LEIDSCH DAGBLAD Geen beperkingen meer voor reageerbuisbaby's DE GROOTSTE TWEE IN DEGROENOORDHALLEN! HET MOTORHUIS KAMSTEEG Leidse brandweer houdt met camera oogje op weg Ook Japan gaat invoer van ivoor verbieden Ruim 25 miljoen voor strijd tegen de kanker Hoofdredacteur Pravda vervangen door Frolov Uitglijer ambassadeur met verwijt aan joden Bij Brilmij tijdelijk: twee brillen halen één betalen! VRIJDAG 20 OKTOBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39068 Prijs fl. 1,25 Volgens de brandweer is de ca- i idee van de gemeente. "De TOKYO (UPI/DPA/AFP) - De rege ring van Japan gaat de import van ivoor verbieden. Het verbod zal waarschijnlijk nog deze maand van kracht worden. Japan sluit zich daarmee alsnog aan bij de landen die maandag tijdens een internatio nale bijeenkomst in het Zwitserse Lausanne een resolutie ondersteun- LEIDEN De brandweer gaat de Broekweg met een videocamera be waken. Op een nieuw gebouw van gemeente is bang dat de sociale con- den gericht tegen de handel de brandweer aan de Gooimeerlaan trole op de weg verdwijnt door de geplaatst, de mo- nieuwbouw. We kregen alleen een de bouwvergunning als we een video- ivordt nitor komt in de meldkamer kazerne. Het is de eerste keer in Lei- den dat de openbare weg wordt be- ung stedebou.. e waakt met een videosysteem. De kon vanochtend geen commentaar bewaking begint als in maart de geven. nieuwe opslagloods van de brand- pagina Leiden: Politic verbaasd weer in de Merenwijk gereed is. "In de omgeving van de Broek- weg is veel criminaliteit, er zijn in het verleden veel aanrandingen en dergelijke gepleegd. Nu kunnen we snel ingrijpen wanneer we op de monitor iets verdachts zien. Daarbij werkt een camera natuurlijk pre ventief', aldus brandweerwoord- voerder R.C. Goed. De Leidse politie weet echter he lemaal niets van de bewaking van de Broêkweg door de brandweer. Twee jaar geleden werd een plan van politiecommissaris Mostert om de Haarlemmerstraat met videoca mera's te bewaken zeer kritisch ont vangen. Na bezwaren vanuit de-ge meenteraad, dat uitvoering van het plan een te grote inbreuk op de pri vacy betekende, besloot de politie er af te van de wildstand in Afrika, met na- isolement geraken en onder schot me de olifanten. komen te liggen van de internatio- In de afgelopen tien jaar is het nale milieubeweging, aantal olifanten met de helft gere- Premier Mugabe van Zimbabwe zouden plaatsen". De afde- porteur ter wereld, onthield zich duceerd tot het huidige aantal van is niet van plan is de handel te ver- de gemeente maandag van stemming. Dat kwam ongeveer 620.000. Volgens een Ja- bieden omdat dat naar zijn-mening panse regeringswoordvoerder wil- stropers alleen maar zal aanmoedi- dierenbeschermers len premier Toshiki Kaifu en zijn gen om nog feller op olifanten te ja- het behoud kabinet niet in een internationaal gen. het land op heftige kritiek te staan van milieu- er die zich beijvel UTRECHT (ANP) - De Ziekenfondsraad wil de voorwaar den om in aanmerking te komen voor reageerbuisbevruch ting (in vitro fertilisatie) opheffen. Ook moet er een einde komen aan de wachtlijsten door meer ziekenhuizen toe stemming voor IVF te geven. De raad heeft een nieuwe subsi die-regeling ontworpen die geen be perkingen meer stelt aan het aantal behandelingen dat jaarlijks wordt gesubsidieerd. De regeling, die vol gende week in de raad wordt be sproken, moet IVF voor zieken fonds verzékerden 'toegankelijk' houden tot er meer duidelijkheid is over de samenstelling van het basis pakket van de toekomstige ziekte kostenverzekering ('Dekker'), De raad adviseerde PTT vervangt ruim 30.000 autotelefoons DEN HAAG (ANP) - De PTT gaat ruim 30.000 autotelefoons kosteloos vervangen om misbruik tegen te gaan. Misbruik was mogelijk door gestolen toestellen te voorzien van een ander nummer. Vervolgens kon maart IVF dan gratis worden gebeld. De nieu- nog niet op te nemen in het gewone we toestellen worden verstrekkingenpakket van het zie- een beveiligingssysteem, een soort kenfonds en koos toen voor een elektronische handtekening. Wan- nieuwe, tijdelijke subsidieregeling neer de gebruiker belt wordt zijn in afwachting van nadere besluiten toestelcode vergeleken met zijn over de uitvoering van het plan- nummer. Komen die niet Dekker. CDA en PvdA hebben ech- volgt er geen verbinding, ter tijdens de kabinetsinformatie af- Presentatrice Ria Bremer zet voorzitter Zijlstra van de Ned. Kan kerbestrijding in de bloemetjes. Rechts mede-presentator Peter Fa- ber. (fotoANP) HILVERSUM (GPD) Tij dens de actie 'Over Leven' werd gisteren 25.289.740 gul den ingezameld voor de be strijding van kanker. De actie vormde de afsluiting van de viering van bet 40-jarig be staan van de Nederlandse Kankerbestrijding (Koningin Wilhelmina Fonds). Het geld zal worden besteed aan wetenschappelijk onder zoek, voorlichting en de be handeling en begeleiding van patiënten. Binnen een jaar wil de Nederlandse Kankerbe strijding iedereen die een bij drage heeft gestort, informe ren over de precieze besteding van het ingezamelde geld. Het gala-programma 'Over Leven', bekeken door 2,9 mil joen kijkers, werd door de AVRO rechtstreeks uitgezon den vanuit de grote NOB-stu- dio in Hilversum, het World Trade Center in Rotterdam en vanuit diverse locaties in het land. Aan het programma werkten bekende Nederlan ders als de Zangeres zonder Naam, Paul van Vliet, Willem Nijholt, Ron Brandsteder, Wil- leke Alberti en minister De Korte mee. hoorden onder meer zangeres Hildegard Knef, operazanger José Carreras, actrice Marijke Merckens en Liesbeth don Uyl. Op 30 oktober worden ten bate van de actie zeven horloges ge veild, waarvan de wijzerpla ten zijn beschilderd door kun stenaars als Corneille, Luce- bert en Velthoen. INDIANAPOLIS - Inwoners van de Amerikaanse staten Ohio, Ilinois en Indiana werden gisteren onaan genaam verrast door een zeer vroeg invallende winter. Op sommige plaatsen viel 20 centimeter ALMELO (GPD) Een gröep Ne derlandse joden heeft zich woens dag hevig geërgerd aan uitspraken van de Nederlandse ambassadeur in Polen, mr. J.W. Semeijns de Vries van Doesburgh. Bij de onthulling van een herdenkingsmonument van joodse oorlogsslachtoffers, CDA en PvdA tegen signaleringplicht voor vreemdelingen DEN HAAG (GPD) - De fracties, van CDA en PvdA zijn slecht te spreken over het idee een 'signale ringsplicht' voor vreemdelingen ih te voeren. PvdA-onderhandelaar Kok wil dat voorstel uit het con cept-regeerakkoord schrappen. Ook het CDA is weinig enthousias me voor het plan, dat door premier Lubbers eigenhandig in het con cept-regeerakkoord zou zijn ver werkt. De signaleringsplicht voor vreemdelingen houdt in dat ge meenten (bijvoorbeeld de sociale dienst, maar ook scholen) de identi teit van een vreemdeling aan de vreemdelingenpolitie kunnen door geven, om na te laten gaan of het niet om een illegaal gaat. In het con cept-regeerakkoord wordt aange kondigd dat een adviescommissie zich erover moet buigen. CDA en PvdA zeggen dat de tekst in het concept-akkoord niet van hun on derhandelaars afkomstig is. Veel wind Veel bewolking c nimumtemperatuur i den. Middagtcmpcratuur circa 17 gra den. Zuidwestenwind, krachtig, 6, aan de kust en op het i.Tsselmccr hard tot' stormachtig, kracht 7 a 8. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Wisselvallig. Af en toe regen en van tijd tot tijd veel wind. Middagtcmpcratuur ongeveer 16 gra den. Zaterdag 21 oktober zon op: 07.15 uur, zon onder: 17.33 uur; maan op: 23.02 uur, maan onder: 14.52 Waterstanden te Katwijk hoog water: 07.37 en 19.58 uur; laag wa ter: 03.16 en 15.47 uur. de Nederlanders als gas ten van de Oorlogsgravenstichting naar Polen waren gereisd, verweet hij de joden intolerant gedrag en prees hij de Polen, 'het meest tole rante volk wat er bestaat'. De ambassadeur doelde op de protesten van joodse organisates te gen de aanwezigheid van een Carm- elitessenklooster op.het voormalige kamp Auschwitz. "We waren zie dend", aldus mr. A.Ph. Hertog, af gevaardigde van het Nederlands Is raëlitisch Kerkgenootschap. "Op die plaats en op dat moment kon dit echt niet. In onze optiek is het Poól- se volk juist het meest antisemiti sche volk ter wereld. De Polen heb ben veel joden vermoord, zelfs na de oorlog nog. Een Nederlandse ambassadeur kan dan op zo'n mo ment niet over tolerantie van Polen praten". De ambassadeur bood naderhand zijn verontschuldigingen aan. "Ik ben verkeerd geweest", aldus Se meijns dé Vries van Doesburgh. "Het was allemaal erg emotioneel. Ik heb daarop mijn diep gemeende excuses aangeboden en die hebben zij geaccepteerd". Volgens een woordvoerder van Buitenlandse Zaken, met wie de ambassadeur vanochtend overleg voerde, is het incident hiermee afgesloten. In Indianapolis, werd gemaakt, w< leden dat er zo vroeg gesproken die besluiten uit te stel len tot volgend voorjaar, terwijl de IVF-wachtlijst langer wordt. De jaarlijkse behoefte aan rea geerbuisbevruchting wordt tot en met 1992 geschat op ongeveer 4.500 behandelingen per jaar. In de perio de 1 april tot 1 oktober 1989 zijn er maar 415 gesubsidieerd. Tot nu toe werd het aantal te subsidiëren be- MOSKOU (Rtr) - De conservatieve nooit openlijk kritiek uitte op Gor- handelingen bepaald op grond van hoofdredacteur van het Sovjet-par- batsjov, sprak uit de artikelen dui- het aantal dat nodig was voor onder- tijblad Pravda, Viktor Afanasjev, is delijk dat dat de Pravda vaak grote zoek naar de doeltreffendheid en de aan de ^ant gezet en vervangen moeite had met zijn hervormings- kosten van IVF. De onderzoeksfase door een adviseur van Sovjetleider beleid. is inmiddels voorbij. Michail Gorbatsjov. Afanasjev is In een recent vraaggesprek De Ziekenfondsraad wil het aan- een vertegenwoordiger van de or- betichtte hij andere bladen ervan tal ziekenhuizen waar IVF mag wor- thodoxe vleugel in de partijleiding, dat zij sensatieverhalen publiceren den uitgevoerd uitbreiden van 5 tot De televisie meldde dat het Polit- en geen goed woord voor het verle- 11. Daarbij gaat het om ziekenhuis- buro Ivan Frolov heeft benoemd als den over hebben. Afanasjevs dagen laboratoria waar de daadwerkelijke opvolger. Frolov was vóór hij advi- als hoofdredacteur leken al geteld bevruchting tot stand komt. Deze seur van,Gorbatsjov werd, hoofdre- toen de krant vorige maand haar laboratoria werken soms ook voor dacteur van het theoretische blad verontschuldigingen moest aanbie- jaar deze foto andere ziekenhuizen die zelf wel de Kommoenist. den voor een artikel waarin gezegd het 118 jaar ge- rest van behandeling uitvoeren. De 66-jarige Afanasjev werd in werd dat de hervormingsgezinde oktober de behandeling uitvoeren. De beperking van het aantal aanwij- 1976 tot hoofdredacteur benoemd parlementariër Boris Jeltsin zich zingen voor- reageerbuisbevruch- op het hoogtepunt van het Brezj- tijdens een lezingen-tournee door ting is van de baan. Wel gaat de Zie- nev-tijdperk, dat nu in de Sovjetu- de VS te buiten kenfondsraad uit van een succes- nïe wordt gelijkgesteld meteen tijd drank. percentage van 10, in de veronder- van stagnatie en corruptie, stelling dat geen behandelingen Onder Afanasjev heeft de Pravda worden gedaan waarvan wordt ver- steeds vastgehouden aan een vrij wacht dat ze weinig doeltreffend orthodoxe koers. Hoewel de krant zijn. De regeling geldt voor een onbe paalde periode. De subsidies zullen worden verstrekt aan de zieken fondsen. De ziekenhuizen die de be handeling uitvoeren kunnen de kosten declareren bij het zieken fonds van de betrokken vrouw. Om een scheve verhouding tussen de kosten en het percentage geslaagde SYDNEY (AP) - Bij e behandelingen te voorkomen, blijft sen een toeristenbus het aantal behandelingen per paar' wagencombinatie op beperkt tot 3. Verzekerden die er meer willen, moeten de kosten daarvan zelf betalen. Paniek Rome na schok ROME (AP) - In Rome en omge ving is vannacht grote paniek ont staan door een vrij krachtige gen doen aardschok die in sommige gebou- Debus wen scheuren deed ontstaan. De schok had een kracht van 5,5 op de schaal van Richter. Er vielen geen gewonden. Politie en brandweer werden overstelpt met honderden telefoontjes van verontruste men- Bus met toeristen botst in Australië: zeker 22 doden botsing tus- een vracht- :en snelweg 500 km ten noorden van Sydney zijn vanochtend vroeg zeker 22 doden gevallen. Bij het ongeluk op de Pa cific Highway, ter hoogte van Graf ton vielen ook nog eens 22 gewon den, van wie velen ernstig. Over de oorzaak van het ongeluk kon de politie nog geen mededelin- Onderzoek naar broeikaseffect kost 50 miljoen Viktor Afanasjev. DE BILT (ANP) - Er komt een na tionaal onderzoek naar de gevolgen voor Nederland van het broeikasef fect. Het initiatief van de ministe ries van milieu en verkeer en water staat, wordt gecoördineerd door het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne (RIVM) en het KNMI. Het programma duurt 5 jaar en kost 50 miljoen gulden. Op dit mo ment wordt gewerkt aan een selec tie van onderzoekinstituten die aan het programma kunnen deelnemen. Er zijn al projecten ingediend door universiteiten en het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee. Het is voor het eerst dat in Neder land op dergelijke schaal het broei- jkaseffect wordt onderzocht. Een van de verwachte gevolgen is een stijging van de zeespiegel die voor ons laag gelegen land grote kosten ap) met zich mee brengt. Sunliner Coaches was op weg van Sydney naar Brisbane en de toeristen, merendeels gezin nen met kinderen, zouden van daar vertrekken voor een bootvakantie naar de Whitsunday eilanden. On der de vakantiegangers bevonden zich ook enkele Britten. Donderdag, vrijdag en zaterdag aan staande presenteren Kamsteeg en Het Motorhuis samen alle nieuwe Volkswagens, Audi's, Opels en US Cars van General Motors in één unieke autoshow! Tegen inlevering van deze bon twee Complete brillen halen en maar één betalend (Geldig t/m 4 november 1989) eerste (betaalde) bril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f 100.- Het montuur van de gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode driehoekje. (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleuren, enz.) dan geldt I een loesidg. Geen andere kortingen te zelfder I tijd. Op beide brillen 1 jaar garantie.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1