'Pas op je tellen als je baby gaat jammeren' P if'T Leidse onderzoeker haalt revolutionaire opvoedingstheorie onderuit VRIJDAG 20 OKTOBER 1989 lJeiden LEIDEN - Een kwart eeuw lang hield een pedagogische mythe stand. Amerikaanse wetenschappers haalden in de zeventiger jaren alle gangbare theorieën over op voeding overhoop met hun stelling dat baby's in hun eerste levensjaar niet genoeg verwend kunnen worden. Een krijsende baby moet maar liefst zo snel mogelijk uit de wieg gehaald worden opdat het vertrouwen leert krijgen in zijn ouders, zó werd betoogd. Na jaren van onderzpek aan de Leidse universiteit heeft pedagoog F. Hubbard aangetoond dat bij het Amerikaanse onderzoek grove fou ten werden gemaakt. De nieuwe op voedingstheorie van destijds - in al die jaren zo gretig uitgedragen - is een sprookje gebleken. Wanneer hun baby huilt, kunnen ouders maar beter op hun tellen passen om te voorkomen dat de kleine telg uit groeit tot een ware tiran. door Gert Visser zien onder ouders en pedagogen met de resultaten van hun zogehe ten Baltimore-huilstudie. In deze stad in de Amerikaanse staat Mary land volgden de twee onderzoekers 26 middenklasse gezinnen met op groeiende baby's op zoek naar ver banden tussen het huilen van de ba by en het optreden van de ouders. De conclusie van het onderzoek luidde: hoe meer aandacht huilende baby's krijgen des te minder nei ging er tot huilen bestaat. Baby's die in het ene kwartaal (het onder zoek was opgesplitst in jaardelen) werden vertroeteld, huilden een volgend kwartaal veel minder. Ook werd vastgesteld dat baby's die hun energie niet aan huilen hoeven te besteden, op latere leeftijd beter ALKEMADEBRUG OPGEKNAPT Ji: if1-rfjWtfTTl t,rf«r ■P****" j|*r f '&L 1 Pv )V: i' Ksfgl".':" - j' l ■A ,V .-v LEIDEN De werkzaamheden aan de Alkemadebrug over dl Korte Mare in de Oude Singel zijn bijna afgerond. Volgens P. Woltering, mede werker van de afdeling onderhoud bruggen, duurt het nog twee weken voordat de brug in de oude staat is teruggebracht. De brug heeft een grote onderhoudsbeurt ondergaan. Het wegdek is opgeknapt en de leuningen zijn opnieuw geschilderd en bijgewerkt. "De brug wordt voor honderd pro cent opgeknapt. Dat houdt ook. in dat de fundering is nagekeken en bijge werkt aldus Woltering. Het verkeer werd tijdens de werkzaamheden geregeld omgeleid. Fietsers en voetgangers konden normaal gebruik maken van de brug. De gemeente is voor de zomer begonnen met de renovatie, die 250.000 gulden kost. Gerrit Fakkeldij knapte de brug in 1828 op, maar toen voor 2500 gulclen. De Alke madebrug is in 1611 gebouwd als vaste houten brug. Vooral in de winter was het brugdek zeer glad en pm die reden werd de Alkemadebrug omge bouwd tot ophaalbrug. Dat bleef zo tot 1953, toen de brug tijdens deze laatste werkzaamheden tot een vaste verbinding werd gemaakt. Onzin De uitkomst van dit onderzoek was voor veel ouders een uitkomst. Hiermee kwam een einde aan de voortdurende kwelling dat zij ge acht werden niet in te grijpen ter wijl hun kind hartverscheurend lag te krijssen. Onderzoek wees -uit dat overmatig én onberekenbaar gehuil grote problemen in de opvoeding kan geven én soms zelfs aanleiding is tot kindermishandeling. Zo werden de aanbevelingen van Bell en Ainsworth met graagte over genomen en door alle periodieken die over opvoeding schreven wijd verspreid. De suggestie dat 'baby's stevig aangepakt dienen te worden' werd bij voorbeeld in het veelgele zen en voor veel ouders toonaange vend blad 'Ouders van Nu' (april 1977) fel van de hand gewezen als 'schadelijke en onwetenschappelij ke onzin'. Ondertussen groeide in wetenschapskringen de twijfel over de juistheid van de conclusie van de twee Amerikanen die zo strijdig was met de gangbare theorie dat door het te bevestigen, bepaald ge drag wordt versterkt. Een confrontatie in 1977 tussen voor- en tegenstanders van de nieu we opvoedingstheorie bracht geen oplossing. Omdat beide partijen hun gelijk of ongelijk niet wisten te bewijzen, eindigde de discussie in een patstelling, maar dat drong nau welijks door tot de buitenwacht waar het geloof in de nieuwe opvoe ding standhield. Strategie "Een hele mooie theorie, ik was er vol van", vond toen ook Hubbard: "De stelling dat je een kind op die leeftijd niet kan verwennen, was voor pedagogen zo sympathiek om dat deze inspeelde op al het goede voor het kind. Wij hebben onze jongste zoon ook op die manier op gevoed. Nee, de gevolgen vallen erg Hubbard heeft ook enkele per soonlijke ervaringen vastgelegd in het proefschrift (uitgeverij DSWO- Press, Leiden) waarop hij woens dag 25 oktober promoveert. "Reeds voor de geboorte had ik mijn strate gie bepaald. Mijn zoontje deed de eerste weken 's nachts schreeuwoefeningen ws steeds weer mijn bed uitkwam. Ik hoefde niet bang te zijn mijn baby te zullen verwennen. Hij zou nadat'hij een beeld had gevormd van mijn be- Vader en dochter Hubbard: "Ik hoefde niet bang te zijn mijn kind te i bed uit. Je beschikbaarheid kent echter fysieke grenzen schikbaarheid later minder gaan moeder met behulp van speciale co- huilen", schrijft Hubbard. des in het geheugen van een draag- "De theorie van Bell en Ains- bare computer vastlegde. Een elek- worth sloeg in als een bom en had zeer vergaande theoretische, maar ook praktische gevolgen", betoogt afspeelde, naast het huilgeluid dat soort persoonlijke voorkeuren scheid gemaakt tussen het zogehe tellen natuurlijk niet bij weten- ten expressief huilen (honger, pijn, schappelijk onderzoek. Feiten zijn natte luier) en operant huilen (hui feiten". Microfoon In de Baltimore-huilstudie grofweg twee fouten gemaakt. De meetmethoden waren te globaal len zonder fysieke aanleiding). Juist Idé laatste vorm van huilen was inte ressant voos de onderzoekers om dat alleen dit huilgedrag direct rerden wordt beïnvloed door de reacties de vader of moeder. Dat een ba by die pijn heeft door de ouders werden verbanden gelegd die fei- moet worden getroost, stond niet telijk niet bestonden. Zich terdege ter discussie. bewust van de commotie die het Baltimore-onderzoek had zaakt, .besloot Hubbard zijn onder- achterwege zoek zo in te richten dat misverstan- -hét bij voorbeeld den werden uitgebannen. Het Bovendien werden correcties toe gepast die in de Baltimore-studie gebleven. Zo is :n feit dat baby's de eerste levensmaanden meer hui tal gezinnen dat werd gevolgd, werd len dan in een volgende periode, litgebreid tot 52 en er werd gebruik Daaruit mocht niet de conclusie ge- gedrag van moeder en kind mogelijk te kunnen meten. Het onderzoek ging van start v; exact genomen. Genetisch af de derde levensweek van de ba- "Eindconclusie van het onderzoek by's die in het totaal negen maan den gevolgd zouden worden. Op ge zette tij den werd in de kamer van de het eerste levensjaar niet kan 1 kleine een microfoon geplaatst die de huiltijden registreerde terwijl een observatrice het gedrag van de j, aldus Hubbard: "Eerder het tegendeel gebleken. Baby's ti moeders die minder snel op huilen reageerden, gingen minder huilen. Wat er natuurlijk niet toé moet leiden dat ouders bang wor den hun kind te verwennen. Simpel gezegd: pas op je tellen als je kind gaat jammeren. Het gevaar bestaat dat wanneer je er snel op ingaat, de baby steeds meer gaat huilen". Hubbard besteedt in zijn proef schrift ook aandacht aan de oor spronkelijke reden van huilgedrag. Theorieën als zou het huilen van de baby in de eerste ontwikkelingsja ren van de mens genetisch zijn vast gelegd, komen hem weinig be trouwbaar voor. Volgens deze theo rie diende het huilen voor de overle ving van de menselijke soort. Het was de alarmkreet van het kind voor de moeder bij dreigend gevaar. "Zeer ver gezocht", oordeelt Hub-, bard: "De baby's werden immers nooit onbeschermd achtergelaten maar voortdurend door de moeder bij zich gedragen. Sinds dat in de moderne westerse samenleving niet meer voorkomt, hebben baby's een ander soort huilgedrag ontwik keld". Hubbard ziet meer in de medisch- somatische theorieën dié er vanuit gaan dat huilen bijdraagt aan de ontwikkeling van de longen of'dient om (neurologische) spanningen af te voeren. Een overvloed aan prik kels na de geboorte zorgt in combi natie met de onrijpheid van het ze nuwstelsel voor een overdosis die zich door het huilen ontlaadt. "Op voeders moeten eraan wennen dat huilen te maken heeft met de biolo gische ontwikkeling van het kind", concludeert Hubbard. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 UFO's Sowjet-geleerden hebben vorige week de landing van een buiten aards ruimteschip, in een park bij de stad Voronezj, bevestigd. Het ruimteschip werd bemand door 3 tot 4 meter grote wezens met klei ne hoofden die een korte wande ling door het park hebben ge maakt. Volgens ooggetuigen ver toonden de wezens grote gelijke nis met mensen. Het is uiteraard niet voor het eerst dat melding wordt gemaakt van UFO'S'of vliegende schotels, zoals ze in de volksmond heten. Overal ter wereld duiken regel matig verhalen op over UFO's (af korting van het Engelse 'Uniden tified Flying Object), al of niet be mand door buitenaardse wezens. Sommige mensen zien ze zelfs graag. Helaas, vliegende schotels kunnen we nog steeds niet bestel len. Ook in Nederland worden wei eens UFO's waargenomen. Zou^ den de inwoners van Leiden ze wel eens zien vliegen, wilden wij weten. We vroegen het dé Leidse Sterrewacht. "Oh, ja hoor", rea geert R. van de Weygaerd die zich als Ufoloog opwerpt. "Het komt wel een keer of drie per jaar voor dat mensen ons bellen omdat ze plotseling lichtjes of een ander verschijnsel aan de hemel hebben gezien en denkén dat het om een vliegende schotel gaat". Volgens Van de Weygaerd gaat het altijd om onjuiste waarnemin gen van vliegtuigen, sterren of an dere volstrekt natuurlijke hemel verschijnselen. Een onderzoek instellen doen wij niet. Daar zijn we niet voor. Maar in 99,9% van de gevallen is het heel eenvoudig te verklaren wat mensen hebben gezien. Slechts in een klein aantal gevallen moet je iets verder zoe ken om er achter te komen wat het geweest is. Maar ook dan is al tijd een simpele verklaring: een spiegeling op de huid van een vliegtuig, een satelliet die oplicht of een heldere ster. De planeet Venus bij voorbeeld staat een be paalde tijd van het jaar heel hel der aan de hemel. Mensen die daar nooit van gehoord hebben kunnen dat opblazen tot iets ab normaals". IMA R5MAN5TEEG Leidenaars zien ze ook wel eens vliegen. Bovenstaand straatnaam bord getuigt van een bezoek dat buitenaardsewezensooit aan deze stad hebben gebracht. (foto Jan Holvast) 'Ik geloof absoluut niet in die nonsens", zegt Van de Weygaerd over de waarnemingen van vlie gende schotels en buitenaardse wezens. "Daar zijn helemaal geen serieuze aanwijzingen voor. Alle meldingen van de afgelopen de cennia zijn serieus onderzocht. En er is praktisch altijd een een voudige verklaring voor. En bij de 0,1% die niet is te verklaren gaat het meestal om militaire proefnemingen die geheim wor den gehouden". "Als mensen ons bellen, raad ik ze wel aan bepaalde boeken te le zen waarin waarnemingen van hemelverschijnselen eenvoudig worden verklaard. Soms voelen ze zich dan met een kluitje in het riet gestuurd. Mensen kijken niet goed en als ze iets vreemds zien, denken ze ook niet aan wat het lo gischerwijs zou kunnen zijn. Ze j denken meteen aan iets buiten aards. Dat is simpelweg te wijten aan hun gebrek aan kennis van hemelverschijnselen en van de natuurkunde. De natuur is op zichzelf al vreemd genoeg. Daar hebben we helemaal geen vreem de wezens voor nodig", meent Van de Weygaard. Leiden leeft? De eigenaars van café De Tregter aan de Herenstraat (hoek Witte Singel) hebben het aan de stok met de gemeente. Volgens de kroegbazen is het gemeentelijk horecabeleid bekrompen en wordt er met twee maten geme ten. "De Leidse horeca-onderne- mers worden voortdurend ge dwarsboomd door de gemeente Leiden", aldus de café-eigenaren De Bruin en Van der Velde die de gemeentebestuurders aanraden te solliciteren naar een functie in een dorp op de heide. Wat is er aan de hand? Vijf maanden geleden plaatste de kroegbazen een pergola voor hun café aan de Herenstraat. De be doeling was dat mettertijd Allerlei plantensoorten rond het hout werk zouden groeien waardoor het aanzien van de zaak en de straat zou verbeteren. "Aardig toch", dacht Van der Velde die geen rekening had gehouden met de gemeente. Binnen de kortste keren stond evenwel een gemeente-ambte naar voor de deur van het café. De pergola voor café De Tregter aan de Herenstraat moet weg. Volgens de gemeente doet het bouwwerk af breuk aan het karakteristieke hoekpand. (foto wim Dijkman) Niet voor een borrel, maar met de mededeling dat voor het optrek ken van een pergola toch echt een bouwvergunning nodig is. De ca fé-eigenaren lieten zich niet uit het veld slaan en diende een bouwaanvraag in, compleet met tekeningen. Zoals te verwachten was, gin gen er enkele maanden overheen voordat de ambtenaren weer iets van zich lieten horen omdat Lei den in zomertijd nu eenmaal nau welijks wordt bestuurd. Na de va kantie kregen de café-eigenaren te horen dat de pergola, die vol gens hen bijdraagt aan de gedach te dat Leiden leeft, weg moet. De belangrijkste bezwaren van de gemeente komen er op neer dat door de pergola een stuk grond wordt geprivatiseerd (inge pikt door particulieren, heet dat in gewoon Hollands) en. dat het bouwsel afbreuk doet aan het ka rakteristieke hoekpand. Boven dien vreest de gemeente dat als er één pergola mag blijven staan, dé stad straks vol staat met die din gen. De cafébazen hebben flink de pest in over het Leidse horecabe leid en het gemeentebestuur een boze brief geschreven. "Als je in Leiden iets wil beginnen ze altijd meteen te mekkeren", verklaart Van der Velde. "Het horecabeleid is in z'n algemeenheid, met uit zondering van een paar dagen, be krompen", schrijft Van der Velde het gemeentebestuur. "En er wordt ook nog met twee maten gemeten want een andere pergola in de stad, bij een café aan de Middelstegracht, mag wel blijven staan (omdat die er al zo lang staat, red.)". Van der Velde zegt het er niet bij te laten zitten en een advocaat in de arm te nemen. Volgens de cafébaas is er sprake van rechts ongelijkheid, niet alleen omdat er elders in de stad wel pergola's mogen blijven staan die zonder vergunning zijn neergezet maar ook omdat er terrasboten zonder vergunning in de grachten liggen. Als de rechter geen uitkomst biedt weet de kroegbaas overi gens nog wel een manier om uit de problemen te komen: "Mis schien kunnen de vroede vaderen (en moederen) solliciteren in een dorp op de heide, want wat de ge meentebestuurders hier preste ren hoort niet in een grote stad thuis". Witte Singel Toen deze zomer werd gesproken over het aanbrengen van een of meer verkeerssluizen op de Witte Singel, waren er nogal wat raadsle den die aarzelden. Gelukkig werd er toch besloten om bij wijze van proef een sluis aan te leggen op het ge deelte tussen de Jan van Goyenka- de en de Bilderdijkstraat. Op die manier kan de snelheid van de au to's ter hoogte van de oversteek bij de Vreewijkbrug wat worden afge- remd. Nu de sluis er een paar weken ligt, zijn er voortdurend automobilisten die frontaal tegen het obstakel knal len. Dat is onthutsend, want iemand die nuchter achter het stuur zit, krijgt dat echt niet voor elkaar. Het toont aan dat er nog steeds mensen gaan rijden, terwijl ze daartoe abso luut niet in staat zijn. De proef is volgens mij nu al ge slaagd. De gemiddelde snelheid waarmee wordt gereden is merk baar afgenomen. En als mensen tóch .onder invloed achter het stuur kruipen, heb ik liever dat ze tegen een verkeersobstakel aanrijden dan tegen een overstekende voetganger of fietser. De kosten van het herstel van de sluis kan en moet de ge meente verhalen op de betreffende wegpiraten. Het herstel van ver keersslachtoffers is minder gemak kelijk. Laurens Beijen, Vreewijkstraat 9, Leiden. Witte Singel (2) Er wordt gezegd dat de gemeente Leiden binnenkort op diverse plaat- de stad valkuilen voor het au toverkeer zal laten graven. Niet al leen om auto's via een noodstop te dwingen snelheid te verminderen, maar ook hoopt men dat op deze manier een groot aantal voertuigen definitief in de diepte 'verdwijnt. Een tweeledig doel dat de gemeente zich stelt, namelijk snelheidsbeper king en reducering van het aantal auto's, is hiermee tegelijkertijd ge diend. Een voorloper van deze maatre gel is alvast een stenen eilandje op de W'itte Singel, tussen de brug bij de Jan van Goyenkade en de afslag naar de Kaiserstraat, het eerste echt levensgevaarlijke anti-auto-obsta kel waarop Leiden kan bogen. Niet alleen de snelle bink, maar ook de kalme automobilist die met zijn milieu- en kindervriendelijke vaartje van 30 km per uur van de brug afkomt, riskeert ofwel tegen dit opeens opdoemende eilandje aan te botsen, ofwel door een pa niekreactie tegen een van de bomen verkreukeld tot stilstand te komen. Onmiskenbare snelheidsverminde ring dus. Pal voor het eilandje staat een waarschuwingsbord met een niet altijd werkend knipperlicht, zo dat de automobilist nog net een va ge notie kan krijgen dat hem iets on gewoons te wachten staat, voordat hij pardoes met het bouwsel in con tact komt. Dat Leiden een auto-onvriende lijk beleid voert, was reeds lang dui delijk. Dat op plaatsen, waar ooit een tamelijk vlotte doorstroming van het verkeer was, nu lange files staan te ronken die de milieuaantas ting eerder bevorderen dan terug dringen, ach, daar is óók mee te le ven. Maar het verkeerseilandje op de Witte Singel is zonder meer le vensgevaarlijk. Er is al een flink on geluk gebeurd, en het ding ligt er nog maar net. Wanneer valt de eer ste dode? Of is mogelijk levensver lies van een niets vermoedende weggebruiker minder belangrijk dan het gezichtsverlies van de amb tenaar, en/of,de buurt die dit gevaar lijke obstakel hebben uitgedacht en doen neerzetten? Dat men aan 'snel heidsbeperking' wil doen, is een lof felijk streven. Maar men moet niet trachten dit te bereiken door le vensgevaarlijke obstakels op de we- I gen te plaatsen. Het verkeerseiland je op de,Witte Singel moet dan ook vandaag nog worden verwijderd, vóór er doden vallen. J.G. Mooi, Merendonk 21, Leiden. Willemijn dv. E. Sneller en B. Jansen, Cornelia dv. M. van de Kamp en W. Kramer. Sara Catharina Jessica dv. J. Vertelman en C. Wolters. Jan Willem zv. W.P.T. van den Bs en E.l. Boom- sma, Rebecca Gloriana dv. W. Reuter en D. Reuter, Hendrika Johanna dv. H.J. Knipscheer en M. van der Gugten, Mariam dv. A. Ennili en Z.EI Klai, Elise dv. J. van Duijn en S.Q. Haze- noot, Fleur dv. J. van Duijn en S.Q. Hazenoot, Denny zv. C.M. van den Burg, Istvén Rósza zv. Schermer Voest en J. Vogelenzang. i Rij. Anne Marijn dv. IJ. Hiemstra en A.G.M.M, Oudejans, Leon Robin zv. R.O.R. van Ommen en M.J. Mak. Christine Agatha dv. J.A. Lalleman, Roy zv. R.F. Ouwerkerk en J.C. Kientz, Elisabeth Christine dv. P.H.J. Dickhoff en M.C.T van der Wiel, Jochem Nicolaas zv. G.H. van Aller en M.N. Deul, Thomas Andrew zv. I.D. Grincell en J. Monyé, Thomas Michiel zv. V.P.L.M. Bus en C.F.E.M. Went, Merih zv. M. Kök en S. Kök, Esther Dianne dv. W.A. Jon ker en M.R. Wiesmeijer, Cornelis zv. W. Zwaan en A. Vooijs, Samantha dv. N. Godê en M. Wendels, Jamie dv. G. Dreef en M. van Eek, Koenraad zv. M. de Wolf en H.A. van der Luit, Floor dv. J.C. Rijsbergen en M.E. Smit, Leen- dert Cornelis Michaël zv. C. van Rhijn en M. van Duijn. Machiel Sebastiaan zv. J.P.J. Pe ters en A. den Daas, Johanna Arissa dv. R. van Kralingen en T. van Duijvenbode, Dennis zv. M. Rietberg en A.M.J. van Eisen, Johannes Hermanus zv. J.H. van Loon en J.G.M. Hanno, Jeffrey Eric zv. A. Koemans, Danlëlle dv. W. van Rhijn en H.T. Wijnands, Nabil zv. R. Al- louch en F. Yassine, Antonia Helena dv. H. Osinga en J. Laterveer, Eline Francine dv. W.G. Grimbergen en M. Krug, Bas zv. G. Leu- pen en A.M. Visser, Taha zv. A. Ait-Lamine en F. Alim, Roderick Reinout zv. A. van Rooijen en C.C. Westerbeek, Josje Henka dv. H.C.A.M. Spierings en A.M. Tiggelman, Cornelis Dinge- man zv. D. van Starkenburg en H.J. Hollebeek.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15