Rotterdam aast op tweekamp Ook individuele wereldtitels naar Sovjet-turnsters 'Stavengooier' niet -als ldusjesman Ajax Roemenië onderuit tegen li and halsters Jan Timman heeft lichte voorkeur voor Amsterdam U.V.S. - NEPTUNUS WK-duels: gelijk beginnen at- ZATERDAG 21 OKTOBER 1989 IS lAMSTERDAM (ANP) Het Ajax-bestuur heeft afwijzend gerea- jgeerd op een verzoek van de 17-jarige „stavengooier" om bij wijze jvan straf klusjes te doen in het Ajax-stadion. De jongen, die tijdens Ide wedstrijd Ajax-Austria Wien een ijzeren staaf gooide naar de (Oostenrijkse doelman, stelde in een brief aan het Ajax-bestuur dat {hij spijt heeft van zijn daad. Verder, zo staat in de brief, leek het hem een goed idee zijn straf op een nuttige manier voor Ajax te [vervullen door bij voorbeeld de schoenen van spelers te poetsen «ia wedstrijden en trainingen. Volgens algemeen directeur van fVjax A. van Eijden zijn de emoties pan spelers en trouwe aanhangers van de ploeg te hoog opgelaaid om in te gaan op het verzoek van de sta vengooier. „Wij gaan zeker niet op liet verzoek van de jongen in. Door jiem is veel geld en plezier verloren gegaan. Als hij van de rechter een Werkstraf krijgt opgelegd moeten ive ons daar bij neerleggen maar, als het aan ons ligt, worden er door fiem geen klussen in of rond het Ajax-stadion opgeknapt", zo ver klaarde de algemeen directeur. 'Werkstraf - De raadsvrouw van de jongen, M. Hersman, betreurt het standpunt I van Ajax. „Het is een gemiste kans voor Ajax. Ik heb het idee dat Ajax mijn cliënt ziet als veroorzaker van J alle problemen. Dat is flauwekul. Het geweld rond het stadion neemt - al jaren toe en nu krijgt hij alles in zijn nek geschoven, alsof hij de eni ge was die een staaf heeft gegooid. J Volgende week, volgende maand of J volgend jaar gebeurt er weer iets. Ik praat zijn daad niet goed, maar de straf die hij heeft gekregen door de r publieke opinie is al erg zwaar", al- dus de advocate. Ajax gaat de jon gen de toegang tot het stadion ont- zeggen. Voor hoe lang is nog niet bekend. Hersman heeft bij de kindérrech- ter en de officier van justitie een voorstel voor een werkstraf en een schorsingsverzoek ingediend. De raadsvrouw verwacht dat hierover op korte termijn beslist zal worden door de kinderrechter. Wat het voorstel precies inhoudt wilde de advocate niet meedelen. Feyenoord Het bestuur van Ajax en de Amster- Feyenoord naar rechter om straf aan te vechten ZEIST (ANP) De beroepscom missie van de KNVB heeft het pro- test van Feyenoord tegen de straf I van één wedstrijd zonder publiek afgewezen. De Rotterdamse club i' werd eerder door de tuchtcommis- aal sie veroordeeld tot het spelen van ëén duel in een lege Kuip naar aan leiding van de ongeregeldheden in de wedstrijd tegen Fortuna Sittard op 20 augustus. Tevens moet Feye noord een boete van 10.000 gulden betalen en kreeg het een proeftijd n van een jaar opgelegd. Het duel tegen Fortuna moest ze ven minuten voor het einde ge staakt worden bij een stand van 2-0 in het voordeel van dcLimburgers. Ontevreden supporters van Feye noord betraden het veld en maak- ten verder spelen onmogelijk. De beslissing van de beroeps commissie betekent, dat de Kuip op 29 oktober bij het duel Feyenoord - FC Den Haag leeg zal blijven. Al- leen vertegenwoordigers van de I media worden toegelaten. Feyenoord overweegt de KNVB voor de civiele rechter te dagen. De club laat aan de hand van de argu mentatie van de beroepscommissie nagaan of er nog mogeiijheden zijn het besluit, een wedstrijd zonder publiek, aan te vechten. „Feyenoord wacht op 'de papie ren van de beroepscommissie, dan Zal advocaat mr. Mentink zich over de argumentatie buigen", verklaar de secretaris Ultee. „Afhankelijk van zijn bevindingen, zal de club rich opnieuw beraden over eventu ele verdere stappen. En dan denken we aan de civiele rechter. Die moet de uitspraak dan maar eens toet sen." Feyenoord verkondigde eerder ijle voor de ongeregeldheden verant woordelijke supporters aan te pak ken. „Dat moment is door deze uit spraak wel erg dichtbij gekomen. Het missen van de recette van het duel tegen FC Den Haag betekent een verliespost van ruim 200,000 gulden", aldus Ultee. Rijkaard heeft voldoende aan rust voor herstel MILAAN (Reuter) - Frank Rijkaard zal op tijd fit zijn om de return tegen Real Madrid 'op 1 november voor de tweede ronde van het toernooi om de Europe se beker voor landskampioenen mee te maken. Bij een röntgen onderzoek m een ziekenhuis werden geen haarscheurtjes in de gekwetste linker enkel van Rijkaard, waar aanvankelijk voor werd gevreesd, gevonden. Rijkaard viel woensdag in het eerste duel met Real halverwege uit. Hij had zijn club AC Milan, die met 2-0 won, in de achtste minuut op aangeven van Marco van Basten aan de openingstref fer geholpen. Volgens de behan delende artsen zal een paar da gen rust voor Rijkaard voldoen de zijn om te herstellën. Hij zal wel hoogstwaarschijnlijk de competitiewedstrijd van mor gen tegen AS Róma moeten damse politie zullen voor de wed strijd tegen Feyenoord dezelfde vei ligheidsmaatregelen nemen als op 1 oktober tegen FC Utrecht het geval, was. Voor de gedevalueerde topper, morgen in de Watergraafsmeer, wa ren gisteren nog een duizendtal (staan)plaatsen beschikbaar. In ver band met de veiligheid is de capaci teit terugggebracht van 28.000 tot 23.000 plaatsen. Ajax kon niet verkassen naar het Olympisch stadion, de laatste jaren de gebruikelijke uitwijkplaats voor duels tegen Feyenoord. Het stadion is onlangs na inspectie doorftet Am sterdamse college van B W tijde lijk afgekeurd. In de Meer zal mor gen de particuliere bewakings dienst van Ajax met 60 manschap pen plus de altijd al aanwezige 50 suppoosten present zijn. Nor maal zijn dat er 40. De Amsterdam se politie zet ongeveer 250 man in, waaronder drie pelotons van de ME. Voorts zal iedere bezoeker bij het betreden van het stadion worden gefouilleerd. Vanuit Rotterdam worden ongeveer 1000 bezoekers verwacht. Netten moeten verhinderen dat Feyenoord-fans vanuit het bezoe kersvak voorwerpen op het veld of naar andere vakken kunnen gooien. Het vak F, waaruit een maand gele den tegen Austria een ijzeren staaf op het veld werd gegooid, is nog niet afgesloten door netten. Ajax ontvouwde deze week plannen om herhalingen van incidenten als te gen Austria te voorkomen. Rondom de F-side zal een 'gracht' gegraven worden, er komen netten te hangen, het aantal plaatsen wordt geredu ceerd en het hek zal verhoogd wor den. SCHEVENINGEN (ANP) De deelnemers aan de wereldbekerstrijd brandingsurfen hebben het geweten dat de herfststorm voor Scheveningen is opgestoken. Na enige dagen gedwongen rust, wegens windstilte, nam de kracht gisteren toe tot acht Beaufort. Dat leverde voor de toeschouwers spectaculaire beelden op. De helft van het aantal mannen en drie van de 24 vrouwen voltooiden de race. Winnaars waren de voor Spanje uitkomende Dunkerbeck (mannen) en de Nieuwzeélandse Kendall (vrouwen). Bij de zich snel wijzigende omstan digheden bleek vervolgens nog alleen een slalom mogelijk, die werd gewonnen door de Amerikaan Robby Naish. STUTTGART (ANP) - Svetlana Boginskaja is de opvolgster als we reldkampioene turnen van Aurelia Dobre geworden. Zo verrassend als de titel van de kleine Roemeense twee jaar geleden in Rotterdam was, zo vanzelfsprekend was het kampioenschap dat de 16-jarige Wit-Russische turnster gisteravond in Stuttgart ten deel viel. Boginskaja, in mei in Brussel al Europees titelhoudster geworden, werkte in de voor de eerste keer vrijwel uitverkochte Hans-Martin Schleyerhal vrijwel foutloos. De turnster uit Minsk, een pupil van de oud-wereld- en Olympisch kam pioene Nelli Kim, vergaarde in de keuze-vierkamp een totaal van 39,90 punten uit een maximum van veertig. Op sprong en vloer, met een schoonheid van een oefening, kreeg zij een tien, op brug en evenwichts- balk verscheen twee keer 9,95 op de borden. SCHIEDAM (ANP) - Voor het eerst in de geschiedenis heeft het Nederlands vrouwenhandbal- team Roemenië verslagen. Op de derde wedstrijddag van het Hol- landtoernooi zegevierde de ploeg van bondscoach Ton van Linder met 23-22. Bij rust bedroeg de, ne gatieve, marge eveneens één tref fer: 12-13. Het was de eerste over winning na nederlagen tegen Po len (16-21) en Tsjechoslowakije (19-20). In tegenstelling tot de voor gaande duels kon Van Linder te vreden zijn. Zijn mix van jong ta lent en ervaren krachten had de conditietest goed doorstaan. Met name Judith van Dam, die het toernooi met slechts vijf caps op haar naam startte, viel in positie ve zin op. Van Linder was vooral content over het spel in de laatste vijf mi nuten. Van Dam en Diana Mout- on brachten de Oosteuropese ploeg in die fase op de knieën: 23- 21. De winst werd vervolgens niet meer uit handen gegeven. Roemenië had op de tweede wedstrijddag verrassend een punt verspeeld aan Polen (30-30), dat enige maanden geleden in de finale om de Karpatencup nog met 29-20 van het parket was ge veegd. Roemenië geldt als één van de Oostbloklanden, dat aan trekkelijk handbal op de vloer brengt. Tijdens de mondiale B-strijd van twee jaar geleden moest het land alleen Joegoslavië voorrang verlenen. Het verschil tussen Nederland en Roemenië was gisteravond nimmer meer dan twee doelpun ten. Naast Van Dam en Kleintjens toonde de in de Zwitserse compe titie handballende Ursula Deke- ling haar grote kwaliteiten. De 121-voudige international scoor de acht keer. Strafworpsspecia- liste Matefi kon daar voor Roeme nië zes doelpunten tegenover plaatsen. Verdedigend maakte het optreden van de voor eigen Schiedams publiek spelende In- grid Dulfer indruk. Eerder op de avond zorgde Frankrijk voor de surprise door Tsjechoslowakije terug te wijzen. Frankrijk, dat het toernooi ook met twee nederlagen startte, won met 17-16. Het toernooi is zo opge zet, dat Nederland en Frankrijk elkaar op de slotdag treffen. Vol gens de organisatoren was de in zet niet meer dan de vijfde, op één na laatste plaats. Door de verras sende triomf op Roemenië zit er voor de ploeg van Van Linder mo gelijk meer in. AMSTERDAM (GPD) In zijn poging de finalematch van het kandidatentoernooi tussen Jan Timman en Anatoli Kar- pov naar Nederland (Amsterdam) te halen, kan burgemees ter Ed van Thijn van de hoofdstad rekenen op geduchte concurrentie van zijn Rotterdamse collega dr. Bram Peper. Gisteren heeft Peper laten weten zich sterk te willen maken voor de organisatie van de tweekamp in de Maasstad, die volgend jaar haar 650- jarig bestaan viert. „Zo'n tweekamp past mooi in dat jubileum", aldus Rotterdams eerste burger, net terug van een vakantie in Westduitsland. „Ik denk dat de spelers het in Rot terdam wel zien zitten. Tenslotte hebben ze het afgelopen zomer tij dens het World Cup-toernooi in het WTC bijzonder naar hun zin ge had". Vooralsnog heeft Peper een ach terstand op Van Thijn. In Amster dam zijn de plannen gisteren al door B en W besproken en bij die gele genheid heeft het college zich vier kant achter de burgemeester ge steld. Jan Timman zelf heeft een lichte voorkeur voor het spelen in zijn woonplaats. „Ik ben het liefst in vertrouwde omgeving. Dat is voor mij met meest ideaal", verklaarde de grootmeester gisteravond op Schiphol, waar hij in gezelschap van vrouw en kinderen terugkeerde van zijn succesvolle bezoek aan Londen en waar hij verwelkomd werd door onder meer KNSB-voor- zitter Hans Pont. Teleurstellend Maar Timman zegt 'in principe be reid te zijn' ook elders Karpov te ontmoeten. Dat geldt niet alleen voor Nederlandse steden. „Een stad als Merano (Italië) komt ook in aan merking. Maar het is heel goed mo gelijk dat de match gewoon in Lon den wordt gehouden, zoals al was besloten. We zullen ons moeten schikken in het standpunt van de FIDE". Of de Britse sponsor Pilkington Glass, die ook de halve finales Tim man-Speelman en Karpov-Joesoe- pov financieel mogelijk maakte, be reid is zich terug te trekken en zo ja onder welke voorwaarden, is nog niet bekend. Wel staat inmiddels vast dat in maart volgend jaar naar een andere lokatie zal worden uitge keken dan het Sadler's Wells The atre, afgelopen weken plaats van handeling. Toch heeft Timman zich in de Britse hoofdstad niet het meest ge stoord aan het oude theater. Hij noemde de gehele organisatie 'te leurstellend' en zelfs 'schandelijk'. „Het appartement dat me was toe gewezen", aldus Timman-, „was op zich vrij goed. Ik had het van te vo ren ook bekeken en ik was er mee akkoord gegaan. Maar kleine ver zoeken werden niet ingewilligd. Zo had ik betere gordijnen gevraagd en een beter bed. Daar is niets aan ge daan. Dat is vreemd; het is van be lang dat de omstandigheden opti maal zijn, zeker als je het nadeel hebt datje speelt in een stad waar je tegenstander woonachtig is. Ik heb toen op m'n eigen houtje mijn in trek genomen in een hotel. Wie de kosten voor zijn rekening neemt? Dat weet ik niet. Ik heb niet zo veel contact met de organisatie gehad. Ik heb gezegd: oké, ik speel, en that's it". Traditie Timman bestrijdt de opvatting dat Karpov straks voor soortgelijke problemen komt te staan als de match eventueel aan Nederland mocht worden toegewezen. „Neder land heeft wat het organiseren van schaakevenementen betreft een goede traditie. We zijn tegemoetko- •mend. Karpov heeft veel in ons land gespeeld en nooit met tegenzin. Hij komt hier graag. Hij ziet het mis schien nog wel als een voordeel dat het voor mij een soort extra druk betekent. Ik heb er met Karpov in Londen niet in details over gespro ken, maar ik weet dat hij er wel oren naar heeft". Volgens Timman wordt het niet louter een zaak van loven en bieden. „Dat is nu niet de procedure. Maar het zal duidelijk zijn dat er wel spra ke dient te zijn van een representa tief prijzenfonds". Dat wil zeggen dat het prijzengeld van Londen (300.000 Zwitserse francs, ruim vier ton, waarvan 5/8 voor de winnaar) in ieder geval overtroffen dient te wor den. De Amsterdamse grootmeester maakte gisteravond een bijzonder ontspannen indruk. Timman gaf toe dat het 'niet gemakkelijk' was geweest om zich van de fatale blun der in de voorlaatste partij tegen Speelman te herstellen. „Maar het was in ieder geval wel de manier om me wakker te schudden", glimlach te hij. „Ik heb steeds zo goed ge staan, dat ik het gevoel had gekre gen dat ik de tweekamp slapende zou winnen. De berichten dat ik een time-out heb aangevraagd omdat ik dodelijk vermoeid was, kloppen ZONDAG A.S. AANVANG 14.00 UUR lp Crab assurantiën BV. tel. 224700. Crab makelaardij og BV. tel. 225135. Ri|nsburgersingel 61 Leiden niet. Ik heb een extra vrije dag ge nomen om me te bezinnen op de te volgen strategie in laatste partij, waarvan ik overigens niet dacht dat het de laatste zou worden. Ja, ik had me voorgenomen op remise te .spe len. Maar het liep wat anders, zoals bekend". Fouten Die dagen is hij er met vrouw Ilse en de kinderen Arthur (7) en Delia (10) volgens eigen zeggen uitstekend in geslaagd zich te ontspannen. „Zon dags zijn we naar een rommelmarkt geweest en op maandag hebben we enkele musea bezocht. Ik voelde me er wel bij". Terugblikkend noemt Timman Speelman 'geen gemakke lijke tegenstander'. „Vroeger was ik minder sterk gemotiveerd als ik te gen iemand moest spelen die ik goed ken en die ik mag. Nu is dat an ders, maar over het niveau van de partijen ben ik allerminst tevreden. Ik heb te veel fouten gemaakt, ik heb te veel winnende voortzettin gen gemist die ik niet had mogen missen. Ja, deels is dat een gevolg van de spanning. Maar zo bont als Karpov heb ik het toch niet ge maakt. Karpov was tegen Joesoe- pov volledig van slag. Afgezien van de laatste partij heeft hij steeds aan toonbaar verloren gestaan. Zo zwak heeft hij sinds '82 niet meer ge speeld, afgezien van zijn inzinking in Rotterdam. Maar het is onzinnig te stellen dat Karpov op z'n retour is. Hij was gewoon slecht in vorm, mogelijk een gevolg van een ge brekkige voorbereiding". Timman hoopt Karpov begin vol gende maand tijdens het WK voor landenteams in Luzern te ontmoe ten in het treffen tussen Nederland en de Sovjetunie. Timman doet niet alle wedstrijden mee, maar hjj speelt zeker tegen de Sovjets, die het in Zwitserland zonder wereld kampioen Gary Kasparov moeten doen. „Ik vind het interessant nu te gen Karpov te spelen, maar ik weet alleen niet of hij er net zo over denkt". Na Luzern doet Timman nog mee aan een toernooi in Belgrado en een mini-toernooitje in Londen, wacht hem de KRO-tweekamp tegen Ni- gel Short en mogelijk vólgt nog een evenement in het Italiaanse Reggio Emilia rond de jaarwisseling. Vanaf dan bereidt hij zich met zijn (drie!) secondanten (Hort komt terug en voegt zich bij het duo Andersson- Sax) voor op de finale tegen Kar pov. „Een periode van rust voor zo'n belangrijke match is me goed bevallen". De grote overmacht van de Sov jets, die woensdag in de landenwed- strijd was gebleken, werd gisteren toen de beste drie turnsters per land hun keuzeprogramma opnieuw mochten afwerken, nog eens bena drukt. Achter Boginskaja werden haar landgenotes Natalia Lastjeno- va, die tienen scoorde op sprong en brug ongelijk, en Olga Strajeva res pectievelijk tweede en derde. De finale liep op een drama uit voor de Roemeense ploeg, de grote triomfator twee jaar geleden in Rot terdam. Daniela Silivas, die in Stuttgart drie maal de strijd om de prestigieuze DTB-beker won, leek een van de weinigen, die Bogins kaja serieus zou kunnen bedreigen. De Roemeense had in de landen- wedstrijd de hoogste score behaald. Door de nieuwe regel dat naar de strijd, om het individuele kampioen schap geen gemiddelde van de voorgaande wedstrijden werd mee genomen, begon Silivas zonder voorsprong. De druk voor de Roemeense was duidelijk te groot. In haar afsluiten de onderdeel, de balk, ging Silivas onderuit na een salto achterwaarts. De reglementaire aftrek van een half punt, deed haar dramatisch duikelen in het klassement. Op het moment dat zij op de balk stapte, wist Silivas. dat goud en zilver on bereikbaar zouden zijn. Boginskaja immers had voor haar een tien behaald bij het springen bn Lastjenova had met eenzelfde score aan de brug de tweede plaats veilig gesteld. Brons had de troostprijs kunnen zijn maar dat ging door Strajeva ook nog naar de Sovjetu nie. dat de tot nu toe vergeven we reldtitels in Stuttart alle binnen haalde. Cristina Bontas werd de beste Roemeense op de vierde plaats. Met haar tien in de vloeroefening zorgde Bontas voor de vierde absolute sco re van de avond, waardoor het aan tal tienen in Stuttgart op twintig kwam. Verrassend was het sterke optreden van de Chinese turnsters. In tegenstelling tot hun mannelijke collega's werken de Chinese vrou wen veel gecpncentreerder in hun uitermate moeilijke oefenstof. Bo Yang en Cuiting Chen, vijfde en zes de, kunnen mogelijk binnen azien- bare tijd een bedreiging worden voor het Russische bastion. Hetzelf de geldt voor Di Fan, die een veel hogere klassering verspeelde door een val van de evenwichtsbalk. Op vallend was het optreden van de Amerikaansen. Van Brandy Johnson, die dit jaar enkele grote internationale toernooien won, on der meer dat van de kampioenen in de DDR, was dat verwacht. Zij ein digde als zevende. De achtste plaats van Sandy Woolsey was een surpri se, evenals de elfde positie van Wen dy Bruce. Opmerkelijk was ook het turnen van de Noordkoreaanse Gyong Hui Choe, die tiende werd. Twee jaar ge leden gaven de Noordkoreaansen in Rotterdam voor de eerste maal acte depresence op een groot internatio naal turntoernooi. In de landenwed- strijd eindigden zij toen als negen tiende, drie plaatsen achter Neder land, en hadden zij geen vertegen woordigster in de strijd van de beste 36. In Stuttgart werd Noordkorea zevende en had het drie turnsters bij dat selecte gezelschap. Beste Westeuropese vertegen woordigster was de Spaanse Eva Rueda, die als dertiende eindigde met 39,286 punten. Van de finalistës behaalden er zestien een totaal van meer dan 39 punten. Den Haag tekent contract voor Wereldspelen BUDAPEST (ANP) - Wethouder Martini van Den Haag (sociale en economische zaken) heeft gisteren in Budapest een contract getekend voor de organisatië van de Wereld- spelen in 1993. De voorzitter van de Internationale Associatie voor de Wereldspelen, Un Yong Kim, te kende het document eveneens. De ondertekening vond plaats tijdens een bijeenkomst van de associatie van internationale sportorganisa ties. Den Haag herbergt over vier jaar de vierde editie van de Spelen, die eerder in Santa Clara (VSt), Londe en Karlsruhe werden gehouden. De Spelen zijn min of meer opgezet als een alternatief voor de Olympische Spelen. De organisatoren verwach ten bij het tien dagen durende toer nooi 2000 a 3000 deelnemers naar Den Haag te lokken. ZUERICH (RTR/AFP) De Federatie van Internationale Voetbal As sociaties (FIFA) heeft gisteren bepaald, dat de twee resterende wed strijden voor groep zes van de kwalificatieronde voor het wereldkam pioenschap. op 15 november op hetzelfde tijdstip (15.00 uur) dienen te beginnen. Het gaat om Spanje - Hongarije en Malta - Ierland. De FIFA heeft het besluit genomen om te voorkomen dat een wed strijd beinvloed wordt als het resultaat van het andere duel al bekend is. Spanje, met elf punten uit zeven wedstrijden, is al zeker van plaat sing voor de eindronde. Ierland (tien punten) en Hongarije (acht) ma ken nog een kans op de tweede beschikbare plaats voor Italië 1990. De duels moeten in de middaguren worden gespeeld omdat het stadion in Malta niet over een lichtinstallatie beschikt.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19