte gebouwen door grote kranen verder neergehaald, en vorderde het bergingswerk gestaag. Het optellen was begonnen. Art Ag- nos, de burgemeester van San Fran cisco, zei aan het eind van de middag te denken dat de totale schade zeker twee miljard dollar zou bedragen. De gouverneur van Californië, Deuk- meijan, zei dat een extra belasting misschien nodig zou zijn. Op de radio was de opgewonden toon, de blijheid bijna waarmee nieuw leed werd gemeld ("O.o, de weerman zegt dat het weer gaat om slaan! In het weekeinde is het afgelo pen met de warmte, en krijgen we kou en regen! Dat betekent dat er dekens nodig zullen zijn, dekens voor de dak lozen") weer wat aan het zakken. De radio had dan ook hoogtijdagen ach ter de rug. De tv immers deed het niet, radiootjes op batterijen nog wel. En zo zal alles in San Francisco wel weer snel normaal worden. De tv zal weer koning zijn. Iedereen zal weer gewoon 's morgens naar zijn werk gaan. In Marina zullen op de plaats van de ingestorte huizen nieuwe, on getwijfeld peperdure huizen verschij- De mensen zullen het verder niet meer uitsluitend over hun avontuur tijdens de beving hebben. Maar over één vraag zal nog lang nagedacht en geruzied worden, en dat is deze: hoe is het in vredesnaam mogelijk dat twee kilometer van de drukke Nimitz Free way, rijksweg 880, in elkaar stortte alsof hij van natte klei was gemaakt? Het ineenstorten van het stuk rijks weg is ongetwijfeld het meest schok kende facet aan de aardbeving. Er zijn op de Nimitz Freeway ook de meeste slachtoffers gevallen: de schattingen - want meer dan gissen kan nog steeds niet worden gedaan - lopen uiteen van 100 tot 250 mensen. Pas als je het met eigen ogen hebt gezien, begrijp je hoe verschrikkelijk de ramp met de weg is. Of weg, eigen lijk moetje zeggen: wegen. Want het ingestorte stuk 880 bestaat uit twee wegen boven elkaar, een voor het noord-zuid, en de tweede voor het zuid-noord verkeer. De onderste weg loopt, dank zij be tonnen kolommen, een eind boven de begane grond; de weg daarboven be vindt zich, ook weer dank zij beton nen pilaren, een meter of zeven, acht boven de onderste. Keurig recht-toe recht-aan, zo zag het er tot dinsdag middag een paar minuten over vijf uit. Maar de aardbeving maakte daar aan op gruwelijke wijze een einde. Het zijn de pilaren die het niet hiel den, zo blijkt als je op een afstand van een meter of 50 - niemand mag dich terbij komen - naar het stuk doden weg kijkt. Sommige pilaren zijn half doorge zakt. Daar hangt de bovenste weg nog schuin boven de benedenste. Maar tal van pilaren moeten door de schok van de aardbeving domweg zijn geknapt. Daar is de betonnen bovenweg plat bovenop de benedenste weg gevallen. Bulten Dat maakt het ook zo moeilijk om na te gaan hoeveel slachtoffers er zijn. De bergingsploegen kunnen niet veel méér doen dan nagaan waar zich in de neergestorte bovenweg bulten bevin den. Onder die bulten zullen zich dan wel, zo mag worden vermoed, auto's bevinden, volledig begraven in hun betonnen doodskist. Zo wordt er gewerkt. Kranen bren gen gravers en wagens met boren naar de bebulte stukken weg, en die werken zich dan vanaf de bovenweg door het beton, in de hoop een auto te vinden. Dat gaat uiterst langzaam, en vandaar dat er donderdagavond nog maar 13 slachtoffers gevonden waren. Het zal, zo vertelde burgemeester Lionel Wilson van Oakland donder dag tijdens een persconferentie vlak bij de rampweg, nog vele weken du ren voordat alle auto's gevonden zijn. Hoe kon het gebeuren? Die vraag zal wel tot het schandaal van de aard beving uitgroeien. Want uiteraard zijn er mensen opgestaan die hebben ge zegd dat ze al veel eerder gewaar schuwd hadden dat het stuk rijksweg 880 gevaarlijk was. Opengewerkte te keningen zijn in de kranten van San Francisco verschenen, die laten zien dat de pilaren, als ze op moderner wij ze met staal beschermd waren ge weest, sterk genoeg zouden zijn ge weest om de aardbeving aan te kun- Plaatselijke politici hebben al puntjes gescoord door op te merken dat uiteraard een 32 jaar oud stuk weg al lang vernieuwd had moeten wor den. Zo gaat dat, want zo gaat het altijd. De levenden ruziën voort. Ze ruziën nu al, terwijl er nog dagelijks auto's uit Highway 880 worden gehaald die zo onherkenbaar vernield zijn dat niet eens hun merk kan worden vastge steld. Het op vele plaatsen inge zakte bovendeel van Highway 880 in San Fran cisco: het zal nog weken duren voordat alle on der het puin be dolven auto's zijn opgespoord.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23