Ineens ontstond een oecumenische t lewegmg Friese predikant klaagt 'heilige koe' aan Kardinaal Willebrands' 'hartstocht naar eenheid' 5T11 'De auto heeft jou, misschien wel meer dan jij de auto hebt' ZATERDAG 21 OKTOBER 1989 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 17 EGMOND (ANP) Het beleid van de Rooms-Katholieke Kerk tegenover de oecumenische beweging is in de afgelo pen veertig jaar veranderd van afwijzing in actieve mede werking. Vooral het document van het Vaticaans Concilie over de oecumenische betrekkingen ('Unitatis Redintegra- tio') heeft hierbij een grote rol gespeeld. Dat meent Johan nes kardinaal Willebrands (80). Sinds 1969 is hij als voorzit ter van dé Vaticaanse Raad voor de bevordering van de een heid der christenen de hoogste autoriteit binnen de Rooms- Katholieke Kerk op het gebied van de oecumene en de reli gieuze betrekkingen met het jodendom. Bij de oprichting in 1960 werd hij benoemd tot secretaris van deze Raad (toen nog Secretariaat). In ei gen land speelde Willebrands al in 1948 een vooraanstaande rol in de oecumene toen hij de eerste voorzit ter werd van de Sint Willibrord Ver eniging, het oecumenisch orgaan van de RK Kerk in Nederland. De opkomst van de oecumeni sche beweging kan volgens Wille brands niet het resultaat van een conferentie of het werk van een ge leerde zijn. "Ineens is er een bewe ging gegroeid die bijna de gehele christenheid omvat nadat kerken eeuwenlang tegenover elkaar ston den. Nu willen we naar elkaar toe groeien ën niet meer uit elkaar gaan. Die beweging moet van de Heilige Geest zijn gekomen en moet daar- door Dirk Visser Willebrands erkent dat er wel eens besluiten zijn geweest waar hij moeite mee had. Als voorbeeld noemt hij de 'vermaning' uit 1948 van het Heilig Officie (de huidige Congregatie voor de geloofsleer), waarbij rooms-katholieken werd verboden aan oecumenische bewe gingen en bijeenkomsten deel te ne men. Dat was enkele maanden na de oprichting van de oecumenische Sint Willibrord Vereniging. Moeilijk Maar, zo vervolgt hij, "tot nu toe hebben wij .ons vrij goed kunnen ontplooien wat ons werk betreft. Dat wil niet zeggen dat we alles heb ben bereikt dat we graag zouden be reiken. Dat heeft geen enkele kerk, ook de Wereldraad van Kerken niet. We willen veel meer bereiken dan we in staat zijn te doen. Beweging is er wel. Ik hoop dat dat blijft door gaan". Na de fase van de eerste oecume nische doorbraak zit de oecumene nu in de fase van de fundamentele theologische verschillen (ecclesio- logie, ambtsopvatting). Bovendien spelen niet-theologische factoren een rol: de spiritualiteit, de traditie, het kerkgevoel. Met een verwijzing naar het Samen-op-Weg-proces: "Hoe moeilijk is het proces niet in Nederland van twee kerken van de zelfde hervormde traditie". Toch is Willebrands er van over tuigd dat de samenwerking tussen de kerken op veel terreinen nog kan groeien. De mogelijkheden die het 'Oecumenisch directorium' (de offi ciële Handleiding van de RK Kerk) biedt, worden nog lang niet ten vol le benut. De kerken kunnen naar zijn mening ook nog veel meer sa menwerken in de strijd voor de mensenrechten, de godsdienstvrij- Volgens kardinaal Willebrands ziet de oecumene zich na de fase van de doorbraak, geplaatst voor de opgave van het bespreken van de fundamen tele theologische verschillen. "Ik zie voor de oecumenische beweging nog ve le Opgaven". (archieffoto) heid, de vrede, het behoud van de schepping. "Ik zie voor de oecume nische beweging nog vele opga- Het naar elkaar toegroeien moet doorgaan. Dat vindt zijn uitdruk king in het gebed voor de eenheid, "uitermate belangrijk en misschien wel het belangrijkste". Het gebed vraagt bekering des harten. Ook de theologische gesprekken moeten doorgaan. De schisma's ("zeer ern stige momenten in de geschiedenis van de kerk") hadden immers theo logische elementen. Visser 't Hooft "Twee jaar geleden heb ik de Vere nigde Staten een lezing gehouden getiteld 'The Passion for Unity'. Die titel is te vertalen met hartstocht naar eenheid, maar ook lijden om dat die eenheid er nog niet is". Een grote verandering in de rk houding tegenover de oecumene is het besluit van het Concilie dat de RK Kerk aan de oecumenische be weging ging deelnemen. Werd daar voor de oecumene afgewezen, het Concilie sprak uit dat deze bewe ging door de Heilige Geest was ge ïnspireerd. Andere belangrijke momenten waren het bijeenroepen van het Va ticaans Concilie door paus Johan nes XXIII, die het herstel van de eenheid van alle christenen een van de doelstellingen ervan noemde, en de uitnodiging aan andere kerken officiële waarnemers te sturen. Ver der het Conciliedocument over oe cumenische betrekkingen. Het do cument werd door Augustin kardi naal Bea, de eerste voorzitter van het Secretariaat voor de eenheid, zelf in Genève aangeboden. Overigens was het contact met de Wereldraad al ouder. In 1960 vond er in Milaan een geheime ontmoe ting plaats tussen kardinaal Bea en dr. W. A. Visser 't Hooft, die van de oprichting in 1948 tot 1967 secreta ris-generaal van de Wereldraad van Kerken was. Vanzelfsprekend noemt Wille brands in dit verband ook de op richting van het Secretariaat voor de eenheid. "Ik herinner mij nog goed hoe belangrijk Visser 't Hooft het vond dat er in Rome een bureau kwam dat was georiënteerd op de andere christenen. 'Wij hebben er toegang', zei hij". De eerste verga dering van de in 1965 opgerichte ge meenschappelijke werkgroep van de RK Kerk en de Wereldraad werd voorgezeten door Willebrands en Visser 't Hooft, beiden afkomstig uit Noord-Holland. Conciliair proces De medewerking van de RK Kerk aan verschillende activiteiten van de Wereldraad (geloof en kerkorde, zending en evangelisatie) houdt vol gens Willebrands ook de erkenning in dat er één oecumenische bewe ging is, hoezeer de kerken ook ver schillen of verschillende modellen van eenheid op het oog hebben. De toetreding van de RK Kerk in de oecumenische beweging heeft volgens Willebrands enorm veel tot stand gebracht. Hoewel er aanvan kelijk enige aarzeling bij de Wereld raad bestond over de bilaterale ge sprekken van de RK Kerk met ver schillende kerken of kerkelijke 'fa milies', is dit nooit de bedoeling ge weest en hebben deze gesprekken ook nooit als concurrent voor de Wereldraad gewerkt. De Lima-teksten, waarin theolo gen uit de lidkerken van de Wereld raad en uit de RK Kerk verregaande overeenstemming bereikten over doop, avondmaal/eucharistie en ambt, zouden niet tot stand zijn ge komen zonder het voorbereidend werk van al die bilaterale dialogen. Ook de aanwezigheid van rooms- katholieke waarnemers bij vergade ringen van de Wereldraad op de zendingsbijeenkomst in San Anto nio waren er twintig moet wor den gezien als steun aan de samen werking van christenen die in de Wereldraad naar eenheid streven. "Een groot en belangrijk initiatief dat vooruitgedragen moet worden". Zo heeft de Australische bis schoppenconferentie nu reeds in boodschap aan de parochies gewe zen op het feit dat in 1991 de Wereld raad zijn algemene vergadering in Canberra houdt. "Daar werken we graag positief aan mee". Verder doet de RK Kerk actief mee aan de voorbereiding van het conciliair proces voor gerechtig heid," vrede en het behoud van de schepping. De Europese bijeen komst, dit voorjaar in Basel, werd georganiseerd door de r&ad van rk bisschoppenconferenties en de- Conferentie van (protestantse en orthodoxe) Europese kerken. Geen datum Het is voor Willebrands moeilijk te zeggen wanneer het definitieve ant woord van het Vaticaan komt op dé vraag van de Wereldraad of de RK Kerk officieel meedoet aan de inter nationale vergadering, volgend jaar februari in Seoul. "Dat hangt niet al leen van mij af. Ik vind het wel jam mer maar ik kan geen datum noe men". En op de vraag of de RK Kerk meedoet, zegt Willebrands: "Laten we het hopen". Over zijn eigen rol in de oecume-, ne wil de kardinaal weinig zeggen.. "Het laatste jaar heb ik een paar keer gehad dat mensen dachten: 'och hij wordt oud en gaat er bin nenkort uit' en dat ze me dan vroe gen: 'wat hebt u bereikt?' Die vraag heb ik mezelf nooit gesteld. Nooit. Dat is de vraag van een handels maatschappij of misschien van een politicus. Als ik rekenschap moet afleggen, dan moet ik mezelf met de apostel Paulus de vraag stellen: heb ik de goede strijd gestreden en heb ik het geloof bewaard?" WOUDSEND (GPD) - Automobiel denken. Dat is de toepasselijke term die ds. Tjitte Wever uit het Friese Woudsend heeft be dacht voor de verslaving waaraan het overgrote deel van de Nederlandse bevol king lijdt: het blij-dat-ik- rij-syndroom. De hele sa menleving is er op inge richt dat mensen zich be wegen in de auto, ondanks alle schadelijke effecten waarvan we drommels goed op de hoogte zijn. Ds. Wever is niet het type ac tievoerder dat een kruis tocht op touw zet tegen de auto, maar hij acht het wel zijn plicht om dé alarm klok te luiden. door Hans Willems Wat hem vooral stoort is dat chris tenen in geen enkel opzicht min der verslaafd zijn aan 'de grote verzuurder' dan niet-christenen. In een overdenking die hij on langs schreef in het regionale kerkblad zette hij zijn grieven te gen het 'automobiele denken' öp een ri.it,ie. Ds. Wever wil echter niet als no toire autohater te boek staan. "Ik heb een rijbewijs en ik heb ook zelf wel een auto gehad. Ook hier in Woudsend maak ik noodge dwongen nog wel eens gebruik van een auto. Soms kan het ge woon niet anders en dan zijn er gelukkig gemeenteleden die graag bereid zijn om hun auto af te staan wanneer het voor kerke lijke zaken onontkoombaar is. Ik ben dus niet tegen de auto op zich. Het kan best zijn dat we op een dag besluiten er toch weer een te nemen. Het gaat me vooral om de mentaliteit van de meeste autobezitters en de kwalijke ef fecten daarvan op onze samenle ving". Tjitte Wever (38), predikant van een hervormd-gereformeerde fe deratie, beschouwt zichzelf als een exponent van de evangeli sche beweging. "In mijn studen tentijd in Kampen raakte ik be trokken bij hét wérk van Youth for Christ, waar ik ook mijn vrouw heb leren kennen. Ook lar ter heb ik veel contacten gehou den in evangelische kringen bin nen en buiten de gevestigde ker ken". V erontwaardiging Ds. Wever is echter allesbehalve kritiekloos als het om de evange lische beweging gaat. "Waar ik me aan stoor is de selectieve ver ontwaardiging die je bij veel men sen aantreft. Aan de ene kant v$n de kerk windt men zich alleen op over maatschappelijke en econo mische misstanden en aan de an dere kant hoor je alleen maar pra ten over abortus en euthanasie. Ik wil die twee kanten met elkaar verbinden. Wie verontrust is over de aantasting van de schepping, moet ook wakker liggen van de verminderde eerbied voor het menselijk leven". De autoverslaving heeft alles te maken met die verminderde eer bied, vindt de Woudsender predi kant. En helaas is die verslaving onder kerkmensen niet minder dan bij anderen. "Ook van predi kanten wordt vanzelfsprekend aangenomen dat ze over een auto beschikken. Wanneer ze mij bel len voor een preekbeurt en ze ho ren dat ik met de bus kom, is het meestal even stil aan de andere kant. Het automobiele denken heeft ons in de greep". Angstaanjagend "Ik merkte dat zelf ook toen ik voor het eerst zonder een auto kwam te zitten. Op allerlei manie ren blijk je gebonden te zijn aan dat ding. Er word! enorm veel ge praat over de auto. Het is niet al leen de samenleving die een af god maakt van 'de heilige koe', de mensen zijn zelf ook helemaal in de ban. De auto heeft jou, mis schien wel meer dan jij de auto hebt. Hoeveel mensen zijn er niet die de auto aanhouden hoewel ze hem eigenlijk niet kunnen beta len. Dat betekent een enorme aanslag op de bestedingen, ter wijl er bezuinigd wordt op andere nuttige en nodige dingen". Een verslaving. Anders kan het nauwelijks genoemd worden. Want zou leven zonder auto of se lectiever gebruik van de auto echt zo moeilijk zijn? Ds. Wever vindt van niet. "Het is een kwestie van goed organiseren en afspraken maken. Lopend en op de fiets kun je ook veel doen. Let maar eens op hoe vaak de auto gebruikt wordt voor kleine ritjes. Mensen zijn ook erg slordig in wat ze doen. Wanneer je je activiteiten wat beter voorbereidt kun je een heleboel dingen wat efficiënter doen. Niet voor iedere boodschap apart op weg, maar even wat be ter nadenken en in één keer meer dere klusjes doen". "Je kunt je heel goed instellen op een leven zonder auto. Wan neer ik naar het ziekenhuis in Sneek moet, kan ik met de bus. Je bent wat langer onderweg en je moet zorgen datje op tijd vertrekt en weer teruggaat, maar daar staat tegenover dat je de gewon nen tijd kunt gebruiken om te le- De problemen ontstaan vooral daar waar de samenleving slecht berekend blijkt te zijn op autoloze mensen. "Ziekenhuizen en ande re openbare gebouwen die ver van stations worden gebouwd, bijeenkomsten die gehouden worden op plaatsen waar je alleen met de auto vlot kunt komen, slecht openbaar vervoer. Hoe kleiner en meer afgelegen het dorp is waar je woont, des te moeilijker het wordt". Motieven om het autogebruik drastisch te beperken zijn er na tuurlijk genoeg. Ds. Wever vertelt hoe hij in zijn tijd als predikant in Meerkerk met eigen ogen heeft kunnen zien hoe de Randstad ge leidelijk dichtslibt. "Toen we er begonnen was net de nieuwe Lek- brug in gebruik genomen, waar door de files bij Vianen moesten ophouden. Later kwam de om streden weg door Amelisweerd bij Utrecht klaar. Maar in een paar jaar tijd nam het verkeer zo gigantisch toe dat de A27 alweer te druk werd. Als ik midden in de nacht wakker werd, hoorde je nog het constante geraas van het ver keer. Ik vond het een angstaanja gende gedachte dat die stroom auto's nooit eens ophield". Erg idealistisch Het artikel in het kerkblad heeft ds. Wever tot nu toe alleen posi tieve reacties opgeleverd. Maar de gemeenteleden die reageer den, moesten stuk voor stuk toe geven dat ze er nauwelijks een ki lometer minder door zullen rij den. Wever: "Ik weet dat er in Ame rika kerken zijn waar men besloot gezamenlijk een auto aan te schaffen om hét gebruik ervan met elkaar te delen. Misschien zouden we in Nederland ook eens zoiets moeten overwegen, al is dat misschien erg idealistisch ge dacht. Het zou een stimulans zijn om de auto alleen te gebruiken als het echt nodig is". Ds. Wever hoopt dat hij met prikkelende opmerkingen over de auto wat bezinning op gang kan brengen. "Als het goed is le- Ds. Tjitte Wever: "Ook van predikanten wordt vanzelfsprekend c genomen dat ze over een auto beschikken. Wanneer zé mij bellen i een preekbeurt en ze horen dat ik met de bus kom, is het meestal even aan de andere kant". (fotc christenen uit de geestelijke geheel anders: gij hebt Christus 3 ge- ten. Zijn we echt anders of hobbe- alle- len we in alles mee met wat de sa- dag. Staat er niet in de Bijbel 'Gy menleving ons voorschrijft?". LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Bouhuys, 11.45 oec. sludentendienst, 7 ds. Al- blas: Marekerk 10 ds. Driebergen (Katwijk a. Zee), 5 ds. De Boo (Zierikzee); Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Koolstra; Oecumenische ge loofsgemeenschap De Regenboog (Meren- wijk) 9.30 ds. Alblas, 11.15 ds. Alblas en pas toor Van Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) zie Pe- trakerk; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Hortensius; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Dronkers; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 pas teur Ribs; 'Stevenshof' (rk kerk Haagse Schouw) 11 kand. theol. mevr. K. v.d. Broeke. Acad. Ziekenhuis 9 rk dienst, 10.15 ds. Van Beinum. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. Van Achterberg. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vre- deskerk zie herv. gem.; Petrak, (Surinamestr. zijzaal) dovendienst mevr. Rip; Oude Vest Maranathak. zie herv. gem.; Bevri|dingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Hemmes; Merenwijk zie herv. gemeente. Ge ref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 dr. Arntzen. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (zie onder Leiderdorp). Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) geen opgave. Doopsgez.-Remonstr.' Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. De Clerzq (Arnhem). Baptistengemeentè (aula 'Nieuweroord', Rijnsburgerweg 124) 10 ds. Van Diggelen, 7 ds. Agtereek. Evang. Ge meenschap (Middelstegr. 3) 9 evang. A. Meu- lenberg, 10.30 evang. W. Smit. Evangeliecen- trum-Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lammer markt) 10. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. El- kerbout. Leger des Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 16.30 (laatste zondag van de maand 5 u.). Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten ('De Ontmoeting', Noordhofland V.schoten) elke zat. 10 tot 11 bijbelstudie. 11 tot 12 predi katie. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.) 9.30, 16.30 en 11.20. Oud-Ka- th. K. (Zoeterw.singel) 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11Rijndijk (Stevenshof) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10,11.30,6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11 Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 10.30 en 12.15; Meren wijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwou- de). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. Geuze (Noorden), 7 ds. Zoeteweij (Berkel Rodenrijs). Geref. Kerk 10 ds. Wijngaarden, 6.30 ds. F.J. de Boer. Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. G.P.M. v.d. Linden, 3 ds. D. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Hen/. Gem. Ad- ventskerk 10 ds. Jonkman, 5 ds. Moll (dienst verst, gehand.); Kruiskerk 10 ds. P.C. 't Hooft; Opstandingskerk 10 ds. Ommering, 6.30 ds. P.C. 't Hooft; G. Herderkerk 10 ds. Nieuwen- huis en 6.30 ds. Lapré; De Bron 9.15 ds. Del haas, 10.30 ds. Moll, 6.30 geen dienst; Ashram (Marsdiep) 10 ds. G. Mulder; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. Tromp (Maars- sen). Geref. Kerk Mar.kerk 10 drs. Biewinga (Sassenheim), 6.30 ds. H.P. de Goede (Waar der); Salv.kerk 10 ds. F.J. de Boer. Geref. K. Vrijg. (school Bospark, Beatrixl. 4) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 en 4.30 kand. H. v. Winkelhof. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 dienst des Woords, 2.30 ds. B. de Romph. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molen- werfstr. 1) evang. P. Smit en 6.30 Sj. Verkerk. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 N. Van Gemeren 6.30 ds. C. de Jong. Volle- evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) D. van Steenis. Pinkstergem. 'Het Licht' (Morgen- stersch. Briljantstr. 1) 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emma- laan) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7 (laatste zondag van de maand 5 u.). Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Met ering. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. J. Boer. Geref./Herv. Gem. (geb. 'De Hoek steen'), Schweitzerstr.-Bernhardstr.) 10 drs. Zomers. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. A. B. van der Heiden. BOSKOOP': Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. G. de Jong, 6.30 ds. Haitsma; De Stek 9.30 ds. Haitsma. Geref. K^rk 9.30 en 5. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Groenleer. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3.30 ds. Rietdijk. Volle Evang- .gemeente 'Bethel' (Burg. Colijnstr. 83) geen opgave. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 10.30 kand. Rodenburg (Katwijk a. Zee), 6.30 ds. Ter Bals (Alptien a.d. Rijn). Geref. Kerk 9 ds. Huisman, 5 ds. Verschoor (Rijnsburg). Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 11Rijndijk zo. 9.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10. Rk Kerk zat. Bergman. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) ds. H.B. van 't Hof (Voorhout). Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. Mink, 5 ds. Ribberink (Rijnsburg); Triumfa- tork. 10 kand. Berghuis (A'dam), 5 ds. Van Breevoort. Geref. K. Vrijg. 8.30 ds. Geelhoed (Den Haag), 4.30 ds. Grutter (Rijnsburg). Ned. Geref. K. (aula. Bestevaer-mavo) 9.30 ds. Zwarts, 7 kand. H. van Winkelhoff. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. Van den Belt. Ge ref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 leesdienst, dinsd. 7.30 ds. Harinck. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voor- str. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Am- bachtsweg 2) 10 br. M. Stam (Geleen). KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Van 't Hof (Woubrugge) gem. dienst, 7 ds. Bade gem. dienst. Geref. Kerk 10 hr. De Heer (R'dam). LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Doesburg (HA), 6.30 ds. Van den Born; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Van den Bom. Leythenrode 10 pater Poelma. Elis.- ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. Geref. Ge meente Leiden eo (kerkgeb. Hoofdstr. 73) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10. Rk Kerk zat.'7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt. Ge ref. Kerk 9.30 ds. C. van der Kooi, 7 ds. De Reus (Ter Aar). Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en des Woords, 7 ds. Bouw (Urk). Remonstr. Gem. 1Q ds. N. van Gelder. Evang. gem. (ver- gebouw 'De Rank', Regthuysplein) 12 nam. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Gijsbertsen (Zoetermeer), 6 cfs. Wuister (Schiedam); Ontm.kerk 10 ds. H. v.d. Bank (Ede), 6.30 ds. Bogaard (Katwijk aan Zee). Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. Bree voort, 5 ds. Mink. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Visser, 6 ds. Ten Voorde; O. Kerk 10 ds. Sjollema, 6 ds. Volk; Ichthusk. 10 ds. Smaling, 6 ds. Vroegindeweij; Pniëlk. 9.30 ds. Volk, 6 ds. Sjollema; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Christ. 6 ds. Hovius. Overduin 2.15 hr. E.J. 4.30 leesdienst. Ned. Geref. Kerk (Salvato- ri) 10 ds. Brink (Haarlem), 5 ds. Compagnie (Zaandam). Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. M. Drayer. Geref. Gem. 10 en 4 ds. De Gier (Den Haag). Evangeliegemeente (Heereweg 52a) 9.45 M.A. Brands. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 10.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.15; Engelbew. zat. 7, zo. 10.30. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Van Mourik (HA). Geref. Kerk 9.30 ds. Hanen- burg (Voorburg). Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Heijting (Oude Wetering), 6.30 ds. Van der Hoeve (Rijnsaterwoude). Geref. Kerk 9.30 ds. Moet (Woerden), 7 ds. S. de Jong (Woerden). Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 prof. Graafland (Gouda), ds. Smaling (Rijnsburg). Geref. Kerk 9.30 ds. Knol (Haarlem), 4.30 ds. Kraan. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. G. van Roekei. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Van Walsum (Uitwijk), 7 ds. Wüllschleger (Den Haag). Ge ref. Kerk (W. Verlaat) 10 hr. Schreuder, 7 ds. Brederveld (Hilversum). St. Martinusparochie za 7, zo 9 en 10.30. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. Schram, 5 ds. C. van Duin; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenburg, 5 ds. Elgersma, De Rank (Golfbaan) 10 ds. C. van den Bergh. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. J.J. Kuiper; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. El gersma (HA), 7 ds. Ruitenburg (HA). Kapel W. v.d. Bergh-stichting 11 ds. R.E. v.d. Wal (Hou ten). 'Sole Mio' 9 ds. Ruitenburg. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) geen dienst. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11 NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Ger mans; De Zilk geen dienst. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30: De Zilk zat. 7, zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will- .kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 prof. Sperna-Weiland (R'dam). Geref. Kerk 10 ds. G.J. de Bruin. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schil derschool) 9.30 en 4.30 ds. J.W. v.d. Jagt (Hoofddorp). Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. W. v.d. Veen (Maassluis), 4 ds. W. Janse (HA). Van Wijckerslooth 4 ds.d Da Costa. Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle-evan- geliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.301 OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Heijting. Geref. K. 9.30 hr. Volker (Am stelveen), 6.30 ds. DJ. de Lange (Aalsmeer). Remonstr. Gem. geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. RIJNSBURG: Herv. Gem. Labrentiuskerk 9.30 ds. Wagter, 5.00 ds. Dee (Ellecom-De Steeg); Bethelkerk ds. P. de Bruin (Maarn), 3 ds. Sma ling; Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Verschoor, 5 ds. Terpstra; Immanuelkerk 9 en 10.30 ds Terpstra, 5 ds. Snel; Maranathakerk 9.30 ds. Snel, 5 ds. Huisman (Hazerswoude). Geref. Kerk Vrijg. 10 kand. Geersing, 5.15 leesdienst. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. De Joode (Ede). Evang. Christengem. (aula mavo) 10 evang. J. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeu- wenhóekkade) 9.30 en 6.30 ds. Van Kooien. Hulp en Heil-kerk ('Schakenbos', Leidschen- dam) 10ds. Boonstra. Geref. Kerk 10ds. Lede gang. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. Burger. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hoof- laan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Versprey, 5 ds. Maasland; Hoeksteen 9.30 ds. v.d. End, 6.30 ds. Schipaanboord; Bethelk. 9.30 ds. Schipaanboord, 5 ds. C.C. de Jong (Zoetermeer); Rehoboth-school 9.30 ds. C.C. de Jong; Imm.kerk 10 kand. Tromp (Leiden), 5 drs. Houwelingen-Verdonk. Geref. Kerk Kruisk, 10.15 en 5 ds. De Moor; Ontm.kerk 9.30 ds. A. Verdoorn. Geref. K. Vrijg. (Kruis kerk) 8.30 en 2.45 ds. Hoogendoorn. Chr. Af- gesch. Gem. 9.30 en 5 ds. Van der Want. Oud- Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30 leesdienst. Remonstr. Gem. 10 ds. Laforet (R'dam). i Duin. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Vol- lebregt. Geref. Kerk 10 hr. De Ridder, 7 ds. Bie winga (gez. in herv. kerk). Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. J.M. Aarnoudse. Ned. Prot. Bond (Jul- .laan 17) geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Stam. Geref. Kerk 9.30 ds. De Reus, 6.30 ds. Aal- ders. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem.-10 dr. C. Vermeu len, 6.30 prof. A. van de Beek. Geref. Kerk 9.30 prof A. van de Beek, 6.30 drs. Oegema. Geref. K. Vrijg. 8.30 ds. Geelhoed. VOORHOUTHerv./Geref. Kerkgemeenschap 10 ds. Brokerhof (Anna Paulowna). Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 ds. Schaap; De Ontmoeting (Noordhof land) 10 ds. De Zwart. Herv. evang. op geref. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Van Campen (Woerden); Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. mevr. Janse- De Jonge; Messiask. 10 afscheidsdienst ds. Van Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Van - Dis. Geref. Kerk Zijllaan 10 prof. Weijland (Lun- teren), 7 mevr. drs. Bergsma (Den Haag). Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Fockema An- WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart (Nieuwkoop), 6.30 ds. Koelewijn. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. C. van der Kooi (Lei- muiden). Ned. Prot. Bond (De Wijk, Schoolstr. 20) geen dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Haitsma (Boskoop), 6.30 ds. Ouwendijk (Alphen). Ge ref. Kerk 10 hr. Wallinga (Leiderdorp), 6.30 dr. Fernhout (Alphen). Remonstr. Gem. ds. Went- v.d. Vring (f

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17