Waterwinning Noordwijk in '95 stilgelegd Scouts weer in de ban van Jamboree on the air Boskopers tegen watersportcentrum Beuk tevreden over nieuwe lijndienst Na onderzoek naar grondwaterstromen mogelijk nog eerder PAGINA 16 VRIJDAG 20 OKTOBER 1989 Extra plaatsen voor opvang gehandicapten DEN HAAG - Nog dit jaar wordt in Zuid-Holland voor 119 verstande lijk gehandicapten een plaats dagverblijf gerealiseerd en komen er 87 plaatsen in woonvoorzienin gen bij. Het ministerie v heeft hiervoor geld beschikbaar ge steld om zo een deel van de achter standsituatie in te lopen. De uitbrei ding wordt gerealiseerd in tehuizen in het zuidelijk deel van de provin cie (Rotterdam, Westland, Drechtsteden). Ondanks deze 'inhaaloperatie' blijft de situatie in Zuid-Holland zorgwekkend. Gedeputeerde W. Aalbers (volksgezondheid) noemt de extra plaatsen een druppel op de gloeiende plaat. Op de wachtlijst voor een plaats in een voorziening staan 1715 verstandelijk gehandi capten. "Onaanvaardbaar", zegt Aalbers, die deze week vertelde zich te blijven inzetten om tot een oplos sing van het plaatsentekort te ko- BOSKOOP De plannen van watersportvereniging De Gouwe in Boskoop voor een groot watersportcentrum met een permanent onderkomen van twee verdiepingen, nieuwe steigers en een kam peerterrein stuiten op veel bezwaren bij de bewoners van de Ot- weg, Berkenweg en de Spoorhaven. De uitbreidingsplannen zijn ont- genoten we van verschillende broe- staan nadat de gemeente bij het dende futenpaartjes. Dit is het enige clubhuis van De Gouwe een speel- plekje in Boskoop waar je kan ge- tuintje wilde aanleggen. De hier- nieten van de nachtegaal. Door het voor benodigde grond wordt door rigoureuze kapwerk is dit nu afgelo- De Gouwe gehuurd. Na een grond- pen". ruil is voor De Gouwe de mogelijk- Tijdens deze kapwerkzaamheden heid ontstaan een watersportcen- hebben de bewoners bij zowel de trum te creëren. gemeente als de provincie aan de De afgelopen winter heeft de wa- bel getrokken maar beide overhe- tersportclub een portacabine neer- den zeggen niets te kunnen uitrich- gezet die als clubhuis dienst doet. ten. Wie is er nu verantwoordelijk Ook zijn er veel nieuwe steigers in voor het toezicht, vragen de bewo- het water gebouwd en is er een ter- ners zich af. Provincie en gemeente ras gemaakt met uitzicht op de Ot- verwijzen naar elkaar, wegwetering. Aan de overzijde van Volgens de bewoners probeert de deze wetering, die ongeveer tien provincie al jaren de grond in de meter breed is, liggen al sinds men- maag van de gemeente Boskoop te senheugenis woonboten. Vrij wo- splitsen. Boskoop houdt de boot nen is er in die woonarken niet meer echter af omdat het niet voor het on- bij. Leden van De Gouwe hebben derhoud wil opdraaien, alle rietkragen weggemaaid. Bewo- De komst van het clubhuis met ners van de Otweg zeggen daar te douche betekende voor de bewo- wonen omdat ze natuurliefhebber ners van de arken nog meer drukte zijn. Een van hen zegt: "Jarenlang want door het bouwsel nam het aan- tal passanten toe. De bewoners van De Otweg rechts, links de portaca bine die als clubhuis dienst doet voor de watersportclub. <foto Ben de de arken beweren dat zjj i gewisse zijn gelaten over de bouw van het clubhuis. Zij zien met grote ergernis het toenemende autover keer aan. Verkeer zou met te grote snelheid over de Berkenweg razen. Bewoners van de Spoorhaven kla gen over parkeeroverlast van water sporters. NOORDWIJK - Uiterlijk in 1995 moet de drinkwater winning in het Noordwijkse gebied het Langeveld zijn gestaakt. In opdracht van de provincie Zuid-Holland wordt momenteel een on derzoek ingesteld naar de kwaliteit van het grondwa ter en hoe de grondwater stromen lopen. Afhankelijk van de uitkomsten van dat onderzoek wordt besloten of nog eerdere sluiting noodza kelijk is. Dat laat een woordvoerster van de provincie Zuid-Holland weten. Woensdag maakte gedeputeerde J. van der Vlist al bekend gemaakt dat op termijn met de inname van drinkwater in Noordwijk moet wor den gestopt. Voor het betrokken waterleidingbedrijf, sinds dit jaar de Energie en Watervoorziening Rijnland (EWR), moet dat volgens de provincie geen verrassing zijn. Al in 1985 zijn die plannen voor het eerst geopperd. Onlangs heeft de provincie dat besluit nog eens be krachtigd. In Noordwijk wordt in het gebied Langeveld via 23 waterputten jaar- NOORDWIJK (GPD) - De Noord wijkse busmaatschappij Beuk is te vreden over de belangstelling voor* haar onlangs opgezette lijndienst tussen de bollenstreek, Schiphol en Amsterdam-Oost. Gemiddeld zitten de bussen van de particuliere ver voersmaatschappij halfvol. Beuk is een van de eerste particu liere ondernemingen in ons land die van het rijk toestemming kreeg om een geregelde commerciële lijn dienst te beginnen. Zij kreeg de goedkeuring omdat de verbinding niet concurrerend is ten opzichte van de bestaande lijndiensten van de bestaande openbaar vervoers maatschappijen. 's Ochtends vertrekken er vanuit Katwijk met een tussenpauze van een uur twee luxe touringcars. De bussen doen vervolgens ook Noord wijk, Voorhout en Sassenheim a&n. Zij rijden via de rijkswegen A-44 en A-4 rechtstreeks naar Schiphol- Centrum, Schiphol-Oost, Amstel veen en Amsterdam-Zuid-Oost. De retourbussen rijden vanaf het Am sterdamse kantorenpark om vier uur en vijf uur in de middag en zijn een uur later in Sassenheim en an derhalf uur later in Katwijk. Aanloopfase Woordvoerster Van der Eerde van Beuk zegt niet ontevreden te zijn over de belangstelling tot nu toe. "We draaien nu bijna twee maan den. De bussen zitten gemiddeld half vol. Ongeveer de helft van de passagiers hebben een abonnement de anderen kopen een dagretour of een enkeltje. Overigens zitten we nog steeds in de aanloopfase en zijn we nog volop bezig met het onder de aandacht brengen van de bus dienst bij bedrijven op Schiphol en in Amsterdam". Volgend vooijaar, als de lijn dienst een half jaar heeft gedraaid, zal Beuk besluiten om het experi ment al dan niet te continueren. Van der Eerde: "Daar is nu nog niets over te zeggen maar we zijn erg optimistisch over de kansen". Overigens heeft de maatschappij ook al een aanvraag ingediend bij het ministerie van verkeer en water staat om een dergelijke pendel dienst te beginnen die naar Schip hol en Amsterdam rijdt vanaf Noordwijkerhout, Lisse, Hillegom en Nieuw-Vennep. Omdat het mi nisterie van mening is dat een der gelijke lijn te veel concurreert met de bestaande busverbindingen van het openbaar vervoer, werd dit ver zoek afgewezen. Beuk is tegen dit besluit in beroep gegaan. Het project van Beuk gebeurt in navolging van de bestaande open baar vervoersondernemingen die vorig jaar een zogenaamde Shuttle service opzette tussen Amsterdam Zuid-Oost en verschillende plaat sen in de Randstad, zoals Alphen aan den Rijn, Almere, Purmerend, Haarlem, Hoofddorp en Nieuw- Vennep. Onlangs is besloten dat dit experiment wordt verlengd tot in elk geval eind volgend jaar. De Shuttlebussen moeten door hun comfort en snelheid forensen uit hun auto zien te lokken. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag c en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alle spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van Leeu wen. Verhage. Groeneveld. de Ruiter. Jans sen. Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: Y. Groeneveld, tel: 218661, Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: M. A. van Schie. tel: 177100. Rijnsburgerweg 163. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum. Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Luyk, tel: 122522. Wasstraat 2a. zo 8 uur tot 24 uur: G.A.E. Nering Bögel. tel: 124403. Groep 3.- Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: R. van Kalmthout, tel: 212628. zo 8 uur tot 24 uur: J. Stolk, tel: 125820, Burg- gravenlaan 102. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit. Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: J.S. de Kanter. tel: 311414, Ina B.Bakkerplein 3. zo 8 uur tot 24 uur: D.R. van Wingerden, tel: 310047. Boshuizerkade 31 Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Reinders. tel: 760947. G. Brandtstraat 29. zo 8 uur tot 24 uur: H. Wiersma. tel: 310420, Haagweg 60. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: lijks ruim één miljoen kubieke me ter water gewonnen. Dat water wordt van 40 tot 50 meter diepte op gepompt. Door de onttrekking be staat volgens Van der Vlist de kans dat het vervuilde grondwater uit het bollengebied het Langeveld in de waterputten terechtkomt. Een ge combineerd gebruik van dit gebied staat de provincie niet voor, zodat besloten is de waterwinning te sta ken. In het verleden is ook al de wa terwinning bij Hillegom stilgelegd, omdat daar te veel kwik in de bo dem zat. Kwestbaar Hoe kwetsbaar het Noordwijkse waterwingebied is, bleek nog vorig jaar. Toen werd in het uit grondwa ter gemaakte drinkwater een te ho ge concentratie van atrazin gevon den, een chemisch onkruidbestrij dingsmiddel. Dit jaar stelde het Rijksinstituut voor 'de Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RIVM) uit Bilthoven nog vast dat in het op pervlaktewater van het Langeveld negen bestrijdingsmiddelen in te hoge concentraties voorkomen. Het EWR wijst er op dat er geen alternatief beschikbaar is voor het sluiten van de Noordwijkse putten. Uitbreiding van de oppervlakte-in filtratie in de Katwijkse duinen staat de provincie namelijk niet toe. Van der Vlist wil dat zo snel moge lijk wordt overschakeld op diepte infiltratie, maar die ontwikkeling verkeert nog in de proef-stadium. Bijen ten dode opgeschreven na vandalisme ALPHEN AAN DEN RIJN - In de basisschool Het Baken aan de Klepperman in Alphen is een aantal bijenkasten vernield en zijn twee brandblussers leegge- spoten. De schade is aangericht door vermoedelijk vier vandalen die de school binnenkwamen via het klapraam van de sportzaal. De school was vanwege de va kantie onbeheerd en dat gaf de vandalen volop de gelegenheid er huis te houden. De bijenkasten werden kapot geslagen met softbalknuppels en de gymzaal werd bedekt met het witte poeder uit de blussers. De bijen zijn waarschijnlijk ten dode opgeschreven. De schoonmaakkosten van de zaal bedragen ongeveer twee duizend gulden. Hoe hoog het schadebedrag is van de kapotte kasten en de dode bijen is niet bekend. NOORDWIJK De Voorstraat in Noordwijk wordt momenteel opnieuw ingericht. De noodzakelijke her- stratingswerkzaamheden worden aangegrepen om ook het parkeerregiem in dit historische deel van het binnendorp te verbeteren. Tot nog toe werd er door de automobilisten in de straat 'gestoken' geparkeerd, waardoor veel auto's half op de stoep stonden. In dé nieuwe situatie komen er langsparkeerhavens. Met de herinrichting is een bedrag van 300.000 gxdden ge moeid. (foto Wim Dijkman) RECIDIVE De Alphense politie heeft de auto van een 46-jarige Al- phenaar in beslag genomen omdat hij voor de tweede keer onder in vloed van alcohol en zonder rijbe wijs acher het stuur zat. Het rijbe wijs van de man was enkele weken geleden al ingevorderd toen hij ook al dronken in zijn auto rondreed. Incestpleger betaalt aan hulpverlening DEN HAAG/BOSKOOP - Een 58-jarige Boskoper moet acht duizend gulden overmaken aan instellingen die hulp .verlenen aan slachtoffers van incest of die daders van incest begeleiden. Die straf is gisteren door de pre sident van de Haagse rechtbank uitgesproken voor het feit dat de man gedurende enkele jaren on tucht heeft gepleegd met twee minderjarige dochters. Ook werd hij veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van een jaar. 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za: LL. Haas, tel: 896963, spreekuur: Hoofd straat 8. tel: 894539; zo: L. Middendorp, tel: 124350, spreekuur: Peppelschans K 14; spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: J.B. Hugenholtz, Prins Hendriklaan 4, tel: 155666. Voorschoten za: C. Meijer, J.W. Frisolaan 13. tel: 3032; zo: A. Tromp. Leidseweg 328, tel: 762159. Warmond Praktijk Oosthout, Rietpad 9, Voorhout, tel: 02522-30697. Wassenaar za: J. Stuyfzand, tel: 12460, Kerkstraat 42; zo: E. Op 't Land. tel: 13056, Middelweg 21. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoe- terwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 20/10 tot vr. 27/10 door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, Leiden, tel: 071-211611; Apotheek Stevenshof, Ina Boudier Bakkerplein tel: 01751-11350. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest (Leiden en omstreken): A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Leiden, tel: 071-220513. Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, Lei den. tel: 071-764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 156161; of DJ. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidéchendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: R.P. Snoep, Rijnsburgerweg 94, Leiden, tel: 071-175636, spreekuur om 13.00 Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2. Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar W. Kowalski, Klaverwijdestraat 17, Zoeterwou de, tel: 01715-2025; R. Crul, Rozeveldlaan 14, Wassenaar, tel: 01751-11792. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59, tel: 120144; na 17.00 uur en in het weekend uitslui tend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Hol land', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen bui ten de spreekuurtijden, tel: 01720-74951. n kantooruren, tel: 06-8212141. BOLLENSTREEK - Meer dan 250 scoutinggroepen uit het gehele land nemen dit weekeinde deel aan de 32ste 'Jamboree on the air' (JOTA). Door middel van deze jaarlijkse ac tiviteit komen vele scoutingleden via de radio, telex of seinsleutel met elkaar in contact. Niet alleen met de groepen in eigen land, maar ook met scouts in talloze landen elders op de wereld. Verwacht wordt dat zaterdag en Keukenbrand door oververhitte kookplaat ALPHEN AAN DEN RIJN - Een brand in de keuken van een woning aan de Jupiterstraat in Alphen heeft gisteren grote schade aangericht. De brand ontstond als gevolg van oververhitting van een elektrische kookplaat. De bewoners waren za terdag met vakantie gegaan naar Oostenrijk en hadden nagelaten de kookplaat uit te zetten. Na vijf dagen gloeien ontbrandde het houten aanrechtblad en ging bo vendien als gevolg van de hitte de waterleiding lekken. De keuken brandde geheel uit en er was sprake van wateroverlast. De exacte om vang van de schade is nog niet be- zondag wereldwijd vele honderden scoutingstations in de ether zullen zijn. Volgens een schatting van de wereldorganisatie deden er vorig jaar rond 250.000 scoutingleden aan de JOTA mee. Een aantal dat dit jaar weer hoger zal zijn, omdat overal de belangstelling voor het evenement toeneemt. De eerste JOTA had plaats in 1957, tijdens de 10e Wereld Jambo ree in Sutton Goldfield in Enge land. De initiatiefnemer Les Mit chell zorgde er uiteindelijk voor dat nu jaarlijks honderdduizenden scouts met elkaar in contact komen. En niet alleen tijdens deze JOTA. Machtiging Om aan de JOTA te kunnen mee doen is het noodzakelijk dat de groep medewerking krijgt van één of meer zendamateurs die in het be zit zijn van een speciaal door de PTT afgegeven machtiging voor dit scouting-evenement. Dankzij deze machtiging kunnen ook de scouts achter de radio. Deze machtiging is alleen gedurende de JOTA geldig. Ook krijgen de groepen speciaal voor dit weekeinde een 'call', de ra dio-roepnaam. De twee landelijke verenigingen van zendamateurs - de Veron en de VRZA verlenen gedurende hetweekeinde mede werking aan het evenement. Vanuit de zendstations van de Veron en VRZA in Apeldoorn en Sassenheim worden de activiteiten min of meer gecoördineerd. Elk scoutingzend- station heeft een eigen speciale briefkaart, waarmee de gemaakte contacten met elkaar worden be vestigd. Zowel nationaal als inter nationaal. Tijdens het weekeinde wordt door de scouts ook een speurtocht gehouden naar 'vermiste personen'. Aanwijzingen krijgen de scouts via dagbladen, radio, teletekst en ande re. bronnen. Om het raadsel op te lossen, moeten de scouts zelf ook gebruikmaken van communicatie middelen. Zaterdagavond om half acht wordt via het landelijkse sta tion de oplossing gegeven. Voor elk land begint het radio- weekeinde zaterdag om 00.00 uur. Het duurt tot. zondagavond 23.59 uur lokale tijd. Dat kan betekenen dat scouts uit bijvoorbeeld Austra lië al vanmiddag in de lucht zijn en dat scouts uit Canada maandagmor gen nog zijn te horen. De meeste Nederlandse stations beginnen ech ter vannacht en gaan door tot zon- uur of drie. Ook de Leidse regio is evenals andere jaren weer vertegenwoor digd in de ether. Scouts uit Sassen heim, Katwijk, Voorschoten, Zoe terwoude en Noordwijk doen aan het radio-evenement mee. Voor sommige groepen is het een her nieuwde kennismaking, terwijl an dere groepen voor de eerste keer van de partij zijn. voorstelling: 'De eeuwige offi cier'. door toneelgroep Oost- West, aanvang 20.30 uur in Thea ter Het Oude Raadhuis. Katwijk klaverjassen en jokeren bij Cleijn Duin/Witte hek, aanvang 20.00 uur. bingo bij Hoornes/Rijnsoever, aanvang 20.00 uur. bingo bij Koestal/Overduin, aanvang 20.00 uur. vrij dansen bij Noord/Noord- Oost, aanvang 20.00 uur. Leiden optreden 'The National Thai Dance Troupe' (premiere). 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. optreden Dansgroep Krisztma de Chatel: 'Dualis', aanvang 20.30 in het LAK-theater, Cleve- ringaplaats. optreden jazz met Huub en z'n maatjes, vanaf 21.30 uur in Droomfabriek, Oude Singel Lisse bloembollenmarkt in de CBN- hai. Grachtweg, van 18.00 tot Noordwijk jongerensoos in Evangelisch Ontmoetingscentrum De Ark, aanvang 20.30 uur. house party mmv 'Double Trou ble Rebel MC', Club '71, Oude Zeeweg, zaal open 21.00 uur. optreden "All That Jazz Band', 'an 20.00 tot 24.00 uur in Bon- Bon. Kon. Wilhelmina Boulevard. Valkenburg openbare ledenvergadering De Castellumruiters, aanvang 20.00 in het clubgebouw, Parallel- openbare ledenvergadering Valken '68, aanvang 20.30 uur in de kantine. Duyfraklaan. Voorhout bijeenkomst jeugdvereniging De Boei, aanvang 19.00 uur, Boekhorstlaan. Wassenaar halfjaarlijkse Antiekbeurs. ZATERDAG 21 OKTOBER Hüiegoni optreden len van Duijnhoven, toneel: 'En we noemen haar aanvang 21.15 uur. Kulturele Raad, Irenelaan. Katwijk concertmiddag mmv Gospel koor 'His Revelation', aanvang 15.00 uur in Tripodia. evangelisatieavond met Ben Hoekendijk, aanvang 19.30 uur in' Tripodia. Leiden rommelmarkt in de Groenoord- hallen, van 10.00 tot 16.00 uur. studiedag Stichting Rembrandt over 'kunstmatige intelligentie', van 10.15 tot 17.00 uur in het Cen- I traal Faciliteitengebouw, Cleve- nngaplaats. optreden The Magnificent 7' Ride Again', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. optreden Dansgroep Krisztina de Chatel: 'Dualis', aanvang 20.30 uur in het LAK-theater, Cleve- ringaplaats. jubileumconcert Frits Landes- Kerk in de Hobaho-hallen. nationale bloembollenmarkt van 9.00 tot 17.00 uur. CNB-hal. Grachtweg. Noordwijk ukkies-voetbal voor meisjes en jongens van 4 en 5 jaar, van 12.00 tot 13.00 uur in Sporthal SJC, La- geweg. klaverjasmarathon van tafel tennisvereniging TOV, 14.00 uur in het clubhuis, Nieuwe Zeeweg. De Boei, in De Speleweij, Boek horstlaan, aanvang 19.00 uur. bijeenkomst jongerensociëteit Ex Voto, in SEC, Gaasbak nr 1, aanvang 21.30 uur. Wassenaar workshop schilderen 'Kleurver- kennen', van 10.00 tot 16.00 uur op De Pauwhof, Paauwlaan. antiekbeurs in het Cultureel Centrum Warenar, Kerkstraat, van 11.00 tot 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16