Kracht van Crossertje is gemak Tuinbouwgebied volgebouwd met woningen Bert van Scheppingen en Frans Sinot hebben nieuw advertentiemedium Richtlijn voor gebruik fosfaten aangescherpt De Kleipetten in Rijnsburg ZATERDAG 21 OKTOBER 1989 REGIO PAGINA 15 Bollenkwekers wacht ingrijpende maatregelen ALPHEN AAN DEN RIJN Langzaamwassers, afge werkt frituurvet of een verzilverd theelepeltje uit Apel doorn. Pagina na pagina worden dergelijke zaken in de ru brieksadvertenties in dag- en weekbladen te koop gevraagd of aangeboden. Wie zoekt, vindt er zeker iets van zijn ga ding. Mits de bereidheid bestaat om al die kranten door te worstelen. zoekt met een rode stip, dan krijg je ook alleen maar aanbiedingen die daarmee in overeenstemming zijn. De computer zoekt net zolang tot-, dat hij heeft gevonden wat je zoekt. Het- werkt veel verfijnder. En ook als verkoper wordt het je gemakke lijk gemaakt. Zelf heb ik bij voor beeld een keer een draadloze tele foon te koop aangeboden in een weekblad. Met al die mensen die belden, had ik het ding wel dertig keer kunnen verkopen. Op een ge geven moment nam ik de telefoon niet eens meer op". Die manier van zoeken vonden Alp- henaar Frans Sinöt en Kudelstaar- ier Bert van Scheppingen veel te omslachtig. Ze schreven een com puterprogramma dat vraag en aan bod op elkaar afstemt onder het motto: u vraagt, de computer draait. door Letty Stam Hoewel het idee niet nieuw is, den ken beide automatiseringsdeskun digen hiermee wel een Europese primeur te hebben. Naar verwach ting gaat het Crossertje, zoals Van Scheppingen en Sinót hun geestes kind hebben genoemd, eind deze week van start. "Het Crossertje werkt heel sim pel", vertelt Van Scheppingen en thousiast. "Je knipt onze coupon uit de krant en meldt wat je te koop hebt of waar je naar op zoek bent. Die stuur je op en een datatypiste voert de gegevens in de desbetref fende rubriek in, zeg schaatsen bij voorbeeld. De computer vergelijkt vraag en aanbod 10 weken lang 24 uur per dag. Als vraag en aanbod el kaar matchen, dus met elkaar over eenkomen, krijgt meneer X een kaartje in zijn bus dat mevrouw B naar die zwarte kunstschaatsen op zoek is die hij aanbiedt. En dan is het verder een kwestie van contact met elkaar opnemen". De kracht van het systeem ligt volgens Sinót en Van Scheppingen in de simpelheid en het gemak. "Stel, je bent op zoek naar, tsja, la ten we maar weer de schaatsen ne men", zegt Van Scheppihgen. "Za terdag koop je een krant. Na een tijdje zoeken, weet je eindelijk on der welke rubriekje moet zoeken en op welke pagina die rubriek staat. Voordat je al die advertenties hebt doorgelopen, ben je weer een uur verder. En heb je iets gevonden, dan is de telefoon steeds in gesprek. Of het aanbod komt niet overeen met wat je zoekt". "Als je in het Crossertje schaatsen Kluif Het idee om rubrieksadvertenties in een elektronische databank te stoppen deed Sinót drie jaar gele den op in de Verenigde Staten. "Ik zag daar iets vergelijkbaars en dat werkte heel goed. Ik liet het toen rusten. Af en toe praatte ik er op mijn werk wel over met program meurs. Maar die reageerden steeds dat het een enorme kluif zou zijn om dat te programmeren. Op een goeie dag praatte ik er met Bert over en die was er meteen voor gewonnen. En het bleek inderdaad een hele klus te zijn. Bert is een half jaar aan het schrijven geweest. Ook de ru briekenindeling was moeilijk. Kun je onder één zo'n kopje alles wel vangen wat je eronder kwijt wilt?". Mensen die op zoek zijn naar bij voorbeeld een voetzoolreflex-thera peut zijn vooralsnog aan hét ver keerde adres bij het Crossertje. Ook een Joyce, Kim of Nathalie die hun erotische diensten via de elektroni sche databank willen aanbieden, krijgen nul op het rekest. "Dergelij ke dienstverlening is een vorm van bemiddeling", vertelt Sinöt. "En dat mag niet. Op dit moment laten we onderzoeken of dat juridisch mogelijk is. Overigens stellen we geen morele beperkingen. Als men sen hun diensten aanbieden, dan zal er vraag naar zijn". Voorlopig richten de initiatiefne mers zich op de Alphense regio. "Het is natuurlijk de bedoeling dat dit zich als een olievlek gaat uitbrei- Bruyn) den", licht Van Scheppingen toe. een bepaald bouwjaar is reizen na- eens uitgezocht". Twijfels over de "En dat is ook de kracht van het tuurlijk geen probleem. En dat levensvatbaarheid van hun geestes- Crossertje. De computer zoekt per geldt ook voor verzamelaars". kind hebben beide initiatiefnemers regio en koppelt postcodes. Zo niet. "Het is eerder zo dat we niet hoeft iemand uit Den Helder niet vv goed kunnen overzien wat ons bo- helemaal naar Maastricht af te rei- De komende maanden worden be- ven het hoofd hangt", vindt Sinót. zen voor een stel schaaten omdat de steed aan het adverteren met het "We hebben er heel lang aan ge- aanbieder daar woont. Voor heel Crossertje. "De winter is daarvoor werkt", vult Van Scheppingen aan. specifieke zaken als bij voorbeeld de beste periode", vertelt Sinót. "Er "Het is echt een obsessie geworden, het handgreepje van een rond zeil- worden dan meer kranten gelezen Dit moet gewoonweg toch wer- raampje uit een bepaalde boot van en ook de troep op zolder wordt ken?" LISSE - De bollenstreek zal vrij wel zeker als fosfaatverzadigingsge- bied worden aangewezen door het rijk. Het gebruik van fosfaten zal dan terugmoeten naar maximaal 70 kilo per hectare. Een ingrijpende maatregel voor de bollenkwekers die nu nog jaarlijks 300 tot 500 kilo fosfaten op een hectare bollengrond brengen. Juist omdat er meer wettelijke maatregelen 'in de lucht hangen' en de roep om een schoner milieu steeds groter wordt, zal begin vol gend jaar de provincie Zuid-Hol land het voortouw nemen op dit ter rein. Dat kondigde gedeputeerde J. van der Vlist aan bij de presentatie van de videofilm Bollenteelt en Milieu aan. De film is door de Milieugroep Bollenstreek gemaakt met financiële steun van de provin cie. De film moet de bollenkwekers bewuster maken van de schadelijke gevolgen van de bollenteelt voor het milieu. De provincie Zuid-Holland zal niet komen met speciale maatrege len voor de bollenstreek, omdat het rijk wettelijke maatregelen neemt. Zo wordt bij het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening gewerkt aan een lijst met ge bieden waar al zoveel fosfaten in de bodem zitten dat die in het grond water terechtkomen. Volgens Van der Vlist is het vrij wel zeker dat de bollenstreek op die lijst komt te staan, waarna het rijk wettelijk verplicht het gebruik te rug te dringen tot 70 kilo per hecta re. Overigens zgn in elk geval maat regelen nodig, omdat landelijk een norm van 125 kilo per hectare zal worden ingevoerd, fïen schadever goedingsregeling komt er niet. De provincie zal zich behalve in de bollenstreek ook 'actief inspan nen' om tot een milieuvriendelijke re bedrijfsvoering te komen in het Westland. Dit jaar is al overleg ge pleegd met de ondernemers daar. Volgend jaar is de bollenstreek aan de beurt. Van der Vlist zal in eerste instan tie met het bollenvak praten om de problemen op een rij te zetten. Als het op maatregelen aankomt, volgt ook overleg met de gemeenten, het Hoogheemraadschap van Rijnland en de vakbonden. Het beleid zal te vens samen met de provincie Noord-Holland worden opgesteld. Dit omdat tweederde van de bollen- gronden in de kop van Noord-Hol land ligt. Maatregelen voor bollen kwekers zullen in beide provincies gelijk moeten zijn. Ook al om con currentievervalsing tegen te gaan. Voor de bedrijfstak zelf ziet de ge deputeerde een grote rol wegge legd. "De kwekers moeten zich be wust worden van de milieu-aspec ten van de teelt en zij zullen op een andere manier moeten produceren. Veel oplossingen zijn nu al voor handen, maar worden niet toege past omdat de kwekers die kennis niet hebben of daar gewoon geen zin in hebben. Financiële motieven spelen ook een rol". Milieuproblemen waar nog geen oplossing voor is, zal de bedrijfstak moeten oplossen. "Het is simpel om een verbod af te kondigen voor het grondontsmettingsmiddel di- chloorpropeen. Een alternatief is er nu nog niet, zodat de maatregel zal leiden tot een enorme inkomsten- strop voor de kwekers. Zo gaan we niet met elkaar om in dit land. Er is dus meer tijd nodig om een oplos sing te zoeken", aldus Van der Vlist Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan. Zwanenburg. Meyer, Van Leeu wen. Verhage. Groeneveld. de Ruiter. Jans sen. Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: Y. Groeneveld. tel: 218661, Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur M A. van Schie. tel: 177100. Rijnsburgerweg 163 Groep 2 - Nering Bogel. Van Gent. Taytel- baum. Van Luyk. Klaassen, Rus. Kruis. Berg- meijer.de Lange: za8u n Luyk. tel: 122522, ML Nering Bögel. tel RIJNSBURG - Bij de in richting van het huidige tuinbouwgebied De Kleipet ten als nieuwe woonwijk, houdt Rijnsburg vast aan de bouw van 700 huizen. Bijna de helft daarvan kan in de zogenaamde sociale sector (woningwet en premie koop) worden gerealiseerd. De woningen worden ge bouwd in de periode van 1991 tot het jaar 2000. Dat blijkt uit het bestemmings plan voor De Kleipetten, dat deze week door het college van burgemeester en wet houders ter inzage wordt ge legd. De toekomstige wijk wordt ruwweg omsloten door de Sandtlaan, de Ou de Rijn en de Valkenburgerweg. De eerste bouwfase omvat 150 wonin gen, die komen in het gebied dat het dichtst tegen de Sandtlaan aanligt. Vanaf dit punt loopt ook een nieu we ontsluitingsweg de toekomstige wijk in, die aan de ene zijde aansluit op de kruising met de Boslaan en aan de andere kant op de Valken burgerweg. Er wordt in De Kleipet ten uitgegaan van overwegend laag bouw. Verder is er ruimte voor en kele kleine bedrijven, tien woonwa genstandplaatsen, een basisschool en een centraal in de wijk gelegen buurtparkje. Met de presentatie van dit pian is het bloemendorp weer terug bij de uitgangspunten van begin 1988, toen het concept-voorontwerp be stemmingsplan voor de nieuwe woonwijk werd uitgebracht. De ba sis onder dat plan leek weg te vallen tóen het provinciaal bestuur niet akkoord ging met de bouw van 700 woningen en het bloëmendorp bond aan een maximum van 400 huizen. Tijdens de behandeling van de gemeentebegroting in het najaar van 1988 ging de verantwoordelijke wethouder C. Vianen er dan ook vanuit dat het bestemmingsplan voor De Kleipetten ingrijpend zou moeten worden aangepast. Hij voorzag een 'heidens karwei' omdat de inrichting van het tuinbouwge bied met een beperkt aantal huizen financieel zeer onaantrekkelijk zou zijn. Dat Rijnsburg nu toch het ge wenste aantal woningen mag bou wen heeft alles te maken met het feit dat de grote steden in Zuid-Hol land er niet in slagen om hun inge diende bouwplannen uit te voeren. "Tot grote schrik van de provinciale ambtenaren bleek in de loop van dit jaar dat er onvoldoende bouwloca ties waren", aldus wethouder Via nen, "waardoor ons aanvankelijk opgestelde bestemmingsplan op eens weer actueel werd". Het bloemendorp profiteerde me de van het feit dat de woningaantal len voor de gemeenten over de hele linie in positieve zin werden bijge steld. Vianen: "Met onze 700 huizen zitten we eigenlijk nog wat hoger dan op grond van de nieuwe bóuw- cijfers mogelijk zou zijn, maar ons is de verzekering gegeven dat dit aan tal door de provincie wordt geac cepteerd". Bijdrage Een tegenslag is wel dat in de nieu we woonwijk niet het percentage sociale woningbouw kan worden gehaald dat de Rijnsburgse ge meenteraad bij de opstelling van het plan als voorwaarde stelde. Aan vankelijk is gemikt op 30 procent gesubsidieerde huurwoningen en 40 procent premie-koophuizen, maar in de praktijk is nu niet meer dan 27 procent huur en 21 premie koop mogelijk. Het restant wordt gebouwd als vrije sectorwoning met een eenmalige bijdrage en als vrije sectorwoning. Ook daarbij wordt volgens Vianen echter ge streefd naar zo veel mogelijk betaal bare bouw. "De hele dure vrije sec torwoningen maken maar een klein onderdeel van dit plan uit". Tien procent van de huizen in De Klei petten moet geschikt zijn voor de huisvesting van ouderen. In de huidige opzet is de bebou wing van het gebied De Kleipetten voor Rijnsburg financieel haalbaar. "We spelen nu ongeveer quitte", zegt de wethouder daarover, "en in de praktijk blijkt het dan vaak nog mee te vallen". Wel moet voorzichtig worden om gesprongen met de aankoop van de benodigde tuinbouwgronden, om niet te worden geconfronteerd met hoge rentelasten. Vianen: "We wil len de bedrijven in dit gebied in fa sen uitkopen. We kunnen het ons niet permitteren nu al geld vrij te maken voor grond die we pas over zeven jaar nodig hebben". Vianen houdt wel een slag om de arm voor kwekers die kunnen aantonen op dit moment al in hun bedrijfsvoe ring ernstig te worden belemmerd door de toekomstige bouwplannen. Om financiële redenen is ook af gezien van de bebouwing van het deel van De Kleipetten waarin nogal wat glastuinbouw voorkomt, het gebied langs de Sandtlaan ten westen van de begraafplaats. Pachters Het gebied waarin de eerste bouw fase van 150 huizen moet worden uitgevoerd de percelen die gren zen aan de Sandtlaan - is inmid dels al eigendom van de gemeente. Door een transactie met twee grondeigenaren legde Rijnsburg in november 1988 beslag op 6,3 van de in totaal benodigde ruim 21 hectare. Met een aantal van de pachters die de grond momenteel nog bewer ken, zijn inmiddels onderhandelin gen gaande. "De mensen in het ge bied van de eerste bouwfase kun nen weten wanneer ze moeten ver trekken", aldus Vianen. De wethouder beaamt dat er in middels ook al aannemers in h^t ge bied actief zijn geweest met de aan koop van gronden. Hij noemt die ontwikkeling niet verontrustend. "De betrokken bedrijven weten dat ze alleen kunnen bouwen op onze voorwaarden. Er kan dan ook geen sprake zijn van prijsopdrijving of het op een andere manier doorkrui sen van onze plannen". KATWIJK - Burgemeester G.W. van Montfrans-Hartman heeft gis tel middag aan de Blekerstraat in Katwijk de nieuwe botenloods van de watersportvereniging Skuyte- vaert geopend. Het nieuwe pand staat achter de huidige loods van Skuytevaert, waar in de winter maanden het strandmateriaal wordt opgeslagen. De nieuwe loods heeft 250.000 gul den gekost. Dank zij zelfwerkzaam heid werd op de bouw ongeveer 40.000 gulden bespaard. Skuyte vaert wil in de toekomst in de loods een zolder maken, waarin 's winters catamarans kunnen worden opge slagen. (foto Dick Ho ge woning» Wasstraat 2a. zo 8 uur tot 24 i 124403. Groep 3 - Pleiter. Smit. Lely. W. de Bruyne. J. de Bruyne. Stolk. Jurgens. Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: R. van Kalmthout. tel: 212628. J. Stolk. tel: 125820, Burg- igerden, Lahr, Van R nit, Nieuwenhuis. Horn, J.G. Zaayer Zaayer. de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: J.S. de Kanter, tel: 311414, Ina B.Bakkerplein 3. Wingerden, tel: Crul, Kooymar De Jong, Prince. Reinders, D. Hammerstein e A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Reinders, tel: 760947, G. Brandtstraat 29. zo 8 uur tot 24 uur: H. Wiersma, tel: 310420, Haagweg 60. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41. tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za: L.L. Haas, tel: 896963, spreekuur: Hoofd straat 8. tel: 894539; zo: L. Middendorp, tel. 124350, spreekuur: Peppelschans K 14; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: J.B. Hugenholtz. Prins Hendriklaan 4. tel: 155666. Voorschoten za: C. Meijer. J.W. Frisolaan 13. tel: 3032; zo: A. Tromp. Leidseweg 328, tel: 762159. Warmond Praktijk Oosthout, Rietpad 9. Voorhout, tel: 02522-30697. Wassenaar za: J. Stuyfzand. tel: 12460. Kerkstraat 42; zo: E. Op 't Land. tel: 13056. Middelweg 21. via het antwoordapparaat van een van de Zoe- terwoudse huisarien, tel. 01715-1219 of 1614. verneemt u welke huisarts de weekenddienst APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 20/10 tot vr. 27/10 door: Apotheek Tot Hulp oer Menschheid. Rosmolen 13. Leiden, tel: 071-211611 Apotheek Stevenshof. Ina Boudier Bakkerplein 1. Leiden, tel: 071-313234; Apotheek Voorschoten. Leidseweg 66. Voor tel: 01751-11350. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest (Leiden en omstreken): A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Leiden, tel: 071-220513. Voor de praktijk van Vestjens. v.d. Wouw E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, Lei den. tel: 071-764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 156161; of DJ. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno- Twee jaar celstraf voor opslag drugs HAARLEM/HILLEGOM - Een 43- jarige ondernemer uit Hillegom is gisteren door de Haarlemse recht bank veroordeeld tot twee jaar on voorwaardelijke gevangenisstraf wegen het op- en overslaan van een grote partij drugs op zijn bedrijfs terrein in het bollendorp. Tegen de man was door de officier van justitie drie jaar cel geëist. De rechtbank achtte bewezen dat de Hillegommer in juli van dit jaar op het terrein van zijn straal- en coatingbedrijf heeft meegewerkt aan het verpakken van 1.500 kilo hasj en de doorvoer van 26.440 kilo marihuana. In de kluis van zijn kan toor werd verder nog eens tussen de twee en drie kilo hasj aangetroffen. De straatwaarde van de soft-drugs werd geschat op 16 miljoen gulden. Alleen het laatste misdrijf gaf de man tijdens de zitting van de recht bank twee weken geleden toe. Hij zei daarentegen niets te hebben ge weten van het opslaan en verpak ken van de partij hasj in een grote container op zijn bedrijfsterrein, noch van de partij marihuana die eveneens in een container enige tijd op zijn grond zou hebben gestaan. Dienst in eigen praktijk. S. Freeke. Laan van Meerburg 2. Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar W. Kowalski, Klaverwijdestraat 17. Zoeterwou- de. tel: 01715-2025; R. Crul. Rozeveldlaan 14. Wassenaar, tel: 01751-11792. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59. tel: 120144na 17.00 uur en in het weekend uitslui tend bereikbaar via dokterstelefoon, tel 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging Hart van Hol land'. werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen bui ten de spreekuurtijden, tel: 01720-74951. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp voor dringende hulp buiten kantooruren, tel: 06-8212141. ZATERDAG 21 OKTOBER kla verjassen in Halfje Wit, aanvang 20.00 uur. kleinkunstprogramma: 'Harrie Jekkers 2x3 kwartier', aanvang 20.30 uur in het Parktheater. optreden Reggaeband 'Roots Syndicate', in Het Kasteel, aan vang 21.00 uur. I' feest in de Stek. a rommelmarkt in de Groenoord- hallen, van 10.00 tot 16.00 uur. studiedag Stichting Rembrandt over 'kunstmatige intelligentie', van 10.15 tot 17.00 uur in het Cen traal Faciliteitengebouw, Cleve- ringaplaats. muzikaal optreden: 'The Magnificent 7 Ride Again', aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. optreden Dansgroep Krisztina de Chatel met: 'Dualis', aanvang irgen Big band. aanvang 2 ir in de Stadsgehoorzaal. CNB. Grachtweg, van 9.00 tot 17.00 uur. Voorschoten Weense avond door Voorscho- tense Operette Vereniging Bel canto, aanvang 20.00 uur in het Cultureel Centrum, Marijkelaan. klaverjas- en sjoelavond Rui- tervereniging Manege Voorhorst, Veurseweg, aanvang 20.00 uur. antiekbeurs in het Cultureel Centrum Warenar, Kerkstraat, van 11.00 tot 17.00 uur. ZONDAG 22 OKTOBER Alphen interkerkelijke dienst verstan delijk gehandicapten, aanvang 17.00 uur in de Adventskerk. Leiden kindervoorstelling (6-12 jaar): 'Vreemde Eenden', van Kwiebus, aanvang 15.00 uur in het LAK-the- ater, Cleveringaplaats. bingo-avond met super-ronde. Carnavalsvereniging De Spoor- bumpers. 20.00 uur in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade. Evensong mmv de Leidse Can- torij olv Joop Brons, aanvang 19.00 uur m de Hooglandse kerk. Leiderdorp dressuurwedstrijden voor be ginnende ruiters, Manege Liet- horp, De Bloemerd, aanvang 13.30 uur. straat. Wassenaar antiekbeurs in het Cultureel Centrum Warenar, Kerkstraat, van 11.00 tot 17.00 uur. zondagavondconcert mmv Lu- cyv MAANDAG 23 OKTOBER Leiden concert in de Gitaar-serie door n K&O, Oude Vest. Oegstgeest bridgen vo< vang 19.45 ui Huis. Warmelda over het leven en werk van architect Theodorus Molken- boer, door mevr. E. Hansen, aan vang 20.00 uur in Meerrust.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15