TAD LEIDEN Vragen over camera bij kazerne Broekweg Totaal-theater Europera in 1992 in Leidse Pieterskerk 'Nog wachten met fusie buurt- en clubhuiswerk' WONINGBOUW OP ZIJLOEVER Overgangsregeling voll^stuinders voor heffing Hoogheemraadschap s LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 21 OKTOBER 1989 Interpellatie door Groen Links LEIDEN - Groen Links gaat het gemeentebestuur ophel dering vragen over de plan nen van de brandweer om bij de nieuw te bouwen brandweerkazerne aan de Gooimeerlaan in de Meren- wijk een videocamera te plaatsen. Die camera is be stemd voor het houden van toezicht op de Broekweg, waar de laatste jaren her haaldelijk vrouwen zijn las tig gevallen. Rob van Lint van Groen Links is verbaasd dat een camera nu kenne lijk wel wordt toegestaan voor het controleren van mensen, terwijl de gemeenteraad eerder die voorzie ning in de Haarlemmerstraat heeft afgewezen. Met name om redenen van privacy besloot de gemeente raad indertijd af te zien van het plaatsen van videocamera's. Naar aanleiding van een publica tie gisteren in deze krant houdt Van Lint maandag tijdens de vergade ring van de gemeenteraad een inter pellatie. Hij wil weten van B en W of het waar is dat nu op verzoek van diezelfde gemeente wèl de r de r LEIDEN - Het bestuur van Buurt werk Binnenstad wil dat de ge meente wacht met het besluit om club- en buurthuizen te laten fuse ren. Het meent dat er binnenkort wellicht alsnog mogelijkheden ko men om een zogeheten centraal werkgeversinstituut op te richten. Met zo'n instituut zouden de club- en buurthuizen zelfstandig kunnen blijven voortbestaan. De gemeente wil het sociaal-cul tureel werk in Leiden bundelen. Op die manier zou onder meer het per soneel van de verschillende instel lingen soepeler kunnen worden in gezet. Aanvankelijk wilde Leiden dit doen door alle medewerkers on der te brengen in een centraal werk geversinstituut. Dit plan ging later weer van tafel nadat was gebleken dat instellingen dan btw zouden moeten betalen voor de 'diensten' van de club- en buurthuiswerkers. Het college wil de bundeling nu gestalte geven door de instellingen te laten fuseren. Zoals het er nu naar uitziet neemt de gemeenteraad hier maandag een beslissing over. Vol gens het bestuur van Buurtwerk Binnenstad hebben verscheidene Kamerleden onlangs vragen gesteld over de btw-plicht voor welzijnsin- stellingen. En op 1 november over legt de onder meer de Vereniging van Nederlandse Gemeenten met het ministerie van financiën over deze kwestie. Buurtwerk Binnen stad sluit niet uit dat dit alsnog leidt tot de afschaffing van de btw-plicht voor het club- en buurthuiswerk. Lukt het niet om het besluit over de fusie van Leidse club- en buurt huizen uit te stellen, dan wil Buurt werk Binnenstad dat de gemeente de mogelijkheid openlaat om later alsnog een CWI te kunnen instellen. De gemeente Leiden kon gisteren nog geen commentaar leveren op het verzoek van Buurtwerk Binnen stad. we kazerne wordt bevestigd. Van de zijde van de brandweer is naar vo ren gebracht dat juist op aandrin gen van de gemeente zelf de camera moet worden geplaatst omdat als gevolg van de bouw van de nieuwe kazerne een stukje controle en toe zicht op de Broekweg verloren gaat. De plaatsing ervan zou zelfs aan het verlenen van de bouwvergunning zijn verbonden. De partij Groen Links wil van B en W weten of zij nog steeds van me ning zijn dat bewaking van de open bare weg met behulp van videoca mera's 'een ongewenste aantasting is van de privacy van burgers'. Groen Links is tegen de camera en vraagt het college van burgemees ter en wethouders of het bereid is de plannen van de brandweer terug te draaien. Afgelopen donderdag werd de eerste paal geslagen voor de nieuwe hal van de regionale brandweer Rijnland. Het gebouw gaat dienen als opslagruimte voor materiaal dat bij rampen in Rijnland kan worden ingezet. Met het bekend worden van die plannen, kwam ook in de openbaarheid dat de brandweer een camera gaat plaatsen. Dat zou naar inzicht van de gemeente nodig zijn om het verlies van de sociale contro le vanuit het huidige onderkomen van de brandweer op de Broekweg - als gevolg van de nieuwbouw - te compenseren. De camera zou worden aangeslo ten op een monitor in de meldka mer van de brandweer. De politie liet gisteren al weten bijzonder ver baasd te zijn over de plannen. Woordvoerder D. Graveland vraagt zich af of het verstandig is om de brandweer het toezicht te geven op de veiligheid op straat. Een woordvoerder van de brand weer liet gisteravond weten de ont wikkelingen rustig af te wachten. "Het is niet ons eigen idee. Als de camera niet door mag gaan, dan be spaart ons dat alleen maar geld", al dus de zegsman. LEIDEN - De gemeente Leiden heeft een overgangsregeling getrof fen voor de verontreinigingsheffing die volkstuinders moeten betalen aan het Hoogheemraadschap van Rijnland. Daarmee is het conflict uit de wereld dat ontstond toen het Hoogheemraadschap de volkstuin ders in 1987 voor het eerst een aan slag oplegde. Het is nu de bedoeling dat de volkstuinders, met terugwer kende kracht vanaf 1985, jaarlijks een tien procent hogere bijdrage be talen tot ze in 1994 de volledige ver ontreinigingsheffing voor hun reke ning nemen. De gemeente Leiden past het verschil telkens bij. Hier mee is een bedrag gemoeid van in totaal 112.500 gulden. Het probleem ontstond nadat de gemeente alle Leidse volkstuin complexen in het begin van de jaren '80 verplichtte zich aan te sluiten op de riolering. Leiden wilde daarmee verontreiniging van het oppervlak tewater tegengaan. Het Hoogheem raadschap van Rijnland eiste ver volgens dat de volkstuinders de ver ontreinigingsheffing zouden beta- Plan professor A. Rörsch kost half miljoen gulden LEIDEN Als het aan Lei- denaar prof. A. Rörsch ligt komt de Pieterskerk weer een keer in het middelpunt van de (inter)nationale be langstelling te staan.- Wan neer op 1 januari 1992 de 'Eu ropera' in de kerk in premiè re gaat, rekent de initiatief nemer tot de opvoering van een nieuw theaterspektakel in elk geval op belangstel ling van de vaderlandse tele visie. "Maar waarom zou het via de Euro visie niet in andere Europse landen kunnen worden uigezonden. Er is best plaats voor nog iets anders op 1 januari naast het nieuwjaarsconcert en het skispringen", zegt de voor malig voorzitter van de 3 October- Vereeniging en lid van de Raad van Bestuur van TNO, Arthur Rörsch. door Willem Spierdijk De Europera is de opvolger van 'O Fortuna', het theatherspel dat vorig jaar door Leidse verenigingen op het gebied van de amateurkunst werd opgevoerd. Centraal in het verhaal van de Europera staat de eenwording van Europa, die eind 1992 haar beslag moet krijgen. "De Europera wordt geen opera, het wordt totaal-theater, dat ook buiten Leiden aanspreekt. Alle podium kunsten, muziek, ballet en toneel komen aan bod", zegt initiatiefne mer Rörsch, die ook de concept tekst voor zijn rekening heeft geno- De organisatie van het evene ment is overigens nog lang niet rond. Met name is er nog geen enke le duidelijkheid over de financie ring van het project, dat circa een half miljoen gulden gaat kosten. Wel is er een directie gevormd waar in ook Bas Prinsen, directeur van de muziekschool in Zoetermeer is op genomen. Regisseur Ook is inmiddels Pieter van Empe- len als regisseur aangezocht. Hij is bekend als pianist en tekstschrijver van de voormalige cabaretgroep Don Quishocking. Rörsch: "Van Empelen was in 1975 betrokken bij het straattoneel dat werd opge voerd bij de viering van het eeuw feest van de universiteit. Hij heeft toen tien maanden in dienst van de universiteit gewerkt, hij kent de stad dus". Van Empelen is inmiddels aan de slag gegaan om het manuscript van het verhaal dat door Rörsch is ge maakt, te verbeteren. "Hij had wat aanmerkingen op de tekst, daaraan gaat hij nu werken. Van 'O Fortuna' heb ik zelf geleerd dat tekstschrij ven een beroep is. De professional Van Empelen gaat nu proberen om betere teksten te schrijven. De eni ge voorwaarde die ik heb gesteld, is dat-ie mijn idee niet vermoordt". De vraag wat voor soort muziek er bij de Europera moet worden opge voerd, is inmiddels goeddeels be antwoord. "We hebben dat pro bleem voorgelegd aan de dirigenten van Leidse orkesten, die kwamen er eigenlijk niet goed uit. De muziek keuze bij het verhaal zou eigenlijk altijd een rommeltje worden. Daar om zijn we eigenlijk gedwongen om een nieuwe compositie te laten ma ken", zegt Rörsch. De keuze is daar bij gevallen op de componist Kees Olthuis, die ook fagottist is van het Concertgebouworkest. Hij maakte onder meer de muziek bij de musi cal van Annie M.G. Schmidt 'In de naam van de maan'. "Zijn muziek is in de regel goed uit te voeren door amateurs. Olthuis is zelf enthou siast over het gegeven van de Eur opera". Amateurs Een van de vragen bij dit project- was hoe groot het moest worden op gezet. "We willen vasthouden aan het idee om het door amateurs te la ten uitvoeren. De doelstelling van 'O Fortuna' was om met de verschil lende verenigingen op het gebied van de amateuristische kunstbeoe fening het niveau omhoog te bren gen. Er is door recensenten terechte kritiek geleverd op 'O Fortuna', maar de doelstelling is wel ge haald", meent Rörsch, die erop wijst dat Brinkman persoonlijk heeft geadviseerd het totaal-theater door amateurs te laten opvoeren. De organisatie denkt dat het om de kosten van het project te dekken, noodzakelijk is dat het stuk op de televisie komt. "Geen enkele spon sor of subsidiegever is bereid om zo veel geld te verschaffen, indien het alleen een paar avonden voor 5000 toeschouwers in de Pieterskerk wordt opgevoerd". Over mogelijke uitzending door de televisie zijn overigens nog geen contacten ge legd. "Het is momenteel onrustig in het televisiebestel, we wachten eerst de ontwikkelingen maar even af', aldus Rörsch. Kwaliteit Een televisie-uitzending betekent naar de mening van de initiatiefne mer wel dat er eisen worden gesteld aan de kwaliteit. "Het stuk moet goed genoeg zijn om door een mil joen mensen bekeken te worden". Om het niveau omhoog te brengen zullen eventueel professionele ac teurs worden aangetrokken om de amateurgezelschappen te verster ken. Rörsch: "In de toneelwereld staat men daar over het algemeen huiverig tegenover, er bestaat een vooroordeel. Bij een soortgelijk project in Groningen zijn er echter goede ervaringen mee opgedaan". De Leidenaar is optimistisch over de finaciering van het project. "We richten ons voorlopig op het verkrij gen van subsidies. Er zijn fondsen die bestemd zijn om creativiteit te ontwikkelen. Die wilen we aanspre ken voor het schrijven van het stuk en het componeren van de muziek. "Los daarvan proberen we financië le steun voor de produktie te ver krijgen, we zullen aankloppen bij de EG. Dat is op zich een vrij tech nocratische instelling, er tekent zich echter een rudiment van een cultuurbeleid af. Ik zie mogelijkhe den op dit gebied, hoewel we nog geen concrete pogingen hebben ge daan". Als deze weg mocht doodlopen, kan altijd nog een beroep worden gedaan op het bedrijfsleven om het project te ondersteunen. "Als het moet, kunnen we die kant op. Ik vind de Europera echter een ideolo gisch stuk en zoek het daarom in de subsidiesfeer". Filosofie De filosofie achter de Europera is dat bij de eenwording Europa ver schillende culturen dreigt te verlie zen. "De Vlaams/Nederlandse cul tuur is wezenlijk anders dan de La tijnse, 'eenheid in verscheidenheid' is dan ook de stelling die in het stuk wordt gepropageerd", zegt Rörsch. De Europera begint met een ver gadering van de ministers van de twaalf EG-landen waarbij wordt ge discussieerd over de vraag welke taal de voertaal in de gemeenschap moet zijn. De ministers krijgen de gelegenheid hun standpunt toe te lichten en tijdens het stuk worden de verschillend periodes dat Euro pa onder één heerser 'verenigd' was uitgebeeld. Zo komen achtereen volgens het Romeinse keizerrijk, de overheersing van de Spanjaarden, Napoleon en het derde rijk van Hit- Ier aan bod. "Dat was nu niet bepaald een on verdeeld succes, de vraag is: gaan we het nu beter doen?" zegt Rörsch. Dat perspectief wordt na de pauze geboden, wanneer de Republiek der Zeven Provinciën aan de orde komt. De Nederlandse minister heeft dan al tijdens de EG-vergade- ring gepleit voor eerherstel van Van Oldenbarnevelt, die bij de vorming van de republiek wel voor een geza menlijk economisch beleid pleitte, maar daarnaast zoveel mogelijk be voegdheden bij provincie- en stads besturen wilde laten. Prins Maurits stond juist een sterk gecentraliseer de staat voor. Hij beslechtte het con flict met Van Oldenbarnevelt in zijn LEIDEN - Naar verwachting zijn de 90 woningen die thans aan de Zijloever worden gebouwd in februari vol gend jaar klaar. De woningen, die door aannemersbedrijf J. Arbouw worden neergezet, bestaan uit eengezinswo ningen van vier kamers en uit etagewoningen met drie kamers. De architect van het woningenblok is Bakker en Boots. Opdrachtgever is woningbouwvereniging De Eendracht. De bouw die medio maart van dit jaar begon ver loopt Voorspoedig. <foto Jan Holvast) len, die onder meer is bedoeld om het rioolwater te zuiveren. De volks tuinders gingen daarmee niet ak koord. Vooral ook omdat ze tot die tijd nooit een heffing hoefden te be talen. De gemeente heeft daarop bemid deld, waarna ambtenaren een over gangsregeling voorstelden. De Leidse Bond van amateurtuinders heeft inmiddels met deze regeling ingestemd. Het college stelt nu voor dat ook het gemeentebestuur met de overeenkomst akkoord gaat. Gezin ontsnapt aan instortende bouwsteiger LEIDEN - Een Leidse vrouw en haar twee kinderen zijn gisteren op het nippertje aan een ongeluk ont snapt. Wandelend op het Levendaal stortte achter het gezin plotseling met veel geraas een bouwsteiger in. Het bouwwerk is vermoedelijk door de sterke wind omgevallen. Er waren geen mensen op de steiger aan het werk, toen het gevaarte in stortte. Het bedrijf heeft de steiger inmiddels weer opgebouwd. TV 10 vanaf 28 oktober waarschijnlijk op Leidse kabel LEIDEN - De Leidse wethouder Van der Nat verwacht dat TV 10 vanaf 28 oktober op het Leidse ka belnet is te zien. Hij heeft de ge meenteraad inmiddels verzocht hem te machtigen om een contract met TV 10 te sluiten. De wethouder verwacht dat er volgende week donderdag meer duidelijk komt over TV 10. Dan neemt de Raad van State een besluit over de vraag of de kabelnetten Ca ble One mogen doorgeven. Ook houdt de VECAI (Vereniging Cen trale Antenne-inrichtingen) die dag een ledenvergadering. De wethouder stelt voor om met TV 10 een tweejarig contract aan te gaan. De gemeente ontvangt hier voor - net als van Véronique het eerste jaar een gulden per abonnee en het tweede jaar vijftig cent per aansluiting. Verder maakt de gemeente het de abonnees mogelijk om gratis over te schakelen van een beperkt zender pakket naar een uitgebreid. Het gaat om een eenmalige actie, nor maal gesproken bedragen de kos ten 87,50 gqlden. Op 1 april van dit jaar kozen onge veer 1300 mensen om alleen de Ne derlandse en Vlaamse zenders te ontvangen. Zo'n pakket is ruim vijf gulden per maand goedkoper. Vé ronique en eventueel TV komen echter niet in dat beperkte pakket. Sinds Véronique uitzendt hebben inmiddels 60 abonnees gevraagd het beperkt pakket in een uitge breid om te zetten. Sinds 1 april is het aantal aangeslotenen met alleen de Nederlandse en Vlaamse zen ders alweer gedaald tot 1000. Professor A. Rörsch wil dat op 1 ja opera in première gaat. voordeel, wat de laatste zijn kop kostte. "In 1965 bepleitte de Haagse ge schiedenisleraar Henk Gerlach in zijn proefschrift al herziening van het doodvonnis van Van Oldenbar nevelt. Aan het slot van de Europera worden de beelden uit het deel voor de pauze als bewijsmateriaal aange voerd, om die wens van Gerlach ge hoor te geven", licht Rörsch verder toe. Corruptie Het idee van de Europera komt voort uit de gedachte om de Pieters kerk mee te voeren in de vaart der volkeren. De Leidse hoogleraar: "In toespraken dreig ik wel eens een boek te schrijven over de kleine cor ruptie in de provinciestad, een boek over machtsstrijd, competentie strijd en belangenvermenging. Ik heb daar ook een manuscript van gemaakt. De eerste gedachte was om dat als basis te gebruiken voor een opvoering in de kerk, maar het werd te veel cabaret, het past niet bij de kerk". De opvoering van de Europera combineert de gedachte 'om iets leuks met de kerk te doen' en het idee om de verenigingen op het ge beid van de amateuristische kunst beoefening gezamenlijk te laten ac teren. Rörsch: "Want er is in Leiden zoveel op dit gebied. Er zijn vier of vijf balletscholen, veel muziekkorp sen, toneelverenigingen". De Leidenaar voelt zichzelf in zijn element bij het opzetten van een spektakel als de Europera. "Ik vind het leuk om een organisatie op te zetten, om het minutieus voor te be reiden. Een circusachtig spektakel spreekt me erg aan. Bovendien kan ik wel een melodietje bedenken, er zijn dan altijd weer mensen die er muziek van kunnen maken". (De organisatie van de Europera roept de verenigingen op het gebied van amateuristische kunstbeoefening die mee willen werken aan de uitvoering van de Europera en zich nog niet heb ben opgegeven, op om zich te melden bij de stichting Leidse uitdag.) Bingo Carnavalsvereniging De Spoorbumpers haalt zondag 22 oktober de bingo-kaar ten uit de kast. Er zijn veel prijzen te win nen en er wordt een super-ronde ge draaid. De bingo wordt gehouden in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardka- de 40. Aanvang 20.00 uur. Kinderballet In het buurthuis Vogelvlucht aan de Bos- huizerlaan in Leiden worden balletcur sussen voor kinderen gehouden. De kin deren worden ondergebracht in twee groepen: de 4- en 5-jarigen en de 6-. 7- en 8-jarigen. Het inschrijfgeld bedraagt 5 gulden per persoon. De kosten per les zijn 2,50 gulden. Voor meer informatie: tel. 313648. Collecte In het kader van de stedenband Leiden- Juigalpa wordt er in de week van 23 tot 28 oktober huis-aan-huis gecollecteerd voor deze Nicaraguaanse stad. Het geld wordt gebruikt voor het verbeteren van de basisgezondheidszorg. Op zaterdag 28 oktober wordt op straat geld ingeza meld in het centrum van Leiden. Voor meer informatie kan worden gebeld met 124423 of 's avonds met 310720. ADVERTENTIE EERSTE KLAS TWEEDE HANDS FIETSEN IN ALLE SOORTEN EN MATEN! 'Leiden Boommarkt8 071-124124 Wassenaar Kerkehout 22 01751-77 253 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11