Velen geroepen maar weinigen uitverkoren Proefproces over kerkelijke collecte en optreden kinderkoor Achtergrond Namen nieuwe ministers volgende week bekend PAGINA 2 VRIJDAG 20 OKTOBER 1989 H. Eversdijk, CDA, verliezer die zelfs niet aanmerking komt voor een troostprijs als een kaderfunctie in de partij. (archieffoto) staatssecretaris voor EG-zaken vvor- oren echter teveel hangen naar zijn den. Eveline Herfkens maakt kans fractie, dan blijft daar weinig kwali- op het staatssecretariaat voor bui- teit achter. Van de wethouders die tenlandse handel. De Nijmeegse hogerop willen (vooral uit Rotter- burgemeester Ien Dales waar- dam: Henderson, Simons, en uit schijnlijk haar eigen glazen inge- Leiden Van Dongen-van der Lin- gooid: ze solliciteerde openlijk, ter- den) kan er één benoemd worden wijl een terughoudende campagne op WVC. Om dan de gewone fractie- in Den Haag tot de goede zeden leden tevreden te stellen, zal het ge wordt gerekend. wone Kamerlid Frits Castricum het Van twee vrouwen circuleren de ministerie van Verkeer kunnen krij- namen veelvuldig: Saskia Stuive- gen. ling, lid van de Rekenkamer, is in de p1 nri i markt voor Binnenlandse Zaken, ^OCUOipilJb Meinie Epema-Brugman, lid van de %Tenslotte de staatssecretariaten, Energieraad, gooit hoge ogen voor waarvan de waarde varieert van Milieu. Hun mannelijke tegenstre- poedelprijs tot mooie beloning voor vers zijn Hans Alders en Ad bewezen diensten. Gebruik is dat Melkert. de 'staats' van de andere politieke Ma rm pn kleur is dan zijn minister. Een enke- IViannen ie outsider maakt hier kans, bijvoor- Mannelijke ministerskandidaten beeld topambtenaar drs. K. van der heeft de PvdA in overvloed. Van Steenhoven van WVC, die op het ei- Wim Kok wordt aangenomen dat gen departement veranwoordeijk hij het 'solide en sober' socialisme zou kunnen worden voor de media, op Financiën vorm zal geven, al Maar het zullen voornamelijk Ka- biedt Binnenlandse Zaken ook ge- merleden zijn, die naar de posten noeg politieke armslag. Tweede solliciteren. Kanshebbers in over man bij de PvdA is Hans Kombrink, vloed, maar met stip genoteerd in die van vele markten thuis is, maar elk geval Maarten van Traa (PvdA, vooral goed met geld kan omgaan. Justitie), de Leidenaar Willem Ver- Financiën dan wel het moeilijke be- meend (PvdA, Onderwijs), Frans zuinigingsdepartement Defensie Wolters (CDA, Volkshuisvesting), behoren tot zijn mogelijkheden. Als Marian Soutendijk-Van Appel- Kombrink buiten de prijzen valt, doorn (CDA, Binnenlandse Zaken), verdwijnt hij overigens naar een Ton Frinking (CDA, Defensie) en wethouderszetel in Rotterdam. Marius van Amelsvoort (CDA, Fi- Oud-minister Jan Pronk is even- nanciën). eens een 'all-rounder', die naar De- Hun succes vormt de keerzijde fensie, VROM of eventueel Ontwik- van de teleurstelling, die de achter- kelingshulp kan, al is dat laatste wat blijvers ten deel zal vallen. De poli- mager. Kandidaat-op-het-randje is tiek kent vele verliezers, ook vol- Relus ter Beek, die misschien mi- gende week: Piet Bukman, Ad Lan- nister van ontwikkelingssamen- sink, Huib Eversdijk, Fred Borg- werking wordt. man (allen CDA) en Jacques Walla- Kok staat voor een moeilijke af- ge, Hans Alders, Flip Buurmeijer, weging: teveel kandidaten 'van bui- Dick Dolman, Aad Kosto (PvdA), ten' leidt tot gemor in de fractie. Op hen rust de taak de 'kwaliteit in waar Jacques Wallage en anderen de fractie' op peil te houden, zoals zich al jaren Verbijten. Laat Kok de dat dan heet. D. Dolman, PvdA, zat als komervoorzitter lang hoog op de troon, komt niet in aanmerking voor een plaats op een ministe rie. Mag nu als kamerlid zor gen voor "kwa liteit in de frac tie", zoals dat heet. Protestant De vraag wie die posten gaat bezet ten is een stuk moeilijker. Het CDA bijvoorbeeld moet zijn mensen ge lijkelijk verdelen over de katholie ken en de protestanten. De katho lieken hebben Hans van den Broek voor Buitenlandse Zaken en Gerrit Braks. Braks wil graag op Land bouw blijven, maar is enigszins ge blesseerd geraakt door de visfrau- de. Piet Bukman (nu ontwikkelings samenwerking) wil ook graag naar Landbouw, maar is anti-revolutio nair en tot die bloedgroep behoren ook de belangrijke kandidaten voor Sociale Zaken en Economische Za ken, Bert de Vries en Enneüs Heer- ma, de succesvolle staatssecretaris van Volkshuisvesting. Bukmans kansen zijn klein, aangezien één van de drie prostestantse ministers van CHU-huize hoort te zijn. Dit langzaam uitstervend ras heeft in de kweekbak van de Twee de Kamer nauwelijks kandidaten meer, nu Deetman Kamervoorzitter is geworden. De CHU dient dus mensen van 'buiten' te betrekken. Twee namen circuleren: prof. Fran ken uit Leiden, die genoemd wordt voor Justitie, en de Groningse rec tor magnificus E. Bleumink, die ho ge ogen gooit voor onderwijs. Vrouwen De Partij van de Arbeid heeft zich- De Leidse H. Van Dongen-Van der Linden, PvdA, maakt samen met andere wethouders, Henderson en Simons zelf de plicht opgelegd voldoende uit Rotterdam, kans om hogerop te komen. (foto wim Dijkman) DEN HAAG Sleutel tot de stoe lendans is de verdeling van de de partementen over CDA en PvdA. Aangenomen wordt dat beide par tijen de huidige 14 departementen intact willen laten, zij het met hier en daar een verschuiving van be voegdheden tussen bijvoorbeeld de 'politie-ministeries' Justitie en Bin nenlandse Zaken. Daarbij is het één van de weinige zekerheden, dat CDA en PvdA elk zeven zetels krij gen en dat het CDA de premier le vert (Lubbers). Voor het overige kan slechts een scenario worden opgesteld, waar van het zekerheidsgehalte erg laag is. Want in de verdeling van de mi nistersposten hangt alles met alles samen, en als men één steen uit het fragiele bouwwerk verwijdert, stort het geheel in. door Henri Kruithof en Peter de Vries Met dit voorbehoud is het hoogst waarschijnlijk dat Financie'n in so cialistische hand komt. Voorkomen moet worden dat er een soort poli tiek handjeklap ontstaat tussen de premier en een eventuele partijge noot op Financiën. Bovendien vindt het CDA het heilzaam wan neer de socialisten zelf de kastanjes van de bezuinigingen uit het vuur halen. De PvdA claimt in dit scenario vervolgens Binnenlandse Zaken, waar de meeste benoemingen gere geld worden. De PvdA klaagt name lijk al jaren steen en been over de christendemocratische hegemonie onder de burgemeesters. De twee andere posten in de sociaal-econo mische vijfhoek, Economische Za ken en Sociale Zaken, vallen daarna 'automatisch' toe aan het CDA. Zelden liggen persoonlijk succes en tragiek in de politiek zo dicht bij elkaar als dezer dagen. De macht van de Trèveszaal wenkt, en nerveus wachten de kandidaten op het verlossen de telefoontje: gaan zij het derde kabinet-Lubbers gezicht geven? De race om de ministerszetels kent echter naast 14 winnaars ook de onvermijdelijke verliezers. Over het lot van de politieke carrières wordt begin volgen de week beslist. Formateur en CDA-partijleider Ruud Lub bers maakt dan de uitslag bekend. Na ruggespraak met PvdA-voorman Wim Kok uiteraard, want bij de samenstel ling van het kabinet komt veel kijken: ijdelheid en ambitie, persoonlijke verplichtingen en sympathieën, kwaliteit, af komst en toekomst, bloedgroep en religie (vooral bij het CDA), en sexe (meer bij de PvdA). Het CDA krijgt dan Justitie. Het is immers goed gebruik dat politie (Binnenlandse Zaken) en vervol gingsbeleid (Justitie) niet bij één partij zijn ondergebracht. Boven dien wil het CDA op Justitie een vinger in de pap houden van de met argwaan bekeken euthanasie-prak- tijk. Om nu te voorkomen dat het CDA het hele heikele euthanasie beleid dicteert, moet de PvdA het ministerie van Volksgezondheid (plus Welzijn en Cultuur) opeisen. Onderwijs, waar het meeste geld wordt uitgegeven, is dan weer voor het CDA, al staat die partij niet te trappelen na zeven jaar Deetman. Een bittere strijd zal worden uit- E. Herfkens, kamerlid PvdA, seri euze kandidaat voor de ministers post op Ontwikkelingssamenwer king. (foto ANP) gevochten om het prestigeuze mi nisterie van Milieu, waar de komen de jaren veel eer te valt behalen en betrekkelijk veel geld is uit te ge- De Leiderdorper H. Franken, CDA, maakt als buitenstaander (hoogleraar in Leiden) kans op een ministerspost, omdat toch iemand van CHU-huize moet komen De Leidse E. Ter Veld, kamerlid PvdA, komt niet in aanmerking voor een ministerschap, maar is vrij zeker van een staats secretariaat op het terrein van sociale zekerheid. De Leidenaar W. Vermeend, ka merlid PvdA, in de markt voor een 'troostprijs' van het staatssecreta riaat. (foto ANP) fcÜ ilf- ven. Omdat het CDA al drie zware ministeries heeft, ligt het voor de hand dat de PvdA Milieu in de wacht sleept. Temeer daar het chris tendemocratisch Groene Front on begrip en opstand heeft voorspeld wanneer die partij Landbouw kwijtraakt. Het derde 'milieu-minis terie', Verkeer, is dan weer voor de PvdA. In de 'buitenland-hoek' is de ver deling relatief het meest eenvoudig. Buitenlands Zaken behoort tradi tiegetrouw toe aan het CDA, de PvdA moet het doen met het popu laire Ontwikkelingssamenwerking en het impopulaire Defensie. vrouwen af te vaardigen voor een ministerschap of een staatssecreta riaat. De Leidse Elske ter Veld bij voorbeeld geldt niet als ministeria- bel, maar is in de markt voor een post op het gebeid van de sociale zer kerheid. Europarlementariër Hedy d'Ancona staat goed aangeschre ven, maar kan behalve minister ook ARNHEM (ANP) - Na een proces gang van meer dan drie jaar zal het gerechtshof in Arnhem op 2 november uitspraak doen in een proefproces over een kerkelijke collecte, die volgde op een optre den van een kinderkoor. De ar beidsinspectie wil een gerechte lijke uitspraak over een goed doel en de medewerking daaraan door niet gebonden personen en groe pen. Op een aantal principiële vra gen moet het hof antwoorden c.q. daarover opheldering verschaf fen: mag een kerkelijk genoot schap de opbrengst van een col lecte naar believen schenken aan welk (goed) doel dan ook? Of gaat het dan om commercie? Als dat laatste waar is. kan het optreden van een zangkoor met kinderen mogelijk beschouwd worden als kinderarbeid. De evangelische zendingsge meenschap 'Menorah' uit Apel doorn stond gisteren terzake te recht bij het Gerechtshof in Arn hem. Óp 9 maart 1986 trad in Apeldoorn een Ugandees koor op. dat bestond uit kinderen van 7 tot 14 jaar. Tijdens de eredienst besloot het bestuur van de zen dingsgemeente de opbrengst van .de collecte aan de Ugandese kin deren mee te geven, zodat het geld in hun vaderland besteed kon worden aan een weeshuis. De kantonrechter in Apeldoorn sprak in 1987 de zendingsge meente vrij. Het Openbaar Minis terie ging in beroep bij de recht bank in Zutphen, die Menorah veroordeelde zonder strafopleg ging. Menorah ging in cassatie bij de Hoge Raad, die het Zutphense vonnis begin dit jaar nietig ver klaarde en de zaak terug verwees naar het hof in Arnhem. Procureur-generaal mr. Hulsenwek stelde daar gisteren dat het gaat om een goed doel, niet helemaal vrij van commer ciële trekjes. Volgens hem moet ook de kerk zich aan de regels van de wet houden en een vergunning aanvragen. De procureur-gene raal eiste een symbolische boete van 500 gulden. Willibrordjaar Hernieuwde bewustwording van de christelijke grondslagen van de Nederlandse samenleving, een nieuw bewustzijn van de missio naire opdracht van de kerk en een nieuwe impuls voor de oecume ne. Dat zijn de drie doelstellingen van het Willibrordjaar, waarmee de kerken in Nederland dit jaar de 1250ste sterfdag van deze En gelse monnik herdenken en vol gend jaar het feit dat hij 1300 jaar geleden hier voet aan wal zette en met de verkondiging van het evangelie begon. Nederland bevindt zich wat be treft het christelijk geloof in een "crisistijd". Het is thans eb, aldus kardinaal dr. A.J. Simonis, rooms-katholiek aartsbisschop van Utrecht. Van het Willibrord jaar hoopt Simonis dat er weer een vloed komt, "dat er een won der gebeurt". Daarvoor ziet hij reeds zeer duidelijke tekenen, zij het nog niet grootschalig. Simonis maakte deze opmer kingen gisteren in Amersfoort tij dens de presentatie van het Willi brordjaar, een initiatief van de rk- Kerk dat door de Raad van Ker ken is overgenomen. Centrale vraag is: 'wat is de betekenis van het evangelie in de huidige gese culariseerde sahienleving'. Op 1 november brengt een dele gatie van Nederlandse jongeren en kerkleiders officieel een bijbel vanuit Noord-Ierland, waarvan daan Willibrord naar de Lage Landen vertrok, naar Nederland. Deze zal in de Lijdenstijd een rondreis langs veertien Willi- brordparochies en -gemeenten maken. Zondag 5 november is uitgeroepen tot Willibrordzon- dag. De uitdaging om het evangelie in deze tijd centraal te stellen, is bij uitstek oecumenisch, meent prof. dr. D.C. Mulder als voorzit ter van de Raad van Kerken. Alle kerken hebben immers te maken met het feit dat de mensen geen boodschap meer aan de Bood schap van het evangelie hebben. Ook Simonis onderstreepte de oecumenische opzet. Hoewel er verschillend over uitgangspunt en doelstellingen van de oecume ne wordt gedacht, is het streven naar de eenwording der kerken "zowel plicht als noodzaak". Sinds het Tweede Vaticaans Concilie is in de visie van Simonis de rk- Kerk er meer en meer van overtuigd geraakt dat missie niet alleen in de Derde Wereld, maar vooral in de Eerste Wereld, in ei gen land nodig is. "Getuige van Christus zijn, geldt in de eerste plaats in eigen omgeving". 'Evensong'. In de Hooglandse kerk in Leiden is zondagavond van 19.00 uur de -voorlopig- laatste 'evensong' van de Leidse Cantorij te beluisteren. Daartoe geïnspireerd door organist Joop Brons, anglofiel bij uitstek, ver tolkt het koor in hoofdzaak Angli caans werk. Tijdens de 'evensong' van zon dag laat de Leidse Cantorij wer ken hoten uit de late romantiek van Stanford, Darke en Noble. Ds. A. Alblas, hervormd predi kant in Leiden, is de liturg van de dienst. Protesten. De Amsterdamse studentenpredikant S. de Lange blijft verbonden aan de gerefor meerde kerk van Amsterdam- Zuid. Maar de kerkeraad van deze kerk distantieert zich van zijn op vattingen over het avondmaal. Dat is de strekking van een brief die de kerkeraad binnenkort zal sturen naar de kerkeraden en kerkleden die hebben geprotes teerd tegen een beschouwing van de studentenpredikant over 'Christus en promiscuïteit'. De kerkeraad is naar aanleiding van het artikel met De Lange in ge sprek gegaan. De voorzitter van de kerkeraad, prof.dr. J. Lever, bevestigt dat er binnenkort een brief naar de be zwaarde kerkeraden gaat, maar onthoudt zich verder van com mentaar. Het Confessioneel Gerefor meerd Beraad (CGB), dat er op toeziet dat de Gereformeerde Kerken zich aan de belijdenis houden, had de kerkeraden via een voorgedrukt formulier opge roepen bij de synode of de kerke raad van Amsterdam-Zuid te pro testeren tegen het artikel. Het sy nodebureau heeft de bezwaar schriften doorgestuurd naar de kerkeraad van Amsterdam-Zuid. De Lange betoogde ruim een jaar geleden tijdens een seminar over homotheologie dat de bijbel promiscuïteit, door hem om schreven als "het delen van seksuele genoegens met velen", niet verbiedt, maar eerder aan moedigt als mogelijkheid naast de tweepersoonsrelatie. Vooral de manier waarop De Lange met de instellingswoorden bij het avondmaal (Neemt, eet, dit is Mijn lichaam) omgaat, heeft veel beroering veroorzaakt. De Lange ziet deze woorden evenwel als een oproep van Christus aan de mens om Hem lijfelijk aan te raken, te knuffelen, te kussen, om geslachtsgemeenschap met Hem te hebben en "Zijn slechte li chaamsgeur" te verdragen. De Wereldraad van Kerken moet de financiële steun aan de Namibische verzetsbeweging Swapo intrekken. Dat eisen 17 predikanten uit 5 kerken in een verklaring naar aanleiding van de berichten over de schending van mensenrechten in de gevange nenkampen van Swapo. Beroepingsberichten Hervormde Kerk. Beroepen te Amsterdam (toezegging): drs. T. H. Hibma, gereformeerd predi kant aldaar (voor de arbeid onder de schippers), part-time. Beroe pen te Amsterdam met bijzonde re opdracht (kerkeraadscommis- sie Tenach en Evangelie), part-ti me: G. J. Venema, kandidaat al daar. Beroepen te Goedereede (toezegging): F. Hoek te Aalst (Gelderland). Beroepen te Los ser: W. P. J. Janssen, kandidaat te Hengelo (Overijssel). Aangenomen naar Waarden burg-Neerijnen: S. Jumelet te Polsbroek. Toegelaten tot de evangeliebe diening en beroepbaar: W. P. J. Janssen. D. Dijkhuisstraat 31, 7558GJ Hengelo (Overijssel), tel. 074-773468. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt. Beroepen te Nieuwleu- sen: P. W. van de Kamp als mis sionair predikant verbonden aan de kerk van Assen-Zuid, laatste lijk werkzaam te Brazilië, wonen de te Assen. Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te Spijkenisse: G. J. van Aalst te Benthuizen, die be dankte voor Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2