H Pincoffs' vlucht uit Rotterdam Filmopnamen voor 'De vondst' op Pijnackerplein Imax vertoont speelfilms op ontzagwekkend formaat VRIJDAG 20 OKTOBER 1989 PAGINA 19 ROTTERDAM (GPD) - Wilde tonelen spelen zich dezer dagen af in de Rotterdamse straten. Bromfietsers die over zandber gen heenschieten op jacht naar door de stad heen scheurende Volkswagenbusjes. Dan weer scènes van loeiende politiesur- veillancewagens achter vluch tende motorrijders en over het water scherende rivierpolitie- boten. "Maar", zegt Alain de Le- vita geruststellend, "het gaat niet om overvallers, maar slechts om filmopnamen. Dus laten mensen alsjeblieft niet de politie gaan bellen..." door Jim Postman Sinds enige tijd worden er filmop names gemaakt voor 'De vondst', een speelfilm rondom de legendari sche Rotterdamse zakenman Pinco- ffs. In het oude noorden van Rotter dam, ter hoogte van het Pijnacker plein, zagen verbaasde buurtbewo ners hoe een bromfietser met grote vaart enkele malen over een zand heuvel sprong. Filmproducer Alain de Levita: "Gelukkig is de centrale meldkamer van de Rotterdamse po litie volledig op de hoogte. Anders hadden we zo een aantal agenten op ons dak gekregen!" De Dienst Onderwijs en de Stich ting 1990 zijn opdrachtgever van de veertig minuten durende speelfilm die in het kader van het 650-jarig be staan van de stad Rotterdam wordt gemaakt. De opnamen, zowat door de hele gemeente heen, duren tot het einde van deze maand. Eind no vember wordt de drie ton kostende film aan de opdrachtgevers opgele verd waarna die volgend jaar in alle Rotterdamse scholen wordt ver toond. Scholieren Connie Pieters, die de filmcoördi natie doet namens het Nationaal Onderwijs Centrum Rotterdam, zegt: "Twee jaar geleden zijn we al begonnen met de voorbereidingen. Eerst het uitwerken van de ideeën, het zoeken van de geschikte filmlo- katies en daarna het invullen van het kostenplaatje. De film krijgt voor de scholieren een educatieve voorlichtingswaarde waarbij her kenningspunten in de eigen stad een belangrijke rol spelen. Hiervoor zal nog apart bij het basis- en voort- gezet-onderwijs lesmateriaal wor den uitgedeeld. "Op 7 juni 1990 volgt het hoogte punt van dit project. Dan wordt door de scholieren een massale zoektocht door de stad gehouden naar de schat die door Pincoffs' be diende ergens rondom de BIOSCOPEN Filmopnamen op het Pijnackerplein seling Pieters. Lodewijk Pincoffs (1827 had een belangrijk aandeel ontwikkeling van Rotterdam haven. Maar door zijn ongelukkige verstopt", aldus Connie uit angst voor ontdekking ergens in de.stad liet verstoppen. Via een ana- 1911) gram dat in de film verborgen zit n de kan een van de 22.000 meezoekende de scholieren deze 'schat' vinden. Pincoffs wordt in de film ge- speculaties met Zuidamerikaanse speeld door Luc Lutz, 'aucteur' Ju- spoorwegaandelen leed hij een mil- les Deelder krijgt de rol van 'boe- joenenstrop, pleegde vervolgens venbaas' en Iris Robles speelt i malversaties en ontvluchtte Rotter dam. De laatste jaren sleet hij als eigenaar van een goed koop sigarenwinkeltje in New York. hoofdrol als 'Cindy', de wegvluch- zijn leven tende bromfietser. Maar gisteren haar rol wordt af en toe ingenomen door stand-in Gerco van Heijnin- gen. Volgens overlevering zou Pinco ffs voor zijn vlucht uit Rotterdam een grote som geld aan een mede werker hebben nagelaten die deze - U bent stuntman? Van Heijningen, lachend: "Ja, vandaag voor de eerste keer. Eigen lijk ben ik wedstrijd-motorcrosser. Normaal rijd ik met 125cc-motoren, maar in deze film zit ik op een 50-cc- bromfiets. Dat is echt wel even wen nen. Toen ik net die zandheuvel moest oprijden leek het wel of ik dat ding er overheen moest trappen". Dat het voor Gerco van Heijningen wennen was op die bromfiets bleek wel toen zijn 50-cc het twee keer be gaf na harde landingen op het weg dek. Bij het Pijnackerplein had de afdeling Onderhoud Wegen van Ge meentewerken een grote zandheu vel neergelegd als springplank voor de 'stuntman'. Naast de gemeente politie verlenen ook het Gemeente lijk Energie Bedrijf en de PTT me dewerking aan 'De vondst'. foto GPD) De produktie van de overigens puur Rotterdamse film is in handen van Belvo-produktie uit Amster dam volgens het scenario van de eveneens uit Amsterdam afkomsti ge Wilbert Smidt. Zegt de Amster damse filmproducer Alain de Levi ta: "Dat is voor ons nou zo aardig om in Rotterdam te werken. Hier werkt iedereen enthousiast mee, van politie tot PTT. 'Leuk dat jullie in Rotterdam filmen', roepen ze dan. 'Heb je een elektriciteitskabel tje nodig of verkeersborden? Je zegt maar', zo word je overal ont vangen. Moetje in Amsterdam eens proberen. Daar kijken ze je liever weg, zo verzadigd zijn ze van fil mopnamen in die stad..." LONDEN -Eli zabeth Taylor kan wel lachen i de bewonde- ar die haar j blijk waardering een boxer-short ca deau deed. Hij gaf haar het kle- "ngstuk in een Londens huis. waar de Amerikaanse filmster even langs kwam om reclame te ma ken voor haar eigen parfum. Welke filmster heeft tegen woordig trou wens geen eigen parfum? ROTTERDAM (GPD) - Liefheb bers van de betere spektakelfilm kunnen sinds kort hun hart ophalen in het Rotterdamse Imax theater. Imax is daar sinds woensdag be gonnen met de vertoning van speel films op ontzagwekkend groot for maat. In de meeste gevallen gaat het om kopieën op 70 mm-formaat, na het Imax-systeem hët grootste film formaat en bij uitstek geschikt voor grote projectie. Speciaal voor de vertoning van speelfilm heeft het Imax theater een nieuwe 70 mm-pfojector aange schaft. "Een prachtmachine", zegt Erik le Mahieu, hoofd technische dienst bij Imax Rotterdam. "Er wa ren helaas wat problemen met de le vering van de projector en vooral met de installatie van het bijbeho rende zeskanaals Dolby geluidssys teem. Daarom beginnen we later dan oorspronkeljk de bedoeling was, maar nu het zover is ben ik trots dat dit hier allemaal kan". Bij de projectie van speelfilms wordt de volledige breedte van het scherm in het Imax theater ge bruikt: 22,1 meter. De hoogte van het beeld komt dan uit op ongeveer 17 meter. Daarmee beschikt Rotter dam over veruit de grootste projec tie-mogelijkheid voor 'gewone' films in Nederland en vermoedelijk zelfs op aarde. Le Mahieu: "Voor zover ik weet zijn er elders op de wereld geen Imax theaters die gewone speel films vertonen, maar helemaal ze ker weet ik dat niet". De eerste film die in het Rotterdamse theater is te zien is 'Empire of the Sun'. Voorlo pig draait deze produktie een maand lang. Het programma voor de komende maanden verder staat nog niet vast, omdat Le Mahieu nog in onderhandeling is met film-ver huurbedrijven. Op zijn verlanglijst je staan titels als 'Close encounters', 'Aliens', '2010' en 'Dune'. "Uit onderzoek blijkt dat de be langstelling vooral naar science-fic tion uitgaat. Maar verder denken we ook aan dans- en muziekfilms en musicals als 'The west side story' en 'Gone with the wind'", aldus Marie ke Benning, pblic relations-mede- werkster van Imax. "Hoewel er niet meer zoveel film op 70 millimeter worden geprodu ceerd, liggen er nog heel veel kopie ën opgeslagen. Die voorraad is nooit ergens te zien en dat is ontzet tend jammer. Om die reden heeft onze directeur, de heer Geertsma, het initiatief genomen voor deze speelfilmvertoningen. Ik moet er bij zeggen dat Imax Rotterdam in de eerste plaats een theater is en blijft voor de vertoning van de films die speciaal voor het Imax-systeem zijn gemaakt, maar we zien het draaien van gewone bioscoopfilms als een waardevolle aanvulling op ons normale programma". Twee kinderfilms hebben dit jaar r in de belangstelling gestaan 'Mijn vader woont in Rio' en 'Pel- le de veroveraar'. Beide films heb ben prijzen behaald, de eerste in Berlijn, Utrecht en Amsterdam, de tweede in Amerika waar hij een Oscar-nominatie kreeg. De overeenkomst tussen 'Rio' en 'Pelle' is dat ze niets kinderlijks of kinderachtigs hebben en dat vol- ;senen er met aandacht naar zullen kijken. 'Mijn vader woont in Rio' is het debuut van onze landgenoot Ben Sombogaart. Het verhaal over een meisje dat erg naar haar vader verlangt die volgens moe der in Rio woont, maar in werke lijkheid in de gevangenis zit, is hecht doortimmerd en het spel onder anderen Peter Faber, Geert de Jong en Theu Boermans uitstekend. De dramatische ontwikkeling (het meisje besluit pa op te gaan zoeken) is door dacht en de finale is knap. RCV 2001. 'Pelle de veroveraar' is vteel neer een film over een kind dan -oor kinderen. In tweeëneenhalf lur tijd schildert regisseur Bille August in prachtige beelden het harde leven van jongetje Pelle die met vader Max van Sydow van Zweden naar Denemarken gaat om daar het geluk te zoeken. Ze vinden het er niet, maar worden bijna als slaven behandeld door een krenterige boer. Vader gaat er aan onderdoor, maar Pelle blijft hopen. Hij weet dat ergens betere tijden wachten en hij moet en zal de wereld veroveren. Concorde video. Voor volwassenen bedoeld, maar wat mij betreft meer iets voor kinderen, is 'Gorilla's in the mist' van Michael Apted. Sigour- ney Weaver speelt het leven van Dian Fossey die in Afrika berggo- rilla's bestudeerde en daar werd vermoord. Wie van apen en van mooie plaatjes houdt zal zich ver maken. Warner Home Video. Liefhebbers van dolfijnen kun nen het eens proberen met''The big blue' van Luc Besson, dit jaar het grote succes in Frankrijk. Twee schoolkameraden worden allebei duiker. De een is introvert, de ander een beetje opscheppe rig. Allebei willen ze het wereld record duiken verbeteren. De een beroept zich op kracht, de ander op het leven van dolfijnen. Ook hier prachtige beelden en boven dien knap spel van Jean-Marc Barr en Jean Reno, maar dat neemt niet weg dat de hoeveel heid water me op het laatst te groot werd. Van CBS/Fox. Robert Urich was jaren geleden te zien als detective in de tv-serie Vegas. Hij is een beetje het type van de goedmoedige lobbes. Zo wordt hij meestal ook gecast. In 'The comeback' van Jerrold Freedman is hij een football-ster die na jaren probeert zijn zoon aan zich te binden en in 'She knows too much' van Paul Lynch is hij een oenige geheim agent die samen met de spirituele Meredith Baxter Birney een politiek com plot probeert te ontwarren. Urich is een behoorlijk goede acteur en hij kan een film' dragen, zelfs al zijn de verhalen wat flodderig. 'The comeback' is van CBS/Fox en 'She knows too much' van MGM/UA. Paul LeMat is hetzelfde type ac teur als Urich, ook wat lobbesach tig en in elk geval te lief om te kunnen overtuigen als stoere armworstelaar. In 1982, lang voor Stallone aan 'Over the top' dacht, speelde hij in 'PK and the kid' van Lou Lombard. Tegenspeel ster was Molly Ringwald als weg gelopen meisje dat bij LeMat een toevlucht vindt. Video Excellent. Voor de griezelliefhebbers komt RCV 2001 met 'Hellbound', het vervolg op 'Hellraiser'. Tony Randel regisseerde, maar de gro te man achter de film is eigenlijk horror-specialist Clive Barker, een man die Wes Craven naar de kroon steekt. Mijn genre is het niet, maar ik ben ervan overtuigd dat de echte fan aan 'Hellbound' een goede heeft. Wie graag griezelt moet ook het HVP-label in de gaten houden. Het heeft vier cassettes uitge bracht waarop telkens twee afle veringen staan van de tv-serie die 'Freddy Krueger' als middel punt heeft. Freddy is de engerd uit de 'Nightmare on Elmstreet'- films waar Craven naam mee maakte. Michael Lange en Geor ge Kaczender zijn de regisseurs die Freddy keer op keer in angst dromen laten opduiken. PETER DE ZWAAN (OP)NIEUW BLIJVERS 'Batman' - Jack Nicholson steelt de show als Joker - Luxor, Leiden en Eu ro, Alphen 'Indiana Jones and the last crusade' - hoogtepunt in trilogie van Steven Spielberg - Lido, Leiden en Euro, Al- 'Dirty rotten scoundrels' - Michael Cai- ne en Steve Martin lichten rijke Franse vrouwen op - Lido, Leiden 'Another woman' - zwaar op de maag liggend psycho-drama van Woody Al len over vrouw in de overgang - Green- way. Voorschoten 'Dead calm' - Sam Neill beleeft grieze lig avontuur op geheimzinnig schip - Lido, Leiden 'Lock up' - Sylvester Stallone als ge vangene in de problemen - City, Kat wijk en Greenway, Voorschoten 'Great balls of fire' - het levensverhaal van Jerry Lee Lewis, gespeeld door Dennis Quaid - City, Katwijk 'Lethal weapon 2' - Mel Gibson in ge ul, hear no evil' - Richard Pryor en Gene Wilder als blunderend duo - Lido, Leiden 'The unbearable lightness of being' - Trianon, Leiden 'Licence to kill' - persoonlijke wraak actie van agent 007 tegen drugsbaron - Greenway, Voorschoten en City, Kat wijk 'Who framed Roger Rabbit' - Green- way, Voorschoten 'Show your love' - Rex, Leiden 'Platvoet en zijn vriendjes' - Lido, Lei- 'Taran en de toverketel' - Lido, Leiden, City, Katwijk en Euro, Alphen 'Lady en de Vagebond' - Greenway, DEN HAAG 'Lock up' - Asta (463500), 12 jr. 'Road house' - Asta, 16 jr. 'Batman' - Asta, 12 jr. 'Leedvermaak' - Babylon (471656), al. 'Batman' - Babylon, 12 jr. 'Camille Claudel' - Babylon, al. 'Kickboxer' - Cineac (630637), 16 jr. 'K-9' - Cineac, al. 'See no evil, hear no evil* - Cineac, al. 'Indiana Jones and the last crusade' - Metropole (456756), al. 'Old gringo' - Metropole, 12 jr. Licence to kill' - Metropole, al. A touch of infidelity' - Metropole, al. 'Mystic pizza' - Metropole, al. 'Great balls of fire' - Odeon (462400), al. Lethal weapon 2' - Odeon, 16 jr. 'Dead calm' - Odeon, 12 jr. 'Indiana Jones and the last crusade' - Odeon, al. 'Rain man' - Studio (656402), al. 'Kleine Vera' - Studio, al. 'Dangerous liaisons' - Studio, al. AMSTERDAM - Alfa. al. A touch of infidelity' - Alfa, al. A fish called Wanda' - Alhambra (233192), al. 'The adventures of baron Munchhau- sen' - Alhambra, al. 'Indiana Jones and the last crusade' - Bellevue Cinerama (234876), al 'Great balls of fire' - Cinerama, i 'See no evil, hear no evil' - Calypso (234876), al. Beaches' - Calypso, al. Burning beds' - Cinecenter (236615), 16 jr. 'Do the right thing' - Cinecenter, 16 jr. 'Max Laura Henk Willie' - Cine center, 16 jr. Bagdad café' - Cir 'Max Laura Henk Willie' - Cine center. 16 jr. "Indiana Jones and the last crusade' - Cinema, 16 jr. 'Licence to kill' - Cinema, al. 'K9' - City (234579), al. 'Kickboxer' - City. 16 jr. 'Batman' - City, 12 jr. 'Roadhouse' - City, 16 jr 'Lock up' - City, 12 jr. 'Mystic pizza' - City, al. 'Lethal weapon 2' - City, 16 jr. 'Torch song trilogy' - Kriterion, 16 jr. 'The summer of aviya' - Kriterion, 16 jr. 'Un domingo Feliz' - The Movies (245790), 16 jr. 'High hopes' - The Movies, 16 jr. 'Black rain' - The Movies, 16 jr. 'Dead calm' - Tuschinski (262633), 12 'Licence to kill' - Tuschinski, al. 'Camille Claudel' - Tuschinski, al. 'Batman' - Tuschinski, 12 jr. 'Indiana Jones and the last crusade' - Tuschinski, al. 'Old gringo' - Tuschinski, 12 jr. 'Lethal weapon 2' - Tuschinski Cineac (243639), 16 jr. 'Torch song trilogy' - De Uitkijk (237460), 16 jr. FILMHUIZEN Een mimespeler wordt in 'Les enfants du paradis' zo verliefd op een actrice dat hij schrikt van zijn eigen emoties. Hij vlucht in een comfortabel huwelijk. De teleur gestelde actrice zoekt een ander. Jaren later zien ze elkaar terug (LAK-theater, dinsdag, 20.00 uur). 'Another woman' is een zwaar op de maag liggend psycho-dra ma van Woody Allen. Een vrouw van middelbare leeftijd raakt op vijftigjarige leeftijd helemaal in de war. Ze kijkt terug op haar le ven en moet constateren dat dat niet veel heeft voorgesteld (Kijk- huis, t/m donderdag, 19.30 en 21.45 uur). Glenn Close doet het zeer goed in de rol van 'slechte vrouw'. In 'Fatal attraction' deed ze haar ui terste best om een goed huwelijk te ontwrichten. In 'Dangerous li aisons' is ze eveneens een intri gante op het gebied van de liefde. Close speelt een adellijke dame die uit verveling allerlei vreemde spelletjes speelt (Kijkhuis, t/m maandag, 20.00 en 22.15 uur). 'Tess' is een liefdesdrama dat speelt in de vorige eeuw. Nastas- sja Kinski wordt verkracht door haar neef waardoor zij haar gelief de verliest. Ze besluit wraak te nemen (Kijkhuis, dinsdag, 20.00 uur). De docher van Ingrid Bergman, Isabella Rossellini, is in 'Blue velvet' een vrouw die in de macht is van een sadistische man. Hun sm-relatie is onbegrijpelijk voor een jongen die de vrouw leert kennen (Kijkhuis, woensdag 20.00 en 22.15 uur). Op een kostschool voor jon gens worden een paar joodse leer lingen weggehaald door de nazi's. Louis Malle vertelt in 'Au revoir les enfants' een waargebeurd, autobiografisch verhaal. De Fran se regisseur werd zelf niet meege- hem wel (Kijkhuis, donderdag, 20.00 en 22.15 uur). De Franse actrice Miou-Miou is in 'La lectrice' een vrouw die graag voorleest. Ze zet een adver tentie in de krant en bezoekt men sen die graag voorgelezen willen worden. Daardoor beleeft ze aller lei avonturen, dezelfde als in haar voorleesverhalen (Parkfilmhuis Alphen, vanavond, 20.30 uur). TELEVISIE Een jong echtpaar koopt in 'The money pit' (1986) een wrakkig huis. Dat valt tegen, maar de twee zetten zich enthousiast aan het opknapwerk. Met onder anderen Shelley Long en Tom Hanks (za terdag, BBC 1, 21.05 uur). Margaretha von Trotta maakte in 1986 een bijna-biografie van de revolutionaire politica 'Rosa Luxemburg'. Deze Pools-joodse koopmansdochter(1871-1919) draaide wegens 'anti-oorlogs-pro- paganda' ettelijke malen de Duit se gevangenissen in. Ze maakte deel uit van de linkervleugel van de SPD. In 1918 richtte ze samen met Karl Liebknecht de commu nistische Spartakusbund op. Tij dens de zogeheten Januari-op- stand van de Spartakisten wor den de twee gearresteerd en ver moord. Rosa Luxemborg wordt gespeeld door Barbara Sukowa, die voor haar acteerprestaties in Cannes de Gouden Palm kreeg (zondag, Duitsland 1, 20.15 uur). Een zeventienjarige jongen ziet tijdens de afwezigheid van zijn ouders kans om hun huis in een goedlopend bordeel te verande ren. Deze 'Risky business' wordt op touw gezet door Tom Cruise (zondag, BBC 2, 22.30 uur). Met te veel drank op rijdt een automobilist in 'License to kill' een meisje dood. Haar ouders koesteren wraakgevoelens (woensdag, Nederland 1, 20.50 uur). De onlangs overleden Bette Da- vis speelt een van de hoofdrollen in 'Whatever happened to Baby Jane?'. Een vrouw die in haar jeugd een kindsterretje in Holly- Kathleen Turnerte zien in 'Ro mancing the stone'(archieffoto) wood was, leeft samen met haar kreuepele zuster. De spanning tussen die twee wordt steeds gro ter en leidt tot moord (woensdag, BBC 2, 00.00 uur). 'Romancing the stone' (1984) is een Amerikaanse komedie met veel actie. Kathleen Turner is een Newyorkse schrijfster die haar zuster in Colombia gaat opzoe ken. Ze reist naar Zuidamerika af en beleeft daar allerlei avonturen samen met Michael Douglas (donderdag, Nederland 2, 20.29 uur).

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19