Gemeenten vrezen grotere geldzorgen Nieuwbouwplan Haags stadshart Nood hoog in opvang vluchtelingen Vraagtekens VNG bij regeerakkoord Vermist meisje zou nog wel in leven zijn Schoolland zit te hoog STRUIKSCHIET OP TANK Hogere straf geëist voor schildeiijroof GEACHTE BLOKKER-KLANT, VRIJDAG 20 OKTOBER 1989 DEN HAAG (ANP/GPD) - De gemeenten krijgen er taken bij, maar niet het geld om die uit te voeren. Daardoor dreigen financiële problemen. Dat stelt de Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG) naar aanleiding van de afspraken tussen CDA en PvdA in het ont- werp-regeerakkoord. DEN HAAG (ANP) - De Haagse po litie begint steeds sterker te geloven dat de vier jaar geleden verdwenen Michelle nog leeft. Dat heeft zij gis teren bevestigd. Er zijn mensen die haar na haar verdwijning nog heb ben gezien. Ook steken de verhalen dat het nu zevenjarige kind ver kocht is telkens opnieuw de kop op. Het vermoeden dat Michelle ge dood is wordt daarom beduidend minder, aldus de politie. De vader van het kind, een 31-jari- ge Hagenaar, zit op verzoek van de werd verdacht. Raad voor de Kinderbescherming in gijzeling in de Scheveningse ge- Ook deden toen al geruchten de vangenis. Van hem wordt gedacht ronde dat hij het kind voor 20.000 dat hij wel kan, maar niet wil zeggen gulden aan een familie in Spanje jaar zat de vader twee maanden in voorarrest omdat hij, na de verdwij ning van het kind, het kind is en wat beurd is. In een kort geding v president van de rechtbank i hebben verkocht. Kennissen or de van de man beaamden dat hij zijn Den dochtertje meermalen te koop Haag, mr. M. Wijnholt, eiste hij gis- hebben aangeboden. De vader zelf krijgen) i vergoe de vergoedingen voor de bijstands- de gemeenten. Het is on- n die twee zaken te kop pelen". Het voorstel van de PvdA en CDA stelt de gemeenten voor een moeilij ke keus. Het is nog volstrekt ondui delijk hoe hoog de premie zal zijn, "Een bijstandsuitkering kost onge veer 17.500 gulden per jaar", zegt Van de Kerkhof. "Als je iemand aan baan helpt, bedraagt het i Volgens de VNG moeten het rijk de (die uitkering aan de gemeenten met ding van tachtig procent. In het kosten twee procent optrekken, terwijl er laatste geval kunnen de gemeenten eigenlijk maar één procent beschikbaar is. rekenen op een premie, als zij erin Zo worden onder meer incidentele slagen om mensen met een bij loonstijgingen niet vergoed. Al met standsuitkering aan een baan te hei- al gaan de gemeenten er volgens de pen. VNG in het concept 1,85 procent op achteruit. In geld uitgedrukt een na- De achterliggende gedachte is dat als de gemeenten voor een vergoe- delig saldo van 110 miljoen gulden, gemeenten op die manier worden ding van tachtig procent kiezen. Over investeringsimpulsen, ook gestimuleerd om mensen aan een overeengekomen in het Bestuurs- baan te helpen. "Tegen dat principe akkoord, wordt in het concept niet hebben we op zich geen bezwaar", eens gerept, aldus de VNG. zegt VNG-woordvoerder L. van de Grote vraagtekens plaats de VNG Kerkhof "Wij staan positief tegen- mumloon 32.500 gulden. Maar bi.j de plannen op het gebied van de over het plan om gemeenten door betaalt het verschil van vijftiendui- bijstand. CDA en PvdA zijn bereid middel van premies te prikkelen zend gulden? Het Rijk zou dat ver- de gemeenten meer vrijheid te gun- om meer mensen aan een baan te schil moeten betalen nen op het gebied van de bijzondere helpen. Maar dat moet los staan bijstandskosten: uitkeringen die worden verstrekt voor bij voor beeld extra medische kosten of voor een woonkostentoelage aan mensen die niet voor huursubsidie in aanmerking komen. Hiervoor gold tot dusver een ver goeding van negentig procent, net als voor de bijstandsuitkering zelf. Maar volgens het regeerakkoord .wordt die afgeschaft in ruil voor de grotere zeggenschap voor de ge meenten. Wel zal de bijdrage van het Rijk aan het Gemeentefonds worden verhoogd, maar met hoe veel en voor hoelang is niet bekend. Het is maar de vraag of de gemeen ten hier niet slechter van worden, aldus de VNG. Hét Gemeentefonds werkt met een verdeelsleutel, onder meer ge baseerd op inwonertal. Voor ge meenten met relatief weinig uitke ringsgerechtigden kan de verho ging van het fonds extra welkome inkomsten betekenen, voor ge meenten met veel bijstandsinwo ners kan die uitkering onvoldoende zijn om de kosten van de bijzondere bijstand te dragen. In het ontwerp-regeerakkoord hebben CDA en PvdA overigens een ander, veel ingewikkelder sys teem voorgesteld voor de vergoe ding van de uitkeringen: de ge meenten mogen kiezen tussen de vergoeding van negentig procent DEN HAAG (GPD) WD-Twee- de-Kamerlid Frank de Grave gaat teren schorsing van die gijzeling. Michelle woonde tot haar dwijning in augustus 1984 bij haar gescheiden vader in Den Haag. De Raad had kort na haar geboorte al zinsvoogd laten aanstellen. Vorig zweeg echter in alle toonaarden doet dat nog steeds. Er wilde echter maar geen schot in de strafzaak ko men en justitie moest de vader op de Kinderbescherming vrije voeten stellen. De Raad voor de Kinderbescher ming eiste in kort geding de gijze ling van de man om hem tot praten te dwingen, maar dat werd afgewe zen omdat hij met een eventuele be kentenis aan zijn eigen strafrechter lijke veroordeling zou meewerken en daartoe is een verdachte in ons land nooit verplicht. Maar de raad ging in hoger beroep en kreeg bij het gerechtshof alsnog haar zin. Het hof geloofde dat de man meer wist. In augustus van dit jaar werd de man in gijzeling genomen. Hij is daartegen in appel gegaan bij de Hoge Raad, die op 1 december uit spraak zal doen. zin. Zijn cliënt heeft noch in de twee maanden die hij in voorarrest door bracht, noch in de twee maanden die zijn gijzeling nu duurt iets kun nen zeggen. Volgens Mantz mag er alleen gegijzeld worden als er een kans is dat die maatregel ook effect heeft. De raad neemt verder ook geen enkel initiatief om de vader tot praten te brengen. Verder wees Mantz er opnieuw op dat de man, als hij al iets weet, niets kan zeggen omdat dat belastend zou kunnen zijn. De raadsman van de Raad voor de Kinderbescherming, mr. R. Foort- se, zei dat een gijzeling een jaar mag duren en dat het dwangmiddel na twee maanden dus nog niets hoeft te hebben opgeleverd. Volgens Foortse hoeft de raad de gegijzelde niet telkens te benaderen om te vra gen of hij iets zeggen wil. Hij moet zelf met iets naar buiten komen. De vraag of zijn verklaring dan belas tend zou zijn, moet dan maar in de eventuele strafzaak worden beant woord. Die is nu niet aan de orde. Uitspraak: 26 oktober. HENGELO (GPD) Bijna tweederde van de kinderen op de basis school zit niet goed: ze zitten op een te hoge stoel en aan een te hoge ta fel. Er zijn op verreweg de meeste basisscholen te veel hoge stoelen en tafels, en te weinig kleine stoelen en tafels. Dat blijkt uit een onderzoek van de afdeling jeugdgezondheidszorg van de Districts Gezondheidsdienst Midden Twente. Jeugdarts J. Ro- berti, die het onderzoek uitvoerde, vermoedt dat de scholen de totale lichaamslengte van de kinderen als 'zitmaat' hanteren, terwijl alleen in zittende houding te bekijken valt welke maat het schoolmeubilair moet hebben. Wellicht speelt ook de voorkeur van de leerlingen een rol. Mevrouw Roberti: "Kinderen vinden het zalig om hoog te zitten. Dat geeft aanzien, dat geeft status". Het was, aldus mevrouw Roberti, al eerder opgevallen dat veel scho len geen of erg weinig stoeltjes en tafeltjes in de kleinste maat hebben (de industrie levert schoolmeubilair in zes maten). Het onderzoek van de DGD Midden Twente dat zich over 35 scholen uitstrekte, wees uit -dat slechts op twee scholen die kleinste stoeltjes en tafeltjes aanwezig zijn. Het zitprobleem op scholen zal voorlopig nog wel niet opgelost zijn, want voor de afschrijving van schoolmeubilair staat dertig jaar. I 'r De Grave (WD) naar Amsterdam Artillerie Nederland heeft het Warschaupact kiaai.o^xj«.c v v „-„ucuub sc- gisteren als eerste land gedetailleer- vraagd ais lijsttrekker op te treden. de lijst aanvoeren van de liberalen bij de gemeenteraadsverkiezingen in Amsterdam. De Grave zal, wan neer de WD toetreedt tot het colle ge van B en W van de hoofdstad, de Tweede Kamer verlaten. De ge meenteraadsverkiezingen zijn vol gend jaar maart. De Grave is door de plaatselijke WD-afdeling nformatie verstrekt over de i tillerie van de Koninklijke Land macht. Eerder deze week bereikten de 23 onderhandelende landen van NAVO en Warschau Pact overeen stemming over wat als artillerie De Grave wil in het Amsterdamse college van B en W de portefeuille van Financiën gaan beheren, maar sluit andere posten geenszins uit. De WD staat overigens al heel lang buiten het Amsterdamse college. moet worden beschouwd. In Wenen j-je Qrave 'Verwacht" dat hij het ka- onderhandelen Oost en West over vermindering van de conventionele (niet-nucleaire) bewapening. OKSBOL - Een als struik vermom de militair kijkt door het vizier van de Carl Gustav, een terugstootloze vuurmond van 84 mm kaliber. Het draagbare antitankwapen, dat een vuursnelheid van 6 tot 7 schoten per minuut heeft met een effectief bereik van 500 meter, werd gisteren ge bruikt tijdens een 'oefening van de Nederlandse 41e Pantserbrigade in het Deense Oksbol. Het is de eerste keer dat tank-, pant serinfanterie- en anti-tankeenhe den, gedurende een week, in Dene marken oefenen. Het oefenterrein bij Oksbol is het grootste Sloop warenhuizen overwogen het Deense leger beschikt. Voor vol- Pen Haag gend jaar staan vier oefenperioden rigoreus te week vast. Of daar nog- moeten alle grootwinkelbedrijven maals vier perioden van een week bijkomen hangt af van het oefen schema. In de eerste plaats van he1 Deense leger, maar ook van West duitsers, Britten er ook manoeuvres houden. De Grave. Moord Een 23-jarige man uit Den Bosch is tot zes jaar gevangenisstraf veroor deeld voor het wurgen van zijn 25- jarige echtgenote in de nacht op 30 mei met een leren rie merlidmaatschap gaat combineren met het lidmaatschap van de ge meenteraad wanneer de WD in Amsterdam geen wethouders le- zijn fractie. Hij zorgde een half gele- vert. Tussen 1982 en 1986 combi- den voor de nodige beroering door neerde hij beide lidmaatschappen het dragen van een VPRO-micro- ook al. foontje tijdens het crisisdebat, De Grave (34) is zeven jaar lid van waarbij De Grave een sleutelrol de Kamer, waar hij zich heeft ont- speelde als souffleur van WD-frac- De POP* a^s 4e financieel specialist van tieleider Voorhoeve. len. De 4lste pantserbrigade omvat ongeveer 5.500 man. Die hebben de Volgens een van de verantwoor- beschikking over 1.100 wielvoertui- delijke wethouders, Meijer (WD), gen en 400 rupsvoertuigen, waar- komt het initiatief van het bedrijfs- van 122 Leopard II- tanks. Doordat leven. "Veel grootwinkelbedrijven de Denen het aantal Nederlanders lopen met plannen rond voor uit- dat gelijktijdig mag oefenen hebben breiding of nieuwbouw. En dat gaat beperkt tot strikt achthonderd man, gelijk op met de plannen van de ge moeten grotere oefeningen op batal- meente om de binnenstad aantrek- jonsniveau toch in de Bondsrepu- keiijker te maken. We proberen die bliek worden gehouden. <fnto and twee zaken in elkaar te schuiven". DEN HAAG (GPD) - De gemeente Het gezicht van de Haagse bin- eegt de binnenstad nenstad is al aanzienlijk veranderd Daarvoor door de bouw van het Muziekcen trum en een internationaal hotel. In de komende jaren wordt dat beeld verder gewijzigd door de bouw van een nieuw (omstreden) stadhuis en de nieuwbouw van de Tweede Ka mer. Tegelijkertijd wil de gemeente de - vooral 's avonds volstrekt uitge storven - binnenstad verlevendigen met terrassen, restaurants, disco theken, fitnesscentra en tentoon stellingsruimten. de Grote Marktstraat en op het Spui worden gesloopt. Het gaat om bedrijven als Vroom Dreesmann, Peek Cloppenburg, C A, het Amerikanen "die Haags Modehuis en de Hema, die het gezicht van het stadshart bepa- had 's morgens tegen hem gezegd dat zij wilde scheiden en hem. als zij die avond v'an haar werk zou thuiskomen, niet meer wilde aantreffen. De man besloot zichzelf te doden en zijn vrouw "mee te ne men, zodat zij altijd samen zouden zijn". Na zijn daad zag hij toch maar van zelfmoord af. Erfelijkheid De meeste mensen (85 procent) heb ben er geen bezwaar tegen zich te onderwerpen aan erfelijkheidson- derzoek, althans als daar reden toe bestaat. Wanneer men echter ge confronteerd wordt met de mogelij ke maatschappelijke gevolgen, daalt de bereidheid drastisch. Bij de kans van werk uitgesloten te wor den zegt nog maar 36 procent aan dergelijk onderzoek te willen mee doen, zo blijkt uit een enquête van het Koninklijk Instituut van Inge nieurs (KIVI) en de Stichting Maat- werk. schappij en Onderneming SMO. Dit jaar 13- tot 14.000 asielzoekers verwacht DEN HAAG - Het plan van het mi nisterie van WVC om voor de op vang van asielzoekers twee mam moetcentra in te richten, is door de Vereniging Vluchtelingenwerk met gemengde gevoelens ontvangen. "We zijn er niet blij mee, omdat cen trale opvang verre van ideaal is. Aan de andere kant: er is een noodsitua tie. We zitten dringend verlegen om woonruimte", zegt Alex Voets, oordvoerder van Vluchtelingen- Rokers Straffe rokers kunnen in een nadeli ge positie komen als zij bij de (semi- overheid solliciteren. In een Alge mene Maatregel van Bestuur die vooruitloopt op de nieuwe Tabaks wet, wordt nadrukkelijk gesteld dat rokers kunnen worden afgewezen wanneer zij niet willen voldoen aan de eisen die ten aanzien van het ro ken worden gesteld. De bakswet schrijft onder door Jos Heymans Vluchtelingenwerk, een landelijke organisatie die zich bezighoudt met de sociale begeleiding van asielzoe kers, werkt nauw samen met de mi nisteries van WVC (die de opvang regelt) en justitie (belast met de af handeling van asielaanvragen). De nood is hoog. "Er zijn twee oorza ken", vertelt Voets. "Het aantal openbare ruimten niet mag asielzoekers stijgt sterk en de ople vering van woningen voor vluchte lingen heeft vertraging opgelopen". Sinds 1987 geldt een nieuwe Re geling Opvang Asielzoekers (ROA). Die gaat ervan uit dat asielzoekers zoveel mogelijk decentraal moeten worden opgevangen. Dus niet in grote centra, maar in woningen vijf vluchtelingen woonruimte. Hier dat i worden gerookt. Rotterdam Het Rotterdamse college van B en W heeft een sluitende begoting voor volgend jaar gepresenteerd. Het is voor het'eerst in zeven jaar dat het Rotterdamse college er in geslaagd i begroting bij de gemeente raad in te dienen op aanwezig is. In de nieuwe begro ting zijn bezuinigingen opgenomen ven. om ruimte te maken voor nieuw be- Voordien gold een centrale op leid. De gemeente wil ook zijn in- vang, maar dat leidde vaak tot pro- komsten wel verbeteren door het blemen. Vluchtelingen van ver- verhogen van de onroerend goed schillende culturen kwamen met el- belasting voor gebruikers met twee kaar in botsing, et ontstonden psy- procent. chische problemen. Dieptepunt was de uitbarsting van Tamils, die leg gevoerd of moeten de contrac- uit onvrede over hun verblijf centra ten nog worden getekend. Een aan- in brand staken of de inboedel kort tal gemeenten weigert plaatsruimte en klein sloegen. Bij de evaluatie aan asielzoekers", zegt Voets. van die problemen is vastgesteld ,TpL-nrf dat centrale opvang zo kort moge- l lijk moest duren. Er is een groot tekort aan huizen, De Tweede Kamer heeft in 1987 stelt Vluchtelingenwerk. "We heb- bedongen dat vluchtelingen nietben nog zeker 5000 plaatsen in wo- langer dan negen weken centraal ningen nodig om in de toekomst al- mogen worden opgevangen. Daar- le asielzoekers onderdak te verle- na moeten de asielzoekers in wonin- nen". WVC heeft onlangs opnieuw hun asielaanvraag kunnen verblij- gen worden geplaatst. Van de 702 een dringend beroep gedaan op de gemeenten zijn er meer dan 600, die gemeenten om woonruimte be- geen tekort wachting van de behandeling vluchtelingen. Op korte termijn is behoefte aan twee extra accommo daties van elk 275 plaatsen. En op langere termijn zijn zelfs 1500 extra plaatsen nodig. Het komt regelma tig voor dat asielzoekers langer dan negen weken in een centrum ver blijven, omdat er geen woningen beschikbaar zijn. "Maar de situatie is niet zo erg als in 1987. Toen was er voor veel asielzoekers helemaal geen ruimte, niet in woningen, niet in centra. Tot nu toe kunnen we ie dereen nog onderbrengen". De stijging van het aantal asiel zoekers komt volgens Vluchtelin genwerk door verhoogde spannin gen in de Hoorn van Afrika (Ethio pië, Somalië, Sudan en Kenia) en in de Oostbloklanden. "Op dit mo ment is de grootste groep asielzoe kers afkomstig uit Somalië", zegt Voets. Ook bestaat de indruk dat vluchtelingen die aanvankelijk naar Westduitsland uitweken, nu naar ons land komen. Zij denken in de Bondsrepubliek geen kans te heb ben, sinds daar voorrang wordt ge geven aan de opvang van Oostduit- se vluchtelingen. Cijfers De tot nu toe beschikbare woon ruimte is gebaseerd op berekenin gen uit 1987. "Toen dachten we aan 7200 plaatsen per jaar genoeg te hebben. Maar in 198# waren er al meer dan achtduizend asielzoekers en dit jaar rekenen we op dertien tot veertienduizend", zegt Voets. Die verwachting is gebaseerd op cij- De totale kosten van de renovatie van de Grote Marktstraat en het Spui worden geschat op 800 miljoen gulden. Het aandeel van de gemeen te daarin bedraagt slechts 100 mil joen. De rest moet worden opge bracht door de rijksoverheid en het bedrijfsleven. Kurhaus Het Kurhaus in Scheveningen zal voor de vijfde keer gerenoveerd worden. Dit keer voor een bedrag van 18 miljoen gulden. De opknap beurt is nodig om de concurrentie positie van het hotel te versterken tegenover de andere vier- en vijf sterrenhotels in de Randstad, zo is door een woordvoerster van het Kurhaus meegedeeld. Met de waarschijnlijk zes maan den durende renovatie wordt op 1 november begonnen. Het Kurhaus, dat recent onder meer de EG- en de NAVO-top en de internationale milieuconferentie herbergde, denkt met een verdubbeling van het aan tal kamers nog meer topconferen ties te trekken. Begin 1970 is het Kurhaus voor het laatst en op grootscheepse wijze onder handen genomen. De ge schiedenis van het Kurhaus gaat te rug tot 1818. In dat jaar bestond het toenmalige badhuis uit vier kamers voorzien van badkuipen. Het werd in 1826 uitgebreid met hotelkamers, een bibliotheek en een eetzaal. AMSTERDAM (ANP) - De procu reur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam, mr. A. Korvinus, heeft gisteren drie jaar celstraf geëist te gen de 32-jarige man die in mei 1988 drie schilderijen roofde uit het Ste delijk Museum in de hoofdstad. Te gen de 36-jarige heler van de schil derijen eiste ze een celstraf van 2,5 jaar. De rechtbank in Amsterdam veroordeelde begin dit jaar de twee tot een straf van respectievelijk twee en anderhalf jaar. Bij de diefstal werden 'de Anjelie ren' van Vincent van Gogh, 'La Mai- son du Maitre Adam Billaud a Ne- vers' van Jongkind en het stilleven 'Bouteille et Pomme' van Cézanne gestolen. De drie doeken kwamen weer boven water tóen de Amster damse politie met hulp van een Westduitse en Zwitserse politieman via een pseudo-koop de kunstwer ken van het tweetal wilde kopen. De doeken hebben een geschatte waar de van twaalf miljoen gulden. De procureur-generaal pleitte voor een hogere straf. "Het stelen en helen van zeer kostbare schilderijen vindt zijn oorsprong in een Financië le begeerte. De verdachte maakte een doelbewuste afweging tussen eigenbelang en.de risico's die aan de zaak verbonden zijn". Verder bena drukte de officier dat een hoge straf een "afremmend" effect heeft op potentiële kunstdieven. De zaak van de derde verdachte in deze kunstroof is in behandeling bij de Hoge Raad. Deze verdachte gaf de politie tips, die in de vroege uren van 31 mei vorig jaar leidde tot de ontknoping van de zaak. De twee anderen wijzen hem aan als de initi atiefnemer van de diefstal. Raads vrouw mr. G. Driessen noemde de tipgever dan ook "de kwade geni us" achter het complot. Zij pleitte daarom voor een alternatieve straf voor de twee verdachten.. Het hof doet op 2 november uit spraak. Nierhandelaar spoorloos, bank verkoopt huis HENGELO (ANP) - Het huis van de omstreden Hengelose bemiddelaar in menselijke organen, G. Oude Groote Beverborg, wordt geveild. De executieverkoop wordt gehou den op verzoek van de bank die een hypotheek verstrekte. In een café in Hengelo is het pand donderdag avond tijdens een openbare veiling op 84.000 gulden ingezet. Volgende week vindt de definitieve verkoop (afslag) plaats. Oude Groote Bever- borg was gisteren spoorloos. De zaak heeft volgens het notaris kantoor alleen betrekking op privé- geld. Het bedrijf ROGB van Oude Groote Beverborg is niet in het ge ding. Oude Groote Beverborg wierp zich onlangs op als commerciële be middelaar voor niertransplantaties. Naar zijn zeggen heeft een 38-jarige Nederlandse vrouw vorige week als eerste via zijn tussenkomst in een Franse privé-kliniek een gezonde nier laten weghalen tegen betaling van 80.000 gulden. De nier zou zijn overgeplant in een 16-jarig meisje uit een der Golfstaten. De Nierstichting is vierkant tegen dit soort commerciële transplanta ties en betwijfelt overigens het ver haal van Oude Groote Beverborg. ROGB is een eenmanszaak. Het staat sedert 8 juni van dit jaar inge schreven bij de Kamer van Koop handel. De omschrijving in het han delsregister luidt: ,,het bemiddelen bij financiële transacties". De 32-ja- rige Oude Groote Beverborg bezat eerder firma's die failliet gingen. daarvoor huizen beschikbaar stel- schikbaar te stellen. Het is nog niet fers van de laatste maanden: len. "Maar in werkelijkheid zijn het bekend wat die actie heeft opgele- 480 gemeenten, die asielzoekers op- verd. vangen. Zij herbergen zo'n acht- tot Voor de centrale opvang beschikt tienduizend vluchtelingen. Met de het ministerie van WVC over tien overige gemeenten wordt nog over- centra, die plaats bieden aan 2000 asielzoekers, in juni 853, in juli 1084, in augustus 1111, in septem ber 1300 en in de eerste helft van ok tober 750. "Dat zullen er deze maand wel 1400 worden". Via de media bent u waarschijnlijk geïnformeerd dat een van onze magazijnen door brand is verwoest. Dit kan de komende tijd enig ongemak in uw Blokker-winkel veroorzaken. Alle Blokker-medewerkers doen echter hun uiterste best om u optimaal van dienst te blijven. U kunt op ons blijven rekenen. DIRECTIE BLOKKER B.V VERTROUWDEN VOORDEUG

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3