Loco-burgemeester Warmond gaat weg De dure woorden en hoge grvan Kohlbeck Provincie wil halve ton aan gewest 's Gravenhage geven Skeelerbaan kan in zomer klaar zijn (1*1 ZATERDAG 21 OKTOBER 1989 imamz Dalliuisen wordt eerste burger in Bennebroek burgemeester leveren in Schagen hebben, wat betreft erva- groene gemeente, ie- ring hebben we in hem iemand van vie wij weten welke kwa- hetzelfde kaliber als mevrouw Dal- bezit. Maar we vinden het huisen", aldus De Vos. Van Scha- prachtmens uit gen is bereid om enkele maanden ■ertrekt", vertolkte loco-burgemeester te worden. "Ik De Wartnondse loco-burge- dat we meester C.E. Dalhuisen-Po- zo n m lano (D66) wordt vanaf 15 ™a"dv november de nieuwe burge- jLmSêAat meester in het Noordhol- Warmond landse Bennebroek. De ge- PW'er B. Schavemaker de mening ben de enige die dat al eerder heeft meente Warmond zal hier- van vele aanwezigen. gedaan. Die paar maanden lukt me vrouw'ar6H M^HprTdrinkx" Bennebr°ek is een gemeente die gefopen""ldüVdiCDA^wethouder vrouw Cx.H.M. Hendnckx- in een aantal opzichten vergelijk- die na de raadsverkiezingen niet Vlaar in maart nu ook haar baar is met Warmond. De gemeente meer in de politiek wil terugkeren, progressieve plaatsvervan- telt 5-69° inwoners en heeft veel De raad zal de nieuwe wethouder per kwiitrakpn Dat pr vnnr groen binnen haar grenzen. Een re- benoemen. Dat zal op zijn vroegst Lor Trarirair MÏrtiitiro creatiegemeente is het niet, alleen, donderdag tijdens de raadsvergade- haar vertrek een nieuwe bur- de Linnaeushof is een publiekstrek- ring gebeuren. Vervolgens zal het gemeester komt, wordt door ker. "Je kunt onze gemeente om- college onderling de portefeuilles vele gemeentelijke politici schrijven als een rustige forensen- verdelen. Of er verschillen zullen onwaarschijnlijk geacht. °ptreden 's nog niet duidelijk- in Bennebroek. Hij kwam langs om Dalhuisen (49) is al vijftien jaar de nieuwbakken burgemeester met raadslid in Warmond waarvan tien haar benoeming te feliciteren, jaar als wethouder. Op plaatselijk niveau maakt ze deel uit van Pro- Binnen Progressief Warmond gressief Warmond (PW), waarin moet men oplossen wie PW-wet- PvdA, D66 en PPR de 'bloedgroe- houder zal worden. Schavemaker pen' vormen. meldde dat fractievoorzitter D. Duynhoven deze taak op zich wil Dalhuisen toonde zich gister- nemen. Duynhoven is al negen jaar avond tijdens een feestelijke recep- raadslid van de PW-fractie en heeft, tie bij haar thuis bijzonder blij met op ruimtelijke ordening na, in alle haar benoeming, maar zei last te raadscommissies gezeten. Boven- hebben van tweeslachtige gevoe% dien denkt hij zijn werk goed met lens. Er waren ongeveer zestig kan- het wethouderschap te kunnen didaten voor de burgemeesterspost combineren, omdat hij flexibele in Bennebroek. De loco-burge- werktijden heeft en 'slechts' 32 uur meester is blij dat zij de functie per week werkt, krijgt. "Maar ik vind het tegelijker- Dalhuisen zal waarschijnlijk ver- tijd moeilijk om straks te vertrek- trekken voordat er een nieuwe bur- ken uit Warmond", verklaarde ze. gemeester in Warmond is benoemd. Het ziet ernaar uit dat wethouder De benoeming kwam voor de C.A. van Schagen (CDA) tot de ko- meeste raadsleden en wethouders mende raadsverkiezingen loco-bur- n.et als een totale verrassing, omdat gemeester zal wnrrten WAR Ht> bekend was dat Dalhuisen graag Vos (WD) is pas sinds het vertrek burgemeester wilde worden. Maar van mevrouw Hendrickx-Vlaar ook zij bekijken haar vertrek met wethouder en heeft haar nooit ver- gemengde gevoelens. "We zijn blij vangen. "Het is goed dat we Van WASSENAAR/REGIO - Gedepu teerde Staten (GS) willen 50.000 gulden bijdragen aan een onder zoek naar de problemen van het gewest 's Gravenhage. Het minis terie van binnenlandse zaken zou eenzelfde bedrag op tafel moeten leggen, maar wil eerst een offerte zien. Het gewest zelf legt een ton op tafel. Hebben de zeven gewestge meenten wel oren naar een stads provincie met gemeenten uit de Leidse'en Delftse regio, omwille van het compromis is de onder zoeksopdracht neutraal gehou den. De aandacht richt zich voor al op de Haagse regio en de zeven gemeenten van het gewest: Den Haag, Leidschendam, Nootdorp, Rijswijk, Voorburg, Wassenaar en Zoetermeer. Als een groter of kleiner verband nodig is om de problemen te .kunnen oplossen, kunnen ook de omliggende re gio's in beeld komen. De onderzoekers moeten dui delijk maken welke taken regio naal uitgevoerd moeten worden, welke knelpunten zich daarbij voordoen en hoe die knelpunten omzeild kunnen worden. Moet de besluitvorming worden gebun deld of moeten de partners het beleid coördineren en op elkaar afstemmen? De aanbevelingen moeten toe pasbaar zijn in dit deel van de Randstad en duidelijk aangeven wat de staatsrechtelijke positie is, hoe de financiële verhoudingen liggen, hoe de bevoegdheden worden verdeeld tussen de ver schillende overheden, hoe de re latie is tussen overheid en bevol king en of er wetten veranderd moeten worden. Ook moeten on derzoekers duidelijk maken wat de voor- en nadelen zijn ten op zichte van de huidige situatie. Is het financieel, politiek en be stuurlijk haalbaar en kan het zon der problemen worden inge voerd? Problemen De onderzoekers zullen zich voor al richten op die terreinen waar de sturing een probleem is: ruim telijke ordening, volkshuisves ting, verkeer en vervoer, econo mische ontwikkeling, arbeids marktbeleid, milieubeheer, recre- atiebeleid, toeristisch beleid en natuur- en landschapsbeleid. Ook moeten ze letten op het ontwikke len en instandhouden van centra le en unieke voorzieningen op het gebied van welzijn en cultuur. Voor de zomer van 1990 komt het rapport uit en in de maanden daarna praten de betrokken over heden erover en kunnen ook maatschappelijke groeperingen aan het woord komen. Volgens de voorzitter van het gewest, P.H. Labohm, hebben de gemeenten niet méér tijd wanneer ze natio naal en internationaal de boot niet willen missen. "De problemen liggen hier op gestapeld en voor Den Haag geldt dat de stad voor de oplossingen randgemeenten nodig heeft", stelt hij vast. "Als het tot een stadsprovincie komt, is er vijf jaar voor nodig om daar naartoe te groeien". Hij kan zich voorstellen dat de provincie er niets voor voelt om bevoegdheden af te staan en is daarom blij dat het toch gekomen is tot een gezamen lijk initiatief: "Iedereen oriën teert zich nu". Een woordvoerder van het mi nisterie stelt zich terughoudend op en durft nog niet te zeggen of de Haagse regio een proefregio zal worden, met alle geldelijke steun vandien. Labohm, in het dagelijks leven WD-raadslid in Voorburg, heeft het daar nadruk kelijk wèl over. De regio, met zijn moeilijk oplosbare probemen, zou daar uiterst geschikt voor zijn. Kritisch Volgens de woordvoerder van de provincie moet er voor gewaakt worden een algemeen model te kiezen: "We moeten goed kijken welke problemen er in de regio le ven en wat je met de rest van de provincie gaat doen". Voor* een stadsprovincie die taken over neemt van de provincie voelt hij niet. Liever kijkt hij kritisch naar de Wet gemeenschappelijke rege lingen en kan hij zich voorstellen dat grote gemeenten meer geld krijgen om hun problemen op te lossen. Het voorstel van GS om 50.000 gulden uit te trekken voor het on derzoek, komt volgende week vrijdagmiddag aan de orde in de provinciale stuurszaken. Aanleg hangt af van beslissing over verbreding rijksweg Schaatsen Inwoners van Voorschoten kunnen zich nog tot en met 23 oktober bij de afdeling welzijn van de gemeente inschrijven voor i kennismakingscursus hardrijden op LEIDERDORP - Wordt de rijksweg A4 aan de westelijke kant verbreed dan krijgt Leiderdorp als eerste ge meente in Zuid-Holland een skee lerbaan. De Vereniging IJssport Leiderdorp heeft de plannen klaar, het wachten is op een beslissing van Rijkswaterstaat. Hoeft het terrein van de ijsclüb niet te wijken voor de snelweg dan kan de skeelerbaan op het terrein van de bestaande na- tuurijsbaan bij de Mauritssingel al in augustus een feit zijn. Het plan gaat uit van een combi natie van mogelijkheden om schaatsen, hardlopen en fietsen in principe het gehele jaar te kunnen beoefenen. De 560 meter lange skeelerbaan komt te liggen rondom de natuurijsbaan. Op het midden terrein blijft een natuurijsbaan lig gen en daarin komt weer een trim baan. Kinderbingo Kinderbingovereniging 'De buitengewo- nen' organiseert zaterdag 21 oktober een spelmiddag in cultureel centrum de Muzenhof aan de Leiderdorpse Cor Gor dijnsingel 1. Vanaf 14.00 uur kunnen be langstellenden terecht. Weense avond De Voorschotense operettevereniging DröSSUUr Belcanto organiseert zaterdag 21 okto- Op het terrein van manege Liethorp in Weense avond. Aanvang 20.00 sportpark de Bloemerd is zondagmiddag De totale bouwkosten bedragen de sSÏTS^s'ko'a «Tu'lS T°°° g1?™' De ge" bedoeld rnppntp hppff inmiddpis ppn era ran- •15 lessen voor basis- en brugklasleerlingen tot en met 14 jaar. De lessen worden elke vrijdagmiddag gegeven (behalve in de kerstvakantie) in de IJshal aan de Von dellaan in Leiden. meente heeft inmiddels een garan tie van 180.000 gulden toegezegd, onder voorwaarde dat de aanleg niet doorkruist zal worden door de verbreding van de snelweg. Leiderdorp zou de eerste ge meente in Zuid-Holland worden met een dergelijke sportvoorzie- ning. Ook nationaal gezien is de aanleg van de baan Vriezenveen en Dodewaard zijn de wordt veel r Kees van der Burg, voorzitter van gebeuren. Echte wedstrijden op 400 het voorlopig bestuur van de stich- meter banen zijn er nauwelijks", ting skeelerbaan Leiderdorp: "Dit Een 400 meter baan is volgens de trainingsplek te vinden. Voor trai ningen moet hij heel Nederland af reizen. Wij hebben hem gewezen op onze toekomstige mogelijkheden: een skeelerbaan van kwaliteit, een baan voor looptrainingen en moge lijkheden voor fietstrainingen. Maar ja, of ze ook echt hier komen is natuurlijk afwachten". Het plan voor de skeelerbaan staat of valt met de beslissing over de verbreding van de rijksweg. Komt die aan oostelijke zijde dan verliest de ijsvereniging haar ter rein. De kans is dan volgens Van der Burg "minimaal" dat er elders in Leiderdorp een schaats- en/of een skeelerbaan komt. "Dan ontstaat een hele nieuwe si tuatie", zegt Van der Burg. "De kans dat je elders dezelde hoeveel heid grond terugkrijgt is minimaal. Onze plannen zijn bovendien geba seerd op de grondsituatie van ons huidige terrein. Die is uitstekend. Maar neem nou de voetbalvelden van RCL, die zijn vreselijk slecht. Zouden wij op zo'n stuk grond ko men dan is de aanleg van een skee lerbaan door allerlei extra voorzie ningen ook financieel niet meer haalbaar". Risico Anderhalf jaar geleden onstond het plan voor de schaatsbaan. Toen wa ren volgens Van c^er Burg de plan nen voor de rijksweg nog maar heel vaag. De voorzitter: "We zijn direct naar de gemeente gestapt toen we de plannen hoorden. De ge- enige plaatsten een skeelerbaan, anders qua vorm trainings- dan voorzitter ook onpraktisch. "Bij schaatskernploeg van Egbert a. Van der Burg hoopt dat een skeeler- meente antwoordde dat baan in Leiderdorp ook aantrekke- geen aanleiding lijk zal zijn w ow met de de nationale voorbereidingen te stoppen. Inder- Nederland met een wedstrijdbaan. Skeeleren is in echte wedstrijden waar met hoge Oever. "Wij hebben contact met r die zijn heel Nederland vooral een marathonac- snelheden gereden wordt vlieg je hem en hij klaagt nogal eens over ppervlakte. tiviteit of een rondom-de-braderie- snel uit de bocht op zo'n baan". zijn problemen om een geschikte daad, je neemt paar duizend gulden die we er tot nu toe ingestoken hebben zijn nog wel te c Leidse student onderzoekt vergadergedrag Oegstgeester raad dat ik zo lollig was'. OEGSTGEEST - De gemeente raadsleden van Oegstgeest "wauwelen" af en toe flink. Dat con cludeert de Leidse informatica-stu- dent Kees de Vroedt in zijn rapport 'Gemeentevergaderingen in Oegst geest'. Hij volgde hiervoor een bij eenkomst van de gemeenteraad en een vergadering van de commissie openbare werken. Vaak proberen wethouders en raadsleden het gebruik van moeilij ke woorden te vermijden, maar. dat lukt niet altijd. Regelmatig wordt gesproken over ingewikkelde pro-, cedures die nodig zijn om bijvoor beeld een bouwproject van de 'grond te krijgén, waarbij 'de des kundigen' snel in hun eigen jargon gaan babbelen. Wethouder Kohl beck, voorzitter van de. comissie openbare werken, presteerde het om in één zin te spreken over de en titeit Dorpsstraat, de stedébouw- kundige rehabilitatie en de organi sche groei van de gemeente. Hij ex cuseerde zich overigens direct voor deze 'dure' woorden. Besluitvorming in een gemeente raad is voor veel burgers niet meer dan een gezelschap dat met veel omhaal van woorden elkaar van hun grote gelijk proberen te over tuigen. Slechts weinig mensen ne men dan ook de moeite om vanaf de publieke tribune in het gemeente huis eens een kijkje te nemen bij ewen raad- of commissievergade ring. In de raadscommissies wor den de voorstellen van B en W beke ken door de deskundigen uit de ver schillende politieke partijen. Com missies vergaderen meestal één keer per maand vanaf acht uur 's avonds, onder leiding van een wet houder. De commissie openbare werken moet op één avond vaak een agenda van meer dan twintig pun ten afwerken. Omdat iedereen daar over vaak uitgebreid zijn zegje wil doen duurt de vergadering regelma tig tot in de kleine uurtjes. Randgesprek De meeste commissieleden gedra gen zich over het algemeen netjes tijdens de vergadering, zo consta teert De Vroedt. In een vergadering die 243 minuten duurde hoefde de voorzitter maar 12 keer tot orde te manen. 28 keer liet hij een interrup tie toe en maar liefst 82 maal moch ten de leden een 'randgesprek' voe ren, zonder tot de orde te worden geroepen. Een randgesprek is een onderling kletspraatje tussen twee leden, dat niets met de vergadering heeft te maken. Een vergadering van de voltallige gemeenteraad geeft meestal een heel ander beeld. De gemeenteraad komt één keer per maand bijeen en neemt definitieve besluiten over de voorstellen van B en W. De meeste controversiële zaken zijn dan al uit gebreid aan de orde geweest in de raadscommissies. Ook wordt be langrijke tijdwinst geboekt doordat de voorzitter van de raad, de burge meester, geen politiek medespeler is in de discussies. Hij kan zijn aan dacht volledig richten op het leiden van de vergadering. Commissievoorzitters zijn behal ve 'technisch' voorzitter ook deel nemer aan de discussies als zij de voorstellen van B en W moeten ver dedigen. Een deel van het onder zoek van De Vroedt spitst zich toe op het functioneren van de voorzit ters. Als basis hanteerde hij voor ie der agendapunt een apart formulier waarop 16 'leiderschapshandelin gen' staan vermeld. Bij ieder punt, variërend van 'geeft doel bespre king aan' tot 'formuleert uiteindelij ke beslissing' tekende hij aan of de ze zaken al dan niet goed werden ge daan. Daarnaast hanteerde hij voor ieder agendapunt een lijst van 16 ge- dragsgegevens, met punten als 'on derbreekt mensen', 'maakt een grapje' en 'leest met geciteerde stukken mee'. Centrale rol Bij de gemeenteraadsvergadering ontstond bij De Vroedt de indruk 'dat de voorzitter er maar een beetje bijzat', omdat hij zich nauwelijks met inhoudelijke aspecten van de vergadering bemoeide. Dat was bij de commissievergadering duidelijk anders, waar de voorzitter een heel centrale rol vervulde en op alle pun ten deskundig was. Deze vergade ring maakte daardoor vaak een wat rommelige indruk, omdat de voor zitter minder tijd aan zijn taken als begeleider kon besteden. Om duidelijk inzicht te krijgen in de structuur van de vergadering maakte De Vroedt een aparte proce dure-vragenlijst van 16 punten. Daarop staan vragen als 'Heeft ie dereen tijdig de agenda ontvan gen?', 'worden denbesluiten goed genotuleerd?' maar wordt ook ge keken naar de stemming voor en na de vergadering. Zeer belangrijk voor het verloop van een bijeen komst is het contact tussen de raadsleden onderling. Zowel bij de raad als de commissie zit dat wel snor, zo constateert de onderzoeker. Na afloop is er meestal wel tijd voor een borrel, waarbij ruimte is om ontspannen op de vergadering te rug te kijken: "Men discussieerde nog even over een aantal agenda punten, waarbij de grappen niet van de lucht waren. De sfeer was rond uit gezellig te noemen. De Vroedt vindt dat in de raad veel beter dan in de commissie be langrijke en minder belangrijke punten goed werden afgewisseld, zodat de aandacht van raadsleden en publiek niet snel verslapte. De spreektijd van het publiek was bij de raad zeer formeel geregeld, ter wijl er bij de commissievergadering geen vaste regels leken te zijn. Van geleerd Wethouder A.J.W.F.M. Kohlbeck, de voorzitter van de commissie openbare werken, toont zich zeer te vreden met het werkstuk: "Een pri ma studie en minutieus uitgevoerd. Ik heb er veel van geleerd". Kohl beck is zelfs bijzonder in zijn nopjes met de constatering dat zijn voorzit terschap wordt gekenmerkt door een 'hoge grapdichtheid': Ik' wist niet dat ik zo lollig was". In vier uur tijd maakte hij maar liefst 43 grap pen. Naar aanleiding van het rap port wil de wethouder zijn eigen plan om bij commissievergaderin gen een aparte vergadervoorzitter te installeren eens serieus gaan overwegen. De Vroedt besluit zijn rapportje met een drietal aanbevelingen. Het advies een tijdschema aan te hou- zullen afspelen. den lijkt vooral van toepassing op de commissie openbare werken, omdat gemeenteraadsvergaderin gen zelden lang uitlopen. Als twee de punt om effectiever te vergade ren noemt hij het afwisselen van be langrijke en minder belangrijke agendapunten, terwijl hij besluit met de raad om het aantal randge- sprekken tijdens de vergadering te beperken, vanwege het 'nadelig ef fect van dit gewauwel'. Burgemeester Sj.H. Scheenstra reageert in eerste instantie met een diepe zucht: "Ach, dat gewauwel valt wel mee. In de tien jaar dat ik in Oegstgeest zit heb ik de raad nog niet kunnen betrappen op losban digheid. Als het echt storend wordt pak ik de hamer of kijk de praters even aan". De aanbevelingen van De Vroedt kunnen de burgemeester ook niet tot groot enthousiasme brengen. Volgens Scheenstra heeft hij onvoldoende oog voor de ver schillende posities die een burge meester en een wethouder als voor zitter innemen. Ook een andere indeling van de agenda ziet hij niet zitten: "Er lijkt; mij een zekere logica in te zitten om zaken over het onderwijs onder het puntje onderwijs te behandelen en daar niet even ter afwisseling de rioolbelasting tussendoor te gooi en". Scheenstra besluit met de op merking dat 'iedere raadsvergade ring een happening op zich-zelf is'. Dat kan zeker ook worden gezegd van de commissie openbare wer ken. Misschien heeft het rapportjeJ van De Vroedt er toe bijgedragen dat deze happenings zich in het ver volg niet meer in de kleine uurtjes l^uwelTaltwel Burgemeester Scheenstra: 'Dat ge- Ons nieuwe 'lezersservicestempel' betekent voor u vaak vele guldens korting! Regelmatig selecteren wij, speciaal voor onze lézers, aantrekkelijke activiteiten. Of het nu gaat om lezersreizen, entree bij diverse evenementen, speciale treinkaarten of andere zakenvoor lezers van het Leidsch/Alphens Dagblad valt er altijd wel voordeel te halen. 'DA< Daarom een goede raad: Let voortaan op ons lezersservice-stempelAbonnees van het Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad zijn daarbij in het voordeel, want zij krijgen deze krant toch al elke dag in de bus. Zo kan een abonnement nog onverwacht geld opleveren. Lezersservice: dat laatje niet liggen!

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13