Axent Baalbeigen DDR: reizen naar westen wordt vrijer Engeland en Argentinië knopen weer banden aan dan dat ze op Haïti blijven 'De mensen sterven liever DE NIEUWE STUL VAN LEOLUX Krenz wil onvrede wegnemen CLAT-valdjondsleider Fortuné: Gemenebest wil toch sancties Zuid-Afrika Vals veroordeelde Britten vrij Bomaanslagen op linkse politici in El Salvador Naschokken maken San Francisco bang VRIJDAG 20 OKTOBER 1989 Want Design is méér dan vorm alleen. Design is functie, visie en emotie. De nieuwe stijl heeft dat. Buitenland kort LONDEN (AP/DPA) - De Old Bai ley heeft gisteren de vonnissen ver nietigd van drie Ierse mannen en een Britse vrouw die in 1975 tot een levenslange celstraf waren veroor deeld wegens een aanslag in het plaatsje Guildford in het zuiden van Engeland. Bij de aanslag vielen des tijds vijf doden. Ook de veroorde ling van twee van de vier wegens een andere bomaanslag is vernie tigd. Drie van de vier zijn onmiddellijk vrijgelaten. De vierde, Paul Hill (35), is meteen na de uitspraak opnieuw gearresteerd in verband met de moord op een Britse ex-soldaat in Belfast. Hij is gisteravond naar Belfast gevlogen, waar zijn advoca- Aardbeving In een bergstreek ten zuiden van Rome zijn de afgelopen nacht vele tientallen mensen in paniek geraakt door lichte aardschokken. De pa niek was volgens de politie veel gro ter dan normaal vanwege de publi citeit rond de zware aardbeving in San Francisco. De schok had een kracht van 3.8 op de schaal van Richter en richtte geen noemens waardige schade aan. Kerstmis Na meer dan vijftig jaar wordt kerst mis weer een officiële feestdag, zo heeft het Litouwse parlement be sloten. Volgens parlementariër Sa- butis is het de eerste keer dat een christelijke feestdag tot officiële feestdag wordt in Litouwen. Van de 3,6 miljoen inwoners van de Balti- sche republiek zijn 3 miljoen men sen katholiek. Zuid-Afrika De komende tien jaar moet de poli tiemacht in Zuid-Afrika worden verdubbeld tot 110.000 man vanwe ge de toegenomen criminaliteit en de onzekerheid die het hervor mingsbeleid van president De Klerk teweeg brengt, zo heeft de po litie gisteren gezegd. Raketaanval Bij een raketaanval op de Afghaan se hoofdstad Kabul zijn gisteren 12 mensen gedood en 35 gewond ge raakt. Na negen dagen betrekkelij ke rust zijn acht raketten van de op standelingen op de stad neerge stort. UTRECHT - "Je kunt het leger op Haïti niet omver werpen. Waar zouden de sol daten heen moeten. Er is geen werk". De Haïtiaanse vakbondsleider Georges Fortuné onderstreept met een weids gebaar de crisis in zijn land. Het vertrek van dictator Baby Doc in 1986 maakte de terugkeer van Fortuné naar zijn Caraibi- sche eiland na dertig jaar ballingschap weer mogelijk. door Leonie van Bladel Samen met een aantal Latijns-Ame- rikaanse vakbondsleiders is hij naar Nederland gekomen om morgen in Utrecht het twintigjarig jubileum van de Nederlandse afdeling van CLAT, de Latijnsamerikaanse ar beiderscentrale, te vieren. Bij terugkeer herkende hij zijn land en zijn volk niet meer. In de tijd van de Duvaliers had het ge weld via de Tontons Macoutes, de beruchte geheime politie, toegesla gen. "Dat geweld heeft psycholo gisch op de mensen ingewerkt. Ge weld is nu een onderdeel van de cul tuur geworden. Een man slaat met gemak zijn vrouw en kinderen". Een eeuw lang hebben presiden ten met rijkdom en al het eiland ver laten. Dat is een van de redenen waarom Haïti zich niet kon ontwik kelen. Daarnaast is er het drama van de grootscheepse ontbossing, die droogte en nog meer voedselschaar ste met zich meebrengt. Een crisis die wordt versterkt door een explo sieve bevolkingsgroei (6 miljoen), en gebrek aan kader. Dictatuur De Haïtianen, die in 1961 als eerste de knellende banden van de slaver nij doorbraken, hebben een eeuw aan dictatuur achter de rug. Daar zijn ze passief en dociel van gewor den. "Een vrouw staat de hele dag in de brandende zon om een doosje lucifers te verkopen. Boeren bieden een paar bananen te koop aan op de markt. Mensen kopen uitsluitend gedragen kleding en schoenen. Ei genlijk moet u zelf komen kijken. U kunt er zich hier geen voorstelling van maken wat het betekent als ze ventig procent van de bevolking geen werk heeft". Geen wonder dat er anderhalf miljoen Haïtianen buiten hun land wonen, en nog eens 700.000 in de aangrenzende Dominicaanse repu bliek. "Ze geven er eerder de voor keur aan te sterven op een van die wankele bootjes op weg naar de Verenigde Staten dan te blijven", aldus Fortuné. Daarom kan een vakbondsorga nisatie op het eiland nauwelijks iets bereiken als niet eerst de magen worden gevuld. De Haïtiaanse vak bondsman, die in 1959 al aan de wieg stond van een kleine christelij ke vakbond voor industriearbei ders, is er trots op dat sinds septem ber van dit jaar een samenbunde ling van tientallen kleine bonden in een confederatie officieel is erkend. Om dit te bereiken heeft Fortuné gevangenschap, martelingen en ballingschap moeten ondergaan. Hij is begonnen met het opzetten i kleine coöperaties, die voorzien in voedsel- en kledingbehoefte. Maar het is nog maar een heel pril begin. De crisis is volgens Fortuné zo erg geworden dat "zowel de Amerikanen als de communisten niet meer in Haïti zijn geïnteres seerd". "We zullen het zelf moeten doen. Politiek is de zaak geblok keerd omdat er geen eerlijke verkie zingen zijn gehouden. Vrijheid is niet iets datje krijgt, maar je neemt als je er de kans toe ziet". Die kans ligt weer in het verschiet als de ver kiezingen doorgaan, die generaal Avril, de huidige militaire macht hebber, voor november volgend jaar heeft beloofd. Vakbond De gevangenissen op het eiland be staan nog. "maar er wordt niet meer gemarteld". De hoop, die er na het vertrek van Baby Doc was, dat het beter zou gaan met Haïti is vooral door gebrek aan kader en organisa tiegraad de bodem in geslagen. "De militairen beschikten wel over ka der, en die hebben de macht overge- De vakbond van Fortuné, heeft met hulp van het CNV, het Christe lijke Nederland Vakverbond, en CLAT Nederland, het hoofd boven water weten te houden. Dat zal in de toekomst voorlopig nog nodig zijn. "In de industriële sector in de hoofdstad Port-au-Prince, hebben 6000 arbeiders de afgelopen tijd ont slag gekregen toen hun werkgevers ontdekten dat ze waren georgani seerd". Op het platteland daarentegen hebben zich de afgelopen jaren 100.600 leden opgegeven als lid van de bond. Dat zijn niet alleen land bouwers, maar ook kleine handela ren en handwerkslieden. BONN (GPD/Rtr/DPA/AFP) De nieuwe Oostduitse lei der Egon Krenz wil de mogelijkheden om naar het westen te reizen versoepelen om daarmee een van de grootste bron nen van onvrede weg te nemen. Het Westduitse beleid om Oostduitsers automatisch als eigen onderdanen te beschou wen is daarbij echter wel een groot probleem, zo heeft hij gisteren gezegd. Oostduitsers kunnen nu elke West duitse ambassade binnenwandelen voor een paspoort, zoals tienduizen den van hen de afgelopen twee maanden in Praag, Budapest en Warschau hebben gedaan. Maar op positionele groepen en belangrijke communistische functionarissen menen dat de DDR-top het risico van een aanhoudende exodus moet nemen om verdere onrust te voor komen. "Als we elke DDR-burger eerder een paspoort hadden gege ven, waren we er minder kwijtge raakt", aldus een SED-leider uit Leipzig. Volgens een Berlijns avondblad zal het ministerie van binnenlandse zaken binnenkort een voorstel aan de ministerraad doen. Krenz heeft een dag na zijn be noeming een verrassende ontmoe ting gehad met de leiding van de evangelische kerk. Hij wisselde uit voerig van gedachten met de voor zitter van de Oostduitse kerkbond, de Thuringse bisschop Leich. Het verlangen van de kerk naar meer democratie en reisvrijheid zou daar bij centraal hebben gestaan. De kerk had op de synode in september in Eisenach omvangrijke hervor mingen geëist. Na de ontmoeting spraken beide partijen de wil uit om het vertrouwen in de DDR te ver sterken, zo meldde het Oostduitse. persbureau ADN. De kersverse leider kreeg woens dag al te maken met de eerste pro testdemonstratie. In het stadje Greifswald aan de Oostzeekust gin gen zo'n 1500 mensen de straat op. Na een vredesmis en het voorlezen van een verklaring van de opposi tiegroep Nieuiw Forum hielden zij een mars naar het stadhuis en scan deerden leuzen voor democratie en perestrojka. De nieuwe partijleider heeft gis teren een bezoek gebracht aan een grote machinefabriek in Oost-Ber- lijn. Daar maakten arbeiders van hun hart geen moordkuil. In een door het Oostduitse journaal uitge zonden bijdrage stelden werkne mers dat de problemen de laatste ja ren alleen maar groter zijn gewor den en dat staat en partij hebben ge faald door daarover niet openlijk te discussiëren. Krenz hoorde hen zwijgend aan en riep de werkne mers later op met de partij de han den ineen te slaan en oplossingen te vinden. Egon Krenz krijgt van de opposi tiegroep Nieuw Forum vooralsnog het voordeel'van de twijfel. "We moeten hem een faire kans geven", zo zei Rolf Henrich, vroeger com munistische partijfunctionaris en nu een van de oprichters van de op positiegroep 'Nieuw Forum', van morgen. "Gorbatsjov is ook niet van de ene op de andere dag een hervor mer. Ik sluit niet uit dat Krenz zich nog voor het partijcongres van vol gend voorjaar zal ontpoppen als een voorvechter van vernieuwingen". MFIJRFI PROA/IFMAHF KA DONDERDAGAVOND KOORAVOND MEUBELPROMENADE KATWIJK China woedend over Nobelprijs Dalai Lama OSLO (AP) - China heeft ge dreigd de economische betrek kingen met Noorwegen te ver breken als de Noorse regering of koning Olav de uitreiking van de Nobelprijs voor de vrede aan de Dalai Lama bijwoont. Vol gens voorzitter Aarvik van het Nobelprijscomité is de reactie van China de felste sinds Hitier 53 jaar geleden in woede ontstak over het toekennen van de No belprijs voor de vrede aan de an ti-nazistische journalist Karl von Ossietzki, die op dat mo ment in een concentratiekamp gevangen zat. De Dalai Lama, de in balling schap levende boeddhistische leider van Tibet, kreeg op 5 ok tober de Nobelprijs voor de Vre de toegekend voor zijn geweld loze strijd tegen de Chinese heerschappij over Tibet. Het Noorse ministerie van buiten landse zaken zei nog niets van het dreigement te weten, maar dat de Noorse-regering gewoon bij de uitreiking op 10 december aanwezig zal zijn. KUALA LUMPUR (GPD) - Een meerderheid binnen het Gemene best blijft voorstander van meer fi nanciële druk op Zuid-Afrika on danks het akkoord dat meer dan 330 internationale kredietbanken met Pretoria hebben gesloten ovér de buitenlandse schuld. Onder leiding van de Australische premier Hawke willen de Gemenebest-landen, met uitzondering van in elk geval Enge land, via brieven druk uitoe'fenen op de banken om zich harder op te stellen. Een commissie van de Gemene best onder leiding van de Canadese minister Clarke was juist tot de con clusie gekomen dat de huidige eco nomische sancties tegen Zuid-Afri ka werken, en dat het effect nog gro ter wordt als het Pretoria moeilijker wordt gemaakt om zijn buitenland se schuld af te lossen en nieuwe le ningen te sluiten. Vandaar dat Hawke samen met de Canadese premier Mulroney de Gemenebest-leiders wil overhalen om de druk op Pretoria te vergroten met financiële pressiemiddelen als zwaardere voorwaarden voor nieu we leningen en handelskrediet. Hawke merkte daarbij op dat de be kendmaking van het nieuwe aflos singsakkoord tussen Pretoria en de internationale banken niet voor niets samenvalt met de conferentie. "Het bewijst dat Pretoria onze stra tegie wel degelijk serieus neemt", aldus de premier. dat op de autosnelweg eronder neerstortte zal nog wel enkele da gen de gevolgen van de ramp aan het oog onttrekken. Reddingsploe gen vrezen bij het puinruimen hon derden lijken te vinden. De aardbe ving deed zich immers voor in het spitsuur. Vrijwel niemand denkt nog overlevenden te vinden. De in zet van speciale speurhonden heeft tot nu toe niets opgeleverd. De Californische gouverneur van Deukmejian heeft een onderzoek gelast naar de constructie van de au tosnelweg 880 bij de Cypress Brid- MADRID Zeven jaar na de Falk- landoorlog zijn Groot-Brittanië en Argentinië overeengekomen om hun onderlinge betrekkingen te normaliseren. Na drie dagen van vergaderen besloten de delegaties uit de twee landen in Madrid om met onmiddellijke ingang consulai re betrekkingen aan te gaan, die in een later stadium gevolgd zullen worden door de uitwisseling van ambassadeurs en het volledig her stel van de diplomatieke betrekkin gen. houden aan hun eis dat de Argen tijnse regering-Menem officieel zou verklaren af te zien van elk militair middel om de Falklandeilanden on der Argentijns bestuur te krijgen. De Argentijnen op hun beurt gin gen akkoord met de voorlopige handhaving van een territoriale zó ne van 240 kilometer rond de Falk landeilanden door de Britten, maar bedongen wel gunstige voorwaar den voor Argentijnse vissers bin nen dat gebied. In februari zullen beide landen opnieuw in Madrid samenkomen om verder te praten over de toe komst van de Falklandeilanden. Het wordt onwaarschijnlijk geacht dat de kwestie van de Britse soeve reiniteit over de Falklandeilanden dan wel aan de orde komt. President Menem geeft er de voorkeur aan de kwestie niet al te hoog te spelen en in plaats daarvan een betere verstandhouding met het Verenigd Koninkrijk na te stre ven. Daarbij houdt Menem reke ning met economische en militaire afwegingen, omdat Argentinië een eventuele nieuwe oorlog om de Falklandeilanden nooit kan winnen en al helemaal niet kan bekostigen. Op de achtergrond gadegeslagen door Bobby's viert Gerald Conlon met een alleszeggend gebaar zijn vrijlating. Na 14 jaar onschuldig gevangen te hebben gezeten voor een bomaanslag, werd hij gisteren samen met drie an deren in vrijheid gesteld. (foto ap> ten tegen zijn veroordeling in hoger beroep zullen gaan. De vernietiging van het vonnis volgde nadat openbare aanklager Amlot in de Old Bailey had betoogd dat nieuw bewijsmateriaal grote twijfel had doen ontstaan over de eerlijkheid en integriteit van een aantal politie-agenten uit Surrey, die in 1974 en 1975 het onderzoek in de zaak hadden geleid. Het Britse openbaar ministerie voelt zich vol gens Amlot "niet langer in staat vol te houden dat de veroordelingen juist zijn". Amlot zei dat aan het licht was gekomen dat politiemen sen de aantekeningen van verhoren hadden vervalst, en in een geval hadden verdoezeld dat een ver dachte was verhoord nadat hij al in staat van beschuldiging was ge steld, hetgeen in strijd is met het Britse recht. Amlot zei dat een strafrechtelijk onderzoek naar de zaak zal worden ingesteld. Verder zal een onafhan kelijke functionaris de schadever goeding voor de vier onschuldig veroordeelden vaststellen. Het von nis tegen de vier van Guildford, Ca role Richardson (32), Gerard Con lon (35), Patrick Armstrong (39) en Paul Hill (35), bleef ook in 1977 ge handhaafd, toen een IRA-groepe- ring een gedetailleerde bekentenis aflegde over de aanslag in Guild ford. De delegaties kwamen ook om alle belemmeringen in het we derzijdse lucht- en zeeverkeer, die sinds het uitbreken van de geweld dadigheden rond de Falklandeilan den in 1982 van kracht waren, op te heffen. Het belangrijkste struikel blok tussen de twee landen, de soe vereiniteit van de Falklandeilanden die de aanleiding tot het oorlogsge weld vormde, is bij de besprekin gen in Madrid met wederzijds goed vinden niet aangeroerd. Na afloop van de besprekingen verklaarden de Argentijnse delega tieleider Del Solar en de Britse VN- ambassadeur Tickell uitermate te vreden te zijn. Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat er concrete re sultaten konden worden geboekt, maar gistermorgen besloten de twee delegatieleiders na een ge sprek onder vier ogen de bespekin- gen met een dag te verlengen. De extra gespreksronde leverde het bereikte resultaat op. Daaruit blijkt dat de Britten niet hebben vastge- MEXICO-STAD (GPD) - Met krachtige bommen zijn gisteren aanslagen gepleegd op de wonin gen van twee van de meest vooraan staande linkse politici in El Sal vador. Rubén Zamora, politiek ver tegenwoordiger van de guerilla en zijn schoonzus Aroneta Diaz, die aan het hoofd staat van de uit de vroegere communistische partij voortgekomen UDN, bleven onge deerd. Bij de aanslagen raakten twee veiligheidswachten gewond. Zamora, die ultra-rechtse officie ren in het leger als de schuldigen aanwees, zei ervan overtuigd te zijn dat de aanslagen een politiek karak ter hebben en bedoeld zijn om de toch al moeizame vredesdialoog tussen de regering en de guerrilla onmogelijk te maken. Zamora her innerde aan de 'mysterieuze' moord eerder deze week op de dochter van een familie van bekende militairen. Die leidde bijna tot het opbreken van de vredesbesprekingen in Cos ta Rica. De partijen zijn woensdag zonder akkoord maar met enige toenadering uit elkaar gegaan. Rubén Zamora was twee jaar ge leden. in november 1987, het eerste politieke kopstuk van het linkse verzet dat naar El Salvador terug keerde. Hij had het land in 1980 ver laten, nadat in maart van dat jaar een ultrarechts doodseskader zijn broer Mario had vermoord. Mario Zamora, de echtgenoot van de giste ren ook belaagde Aroneta Diaz, maakte destijds deel uit van de top van de Salvadoraanse christende mocraten. Glen Silverman uit het Marina-district hield het gisteren voorlopig voor gezien in San Francisco. Met een koffer tje papieren en een weekendtas met kleren ging hij op naar veiliger oorden. (foto ap> OPGEHANGEN - In Zuid-Afrika zijn vanmorgen twee zwarten en een kleurling opgehangen die schuldig waren bevonden aan moord, verkrachting en roof. De executie van twee anderen werd op het allerlaatste moment uitgesteld. Dit jaar zijn in Zuid-Afrika tot nu toe 45 mensen gehangen, terwijl 60 anderen uitstel van executie heb ben gekregen (Rtr). SAN FRANCISCO (UPI/D- PA/AFP) - Talrijke naschokken in het noorden van Californië houden de schrik bij de bevolking van San Francisco goed in. De berging en het puinruimen zijn in volle gang, maar de hoop nog overlevenden te vinden lijkt geheel en al vervlogen. De werkzaamheden aan de door de aardbeving getroffen brug Cy press Bridge in Oakland zijn nog lang niet beëindigd. Het verwron gen beton en staalwerk van het bo venste weggedeelte over de brug ge. Hij wil weten of de weg wel in overeenstemming met de kwali teitsnormen is aangelegd. Burge meester Wilson van Oakland ver klaarde dat het drama "verontrus tende vragen oproept over de bouw van onze autowegen". In totaal zijn er sinds de aardbe ving zo'n 1400 naschokken geme ten, waarvan drie met een tamelijk grote kracht (circa 5 op de schaal van Richter). De meeste trillingen waren evenwel gematigd tot zwak. President Bush brengt vandaag een bezoek aan de stad.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5